گسترش دایره لغات در فن بیان

دایره لغات … احتمالاً شما هم هنگام سخنرانی یا صحبت کردن با دیگران، برایتان پیش آمده که واژه کم بیاورید و ندانید باید در چه زمانی از چه کلمه ای استفاده کنید.اگر این اتفاق برای شما هم پیش آمده، بهتان تبریک می‌گویم! چون در جای درستی قرار دارید و قرار است در این مقاله راه هایی برای تقویت بسته کلمات یا همان دایره لغات را با یکدیگر بررسی کنیم. پیشنهاد می‌کنم اگر فن بیان و مهارت های ارتباطی خودتان برایتان مهم است، حتماً تا انتها همراه این مقاله باشید…

دایره لغات خود را چگونه افزایش دهیم ؟

  1. به صحبت های دیگران توجه بالایی داشته باشید.
  2. همه کلمات را مهم تصور کنید.
  3. لغات مهم را بنویسید.
  4. مطالعه خود را افزایش دهید.
  5. می‌توانید از لغت نامه ها هم استفاده کنید.
  6. مترادف و متضاد کلمات را پیدا کنید.
  7. بدون وقفه صحبت کنید.
  8. بین کلمات ارتباط پیدا کنید.
  9. ریشه کلمات را پیدا کنید.
  10. از کلماتی که یاد گرفته اید زیاد استفاده کنید.

در ادامه با این تکنیک ها بیشتر آشنا خواهید شد. اما برای تقویت فن بیان و مهارت سخنرانی، مسلماً فقط گسترش دایره واژگان کافی نیست و باید مهارت های دیگری نظیر زبان بدن، لحن صدا، هوش کلامی و… خود را هم تقویت کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله فن بیان را هم مطالعه کنید تا علاوه ر یادگیری مواردی که خدمت تان عرض کردم، فن بیان خود را بسیار قدرتمند و درجه یک کنید.

دایره لغات چیست ؟

اول از همه لازم است تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم که اصلاً دایره لغات به چه چیزی می‌گویند و بعد به سراغ راه های تقویت و گسترش آن بپردازیم. دایره لغات در واقع به مجموعه کلماتی می‌گویند که شما تا کنون یاد گرفته اید و ازشان استفاده کرده اید. هر چقدر این دایره گسترده تر باشد، قطعاً فن بیان شما هم قوی تر خواهد بود و می‌توانید قدرتمندتر صحبت کنید و در جمع بدرخشید. در ادامه قرار است راه هایی را بررسی کنیم که می‌توانند این دایره شما را گسترده و گسترده تر کنند و بهترین اتفاقات را برای بیان تان رقم بزنند.

دایره لغات چیست
دایره لغات چیست

چطور دایره لغات خود را افزایش دهیم ؟

خب، حالا می‌رسیم به اصلی ترین بخش مقاله؛ یعنی راه های گسترش دایره لغات در فن بیان و سخنرانی. راه هایی که انجام دادنشان می‌تواند برایتان بهترین اتفاقات را رقم بزنند و مانند سخنرانان برتر دنیا سخنرانی کنید…

1. به صحبت های دیگران توجه بالایی داشته باشید

اولین کار مهمی که برای افزایش دایره لغات خود انجام دهید، این است که به صحبت های دیگران به خوبی توجه کنید. حالا دیگران می‌توانند دوستان و اطرافیانتان باشند و یا سخنرانان بزرگ دنیا و مجریان تلویزیونی. از هر کس که می‌توانید نکته یاد بگیرید و سعی کنید واژگان و لغات دیگران را به خوبی به یاد بسپارید تا در آینده حتماً از آن ها استفاده کنید و دایره واژگانتان قوی و قوی تر شود…

برای گسترش دایره لغات خود به صحبت های دیگران به خوبی توجه کنید

2. همه کلمات را مهم بدانید

اگر می‌خواهید دایره واژگان بالا و قدرتمندی داشته باشید، به هیچ وجه نباید به راحتی از کنار کلمات عبور کنید و فکر کنید که لغات ساده ای هستند. حتی ساده ترین و آسان ترین لغات را هم جدی بگیرید و فکر کنید که در آینده ای نزدیک حتماً به کمکتان خواهند آمد.

ممکن است گاهی به بهانه این که “خب این کلمه آسونه دیگه! حتماً یادم میمونه! نیاز نیست بهش دقت کنم که و…” از کنار برخی کلماتی گذر کنیم که بتوانند در آینده بسیار به کمکمان بیایند و ما را حرفه ای نشان دهند. پس به همه کلمات دقت و توجه بالایی داشته باشید.

اگر می‌خواهید دایره لغات قدرتمندی داشته باشید، به راحتی از کنار کلمه ای عبور نکنید

3. لغات مهم را بنویسید

یکی از بهترین راهکارهایی که می‌تواند بسته کلمات شما را به خوبی تقویت کند، این است که همیشه وسیله ای برای نوشتن همراه خود داشته باشید و بلافاصله بعد از این که لغت جدیدی به گوشتان خورد، سریع آن را یادداشت کنید تا به خوبی به ذهنتان سپرده شود.

چرا که نوشتن هم باعث می‌شود که آن کلمه بهتر به خاطرتان سپرده شود، و هم همیشه معی آن کلمه را به همراه داشته باشید و در صورت فراموشی به آن مراجعه کنید. اما علی (علیه السلام) در این رابطه می‌فرمایند: “کمرنگ ترین جوهرها از قوی ترین حافظه ها ماندگارتر هستند…”

البته لازم نیست حتماً روی کاغذ این کلماترا یادداشت کنید؛ قطعاً تلفن همراه تان همیشه کنار شماست و می‌توانید با یادداشت کردن کلمات در آن، به تقویت بسته کلمات یا همان دایره لغات خود کمک کنید.

حدیث امام علی درباره حافظه و ارتباط آن با دایره لغات

4. مطالعه خود را افزایش دهید

به قول ویلیام شکسپیر: کتاب، بزرگ ترین اختراع بشر است…

مطالعه کتاب به قدری فایده و سود برای ما دارد که خودتان بهتر از من این موضوع را می‌دانید و نیازی به توضیح درباره آن نیست. اما یکی از بهترین کاربردهای آن موضوع اصلی مقاله ماست. یعنی تقویت دایره واژگان…

شما هر چقدر بیشتر مطالعه داشته باشید و با لحن و نوع نوشتن نویسندگان بیشتری آشنا شوید، قطعاً تعداد کلمات و جملات و البته اطلاعای که دارید هم افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید دایره واژگان و در نتیجه فن بیان قدرتمندی داشته باشید.

برای افزایش دایره لغات خود کتاب بخوانید
برای افزایش دایره لغات خود کتاب بخوانید

5. می‌توانید از لغت نامه ها هم استفاده کنید

فکر نمی‌کنم این بخش برایتان نیاز به توضیح خاصی داشته باشد! لغت نامه ها دیگر منبع اصلی کلمات و واژه ها هستند و هر چقدر که بخواهید می‌توانید ار آن ها لغات جدید و درست و حسابی یاد بگیرید. پیشنهاد من به شما این است که روزی حداقل 10 کلمه (البته با توجه به توانایی های خودتان) از این لغت نامه ها یاد بگیرید که هم برایتان زیاد سخت نباشد و هم بتوانید روز به روز کلمات بیشتر و بهتری هم یاد بگیرید.

البته لازم نیست حتماً یک لغت نامه قطور و با مبلغ بالا تهیه کنید که بخواهید لغات آن را یاد بگیرید. می‌توانید با نصب برنامه های لغت نامه در گوشی خود، این تمرین را انجام دهید و دایره لغات خود را به طرز عجیبی افزایش دهید.

برای افزایش دایره واژگان خود روزی 10 لغت از لغت نامه ها یاد بگیرید

6. مترادف و متضاد کلمات را پیدا کنید

یک بازی جالبی هم که برای گشترش دایره واژگان پیشنهاد می‌شود، این است که بگردید و مترادف و متضاد برخی لغات را پیدا کنید. مخصوصاً واژه هایی را که تازه یاد گرفته اید و یا این که به نظرتان دشوار به نظرتان می‌رسند. این گونه قطعاً احتمال به خاطر سپاری آن لغات بسیار بالا خواهد رفت و می‌توانید به هدف خودتان هم که همان تقویت فن بیان است به راحتی برسید. انجام این کار نه وقت زیادی ازتان خواهد گرفت و نه انرژی زیادی. حتی یک سرگرمی هم هست و می‌تواند در کنار آموزش، لحظان خوشی را برایتان به ارمغان بیاورد.

برای گسترش دایره لغات خود مترادف و متضاد واژه های مختلف را پیدا کنید
برای گسترش دایره لغات خود مترادف و متضاد واژه های مختلف را پیدا کنید

7. بدون وقفه صحبت کنید

دیگر بازی یا بهتر است بگویم تکنیک برای تقویت بسته کلمات تان، این است که چند دقیقه بدون وقفه صحبت کنید. فرقی نمی‌کند این صحبت های شما درباره چه موضوعی باشد. حتی می‌تواند بی ربط ترین موضوع جهان نسبت به شما باشد! مهم فقط این است که بتوانید چند دقیقه (حتی در حد دو یا سه دقیقه) پشت سر هم درباره موضوعی صحبت کند.

زمانی که این بازی را انجام می‌دهید، برای این که وقفه و مکثی در صحبت هایتان ایجاد نشود، مجبور هستید که خیلی سریع به دنبال واژگان مختلف در ذهن خود بگردید و آن ها را پیدا کنید. این گونه زمانی که می‌خواهید در جمع یا در برابر هر فرد دیگری صحبت کنید، ذهنتان راحت تر کلمات را پیدا می‌کند و می‌تواند از لغات بیشتر و بهتری هم استفاده کند.

یکی از بهترین تکنیک ها برای گسترش دایره لغات ،این است که چند دقیقه بی وقفه درباره موضوعی صحبت کنید

8. با کلمات بی ربط جمله بسازید

شاید کمی این تکنیک برایتان عجیب باشد اما باید بهتان بگویم که یکی از بهترین راهکارها برای تقویت دایره واژگان، جمله سازی با کلماتی است که هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. یعی بگردید و چند جمله بی ربط مانند: لپ تاپ، مدرسه، دیوار و بخاری پیدا کنید، سپس شروع کنید به جمله ساختن با آنها. مثلاً می‌توانید بگویید:

زمان که به دیوار مدرسه تکیه داده بودم، با لپ تاپ معلم عکس یک بخاری قدیمی را دیدم!

شاید برایتان در ابتدا کمی سخت به نظر برسد و نتوانید جملات خوبی بسازید، اما به مرور رمان در این کار پیشرفت خواهید کرد و می‌توانید جملات معنادار تر و بهتری بسازید. شاید باور نکنید اما این تمرین تاثیر بسیار زیاد و حیرت انگیزی روی مهارت فن بیان و گسترش دایره لغات تان خواهید داشت.

برای تقویت دایره لغات خود با کلماتی جمله بسازید که هیچ ارتباطی به هم ندارند

9. ریشه کلمات را پیدا کنید

کلمات هم خانواده معمولاً ریشه مشترکی با یکدیگر دارند و حروف آن ها تا حد زیادی شبیه به یکدیگر هستند. شما می‌توانید از این اتفاق به نفع خود استفاده کنید و با توجه به ریشه کلمات، به معنی آن ها به خوبی پی ببرید و دایره لغات خود را تقویت کنید. البته چون این کلمات تا حدودی شبیه به یکدیگر هم هستند، راحت تر به ذهن سپرده می‌شوند و می‌توانند اتفاقات خوبی را برای خودتان و فن بیانتان رقم بزنند.

10. از کلماتی که یاد گرفته اید زیاد استفاده کنید

با توجه به تکنیک هایی که در این مقاله خدمتتان گفته شد، در صورتی که آن ها رعایت کنید قطعاً دایره واژگان و بسته کلمات تان بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. اما نکته ای که باید در انتها به آن توجه کنید، این است که از کلماتی که یاد گرفتید زیاد استفاده کنید تا به خوبی در ذهنتان ثبت شوند و به دایره لغات تان به خوبی افزوده شوند. شک کنید تا زمانی که از این لغات استفاده نکنید و آن ها را در ذهن خود نگه دارید، اتفاقات خوبی که مدنظرتان هست برایتان رخ نخواهد داد.

در انتها پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید فن بیان خود را به روش های مختلفی تقویت کنید و علاوه بر دایره لغات، بر سایر تکنیک های فن بیان هم مسلط شوید، دو مقاله تکنیک های فن بیان و آموزش فن بیان و گویندگی را هم مطالعه کنید.

همچنین اگر شما راهی برای تقویت داره لغات در فن بیان و سخنرانی سراغ دارید، پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link