.

فن بیان

ضرورت یادگیری این مهارت مهم در زندگی
سخنرانی
قن بیان

یادمه خودم تا صحبت از فن بیان میشد سریع یاد سخنرانان و مجریان مطرح دنیا می افتادم؛گویا فکر می کردم فن بیان فقط مخصوص به اونهاست و بقیه مردم نیازی به یادگیری اون ندارند.

اما من خیلی زود متوجه این قضیه شدم که فن بیان مختص به یه گروه خاصی از مردم یا مشاغل خاص نیست و همه ما به نوعی به این مهارت در زندگی خودمون نیاز داریم ولی با همه این تفاسیر باید اعتراف کنم که مثل فکر اشتباه سابق من هنوز هم خیلی ها همچین تفکری رو دارند و این رو میشه از عدم اهتمام اونها به یادگیری این مهارت تو زندگیشون فهمید.

حتماً شما هم با من موافقید که قریب به اتفاق مردم ارزش این مهارت رو برای زندگی خودشون واقف نیستند و به همین علت هم نیازی به یادگیری اون نمی دانند.

در این نوشته سعی می کنیم با نیازهای خودمان به این مهارت تقریباً ضروری زندگی که از آنها غافل بوده ایم آشنا شویم و با خوب صحبت کردنمان گام موثری در رشد فردی خود و حال خوب خودمان و اطرافیانمون برداشته باشیم.

به شما این اطمینان را می دهم که پس از مطالعه این مقاله دید شما نسبت به این مقوله کاملاً تغییر کنه و از این پس در گوشه ذهنتان برای یادگیری این مهارت پر کاربرد زندگیمان جایی باز کنید.


این مطلب را هرگز از دست ندهید:رشد فردی،بزرگ ترین عامل موفقیت


اصلاً فن بیان چیه؟

اگه فکر می کنید فن بیان یعنی فقط سخنرانی کردن و به درد مجریان صدا و سیما می خوره باید به شما بگم که کاملا در حال اشتباه کردن هستید و باید طرز فکرتون رو تو این مقوله تغییر بدید.

اگه بسیار ساده بخوام براتون تعریف کنم فن بیان یعنی به کار بردن کلمات درست در جای درست؛یعنی طوری صحبت کنیم که از الفاظ به کار برده ما همون چیزی که مدنظر ماست فهمیده بشه نه کمتر و نه بیشتر.

وقتی ما تونستیم منظورمون رو به مخاطبمون همون طور که تو ذهن ماست منتقل کنیم و طرف مقابلمون هم به درستی متوجه قضیه بشه ما گام بزرگی در جهت ارتباط موثر خودمون برداشتیم و بدون شک فن بیان خوبی داریم.

حالا هرچی بهتر و مسلط تر بتونیم صحبت کنیم و در زمان ها و مکان های مختلف که شاید فشارهای روحی و ذهنی خاصی هم روی ما می باشد با دیگران ارتباط درست تر برقرار کنیم به همون اندازه مهارت در فن بیانمان داریم.

پس فن بیان یعنی توانایی صحبت کردن در هر زمان و مکانی متناسب با مخاطبمان

فن بیان ذاتیه یا میشه اون رو تقویت کرد؟

فن بیان هم مثل موضوعات دیگه در افرادی بیشتر ظهور و بروز داره که می تونه به دلایل مختلفی باشه از جمله عوامل وراثتی،محیط زندگی فرد،علایق شخصی و …

اما این مطلب به این معنا نیست که فن بیان باید فقط در ذات ما باشه و ما به هیچ وجه قادر به کسب اون نیستیم.خوب صحبت کردن هم مثل همه مهارت های دیگه زندگی قابل رشد دادن و تقویت کردن است،تمرین هایی وجود داره که با انجام دادن و ممارست در اونها بدون شک شما می توانیم بهتر از هم اکنون صحبت کنیم و در محافل مختلف زندگی شخصی و کاری خود بدرخشیم.

فقط نکته قابل توجه این است که نباید زود خسته شد و قافیه رو باخت که اگه این صفت رو به همراه داشته باشیم و زود زمین بازی رو خالی کنیم نه این مهارت رو بلکه همه زندگی رو خواهیم باخت.به همین علت به این نکته باور داشته باشیم که با تمرین مستمر و با پشتکار و اراده می توانیم درجه فن بیان خودمون رو حتی به سطح سخنرانان مطرح دنیا بیاوریم و از این مهارت دوست داشتنی لذت ببریم.


این مطلب رو هرگز از دست ندهید:اراده،اصل مهم موفقیت


فن بیان کجا به دردمون میخوره؟

با قدرت به شما خواهم گفت هر جایی که فکرش رو می کنید.

بیاییم سوال رو تغییر بدهیم و این طور بپرسیم:فن بیان کجا به دردمون نمی خوره؟! وقتی کمی با دقت به این موضوع توجه می کنیم می بینیم فن بیان و خوب صحبت کردن در همه جای زندگی ما نمود داره و تاثیر مستقیم در کیفیت زندگی ما و حال خوب دارد.

شما هر روز که از خواب بیدار می شوید در حال ارتباط برقرار کردن با دیگران هستید تا وقتی که شب به رخت خواب می روید؛در محیط کاری خود به طور مداوم در حال صحبت کردن با همکاران و مشتریان خود هستید،در جامعه برای رفع نیاز های خود باید با دیگران صحبت کنید،برای ارتباط خوب با خانواده و رفع نیازهای روحی و عاطفی آنها باید مستمرصحبت کنید و ارتباط برقرار کنید.

می بینید؟جایی رو نمیشه پیدا کرد که ما بی نیاز این مهارت پر کاربرد در زندگی باشیم.بدون شک این مهارت رو میشه از پرکاربردترین ابزار زندگی شخصی و اجتماعی انسان ها نام برد که با یادگیری درست اون بسیاری از مشکلات به وجود نیامده و به راحتی قابل حل می باشند.

اگه فن بیانمون خوب نباشه چی میشه؟

متاسفانه به علت آموزش ندیدن افراد، مهارت فن بیان اکثر آنها نیاز به تقویت کردن دارد؛حال فرض کنید کسی فن بیان خوبی ندارد و در خوب صحبت کردن و ارتباط درست برقرار کردن مشکل دارد، توان صحب کردن در جمع را ندارد،از کلمات مناسب برای انتقال مفهموم مدنظر خود استفاده نمی کند،با دیگران سخت ارتباط برقرار می کند و مشکلاتی از این قبیل.

بدون شک این فرد در زندگی شخصی و کاری خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد از جمله:

*- در زندگی شخصی خود به دلیل عدم ارتباط مناسب با اطرافیان به سوء تفاهم های بسیار و کدورت های زیادی برخواهد خورد و حال خوب زندگی رو از او خواهد گرفت.

*-در زندگی اجتماعی به علت عدم ارتباط مناسب با دیگران نمی تواند از خود دفاع کند و به راحتی میتوانند حق او را بخورند.

*-اعتماد به نفس او به شدت پایین خواهد آمد و در خیلی از مسائل به موفقیت نخواهد رسید.

*-بسیاری از موقعیت های شغلی با درآمد خوب رو به علت عدم ارتباط با دیگران و مطرح نکردن خود از دست خواهد داد.

*-به علت ضعف در ارتباط گیری دوستان کمی خواهد داشت و بیشتر اواقات در تنهایی و گوشه گیری به سر خواهد برد.

فن بیان خوب
ضرورت فن بیان

یه تمرین عالی در مورد فن بیان

حتماً دقت کردید کسانی که به رشته بدن سازی میروند رو توصیه به کار کردن روی بدنشان می کنند به این شکل که مثلاً اگر می خواهید بازو بزرگ و قدرتمندی داشه باشید باید مدام از این عضو بدن کار بکشید و به طور مستمر وزنه بزنید تا به شکل دلخواه شما برسد.

فن بیان و صحبت کردن هم از این قاعده مستثنی نسیت شما باید از این عضو بدنتان بیشتر کار بکشید،مدام خودتون رو تو معرض صحبت کردن قرار بدید و شک نکنید تمرین مهم در کنار یادگیری مهارت های دیگه فن بیان همین صحبت کردن مداوم است.

ولی متاسفانه ما به علت ترسی که داریم که شاید نتوانیم خوب صحبت کنیم و مورد تمسخر واقع شویم همیشه کمتر از دیگران صحبت کرده و به همین علت هم روز به روز فن بیانمون ضعیف تر شده بدون آنکه خودمون متوجه قضیه بشیم.پس تنها راه مقابله با این ترس و مقابله کردن با آن خود را در معرض آن قرار دادن است.


نویسنده:مجتبی مصطفایی
نویسنده:مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مربی رشد فردی و مهارت های موفقیت

 

12 Comments
 1. معصومه تیموری

  ما توی جهانی زندگی میکنیم ک همه چیز به نحوه ارتباط گیری ما با دیگران بستگی داره و یکی از مهم ترین روش های ایجاد ارتباط تقویت مهارت های فن بیان هست.

  پاسخ
  1. Admin

   بله، یکی از موثر ترین و بهترین روش ها برای تقویت ارتباط با دیگران بالا بردن مهارت های فن بیان است…
   ممنونم از شما

   پاسخ
 2. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خداقوت… عالیییی بود… من چیز زیادی راجب فن بیان نمی دانستم اما الآن کاملا مطلع شدم ممنون

  پاسخ
 3. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود وممنون بابت پیشنهادهای خوبتون برای فن بیان🌹🌹🌹🌹

  پاسخ
 4. Sahar aliverdi

  یکی از مهم ترین اصل فن بیان هستش و من خیلی سعی میکنم روی فن بیانم کار کنم جنس مقاله ی استاد با همه ی مقاله ها فرق میکنه واقعا ممنون و متشکرم❤❤❤

  پاسخ
 5. Pariya_amirpor

  سلام واقعا که مقاله خیلیی خوبی بود من خودم روی فن بیانم خیلی دارم کار میکنم با خوندن این مقاله اگاه تر به تمرینام ادامه میدم ممنون از شمااا

  پاسخ
 6. مهدی پاکدامن

  یه سلام گرم و پر انرژی 💥💥💥
  واقعا انقدر از این مقاله لذت بردم که دوست دارم ساعت‌ها راجبش با بقیه صحبت کنم
  خیلیی خوب بود
  MP#

  پاسخ
 7. علی احمدزاده

  سلام استاد ممنون از این مقاله خوبتون من واقا فن بیانم زیاد خوب نیست ولی در این مقاله وقتی دیدم که اگه فن بیانمون زیاد خوب نباشه چه اتفاق های بدی برایمان پیش خواهد امد من حتی تو چک لیستمم نوشتم که هر روز بخشی از زمانم رو صرف تمرین کردن باشم تا فن بیانم خوب بشود
  از شما سپاسگزارم بابت مقاله ی زیباتون

  پاسخ
 8. محمدرضا مختاری

  سلام.خدا قوت
  صد البته که داشتن یه اعتماد به نفس خوب در کنار اطلاعات لازم همراه با فن بیان مساوی میشه با بالارفتن و مهم شدن در هر جمع و جلسه ای.
  در مقابل داریم افرادی که دارای اطلاعات فوق العاده ای در زمینه ای هستند اما به دلیل عدم بیان خوب قدرت ارائه کار را ندارند.و بالعکس این موضوع هم صادق هست
  به نظر بنده از نون شب واجب تره

  پاسخ
 9. fatemeh mohseni

  سلام مرسی از استاد گرانقدر برای مقاله عالی ….
  واقعا فن بیان از عوامل مهم زندگیه به قول شما هیچ جارو نمیشه پیدا کرد که به درد نخوره

  پاسخ
 10. Mahdi_hoseinnejhad

  خیلیی عالیی اهمیت فن بیان رو مطرح کردید…
  خیلی وقت بود منتظر همچین مقالاتی در باره فن بیان توی سایت بودم….

  ممنونم

  پاسخ
 11. پارسا هموله

  سلام و خسته نباشید به استاد مصطفایی
  مقالتون فوق العاده بود و تمرین خوبی رو هم پیشنهاد دادید
  ممنونم ازتون

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*