چگونه ارتباط چشمی خوبی داشته باشیم؟

ارتباط چشمی مهارت بسیار جذابی است که اگر به خوبی آن را فرا بگیریم و از آن استفاده کنیم، قطعاً می‌تواند تحول بزرگی در ارتباطات ما ایجاد کند، به خصوص در فرهنگ ما که این مهارت در آن به خوبی آموزش داده نشده است. در واقع ارتباط چشمی از آن جمله ارتباطات غیرکلامی است که اگر در صحبت ها و مراودات روزمره رعایت نشود، ممکن است بسیاری از موقعیت های خوب ما را از بین ببرد و سوءتفاهمات زیادی ایجاد کند. در این مقاله سعی می‌کنیم بهترین و مهم ترین نکات را درباره برقراری یک ارتباط چشمی خوب و مناسب بیان کنیم…

مشاوره تخصصی واتساپ

ارتباط چشمی چیست؟

ارتباط چشمی قبل از شکل گیری ارتباط کلامی ایجاد می‌شود. یعنی یکی از ملزومات شروع ارتباط، ارتباط چشمی است. وقتی به کسی نگاه می کنید معمولاً این علامت را به او می دهید که قصد برقراری ارتباط با او را دارید.

ضرورت ارتباط چشمی را می توانیم در کتاب ها و مقالات ارتباطی زیادی مشاهده کنیم و تقریباً در تمامی این مطالب عنوان می شود که باید ارتباط چشمی خوبی داشته باشیم و آن را تقویت کنیم. اما خیلی به راه های تقویت آن اشاره نشده است.ما هم در مقاله فن بیان ، ارتباط چشمی را یکی از مهم ترین راه های برقراری ارتباط مناسب با مخاطب دانسته ایم. 

ارتباط چشمی یعنی قبل از بیان هر جمله ای به چشم و یا حوالی چشم مخاطبمان نگاه کنیم و به او توجه کنیم. به این وسیله به او نشان می‌دهیم که توجه ما به سمت اوست. به وسیله این ابزار جادویی چشم، احساس خودمان را به او منتقل می کنیم.

یکی ازملزومات شروع هر ارتباطی، ارتباط چشمی است
یکی ازملزومات شروع هر ارتباطی، ارتباط چشمی است

اهمیت ارتباط چشمی

اهمیت ارتباط چشمی در حدی است که می‌توان ادعا کرد با حذف آن، بخشی از محتوای گفتگو به سادگی منتقل نمی‌شود. چه‌بسا در یک تماس تلفنی یا مکاتبه، برای انتقال پیامی که در عرض یک ثانیه با چشم منتقل می‌شود، مجبور باشیم از چند کلمه و جمله استفاده کنیم.

اگر کمی به رفتارهای روزمره‌ی خود فکر کنید، مصداق هایی برای اهمیت رابطه چشمی پیدا خواهید کرد. مثلاً شاید شما هم از جمله کسانی باشید که وقتی در یک جمع دوستانه، شوخی جذابی می‌شنوند و می‌خواهند بخندند، بلافاصله با کسی که بیشترین احساس محبت و نزدیکی را دارند، ارتباط چشمی برقرار می کنند.

بخش اعظم ارتباطات انسانی، غیرکلامی است. طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه UCLA انجام شده مشخص شده است که 93 درصد از تاثیر ارتباطات انسانی، هیچ ربطی به کلمات ندارد. چیزی که اهمیت دارد زبان بدن ، لحن صدا و البته ارتباط چشمی است. در این میان ارتباط چشمی از اهمیت بیشتری برخوردار است چون ما از طریق چشم‌ها با مردم ارتباط برقرار می‌کنیم.

جالب است بدانید روان شناسی به نام آرتور آرون معتقد بود که شما می‌توانید با پرسیدن 36 سوال و نگاه عمیق به چشمان طرف مقابل به مدت 4 دقیقه او را عاشق خود کنید! پس اگر به دنبال دوستی‌های واقعی و ارتباطات صمیمانه هستید و نمی‌خواهید مکالمات سطحی و معمولی برقرار کنید باید در چشمان افراد نگاه کنید چون طبیعت انسانی به این شکل تکامل یافته است. شما هم انسان هستید پس به ارتباط چشمی نیاز دارید و باید آن را به شکل صحیح و به میزان مناسب انجام دهید.

اهمیت ارتباط چشمی
اهمیت ارتباط چشمی

ارتباط چشمی در سخنرانی

ارتباط چشمی ، یکی از مهم ترین نیازهای سخنرانی نیز به شمار می آید. در واقع شما اگر ارتباط چشمی خوبی با مخاطبین خود نداشته باشید، به هیچ وجه نمی توانید ارتباط حسی و منطقی خوبی هم با آن ها برقرار کنید و در نتیجه، سخنرانی تان ناموفق خواهد بود.

پس همان طور که در مقاله آموزش سخنرانی هم گفتیم، حتماً رابطه چشمی خوبی با شاگردان و مخاطبان خود برقرار کنید تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید و بتوانید به اهداف خود از سخنرانی برسید.

ارتباط چشمی مناسب می تواندسخنرانی موفقی را برای شما رقم بزند
ارتباط چشمی مناسب می تواندسخنرانی موفقی را برای شما رقم بزند

چه میزان ارتباط چشمی، عادی تلقی می‌شود؟

ارتباط چشمی مثل نمک روی سیب زمینی سرخ کرده است. هر کسی مقدار مشخصی از آن را ترجیح می‌دهد و همه چیز بستگی به موقعیت دارد. اگر نمک سیب زمینی کم باشد، بی‌مزه و خسته کننده خواهد شد مثل گفتگوهایی که بدون ارتباط چشمی برقرار می‌شوند.

اگر به چشمان طرف مقابل خود نگاه نکنید هیچ ارتباطی بین شما برقرار نخواهد شد و طرف مقابل حس خواهد کرد که شما به او توجه نمی‌کنید و احساس ناخوشایندی خواهد داشت. در مقابل، نمک بیش از حد نیز، غذا را شور و بدمزه خواهد کرد و شما احتمالا آن را به بیرون تف خواهید کرد! افرادی که بیش از حد ارتباط چشمی برقرار می‌کنند هم همین طور هستند، ترسناک به نظر می‌رسند و هیچ کس دوست ندارد پس از یک بار گفتگو با چنین فردی، مجدداً گفتگو با او را تجربه کند.

بنابراین بسیار مهم است که میزان ارتباط چشمی را در حد متعادل و مناسب نگه دارید، نه خیلی کم نه خیلی زیاد. اگر نمی‌دانید چطور باید این میزان را مشخص کنید از سه قانون اصلی زیر پیروی کنید:

 • وقتی صحبت می‌کنید در یک سوم زمان، به چشمان طرف مقابل نگاه کنید.
 • وقتی به صحبت‌های او گوش می‌کنید در دوسوم زمان، به چشمان او نگاه کنید.
 • در مکالمات روزمره، ارتباط چشمی را بیش از سه تا چهار ثانیه طول ندهید.

به طور کلی خانم‌ها وقتی با دوستان خود صحبت می‌کنند ارتباط چشمی بیشتری برقرار می‌کنند و این ارتباط در میان آقایان و دوستانشان کمتر است.در واقع همان طور که در مقاله چطور با اعتماد به نفس صحبت کنیم هم گفتیم، برای این که بتوانیم با اعتماد به نفس بالا در جمع حرف بزنیم و ارتباط برقرار کنیم، باید مهارت ارتباط چشمی را به خوبی دارا باشیم.

میزان ارتباط چشمی را متعادل نگه دارید

تقویت ارتباط چشمی

می خواهم 4 روش فوق العاده عالی برای یادگیری ارتباط چشمی با شما به اشتراک بگذارم.

1. عکس زنده

چند عکس از چهره افراد مورد علاقه خودتان مثل فوتبالیست ها و بازیگران و یا هر شخص دیگری را روی دیوار اتاقتان نصب کنید. آن ها را مخاطب فرضی خودتان در نظر بگیرید و با آن ها صحبت کنید.این کار باعث می شود تا به مرور زمان برقراری ارتباط موثر را یاد بگیرید. جالب است بدانید همان طور که در مقاله فن بیان در احوال پرسی هم گفتم، زمانی که این مهارت را در وجود خود خود را تقویت کنید و در واقع با دیگران به خوبی ارتباط چشمی برقرار کنید، حس اعتبار و اعتماد به نفس را در وجود آن ها منتقل خواهید کرد. پس حتماً برای تقویت این مهارت فوق العاده مُصِر باشید و همه این تمارین را مو به مو انجام دهید.

اگر با مخاطبان ارتباط چشمی داشته باشید، به آن ها اعتبار و اعتماد به نفس را منتقل خواهید کرد

2. تصویر سازی

تصویر سازی ذهنی تقریباً برای همه چیز جواب می دهد. از رفع خجالت گرفته تا کنترل ترس از سخنرانی.

تصویر سازی ذهنی فرایند یادگیری ارتباط چشمی را به ما یاد می دهد و روز به روز ما را تقویت می کند و باعث می شود هنگام برقرای ارتباط به صورت ناخودآگاه ارتباط چشمی خوبی داشته باشیم و مخاطب از برقراری ارتباط با ما نهایت لذت را ببرد.

ارتباط چشمی ، حرف های شما را باورپذیر تر خواهد کرد

3. تماس تصویری

قطعاً شما دوستان صمیمی دارید که حرف زدن و برقراری ارتباط با ایشان برای شما بسیار ساده است.ابتدا از دوستان صمیمی خود استفاده کنید و با آن ها تماس تصویری برقرار کنید و سعی کنید ارتباط چشمی موثر را در این تماس ها تمرین کنید.

سپس تمرین خود را کمی چالشی تر کنید و با دوستانی که ارتباط کمتری دارید این تماس را برقرار کنید و دقایقی را به تمرین بپردازید.

بعد از آن می توانید با افرادی غریبه وارد این ارتباط تصویری شوید و حتی می توانید قبل از تماس به آن ها اعلام کنید که قصد شما انجام تمرین است.

برای تقویت ارتباط چشمی با دوستان خود تماس تصویری برقرار کنید

4. دیدن فیلم

فیلم ببینید منتها به روشی که به شما توضیح می دهم. شما خودتان را به عنوان یکی از کاراکتر های فیلم در نظر بگیرید و هنگام که هنر پیشه ای با آن کاراکتر یا بازیگر صحبت می کند شما به چشمانش نگاه کنید و پاسخ بدهید. این تمرین هم فوق العاده کاربردی است و به نوعی یک بازی دو سر برد است.چرا که هم با دیدن فیلم سرگرم می شوید و هم می توانید تمرین خوبی داشته باشید.

برای تقویت ارتباط چشمی هنگام تماشای فیلم خود را به عنوان یکی از کارکترهای آن در نظر بگیرید

بایدها و نبایدهای برقراری ارتباط چشمی موثر

1ـ در جمع یا در سخنرانی سعی کنید نگاه خود را در چشم تمام افراد پخش کنید و نشان دهید که به تک تک آن ها اهمیت می دهید. با بیان هر جمله به یک نفر دیگر نگاه کنید.

در سخنرانی ارتباط چشمی خود را با همه افراد برقرار کنید
در سخنرانی ارتباط چشمی خود را با همه افراد برقرار کنید

2ـ در گفتگوهای دو نفره می توانید نگاه خود را هر چند ثانیه به اطراف بیاندازید به گونه ای که مثلا دارید چیزی را به یاد می آورید و یا حرف های طرف مقابل را تجزیه تحلیل می کنید. اما هرگز نگاه خود را به پایین نیندازید این کار نشانه اتمام حرف شماست و اینکه دیگر مایل به ادامه گفتگو نیستید.

در گفتگوهای دونفره حتما ارتباط چشمی بگیرید و نگاه خود را پایین نیندازید

3ـ زمانی که به فردی علاقه مند هستید و می خواهید علاقه خود را به او نشان دهید با نگاه خود با او صحبت کنید و چشم خود را در یک نقطه کانونی قرار دهید. به چشمانش نگاه کنید بعد سراغ گونه ها، لب ها و دیگر اجزای صورت بروید و دوباره به چشمان او برگردید. لبخند زدن در این هنگام کاملا علاقه شما را به فرد مورد نظر می رساند.

زمانی که به فردی علاقه دارید، با ارتباط چشمی این موضوع را به او بفهمانید

4ـ به چشمان همسر خود و کسی که عاشق او هستید عمیقا نگاه کنید. وقتی به چیزی یا کسی که علاقه دارید نگاه می کنید مردمک چشمان شما بزرگ تر می شود و در نتیجه نزدیکی و صمیمیت نیزبیشتر می شود. بنابراین به چشمان همسر خود زیاد نگاه کنید.

وقتی به کسی که علاقه دارید نگاه می‌کنبد، مردمک چشم شما بزرگ تر خواهد شد

5ـ پلک زدن زیاد و تیک زدن پلک نشان از استرس و عصبی بودن و همچنین عدم اطمینان است. در طی گفتگو اگر این دو حالت برایتان به وجود بیاید ممکن است فرد مقابل به حرف هایتان اطمینان نکند.

پلک زدن زیاد نشان از استرس شما است

این کار با تمرین آسان‌تر خواهد شد

بله، این کار در ابتدا دشوار است اما با تلاش‌های مستمر شما، به تدریج ساده‌تر خواهد شد و شما دیگر هنگام نگاه کردن به چشمان افراد دچار وحشت نخواهید شد. می‌توانید با یک بازی، این تمرین را برای خودتان جذاب‌تر کنید، سعی کنید تصویر خودتان را که در چشمان طرف مقابل منعکس شده است پیدا کنید. با این کار، شما با تمرکز و دقت بیشتری به چشم‌ها نگاه خواهید کرد و توانایی مکالمه و ارتباط موثر شما قوی‌تر از قبل خواهد شد.

شما خیلی زودتر از آن که تصور کنید دیگر نیازی به فکر کردن در مورد میزان ارتباط چشمی و مدت آن، نخواهید داشت و همه چیز به طور طبیعی و خودجوش رخ خواهد داد. این کار به یک عادت مثبت در شما تبدیل خواهد شد و چیزی که قبلا باعث اضطراب شما می‌شد حالا به طور عادی قابل انجام است.

برقراری ارتباط چشمی تنها با یک نفر در یک گروه به منزله عدم توجه سایر افراد به شماست
برقراری ارتباط چشمی تنها با یک نفر در یک گروه به منزله عدم توجه سایر افراد به شماست

اگر تمرین می‌کنید اما همچنان موفق نیستید…

اما اگر تمرین کردن موثر واقع نشد و شما هنوز هم با نگاه کردن به چشمان دیگران، احساس بدی پیدا می‌کنید باید به دنبال ریشه مشکل خود باشید. ممکن است مشکل شما ناشی از عقده حقارت، کمبود اعتماد به نفس و خودشرمی باشد که مانع از نزدیک شدن به افراد و برقراری ارتباط با آن‌ها می‌شود. پس قبل از هر کاری، مشکلات درونی خود را حل کنید، در صورت نیاز می‌توانید به روانشناس مراجعه کنید و همزمان با درمان این مشکلات، به تمرین ارتباط چشمی هم بپردازید. در هر صورت مطمئن باشید که هیچ مشکلی غیرقابل حل نیست و اگر اراده کنید می‌توانید هر مانعی را از سر راه بردارید.

بهترین راه تقویت فن بیان و مهارت ارتباط چشمی

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت ارتباط چشمی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

 1. صفری

  ممنون از مقاله مفیدتون

  پاسخ دادن
 2. معصومه شاهری

  سلام.خیلی مطالب جالبی بود.سعی میکنم نکات را رعایت کنم.سپاس.عالی بود.🙏🏼🌺

  پاسخ دادن
 3. رقیه کریمی

  سلام. من هم کنجکاو شدم این نکات را رعایت کنم تا بتوانم ارتباط چشمی خوبی با دیگران داشته باشم. ممنونم از حدیثه خانم

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام چه خوب

   ما هم ممنونیم از خانم حاجی علی از بچه های پر انرژی تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --