عوارض کمرویی و خجالت

خجالتی بودن شاید در فرهنگ عمومی ما نوعی تعریف به حساب بیاید و متاسفانه زمانی که قرار است میزان نجابت و حیای فردی را مثال بزنند، می گویند خجالتی است! اما این یک تعریف کاملاً غلط است. نه تنها جای هیچگونه افتخاری ندارد بلکه باید هرچه سریع‌تر برای رفع آن اقدام کنید. چرا که خجالت کشیدن و خجالتی بودن مسئله مهمی است که می تواند زندگی افراد را به شکل قابل توجهی تحت تاثیر خود قرار دهد و حتی گاهی اوقات فرد را چندین مرحله به سمت عقب پرتاب نماید. برای یک فرد خجالتی تفاوتی نمی‌کند محیطی که در آن قرار دارد کجاست، دانشگاه، محل کار، مدرسه، محیط خانواده و دوستان. در هر جا و هر زمانی این خجالتی بودن می تواند موجب شود که فرد متاسفانه آسیب های روحی و روانی بسیار زیادی را متحمل شود و حتی گاهی فرصت هایی را از دست بدهد که دیگر هرگز نمی توان آنها را جبران کرد. در ادامه مقاله عوارض کمرویی قصد داریم تعدادی از این اتفاقات ناخوشایند را که در پی خجالت کشیدن برای افراد رخ می‌دهد با هم مرور کنیم. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

  • فرصت آشنایی با افراد جدید را از دست می دهید
  • نمی توانید از حق خود دفاع کنید
  • دیگران به جای شما تصمیم می گیرند
  • وابسته می شوید
  • در مکان های مختلف استرس می گیرید
  • وظایف دیگران بر دوش شما می افتد
  • ایده های بسیاری فدا می شود

در ادامه بخوانید: خجالتی بودن چه تأثیری بر استرس افراد می گذارد؟


1. فرصت آشنایی با افراد جدید را از دست می‌دهید

افراد خجالتی معمولاً توانایی خوبی در برقرار کردن ارتباط با دیگران ندارند؛ خصوصاً اگر فردی را برای اولین بار ببیند نمی توانند به خوبی با او سر صحبت را باز کنند و نهایتاً به یک آشنای موفقیت‌آمیز برسند. این موضوع گاهی اوقات هیچ گونه مشکلی را ایجاد نمی‌کند اما وقتی که پای موفقیت های آینده افراد در پیش باشد، این مسئله می‌تواند بسیار دردسرساز شود.

حالا تصور کنید فردی با توانایی ها و مهارت های بسیار زیاد اما خجالتی که نمی تواند این مهارت‌ها را به دیگران نشان دهد، در نتیجه نمی تواند با افراد جدید هم به خوبی به ارتباط برقرار کند. خجالتی بودن گاهی باعث می‌شود فرد تنها و منزوی شده و دایره دوستان و آشنایان او محدود به چند نفر انگشت‌شمار باشد.

شاید یکی از مهمترین مزیت هایی که افراد با روابط عمومی بالا می توانند از آن بهره مند شوند، این است که آشنایان بسیار زیادی دارند و در اغلب مواقع می تواند از آنها کمک بگیرند. بنابر این اگر شما هم فرد خجالتی هستید، متاسفانه باید این هشدار را به شما بدهیم که در حال محدود کردن دایره اطرافیان خودتان می باشید و این محدود کردن و محدود بودن شاید در نظر اول مسئله مهم و قابل توجهی به نظر نرسد اما در طول زمان می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای شما ایجاد کند.

افراد خجالتی معمولاً توانایی خوبی در برقرار کردن ارتباط با دیگران ندارند
افراد خجالتی معمولاً توانایی خوبی در برقرار کردن ارتباط با دیگران ندارند

2. نمی‌توانید از حق خود دفاع کنید

اگر شما یک فرد خجالتی هستید، می‌خواهم سوالی را از شما بپرسم؛ تا به حال چند بار پیش آمده که در محیط های مختلف احساس کردید حقوق شما پایمال شده اما نتوانستید حرفی بزنید و یا اعتراضی کنید؟ این صحنه برای افراد خجالتی یکی از آشناترین صحنه ها است و به نوعی یکی از نشانه های افراد خجالتی به شمار می رود. آن ها به دو دلیل ترجیح می‌دهند در این مواقع سکوت کنند:

علت اول این است که به خاطر خجالتی بودن بیش از حد می ترسند که نکند دیگران آنها را مسخره کنند و نتوانند به خوبی از حقوق خود دفاع نمایند و دلیل دوم هم این است که این افراد ترجیح می‌دهند از حق خود بگذرند و فداکاری نمایند که متاسفانه باید بگویم این کار شما به هیچ عنوان فداکاری محسوب نمی‌شود! حتی شاید شما را در نظر دیگران فردی بی دست و پا جلوه دهد که به راحتی می‌توانند حقوق او را نادیده بگیرند و او هم هیچ اعتراضی نمی کند.

به نظر شما پس از مدت زمان طولانی چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ کم‌کم دوستان و اطرافیان شما عادت می کنند که هرگز اعتراضی از سوی شما نشنوند و هر طور که مایل هستند با شما رفتار نمایند. این اتفاق در مرور زمان باعث می‌شود شما نسبت به آنها احساس بدی پیدا کنید و حتی همین چند نفر تعداد اندک را هم از دست بدهید و یا حالت دوم این که از ترس از دست دادن آنها در مقابل آزار و اذیت هایشان سکوت می کنید و خودخوری می نمایید حالت دیگری خارج از این دو حالت وجود ندارد.

3. دیگران به جای شما تصمیم می‌گیرند

دیگران به جای شما تصمیم خواهند گرفت اگر نتوانید نظرات خود را به راحتی بیان کنید و در مواقعی که نیاز است از عقاید خود دفاع نماید ساکت باشید. فرزندان خجالتی در محیط خانواده همان‌هایی هستند که بعد ها به روانشناس مراجعه می کنند و اظهار می نمایند که در محیط خانه به خواسته‌ها و توقعات آنها هیچگونه توجهی نمی‌شود. در حالی که شاید خود آنها مقصر هستند همیشه سکوت کرده‌اند و اجازه دادند پدر و مادر و خواهر و برادرشان بر این باور باشند که بهتر از هرکسی حتی خود آنها سلاح شان را می دانند و برای آنها تصمیم‌گیری نمایند.

افراد بسیار زیادی وجود دارند که شغل رشته تحصیلی و حتی مسئله مهمی مانند ازدواجشان تحت نظر خانواده پیش می‌رود و نهایتاً نتیجه‌ای جز پشیمانی و نارضایتی برای آنها به همراه نخواهد داشت. البته نظر خانواده در مسائل مهم زندگی بسیار حائز اهمیت است اما تا زمانی می توانست به این نظر توجه نشان داد که به مرحله اجبار و تصمیم‌گیری به جای فرد نرسیده باشد. هیچ کس به اندازه خود شما نمی داند به چه چیزهایی احتیاج دارید و از انجام دادن چه کارهایی لذت می برید، بنابراین بسیار عادی است اگر همیشه تصمیماتی که دیگران برایتان می‌گیرند باعث شود که احساس کنید زندگیتان به کسل کننده ترین شکل ممکن در حال گذر است.

اگر خجالتی باشید دیگران به جای شما تصمیم خواهند گرفت
اگر خجالتی باشید دیگران به جای شما تصمیم خواهند گرفت

4. وابسته می شوید

تا به حال با کودکان خجالتی برخورد داشته اید؟ این کودکان زمانی که در محیط های شلوغ و یا جمع های جدید قرار می گیرند معمولا پشت سر والدین خود قایم شده و ترجیح می‌دهند که آنها را به عنوان یک سنگر برای خود استفاده نمایند. همین موضوع در بزرگسالان هم دیده می‌شود؛ افرادی که خجالتی هستند حتی در سنین بزرگسالی هم اغلب به دلیل حضور والدین و یا سایرین می توانند به خوبی صحبت کنند و خواسته ها و نیازهای خود را به زبان بیاورند.

آیا شما جز گروهی هستید که حتی وقتی به مطب پزشک مراجعه می‌کنند نیاز دارند تا کسی به جای آنها علائم و شدت بیماری را برای پزشک توضیح دهد؟ متاسفانه بسیاری از ما هنوز هم درگیر این مشکل هستیم! البته اینکه کسی همراه شما بیاید هیچ اشکالی ندارد اما اگر هنگامی که پزشک از شما سوال کرد مشکل چیست و شما منتظر ماندید تا فرد همراه به جای شما پاسخ دهد، باید بگویم که شما فرد خجالتی و وابسته هستید که بدون حضور دیگران می توانید کارهای خود را رفع و رجوع کنید.

افراد خجالتی حتی زمانی که قرار است به رستوران یا کافی شاپ بروند و چند ساعتی را برای خود خلوت کنند بازهم درجه می‌دهند کسی همراه آنها باشد! زیرا به تنهایی از حضور در اجتماعات فراری هستند و برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشند همیشه نیازمند این هستند که کسی آنها را همراهی نماید. همگی مسائل نشان دهنده این است که فرد خجالتی همیشه برای ابراز وجود نیازمند حضور دیگران است. اگر او را برای مدت زمانی تنها رها کنید متوجه خواهید شد بسیاری از کارهای خود را انجام نداده و یا نتوانسته است آنطور که باید و شاید برنامه‌های خود را پیش ببرد. زیرا آنها عمیقاً معتقدند که بدون حضور دیگران نمی توان به سمت جلو رفت. البته شاید این عقیده را در زبان بیان نکنند اما این یک باور ذهنی نیست که هرگز نمی توانند از آن رهایی پیدا کنند.

این مشکل بیشتر در جوانان و نوجوانان موج می زند و پیشنهاد می کنم اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، حتماً مقاله راه های رفع خجالت در جوانان و نوجوانان را هم مشاهده کنید.

5. در مکان های مختلف استرس می‌گیرید

چند بار به یک فروشگاه وارد شده اید و لباسی را پرو کرده‌اید که به دلتان ننشسته است اما نهایتاً به خاطر اینکه خجالت میکشی دهید مجبور شده اید لباس را بخرید و از فروشگاه خارج شوید؟

یک فرد خجالتی را می‌توان به راحتی در موقعیتی قرار داد که برای رهایی از استرس و اضطراب ناشی از آن هرگونه کاری را انجام دهد! حتی به سادگی راضی شود ضرر مالی به خود وارد نماید اما از وضعیتی که در آن گرفتار شده خلاص شود.

چند بار پیش آمده که وارد اداره شده اید و نتوانستید به راحتی کار خود را به عنوان یک ارباب رجوع به مسئولین اداره بیان کنید و ساعت ها معطل شده اید؟

چند بار در جاهای مختلف مشاهده کرده‌اید که افراد بدون نوبت و بدون توجه به حضور دیگران و شخص شما کارهای خود را راه انداخته اما بازهم شما ترجیح داده اید که هیچگونه سخن ای بر زبان نیاورید؟

موقعیت های این چنینی مخصوصاً زمانی که فضای شلوغ و متراکم از جمعیت باشد افراد خجالتی را شدیداً تحت فشار روانی قرار می دهد؛ به حدی که آنها برای خلاص شدن از این فشار روانی ممکن است حتی از انجام کار مورد نظر خود صرف نظر نمایند! اگر شما فرد خجالتی هستید به شما توصیه می کنم هر چه زودتر با پیگیری راه های درمانی مناسب از این موضوع رهایی پیدا کنید در غیر این صورت منتظر باشید که در گذر زمان عواقب این خجالتی بودن دامنگیر شما شده و موجب بر هم خوردن آرامش شما شود.

افراد خجالتی در مکان های مختلف استرس می‌گیرند
افراد خجالتی در مکان های مختلف استرس می‌گیرند

6. وظایف دیگران به دوش شما می افتد

در محل کار خود همکاری را داشتیم که متاسفانه فردی بسیار خجالتی بود؛ اغلب مواقع مشاهده می کردم که تا دیر وقت مشغول کار است و زمانهایی که دیگران به استراحت و فراغت می‌پرداختند او همچنان در حال کار کردن بود. حالات چهره و نوع رفتارهای او حاکی از رضایت مندی نسبت به کاری که انجام می داد نبود. گویی که کسی او را مجبور کرده باشد که این کارها را انجام دهد درحالی که خودش هیچ گونه علاقه‌ای به انجام آنها نداشت. یک بار تصمیم گرفتم با او صحبت کنم تا بدانم موضوع چیست؟ زمانی که میز کار او را بررسی می کردم متوجه شدم بیش از نیمی از کارهایی که انجام می دهد ربطی به او ندارد و کم کاری هایی است که سایر همکاران در حوزه کاری خود انجام داده‌اند. اما او بدون هیچ اعتراضی این نقص ها و مشکلات را برطرف می کند. وقتی که از او درباره علت این موضوع سوال کردم، سکوت کرد و نتوانست جواب مناسبی به من بدهد.

در واقع حقیقت این بود که او خجالت می کشید تا به همکاران دیگرمان بگوید کارهای مربوط به حوزه خود را کامل انجام دهند و سپس پروژه را به دست او برسانند. این خجالتی بودن او موجب سوء استفاده سایر همکاران شده بود و هر طور که دلشان می خواست کارهای خود را نصفه و نیمه انجام می‌دادند و مطمئن بودند که نهایتاً این دوست خجالتی ما همه نواقص فعالیتهای آنها را بدون هیچگونه اعتراضی رفع خواهد کرد. خجالتی بودن در این مواقع ظلم به خود محسوب می شود و زمانی که شما خودتان این ظلم را می پذیرید، نباید توقع داشته باشید که دیگران دلشان برای شما بسوزد و تصمیم بگیرند که منصفانه برخورد کنند، بلکه آماده باشید که هر ثانیه فرد جدیدی از راه برسد و به شیوه خود از شما سوء استفاده کند!

پیشنهاد می کنم برای رفع مشکل خود حتماً از مقاله راه های درمان خجالت و کمرویی را هم مطالعه کنید.

7. ایده های بسیاری فدا می‌شود

افراد خجالتی را کمتر می توان در گروه افراد موفق دید؛ چرا که آنها جسارت و جرات بیان کردن ایده ها و نظرات خود را ندارند و به همین دلیل هم با موفقیت فاصله بسیار زیادی خواهند داشت. اولین و مهمترین اصل اساسی که برای موفق شدن مورد نیاز است، چیزی نیست جز اینکه فرد جسور باشد که بدون شک یک فرد خجالتی فاقد این ویژگی می باشد.

بسیاری از ایده ها و نظرات ناب آنها هرگز اجرایی و عملی نمی شود تنها به این دلیل که آنها خجالت می‌کشند این ایده را بیان کنند و فکر می‌کردم ممکن است دیگران آنها را مورد تمسخر قرار دهند! اما سوالی که در اینجا از شما دارم این است آیا مورد توسط واقع شدن بهتر است یا اینکه در زمره افراد ناموفق و یا افراد معمولی قرار داشته باشید؟

افراد خجالتی را کمتر می توان در گروه افراد موفق دید
افراد خجالتی را کمتر می توان در گروه افراد موفق دید

نمونه هایی که در بالا مطرح شد تنها تعداد بسیار کمی از معایب و مشکلاتی است که خجالتی بودن می‌تواند با خود برای افراد به همراه بیاورد که البته دایره این مشکلات بسیار وسیع تر از حد تصور ما است و می تواند دردسرهای فراوانی را برای افراد ایجاد کند. اگر فرد خجالتی هستید سعی کنید هر چه زودتر خود را از این مهلکه نجات دهید و یا اگر در دوستان و اطرافیان خود فرد خجالتی را میشناسید که می‌دانید این خجالتی بودن زندگی او را تباه خواهد گرد به او کمک کنید تا این مشکل را رفع نماید.

موفق باشید…

Complications of shynessپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image