شما هم صدای خوبی دارید اگر این 10 نکته را رعایت کنید

صدای خوب یکی از فاکتورهایی است که برای داشتن یک فن بیان خوب بیاد به آن توجه بسیار زیادی داشته باشیم. همه‌ ما در زندگی حداقل با یک نفر برخورد کرده ایم که صدای خوب و زیبایی دارند و هنگام صحبت کردن آنچنان مجذوب صدایشان شده ایم و لذت برده ایم که شاید هیچ توجهی به محتوای کلامشان نداشته ایم!  البته منظورمان از صدای خوب ، صدایی صاف و بدون مشکل نیست که مناسب خوانندگی باشد! بلکه منظور طرز بیان و آهنگ جملات است که به خوبی رعایت می‌شوند و تاثیر حرف ها را چند برابر افزایش می‌دهند. تا پایان با این مقاله همراه ما باشید تا ببینید چگونه می‌توانید به راحتی صدای زیبایی داشته باشید؟

آنچه که در مقاله صدای خوب می‌خوانید:

 • تعریف صدایی که خوب است
 • تعریف صدایی که خوب نیست
 • تمرینات داشتن صدای خوب
 • ارتباط صدای خوب با فن بیان

تا پایان با ما همراه باشید تا با 10 راهکار کاملاً ساده و کاربردی صدای خود را به یک صدای مناسب و فوق العاده برای صحبت کردن و… استفاده کنید…

تعریف صدایی که خوب است

صدای خوب یکی از فاکتور های است که اعتماد به نفس مارا بالا می برد و باعث می شود که بتونیم در شرایط مختلف مثل جلسات شغلی ، دورهمی های خانوادگی ، بین دوستان و … به راحتی ارتباط برقرار کنیم.

خیلی از مواقع به خاطر این موضوع که نمی توانیم با قدرت و اعتماد به نفس بالا سخن بگویم سکوت کردیم و از جمع فاصله گرفتیم.

منظوراز صدای خوب، صدایی است که شفاف، بدون گرفتگی ، رسا، واضح و دلنشین باشد.

صدای خوب، مهربان، با اعتمادبه نفس، رسا و قوی، مخاطبین بسیاری جذب می کند. صدا باید احساس و عواطف را نیز منتقل کند؛ مانند حس مادری، علاقه، دوستی، ناراحتی و غیرد؛ کاری که دوبلرها، گوینده ها و هنرپیشه های نمایشنامه های رادیویی هنرمندانه انجام می دهند.

صدای خوب صدایی است که شفاف باشد
صدای خوب صدایی است که شفاف باشد

تعریف صدایی که خوب نیست

صدایی که تقلید از دیگران باشد می توان گفت صدای خوبی نیست حتی اگر زیبا باشد.

 یعنی قرار نیست برای داشتن صدای خوب بخواهیم ادای افراد موفق را در بیاوریم. یادمان باشد برای داشتن صدای خوب سعی نکنیم صدای کسی را تقلید کنیم، یا شبیه به گوینده ها، مجری ها و یا بازیگران حرف بزنیم. در این حالت مخاطبین متوجه تقلید و یا فیلم بازی کردن خواهند شد و شما آن ها را از دست خواهید داد.

خبر خوب اینکه شما هم می توانید صدای جذاب و گیرایی داشته باشید و از صحبت کردن خودتون لذت ببرید و هم دیگران را مجذوب خودتان کنید، فقط باید کمی وقت بگذارید و تمرین کنید تا بتونید صدایی جذاب و زیبایی داشته باشید.

برای داشتن صدای خوب صدای کسی را تقلید نکنید
برای داشتن صدای خوب صدای کسی را تقلید نکنید

زمانی که شما بتوانید با صدای پرقدرت، واضح، اصولی و پرانرژی صحبت کنید قطعاً در انتقال پیامتان بسیار موفق تر خواهید و به واسطه این ابزار قدرتمند شما از فن بیان عالی برخوردار خواهید بود. اگر می‌خواهید صدای خوبی داشته باشید مراحل زیر را دنبال کنید. روش ها و راهکار های زیر برگرفته از منبع اطلاعاتی wikihow می باشد.

تمرینات داشتن صدای خوب

 1. صحبت کردن با صدای خوب
 2. شمرده صحبت کردن
 3. تلفظ درست کلمات
 4. نفس عمیق بکشید
 5. تن صدای خود را بالا و پایین بکشید
 6. صحبت کردن را تمرین کنید
 7. خواندن با صدای بلند را تمرین کنید
 8. صدایتان را ضبط کنید
 9. با یک مربی تمرین کنید
 10. لبخند بزنید

1_ صحبت کردن با صدای بلند

خیلی مهم است که با صدای بلند و واضح صحبت کنید. منظور از صدای بلند صدایی است که به وضح شنیده شود. بنابراین سعی کنید صدای خود را بالا ببرید.

اگر با صدای آهسته یا مِن‌مِن کنان حرف بزنید، دیگران حرف‌تان را قطع می‌کنند یا شما را نادیده می‌گیرند.

شما یا باید سکوت اختیار کنید یا اینکه با توجه به موقعیتی که در آن هستید، تُنِ صدایتان را بالا ببرید. برای مثال وقتی افراد زیادی مخاطب شما هستند، حتماً باید با صدای بلند صحبت کنید تا صدایتان به وضوح شنیده شود.

 باید به این نکته توجه کنید صحبت کردن با صدای خیلی بلند، همیشه هم ضرورت ندارد و گاهی می‌تواند اثر منفی داشته باشد.

برای داشتن صدای خوب بلند و واضح صحبت کنید

2_ شمرده صحبت کردن

تند تند و باعجله  صحبت کردن عادت نامناسبی است؛ زیرا ممکن است مخاطب شما نتواند صحبت‌تان را دنبال کنند یا حتی متوجه نشود چه می‌گویید. در نتیجه  باعث می‌شود که به ادامه‌ی حرف‌های شما توجه نکند.

آرام و شمرده صحبت کردن، ادای درست کلمات و ایجاد وقفه بین جملات، اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می‌کند تا در صورت لزوم روی بعضی جملات تأکید کنید و نیز فرصتی برای نفس کشیدن داشته باشید.

لحن صدا نباید بیش از حد آهسته و کش‌دار باشد. خیلی آرام و کُند صحبت کردن نیز برای مخاطبان خسته‌کننده و یکنواخت خواهد بود و باعث ‌می‌شود به حرف‌هایتان گوش ندهند.

لحن و سرعت ایده‌آل برای صحبت کردن، بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه است؛ بنابراین اگر می‌خواهید خوب صحبت کنید باید با لحن مناسبی که نه تند و نه کند باشد، حرف بزنید. برای تأکید، کلمات را آهسته و شمرده‌تر بیان کنید و برای ایجاد شور و هیجان، سریع‌تر و با صدای بلند صحبت کنید.

برای داشتن صدای خوب لحن صدا نباید آهسته باشد

3_ تلفظ درست کلمات

واضح و شمرده صحبت کردن مهم‌ترین بعد خوب صحبت کردن است. شما باید به تک‌تک کلماتی که بیان می کنید توجه داشته باشید و آن ها را درست تلفظ کنید.

سعی کنید در هنگام صحبت، دهان‌تان کاملا باز باشد و لب‌ها، زبان و دندان‌ها در حالت مناسبی باشند. این کار به شما کمک می‌کند تا در صورت داشتن مشکل گفتاری یا لکنت زبان، بتوانید مسئله را پنهان کنید. ممکن است در ابتدا کمی سخت به‌نظر برسد، اما اگر دائما تلفظ صحیح کلمات را تمرین کنید بعد از مدتی این کار برای‌تان آسان‌ می‌شود.

درست تلفظ نکردن کلمات هنگام صحبت کردن باعث می شود تپق بزنید و رشته کلام را از دست بدهید.

در این مواقع کلام شما تاثیر خود را از دست می دهد.

صدای خوب از جنبه های مهم خوب صحبت کردن است

4_ نفس عمیق بکشید

برای داشتن صدایی خوب و گیرا، نفس عمیق بکشید. بیشتر افراد هنگام صحبت، سریع و کوتاه تنفس می‌کنند که موجب می‌شود صدایشان غیر‌طبیعی و نارسا به نظر برسد و بیشتر بر این موضوع تمرکز دارند که حرف خود را تند تند به پایان برسانند.

برای داشتن تنفس عمیق باید از عمق ریه‌ها نفس بکشید. برای فهمیدن این‌ که آیا درست نفس می‌کشید یا نه، مُشت خود را بر روی شکم‌تان درست زیر آخرین دنده قرار دهید. منبسط شدن شکم و بالا و پایین رفتن شانه‌ها همراه با دم‌و‌بازدم، نشانه‌ی تنفس عمیق است.

تنفس عمیق را تمرین کنید. هوا را به‌ مدت ۵ ثانیه وارد شکم کنید و سپس در ۵ ثانیه آن‌ را بیرون دهید. به این روش تنفس عادت کنید و هنگام صحبت کردن از آن استفاده کنید.

موقع نشستن و برخاستن چانه را بالا نگاه دارید و شانه‌های‌تان را عقب بدهید. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید عمیق‌تر نفس بکشید و راحت‌تر حرف بزنید. در ضمن با این روش در هنگام صحبت اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

سعی کنید در پایان هر جمله نفس بکشید. به این ترتیب می‌توانید بدون ایجاد وقفه بین جملات صحبت کنید؛ ضمن اینکه مخاطبان شما نیز فرصت کافی برای درک و تحلیل گفته‌های شما خواهند داشت.

برای داشتن صدای خوب نفس عمیق بکشید
برای داشتن صدای خوب نفس عمیق بکشید

5_ تن صدای خود را بالا و پایین ببرید

تُن صدا می‌تواند بر کیفیت صحبت کردن و مخاطبان شما اثرگذار باشد. صدای ضعیف و لرزان، این پیام را به مخاطبان می‌دهد که شما استرس دارید.  درحالی‌که صدای صاف و هموار، آرام‌بخش‌تر و تاثیرگذارتر است.

سعی کنید تُن طبیعی صدای‌تان را کنترل کنید و آن‌ را آرام نگاه دارید.

می‌توانید با خواندن یک متن با صدای بلند برای خودتان، کنترل لحن و تُن صدا را تمرین کنید. به خاطر بسپارید کلماتی را که قصد دارید روی آن ها تأکید کنید با صدای بلندتر ادا کنید.

سعی کنید هنگام صحبت کردن تُن صدای خود را بالا پایین کنید زیرا صدای یکنواخت ذهن مخاطب را خسته می کند.

یکی از ویژگی های صدای خوب تن صدای مناسب است

6_ صحبت کردن را تمرین کنید

یکی از راه‌های مؤثر برای بهتر کردن صدایتان این است که در هنگام تمرین صحبت کردن روبه‌روی آینه بایستید و به نکات زیر توجه کنید:

سعی کنید دهان‌تان را کمی باز نگاه دارید و تارهای صوتی خود را تقویت کنید. می‌توانید این کار را با خمیازه کشیدن، حرکت دادن فک به طرفین، زمزمه کردن و ماساژ دادن گلو با انگشتان انجام دهید.

با خارج کردن کامل هوا از ریه‌ها و کشیدن هوا به داخل و حبس کردن آن در سینه به مدت ۱۵ ثانیه و سپس تخلیه‌ی مجدد آن، ظرفیت تنفس خود را افزایش دهید.

با صدای معمول آآ بکشید؛ سپس به‌تدریج صدای خود را پایین ببرید تا چگونگی تغییر دادن تُن صدا را یاد بگیرید. با ادای سایر حروف الفبا نیز می‌توانید این تمرین را انجام دهید.

با ادای جملاتی که کلمات مشابهی دارند، چرخش زبان در دهان را تمرین کنید.

یکی از راه های داشتن صدای خوب تمرین جلوی آیینه است

7_ خواندن با صدای بلند را تمرین کنید

برای تمرین تلفظ، درست ادا کردن جملات و لحن صدا، و خواندن با صدای بلند فکر خوبی است.

قسمتی از یک کتاب یا مجله را انتخاب کنید؛ یا متن صحبت یک گوینده یا خواننده‌ی معروفی را پیدا کنید و آن را با صدای بلند برای خودتان بخوانید.

به یاد داشته باشید که در هنگام خواندن، باید صاف بایستید، نفس عمیق بکشید، دهان‌تان را کاملا باز کنید و البته این کار را در مقابل آینه انجام دهید.

این کار را تا جایی تکرار کنید که به نتیجه‌ی رضایت بخش برسید نه اینکه کلافه و دچار سردرد شوید. سعی کنید هنگام سخنرانی هم این موارد را رعایت کنید.

خواندن با صدای بلند برای داشت صدای خوب

8_ صدای تان را ضبط کنید

می دانیم که بیشتر افراد علاقه ای ندارند که به صدای خود گوش کنند؛ اما این کار فکر خوبی است و فواید زیادی دارد:

ضبط صدا به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف صدای خود را، که به طور معمول قادر به تشخیص آن ها نیستید، پیدا کنید. می‌توانید از خودتان فیلم بگیرید تا حالات بدنی، تماس چشمی و حرکت دهان خود را هنگام صحبت کردن ببینید.

خودتان را جای مخاطب بگذارید،  نقات ضعف و قوت خود را  قضاوت کنید.

ضبط صدا ضعف هایتان را برای داشتن صدای خوب نشان می‌دهد
ضبط صدا ضعف هایتان را برای داشتن صدای خوب نشان می‌دهد

9_ با یک مربی تمرین کنید

اگر تمرین صحبت کردن با صدای خوب برای شما اهمیت زیادی دارد و می‌خواهید در مباحثه، مناظره، ارائه یا سخنرانی مهارت کسب کنید، می‌توانید از یک مربی کمک بگیرید تا روی نحوه‌ی صحبت کردن و صدای شما کار کند و خطاهایتان را برطرف سازد.

اگر لهجه‌ی خاصی دارید و می‌خواهید آن‌ را مخفی کنید از یک مربی کمک بگیرید، زیرا این کار کمی مشکل است و به تمرین نیاز دارد.

اگر فکر می‌کنید به مربی نیاز ندارید، می‌توانید از اعضای خانواده یا دوستان‌تان بخواهید تا به سخنرانی شما گوش دهند و نکاتی را که به ذهن‌شان می‌رسد به شما گوشزد کنند. این کار به شما اعتماد‌به‌نفس می‌دهد تا بتوانید به‌راحتی در مقابل دیگران صحبت کنید.

مربی می‌تواند ضعف شمارا در داشتن صدای خوب اصلاح کند

10_ لبخند بزنید

لحن دوستانه و لبخند زدن، صمیمی و دل‌گرم‌کننده‌ی شما هنگام صحبت، احساس بهتری به مخاطبان‌تان می‌دهد.

بهترین روش برای این‌که لحن صدای شما دوستانه و گرم به نظر برسد، لبخند زدن در هنگام صحبت است. نیازی نیست که دندان‌هایتان نمایان شود، فقط کافی است لبخندی ملیح داشته باشید تا صدایتان جذاب‌تر باشد.

البته لبخند زدن همیشه مناسب نیست؛ مخصوصا اگر در مورد موضوعی جدی صحبت می‌کنید زیرا مخاطب احساس می کند بحث را به مسخره گرفته اید. فقط به یاد داشته باشید که باید با احساس صحبت کنید تا روی مخاطب تاثیرگذار باشد.

صدای خوب احساس بهتری به اطرافیان می‌دهد
صدای خوب احساس بهتری به اطرافیان می‌دهد

ارتباط صدای خوب با فن بیان

انسان تنها موجود شناخته شده ای هست که توانایی ارتباط کلامی اختیاری و آگاهانه را دارد. ابزار ارتباط کلامی صدای انسان می باشد. وقتی شما موفق به ارتباط موثر با دیگر انسان ها می شوید، یعنی فن بیان خوب دارید و بخش کلامی این فن بیان خوب، وابسته به کلمات و لحن شما است. به کار بردن کلمات مناسب نیازمند داشتن هوش کلامی و بکار بردن لحن مناسب نیازمند داشتن صدای مناسب است.

امیدوارم با راهکارهایی که در این مطلب بیان شد بتوانید در هر جمعی بدرخشید.

موفق باشید… 1. رقیه کریمی

  سلام در سخنرانی چند دقیقه ای اخیر من این موارد را رعایت کردم . هم اسناد وهم حاضران در کلاس همه راضی بودند

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خیلی عالیه
   ممنون از نظر شما خانم کریمی عزیز

   پاسخ دادن
 2. صفری

  سلام مطالب خیلی خوبی بود صدای خوب داشتن و خوب صحبت کردن واقعا ارزوی خیلی از افراد هستش.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالم که براتون مفید بوده
   بعد از رعایت کردن راهکارهای گفته شده ممنون میشم نتیجه رو با ما و کاربران به اشتراک بگذارید

   پاسخ دادن
 3. معصومه شاهری

  سلام.مطالب عالی وجالب بود. خانم حاج علی عزیزاستفاده کردم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   سپاس گزارم خانم شاهری عزیز
   خوشحالم که براتون مفید بوده
   موفق باشید

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image