آموزش فن بیان و راه های تقویت آن

حتماً شما هم با من موافق هستید که قریب به اتفاق مردم، به ارزش فن بیان در زندگی خودشان واقف نیستند و به همین علت هم نیازی به یادگیری آن نمی‌دانند. گویا این افراد افراد تصور می کنند که فن بیان فقط مخصوص به سخنرانان و مجریان مطرح دنیا است و بقیه مردم نیازی به یادگیری آن ندارند! در این نوشته سعی می‌کنیم با نیازهای خودمان به این مهارت تقریباً ضروری زندگی که از آن غافل بوده ایم آشنا شویم و با بیان تکنیک های فوق العاده برای تقویت فن بیان، گام موثری در رشد فردی خود و حال خوب خودمان و اطرافیانمان برداشته باشیم. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • آموزش فن بیان چیست ؟
 • ضرورت یادگیری فن بیان
 • آیا فن بیان را می‌توان تقویت کرد؟
 • فن بیان خوبی ندارم!
 • حوزه های مختلف فن بیان
 • تکنیک های افزایش فن بیان
 • تمرینات فن بیان
 • جملات تمرینی فن بیان
 • آموزش فن بیان کودکان
 • کلاس فن بیان غیر حضوری
تقویت فن بیان
هر آنچه باید از فن بیان بدانید

فن بیان چیست؟

اگر فکر می کنید فن بیان یعنی فقط سخنرانی کردن و به درد مجریان صدا و سیما می خورد، باید به شما بگویم که کاملاً در حال اشتباه کردن هستید و باید طرز فکرتان را در این مقوله تغییر دهید.

اگر بسیار ساده بخواهم برایتان بگویم که فن بیان چیست ، می‌توان گفت یعنی به کار بردن کلمات درست در جای درست! یعنی طوری صحبت کنیم که از الفاظ به کار برده ما همان چیزی که مدنظر ماست فهمیده شود، نه کمتر و نه بیشتر.

وقتی ما توانستیم منظورمان را به مخاطبمان، همان طور که در ذهنمان هست منتقل کنیم و طرف مقابلمان هم به درستی متوجه قضیه شود، گام بلندی در جهت ارتباط موثر خودمان برداشتیم و بدون شک مهارت خوبی در سخن گفتن داریم.

حالا هرچقدر بهتر و مسلط تر بتوانیم صحبت کنیم و در زمان ها و مکان های مختلف که شاید فشارهای روحی و ذهنی خاصی هم روی ما می باشد با دیگران ارتباط درست تر برقرار کنیم، به همان اندازه مهارت در فن بیانمان داریم. پس فن بیان یعنی توانایی صحبت کردن در هر زمان ، مکان و هر شرایطی متناسب با مخاطبمان…

البته این موضوع را در مقاله فن بیان چیست خیلی کامل تر و بهتر گسترش داده ایم که می توانید آن را هم مطالعه کنید تا بهتر معنای فن بیان برای شما جا بیفتد.

فن بیان یعنی خوب صحبت کردن در هر شرایطی
فن بیان یعنی خوب صحبت کردن در هر شرایطی

اهمیت فن بیان

بعد از دانستن معنا و مفهوم درست فن بیان، شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که این مهارت کجا به درد ما می‌خورد؟ با قدرت به شما خواهم گفت: هر جایی که فکرش را می کنید.

بیایید سوال را تغییر بدهیم و این طور بپرسیم: فن بیان کجا به دردمان نمی خورد؟! وقتی کمی با دقت به این موضوع توجه می کنیم، می بینیم مهارت خوب صحبت کردن در همه جای زندگی ما نمود دارد و تاثیر مستقیم در کیفیت زندگی ما و حال خوب دارد.

شما هر روز که از خواب بیدار می شوید در حال ارتباط برقرار کردن با دیگران هستید تا وقتی که شب به رخت خواب می روید؛ در محیط کاری خود به طور مداوم در حال صحبت کردن با همکاران و مشتریان خود هستید، در جامعه برای رفع نیاز های خود باید با دیگران صحبت کنید، برای ارتباط خوب با خانواده و رفع نیازهای روحی و عاطفی آنها باید مستمر صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید.

می بینید؟ جایی را نمی‌شود پیدا کرد که ما بی نیاز این مهارت پر کاربرد در زندگی باشیم. بدون شک این مهارت را می‌شود از پرکاربردترین ابزار زندگی شخصی و اجتماعی انسان ها نام برد که با یادگیری درست آن بسیاری از مشکلات به وجود نیامده و به راحتی قابل حل می باشند.

کلیپ زیر که بخشی از دوره فن بیان می باشد می تواند دید بهتری نسبت به اهمیت بالای فن بیان به شما بدهد و کمکتان کند که با درک بالای اهمیت این مهارت، برای تقویت آن در وجود خود انرژی و انگیزه بیشتری داشته باشید؛ حتماً آن را مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

آیا فن بیان را می‌توان تقویت کرد؟

سوالی که برای شما هم شاید پیش آمده باشد این است که آیا فن بیان یک مهارت ذاتی است یا می توان با انجام تکنیک ها و تمارینی بهتر صحبت کرد و مهارت کلامی خود را بالا برد؟

برای پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که این مهارت هم مثل موضوعات دیگر در افرادی بیشتر ظهور و بروز دارد که مشخصه های خاصی داشته باشند از جمله عوامل وراثتی، محیط زندگی فرد، علایق شخصی و …

اما این مطلب به این معنا نیست که چنین مهارت مهمی باید فقط در ذات ما باشد و ما به هیچ وجه قادر به کسب آن نیستیم. خوب صحبت کردن هم مثل همه مهارت های دیگر زندگی قابل رشد دادن و تقویت کردن است. تمرین هایی وجود دارد که با انجام دادن و ممارست در آنها بدون شک می توانیم بهتر از هم اکنون صحبت کنیم و در محافل مختلف زندگی شخصی و کاری خود بدرخشیم.

فقط نکته قابل توجه این است که نباید زود خسته شد و قافیه را باخت که اگر این صفت را به همراه داشته باشیم و زود زمین بازی را خالی کنیم، نه این مهارت را، بلکه همه زندگی را خواهیم باخت. به همین علت باید به این نکته باور داشته باشیم که با تمرین مستمر و با پشتکار و اراده می توانیم خودمان را حتی به سطح سخنرانان مطرح دنیا برسانیم و از این مهارت دوست داشتنی لذت ببریم.

برای فن بیان خوب باید آموزش دید
برای فن بیان خوب باید آموزش دید

معایب نداشتن فن بیان قوی

متاسفانه به علت آموزش ندیدن افراد، این مهارت در اکثر آنها نیاز به تقویت کردن دارد؛ حال تصور کنید فردی را که فن بیان و سخنوری خوبی ندارد و در خوب صحبت کردن و ارتباط درست برقرار کردن مشکل دارد، توان صحبت کردن در جمع را ندارد، از کلمات مناسب برای انتقال مفهموم مدنظر خود استفاده نمی کند، با دیگران سخت ارتباط برقرار می کند و مشکلاتی از این قبیل؛ بدون شک این فرد در زندگی شخصی و کاری خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد از جمله:

 • در زندگی شخصی خود به دلیل عدم ارتباط مناسب با اطرافیان به سوء تفاهم های بسیار و کدورت های زیادی برخواهد خورد و حال خوب زندگی را از او خواهد گرفت.
 • در زندگی اجتماعی به علت عدم ارتباط مناسب با دیگران نمی تواند از خود دفاع کند و به راحتی می‌توانند حق او را بخورند.
 • اعتماد به نفس او به شدت پایین خواهد آمد و در خیلی از مسائل به موفقیت نخواهد رسید.
 • بسیاری از موقعیت های شغلی با درآمد خوب را به علت عدم ارتباط با دیگران و مطرح نکردن خود از دست خواهد داد.
 • به علت ضعف در ارتباط گیری دوستان کمی خواهد داشت و بیشتر اوقات در تنهایی و گوشه گیری به سر خواهد برد.
 • و بسیاری مشکلات دیگر که حتی نام بردنشان زمان بسیار زیادی از ما خواهد گرفت.
فن بیان
ضرورت فن بیان

اما اگر از آن روی سکه به ماجرا نگاه کنیم، داشتن فن بیان قدرتمند و حرفه ای به قدری تأثیرات مثبت زیادی دارد که می‌توان درباره آن یک مقاله جداگانه نوشت! در کلیپ زیر که بخشی از دوره استاد برتر است به برخی از کاربردها و مزایای فن بیان حرفه ای پرداخته می‌شود که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

حوزه های مختلف فن بیان

فن بیان شامل چندین حوزه مختلف است که در هر یک از این حوزه ها، تمرینات و آموزش های خاص آن وجود دارد که با انجام آن ها بدون شک فن بیان شما به میزان قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد. در اینجا فن بیان را در 3 حوزه اصلی دسته بندی می کنیم:

 1. زبان بدن
 2. فن بیان و صداسازی
 3. دایره واژگان و بداهه گویی
تسلط به تکنیک های فن بیان ، عامل اثرگذاری کلام است
تسلط به تکنیک های فن بیان ، عامل اثرگذاری کلام است

1. زبان بدن

زبان بدن گاهی از هزاران کلمه گویا تر و واضح تر است! به همین دلیل است که برای داشتن یک فن بیان خوب باید به این حوزه توجه خاص و ویژه‌ای داشته باشید. اگر حرف شما با حرکات بدنی شما در تضاد باشد، قطعاً اثربخشی آن کاهش پیدا خواهد کرد و مخاطب نیز علاقه ای به شنیدن صحبت‌های شما نشان نخواهد داد.

در واقع شما با زبان بدن خود این مطلب را به مخاطب بیان می کنید که من به تو اعتماد دارم یا ندارم، تو را قبول دارم یا ندارم، تو آدم خوبی هستی یا نیستی و… پیام های بسیار دیگری هم می توانید به دیگران به وسیله زبان بدنتان انتقال دهید.

به همین دلیل است که برروی تقویت این حوزه اصرار داریم و آن را یکی از اصول بسیار تاثیر گذار و قوی برای تقویت مهارت های فن بیان می دانیم.

تقویت این مهارت هم کار چندان سختی نیست؛ با کمی مطالعه و وقت صرف کردن بدون شک می توانید مهارت های خود را در این حوزه بهبود بخشید. پیشنهاد می کنم برای شروع، حتماً مقاله تکنیک های زبان بدن را که در آن به طور کامل توضیح داده ایم که برای تقویت آن باید چه کارهایی انجام دهید را مطالعه کنید.

زیان بدن و کلمات در سخنرانی و فن بیان

2. فن بیان و صداسازی

میزان بلندی صدا، لحن بیان، نوع و شیوه تلفظ کلمات همگی عواملی هستند که صحبت های شما را جذاب می کنند و یا بالعکس، می توانند به طور کامل جذابیت آنها را از بین ببرند. این که شما می توانید کلمات را درست و صحیح ادا کنید، بدون شک موجب می‌شود مخاطب شما احساس بهتری هنگام صحبت با شما داشته باشد، زیرا بهتر متوجه صحبت های شما می شود.

اگر دقت کرده باشید مشکل بسیاری از افراد این است که نحوه صحیح تلفظ کلمات را نمی دانند؛ به همین علت گاهی سایرین متوجه صحبت‌های آنها نمی شوند و به طور کل از ادامه هم صحبتی با آنها منصرف می شوند.

میزان بلندی و کوتاهی صدا نیز از عوامل بسیار مهم در ارائه سخنرانی محسوب می‌شود. اگر صدای شما بیش از حد بلند باشد، بدون شک بعد از گذشت مدت زمانی مخاطب شما دچار احساس سردرد خواهد شد و دیگر حوصله شنیدن ادامه صحبت‌های شما را ندارد و اگر صدای شما بیش از حد نیز کوتاه باشد، مخاطب احساس خواب آلودگی و خستگی خواهد داشت.

بنابراین هر کدام از این عوامل اگر درست استفاده نشوند می‌توانند عوامل دافعه در سخنرانی شما باشد. حال باید به این نکته دقت کنیم که برای رفع این مشکل چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. بسیار ساده است، تنها نیاز این است که شما آموزش ببینید که چه زمانی صدای خود را بالا ببرید و یا چه زمانی صدای خود را پایین بیاوریم.

در مقاله تکنیک های داشتن صدای خوب ، 10 تمرین فوق العاده در این زمینه هم برایتان بیان کرده ایم که بتوانید با استفاده از آن ها صدایی فوق العاده درجه یک برای صحبت کردن و سخنرانی داشته باشید و روی فن بیان و صداسازی خود کار کنید. پیشنهاد می‌کنم اگر فن بیانتان برایتان مهم است آن مقاله را هم مطالعه کنید.

تاثیر لحن و صوت در سخنرانی و فن بیان

3. دایره واژگان و بداهه گویی

کسانی که از دایره واژگان بالایی برخوردار هستند، اغلب در استفاده از کلمات دچار مشکل نمی شوند و می توانند در هر موقعیتی متناسب با همان شرایط جمله بندی های خوبی را ارائه دهند و صحبت کنند. بنابراین فردی که خواهان تقویت مهارت فن بیان خود است، باید این نکته را بداند که دایره واژگان یکی از نکات اثرگذار در بیان شماست و دیگر کسانی که دایره واژگان خوبی دارند معمولاً بداهه گویان قوی هستند.

آنها می‌توانند در هر لحظه به سرعت کلمات را در ذهن خود کنار هم بچینند و جمله‌ای را بر زبان بیاورند. به همین علت است که بداهه گویی در وجود آنها بیشتر از سایرین به چشم می‌خورد که دایره واژگان مناسبی ندارد و معمولاً زمانی که می‌خواهد صحبت کند چند لحظه مکث می کند تا بتواند کلمات را کنار هم بچیند و حرفی برای گفتن داشته باشد. بنابراین باید به تقویت دایره واژگان خود و گسترده کردن آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

دایرره واژگان در سخنرانی و فن بیان

تکنیک های تقویت فن بیان

پس از این که مهارت فن بیان را از جهات مختلف با یکدیگر بررسی کردیم، زمان آن رسیده که برخی تکنیک های را برای شما نام ببریم که بتوانید با استفاده از آن ها، فن بیان خود را به طور فوق العاده ای افزایش دهید.

1. خود را به طور مرتب در معرض صحبت قرار دهید

حتماً دقت کردید کسانی که به رشته بدن سازی می‌روند را توصیه به کار کردن روی بدنشان می کنند. به این شکل که مثلاً اگر می خواهید بازوی بزرگ و قدرتمندی داشه باشید، باید مدام از این عضو بدن کار بکشید و به طور مستمر وزنه بزنید تا به شکل دلخواه شما برسد.

مهارت خوب صحبت کردن هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید از این عضو بدنتان بیشتر کار بکشید، مدام خودتان را در معرض صحبت کردن قرار دهید و شک نکنید تمرین مهم در کنار یادگیری مهارت های دیگر سخنرانی و فن بیان همین صحبت کردن مداوم است.

ولی متأسفانه ما به علت ترسی که داریم که شاید نتوانیم خوب صحبت کنیم و مورد تمسخر واقع شویم، همیشه کمتر از دیگران صحبت کرده و به همین علت هم روز به روز کیفیت صحبت کردن ما ضعیف تر شده، بدون آنکه خودمان متوجه قضیه شویم. پس تنها راه مقابله با این ترس ، خود را در معرض سخنرانی قرار دادن است؛ به این شکل ترس شما بر اثر مرور زمان از بین می رود.

تنها راه تقویت فن بیان و از بین بردن ترس از سخنرانی چیست

2. صدای رسا داشته باشید

همان طور که در بخش قبل نیز گفتیم، داشتن صدای رسا و واضح، می‌تواند میزان اثرگذاری صحبت های شما را به شدت افزایش دهد و مطالب را بهتر به دیگران انتقال دهد. به نظر شما، آیا فردی که با ریتم کند صحیت می‌کند و ولوم صدایش هم بسیار پایین است، آیا می‌تواند مطالب را به خوبی انتقال دهد؟ اصلاً می‌تواند با دیگران ارتباط درستی برقرار کند؟ جواب مسلماً منفی است. چرا که فرد مقابل او آنقدر حس و حال ندارد که بخواهد به مطالب او گوش دهد! بلند و رسا صحبت کردن به شدت در جذابیت صحبت های شما تاثیرگذار است و می‌تواند از بی حوصلگی فرد مقابل جلوگیری کند.

البته منظورم از بلند صحبت کردن این نیست که طوری صحبت کنید که طرف مقابل از صدایتان اذیت شود و از شما دوری کند! بلکه منظورم این است که حداقل صدایی داشته باشید که تمام توجه شنونده را به شما جلب کند و بتواند تاثیر مثبتی روی او بگذارد.

برای تقویت فن بیان خود، صدای واضحی داشته باشید

3. محکم و با اطمینان صحبت کنید

زمانی که خودتان به صحبت های خود به خوبی اطمینان داشته باشید و باور داشته باشید که حرف هایتان کاملاً درست هستند، قطعاً میزان تاثیرگذاری کلام شما هم بیشتر خواهد بود.

یکی از  کاربردهای بسیار عالی محکم و با اطمینان صحبت کردن تاثیر گزاری بیشتر و جذب بهتر مشتری می باشد و در نهایت اطمینان بیشتر به کلام ما می باشد. در زندگی روزمره نیز همین طور است؛ اگر می‌خواهید فردی را متقاعد کنید، یا اصلاً در حال صحبت کردن با فرد دیگری هستید و می‌خواهید تاثیر صحبت های شما بیشتر باشد، باید با اطمینان و محکم صحبت کنید.

اگر می‌خواهید فن بیان خود را تقویت کنید، با اطمینان صحبت کنید
اگر می‌خواهید فن بیان خود را تقویت کنید، با اطمینان صحبت کنید

4. از تیکه کلام ها استفاده نکنید

تیکه کلام یعنی استفاده مکرر از صدا یا کلماتی در گفتار که باعث زیبا نبودن و تاثیرگذاری کمتر می‌شود. کلماتی مانند “اِ…..، مثلاً، درواقع، اوووووم و…” از رایج ترین تیکه کلام ها هستند که احتمالاً خود شما هم از آن ها زیاد استفاده می‌کنید.

به این تیکه کلام ها در اصطلاح “جا پر کن” هم می‌گویند. چرا که معمولاً زمانی به کار می‌روند که ذهن ما کلمه ای پیدا نمی‌کند و در حال جستجو برای پیدا کردن کلمه بعدی است که باید بر زبان بیاورد. پس برای پر کردن این زمان خالی، باید کلمه ای را جایگزین آن کند تا سکوت به وجود نیاید. شاید در نگاه اول این اتفاق، اتفاق خوبی به نظر بیاید، اما اگر کمی بیشتر به آن دقت کنیم، متوجه می‌شویم که نه تنها تیکه کلام ها برای ما مفید نیستند، بلکه تکرار زیاد از آن ها حوصله شنونده را هم سر می‌برد و ممکن است باعث ناراحتی و عصبانیت او شود. پس حتماً برای جذاب تر شدن صحبت ها و سخنرانی های خود، باید این تیکه کلام ها را حذف کنید.

برای از بین بردن تیکه کلام، می‌توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 1. ضبط کردن صدای خود و آنالیز اینکه چه زمانی از تیکه کلام ها استفاده می کنید
 2. مکث کردن به جای استفاده از کلمات جا پر کن ها
 3. عجله نکردن در صحبت و از قبل آماده بودن
 4. و…

تاثیر تیکه کلام در فن بیان شما

5. کتاب فن بیان بسیار موثر است

کتاب خواندن به قدری فایده دارد که ترجیح می‌دهم خیلی درباره آن صحبت نکنم! احتمالاً خود شما بهتر از من به فواید آن آگاه باشید! به قول مک لوهان: کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می‌کند: کتاب‌هایی که می‌خوانید و انسان‌هایی که ملاقات می‌کنید.

هر چقدر مطالعه خود را افزایش دهید و کتاب های بیشتری مطالعه کنید، قطعاً دایره واژگانتان افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید بهتر صحبت کنید. ما در مقاله کتاب های فن بیان بهترین کتاب هایی که در این حوزه نوشته شده اند را برای شما گلچین کرده ایم که می توانید با مطالعه هر کدام از آن ها، گام بسیار بلندی در راستای تقویت فن بیان خود بردارید.

تاثیر کتاب خواندن بر فن بیان

تمرینات فن بیان

نکاتی که تا کنون گفتیم به شما کمک می کنند که بتوانید هنگام صحبت کردن به خوبی توانایی های خود را نشان دهید و تمارین زیر، می توانند شما را آماده صحبت کردن در جمع های مختلف و موقعیت های متفاوت کنند. هر کدام از این تمارین مخصوص به یک حیطه از فن بیان می باشند و به شما قول می دهم اگر آن ها را به صورت مرتّب انجام دهید، فن بیان شما به صورت کامل محسوسی رشد خواهد کرد؛ یادتان باشد آسان بودن بعضی از تمارین زیر نشان دهنده بی اهمیت بودن آن ها نیست. این تمارین را به صورت مستمر انجام دهید تا تغییرات را روی فن بیان خود ببینید.

تمرین فن بیان 1: تمرین آینه

از قبل سخنرانی 3 دقیقه ای آماده کنید که به متن و موضوع آن تسلط داشته باشید. در این تمرین شما باید مقابل آینه ای قرار بگیرید و شروع کنید برای فردی که آینه به شما نشان می دهد سخنرانی کنید. همین طور که صحبت می کنید به کلماتی که به کار می برید، سرعت بیان، لحن به کار برده شده، زبان بدن و… دقت کنید. هر بار که صحبت شما تمام می شود شروع کنید به آنالیز کردن سخنرانی خود و نقاط ضعف و قوت خود را روی کاغذی بنویسید؛ برای بررسی کردن سخنرانی خود می توانید خیلی ساده با گوشی تلفن همراهتان سخنرانی خود را فیلمبرداری کنید. مجدد این سخنرانی را با همان محتوا انجام دهید؛ آن قدر این کار را تکرار کنید که به حالت ایده آل خود برسید.

تمرین آینه برای تقویت فن بیان
تمرین آینه برای تقویت فن بیان

تمرین فن بیان 2: تمرین ضبط کردن صدای خود

این تمرین شباهت زیادی به تمرین آینه دارد، با این تفاوت که شما در اینجا باید سخنرانی سه دقیقه ای خود را ضبط کنید و طبق معمول بعد از پایان سخنرانی خود، شروع به بررسی کردن آن بکنید. نکته ای که در این تمرین حائز اهمیت است دقت به لحن ادای کلمات و جملات می باشد. شما باید جملات را با لحن مناسب آن بخش بخوانید؛ به سوالی بودن، خبر دادن، تعجب کردن، حیرت زده شدن و… جملات به شدّت دقت کنید و آن ها را با همان لحن ادا کنید.

این مطلب را فراموش نکنید که طبق تحقیقات انجام شده 38 درصد از کلام ما را لحن تشکیل می دهد که این خود نشان دهنده میزان اهمیت آن در کلام می باشد.

یکی از تمرین های فن بیان ضبط کردن صدای خود می باشد
یکی از تمرین های فن بیان ضبط کردن صدای خود می باشد

تمرین فن بیان 3: تمرین خودکار

در این تمرین شما باید خودکار، مداد یا هر چیز شبیه به این دو را بین دندان های خود قرار دهید و صحبت کردن خود را آغاز کنید. در ابتدا این کار برای شما کمی سخت به نظر می رسد اما با مرور زمان به آن عادت می کنید و این تمرین را هم به خوبی انجام خواهید داد. از فواید این تمرین می توان به جلوگیری از انحراف و کج شدن لب ها حین صحبت کردن، درگیر شدن اکثر اندام های کلامی و محکم و به درستی ادا کردن کلمات اشاره کرد. خوب است بدانید این تمرین در بسیاری از کشورهای دنیا هم برای تقویت فن بیان توصیه می شود.

نکته مهم در این تمرین که باید رعایت کنید این است که هنگام صحبت کردن لب ها به طور کامل باز و بسته شوند و کلمات به صورت کامل بیان شوند.

تمرین خودکار برای تقویت فن بیان
تمرین خودکار برای تقویت فن بیان

تمرین فن بیان 4: تمرین مشدد خوانی

در این تمرین شما به مطالعه می پردازید اما با یک تفاوت عمده و آن هم مشدّد خواندن همه کلمات و پر قدرت ادا کردن آن هاست. کلمات زیر را پر قدرت بخوانید:

فّنّ بّیّاّنّ یّعّنّیّ خّوّبّ صّحّبّتّ کّرّدّنّ

مّنّ فّنّ بّیّاّنّ خّوّبّیّ دّاّرّمّ

فّنّ بّیّاّنّ کّاّرّبّرّدّهّاّیّ زّیّاّدّیّ دّاّرّدّ

این تمرین تن صدای شما را به خوبی تقویت می کند، حجم ریه را بیشتر می کند و همچنین به شما کمک می کند که کلمات را بهتر و کامل تر ادا کنید و بر اثر مرور زمان لحن مناسب کلام خود را پیدا کنید.

تمرین فن بیان 5: تمرین بلند خوانی

در این تمرین شما باید بلند بلند کتاب یا هر متن دیگری را بخوانید. نکته مهم و تأثیر گذار در این تمرین رعاین لحن مناسب هر جمله می باشد. دقت داشته باشید سرعت ادای کلمات در این تمرین باید رعایت شود و هر بخش را با سرعت مناسبی بخوانید و به پایان برسانید.

طبیعی است منظور ما از بلند خوانی فریاد زدن و فشار آوردن به حنجره نمی باشد، طوری بخوانید که گویی برای جمعی در حال سخنرانی کردن می باشید.

تمرین بلند خوانی برای تقویت فن بیان
تمرین بلند خوانی برای تقویت فن بیان

تمرین فن بیان 6: تمرین تند گویی

برای انجام این تمرین نیاز نیست جای خاصی باشید؛ در هر مکانی که حضور دارید شروع کنید به انتخاب یکی از اشیای اطرافتان و بدون اینکه فکر کنید 3 دقیقه در مورد آن صحبت کنید. صحبت شما باید بدون مکث و در تند ترین حالت ممکن باشد.

نکته مهم این است که در این تمرین اصلاً با معنی بودن جملات اهمیتی ندارد و چیزی که حائز اهمیت است تند تند صحبت کردن شما بدون وقفه پیرامون آن چیز است. اگر در ابتدا حرفی به یادتان نیامد به ذهن خود فشار بیاورید تا جمله را بر سر زبان شما بیاورد. بدون شک انجام مستمر این تمرین فن بیان بهتری را برای شما به همراه خواهد آورد. کلیپ زیر که بخشی از دوره غیرحضوری فن بیان می باشد، این تکنیک را خیلی دقیق تر و کامل تر به شما توضیح می دهد که می توانید آن را هم مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

تمرین فن بیان 7: تمرین ربط دادن کلمات بی ربط

در این تمرین شما 3 کلمه بی ربط را انتخاب می کنید مانند: دمپایی، آسمان، قرمه سبزی! کار شما این است که در مورد این کلمات صحبت کنید و آن ها را به شکلی خلاقانه به هم وصل کنید و بین آنها ارتباط برقرار کنید. هر چه قدر این کار را بهتر انجام دهید خروجی این تمرین که همان تقویت فن شما می باشد بیشتر برای شما ملموس خواهد بود.

شما می توانید این تمرین را به شکل یک بازی هم با اطرافیانتان انجام دهید و به علت مفرح بود آن لحظات خوشی را با عزیزانتان بگذرانید.

تمرین ربط دادن چیزهای بی ربط برای تقویت فن بیان
تمرین ربط دادن چیزهای بی ربط برای تقویت فن بیان 

تمرین فن بیان 8: تمرین تغییر لحن

شما در این تمرین باید یک جمله را انتخاب کنید و آن را با لحن های مختلف بخوانید. مثلا جمله من هوای بارانی را دوست دارم را به صورت خبری، پرسشی، تعجبی، شگفت زدگی و… بخوانید.

اگر این تمرین را به خوبی انجام دهید و بتوانید لحن کلام خود را تقویت کنید به شدت می توانید در تاثیر گذاری روی دیگران و قانع کردن آنها موفق باشید.

تمرین تغییر لحن برای تقویت فن بیان
تمرین تغییر لحن برای تقویت فن بیان 

تمرین فن بیان 9: جملات تمرینی فن بیان

یکی دیگر از راه های تقویت فن بیان تکرار جملاتی است که کمی سخت تر تلفظ و خوانده می شوند. شما با تکرار و بالا بردن سرعت خواندن این جملات، علاوه بر تقویت ماهیچه های دهان خود مغز خود را نیز ورزش می دهید تا به تلفظ صحیح کلمات سخت و هم مخرج عادت کند و در جای خود به خوبی از آنها استفاده کند. دقت داشته باشید که خطای ادراکی شما باعث کم اهمیت جلوده دادن این جملات نشود و تا می توانید در وقت های آزاد خود در کوچه و خیابان این جملات را با خود تکرار کنید.

 • افسر ارشد ارتش اتریش
 • لای رولت رنده لیمو رفته
 • سه سیر سر شیر سه شیبشه شیر
 • چه ژست زشتی
 • به نام وجودی که وجودم از وجود پر وجودش به وجود آمده است
 • کانال کولر تالار تونل
 • سپر عقب ماشین جلویی زد به سپر جلو ماشین عقبی

فقط دقت داشته باشید اگر شما در دفعات ابتدایی نتوانستید به خوبی این تمرین را انجام دهید هیچ اشکالی ندارد. بر اثر تکرار مداوم ، بدون شک شما در خواندن این جملات مسلط خواهید شد. هرچه این کلمات کنار هم چیده شده را سریع تر و صحیح تر بخوانید شما این تمرین بهتر انجام داده و روی تقویت فن بیان شما تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

آموزش فن بیان کودکان

آموزش فن بیان به کودکان کاری است که نیاز به حوصله فراوان دارد. کودکان دوست دارند همه چیز را با بازی آموزش ببینند و به همین علت است که اگر تصمیم بگیرید مطالب مربوط به فن بیان را با روش‌های مخصوص بزرگسالان به کودکان آموزش دهید، بدون شک موفق نخواهید شد و او را از این موضوع دلزده خواهید کرد. بهتر است برای انجام این کار افرادی را انتخاب کنید که در این حوزه تخصص دارند و می توانند این کار را به خوبی انجام دهد. زیرا فن بیان کودکان دارای تکنیک های ویژه ای است و باید از جهات مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

فن بیان در کودکان دارای حوزه های اصلی می‌باشد که زیربنای داشتن یک فن بیان قوی برای کودک به شمار می روند. مانند زبان بدن، توانایی جمله سازی، دایره واژگان و…

بنابراین نیاز است که در هر یک از این حوزه ها به طور جداگانه تمرکز شود و تمام مسائل مربوط به حوزه به کودک آموزش داده شود. می توانید برای آموزش این مطالب از کتاب ها و بازی هایی که در این زمینه برای کودکان طراحی شده اند و در نظر گرفته شده است استفاده کنید. بدون شک بسیار موثر خواهد بود و می تواند تا حد قابل توجهی مهارت کودک شما را بالا ببرد. به همین جهت ما هم مقاله ای با موضوع تقویت فن بیان کودکان به طور جداگانه برای شما نوشته ایم که خواندن آن را هم به شدت به شما توصیه می‌کنم؛ چرا که همان طور که گفتم برای باید برای آموزش این مهارت به بچه ها، ابتدا به خوبی آموزش دید.

فن بیان کودکان
فن بیان کودکان 

دوره فن بیان

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

PDF فن بیان

در آخر هم نسخه پی دی اف همین مقاله را برایتان آماده کرده ایم که در صورت نیاز برای مرور تمرینات فن بیان و همچنین نبود وقت مناسب برای مطالعه، آن را دانلود نمایید و در فرصت مناسب از این مقاله کاربردی استفاده نمایید. امیدوارم با رعایت این نکات، بتوانید فن بیان خوب و درجه یکی برای خودتان بسازید و بهترین اتفاقات را رقم بزنید… راستی اگر سوال یا نکته ای در مورد فن بیان دارید در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما پاسخ آن را در اسرع وقت با شما در میان بگذارند.

دانلود نسخه PDF مقاله فن بیان و راه های تقویت آن

Rhetorical


نویسنده:مجتبی مصطفایی
نویسنده:مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مربی رشد فردی و مهارت های موفقیت

پاسخ به سوالات

 1. ماریا جمالی

  سلام با تشکر از مقاله خوبتون
  همیشه به آدم هایی که فن بیان خوبی در آموزش یا در کارهای دیگشون دارند، رشک می بردم ولی از الان براش برنامه دارم و خودمو می بینم که تاثیر گذار در جمع صحبت خواهم کرد.

  پاسخ دادن
 2. امیر حسین امیرزاده

  سلام و عرض خسته نباشید به تیم گام برتر .
  مقاله تون فوق العاده بود چند مورد از اشکالات خودم رو در زمینه فن بیان پیدا کردم و با تکنیک های خوبتون بایستی اون ها رو برطرف کنم .
  یکی از تکنیک های که بسیار کارآمد هست و من در زمینه یادگیری و تقویت صحبت کردن در زبان انگلیسی استفاده کرده ام تکنیک ضبط صدای خود و گوش دادن به اون هست که تاثیر فوق العاده ای داره. باز هم ممنون از همگی شما.

  پاسخ دادن
 3. زهرا وطن پور

  سلام و خسته نباشین خدمت استاد مصطفایی عزیز واقعا ممنون از توضیح های جامع و مفید شما درباره ی فن بیان و تمرین های و موثر شما
  به نظر من هم فن بیان توی زندگی ما خیلی موثر هستش ون این رو واقعا به پشم دیدم .

  پاسخ دادن
 4. علیرضا طالبیان

  با سلام
  خدا قوت
  من تا قبل از خواندن این مقاله نیازی به تقویت فن بیان خود نمی دیدم. در حوزه تخصصی خود سخنرانی های زیادی داشته ام و خدا رو شکر در همه آنها موفق بوده ام. الان دارم به این فکر می کنم که چقدر می تونستم با رعایت بعضی نکات ارایه های خودم رو بهتر انجام بدم. اصلا به این موضوع فکر نمی کردم که با رعایت یک سری نکات و انجام بعضی تمرینات حتی توی ارتباطات شخصی ام بتونم بهتر از اینی که هستم باشم. به این مقوله فن بیان فقط برای سخنرانی های سنگین برای یه جمع زیاد فکر میکردم. فقط می خواستم بگم از اینکه که نگاه من رو به این حوزه تعویض و تصحیح کردید ممنونم. اینجور که معلومه راه بسیار دور و درازی در پیش دارم تا به اون چیزی می خوام برسم. همیشه از کسانی که بهم نگرش دقیق، علمی و مهارتی می دم با نیکی یاد میکنم.

  پاسخ دادن
 5. کوثرزارع پور

  سلام وخسته نباشیدخدمت آقای مصطفایی وتیم خوبشون خیلی مطالب خوب وکاربردی بودهمه ماهاتوزندگی روزمره امون گاهی باکلمات وجملات بیجا دچارمشکل میشیم اماباتمرین ویادگیری اینامیتونیم چه توجمع باشه چه تومحل کارباشه چه توخونه میتونیم بهترحرف بزنیم خیلی مطالب عالی بودمن بیشترازهمه ازاین مطالب های شمابخاطراینکه نه تنهاازاینامیتونیم توزمینه کاری استفاده کنیم توخونه وهرجایی میتونیم بامهارت وبالحن وصدای خوب حرف بزنیم خیلی ممنون ازتون👌👌

  پاسخ دادن
 6. محمدضاکاظمی

  سلام . فن بیان واقعاً یکی از مهارت های مهم درآمدزا است و یکی از اصل های مهم soft skills هست . من اولین تجربه ام خیلی هیجانی بود . ما تکلیفمون این بود که در باره رستم یا افراسیاب تو برگه آ چهار بنویسیم و بیایم و بدون اینکه از رو برگه ببینیم ارئه بدیم . من نصف شب یادم افتاد و رفتم و از ویکیپدیا داستان و یکبار خوندم و فردا تو کلاس از چیزایی که دیشب خونده بودم و تو ذهنم بود نوشتمش . موقع ارئه رسید من هم رفتم و برگه رو دادم به معلمم و شروع کردم به ارائه حتی با اینکه یادم متوجه نمی شدم داشتم کارهایی مثل به هم نگاه کردن و حرکات دستور انجام میدادم هرجاهم یادم نبودو به دوستم نگاه میکردم و اون با لب خونی بهم میرسوند . اضطراب داشتم و پاهام رو ویبره بود ولی در آخر که تموم شد معلم بهم نگاه کرد و گفت آفرین و شروع کرد به دست زدن و بچه ها هم دست زدن ، من که خیلی خوش حال بودم . اینم داستان اولین تجربه سخنرانی . امیدوارم که خوشتون اومده باشه.

  پاسخ دادن
 7. دانیال رییسی

  سلام استاد عزیز امیدوارم حالتون عالی باشه ممنونم از مطالب خوبتون به یاری خدا تمرینها رو شروع میکنم و یه روز تو جلساتم از شما تشکر ویژه میکنم

  پاسخ دادن
 8. ایمان رضایی

  از بحث درامدکه بگذیم، فن بیان هرکسی زندگی و سرنوشت اون شخص وشخصیت اون فرده.
  من با خوندن کتاب های زیاد توی این زمینه تونستم هم به درآمد خوبی برسم وهم دوستان خوبی رو دور خودم جمع کنم پس لطفا سرسری ازش نگذرید.

  پاسخ دادن
 9. امید خان محمدی

  سلام وقتتون بخیر
  واقعا عالی بود و بسیار مفید
  همونطور که گفتین فن بیا یکی از مهمترین ابزارهای استادی بحساب میادمن همیسشه ناخوداگاه درحال تقویت کردن فن بیانم بودم اما متسفانه دوره اطرافم همیشه مسخره کردن خندیدنه اطرافیانم باعث جولوگیری این موضوع میشد چقدر حیفه که تو مدرسه اینارو بهمون یاد ندادن که حدعقل کسایی که میخان رشت کنن درصده زیادی تو دوره اطراف مانع بیشرفتت نشن و هی تخریبت نکنن
  بحرحال هرکسی که بخواد تو هرحوضی رشت کنه و بیش بره هیچ کسی نمیتونه براش مانع بشه شاید یکم غقب بمونه ولی باز خداوند مهربان ی جایی ی جوری براش ی نشونی میزاره و ی راهی برای بدست اوردنه آرزوهاش سره راهش قرار میده که خودشم کیف کنه یادتون باشه اون راهم باز خیلی واضح اسون نیست فقد جایی شکرش باقیه که بجایی افرادی که ذهنتو تخریب میکرد با کسایی رو به رو میشی که میسازنت و اون افراد دستهایی خداوند هستن.

  پاسخ دادن
 10. انوشا علي نيافرد

  با عرض سلام وادب و احترام خدمت استاد بزرگوار

  مقاله ای که مطالعه کردم انقدر جامع و فوق العاده بود که وظیفه خودم دونستم که از استاد عزیزم و همه ی کادر گام برتری ها نهایت تشکر داشته باشم

  پاسخ دادن
 11. محمدمهدی آباده

  به نام وجودی که وجودم از وجود پروجودش به وجود آمده است
  عرض سلام و ادب دارم خدمت استاد مصطفائی عزیز و همه گام برتری ها که برای پیشرفت و ارتقای شخصی خودشون گام برتر زندگی رو برداشتن.
  مقاله پرمحتوا و خوبی بود
  تمارینی که فرموده بودید رو چندین ساله دارم اجرا میکنم و همیشه از این تمارین نتیجه فوق العاده ای گرفتم .
  اول به خودم و بعد به همه دوستان گوشزد میکنم که تنها با خوندن این مقاله یا بقیه مقالات و آموزش ها ، قرار نیست در زندگی ما اتفاقی رخ بده مگر با انجام و تمرین نکات آموخته شده.
  امیدوارم همیشه شاد و تندرست باشید

  عالم عامل عاشق باشید

  پاسخ دادن
 12. D.E.Z

  به نام خدا
  سلام و وقت بخیر خدمت شما گام برتری
  مقاله عااااااالی و درجه 1 هست
  همین که دلیل انجام هر کاری نوشته شده ذهن راحت تر قبول میکنه و به صورت خودکار فرد به سمت مسیر جدید کشیده میشه و روز به روز بر باور و توانایی های جدیدش اضافه میشه
  این مقاله چالش های جدیدی برای مغز داره و برای تقویت مغز به خصوص افرادی که حافظه خوبی ندارن فوق العاده هست
  به طور کلی شما میتونید کلمات جدید زیادی رو موقع تنهایی صحبت کردن از مغزتون بخواهید و در جستجوی کلمات جایگزین بهتر باشید دمتون گرم ممنون از مقاله ی شیک تون روز خوبی داشته باشید

  پاسخ دادن
 13. فاطمه مرشدلو

  باسلام و عرض ادب خدمت تمامی گام برتری ها… بسیار سپاسگزارم بابت مقاله جامع و کاربردی شما. دقیقا وقتی نتونی علم و دانسته های خودتو با زبان رسا و قابل فهم به مخاطب خودت القا کنی علامه دهر هم که باشی هیچ جذابیتی برای مخاطب نخواهی داشت و امیدوارم روزی برسه که معلمین مدرسه ها هم با داشتن این مهارت بیش از پیش دانش آموزانی داشته باشند که با عشق و علاقه و مشتاق کسب علم و دانش، رشد و پیشرفت خودشان باشند. و امیدوارم همگی با داشتن الگویی جون شما مهارت فن بیان خود را افزایش دهند. باتشکر از تمامی دوستان و فعالان این عرصه

  پاسخ دادن
 14. زهره خلجی

  سلام وقتتون بخیر باشه
  توی زندگی ما و دور از همدیگه توی این دنیای مجازی ، بیان احساساتمون به درست ترین روش ممکن و رسوندن مفهوم واضح از احساسمون بهم دیگه ، که چقدر بودنمون در کنار هم ارزش داره و چقدر همدیگرو دوست داریم اینقدر میتونه حال خودمونو و دلمونو قشنگ کنه که توی مسیرهای موفقییتمون با انرژی بیشتری پیش بریم .
  گوش دادن به حرفای عزیزانمون و برقراری ارتباط با اونا را یادمون نره ، نذارید روزی برسه که حسرت همکلام شدن باهاشون را داشته باشید

  پاسخ دادن
 15. هانیه رحیم زاده

  سلام وقتتون بخیر.🥰
  مقاله بسیار مفیدی بود سپاس گزارم ازتون🎀🌸
  مبحث فن بیان بسیار کاربردی هست و در هر شغلی و جایگاهی نیاز هست که بتونیم صحبت کنیم فن بیان قوی باعث میشه که اتفاق های مثبت در طول زندگی واسمون رقم بخوره
  طبق فرمایش استاد مصطفایی فن بیان مانند ویترین هست…
  ما با داشتن فن بیان قوی میتونیم خودمون محصولمون‌‌ رو به بهترین شکل ممکن معرفی کنیم.
  فن بیان در همه جای زندگی ما تاثیر گزار هست برای مثال ما با داشتن فن بیان خوب می‌توانیم همسر پدر مادر و… متقاعد کنیم.

  پاسخ دادن
 16. سلمان عربی

  عالی استاد 🌷🌷
  این مشکل چندین بار برام پیش اومده در موقع صحبت کردن برای تفهیم مسئله ای ب مثال زدن می‌پردازم و بعد چند دقیقه شاید مسئله اصلی ب حاشیه بره و فراموش بشه این مشکل رو به کمک چی میشه حل کرد ممنون 🌷🌷

  پاسخ دادن
 17. دانیال احمدی

  با سلام خدمت استادان عزیز ودوستانی که دیدگاه من رو در مورد مقاله فن بیان میخونن.
  فن بیان و اینکه چگونه با مخاطب یا مخاطبان خود ارتباط برقرار کنیم از نیاز های اساسی در هر نوع رابطه ای از خانواده گرفته تا اجتماع به شمار میاد.من شخصا فن بیان و ارتباط برقرار کردن خوبی ندارم و کلا فرد ساکت و درون گرایی هستم که این معضله. ان شا الله در کنار هم بتونیم فن بیان خود را بهبود ببخشیم و لحظه به لحظه به سمت جلو حرکت کنیم.
  از استاد عزیز تشکر میکنم واسه اینکه ما رو قابل دونستن که از شاگردانش باشیم.

  پاسخ دادن
 18. انسیه میرزایی

  سلام وقتتون بخیر
  مقاله فوق العاده کامل و کاربردی بود و لذت بردم و استفاده کردم.خود من هم دیدگاهی مشابه اوایل مقاله داشتم که فن بیان فقط برای اساتید و سخنرانان هست ولی الان دیدگاهم کاملا تغییر کرده و مصمم به بالا بردن مهارتم در این زمینه شدم؛ مسلما هر مهارتی که تمرین مستمر درش داشته باشیم در اون زمینه به درجات بالایی میرسیم.انسان موجود عجیبی ست که به هر چیزی که دنبالش برود و ممارست کند دست پیدا خواهد کرد همانطور که خودمن هم در این مسیر وارد شدم و از این بابت خدارا شکر میکنم که با این سایت و استاد و آموزشهای ارزشمندشان آشنا شدم.

  پاسخ دادن
 19. حمید رضا دانه گاه

  سلام درود مقاله تون عالی و خیلی جامه و درباره فن بیان توضیح داده
  و خیلی ممنونم از استاد و مجموعه زحمت کش
  که تلاش و کشش کردم بهترین مقال و بهترین دوره ها را بسازن
  و
  بنظر من فن بیان مثل یک وسیله جانبی برای ما می مونه که اگه داشتی باشیم در خیلی جا ها به تکاپو می افتیم و انگار یه چیز مون کم هست کامل نیستم که خودش موجب کاهش اعتماد به نفس می شه، خیلی فرصت ها های عالی، زندگی و کسب و کارمون رو بخاطر نداشتن از دست می دیم و خیلی تعدید های برای مان پیش میاد و تعدید های کوچک به تعدید های بزرگ تبدیل می شه .
  مثلا من همیشه بخاطر این که نمی تونستم کلمه رو خوب ادا کنم و به زبان بیارم و از یاد رفتن کلمه مورد نظرم ،خیلی خجالت می کشیدم حرف بزنم وتعهت تمسخر قرار می گرفتم و
  از و برای شما دوستان پیش نهاد می کنم حتما روی فن بیان تون کار کنیم
  با تشکر از استاد مجتبی مصطفی
  برادر کوچیک شما حمید رضا دانه گاه

  پاسخ دادن
 20. محمدحسین دلالزاده

  سلام علیکم وقتتون بخیر واقعا مقاله‌ای جامع و عالی بود من دو تا نوک میخواستم در مورد فن بیان از قرآن و به شما عرض کنم این که قرآن می فرماید که خداوند بعد از اینکه انسان را خلق کرد بلافاصله به این بیان رو تعلیم فرمود یعنی اینقدر اهمیت داره که خداوند بدون هیچ فاصله‌ی بیان و صحبت کردن رو به انسان تعلیم کرده و در جای دیگری که می فرماید حضرت موسی وقتی میخواد نزد فرعون بره و اون رو به دین الهی دعوت کنه، نزد خدا دعا میکنه که: (واحلل عقدة من لسانی یفقهوا قولی) خداوندا گره از زبان من بگشا من که وقتی من اونها رو به دین الهی دعوت می کنم صحبت من رو به خوبی متوجه بشن و فهم عمیق در قول و کلام من داشته باشند.

  ممنون که تا اینجای متن همراه من بودید امیدوارم خداوند به همه ما بیانی شیوا و باعث پیشرفت خودمون و بقیه عنایت بفرماید السلام علیکم و رحمة الله

  پاسخ دادن
 21. سید مهدی هاشمی

  سلام خسته نباشید خدمت استاد مصطفایی وگروه گام برتر مقاله پر از تکنیک های فن بیان و تمرینات فوق العاده برای رشد فن بیان فقط کاش توضیحات معرفی فن بیا یکم کمتر بود

  پاسخ دادن
 22. سید مهدی هاشمی

  سلام خسته نباشید خدمت استاد مصطفایی وگروه گام برتر مقاله عالی پر از تکنیک های فن بیان و تمرینات فوق العاده برای رشد وفن بیان فقط کاش توضیحات معرفی یکم کمتر بود

  پاسخ دادن
 23. لیلا رضالو

  وقت بخیر و تشکر از گام برتری‌های عزیز
  با خواندن این مقاله انگار بعد جدیدی از نگرش ب عنوان کردن مطالب ی ک میخواهم صحبت کنم ب رویم باز شده ، انگار ک استاد یه برنامه نویسی هستند ک دارند مطالب و در ذهن ما باز نویسی می کنند .ب امید روزهایی ک فن بیانی بهتر داشته باشیم .

  پاسخ دادن
 24. سوسن ملک شاهی

  سلام وقت بخیر من قبل از ثبت نام در دوره استادی مقاله فن بیان رو مطالعه کرده بودم واقعا برای هر انسانی نیاز هست که بیان خوب و شیوایی داشته باشه چون در اجتماع بودن و اجتماعی بودن نیاز به ابزار فن بیان داره برای ارتباط گیری و زندگی سالم و هرچه انسان توی این حوزه قوی تر باشه به نظرم موفق تر خواهد بود من به شدت این نیاز رو در خودم احساس میکنم و در حال تمرین هستم

  پاسخ دادن
 25. علی مرادی

  مقاله کامل و جامعی بود و من شدیدا با مقاله موافق هستم به نظر من فن بیان نه تنها در فروشندگی ، مدرس شدن و سایر کسب و کارها خیلی مهم است بلکه در زندگی فردی نیز حائز اهمیت بالایی می باشد . هر کس زودتر در مسیر رشد فن بیان قرار بگیرد قاعدتا هم در زمینه شخصی و هم زمینه کاری پیشرفت بسیاری خواهد کرد و موفقت های فراوانی نسبت به دیگران کسب خواهد نمود . من پیشنهاد می کنم با قدرت در این حوزه ورود و مطالعه نمایید .

  پاسخ دادن
 26. محمد رضا بانشی

  سلام وعرض اب خدمت شما گام برتری ها به نظر من اگر کسی نتونه قشنگ ارتباط برقرار کنه مثل این میمونه که سربازی اسلحه برای جنگیدن نداره و نمیتونه از خودش دفاع کنه پس اگر فن بیان خوبی داشته باشیم میتونیم از خودمون وحقمون دفاع کنیم اصلا فن بیان یعنی پیروز شدن در زندگی و همچنین اگر تمثیلات خوب داشته باشیم در حین صحبت کردن میتوانیم به راحتی حق مطلب را ادا کنیم و حرفه ای تر از همیشه بشویم سخن اخر خوب صحبت کنیم تا خوب دیده بشیم ممنون از شما

  پاسخ دادن
 27. محمد رضا بانشی

  سلام وعرض اب خدمت شما گام برتری ها به نظر من اگر کسی نتونه قشنگ ارتباط برقرار کنه مثل این میمونه که سربازی اسلحه برای جنگیدن نداره و نمیتونه از خودش دفاع کنه پس اگر فن بیان خوبی داشته باشیم میتونیم از خودمون وحقمون دفاع کنیم اصلا فن بیان یعنی پیروز شدن در زندگی و همچنین اگر با تمثیلات خوب داشته باشیم در حین صحبت کردن میتوانیم به راحتی حق مطلب را ادا کنیم و حرفه ای تر از همیشه میشویمو سخن اخر خوب صحبت کنیم تا خوب دیده بشیم ممنون از شما

  پاسخ دادن
 28. عرفان رحیمی

  سلام وقتتون بخیر ممنون از این مقاله مفصل و خوبتون
  اهمیت فن بیان بر کسی پوشیده نیست. چه بسا بسیاری از طلاق ها هم بخاطر ضعف فن بیان هست. خیلیامون دیدیم که یکی از طرفین دعوا میگه که که طرف مقابل اصلا حرف من رو متوجه نمیشه. اینجا لازمه از خودش بپرسه آیا من حرفم رو درست منتقل میکنم؟ به هر حال ممنونم با آرزوی موفقیت.

  پاسخ دادن
 29. منصور

  منصورصدری
  خیلی خوب بود فقط امیدوارم بتونم انجام بدم

  پاسخ دادن
 30. میلاد

  سلام. دوره فن بیانتون رو چطور میتونم تهیه کنم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   برای تهیه اون روی کلمه دوره فن بیان کلیک کنید

   موفق باشید

 31. من

  سلام . مشکل من خندیدن هست . شاید بنظرتون مسخره باشه ولییییی. من نمیتونم باصدای بلند بخندم و قهقهه بزنم. برای همین همیشه با تبسم به جمع پاسخ میدهم. در جمع دوستانه و شاد واقعا مشکل دارم و از نظر بقیه واقعا ادم سرد و بی احساسی هستم. ممنون میشم راهنمایی کنید و اموزش بدین. با سپاس

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   چون پاسخ این سوال تخصصی هست و باید بیشتر بررسی بشه، پیشنهاد می کنم به شماره 09038942379 توی واتساپ پیام بدید تا مشاورین ما راهنماییتون کنند.

   موفق باشید

 32. بانو ملیحه کاویانی

  سلام وقتتون بخیر
  ممنونم از مقاله خوبتون
  امیدوارم که بتونم تک به تک این موارد را اجرا کرده و گام بزرگی در جهت تخصص و همچنین آموزش دادن به دیگران بردارم.
  و من هم مانند شما به امید خدا بتونم کلی مقاله در حیطه تخصص خودم در سایت آینده ام بگذارم.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام
   ممنون از نظرتون،امیدواریم در راه استادی و مدرسی گام برترتون رو بردارید و به موفقیت های بزرگی دست پیدا بکنید

 33. سیدعلی صفی نژاد

  به نام حضرت دوست که هر چه داریم از اوست
  فن بیان:اگر من بهترین محصول دنیا را داشته باشم و نتوانم شرح حال آن محصول را به خوبی بیان کنم مطمعناٌ شکست خواهم خورد. پس برای اینکار باید فن بیان خوبی داشته باشم و برای تقویت این کار نیاز به دوره کلاسهای آموزشی یا حداقل مقالات فن بیان بخصوص مقالات فن بیان استاد مصطفایی را دارم.تا بتوانم به بهترین شیوه محصول خود را معرفی کنم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از نظر لطفتون. کاملاً درسته برای تقویت فن بیان واقعاً باید روی آن وقت گذاشت و در کلاس های مختلف شرکت کرد.

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید.

 34. بیتا محمدیان

  باسلام و خسته نباشید بسیار مقاله ی جداب تاثیر گذار بود سپاس بیکران از لطف شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از نظر لطف شما. خوشحالیم که مقاله براتون تاثیرگذار بوده. موفق باشید

 35. حسین بیات

  بله تعلیم واستعداد وتمرین باعث میشه ما فن بیان درجه یک داشته باشیم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون…خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 36. رقیه کریمی

  سلام .من هم تا جایی که تونستم سعی کردم فن بیام را تقویت کنم و خیلی چیزها در این باره یاد گرفتم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 37. صباحی

  سلام. بسیار عالی و کاربردی بود. واقعا تفکراتم نسبت به این موضوع تغییر کرد و برای اجرای اموخته هام تمام تلاشم رو به کار میگیرم. خسته نباشید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 38. ر. نژادشجاعی

  باسلام خدمت شما استاد گرامی
  این مقاله هم مثل تمام مقاله های شما بسیار عالی و کاربردی هستش.من که خیلی استفاده کردم و با تمرین های این مقاله و عمل کردن به آنها حتی در هنگام خواندن همین مقاله متوجه شدم که چقدر سریع این تمارین در فن بیان من تاثیر گذار بوده است … باتشکر از شما و مجموعه زحمت کشتان

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   خیلی خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 39. سمیه نوری

  نکات بسیار کاربردی رو فرمودید ممنونم از شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   خوشحالیم که مقاله مورد استقبالتون قرار گرفته…موفق باشید

 40. Nazanin

  سلام
  میخواستم بابت این مقاله خیلی کاربردی و مفیدی که دراختارمون قرار دادین تشکر کنم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام کاربر گرامی

   ممنونم ازتون بابت نظر لطفتون و بسیار خوشحالیم که مطالب ما تونستند به شما برای تقویت فن بیانتون، کمک زیادی بکنند.

   موفق باشید…

 41. akbar

  سلام به استاد مصطفایی عزیز و تیم فوق العاده گام برتر
  خیلی مقاله جامع و پرکاربردی بود و تکنیک های فن بیان رو به بهترین شکل ممکن توضیح داده بودید. ممنونم واقعا ازتون بابت این مقاله فوق العاده و البته اون فایل pdf که در انتها هم برامون قرار دادید.
  فقط یه سوال داشتم. شما کلاس خصوصی فن بیان هم دارید که بتونم ازش استفاده بکنم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام همراه گرامی

   ممنونم از نظر لطفتون. خوشحالیم که برای شما کاربرد داشته و تونستید با استفاده از تکنیک های این مقاله فن بیانتون رو تقویت کنید.

   متأسفانه به دلیل مشغله زیاد، فعلا امکان برگزاری کلاس خصوصی وجود نداره اما شما میتونید این موضوعو با کارشناسای مجموعه ما در میون بذارید تا مورد بررسی قرار بگیره و بتونیم کمکتون کنیم. برای ارتباط با کارشناسانمون میتونید به شماره پشتیبانی موسسه یعنی 09038942379 تو یکی از شبکه های اجتماعی (تلگرام، واتساپ، ایتا) پیام بدید و درخواستتون رو مطرح کنید.

   البته یک پیشنهاد فوق العاده دیگر که برایتان دارم این است که دوره غیر حضوری فن بیان رو که به دلیل طرح فرصت کرونا با تخفیف 97 درصدی ارائه میشه تهیه کنید تا بتونید به بهترین شکل ممکن، قدرت کلامی خودتون رو تقویت کنید.

   موفق باشید…

 42. Re.nikmanesh

  سلام
  ممنون بابت سایت خوبتون🍃

  یه سوال برام پیش اومد
  اینکه من برای اینکه فن بیان جذاب داشته باشم چه قدر باید روی کلام و چیزهای دیگه کار کنم؟

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   ممنون از اینکه همراه ما هستید

   فن بیان قوی و جذاب متشکل از عناصر مختلف کلامی ، بدنی و حتی ذهنی است . وقتی شما همه این مسائل رو به درستی رعایت کنید حتما فن بیان عالی خواهید داشت .
   درسته چیزی که از همه بیشتر به ذهن میاد مسائل کلامی فرده اما استفاده درست از زبان بدن و حتی آماده سازی ذهنی به شدت می تونه به زیبایی کلامی شما اضافه کنه و به درخشش شما در سخنرانی ، تدریس و حتی گفتگوهای روزانه کمک کنه .

   پس فن بیان فوق العاده مثل یه غذا می مونه که برای خوشمزه کردنش باید از هر چیزی که نیازه به اندازه استفاده بشه

   باز اگه سوالی بود مشتاقانه پاسخ خواهیم داد

 43. Fatemeh mohseni

  ممنونم‌استاد گرانقدر بابت این توضیح کامل و عالی تون
  حتما کارهایی که گفتین رو انجام میدم 🙏🌷🌷🌷🌷

  پاسخ دادن
 44. Fatemeh mohseni

  سلام

  ممنون از مقاله خوبتون

  ولی من هر کاری انجام میدم فکر می کنم باز فن بیانم ضعیفه و جذاب نیست، نمی تونم تو جمع خوب صحبت کنم و حرف زدنم تاثیر گذار نیست . دوست دارم تو جمع بدرخشم و مثل سخنرانان حرفه ای صحبت کنم .

  ممنون میشم اگه بگید چه طور فن بیانم رو تقویت کنم؟

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   ممنون از اشتراک گذاری نظرتون

   نکته اول که شما باید به اون توجه کنید اینه که تقویت فن بیان اونم تو نوع حرفه ای و تاثیر گذارش مثل خیلی از کارهای دیگه نیاز به تمرین مستمر و گذر زمان داره … پس نا امید نشید و ادامه بدید

   نکته دوم که خیلی مهمه اینه که : بهترین عامل تقویت فن بیان صحبت کردن تو شرایط مختلفه… تا می تونید صحبت کنید و از کلامتون کار بکشید درست مثل بدنسازها که روی هر عضله ای بیشتر کار کنند اونم قوی تر میشه

   برای نکته سوم باید خدمتتون عرض کنم که نگید من هر کاری می کنم باز فن بیانم قوی نمیشه… به طور حتم شما از قبل اینکه شروع تمرینات فن بیان رو داشته باشید رشد کردید ؛ ولی دقت داشته باشید تو درجات بالای هر موضوع و مهارتی کار کمی سخت تر می شه و معمولا کسانی که صبر بیشتری دارند به کامیابی می رسند پس پر قدرت تر از گذشته ادامه بدید

   نکاه چهارم و پایانی هم اینکه سعی کنید نکات فن بیان رو تو زندگی روزمره خودتون جاری کنید تا مسیر عصبی خوب صحبت کردن براتون ساخته بشه و همین امر هم باعث تقویت هوش کلامی شما بشه

   شک ندارم اگه هر کسی تمرین هوشمندانه در هر موضوعی داشته باشه حتماً به سر حدّ مقصود خواهد رسید

   مراقب خودتون و فن بیانتون باشید

 45. رقیه کریمی

  سلام بار دیگر مطالب را مرور کردم و از این این نکات برای بالا بردن فن بیان خودم استفاده کرده ام و استفاده خواهم کرد. و واقعا قبول دارم که مهمترین عامل موفقیت در هر کاری فن بیان است.
  ممنون از استاد مصطفایی بابت تمام زحماتی که در کل دوره برای ما کشیدند.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   مچکر از شما و لطفتون… خوشحالیم که این مطالب براتون مفید واقع شده

 46. رقیه کریمی

  سلام از وقتی که مطاله کتابها بیشتر شده و بیشتر با جمع در ارتباط هستم فن برانم بهتر شده

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی عالیه
   موفق باشید

 47. محمد رضا فکری

  سلام
  ممنون از شما

  همین یک جمله از حضرت علی رو تو زندگیمون استفاده کنیم نتایج فوق العادشو به سرعت میبینیم (انجام دادم که میگمااا?)

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما

 48. سمیه تیموری

  سلام
  با تمرین زیاد و چیدن کلمات در کنار هم باید فن بیانمون رو تقویت کنیم و روز به روز بیشتر بدرخشیم .
  به امید موفقیت روز افزون همه ی استاد برتریها

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بهترین هارو براتون آرزو داریم
   زنده باشید بزرگوارید

 49. رقیه کریمی

  سلام مطالعه کردم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما
   میتونم نظرتون رو راجب مقاله بدونم؟

 50. Pariya_amirpor

  سلام خیلی عالی بود فن بیان واقعا توی زندگی ادم خیلی کاربرد داره اگه نباشه ادم خیلی جاها به مشکل برمیخوره مرسی از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
  1. دوست گرامی سلام
   سپاس گزارم

 51. ام لیلا احمدی

  ان شاءلله با درک منظور خودمون و تقویت طرز بیان آن بتوانیم در زندگی شخصی و اجتماعی با اعتماد به نفس این منظور را به دیگران انتقال دهیم و با ارتباط سالم برای رسیدن به اهدافمان تمرکز داشته باشیم . باتشکر از شما استاد
  حقیقت گو ، شاد و مصمم

  پاسخ دادن
  1. موفق باشید کاربر گرامی

 52. الهه ابراهیمی

  سلام استاد .
  واقعا درست می‌فرمائید .يکي از مهم ترین چیز هايي ک ما باید یاد بگيريم همین فن بیانه و درست و به جا استفاده کردن از کلمات..
  ممنونم از مطالب خوبتون.

  پاسخ دادن
  1. دوست عزیز سلام
   ممنون از همراهی شما

 53. ناشناس

  سلام
  واقعا فن بیان همه جا ب دردمون میخوره
  ان شاالله بتونیم این مهارت رو یادبگیریم
  تشکر

  پاسخ دادن
  1. سلام
   در طی دوره استادی به این مهارت می رسید
   موفق باشید

 54. مینا اصل اسکندر

  فن بیان خود علم گسترده ای است و به انسان اصول صحیح بیان کردن کلمات را در غالب الفاظ زیبا و دلنشین بیان میکند سپاس ا تلاش شما

  پاسخ دادن
 55. سحر طوقیان

  سلام به گام برتری ها
  خیلی عالی بود
  من خودم بااینکه تدریس میکنم اما نیازبه فن بیان عالی دارم تا نقایص خودمورفع کنم و ارتباط عالی داشته باشم
  پیشرفت کنم
  به امیدپیشرفت همه ی گام برتری ها

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   تبریک ویژه همین که شما قبول کردید به کسب این مهارت نیاز دارید،نصف مسیرو جلو اومدید
   ممنون از همراهی شما
   موفق باشید

 56. سمیه قریشی

  بسیار عالی بود
  به نظر من الفبای ارتباط موثر با دیگران فن بیانه ما اگه بتونیم چند جمله ی اول مکالمه با دیگران رو خوب ادا کنیم توجه طرف مقابل رو جلب میکنیم و او از هم صحبتی با ما لذت خواهد برد

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   متشکرم

 57. مهدوی

  سلام خیلی خوب بود کاش من بتونم صاحب این مهارت بشم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   در طول دوره استادی و تلاش خودتون به این مهارت می رسید
   موفق باشید

 58. حمیده

  فن بیان و اهمیت ان را به خوبی شرح دادید

  پاسخ دادن
  1. سپاس از شما

 59. صغری تیموری

  سلام ممنون ازمطالب زیبا.لطفا فن بیان رو بیشتر درکارگاه حضوری توضیح دهید

  پاسخ دادن
  1. سلام
   فن بیان قسمتی از سرفصل های دوره استادی هست
   ممنون از توجه شما

 60. قلی زاده

  سلام
  ببخشید که دیروقت پیام می دم،متاسفانه نت خیلی ضعیف بود و اصلادسترسی نداشتم
  فن بیان بسیار موثر در روابط هست و مطالبتان دراین مورد کاملا درست و مفید می باشد
  ان شاالله بنده هم بتونم با به کار بردن دقیق آن به پیشرفت خودم کمک کنم…

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   خدا قوت
   ممنون از همراهی گرم شما
   موفق و سربلند باشید

 61. معصومه شاهری

  سلام استاد بزرگوار.درست صحبت کنیم ومهارت ان را بیاموزیم.سلامت باشید.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   زنده باشید بزرگوارید

 62. منیرسادات حسینی

  ممنون از حدیث بسیار زیباتون.خیلی دوست دارم فن بیان خوبی پیدا کنم
  انشاالله با کمک شما استاد گرامی توانایی این کار را پیدا کنم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم که در این مسیر همراهیتون می کنیم
   موفق باشید

 63. کیانمهر

  سلام کاش بیشتر درموردش توضیح می دادید
  البته من پی دی اف فن بیان روهم تهیه کردم تامطالعه کنم ولی اگه میشه بیشتر باهامون کارکنید ممنونم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   در کارگاه حضوری توضیح کاربردی و جامع تری راجبش داده میشه
   ممنون از شما

 64. نسرین اجودانی

  سپاس از مقالتون عالی بود

  پاسخ دادن
 65. مهدی حسین نژاد

  عالی بووووووووود
  فن بیان از جمله مهارت هایی است که نه تنها برای رسیدن به موفقیت بلکه توی همه ی ابعاد زندگی ما جاریه و نیاز به تقویت اون داریم

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   ممنون از شما

 66. Shahri

  عالی بود.خیلی خوب بود چون مشکل یک استاد برتر همین است که بلد نیست درست و حسابی رعایت کند.

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 67. صفری

  سلام من خودم خیلی دوس داشتم این مهارتو کسب کنم خداروشکر میکنم ک تو این مسیر قرار دارم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   الهی شکر
   بهتون تبریک ویژه ای میگم که در مسیر رشد و موفقیت قرار گرفتید
   موفق و پیروز باشید

 68. ساقی ذوقی

  سلام
  خیلی ممنون از این مطالب مفید و عالی درباره فن بیان که یکی از مهم ترین عوامل در رسیدن به موفقیت ماست

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 69. hajiali

  سلام خدا قوت
  توی دنیای که در حال حاضر زندگی می کنیم ارتباطات موثر و فن بیان خوب بخش مهمی از موفقیت مارو شکل میده :)…
  متشکرم از مقاله مفیدتون

  پاسخ دادن
 70. پریزاد

  سلام روزتون بخیر بسیاری از مشکلاتی که امروز داریم به خاطر این هست که اطرافیانمون فن بیان نداشتند وآموزش درست به ما ندادند. ولی به امید خدا امروز ما اینجا هستیم تا قطع کننده ی این زنجیره ی معیوب باشیم وبا کمک استاد مصطفایی نسلی موفق تربیت کنیم.

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   در مسیری که هستید براتون آرزوی موفقیت و ثابت قدمی داریم
   ممنون از همراهی شما

 71. مهدی پاکدامن

  بسیار زیبا و آموزنده
  ممنون از استاد بخاطر این مقاله عالی

  پاسخ دادن
 72. سهیلا کریمی

  فن بیان یعنی (ف)فناوری (ن)نوین (ب)بروز دنیا (ی)یکی ازبهترین سلاحهای موفقیت در همه زمینه ها (ا) ابادانی و بهینه سازی نوع ارتباطمون با دیگران (ن) نایس و مناسب ترین گام در جهت رشد مهارتهای فردی
  ابتکاری و فی البداهه????????

  پاسخ دادن
 73. معصومه تیموری

  ما توی جهانی زندگی میکنیم ک همه چیز به نحوه ارتباط گیری ما با دیگران بستگی داره و یکی از مهم ترین روش های ایجاد ارتباط تقویت مهارت های فن بیان هست.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   بله، یکی از موثر ترین و بهترین روش ها برای تقویت ارتباط با دیگران بالا بردن مهارت های فن بیان است…
   ممنونم از شما

 74. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خداقوت… عالیییی بود… من چیز زیادی راجب فن بیان نمی دانستم اما الآن کاملا مطلع شدم ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 75. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود وممنون بابت پیشنهادهای خوبتون برای فن بیان????

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 76. Sahar aliverdi

  یکی از مهم ترین اصل فن بیان هستش و من خیلی سعی میکنم روی فن بیانم کار کنم جنس مقاله ی استاد با همه ی مقاله ها فرق میکنه واقعا ممنون و متشکرم❤❤❤

  پاسخ دادن
  1. موفق باشید

 77. Pariya_amirpor

  سلام واقعا که مقاله خیلیی خوبی بود من خودم روی فن بیانم خیلی دارم کار میکنم با خوندن این مقاله اگاه تر به تمرینام ادامه میدم ممنون از شمااا

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما کاربر گرامی
   موفق باشید

 78. مهدی پاکدامن

  یه سلام گرم و پر انرژی ???
  واقعا انقدر از این مقاله لذت بردم که دوست دارم ساعت‌ها راجبش با بقیه صحبت کنم
  خیلیی خوب بود
  MP#

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از انرژی خوب شما 🙂

 79. علی احمدزاده

  سلام استاد ممنون از این مقاله خوبتون من واقا فن بیانم زیاد خوب نیست ولی در این مقاله وقتی دیدم که اگه فن بیانمون زیاد خوب نباشه چه اتفاق های بدی برایمان پیش خواهد امد من حتی تو چک لیستمم نوشتم که هر روز بخشی از زمانم رو صرف تمرین کردن باشم تا فن بیانم خوب بشود
  از شما سپاسگزارم بابت مقاله ی زیباتون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی هم عالی ممنون از همراهیتون
   موفق باشید

 80. محمدرضا مختاری

  سلام.خدا قوت
  صد البته که داشتن یه اعتماد به نفس خوب در کنار اطلاعات لازم همراه با فن بیان مساوی میشه با بالارفتن و مهم شدن در هر جمع و جلسه ای.
  در مقابل داریم افرادی که دارای اطلاعات فوق العاده ای در زمینه ای هستند اما به دلیل عدم بیان خوب قدرت ارائه کار را ندارند.و بالعکس این موضوع هم صادق هست
  به نظر بنده از نون شب واجب تره

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درست گفتید
   ممنون از نظر شما

 81. fatemeh mohseni

  سلام مرسی از استاد گرانقدر برای مقاله عالی ….
  واقعا فن بیان از عوامل مهم زندگیه به قول شما هیچ جارو نمیشه پیدا کرد که به درد نخوره

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس گزارم

 82. Mahdi_hoseinnejhad

  خیلیی عالیی اهمیت فن بیان رو مطرح کردید…
  خیلی وقت بود منتظر همچین مقالاتی در باره فن بیان توی سایت بودم….

  ممنونم

  پاسخ دادن
  1. سپاس از شما

 83. پارسا هموله

  سلام و خسته نباشید به استاد مصطفایی
  مقالتون فوق العاده بود و تمرین خوبی رو هم پیشنهاد دادید
  ممنونم ازتون

  پاسخ دادن
  1. سلام خداقوت
   ممنون از شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image