اهمیت فن بیان

اهمیت فن بیان … در دنیایی که زندگی می کنیم ارتباط موثر و صحیح کلید اصلی پیشرفت شغلی، اجتماعی و شخصیتی هر یک از ماست. سوال اینجاست که اولین قدم برای ارتباط موثر چیست و ما چطور باید این ارتباط صحیح را برقرار کنیم؟ همه می‌دانیم که زبان و در واقع بیان ابزاری است که خداوند در اختیار ما قرار داده تا با هم ارتباط برقرار کنیم. تقریبا همه انسان ها از قدرت بیان برخوردارند و توان صحبت کردن دارند، اما آیا همه افراد قدرت این را دارند که با به کارگیری شیوه صحیح بر ذهن و قلب دیگران نفوذ داشته باشند؟ تاثیر کلامی بر دیگران هر چند کار ساده‌ای نیست اما غیر ممکن هم نیست. تمام سعی ما در نوشتن مقاله اهمیت فن بیان ارائه نکات و اصولی است که به شما کمک کند تا تأثیر مثبت و موثری بر دیگران داشته باشید. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

در مقاله اهمیت فن بیان می‌خوانید

  • فن بیان چیست؟
  • چرا فن بیان اهمیت دارد؟
  • اهمیت فن بیان برای معلمین و اساتید دانشگاه
  • اهمیت فن بیان برای دانشجویان
  • اهمیت فن بیان برای مشاوران
  • اهمیت فن بیان در کسب جایگاه شغلی
  • اهمیت فن بیان در موفقیت های مربوط به کسب و کار
  • اهمیت فن بیان در فروش

در ادامه با اهمیت این مهارت مهم در قسمت های مختلف زندگی بیشتر آشنا خواهید شد.

مشاوره تخصصی واتساپ

فن بیان چیست؟

فن بیان را این گونه می توان تعریف کرد: توانایی سخن گفتن به نحوی موثر، واضح و قدرتمند. دیل کارنگی که یکی اساتید بزرگ سخنوری و فن بیان دنیاست این گونه عنوان می کند: ” سخن گفتن، چیزی بیش از بیان یک سری کلمات است.”

این جمله دقیقاً به این موضوع اشاره دارد که سخن گفتن در کنار رعایت یک سری از اصول و قواعد کار ساز خواهد بود. اصول و قواعدی بسیار ساده اما کلیدی که گاهی حتی بر مفهوم جمله تاثیر گذار است.

اینجاست که اهمیت فن بیان برای همه ما آشکار می شود. بعضی از افراد تصور می کنند که فن بیان فقط مخصوص سخنرانان است. اما در اصل همه ما، دیگران را بر اساس کلامی که بر زبان می آورند و نحوه بیان آن کلمات می شناسیم و قضاوت می کنیم.

واقعیت این است که ما با فن بیان در واقع در پی یادگیری مهارت هایی هستیم که از طریق آن ها منظور خود را واضح و کامل بیان کنیم تا آنچه که نیاز اصلی ماست رفع کنیم. از طریق کلام ما با رییس و همکاران خود، همسر و فرزند، رییس بانک و موسسات، دانشجویان، کارفرمایان، مشتریان و دیگر اقشار جامعه ارتباط برقرار می کنیم.

کلمات به حدی قدرتمند هستند که با استفاده از آن ها حتی میتوان بر باور انسان ها تاثیر گذاشت. همه جملاتی که عنوان شد به درستی اهمیت دانستن اصول فن بیان را آشکار می کند.

پیشنهاد می‌کنم حتماً سری هم به مقاله فن بیان و راه های تقویت آن بزنید تا هم با این مهارت خیلی بهتر آشنا شوید و هم با راه هایی که برای تقویت این مهارت در مقاله گفته شده، بتوانید به خوبی فن بیان خود را قدرتمندتر از همیشه کنید.

اهمیت فن بیان چقدر است و فن بیان چیست

چرا فن بیان اهمیت دارد؟

فرقی نمی کند که دانشجو باشیم یا فارغ التحصیل، شاغل یا خانه دار، معلم و استاد یا شاگرد، کارمند یا رئیس در هر جایگاهی که باشید و هر شغل و موقعیتی که داشته باشیم بی نیاز از خوب و پسندیده صحبت کردن نیستیم.

افرادی که فن بیان خوبی دارند، از این موضوع به نحو احسن استفاده کرده و قادرند به راحتی روی دیگران تاثیر مثبت گذاشته و در خانواده و جامعه به عنوان افراد جذاب، قابل احترام و موثر شناخته شوند.

در زندگی روزانه و در برقراری ارتباط با دیگران اولین نگرش و برداشت از انسان مربوط به سخن گفتن و نحوه گفتار است و محتوای صحبت و حرف ها شخصیت و نگرش انسان را مشخص می کند. یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت و موفقیت افراد اجتماعی موفق و آن هایی که به نحو تحسین برانگیزی ارتباط برقرار می کنند، شیوه صحبت کردن و فن بیانشان است.

مجهز بودن به فن بیان خوب و به کارگیری درست این مهارت مهم، ما را قادر می سازد نظرات خود را به راحتی بیان کرده و از حق خود دفاع نماییم، نه این که شخصی باشیم که بدون چون و چرا به سادگی هر سخن و عقیده ای را بپذیریم و تحت تاثیر دیگران باشیم. در واقع با داشتن فن بیان قدرتمند، مهارت نه گفتن را هم به خوبی دارا هستیم. (اگر می‌خواهید این مهارت را در وجود خود تقویت کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً سری هم به مقاله قدرت نه گفتن بزنید.)

اهمیت فن بیان چیست و داشتن بیان قدرتمند چه تاثیری در زندگی ما دارد

فن بیان، مهارتی ضروری

فن بیان موثر بر نحوه استدلال کردن و تفکر انتقادی ما تاثیر به سزایی گذاشته و از این طریق راحت تر می توانیم نظرات مخالف خود را بیان کرده و دیگران را متقاعد کنیم که به حرف و عقیده ما احترام بگذارند. با مجهز شدن به فن بیان خوب می توانیم افکار و عقاید خود را با بیانی واضح و روشن با دیگران به اشتراک گذاشته و از آن ها دفاع کنیم و در صورت لزوم افراد را با خود همراه کنیم. در حقیقت فن بیان خوب مانند جرقه ای است که ما را به حرکت وادار کرده و می تواند سکوی پرتاب ما باشد.

فن بیان خوب مهارتی لازم و ضروری بوده که کاربرد آن نه فقط محدود به تعاملات اجتماعی و کسب موفقیت های حرفه ای و کاری بوده بلکه مهم ترین و اصلی ترین کارکرد آن در خانواده است. این که ما یاد بگیریم در ابتدا با خود و پدر و مادر و یا فرزندان و خانواده خود درست حرف بزنیم و منظورمان را به درستی بیان کنیم، از اصول شکل گیری هر گونه ارتباطی به شمار می رود. مهارتی که متاسفانه از دوران تحصیل و مدرسه کمتر به آن بها داده شده. ما در این مقاله می‌خواهیم به اهمیت فن بیان در قسمت های مختلف زندگی بپردازیم و ببینیم این مهارت فوق العاده مهم در چه موقعیت هایی کاربرد دارد و می‌تواند به ما کمک کند.

اهمیت فن بیان چیست و چگونه ما را به موفقیت می رساند

اهمیت فن بیان برای معلمین و اساتید دانشگاه

به احتمال خیلی زیاد در دوران مدرسه و دانشگاه اساتید ومعلم هایی داشتید که آنقدر خوب توضیح می دادند که دوست نداشتید کلاس آن ها تمام شود و از نشستن سر کلاس این عزیزان خسته نمی شدید.

این عزیزان کسانی بوند که فن بیان خوبی داشتند و می توانستند موضوع درس را به شکل صحیحی به شما منتقل کنند.

در مقابل این موضوع معلم هایی هم بودند که آنقدر کسل کننده و بد درس می دادند که حوصله شما سر می رفت و دائماً به ساعت نگاه می کردید و منتظر بودید هر چه سریع تر کلاس تمام شود. این گروه هم معلم هایی بودند که فن بیان خوبی نداشتند.

بنابراین نتیجه می گیریم موضوع فن بیان و خوب صحبت کردن برای مدرسین و اساتید بسیار ضروری و بسیار اهمیت دارد که این مهارت را یاد بگیرند. پیشنهاد می‌کنم برای تقویت این مهارت حتماً مقاله فن بیان در تدریس را هم مطالعه کنید.

اهمیت فن بیان در تدریس

اهمیت فن بیان برای دانشجویان

بیشتر ما به نوعی دانشگاه را تجربه کرده ایم و با محیط و برنامه های آن آشنایی کامل داریم. زمانی که اساتید در از دانشجویان می خواهند کنفرانس ارائه بدهند، یک شوک سنگینی به دانشجویان وارد می شود اکثر آن ها حاضر هستند نمره کنفرانس و یا حتی نمره کامل آن درس را از دست بدهند اما جلوی جمع کنفراس ندهند.

یکی از دلایل این موضوع می تواند این باشد که بعضی از دانشجویان شاید فن بیان خوبی داشته باشند اما ترس از سخنرانی دارند و گروه دیگر افرادی هستند که خوب صحبت نمی کنند و با مهارت های خوب صحبت کردن وفن بیان آشنا نیستند.

در نتیجه داشتن مهارت فن بیان خوب برای دانشجویان هم امری لازم و ضروری است.

اهمیت فن بیان برای دانشجویان
اهمیت فن بیان برای دانشجویان

اهمیت فن بیان برای مشاوران

کسی که مشاور است باید بتواند در اکثر زمینه ها نظر بدهد و خوب صحبت کند و فن بیان قدرتمندی داشته باشد. در این صورت  است که می تواند به دیگران مشاوره بدهد.

وقتی مشاوری به درستی نتواند منظور خود را به مراجعه کننده اش منتقل کند و او را از تصمیمی که گرفته است آگاه کند، نمی تواند مشاور قابل اعتمادی باشد. پس یک مشاور موفق هم باید به مراتب فن بیان قدرتمندی نسبت به دیگران داشته باشد.


در ادامه بخوانید: سخت ترین جملات برای تقویت فن بیان


اهمیت فن بیان برای مشاوران
اهمیت فن بیان برای مشاوران

اهمیت فن بیان در کسب جایگاه شغلی

احتمالاً شما هم در جایی که مشغول کار هستید اهمیت این موضوع را متوجه شدید که افرادی که از فن بیان و سخنوری بالایی برخوردار هستند، به نسبت کسانی که توانایی کمتری در این مهارت دارند توانسته اند جایگاه های شغلی بالاتری کسب بکنند و از مزایای بهتری نسبت به دیگران برخوردار باشند. می‌بینید؟ حتی برای کسب جایگه شغلی بهتر هم نیاز به فن بیان قدرتمند دارید!

اهمیت فن بیان در کسب جایگاه شغلی
اهمیت فن بیان در کسب جایگاه شغلی

اهمیت فن بیان در موفقیت های مربوط به کسب و کار

تنها داشتن یک محصول با کیفیت و خوب، تضمین کافی برای موفقیت در کسب و کار نیست. شما باید بتوانید به بهترین نحو محصولتان را معرفی کنید و از آن در بازار رقابتی دفاع کنید.

از مدیران کسب و کار انتظار می رود با اعتماد به نفس کامل با کارکنان، مشتریان، شرکای تجاری، سرمایه گذاران و مردم صحبت کنند. ممکن است به دست آوردن میلیاردها تومان تنها به فن بیان درست صاحبان کسب و کار بستگی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنم تگر مدیر هستید و می‌خواهید فن بیان قدرتمندی داشته باشید، حتماً سری هم به مقاله فن بیان مدیران بزنید و 10 تکنیک فوق العاده ای را که در آن برای تقویت این مهارت گفته شده مطالعه کنید و از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

اهمیت فن بیان برای مدیران

اهمیت فن بیان در فروش

موضوع سخنرانی و فن بیان در فروش بسیار موضوع گسترده و با اهمیتی است و به نوعی می شود گفت فروشنده موفق فروشنده ای است که بتواند خیلی خوب محصولاتش را به دیگران معرفی کند. از آن جایی که فروشندگان با افراد مختلفی برخورد دارند، باید تکنیک های خوب صحبت کردن و مشتری مداری را به خوبی بلد باشند و بتوانند با همه ارتباط مناسبی برقرار کنند.

اما اگر فروشنده هستید و می‌خواهید این مهارت را در وجود خود افزایش دهید، اصلاً نگران نباشید. چرا که ما مقاله ای با عنوان فن بیان در فروش برایتان نوشته ایم و با 15 تکنیک فوق العاده ای که در آن مطرح کردیم، می‌توانید به خوبی بهترین تکنیک های فن بیان در فروش را آموزش ببینید. پس حتماً برای تقویت این مهارت آن مقاله را هم مطالعه کنید.

اهمیت فن بیان در مدیریت زمان

مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت بسیار حائز اهمیت است. برای زمان خود و دیگران ارزش قائل باشید. با استفاده از تکنیک های موثر برای برقراری ارتباط تمرکزتان را  بر روی پیامی که می خواهید به دیگران انتقال دهید بگذارید. کسی که مهارت بالایی در فن بیان دارد می تواند یک پیام 30 دقیقه ای را در کمتر از 5 دقیقه به مخاطب منتقل کند. بدون اینکه ذره ای از کیفیت پیام کاسته شود.

اهمیت فن بیان را دانستید؟

هر چقدر مهارت های فن بیان بهتری داشته باشیم و بتوانیم ارتباط موثر تری را با دیگران برقرار کنیم، از نظر آن ها انسان قدرتمندتری هستیم و در نتیجه بیشتر موفقیت خود را تضمین می کنیم.

اما خبر خوب این که مهارت فن بیان و سخنرانی قابل یادگیری است و شما می توانید با توسعه و پرورش این مهارت سطح بالاتری از تعاملات و ارتباطات را در زندگی تجربه کنید. از آنجایی که ارتباط کلامی بخش عمده از زمان روزانه ما را به خود اختصاص می دهد، تسلط به فنون بیان و نحوه صحبت در جمع برای همه ما امری ضروری و حیاتی است.

فن بیان همه آن چه که برای موفقیت نیاز دارید نیست. ولی مطمئنا می‌تواند ابزار مهمی برای حرفه ای دیده شدن باشد.

بنابراین با یادگیری تکنیک های فن بیان شانس موفقیت خود را در جامعه و یا زندگی شخصیتان بالاتر ببرید.

تقویت مهارت های کلامی با دوره فن بیان

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

اگر شما هم علاوه بر کاربردهایی که در این مقاله گفته شد، کاربرد مهم دیگری در زندگی خود از فن بیان سراغ دارید، حتماً آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --