فن بیان چیست؟

از زمان های گذشته تا به امروز یکی از مهمترین موضوعاتی که همیشه مطرح بوده و هست مبحث سخن گفتن می باشد. در اصل همیشه اشاره بر این بوده است که یکی از مهمترین راه‌هایی که می توان به درون و ذات واقعی افراد پی‌برد سخنانی است که بر زبان می آورند. این مبحث امروزه با عنوان فن بیان مطرح می‌شود و یکی از مهم‌ترین مسائلی است که افراد در جایگاه های اجتماعی مختلف با آن سر و کار دارند”. دیل‌کارنگی” نویسنده کتاب معروف و پرفروش آیین دوست یابی در بخشی از کتاب خود به این نکته اشاره می کند که: ” ۸۵ درصد موفقیت شما وابسته به نحوه ارتباط گیری شما با دیگران است” حال اصلی‌ترین راه ارتباط گیری در برخورد با دیگران نحوه سخن گفتن شماست. فکر می‌کنم با این مثال به طور کامل به اهمیت و ضرورت فن بیان و جایگاه آن در زندگی روزمره خود پی برده باشید.

فن بیان چیست؟
فن بیان چیست؟

خلاصه‌ای از مقاله فن بیان چیست؟

 • تعریف فن بیان
 • اهمیت فن بیان
 • فن بیان قوی عامل جذابیت شماست
 • ذهنیت افراد از روی کلام شما شکل می‌گیرد
 • فن بیان قوی از ویژگی رهبران است
 • سه رکن اصلی فن بیان
 • چه زمانی حرف بزنیم
 • چگونه حرف بزنیم
 • چه کلماتی بر زبان بیاوریم
 • ضرورت تسلط به مهارت فن بیان در جایگاه‌های مختلف
 • اهمیت فن بیان برای والدین 
 • فن بیان قوی لازمه‌ شغل یک مشاور
 • معلم‌هایی که فن بیان قوی‌ دارند، موفق‌ترند
 • مهارت فن بیان در شغل وکالت

برای یادگیری این مهارت تا انتهای مقاله همراه باشید.

تعریف فن بیان

فن به معنی تکنیک است و فن بیان یعنی این که بتوانید در هر زمانی و متناسب با هر شرایط و در مقابل هر شخصی سخنان به جا و درست را بر زبان بیاورید. برخی از افراد بر این باورند که فن بیان یعنی پرحرفی و حاضر جوابی در صورتی که اصلاً چنین مفهومی از فن بیان صحیح نیست فن بیان یعنی اینکه شما بتوانید یک محتوای ارزشمند و مفید با رعایت تکنیکهای صحیح کلامی به همراه بیانی رسا و واضح در اختیار مخاطب قرار دهید. به معنای ساده تر یعنی اینکه بتوانید منظور خود را به بهترین شکل ممکن به مخاطب انتقال دهید. فکر می کنم این درست ترین تعریف از فن بیان باشد.

فن بیان چیست؟ - تکنیک های صحیح سخن گفتن
فن بیان چیست؟

اهمیت فن بیان

اهمیت اصلی فن بیان زمانی مشخص می‌شود که به تعداد افرادی که با آنها در ارتباط هستید، راه برای صحبت کردن وجود دارد. این جاست که متوجه ارزش فن بیان می‌شویم. شما با پدر و مادر، فرزندان، همکاران خود و دوستانتان و اشخاص غریبه هرکدام با لحن و بیان متفاوتی صحبت می کنید. حال نکته اصلی اینجاست که اگر تسلط شما در مبحث فن بیان بالا باشد و یا به زبان ساده تر از فن بیان خوبی برخوردار باشید، می توانید در هر یک از این موقعیت‌ها، نحوه ارتباط خود را مدیریت کنید و تا حد زیادی تاثیر کلام‌تان را بالا ببرید. مچنینی اگر فن بیان کودکان نیز خوب باشد می‌تواند در ارتباط گیری موفق باشند.

انسان موجودی اجتماعی و ارتباطی است و یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط گرفتن، سخن گفتن محسوب می‌شود. شما در تمام لحظات زندگی خود با بیان خوب می‌توانید بهترین نتایج را دریافت کنید. برخی تصورات بر این است که تنها افرادی نیاز به فراگیری مهارت های فن بیان دارند که شغل آنها مرتبط با مسائلی مانند سخنرانی در جمع می باشد اما این ذهنیت کاملاً نادرست است. فن بیان مهارتی است که برای هر شخصی لازم و ضروری محسوب می شود زیرا بدون آن قطعاً نخواهید توانست به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنید و نظر آنها را نسبت به خود جلب نمایید.برخی از مزایای دارا بودن فن بیان قوی را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

1.فن بیان قوی عامل جذابیت شماست

اگر دقت کرده باشید افرادی که می توانند به خوبی صحبت کنند معمولاً نسبت به دیگران بیشتر مورد توجه و احترام قرار می‌گیرند و به عبارت دیگر فن بیان قوی موجب می شود که شما در نظر دیگران فردی قابل احترام و جذاب به نظر برسید از تأثیر کلام غافل نشوید کلام شما می تواند کسی را از زندگی ناامید کند یا این که یک فرد افسرده را به زندگی بازگرداند. کلام یکی از اثرگذارترین مولفه های زندگی انسان محسوب می شود بنابر این طبیعی است که افراد نسبت به کسانی که بهتر صحبت می کنند و کلام جذاب تر و گیرا تری دارند تمایل بیشتری نشان می دهند و دوست دارند بیشتر با آنها در ارتباط باشند.

فن بیان چیست؟ - نفوذ کلام
فن بیان چیست؟

2.ذهنیت افراد از روی کلام شما شکل می‌گیرد

معمولاً زمانی که برای اولین بار با شخصی مواجه می‌شویم نسبت به صحبت‌های او حساسیت بیشتری داریم زیرا حرفهای افراد معمولاً نشان دهنده نوع ذهنیت آنهاست به همین دلیل است که وقتی می‌خواهیم نسبت به کسی شناخت بیشتری پیدا کنیم سعی کنیم بیشتر با او همکلام شویم شاید برایتان جالب باشد که بدانید وقتی شخصی با شما روبرو می شود در چند ثانیه اول بر اساس حرف‌ها و حرکاتی که از شما می بیند، ذهنیت ساخته می شود پست پس بدون شک برای اینکه بتوانید در برخورد اول دیگران را تا حد زیادی تحت تاثیر شخصیت خود قرار دهید و ثابت کنید که فرد شایسته و لایق ای هستید باید به مهارت های فن بیان تسلط خوبی داشته باشید نگران نباشید این مهارت‌ها ذاتی نیستند بلکه اکتسابی می باشند و شما با انجام تمرین‌ها و فراگیری آموزش‌ها می توانید آن‌ها را به طور کامل یاد بگیرید و به رضایتی که مد نظرتان است دست پیدا کنید.

3.فن بیان قوی از ویژگی رهبران است

افرادی که معمولاً رهبری دیگران را به عهده دارند اغلب کسانی هستند که می توانند به خوبی صحبت کنند خوب صحبت کردن یکی از ویژگی های کسانی است که می تواند دیگران را با خود همراه کنند زیرا آنها می دانند که اگر از مهارتهای کلامی به درستی استفاده کنند می توانند اثرگذاری صحبت های خود را چندین برابر افزایش دهند و موجب شوند که دیگران با آنها هم عقیده گردند. آنها در موقعیت های مختلف می توانند به خوبی از حق خود دفاع کنند، کار و عقاید خود را به درستی مطرح سازند و این نوع نگرش خود را به خوبی به دیگران منتقل کنند به همین دلیل است که توانایی رهبری کردن و مدیریت در گروه های کوچک یا بزرگ را دارا هستند.

فن بیان چیست؟ - رهبری
فن بیان چیست؟

سه رکن اصلی فن بیان

مبحث فن بیان از سه بخش اصلی تشکیل شده است و اینکه چه زمانی صحبت کنیم چگونه حرف بزنیم و چه کلماتی را بر زبان بیاوریم اگر بتوانیم این سه مبحث را در کنار یکدیگر به خوبی پوشش دهیم قطعاً می توانیم مهارت فن بیان را در صحبت های خود به خوبی پیاده سازی کنیم.

1.چه زمانی حرف بزنیم

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در صحبت کردن باید به آن توجه داشت این است که بدانیم چه زمانی باید سخن گفت و یا در چه مواقعی باید سکوت کنیم و اصطلاحاً وقت شناس باشیم افرادی که می توانند این نکته را به خوبی رعایت کنند معمولاً نسبت به دیگران بیشتر مورد توجه واقع می شوند زیرا آنها در مواجهه با موقعیت های مختلف سعی می کنند ابتدا خوب موقعیت سنجی انجام دهند و سپس متناسب با آن موقعیت تصمیم می گیرند که صحبتی انجام دهند یا خیر برخی تصور می‌کنند که اگر در هر موقعیتی حرفی برای گفتن داشته باشند انسان های دانا و کاردانی به نظر می رسند در صورتی که این ذهنیت کاملاً اشتباه است. گاهی وقت‌ها لازم است سکوت کنیم و فن بیان همان مهارتی است که به شما آموزش می دهد چه زمانی صحبت کنید و یا چه زمانی سکوت اختیار کنید.

2.چگونه حرف بزنیم

چگونه صحبت کردن یا همان لحن صحبت شما تا حد زیادی می‌تواند در کلام شما تاثیر بگذارد و حتی ممکن است گاهی باعث می شود مخاطب منظور شما را کاملاً برعکس متوجه شود به همین علت است که فن بیان بر این موضوع تاکید دارد که لحن در صحبت کردن یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید به آن توجه کنید اینکه بدانید منظور خود را با چه لحن و حالتی بیان کنید تا علاوه بر اینکه بیشترین تأثیر را بر مخاطب شما می گذارد مفهوم صحبت شما را نیز به بهترین حالت به او منتقل کند یکی از سرفصل‌هایی است که در فن بیان به آن توجه ویژه ای شده است. تاکید می کنم لحن پیام شما اهمیت زیادی دارد چه بسا ممکن است بارها تجربه کرده باشید که لحن نادرست صحبت می تواند چه سوء تفاهم های بزرگی را ایجاد کند به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین مهارت‌هایی که در مبحث فن بیان مطرح می شود لحن صحبت است.

3.چه کلماتی بر زبان بیاوریم

برخی بر این باورند که هر قدر بیشتر صحبت کنند و کلمات بیشتری را در صحبت های خود به کار بگیرند فن بیان قوی تری دارند و در سمت دیگر افرادی وجود دارند که فکر می‌کنند اگر از کلمات پیچیده و اصطلاحاً قلمبه سلمبه تری در صحبتهای خود استفاده کنند قطعاً نسبت به دیگران از بیان قوی تری برخوردار هستند در صورتی که هر دوی این تصورات کاملاً اشتباه است مفهوم اصلی که در فن بیان مدنظر است این است که شما بتوانید در هر موقعیتی با استفاده از بهترین کلمات منظور خود را به درست‌ترین شکل ممکن به مخاطب انتقال دهید فراموش نکنید یکی از نکاتی که در تعریف فن بیان به آن توجه شد این است که محتوای صحبت های شما ارزشمند باشد و کلماتی که شما در کنار هم می چینید میزان این ارزشمندی را تعیین می کند به همین دلیل است که نوع کلماتی که در صحبت‌ها استفاده می شود یکی از مسائل قابل توجه برای تقویت مهارت فن بیان به شمار می رود.

فن بیان چیست؟ - سه بخش اصلی فن بیان
فن بیان چیست؟

ضرورت تسلط به مهارت فن بیان در جایگاه های مختلف

همانطور که گفتیم این مهم نیست که شما مدیر یک شرکت بزرگ باشید یا یک بانوی خانه‌دار و یا هر شغل یا جایگاهی دیگری که دارید در هر یک از این جایگاه‌ها اگر نتوانید به خوبی صحبت کنید و مهارت های کلامی را به درستی به کار ببندید قطعاً در ارتباطات خود دچار مشکل خواهید شد به نمونه های زیر توجه کنید.

1.اهمیت فن بیان برای والدین

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که معمولاً بین والدین و فرزندان آنها وجود دارد این است که معتقدند نمی توانند به خوبی با هم صحبت کنند و منظور یکدیگر را درک نمی کنند غافل از اینکه نکته اینجاست که آنها مهارت های ارتباط کلامی را به درستی فرا نگرفته‌اند و همین عامل باعث می‌شود که نتوانند به خوبی با هم صحبت کنند و خواسته های یکدیگر را درک کنند. اگر بتوانند این مشکل را حل کنند و فن بیان خود را تقویت کنند بدون شک مشکلات آنها تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و به آرامش بیشتری دست پیدا می کنند.

فن بیان چیست؟ - مهارت های کلامی
فن بیان چیست؟ – مهارت های کلامی

2.فن بیان قوی لازمه شغل یک مشاور

زمانی که به دفتر یک مشاور مراجعه می کنید تمام کاری که برای شما انجام می دهد این است که به صحبت های شما گوش می دهد و بعد راهکارهایی را به شما ارائه می دهد در واقع تمام کار شما در مطب یک مشاور با مهارت های کلامی جلو می‌رود. فرض کنید اگر مشاور شما نتواند به خوبی با شما صحبت کند و ارتباط بگیرد آیا می تواند به شما کمک کند قطعاً خیر یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد در کنار مشاورین خود احساس آرامش می کنند و می توانند راحت تر با آن‌ها صحبت کنند این است که مشاوران به مهارت های فن بیان و ارتباط کلامی تسلط کاملی دارند آن‌ها می دانند که در چه موقعیتی چه کلماتی را و با چه لحنی بر زبان بیاورند تا بیشترین تاثیر را بر شما بگذارد و بتواند بهترین حس را برای شما به همراه داشته باشد این یکی از بارزترین نمونه‌هایی است که به ضرورت یادگیری فن بیان دلالت می‌کند.

3.معلم‌هایی که فن بیان قوی دارند، موفق ترند

در طول دوران تحصیل برای همه ما اتفاق افتاده است که در کلاس یکی از معلم‌ها احساس بهتری داشته‌ایم و بهتر می توانستیم با او ارتباط برقرار کنیم شاید در دوران مدرسه و یا حتی دانشگاه نمی توانستیم علت این موضوع را به خوبی درک کنیم اما باید بگویم که سرچشمه اصلی این احساس در واقع همان مهارت‌های کلامی محسوب می شوند اساتید و معلمانی که می توانند به خوبی با دانش‌آموزان یا دانشجویان های خود ارتباط کلامی برقرار کنند معمولاً بیشتر مورد توجه و مورد علاقه واقع می شوند زیرا آنها می‌توانند جو رسمی کلاس درس را با کلام خود و سخنانی که رد و بدل می کنند تلطیف نمایند شاید یکی از از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین مهارت‌هایی که یک معلم باید به آن‌ها واقف باشد تا بتواند به موفقیت شغلی دست پیدا کند مهارت فن بیان است.

فن بیان چیست؟ - موفقیت
فن بیان چیست؟

4.مهارت فن بیان در شغل وکالت

همانطور که می دانید یک وکیل باید بتواند در شرایط مختلف از حقوق موکل خود به طور کامل دفاع کند و در واقع حق را به حق دار برساند حال تصور کنید اگر این شخص می تواند در موقعیت های مختلف خوب صحبت کند و حق مطلب را به درستی ادا کند آیا می تواند چنین مسئولیت مهمی را به خوبی انجام دهد بدون شک خیر یکی از از اصلی‌ترین نکاتی که یک وکیل برای موفقیت در حیطه کاری خود باید به آن توجه داشته باشد این است که فن بیان قوی و مهارت های کلامی بالایی داشته باشد تا بتواند در شرایط بحرانی از حقوق موکل خود به طور کامل دفاع کند و آن گونه که لازم است مسائل را مطرح نماید.

کلام پایانی

مثال های بالا نمونه‌هایی از اهمیت مهارت فن بیان در جایگاه های شغلی مختلف بود که مشخص می‌شود اینکه بدانیم فن بیان چیست و چگونه باید آن را به کار ببندیم یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید برای بهبود روابط خود به آن توجه کنیم با مطالعه و تحقیق در این زمینه می توانید تا حد زیادی اطلاعات خود را بالا ببرید و به نکات بیشتری دست پیدا کنید.


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 

 1. فیروزه حاجی قنبری

  در فن بیان
  ۱.دانش کافی نسبت به موضوع باید داشته باشیم
  ۲.همدل بوده
  ۳.طرف رو قضاوت نکنیم.بلکه خودمون رو جای مخاطب بگذاریم،به عنوان متخصص،سعی در راهنمایی او داشته باشیم نه سرزنش
  ۴.زمانی که به نقاط مشترک اشاره کنیم،حریم مشترک ایجاد کرده و بسترسازی میشه برای بیان صحیح
  ۴.در آخر آنچه از دل برآید،لاجرم بر دل نشیند

  پاسخ دادن
 2. رقیه کریمی

  سلام اگه همه مردم مهارت فن بیان را داشتند الان ما در جامعه شاهد این همه طلاق و اختلافات خانوادگی نبودیم

  پاسخ دادن
 3. پریزاد

  فن بیان در هر لحظه از زندگی به در ما میخورد زیرا ما انسانهای اجتماعی هستیم و با افراد در جایگاه های اجتماعی مختلف در تعامل هستیم . باید در این زمینه هم مطالعات زیادی داشته باشیم هم تمرین زیادی انجام بدهیم.

  پاسخ دادن
 4. حمیده فعال

  سلام من هم فکر می کردم فن بیان در شغلهای خاصی کاربرد دارد اما در مورد والدین یاد گرفتم که استفاده درست از مهارتهای گفتگو یعنی به موقع صحبت کردن با لحن مناسب صحبت کردن و استفاده از کلمات مناسب همان فن بیان است

  پاسخ دادن
 5. معصومه شاهری

  سلام.خوب گوش کردن، چه زمان وبا چه لحنی واز چه کلماتی در بیان وصحبت کردن استفاده کردن هنر میخواهد با تمرین وتکرار ممکن میشود وعموما رهبران فن بیان خوبی دارند.انشاالله همگی هنرمند باشیم.خیلی عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   موفق و سربلند باشید
   ممنون از شما

 6. ام لیلا احمدی

  بله درست است شاید بتوان گفت فن بیان قوی مثل معجزه ، شگفت انگیز است .
  تشکر

  پاسخ دادن
 7. صفری

  فن بیان مهارتی است که هر فردی که این مهارت را دارا باشد میتواند آنچه که در تفکرات او گنجانده شده به بهترین نحو ممکن در موقعیت های زمانی و مکانی مناسب به کلام تبدیل کند تا بیشترین تاثیر رو بر مخاطب خود بگذارد.گاهی اتفاق می افتد که با نداشتن فن بیان کلام ما دقیقا منظور ما را نمیرساند و مخاطب برای درک بیشتر کلام ما باید توجه دقیقتری به این سخنان داشته باشد یا سوالات بیشتری بپرسد تا منظور سخن را بفهمد.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاملاً درسته
   ممنون از شما خانم صفری عزیز

 8. کیانمهر

  سلام فن بیان درتمام امور زندگی لازم هست وبه بهبود روابط کمک میکنه خیلی دوست دارم فن بیان قوی داشته باشم ممنون ازمقالتپن خانم تیموری عزیز

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link