زبان بدن

زبان بدن، یکی از مهم ترین زبان هایی است که ما در زندگی روزمره از آن استفاده می‌کنیم. شاید اکثر شما این طور فکر کنید که زبان ما، تنها زبانی است که به وسیله آن صحبت می‌کنیم و احساساتمان را بیان می‌کنیم و شروع به ارتباط گیری می‌کنیم. اما جالب است بدانید که زبان کلام و گفتارما تنها زبان و مهارت فن بیان ما نیست! بلکه ما زبانی دیگر که از آن به عنوان زبان بدن یا Body Language یاد می‌کنند را دارا هستیم که به وسیله آن می‌توانیم بسیاری از احساسات واقعی و عواطف شخص را دریافت کنیم بدون اینکه کلمه ای گفته یا شنیده شود. در این مقاله در مورد اهمیت زبان بدن بیشتر صحبت خواهیم کرد و همچنین تکنیک هایی را بیان می‌کنیم که بتوانید با استفاده از آنها زبان بدن بسیار خوبی داشته باشید…

موفقیت
زبان بدن

در مقاله زبان بدن می‌خوانید

 • زبان بدن چیست؟
 • فواید زبان بدن
 • چند نمونه از زبان بدن در ارتباطات روزانه
 • تکنیک های زبان بدن
 • کتاب زبان بدن در مذاکره

اگر تا پایان با این مقاله همراه باشید، خواهید دانست که زبان بدن چه تأثیر مهمی در رسیدن به موفقیت شما دارد و در نهایت هم تکنیک هایی را یاد خواهید گرفت که بدانید چگونه زبان بدن خودتان را تقویت کنید.

زبان بدن چیست؟

آیا شده تا به حال شده برای رساندن مقصود به کسی به جای استفاده از کلمات از حرکات دست‌ یا حالت های مختلف صورت و بدن استفاده کنید؟ اگر این کار را انجام داده اید، در واقع شما از زبان بدن خود استفاده کرده اید.

در این زمان، شما برای ارتباط با دیگران حرف نزده اید بلکه با حرکات بدن خود مفهوم را به او رسانده اید. مثلاً وقتی از حرف زدن با شخصی خسته شده اید، با این پا و آن پا کردن یا با نگاه کردن به ساعت، بدون هیچ کلمه یا جمله ای به او فهمانده‌اید که دیرتان شده است!

در استفاده از این روش ارتباطی باید مراقب باشید چون بین اشخاص تاثیر زیادی دارد و تا مدت ها در ذهن طرف مقابل می‌ماند. همچنین در زبان بدن:

شما به جای استفاده از کلمات یا صوت، از رفتارهای فیزیکی صورت، دست‌ها و … استفاده می‌کنید. مقصود رساندن پیام و رسیدن به هدف مورد نظر است. با حرکات و ژست سر و کار دارید نه صداها. به جای رد و بدل کردن واژه‌ها، از حرکات و ژست‌های بدن استفاده می‌کنید، مانند زبان اشاره که تنها با استفاده از دست‌ها ارتباط صورت می‌گیرد.

زبان بدن یک ارتباط غیر کلامی است
زبان بدن یک ارتباط غیر کلامی است

فواید زبان بدن

زبان بدن می‌تواند به‌خوبی احساسی را انتقال داده یا معنای کلامی را تغییر دهد. هرگز اظهار دوستی و علاقه فردی درحالی‌ که اخم کرده و ترشرویی نشان می‌دهد، قابل‌قبول نیست پس باید یاد گرفت چگونه زبان بدن را در زندگی روزمره وارد کرد.

شاید برای اکثر ما مصداق ارتباط برقرار کردن، گفتار و به عبارتی حرف زدن باشد ولی باید بدانید بیشتر ارتباط بین افراد از طریق زبان بدن است. در واقع بیش از 90‌ درصد آنچه شما به طرف مقابل‌تان انتقال می‌دهید از طریق حرکات غیرکلامی و به عبارتی زبان بدن شماست و تنها حدود 10 درصد منظور شما از طریق گفتار و کلام‌تان منتقل می‌شود. زبان بدن می‌تواند گویای وضعیت درونی فرد باشد. برای مثال می‌تواند خشم، خستگی، وضعیت آرام، گیجی و دیگر نشانه‌ها را نشان دهد.

زبان بدن در واقع شامل تمام حرکات شماست. از حالت‌ها و حرکات صورت شما گرفته تا تماس چشمی، ژست‌ها، مدل ایستادن و…. معمولاً شناخت درست زبان بدن می‌تواند کاری بسیار دقیق و ظریف باشد اما شما می‌توانید به راحتی با آشنایی با چند حرکت رایج با اصول زبان بدن آشنا شوید، هر کدام از این نشانه‌ها می‌تواند بیش از هزاران کلمه گویا باشد.

باید بدانید معنی دست دادن خیلی فراتر از سلام گفتن، از دیدن شما خوشبختم و… است. مهم‌ترین بخش در دست دادن، تماس کف دست شما با دست طرف مقابل است و می‌توان گفت این حرکت ساده خیلی بیشتر از یک تماس است، تماس کف دست‌های شما نیت درست شما را نشان می‌دهد و اینکه نسبت به این رابطه حالت تدافعی ندارید و نوع تعامل شما کاملاً صمیمانه و بدون هیچ گونه تهدیدی است.

زبان بدن به خوبی می‌تواند احساسی را انتقال داده یا معنای جمله ای را تغییر دهد

زبان بدن رفتار غیر کلامی

جالب است بدانید پروفسور آلبرت محرابیان استاد دانشگاه UCLA که کارشناس موضوعات روانشناسی کلامی و غیر کلامی است و از یک خانواده ارمنی در ایران متولد شده است و بیشتر به همین عنوان ارتباط کلامی و غیر کلامی شناخته شده است، تحقیقاتی انجام داده که نتایج آن در سراسر جهان بازتاب پیدا کرده است، ازجمله این تحقیق که در کتاب های آقای برایان تریسی آمده است.

در این پژوهش پروفسور میزان اثر گذاری در ارتباط ما را به سه بخش تقسیم کرده اند:

 •   کلام
 •   لحن صدا
 •   زبان بدن

همانطور که میدانید بیشتر افراد و سخنوران و اساتید فن تمرکز خود را روی کلام می‌گذارند. اما موضوع متحیر کننده این است که کلام کمترین تاثیر را در ارتباطات دارد و تنها سهم آن فقط 7% است. در حالی که لحن صدا 38% و زبان بدن 55% از این تاثیر گذاری را دارند.

با همه این توصیفات شاید برای ما واضح گشته که چرا اکثر مردم تماشای تلویزیون را به رادیو و رادیو را به کتاب ترجیح می‌دهند.

موفقیت-زبان بدن

چند نمونه از زبان بدن

چند نمونه از زبان بدن که در ارتباطات روزانه از آن استفاده می کنیم که شاید به معناهای این حرکات و زبان بدن خود توجه نکرده باشیم که در این قسمت چند نمونه از استفاده های مختلف زبان بدن اشاره می کنیم.

1. زبان بدن هنگام دست دادن

این حرکت، یعنی دست دادن افراد با یکدیگر، از مهم ترین موارد زبان بدن است. باید دقت داشته باشید نوع ایستادن شما، نحوه سلام و نوع برخورد و حتی میزان فشار دست ها همگی موثر هستند.

اگر شانه ها را پایین بکشید و مستقیم در صورت فرد مقابل نگاه نکنید و یا در هنگام فشار دست به اصطلاح شُل دست دهید، این مفهموم به فرد القا می‌شود که شما تمایلی برای ایجاد ارتباط بیشتر با او را ندارید.

اما اگر محکم باستید و شانه را عقب کشیده، به صورت و چشم‌های فرد مقابل نگاه کنید و در حین حال شما زودتر دستتان به سمت او دراز کنید و محکم فشار دهید، این مفهوم به ذهن فرد القا می‌شود که شما از ارتباط با او خرسند هستید و قصد همکاری و ادامه ارتباط با او را دارید.

دست دادن با دیگران از مهم ترین موارد زبان بدن است
دست دادن با دیگران از مهم ترین موارد زبان بدن است

2. حرکات پا

در زمان نشستن در یک جلسه یا سر کلاس یا در مصاحبه کاری، باید دقت داشته باشید که چگونه می‌نشینید. زیرا نحوه نشستن شما برای فردی که در جلسه است و قصد ارتباط برقرار کردن با شما را دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور مثال اگر روی صندلی لم دهید، نشان دهنده این است که هیچ اهمیتی برای فرد مقابل قائل نیستید و منتظر تمام شدن مذاکره هستید. برعکس اگر صاف روی صندلی بنشینید و کمی صورت را جلو بکشید و به چشمان فرد نگاه کنید، یا اینکه با خودکار نکات مهم صحبت‌های او را بنویسید، گاهی کمی به جلو خم شوید و دست‌ها را زیر چانه بگذارید تا نشان دهید به به حرف‌های او فکر می‌کنید و برای شما اهمیت دارد، این یعنی زبان بدن شما در حال صحبت کردن است.

زبان بدن بخش عمده ای از ارتباطات ما را شکل می‌دهد

3. طرز ایستادن

اگر ایستاده با فردی در حال گفتگو هستید یا اینکه تنها شنونده صحبت های او هستید، باید بدانید که نحوه ایستادن شما حرف‌های زیادی می‌زند. در گفتگوهای روزمره یا صحبت‌های کاری یا حتی در مشاجره‌ها و بگو مگو های عمومی، طرز ایستادن شما از اهمیتی بالایی برخوردار است.

به عنوان مثال اگر با همکار خود در حال گفتگو هستید باید به این نکته توجه کنید که فرد مقابل تمام حرکات شما را زیر نظر دارد. اگر می‌خواهید به او بفهمانید که دیرتان شده، کافی است به ساعت نگاه کنید. گاهی برگردید و پشت سرتان را نگاه کنید و وانمود کنید کسی منتظر شما است. برعکس اگر از هم صبحتی با او و گوش دادن به صحبت‌های او راضی هستید، با تکان دادن سر به علامت تایید حرف های او می‌توانید زمان گفتگو را به نفع خودتان افزایش دهید. (پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله تکنیک های گوش دادن فعال و موثر را هم مطالعه کنید تا بتوانید به خوبی مهارت گوش دادن را در ارتباط با دیگران یاد بگیرید.)

اگر حرف‌های فردی شما را خسته کرده یا حرف‌های او را تاییدی نمی‌کنید و فکر می‌کنید اشتباه می‌کند، کافی است دست‌ها را روی کمر قرار دهید و با ابروها و حالت‌های صورت مانند لبخندهای ریز به او نشان دهید صحبت‌هایش اشتباه است. خوب است بدانید نحوه ارتباط غیر کلامی از مکانی به مکان دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت است. در جلسات مهم کاری نوع رفتار بدن شما از اهمیت بالایی برخوردار است پس باید مراقب باشید که اشتباه نکنید.

در زبان بدن ، حتی نحوه ایستادن شما هم پیام های زیادی به مخاطب می‌رساند

تکنیک های زبان بدن

در ادامه به برخی از مهم ترین تکنیک ها یا بهتر است بگویم مهارت های زبان بدن اشاره خواهیم کرد و با آن ها آشنا خواهیم شد.

1. ارتباط چشمی

اگر می‌خواهید زبان بدن تان نشان دهد به صحبت های شخص مقابل تان گوش می دهید، با او ارتباط چشمی داشته باشید اما این کار را باید به اندازه انجام دهید. قفل شدن نگاه شما روی شخص مقابل ممکن است حسی تهدید آمیز به او بدهد. اگر این کار را بیشتر از ۸۰ درصد زمان صحبت کردن شخص مقابل انجام دهید، او را معذب خواهید کرد.

از طرفی، اگر ارتباط چشمی خیلی کم باشد (۴۰ درصد یا کمتر) ممکن است نشانه فریبکاری شما تلقی شود. بهترین حالت، ۶۰ درصد یا کمی بیشتر از ۵۰ درصد است. در عین حال که ارتباط چشمی تان را حفظ می کنید، گاهاً نگاه های کوتاهی به او بیندازید. پیشنهاد می‌کنم برای این که بتوانید به خوبی با سایر افراد ارتباط چشمی برقرار کنید، پیشنهاد حتماً مقاله چگونه ارتباط چشمی خوبی داشته باشیم را هم مطالعه کنید.

برقراری ارتباط چشمی در زبان بدن نشان دهنده چیست
برقراری ارتباط چشمی در زبان بدن نشان دهنده چیست

2. دست به سینه بودن

وقتی دست به سینه هستید، ممکن است دیگران این تلقی را داشته باشند که شما سرد، بدون اعتماد به نفس، مضطرب، در حالت تدافعی یا لجباز هستید البته دست به سینه بودن مزایایی هم دارد. تحقیقات نشان می دهد این کار باعث می شود برای انجام یک وظیفه دشوار، بیشتر به تلاش ادامه دهید.

در یک تحقیق از شرکت کنندگان چند سؤال دشوار ریاضی پرسیده شد. کسانی که دست به سینه بودند، احتمال تلاش برای حل سؤال ها در این افراد، به میزان ۳۰ درصد بیشتر از کسانی بود که دست خود را روی میز نگه داشته بودند. در حقیقت، دست به سینه شدن هر دو نیمکره راست و چپ مغز را به کار می گیرد و به این ترتیب عملکرد شناختی را تقویت می کند.

بنابراین اگر از شخصی سؤال دشواری پرسیدید و او دست به سینه شد، تصور نکنید که از سؤال شما عصبانی شده، بلکه او تنها تلاش می کند تا جواب سؤال تان را پیدا کند.

زبان بدن هنگام دست به سینه بودن نشان دهنده چه چیزی می‌گوید

3. پا روی پا انداختن

وقتی در هنگام نشستن پاهایتان را روی همدیگر می گذارید و مچ یک پا را روی زانوی پای دیگر قرار می دهید، این حالت نشان دهنده زبان بدن با اعتماد به نفس و تسلط شما است.

وقتی در حالت نشسته، پاهایتان را از ناحیه مچ در هم قفل می کنید، ممکن است به این معنی باشد که مردد، نامطمئن یا هراسان هستید. این حالت در زمان مصاحبه های کاری، در شخص مصاحبه شونده زیاد دیده می شود.

اما جالب آنکه طبق نظرسنجی هایی که از مردان شده، حالت مورد علاقه آن ها در مورد نشستن زنان زمانی است که خانم ها پاهایشان را روی هم می اندازند.

زبان بدن یک مهارت است که می‌توان آن را به خوبی تقویت کرد

4. دست به کمر بودن

شاید تصور کنید این حالت اعتماد به نفس شما را نشان می دهد، اما کارشناسان معتقدند این حرکت اغلب از نظر دیگران، نشانه سلطه جویی تلقی می شود. چون در این حالت بدن شما فضای بیشتری را اشغال کرده و آرنج هایتان شکلی تهدید آمیز پیدا می کند. به این ترتیب این حالت مانع از همراه شدن دیگران با شما می شود حتی اگر فقط از یک طرف دست به کمر باشید باز هم ممکن است حالتی تهدید آمیز داشته باشید.

زبان بدن نشان دهنده احساسات افراد است

5. زیاد لبخند زدن

همان طور که در مقاله فن بیان در فروش هم گفتیم، عادت به لبخند زدن و خندیدن در هنگام صحبت و تعامل با دیگران می تواند نتایج مثبتی داشته باشد. وقتی به کسی لبخند می زنید، این کار می تواند ارتباط شما را تقویت کند. طبق تحقیقات، لبخند زدن و خندیدن سیستم ایمنی را تقویت کرده و از بدن در برابر بیماری ها حافظت می کند، بدن را مداوا کرده و طول عمر را زیاد می کند. به علاوه با این کار دوستان بیشتری پیدا می کنید، ایده هایتان بهتر مورد پذیرش دیگران قرار می گیرد و در آموزش به دیگران موفق تر خواهید بود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، یکی از ملاک های جذابیت را شوخ طبعی یا توانایی خنداندن دیگران می دانند.

لبخند زدن یکی از مهم ترین نکات زبان بدن قدرتمند است
لبخند زدن یکی از مهم ترین نکات زبان بدن قدرتمند است

6. زبان بدن افراد دروغگو !

وقتی دروغ می‌گوییم دماغ مان دراز نمی شود! اما تحقیقات علمی نشان می دهد در این حالت اتفاقی رخ می دهد که به آن «اثر پینوکیو» گفته می شود. محققان پی برده اند وقتی دروغ می گوییم، مواد شیمیایی به نام کاته کولامین در بدن تولید می شود که بافت درون بینی را تحریک می کند.

به علاوه، در زمان دروغ گفتن فشار خون بالا می رود و همین مسأله باعث می شود بینی به خارش بیفتد. در نتیجه به بینی تان دست می کشید تا آن را بخارانید. همین واکنش زمانی رخ می دهد که غمگین، عصبانی یا مضطرب هستیم. درست است که وقتی کسی دروغ می گوید بینی او دراز نمی شود، اما اگر متوجه شدید که شخص مقابل تان بلافاصله به بینی اش دست می کشد، باید بیشتر به صحبت های او دقت کنید، چون ممکن است دروغ بگوید. این تکنیک زبان بدن برای مدیران و صاحبان کسب و کار به شدت تاثیر گذار و مهم است و می‌تواند تا حد زیادی به آن ها هم کمک کند. (اگر مدیر و یا صاحب کسب و کاری هستید، می‌توانید سری به مقاله فن بیان مدیران را هم مطالعه کنید.)

تاثیر زبان بدن بر دروغ گفتن

کتاب زبان بدن

کتاب چگونه از طریق حرکات بدن پی به افکار دیگران ببریم؟ نوشته‌ آلن پیز به عنوان کتابچه‌‌ای راهنما، به جداسازی و بررسی هر یک از مؤلفه‌های زبان و حرکات بدن می‌پردازد.

این کتاب شامل بسیاری از ویژگی‌های فنی به دست آمده از تعداد بی‌شماری از حلقه‌های ویدیویی و فیلم‌های تهیه‌ شده توسط آلن پیز (Allan Pease) و دیگران در استرالیا و خارج از کشور است. جز این، در بر دارنده‌ برخی از تجربه‌ها و برخوردهایی است که نویسنده طی پانزده سال گذشته با هزاران نفر داشته، با آن‌ها مصاحبه کرده، آموزش داده و مدیریت کرده و کالا یا خدماتی به آن‌ها فروخته است.

امیدوارم با استفاده از راه ها و تکنیک هایی که در این مقاله گفته شد، بتوانید زبان بدن خود را به خوبی تقویت کنید و در نهایت به موفقیت برسید همچنین اگر تجربه ای در استفاده از تکنیک های زبان بدن داشته اید خوشحالم می شویم در بخش نظرات پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

موفق باشید…


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. محمد

  سلام
  واقعا این مقاله زبان بدن که خوندم از همه مقالات هم موضوع و مشابه بهتر و کامل تر بود. ممنونم بابت زحماتتون.
  فقط این کتاب زبان بدن در مذاکره رو که معرفی کردید، از کجا میتونم تهیه کنم؟ تو خود سایتتون ندارید که من تهیه کنم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   ممنونم از نظر لطفتون. خوشحالیم که مورد استقبالتون قرار گرفته

   کتاب زبان بدن در مذاکره رو میتونید از فروشگاه های آنلان خرید کتاب مثل کتابراه، فیدیبو، ایران کتاب و… تهیه کنید یا فایل الکترونیکیش رو دانلود کنید. متأسفانه تو سایت موجود نیست همچین محصولی اما حتما از سایت هایی که عرض کردم میشه دانلود کرد.

   موفق باشید…

 2. حمیده فعال فرد

  مهارت پیدا کردن در زبان تمرین مداوم و هر روزه نیاز دارد

  پاسخ دادن
 3. رقیه کریمی

  سلام کسی که میخواد حرفش در دیگران اثر بگذارد باید بتواند از مهارت زبان بدنی استفاده کند و موفق شود

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام ممنون از شما

  2. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملاً درسته
   ممنون از شما

 4. سمیه تیموری

  سلام
  ممنون که با این راهکارهای خوب و سازنده ما را آشنا می کنید.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   سپاس از شما

 5. معصومه شاهری

  سلام.اشنا شدن با زبان بدن به تمرین نیاز دارد.سپاس

  پاسخ دادن
 6. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خداقوت خییلیی خوب بود
  ممنون

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی

   کاربر گرامی سلام ، ممنون از همراهی شما…

 7. حاجی علی

  سلام
  با تشکر از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*close-link
فیلم های آموزشی رایگان + ارتباط مستقیم با استاد مصطفایی در کانال تلگرامی گام برتر
با VPN روشن وارد شوید
close-image