فن بیان

فن بیان مهارتی است که وقتی درباره اش صحبت می‌شد، سریع یاد سخنرانان و مجریان مطرح دنیا می افتادم؛ گویا فکر می کردم فن بیان و مهارت های ارتباطی فقط مخصوص به آنهاست و بقیه مردم نیازی به یادگیری آن ندارند. اما خیلی زود متوجه این قضیه شدم که این مهارت مختص به یه گروه خاصی از مردم یا مشاغل خاص نیست و همه ما به نوعی به آن در زندگی خودمان نیاز داریم. ولی با همه این تفاسیر باید اعتراف کنم که مثل فکر اشتباه سابق من، هنوز هم خیلی ها همچین تفکری را دارند و این را می‌شود از عدم اهتمام آنها به یادگیری این مهارت در زندگیشان فهمید. در این مقاله راهکارهایی یاد خواهید گرفت که با استفاده از آن ها بتوانید این مهارت را در وجود خود به طرز عجیبی تقویت کنید…

فن بیان
قن بیان

در مقاله فن بیان می‌خوانید

 • فن بیان چیست؟
 • فن بیان را می‌توان تقویت کرد؟
 • ضرورت فن بیان
 • اگر فن بیان خوب نداشته باشیم…
 • فن بیان کودکان
 • چگونه یک سخنرانی جذاب داشته باشیم؟
 • آموزش فن بیان و گویندگی
 • تکنیک های فن بیان
 • تمرینی عالی برای فن بیان
 • فن بیان غیر حضوری

حتماً شما هم با من موافق هستید که قریب به اتفاق مردم ارزش این مهارت را برای زندگی خودشان واقف نیستند و به همین علت هم نیازی به یادگیری آن نمی‌دانند.

در این نوشته سعی می‌کنیم با نیازهای خودمان به این مهارت تقریباً ضروری زندگی که از آن غافل بوده ایم آشنا شویم و با خوب صحبت کردنمان گام موثری در رشد فردی خود و حال خوب خودمان و اطرافیانمان برداشته باشیم.

به شما این اطمینان را می دهم که پس از مطالعه این مقاله دید شما نسبت به این مقوله کاملاً تغییر کند و از این پس در گوشه ذهنتان برای یادگیری این مهارت پر کاربرد زندگیمان جایی باز کنید.

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا فن بیان مهم است و چرا باید آن را تقویت کنیم؟ در ادامه این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد، اما قبل از آن حتماً کلیپ زیر را که بخشی از کارگاه فن بیان ویژه مربیان است را مشاهده کنید تا پاسخ این سوال خود را به خوبی دریافت کنید.

در حال بارگذاری...

فن بیان چیست؟

اگه فکر می کنید فن بیان یعنی فقط سخنرانی کردن و به درد مجریان صدا و سیما می خورد، باید به شما بگویم که کاملاً در حال اشتباه کردن هستید و باید طرز فکرتان را در این مقوله تغییر دهید.

اگه بسیار ساده بخواهم برایتان بگویم که فن بیان چیست ، می‌توان گفت یعنی به کار بردن کلمات درست در جای درست! یعنی طوری صحبت کنیم که از الفاظ به کار برده ما همان چیزی که مدنظر ماست فهمیده شود، نه کمتر و نه بیشتر.

وقتی ما توانستیم منظورمان را به مخاطبمان، همان طور که در ذهنمان هست منتقل کنیم و طرف مقابلمان هم به درستی متوجه قضیه شود، گام بلندی در جهت ارتباط موثر خودمان برداشتیم و بدون شک مهارت خوبی در سخن گفتن داریم.

حالا هرچی بهتر و مسلط تر بتوانیم صحبت کنیم و در زمان ها و مکان های مختلف که شاید فشارهای روحی و ذهنی خاصی هم روی ما می باشد با دیگران ارتباط درست تر برقرار کنیم، به همان اندازه مهارت در فن بیانمان داریم. پس فن بیان یعنی توانایی صحبت کردن در هر زمان و مکانی متناسب با مخاطبمان…

فن بیان

فن بیان را می‌توان تقویت کرد؟

این مهارت هم مثل موضوعات دیگر در افرادی بیشتر ظهور و بروز دارد که می تواند به دلایل مختلفی باشد. از جمله عوامل وراثتی، محیط زندگی فرد، علایق شخصی و …

اما این مطلب به این معنا نیست که چنین مهارت مهمی باید فقط در ذات ما باشد و ما به هیچ وجه قادر به کسب آن نیستیم. خوب صحبت کردن هم مثل همه مهارت های دیگر زندگی قابل رشد دادن و تقویت کردن است. تمرین هایی وجود دارد که با انجام دادن و ممارست در آنها بدون شک می توانیم بهتر از هم اکنون صحبت کنیم و در محافل مختلف زندگی شخصی و کاری خود بدرخشیم.

فقط نکته قابل توجه این است که نباید زود خسته شد و قافیه را باخت که اگر این صفت را به همراه داشته باشیم و زود زمین بازی را خالی کنیم، نه این مهارت راف بلکه همه زندگی را خواهیم باخت. به همین علت به این نکته باور داشته باشیم که با تمرین مستمر و با پشتکار و اراده می توانیم خودمان را حتی به سطح سخنرانان مطرح دنیا برسانیم و از این مهارت دوست داشتنی لذت ببریم.

فن بیان مانند همه مهارت های دیگر قابل رشد دادن است
فن بیان مانند همه مهارت های دیگر قابل رشد دادن است

ضرورت فن بیان

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که فن بیان کجا به دردمان می‌خورد؟ با قدرت به شما خواهم گفت هر جایی که فکرش را می کنید.

بیاییم سوال را تغییر بدهیم و این طور بپرسیم: فن بیان کجا به دردمان نمی خورد؟! وقتی کمی با دقت به این موضوع توجه می کنیم، می بینیم مهارت خوب صحبت کردن در همه جای زندگی ما نمود دارد و تاثیر مستقیم در کیفیت زندگی ما و حال خوب دارد.

شما هر روز که از خواب بیدار می شوید در حال ارتباط برقرار کردن با دیگران هستید تا وقتی که شب به رخت خواب می روید؛ در محیط کاری خود به طور مداوم در حال صحبت کردن با همکاران و مشتریان خود هستید، در جامعه برای رفع نیاز های خود باید با دیگران صحبت کنید، برای ارتباط خوب با خانواده و رفع نیازهای روحی و عاطفی آنها باید مستمر صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید.

می بینید؟ جایی را نمی‌شود پیدا کرد که ما بی نیاز این مهارت پر کاربرد در زندگی باشیم. بدون شک این مهارت را می‌شود از پرکاربردترین ابزار زندگی شخصی و اجتماعی انسان ها نام برد که با یادگیری درست آن بسیاری از مشکلات به وجود نیامده و به راحتی قابل حل می باشند.

فن بیان

اگر فن بیان خوبی نداشته باشیم

متاسفانه به علت آموزش ندیدن افراد، این مهارت در اکثر آنها نیاز به تقویت کردن دارد؛ حال تصور کنید فردی را که فن بیان و سخنوری خوبی ندارد و در خوب صحبت کردن و ارتباط درست برقرار کردن مشکل دارد، توان صحبت کردن در جمع را ندارد، از کلمات مناسب برای انتقال مفهموم مدنظر خود استفاده نمی کند، با دیگران سخت ارتباط برقرار می کند و مشکلاتی از این قبیل. بدون شک این فرد در زندگی شخصی و کاری خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد از جمله:

 • در زندگی شخصی خود به دلیل عدم ارتباط مناسب با اطرافیان به سوء تفاهم های بسیار و کدورت های زیادی برخواهد خورد و حال خوب زندگی را از او خواهد گرفت.
 • در زندگی اجتماعی به علت عدم ارتباط مناسب با دیگران نمی تواند از خود دفاع کند و به راحتی می‌توانند حق او را بخورند.
 • اعتماد به نفس او به شدت پایین خواهد آمد و در خیلی از مسائل به موفقیت نخواهد رسید.
 • بسیاری از موقعیت های شغلی با درآمد خوب را به علت عدم ارتباط با دیگران و مطرح نکردن خود از دست خواهد داد.
 • به علت ضعف در ارتباط گیری دوستان کمی خواهد داشت و بیشتر اوقات در تنهایی و گوشه گیری به سر خواهد برد.
 • و بسیاری مشکلات دیگر که حتی نام بردنشان زمان بسیار زیادی از ما خواهد گرفت…
فن بیان
ضرورت فن بیان

اما کاربردهای فن بیان به قدری زیاد است که می‌توان درباره آن یک مقاله جداگانه نوشت! در کلیپ زیر که بخشی از دوره استاد برتر است به برخی از کاربردها و مزایای فن بیان حرفه ای پرداخته می‌شود که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید…

در حال بارگذاری...

فن بیان کودکان

آموزش فن بیان به کودکان کاری است که نیاز به حوصله فراوان دارد. کودکان دوست دارند همه چیز را با بازی آموزش ببینند و به همین علت است که اگر تصمیم بگیرید مطالب مربوط به فن بیان را با روش‌های مخصوص بزرگسالان به کودکان آموزش دهید، بدون شک موفق نخواهید شد و او را از این موضوع دلزده خواهید کرد. بهتر است برای انجام این کار افرادی را انتخاب کنید که در این حوزه تخصص دارند و می توانند این کار را به خوبی انجام دهد. زیرا فن بیان کودکان دارای تکنیک های ویژه ای است و باید از جهات مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

فن بیان در کودکان دارای حوزه های اصلی می‌باشد که زیربنای داشتن یک فن بیان قوی برای کودک به شمار می روند. مانند زبان بدن، توانایی جمله سازی، دایره واژگان و…

بنابراین نیاز است که در هر یک از این حوزه ها به طور جداگانه تمرکز شود و تمام مسائل مربوط به حوزه به کودک آموزش داده شود. می توانید برای آموزش این مطالب از کتاب ها و بازی هایی که در این زمینه برای کودکان طراحی شده اند و در نظر گرفته شده است استفاده کنید. بدون شک بسیار موثر خواهد بود و می تواند تا حد قابل توجهی مهارت کودک شما را بالا ببرد. به همین جهت ما هم مقاله ای با موضوع فن بیان کودکان به طور جداگانه برای شما نوشته ایم که خواندن آن را هم به شدت به شما توصیه می‌کنم. چرا که همان طور که گفتم برای تقویت فن بیان کودکان باید به خوبی آموزش دید.

فن بیان در کودکان نیاز به تمرین و تکرار فراوان دارد

چگونه یک سخنرانی جذاب داشته باشیم؟

فن بیان و سخنرانی جذاب، یکی از موضوعاتی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد و افراد بسیار زیادی وجود دارند که تمایل دارند در این حوزه بسیار قوی فعالیت نمایند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که جذاب بودن یک سخنرانی بستگی به میزان تسلط شما بر مهارت‌های مختلف این حوزه دارد. اینکه شما تا چه اندازه با موضوعات فن بیان آشنایی دارید و چگونه از آنها در سخنرانی های خود بهره می‌برید، یکی از مهم ترین نکاتی است که می تواند کمکتان کند تا سخنرانی و فن بیان جذاب داشته باشید.

مطلب دیگری که می توانید از آن استفاده کنید این است که یک شروع متفاوت و جذاب برای سخنرانی خود داشته باشید. شروع جذاب یک سخنرانی می تواند تعیین کننده میزان موفقیت شما در ادامه آن باشد. بدون شک یکی از جذاب ترین های سخنرانی شما نحوه آغاز آن خواهد بود که مخاطب منتظر است تا ببیند شما چگونه بر روی صحنه حاضر می‌شوید و سخنرانی خود را چگونه آغاز می کنید.

استفاده از زبان بدن مناسب یکی دیگر از عواملی است که جذابیت سخنرانی را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد. حرکات شما می تواند جذابیت خاصی به سخنرانی شما ببخشد. اینکه بدانید چه زمانی لبخند بزنید یا چه زمانی جدی و محکم بایستید و یا حتی چه زمانی باید در میان جمع حضور پیدا کنید، همگی عواملی هستند که موجب می‌شوند در موقعیت متناسب جذابیت سخنرانی به چندین برابر برسد.

مقاله چگونه سخنرانی جذابی داشته باشیم می‌تواند به شدت در این حوزه به شما کمک کند و اگر می‌خواهید یک به یک سخنران فوق العاده حرفه ای تبدیل شوید، پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید…

شروع سخنرانی و فن بیان جذاب

آموزش فن بیان و گویندگی

گویندگان رادیو و تلویزیون معمولا افرادی هستند که نسبت به دیگران می‌توانند بهتر صحبت کنند و از فن بیان بسیار قوی برخوردار هستند. به همین علت است که بسیاری از افراد آرزو دارند که بتوانند مانند یک مجری یا گوینده رادیو و تلویزیون صحبت کنند.

آنها معمولاً کلمات را بسیار جذاب و واضح و تلفظ می کنند. علاوه بر این معمولاً دارای صوت و لحن بسیار دلنشینی هستند و همین نکات است که موجب می شود طریقه صحبت کردن آنها برای شما جذاب به نظر برسد. بنابراین با تمرکز بر روی این موضوعات و مهارت ها می توانید همانند یک گوینده صحبت کنید.

صدای خوب، در واقع صدایی است که واضح، رسا، دلنشین، محکم و بدون گرفتگی باشد. اگر صدای شما دارای چنین ویژگی هایی باشد، می‌توان گفت شما صدای جذاب و خوبی دارید.

کسانی که در رادیو و تلویزیون و رسانه های ملی مشغول کار هستند، معمولاً مدت زمان زیادی را صرف آموزش دیدن کرده اند تا بتوانند این مهارت ها را به خوبی آموزش دیده و آنها را در حیطه شغلی خود پیاده سازی کنند برای این که نهایتاً تبدیل به فردی موفق در حوزه کاری خود شوند.

این که بتوانید فن بیان و گویندگی بی نظیری داشته باشید و مانند یک گوینده صحبت کنید کار سختی نیست! تنها لازم است که برخی از مهارت ها را به خوبی آموزش ببینید و با تمرین و تکرار، آنها را در وجود خود تقویت کنید. مطمئن باشید بعد از مدتی اثرات آن را مشاهده خواهید کرد. برای آموزش فن بیان و گویندگی می توانید از کلاس های مختلفی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید و زیر نظر اساتید مجرب در این حوزه آموزش ببینید، قطعاً اثر بخش خواهد بود.

تاثیر صدای خوب بر فن بیان
تاثیر صدای خوب بر فن بیان

تکنیک های فن بیان

فن بیان شامل چندین حوزه مختلف است که در هر یک از این حوزه ها، تمرینات و آموزش های خاص آن وجود دارد که با طی کردن آنها بدون شک فن بیان شما به میزان قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد. در اینجا تکنیک های فن بیان را در چند حوزه اصلی دسته بندی می کنیم.

تکنیک های فن بیان برای اثرگذاری
تکنیک های فن بیان برای اثرگذاری

1. زبان بدن

زبان بدن گاهی از هزاران کلمه گویا تر و واضح تر است! به همین دلیل است که برای داشتن یک فن بیان خوب باید به این حوزه توجه خاص و ویژه‌ای داشته باشید. اگر حرف شما با حرکات بدنی شما در تضاد باشد، قطعاً اثربخشی آن کاهش پیدا خواهد کرد و مخاطب نیز علاقه ای به شنیدن صحبت‌های شما نشان نخواهد داد. به همین دلیل است که برروی تقویت این حوزه اصرار داریم و آن را یکی از اصول بسیار تاثیر گذار و قوی برای تقویت مهارت های فن بیان می دانیم.

شما باید بتوانید زبان بدن خود را تقویت کنید. می توانید در این حوزه مطالعه داشته باشید کار چندان سختی نیست با کمی مطالعه و وقت صرف کردن بدون شک می توانید مهارت های خود را در این حوزه بهبود بخشید…

زیان بدن و کلمات در سخنرانی و فن بیان

2. فن بیان و صداسازی

میزان بلندی صدا، لحن بیان، نوع و شیوه تلفظ کلمات همگی عواملی هستند که صحبت های شما را جذاب می کنند و یا بالعکس می توانند به طور کامل جذابیت آنها را از بین ببرند. این که شما می توانید کلمات را درست و صحیح ادا کنید، بدون شک موجب می‌شود مخاطب شما احساس بهتری هنگام صحبت با شما داشته باشد. زیرا بهتر متوجه صحبت های شما می شود. اگر دقت کرده باشید مشکل بسیاری از افراد این است که نحوه صحیح تنفس کلمات را نمی دانند به همین علت گاهی سایرین متوجه صحبت‌های آنها نمی شوند و به طور کل از ادامه هم صحبتی با آنها منصرف می شوند.

میزان بلندی و کوتاهی صدا نیز از عوامل بسیار مهم در ارائه سخنرانی محسوب می‌شود. اگر صدای شما بیش از حد بلند باشد، بدون شک بعد از گذشت مدت زمانی مخاطب شما دچار احساس سردرد خواهد شد و دیگر حوصله شنیدن ادامه صحبت‌های شما را ندارد و اگر صدای شما بیش از حد نیز کوتاه باشد، مخاطب احساس خواب آلودگی و خستگی خواهد داشت.

بنابراین هر کدام از این عوامل اگر درست استفاده نشوند می‌توانند عوامل دافعه در سخنرانی شما باشد. حال باید به این نکته دقت کنیم که برای رفع این مشکل چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. بسیار ساده است، تنها نیاز این است که شما آموزش ببینید که چه زمانی صدای خود را بالا ببرید و یا چه زمانی صدای خود را پایین بیاوریم.

در مقاله تکنیک های داشتن صدای خوب ، 10 تمرین فوق العاده برایتان بیان کرده ایم که بتوانید با استفاده از آن ها صدایی فوق العاده درجه یک برای صحبت کردن و سخنرانی داشته باشید و روی فن بیان و صداسازی خود کار کنید. پیشنهاد می‌کنم اگر فن بیانتان برایتان مهم است آن مقاله را هم مطالعه کنید…

تاثیر لحن و صوت در سخنرانی و فن بیان

3. دایره واژگان و بداهه گویی

افرادی که بیشتر مطالعه می کنند نسبت به سایرین دایره واژگان گسترده تری دارند. آنها اغلب در استفاده از کلمات دچار مشکل نمی شوند و می توانند در هر موقعیتی متناسب با همان شرایط جمله بندی های خوبی را ارائه دهند و صحبت کنند. بنابراین فردی که خواهان تقویت مهارت فن بیان خود است، باید این نکته را بداند که دایره واژگان یکی از نکات اثرگذار در بیان شماست و دیگر کسانی که دایره واژگان خوبی دارند معمولاً بداهه گویان قوی هستند.

آنها می‌توانند در هر لحظه به سرعت کلمات را در ذهن خود کنار هم بچینند و جمله‌ای را بر زبان بیاورند. به همین علت است که بداهه گویی در وجود آنها بیشتر از سایرین به چشم می‌خورد که دایره واژگان مناسبی ندارد و معمولاً زمانی که می‌خواهد صحبت کند چند لحظه مکث می کند تا بتواند کلمات را کنار هم بچیند و حرفی برای گفتن داشته باشد. بنابراین باید به تقویت دایره واژگان خود و گسترده کردن آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

دایرره واژگان در سخنرانی و فن بیان

یک تمرین عالی برای فن بیان

حتماً دقت کردید کسانی که به رشته بدن سازی می‌روند را توصیه به کار کردن روی بدنشان می کنند. به این شکل که مثلاً اگر می خواهید بازوی بزرگ و قدرتمندی داشه باشید، باید مدام از این عضو بدن کار بکشید و به طور مستمر وزنه بزنید تا به شکل دلخواه شما برسد.

مهارت خوب صحبت کردن هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید از این عضو بدنتان بیشتر کار بکشید، مدام خودتان را در معرض صحبت کردن قرار دهید و شک نکنید تمرین مهم در کنار یادگیری مهارت های دیگر سخنرانی و فن بیان همین صحبت کردن مداوم است.

ولی متأسفانه ما به علت ترسی که داریم که شاید نتوانیم خوب صحبت کنیم و مورد تمسخر واقع شویم، همیشه کمتر از دیگران صحبت کرده و به همین علت هم روز به روز کیفیت صحبت کردن ما ضعیف تر شده، بدون آنکه خودمان متوجه قضیه شویم. پس تنها راه مقابله با این ترس ، خود را در معرض سخنرانی قرار دادن است به این شکل ترس از سخنرانی از بین می‌رود.

فن بیان غیر حضوری

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر!

اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق اعاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

امیدوارم با رعایت این نکات، بتوانید فن بیان خوب و درجه یکی برای خودتان بسازید و بهترین اتفاقات را برای خودتان رقم بزنید…

فن بیان


نویسنده:مجتبی مصطفایی
نویسنده:مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مربی رشد فردی و مهارت های موفقیت

 1. رقیه کریمی

  سلام از وقتی که مطاله کتابها بیشتر شده و بیشتر با جمع در ارتباط هستم فن برانم بهتر شده

  پاسخ دادن
 2. محمد رضا فکری

  سلام
  ممنون از شما

  همین یک جمله از حضرت علی رو تو زندگیمون استفاده کنیم نتایج فوق العادشو به سرعت میبینیم (انجام دادم که میگمااا😉)

  پاسخ دادن
 3. سمیه تیموری

  سلام
  با تمرین زیاد و چیدن کلمات در کنار هم باید فن بیانمون رو تقویت کنیم و روز به روز بیشتر بدرخشیم .
  به امید موفقیت روز افزون همه ی استاد برتریها

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   بهترین هارو براتون آرزو داریم
   زنده باشید بزرگوارید

   پاسخ دادن
 4. رقیه کریمی

  سلام مطالعه کردم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   ممنون از همراهی شما
   میتونم نظرتون رو راجب مقاله بدونم؟

   پاسخ دادن
 5. Pariya_amirpor

  سلام خیلی عالی بود فن بیان واقعا توی زندگی ادم خیلی کاربرد داره اگه نباشه ادم خیلی جاها به مشکل برمیخوره مرسی از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
 6. ام لیلا احمدی

  ان شاءلله با درک منظور خودمون و تقویت طرز بیان آن بتوانیم در زندگی شخصی و اجتماعی با اعتماد به نفس این منظور را به دیگران انتقال دهیم و با ارتباط سالم برای رسیدن به اهدافمان تمرکز داشته باشیم . باتشکر از شما استاد
  حقیقت گو ، شاد و مصمم

  پاسخ دادن
 7. الهه ابراهیمی

  سلام استاد .
  واقعا درست می‌فرمائید .يکي از مهم ترین چیز هايي ک ما باید یاد بگيريم همین فن بیانه و درست و به جا استفاده کردن از کلمات..
  ممنونم از مطالب خوبتون.

  پاسخ دادن
 8. ناشناس

  سلام
  واقعا فن بیان همه جا ب دردمون میخوره
  ان شاالله بتونیم این مهارت رو یادبگیریم
  تشکر

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   در طی دوره استادی به این مهارت می رسید
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 9. مینا اصل اسکندر

  فن بیان خود علم گسترده ای است و به انسان اصول صحیح بیان کردن کلمات را در غالب الفاظ زیبا و دلنشین بیان میکند سپاس ا تلاش شما

  پاسخ دادن
 10. سحر طوقیان

  سلام به گام برتری ها
  خیلی عالی بود
  من خودم بااینکه تدریس میکنم اما نیازبه فن بیان عالی دارم تا نقایص خودمورفع کنم و ارتباط عالی داشته باشم
  پیشرفت کنم
  به امیدپیشرفت همه ی گام برتری ها

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاربر گرامی سلام
   تبریک ویژه همین که شما قبول کردید به کسب این مهارت نیاز دارید،نصف مسیرو جلو اومدید
   ممنون از همراهی شما
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 11. سمیه قریشی

  بسیار عالی بود
  به نظر من الفبای ارتباط موثر با دیگران فن بیانه ما اگه بتونیم چند جمله ی اول مکالمه با دیگران رو خوب ادا کنیم توجه طرف مقابل رو جلب میکنیم و او از هم صحبتی با ما لذت خواهد برد

  پاسخ دادن
 12. مهدوی

  سلام خیلی خوب بود کاش من بتونم صاحب این مهارت بشم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   در طول دوره استادی و تلاش خودتون به این مهارت می رسید
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 13. حمیده

  فن بیان و اهمیت ان را به خوبی شرح دادید

  پاسخ دادن
 14. صغری تیموری

  سلام ممنون ازمطالب زیبا.لطفا فن بیان رو بیشتر درکارگاه حضوری توضیح دهید

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   فن بیان قسمتی از سرفصل های دوره استادی هست
   ممنون از توجه شما

   پاسخ دادن
 15. قلی زاده

  سلام
  ببخشید که دیروقت پیام می دم،متاسفانه نت خیلی ضعیف بود و اصلادسترسی نداشتم
  فن بیان بسیار موثر در روابط هست و مطالبتان دراین مورد کاملا درست و مفید می باشد
  ان شاالله بنده هم بتونم با به کار بردن دقیق آن به پیشرفت خودم کمک کنم…

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاربر گرامی سلام
   خدا قوت
   ممنون از همراهی گرم شما
   موفق و سربلند باشید

   پاسخ دادن
 16. معصومه شاهری

  سلام استاد بزرگوار.درست صحبت کنیم ومهارت ان را بیاموزیم.سلامت باشید.

  پاسخ دادن
 17. منیرسادات حسینی

  ممنون از حدیث بسیار زیباتون.خیلی دوست دارم فن بیان خوبی پیدا کنم
  انشاالله با کمک شما استاد گرامی توانایی این کار را پیدا کنم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم که در این مسیر همراهیتون می کنیم
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 18. کیانمهر

  سلام کاش بیشتر درموردش توضیح می دادید
  البته من پی دی اف فن بیان روهم تهیه کردم تامطالعه کنم ولی اگه میشه بیشتر باهامون کارکنید ممنونم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   در کارگاه حضوری توضیح کاربردی و جامع تری راجبش داده میشه
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 19. نسرین اجودانی

  سپاس از مقالتون عالی بود

  پاسخ دادن
 20. مهدی حسین نژاد

  عالی بووووووووود
  فن بیان از جمله مهارت هایی است که نه تنها برای رسیدن به موفقیت بلکه توی همه ی ابعاد زندگی ما جاریه و نیاز به تقویت اون داریم

  پاسخ دادن
 21. Shahri

  عالی بود.خیلی خوب بود چون مشکل یک استاد برتر همین است که بلد نیست درست و حسابی رعایت کند.

  پاسخ دادن
 22. صفری

  سلام من خودم خیلی دوس داشتم این مهارتو کسب کنم خداروشکر میکنم ک تو این مسیر قرار دارم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   الهی شکر
   بهتون تبریک ویژه ای میگم که در مسیر رشد و موفقیت قرار گرفتید
   موفق و پیروز باشید

   پاسخ دادن
 23. ساقی ذوقی

  سلام
  خیلی ممنون از این مطالب مفید و عالی درباره فن بیان که یکی از مهم ترین عوامل در رسیدن به موفقیت ماست

  پاسخ دادن
 24. hajiali

  سلام خدا قوت
  توی دنیای که در حال حاضر زندگی می کنیم ارتباطات موثر و فن بیان خوب بخش مهمی از موفقیت مارو شکل میده :)…
  متشکرم از مقاله مفیدتون

  پاسخ دادن
 25. پریزاد

  سلام روزتون بخیر بسیاری از مشکلاتی که امروز داریم به خاطر این هست که اطرافیانمون فن بیان نداشتند وآموزش درست به ما ندادند. ولی به امید خدا امروز ما اینجا هستیم تا قطع کننده ی این زنجیره ی معیوب باشیم وبا کمک استاد مصطفایی نسلی موفق تربیت کنیم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاربر گرامی سلام
   در مسیری که هستید براتون آرزوی موفقیت و ثابت قدمی داریم
   ممنون از همراهی شما

   پاسخ دادن
 26. مهدی پاکدامن

  بسیار زیبا و آموزنده
  ممنون از استاد بخاطر این مقاله عالی

  پاسخ دادن
 27. سهیلا کریمی

  فن بیان یعنی (ف)فناوری (ن)نوین (ب)بروز دنیا (ی)یکی ازبهترین سلاحهای موفقیت در همه زمینه ها (ا) ابادانی و بهینه سازی نوع ارتباطمون با دیگران (ن) نایس و مناسب ترین گام در جهت رشد مهارتهای فردی
  ابتکاری و فی البداهه😄🌺🌺🌺🌺🌺🌺🎸

  پاسخ دادن
 28. معصومه تیموری

  ما توی جهانی زندگی میکنیم ک همه چیز به نحوه ارتباط گیری ما با دیگران بستگی داره و یکی از مهم ترین روش های ایجاد ارتباط تقویت مهارت های فن بیان هست.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   بله، یکی از موثر ترین و بهترین روش ها برای تقویت ارتباط با دیگران بالا بردن مهارت های فن بیان است…
   ممنونم از شما

   پاسخ دادن
 29. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خداقوت… عالیییی بود… من چیز زیادی راجب فن بیان نمی دانستم اما الآن کاملا مطلع شدم ممنون

  پاسخ دادن
 30. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود وممنون بابت پیشنهادهای خوبتون برای فن بیان🌹🌹🌹🌹

  پاسخ دادن
 31. Sahar aliverdi

  یکی از مهم ترین اصل فن بیان هستش و من خیلی سعی میکنم روی فن بیانم کار کنم جنس مقاله ی استاد با همه ی مقاله ها فرق میکنه واقعا ممنون و متشکرم❤❤❤

  پاسخ دادن
 32. Pariya_amirpor

  سلام واقعا که مقاله خیلیی خوبی بود من خودم روی فن بیانم خیلی دارم کار میکنم با خوندن این مقاله اگاه تر به تمرینام ادامه میدم ممنون از شمااا

  پاسخ دادن
 33. مهدی پاکدامن

  یه سلام گرم و پر انرژی 💥💥💥
  واقعا انقدر از این مقاله لذت بردم که دوست دارم ساعت‌ها راجبش با بقیه صحبت کنم
  خیلیی خوب بود
  MP#

  پاسخ دادن
 34. علی احمدزاده

  سلام استاد ممنون از این مقاله خوبتون من واقا فن بیانم زیاد خوب نیست ولی در این مقاله وقتی دیدم که اگه فن بیانمون زیاد خوب نباشه چه اتفاق های بدی برایمان پیش خواهد امد من حتی تو چک لیستمم نوشتم که هر روز بخشی از زمانم رو صرف تمرین کردن باشم تا فن بیانم خوب بشود
  از شما سپاسگزارم بابت مقاله ی زیباتون

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خیلی هم عالی ممنون از همراهیتون
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 35. محمدرضا مختاری

  سلام.خدا قوت
  صد البته که داشتن یه اعتماد به نفس خوب در کنار اطلاعات لازم همراه با فن بیان مساوی میشه با بالارفتن و مهم شدن در هر جمع و جلسه ای.
  در مقابل داریم افرادی که دارای اطلاعات فوق العاده ای در زمینه ای هستند اما به دلیل عدم بیان خوب قدرت ارائه کار را ندارند.و بالعکس این موضوع هم صادق هست
  به نظر بنده از نون شب واجب تره

  پاسخ دادن
 36. fatemeh mohseni

  سلام مرسی از استاد گرانقدر برای مقاله عالی ….
  واقعا فن بیان از عوامل مهم زندگیه به قول شما هیچ جارو نمیشه پیدا کرد که به درد نخوره

  پاسخ دادن
 37. Mahdi_hoseinnejhad

  خیلیی عالیی اهمیت فن بیان رو مطرح کردید…
  خیلی وقت بود منتظر همچین مقالاتی در باره فن بیان توی سایت بودم….

  ممنونم

  پاسخ دادن
 38. پارسا هموله

  سلام و خسته نباشید به استاد مصطفایی
  مقالتون فوق العاده بود و تمرین خوبی رو هم پیشنهاد دادید
  ممنونم ازتون

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*



اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image