بهترین کتاب های فن بیان و سخنوری

شمایی که اکنون به دنبال کتاب فن بیان و سخنرانی هستید و می‌خواهید با مطالعه آن ها، این مهارت را در وجود خودتان افزایش دهید، احتمالاً مطالب زیادی تا کنون درباره تقویت فن بیان مطالعه کرده اید. در همه مطالب مرتبط با این حوزه، یکی از بهترین راه ها برای تقویت فن بیان مطالعه کتاب است. چرا که کتاب خواندن علاوه بر این که دایره واژگانتان را بسیار گسترده تر می‌کند، می‌تواند نوع جمله بندی و صحبت کردن درست را هم تا حدودی به شما آموزش دهد؛ مخصوصاً اگر این کتاب، تخصصی برای فن بیان نوشته شده باشد. در ان مقاله قصد داریم با معرفی بهترین کتاب فن بیان ، به شما کمک کنیم تا گام بلندی در راستای تقویت این مهارت در وجود خود بردارید. در واقع شما در این مقاله با کتاب های زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 1. فن بیان را قورت بده!
 2. حرف بزن تا برنده شوی (نویسنده: برایان تریسی)
 3. آیین سخنرانی (نویسنده: دیل کارنگی)
 4. قدرت بیان (نویسنده: دیل کارنگی)
 5. آموزش فن بیان (نویسنده: احمد حلت)
 6. اصول سخنرانی و فن بیان به روش TED
 7. آیین دوست یابی
 8. دقیقا چه بگویید تا حرفتان را گوش کنند؟
 9. 7 روش برای بله گرفتن

این 9 کتاب به قدری جذاب و البته با محتوای قدرتمند هستند که مطالعه هر کدام از آن ها به تنهایی می‌تواند مهارت فن بیان و سخنرانی شما را تا حد قابل قبولی افزایش دهد. زمانی که با گزیده ای از هر کدام از آن ها آشنا شوید، قطعاً شما هم همین نکته را خواهید گفت. اگر زمان کافی برای مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید در کلیپ زیر با این 9 کتاب به طور کامل آشنا شوید.

در حال بارگذاری...

1. فن بیان را قورت بده!

فن بیان را قورت بده به قلم مجتبی مصطفایی، مدرس فن بیان و مدیر مجموعه گام برتر، یکی از کامل ترین و بهترین کتاب ها برای تقویت این مهارت در وجود ماست که اگر شما حتی هیچ نکته ای از فن بیان ندانید و هوش کلامی بسیار پایینی هم داشته باشید، می‌توانید با مطالعه و عمل به تکنیک های بیان شده در این کتاب، فن بیان خود را به طور حیرت انگیزی افزایش دهید.

این کتاب از اهمیت فن بیان گرفته تا زبان بدن و تکنیک های جذاب صحبت کردن برای شما صحبت کرده و خلاصه هر چیزی که باید از فن بیان و نکات مربوط به آن بدانید را برای شما بیان کرده است. مطالب و بخش های این کتاب 12 فصلی عبارتند از:

 1. اهمیت فن بیان
 2. ترس از سخنرانی
 3. افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن
 4. روش های صحبت کردن جذاب
 5. اصول متقاعد سازی
 6. تکنیک های حاضر جوابی
 7. صداسازی
 8. بداهه گویی
 9. داستان گویی جذاب
 10. هنر طنز گویی
 11. قدرت کلمات
 12. زبان بدن

فکر می‌کنم اکنون بهتر متوجه قدرت و کامل بودن این کتاب شده باشید؛ درست است؟ برای تهیه آن به صورت الکترونیکی و فیزیکی می توانید به صفحه خرید کتاب فن بیان مراجعه کنید. صوت زیر هم نکات مهمی درباره این کتاب از زبان خود نویسنده، مجتبی مصطفایی بیان می کند که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم گوش کنید.

فن بیان را قورت بده

2. حرف بزن تا برنده شوی

فکر می‌کنم معروف ترین کتاب آموزش فن بیان ، همین کتاب برایان تریسی است. کتابی که با عنوان قدرت بیان هم شناخته می‌شود و با توجه به گفته های برایان تریسی می‌تواند فن بیان و سخنرانی شما را تا حد زیادی تقویت کند.

تریسی این کتاب را در 12 فصل به نگارش درآورده که اگر گام به گام با تکنیک ها و تمرین هایی که معرفی کرده پیش بروید، قطعاً به همان نتایجی که می‌خواهید دست خواهید یافت.

شما پس از مطالعه این کتاب علاوه بر این که طرز صحبت کردنتان به شدت تغییر خواهد کرد، تکنیک هایی یاد خواهید گرفت که بتوانید با استفاده از آن ها روی ذهن دیگران هم تأثیر بگذارید و در واقع به خوبی متقاعدشان کنید.

در ادامه برخی از مهم ترین سرفصل های آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • در صحبت های خود مدام از پیروزی صحبت کنید
 • 3 اصل مهم متقاعد سازی
 • روش های برنامه ریزی و آمادگی برای صحبت کردن
 • فرمول PREP در سخنرانی
 • راه های تقویت اعتماد به نفس در سخنرانی
 • چگونه با صحبت های خود روی دیگران تأثیر بگذاریم؟
 • چگونه سخنرانی خود را با قدرت آغاز کنیم؟
 • با هر فردی چگونه متناسب با خودش صحبت کنیم؟
 • روش های تحت تأثیر قرار دادن مخاطبان
 • آموزش سخنرانی به صورت دقیق
 • تکنیک های قدرتمند کردن صدای خود
 • مهم ترین ویژگی های سخنرانان حرفه ای
 • چطور سخنرانی خود را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانیم؟

شک نکنید اگر بتوانید به تمامی این نکات به طور دقیق مسلط شوید و سایر نکات مهم این کتاب را هم یاد بگیرید، قطعاً می‌توانید هم فن بیان قدرتمندی داشته باشید و هم سخنرانی های فوق العاده ای انجام دهید.

کتاب فن بیان - حرف بزن تا برنده شوی

3. آیین سخنرانی

دیل کارنگی، یکی از برجسته ترین و بهترین نویسنده های قرن بیستم است که با کتاب های فوق العاده و پرفروشی که نوشته است، توانسته زندگی بسیاری از افراد را تغییر دهد و آن ها را به مسیر موفقیت برساند.

کارنگی که آیین سخنرانی را در سال 1955 به نگارش درآورده، در این کتاب علاوه بر تکنیک هایی که برای تقویت فن بیان و سخنرانی مطرح کرده، مثال ها و نکاتی را هم از بزرگ ترین و مشهور ترین افراد و سخنرانان زمان خود نوشته که هر کدام از آن ها می‌توانند کمک بسیار بزرگی در سبک زندگی و البته صحبت کردن های افراد بکنند.

از دیگر نکات قابل توجه و جذاب این کتاب این است که تقریباً پس از هر مطلبی که آموزش داده شده، کارنگی مثال های متعددی بیان کرده تا آن مطلب را به صورت کامل و دقیق در ذهن مخاطب جا بیندازد.

محتوای آیین سخنرانی هم تقریباً مانند دیگر کتاب فن بیان او یعنی قدرت بیان می‌باشد اما نوع گفتار و گویش آن کاملاً متفاوت است. در ادامه با کتاب قدرت بیان بیشتر آشنا خواهید شد.

کتاب فن بیان - آیین سخنرانی
کتاب فن بیان – آیین سخنرانی

4. قدرت بیان

کتاب دیگری که می‌خواهم از دیل کارنگی معرفی کنم، کتاب قدرت بیان اوست. کتابی که هم نام با کتاب برایان تریسی است اما موضوعات اصلی آن بسیار با آن متفاوت است. کارنگی در این کتاب علاوه بر این که با شما گام به گام پیش می‌آید تا اصول سخنرانی و فن بیان را به طور کامل آموزش دهد، به برخی اصول دیگری هم اشاره می‌کند که بتوانید جذاب ترین صحبت ها را هم برای مخاطب انجام دهید.

به برخی از سر فصل های مهم آن دقت کنید:

 • هرگز متن سخنرانی را خط به خط حفظ نکنید
 • خودتان را وقف موضوع صحبت هایتان کنید
 • با حالتی توأم با شادی سخنرانی کنید
 • صحبت های خود را با مثال و نمونه بیان کنید
 • با صحبت درباره جزئیات، مطالب را منحصر به فرد کنید
 • در مورد زندگی خودتان زیاد صحبت کنید
 • اصول و آداب انتقاد کردن از دیگران را به خوبی رعایت کنید
 • با هیجان و اشتیاق برای مردم صحبت کنید
 • هنگام سخنرانی طبیعی رفتار کنید
 • از همان ابتدا به سرعت توجه مردم را جلب کنید
 • همیشه خودتان را در صحبت کردن برنده بدانید

این 10 تکنیک، تنها برخی از مهم ترین مطالب این کتاب هستند. اصلاً اگر شما فقط بنشینید و فهرست این کتاب را مطالعه کنید، شک نکنید تعداد بسیار زیادی نکته یاد خواهید گرفت. این کتاب به قدری پر بار است که اگر فقط برای تقویت فن بیان خود آن را مطالعه کنید و آموزش دیگری نبینید، می‌تواند کافی باشد و بهترین اتفاقات را در حین صحبت هایتان رقم بزند.

کتاب فن بیان - قدرت بیان

5. آموزش فن بیان

پنجمین کتاب فن بیان که می‌خواهم به شما معرفی کنم، کتاب فن بیان احمد حلت است. دکتر حلت که یکی از برجسته ترین و معروف ترین سخنرانان ایرانی در مسائل روانشناسی و موفقیت است، در کتاب 9 فصلی خود مراحل سخنرانی را به ترتیب از همان ابتدا یعنی شروع سخنرانی آموزش داده و طوری مطالب را پیش می‌برد تا در انتها مخاطب این کتاب بتواند یک سخنرانی جامع و کامل داشته باشد و همه مطالب را به خوبی فرا بگیرد.

فصل های 9 گانه این کتاب عبارتند از:

 1. اهمیت سخنرانی در جمع
 2. اولین گام یک سخنرانی خلاقانه
 3. یافتن هدف از سخنرانی و تعیین عنوان آن
 4. طرح ریزی چارچوب کلی متن سخنرانی
 5. تهیه متن کامل برای بخش های مختلف سخنرانی
 6. تقسیم سخنرانی به دو بخش آغازین و انهایی (مقدمه و نتیجه گیری)
 7. مدیریت پرسش ها
 8. مدیریت هیجانات و واکنش های رفتاری مخاطبان
 9. به کارگیری هماهنگ زبان کلامی و غیر کلامی

نکته قابل توجهی که در تمامی کتاب هایی که تا کنون معرفی کردم وجود دارد این است که نام تمامی آن ها کتاب فن بیان است، اما مطالبشان درباره سخنرانی است! احتمالاً این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا این گونه است؟ در جواب باید به شما بگویم که فن بیان و سخنرانی، دو موضوع وابسته و جدا نشدنی هستند و هر فردی که فن بیان قدرتمندی داشته باشد، سخنران خوبی هم خواهد بود و بالعکس. به همین دلیل است که این نویسندگان در کتاب خود سخنرانی را به طور دقق و ریز به ریز آموزش داده اند.

برای درک بهتر این موضوع و ارتباط سخنرانی و فن بیان با یکدیگر، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله آموزش فن بیان را هم مطالعه کنید.

آموزش فن بیان احمد حلت
آموزش فن بیان احمد حلت

6. اصول سخنرانی و فن بیان به روش TED

احتمالاً خیلی از شما مجموعه TED را بشناسید. مجموعه ای غیر انتفاعی که مخصوص گسترش ایده های ارزشمند است. در واقع در سمینارها و کنفرانس های TED به قدری قدرتمند و فوق العاده است که کریس اندرسون، مدیرعامل این مجموعه کتابی با استفاده از نکات و اتفاقاتی که در این سمینارها افتاده به نگارش درآورده تا مردم بتوانند با استفاده از آن ها مهارت فن بیان و سخنرانی خود را مانند سخنرانان خود این سازمان تقویت کنند.

هر کدام از فصل های این کتاب 21 فصلی، مربوط به یکی از مهارت های لازم در سخنرانی می‌باشد که ما در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم.

 • خلاقیت در سخنرانی
 • اصول یخ شکنی
 • روش های بیان داستان
 • اصول متقاعد سازی
 • تکنیک های استفاده از وسایل کمک آموزشی
 • شیوه لباس پوشیدن یک سخنران
 • بهترین نوع شروع یا پایان یک سخنرانی
 • از بین بردن ترس از سخنرانی
 • تقویت صدا و زبان بدن
 • مهم ترین اشتباهات سخنرانان

این موارد جذاب، تنها نیمی از مهم ترین سرفصل های این کتاب هستند. پیشنهاد می‌کنم حتماً این کتاب را هم برای مطالعه در اولویت قرار دهید.

اصول سخنرانی و فن بیان به روش TED

7. آیین دوست یابی

دیل کارنگی در بحث فن بیان و سخنرانی، حرف های بسیار زیادی برای گفتن دارد و کتاب آیین دوست یابی خودش را هم در همین رابطه نوشته است. البته این کتاب با آیین سخنرانی و قدرت بیان که پیش تر معرفی کردیم کمی متفاوت است و بیشتر درباره مهارت های ارتباط موثر صحبت می‌کند. مهارت هایی که اگر هر کدام از آن ها را در وجود خودمان تقویت کنیم یا آن ها را بسازیم، حتماً اتفاقات خوب بسیار زیادی برایمان رخ خواهد داد و می‌توانیم با برقراری ارتباط خوب و موفق با دیگران، مسیر موفقیت را برای خودمان به شدت هموار کنیم.

البته این کتاب را در مقاله کتاب های روانشناسی هم به طور کامل برای شما معرفی کرده ام و پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با کتاب های مرتبط با روانشناسی و موفقیت، حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

آیین دوست یابی
آیین دوست یابی

کتاب مهارت های مذاکره

چند کتابی که در ادامه می خواهم به شما معرفی کنم، بیشتر مربوط به بحث مذاکره و متقاعد سازی هستند و به شما کمک می کنند که در این زمینه موفق باشید. اگر علاقمند به این موضوع هستید حتماً کتاب های زیر که جز بهترین کتاب های این زمینه هستند را مطالعه کنید.

مشاوره تخصصی واتساپ

8. دقیقا چه بگویید تا حرفتان را گوش کنند؟

هشتمین کتاب قدرتمند در زمینه فن بیان که می خواهیم به شما معرفی کنم، کتاب دقیقا چه بگویید تا حرفتان را گوش کنند اثر فیل جونز است؛ این کتاب که در سال 2018 منتشر شده، بیشتر از این که درباره فن بیان صحبت کند، درباره متقاعد سازی و اصول مذاکره صحبت می کند. اگر می خواهید که به خوبی دیگران را متقاعد کنید و همان طور که از نام این کتاب مشخص است دیگران به حرف شما گوش کنند، حتماً این کتاب 23 فصلی را مطالعه کنید.

همچنین اگر می خواهید درباره این کتاب اطلاعات بیشتری داشته باشید، حتماً صوت زیر را هم که از زبان استاد مصطفایی بیان شده گوش کنید.

کتاب دقیقا چه بگویید تا حرفتان را گوش کنند
کتاب دقیقا چه بگویید تا حرفتان را گوش کنند

9. 7 روش برای بله گرفتن

فکر کنم اگر فقط نام این کتاب را بخوانید، متوجه می شوید دقیقاً موضوعش چیست و چه هدفی را دنبال می کند. این کتاب که نوشته آقای راسل اچ گرانگر است، به شما 7 تکنیک فوق العاده معرفی می کند که بتوانید با استفاده از آن، به خوبی دیگران را متقاعد کنید که به خواسته های شما تن دهند و بتوانید با استفاده از آن، در فروش و… موفق شوید.

کتاب 7 روش برای بله گرفتن
کتاب 7 روش برای بله گرفتن

بهترین راه تقویت فن بیان

اگر شما هم کتاب دیگری برای تقویت مهارت فن بیان و سخنرانی سراغ دارید و مطالعه کردید که فکر می‌کنید می‌تواند برای ما و سایر افراد هم مفید باشد، حتماً آن ها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…

دوره غیر حضوری فن بیان


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

مطالبی که مناسب شماست:

خرید کتاب فن بیان را قورت بده
خرید کتاب فن بیان را قورت بده
بهترین کتاب های موفقیت
بهترین کتاب های موفقیت
آموزش فن بیان
آموزش فن بیان

پاسخ به سوالات

 1. رمضان راسخ

  بسیار عالی استه واقعا حرف نداره .

  پاسخ دادن
 2. غلی

  سلام. pdf کتاب فن بیان که معرفی کردین رو چطور میتونم داشته باشم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   کتاب ها رو میتونید از سایت های معتبر مثل کتابراه و فیدیبو و… تهیه کنید؛ فن بیان را قورت بده رو هم از صفحه خرید کتاب فن بیان دانلود کنید.

   موفق باشید

 3. pooria

  سلتم. برای تهیه بهترین کتاب های فن بیان که معرفی کردید، چتور باید اقدام کنم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید این کتاب ها رو هر کدوم رو که به طور جداگانه در اینترنت جستجو کنید میتونید تهیه کنید. کتاب فن بیان رو قورت بده رو هم می تونید از صفحه خودش یعنی خرید کتاب فن بیان را قورت بده تهیه کنید.

   موفق باشید

 4. علی ایمانی

  فوق العاده بود واقعا کتاب های فن بیان که معرفی کردید

  فقط این کتاب فن بیان رو قورت بده رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   خوشحالیم که این مطلب مورد استقبالتون قرار گرفته.

   برای دریافت کتاب هم میتوانید به صفحه کتاب فن بیان رو قورت بده مراجعه کنید.

   موفق باشید…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image