زبان بدن در سخنرانی

زبان بدن واژه آشنایی است که مدام آن را می شنویم و بارها از زبان افراد مختلف شنیده ایم که چقدر و تا چه اندازه نسبت به اهمیت آن تاکید دارند. قطعاً شما هم مطالب مختلفی را در سایت ها، کتاب ها و مقالات دیده‌اید که همگی سعی دارند  به آموزش زبان بدن برای مخاطب خود بپردازند؛ مثل خود ما که مقاله ای کامل و جامع با نام تکنیک های زبان بدن برای شما نوشته ایم. ممکن است موضوعات آن ها کمی متفاوت باشد، از زبان بدن در سخنرانی گرفته تا زبان بدن در محیط کار، اما هدف واحد و اصلی همه آن ها یک چیز است. پشت تمام این مطالب و مقالات تنها یک نکته نهفته است و آن هم چیزی نیست جز اینکه چه بپذیرید یا خیر، زبان بدن شما بیش از کلام شما اهمیت دارد. به نظر شما این اهمیت و این همه تاکید کردن بر این موضوع از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ در ادامه به این مبحث مهم و البته موضوع درجه یک زبان بدن در سخنرانی می پردازیم.

دلایل اهمیت زبان بدن

دو دلیل فوق العاده مهم باعث می شود زبان بدن شما فوق العاده مهم و تأثیرگذار باشد:

  • بالا بردن اثر کلام
  • قدرت بیشتر حرکات از کلمات

که در ادامه درباره این دو به طور کامل صحبت می کنیم. البته پیشنهاد می کنم اگر قصد دارید درباره اهمیت بالای این مهارت بیشتر بدانید، حتماً مقاله اهمیت زبان بدن را هم مطالعه کنید.

1. بالا بردن اثر کلام

آیا تا به حال دقت کرده اید که وقتی پیامی را بدون استفاده از شکلک ها ارسال می کنید، اغلب مخاطب شما تصور می کند بی حوصله و یا عصبی هستید؟

یا هنگامی که یک ایمیل را صرفاً با استفاده از کلمات آماده می کنید، پس از مطالعه آن احساس می کنید چیزی کم دارد؟

علت همه این مسائل این است که مخاطب تان قادر به دیدن حالت چهره فرد مقابل در هنگام بیان کلمات نیست. به همین دلیل هم شاید تصور کند وقتی که در حال نوشتن متن بوده‌اید، حال نامساعدی داشتید و یا حتی در موارد مهمتر باور کند که در حال صحبت کردن با لحن عصبی و دستوری هستید. اینجاست که اهمیت زبان بدن به خوبی خودش را نشان می‌دهد. استفاده از زبان بدن باعث می شود اثرگذاری کلام شما به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کند. تنها ۱۰ درصد از محتوای کلام شما توسط کلمات به مخاطب انتقال داده میشود و ۹۰ درصد باقی مانده آن چیزی است که مخاطب از زبان بدن شما و حرکاتی که انجام می دهید برداشت می‌کند. حتی در برخی مواقع صداقت کلام شما را می توان از روی حرکات بدنتان حدس زد.

استفاده از زبان بدن باعث می شود اثرگذاری کلام شما به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کند
استفاده از زبان بدن باعث می شود اثرگذاری کلام شما به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کند

2. حرکات رساتر از کلمات

فرض کنید به منزل یکی از دوستان خود می روید. او برای استقبال از شما جلوی در حاضر می شود و در حالی که بیان می کند از دیدن شما بسیار خوشحال است، اما اخم بر چهره دارد و دست شما را نیز به سردی می فشارد. آیا در چنین حالتی برای شما قابل باور است که او از دیدن شما خوشحال شده است؟

یا در حال صحبت کردن با همکار خود در محل کارتان هستید. او مدام تاکید می کند که حواسش به صحبت‌های شماست، اما در عین حال مرتب به این سو آن سو نگاه می کند و یا با تلفن همراه خود کلنجار می رود. قطعا شما هم مثل من از این حالت او متوجه می شوید که هیچ علاقه‌ای به صحبت کردن با شما ندارد و ترجیح می دهید، حرف های خود را ادامه ندهید.

این ها یا از مهم ترین اشتباهات زبان بدن هستند یا احساسات واقعی و درونی افراد را نشان می دهند. هر چقدر هم که یک فرد تلاش کند تا در ظاهر خلاف آن را ثابت کند، باز هم نهایتاً موفق نخواهد شد و نمی تواند احساسات اصلی خود را پنهان کند. زبان بدن بسیار قدرتمند تر از واژه ها و کلمات می باشد و می تواند به طرز شگفت انگیزی برخلاف تمام صحبت های شما عمل کند و محتوای پیام تان را به طور کامل تغییر دهد.

زبان بدن بسیار قدرتمندتر از واژه ها است
زبان بدن بسیار قدرتمندتر از واژه ها است

زبان بدن در سخنرانی

همان طور که از مطالب مطرح شده متوجه شدید، اهمیت زبان بدن بسیار فراتر از تصورات شماست. نمونه‌هایی که در موارد بالا مطرح شد تنها بخش کوچکی از اثرات زبان بدن است. حال قصد داریم این دایره را گسترده تر کنیم و به اهمیت استفاده صحیح از زبان بدن در مکان های مهم مثل جلسات سخنرانی اشاره کنیم.

تصور کنید وقتی که استفاده نادرست از زبان بدن در موارد به این کوچکی می‌تواند سوء تفاهم ها و مشکلات بسیار بزرگی را ایجاد کند، حال اگر قرار باشد این اشتباه در مجموعه بزرگتری و در مقابل افراد مهمتری رخ دهد، می‌تواند چه عواقب جبران‌ناپذیری با خود همراه داشته باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم چند مورد از حالت های صحیح استفاده از زبان بدن و اثرات آن ها بر سخنرانی را مطرح کنیم تا متوجه شوید چگونه می توانید با حرکات درست خود، اثرگذاری سخنرانی خود را چندین برابر کنید و مخاطب را در همان چند ثانیه ابتدایی مبهوت تواناییهای خودتان نمایید.

1. نمایش قدرت در نحوه ایستادن

هرچقدر فضای بیشتری اشغال کنید، نشان دهنده قدرت بیشتر شماست. به عنوان مثال نباید هرگز در حالی بر روی صحنه قرار بگیرید که پاهای خود را جفت کرده اید و دست هایتان را به بدنتان چسبانده یا آنها را داخل قفسه سینه جمع کرده باشید. مدل ایستادن شما نشانگر قدرت شما می باشد. بنابر این سعی کنید وقتی که برای سخنرانی حاضر می شوید، پاهای خود را کمی از هم فاصله دهید و راحت بایستید.

اجازه دهید مخاطب شما میزان اعتماد به نفس شما را از نحوه ایستادن تان درک کند. در غیر این صورت ممکن است مضطرب و یا غیر آماده به نظر برسید. قطعاً دقت کرده‌اید افرادی که قصد دارند با نحوه ایستادن خود نشان دهند که از شما قوی تر هستند، اغلب پاهای خود را با فاصله قرار می دهند و همینطور شانه های خود را به سمت عقب متمایل کرده و دست هایشان را کمی از بالا تنه فاصله می دهند. همین موضوع باعث می شود که ناخودآگاه شما احساس کنید که فرد مقابل چقدر از شما قوی تر و با اعتماد به نفس تر است. در سخنرانی های خود به هیچ عنوان از اهمیت نحوه ایستادن غافل نشوید چرا که به طرز عجیب و غیر قابل انکاری بر ذهنیت مخاطب شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله نحوه ایستادن و راه رفتن در سخنرانی را هم مطالعه کنید تا بهتر متوجه این موضوع شوید.

در سخنرانی هر چقدر فضای بیشتری اشغال کنید، نشان دهنده قدرت بیشتر شماست
در سخنرانی هر چقدر فضای بیشتری اشغال کنید، نشان دهنده قدرت بیشتر شماست

2. چشم ها را فراموش نکنید

جلسه سخنرانی شما می تواند تنها با حضور تعداد انگشت شماری از افراد برگزار شود و یا یک جلسه چند صد نفره باشد. در هر صورت این وظیفه شماست که به عنوان یک سخنران حرفه‌ای و قابل، افراد حاضر در سالن را گروه بندی کنید و با همه آنها ارتباط چشمی برقرار کنید. البته منظور ما این نیست که اگر ۲۰۰ نفر در سالن حضور دارند، حتماً به چشمان همه آن ۲۰۰ نفر نگاه کنید. بلکه مفهوم کلام این است که سعی کنید در طول سخنرانی مدام با نگاه خود افراد را دنبال کنید و توجه خود را به آنها معطوف سازید.

انجام دادن این کار باعث می شود هم، مخاطب تحریک شود برای اینکه به صحبت های شما بهتر گوش کند و هم این که متوجه میشود که شما نسبت به او توجه می کنید و برایتان اهمیت دارد که تا چه اندازه به مطالب شما دقت و توجه دارد. علاوه بر این ارتباط چشمی می تواند احساسات درونی شما را به مخاطب بروز دهد. اگر در حال بیان مطلب شگفت‌انگیزی هستید، شک نکنید برقراری ارتباط چشمی با مخاطب ناخودآگاه او را تحریک میکند که با انگیزه بیشتری به مطالب شما گوش فرا دهد.

3. فضای صحنه متعلق به شماست

یکجا ایستادن بر روی صحنه سخنرانی یکی از اشتباه ترین کارهایی است که یک سخنران می‌تواند، انجام دهد. فراموش نکنید فضایی که در اختیار شما قرار داده شده است، می تواند همانند یک هنرمند به شما برای ایفای بهتر نقش تان کمک کند. بنابر این تا می‌توانید از این فضا بهره بگیرید و استفاده لازم را ببرید.

با حرکت های مداوم بر روی صحنه و راه رفتن ها خواه ناخواه مخاطب را به سمت خود جلب می کنید. زیرا او  مجبور است شما را دنبال کند. در واقع این کار مصداق بارز یک تیر و چند نشان است. هم شما به درستی از زبان بدن خود استفاده کرده اید، هم مخاطبتان بیشتر درگیر می شود و هم این که از خسته شدن مخاطب جلوگیری می کنید. زیرا وقتی که برای مدت زمان طولانی فرد به یک نقطه ثابت خیره باشد، کم‌کم دچار عدم تمرکز و خستگی ذهنی شده و حتی ممکن است احساس خواب آلودگی به سراغ او بیاید. بنابراین حرکات متناسب شما بر روی صحنه از بروز این مشکلات جلوگیری می‌کند. البته بیش از حد حرکت کردن هم می‌تواند آزاردهنده باشد. افراط و تفریط نکنید.

یک جا ایستادن روی صحنه سخنرانی یکی از اشتباه ترین کارهای سخنران است
یک جا ایستادن روی صحنه سخنرانی یکی از اشتباه ترین کارهای سخنران است

4. دست های در هم گره کرده

در ابتدای سخنرانی زمانی که وارد سالن می شوید و در جایگاه مخصوص خود قرار می گیرید، دست هایتان را به آرامی جلوی بدن خود قرار دهید. آرنج هایتان را خم کنید و پنجه دست ها را به آرامی در هم گره بزنید. انجام این کار به مخاطب شما احساس احترام و آرامش منتقل می‌کند. زیرا وقتی شما در مقابل کسی این حرکت را از خود نشان می دهید به این معنی است که او راا به آرامش دعوت می‌کنید و از سوی دیگر با صحبت‌های او موافق هستید. بنابراین وقتی مخاطب شما در ابتدای حضور تان این حرکت را از شما می بیند، ناخودآگاه تشویش ذهنی او فروکش کرده و در مقابل شما آمادگی بیشتری برای پذیرش صحبت‌هایتان خواهد داشت.

5. کنترل حالت صورت متناسب با صحبت

باید تمرکز بسیار زیادی بر روی حالات صورت خود داشته باشید. اگر در حال صحبت کردن درباره یک موضوع ناراحت کننده هستید، حتماً از لبخند زدن خودداری کنید و سعی کنید تاسف  خود را با حالت صورت خود، علی الخصوص چشمانتان به طور کامل به مخاطب نشان دهید. یا وقتی که  میخواهید هیجان خود را به مخاطب منتقل کنید تا او هم به اندازه شما از موضوعی که در حال مطرح شدن است، شگفت زده شود حتماً چشم های خود را کمی باز کنید و با دهان باز لبخند بزنید. به علاوه می توانید از دست های خود هم کمک بگیرید. البته منظور از لبخند زدن با دهان باز خنده بیش از اندازه بلند نیست و یا آنقدر دهان خود را باز نکنید که تا ته حلق شما مشخص شود!

تنها کمی لب ها را از هم فاصله دهید تا ردیف دندان های شما هنگام خندیدن پیدا باشد. همین چند حرکت کوچک می تواند هیجان شما را به مخاطب انتقال دهد. حالت صورت یکی از مهمترین بخش های زبان بدن است.

حالت صورت یکی از مهم ترین بخش های زبان بدن است
حالت صورت یکی از مهم ترین بخش های زبان بدن است

6. به سمت مخاطب مایل شوید

یک حرکت بسیار جذاب که می توانید از آن استفاده کنید، مایل شدن به سمت مخاطب است. البته این حرکت همانقدر که می تواند جذابیت سخنرانی شما را چندین برابر کند، توانایی این را نیز دارد که اثربخشی کلامتان را تا حد غیر قابل باوری کاهش دهد. پس در استفاده از آن بسیار دقت کنید.

می توانید در حین صحبت های خود به صورت محدود، در دفعات انگشت‌شمار بسیار کم از روی صحنه به سمت جلو و مخاطبان حاضر در سالن خم شوید. این حرکت شما تاکیدی است بر اینکه روی صحبت شما دقیقاً اشخاص حاضر در سالن هستند و به علاوه نشان می دهد که نکته مهمی در حال مطرح شدن است و مخاطب باید به آن توجه کند. بالا یا پایین بردن میزان صدای شما نیز می تواند جذابیت این حرکت را  چندین برابر کند. به عنوان مثال وقتی که دارید نکته مهمی را مطرح می‌کنید کمی به سمت جلو خم شوید و صدای خود را اندکی آهسته تر کنید. خواه ناخواه حواس مخاطب چندین برابر جمع تر خواهد شد.

بهترین راه تقویت مهارت سخنرانی

نکاتی که در بالا مطرح شد، تعداد انگشت‌شماری از نکات جامعه و بی نهایتی هستند که شما را در ارائه یک سخنرانی بسیار جذاب‌تر یاری می‌کنند. البته رعایت همین چند نکته محدود نیز می‌تواند اثربخشی فوق‌العاده‌ای برای کلام شما ایجاد کند. حتماً آن را امتحان کنید. توصیه می‌کنیم اگر  دوست دارید در سخنرانی کردن تبدیل به یک استاد واقعی شوید و بر دیگران پیشی بگیرید حتماً تا میتوانید در این باره مطالعه کنید و اطلاعات خود را بالا ببرید.

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت های آن مثل همین زبان بدن و  سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Body language in speechپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image