تفاوت درونگرایی و خجالتی بودن

بسیاری از افراد خجالتی و کمرو برای فرار از واقعیت و نادیده گرفتن این ضعف در وجودشان، خود را درون گرا می نامند و می گویند که ما به دلیل درونگرایی خود حاضر به حضور در جمع، صحبت کردن با دیگران، برقراری ارتباط با اطرافیان و… نیستند. در صورتی که این ها همه بهانه است! خجالت و درونگرایی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که ما در این مقاله قصد داریم آن ها را به طور کامل با یکدیگر بررسی کنیم تا به خوبی متوجه شوید که واقعاً فردی درونگرا هستید یا خجالتی؟ البته قبل از آن باید معانی هر یک از آن ها را به خوبی بدانیم؛ سپس به سراغ تفاوت درونگرایی و خجالتی بودن برویم. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • تعریف خجالت و کمرویی
 • درون گرایی چیست؟
 • 5 تفاوت مهم افراد درون گرا و خجالتی
 • معایب درونگرایی و خجالتی بودن

تعریف خجالت و کمرویی

همان طور که در مقاله چگونه خجالت را کنار بگذاریم هم گفتیم، لغت نامه دهخدا درباره معنی خجالت می‌گوید: شرم، شرمساری، شرمندگی و خود کم پنداشتن.

اما اگر بخواهیم به زبان ساده تر آن را بررسی و تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که خجالت کشیدن یعنی “نداشتن توانایی و اعتماد به نفس در برقراری ارتباط”

در صورتی که درونگرایی تعریفی کاملاً متفوات دارد در بخش بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

خجالت کشیدن یعنی نداشتن توانایی و اعتماد به نفس در برقراری ارتباط
خجالت کشیدن یعنی نداشتن توانایی و اعتماد به نفس در برقراری ارتباط

درونگرایی چیست؟

افرادی که درونگرا هستند، به خلوت خود علاقه دارند و تنهایی را به حضور در جمه ترجیح می دهند. نه به این دلیل که اعتماد به نفس ندارند و نمی توانند این کار را انجام دهند، بلکه علاقه چندانی به این کار ندارند و از تنهایی بیشتر لذت می برند.

همچنین این افراد محیط های آرام، ساکت و زیبا را به محیط های پر سر و صدا و پر رفت و آمد ترجیح می دهند. زیرا شلوغی تمرکزشان را بر هم می زند. آن ها کار انفرادی را به کار گروهی ترجیح می دهند و در انجام کارهای تک نفره موفق ترند.

در ادامه برخی از تفاوت های مهم دیگر افراد خجالتی و درون گرا را با یکدیگر بررسی می کنیم.

تفاوت خجالت و درونگرایی

5 فرق مهم افراد خجول و درونگرا که در ادامه قرار است آن ها را بررسی کنیم عبارتند از:

 • خجالتی ها موفق نمی شوند
 • افراد خجالتی آرزوی حضور در اجتماع را دارند!
 • درونگرایی ذاتی است و خجالت، احتمالاً اکتسابی!
 • درونگراها قابل اعتماد تر و متفکرتر هستند
 • خجالتی ها بی دست و پا هستند!

در ادامه بخوانید: بهترین کتاب های رفع خجولی


1. خجالتی ها موفق نمی شوند

افراد درونگرا معمولاً در تنهایی و خلوت خود بهتر فکر می کنند و ممکن است که مهارت بالاتری از خود بروز دهند؛ در صورتی که افراد خجالتی اصلاً این طور نیستند و نمی توانند به تنهایی کاری از پیش ببرند و به دلیل عدم اعتماد به نفس برای حضور در میان اطرافیان، ممکن است هیچ گاه به موفقیت خاصی دست پیدا نکنند.

پس دقت داشته باشید که اولین تفاوت افراد درونگرا با خجالتی، تفاوت خواسته های آن ها می باشد.

افراد درونگرا معمولاً در تنهایی و خلوت خود بهتر فکر می کنند و ممکن است که مهارت بالاتری از خود بروز دهند
افراد درونگرا معمولاً در تنهایی و خلوت خود بهتر فکر می کنند و ممکن است که مهارت بالاتری از خود بروز دهند

2. افراد خجالتی آرزوی حضور در اجتماع را دارند!

افراد خجالتی از این که در جمع حضور پیدا کنند می ترسند و فکر می کنند که ممکن است دیگران آن ها را مسخره کنند، تپق بزنند، نتوانند به خوبی صحبت کنند و هزاران بهانه و دلیل دیگر. حتی بسیاری از آن ها آرزوی حضور فعال در جمع مانند دیگران را دارند!

در صورتی که افراد درونگرا همان طور که بیان شد علاقه ای به حضور در جمع ندارند و حتی ممکن است که مهارت بالایی هم در انجام این کار داشته باشند و فقط خودشان نخواهد که در اجتماع باشند.

پس نوع نگرش و رفتار افراد بسیار مهم است و خجالتی یا درونگرا بودن آن ها را مشخص می کند.

3. درونگرایی ذاتی است و خجالت، احتمالاً اکتسابی!

درونگرایی یک صفت نیست که به فرد داده شود، بلکه یک ویژگی درونی و رفتاری است که از کودکی در وجود افراد وجود دارد و آن ها را به تنهایی و خلوت خودشان دعوت می کند.

در صورتی که خجالت و کمرویی، یک صفت و ویژگی بیرونی می باشد که افراد به دلایل مختلف به آن دست پیدا می کنند! این دلایل ممکن است یکی از موارد زیر باشند:

 1. تربیت غلط والدین
 2. تنبیه بیش از حد دیگران نسبت به آن ها
 3. مقایسه شدن دائمی با سایر افراد
 4. حضور در کنار افراد مغرور و خود برتر بین
 5. عدم حمایت کافی از سوی اطرافیان و نزدیکان
 6. نداشتن خودباوری
 7. کمبودهای مختلف در زندگی

همه این موارد نیز به دلایل گوناگونی به وجود می آیند که اگر مایل به دانستن آن ها هستید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله علت خجالتی بودن را هم مطالعه کنید.

درونگرایی ذاتی است و خجالت، احتمالاً اکتسابی
درونگرایی ذاتی است و خجالت، احتمالاً اکتسابی

4. درونگراها قابل اعتماد تر و متفکرتر هستند

افراد خجالتی نمی توانند فرد قابل اعتمادی برای شنیدن درد و دل های دیگران و مشورت کردن باشند. در صورتی که خوراک افراد درون گرا دقیقاً این موارد می باشد!

این افراد معمولاٌ قبل از انجام هر کاری به خوبی تفکر می کنند و بدون دلیل اساسی، هیچ کاری را انجام نمی دهند. همچنین به دلیل ویژگی های رفتاری که دارند، بسیار قابل اعتماد و مطمئن هستند.

اگر شما بخواهید با فردی مطمئن مشورت کنید و یا با او درد و دل داشته باشید، من افراد درونگرا را به شما پیشنهاد می کنم و توصیه می کنم که به هیچ وجه برای این کار به سوی افراد خجالتی نروید. چرا که این افراد نه تنها نمی توانند به شما کمکی کنند، بلکه ممکن است با راهنمایی های اشتباه خود همه چیز را بدتر و خراب تر کنند و برای شما ضرری هم داشته باشند!

5. خجالتی ها بی دست و پا هستند!

آن طور که در جامعه باب شده، افراد خجالتی کمی بی دست و پا هستند و نمی توانند از حق خود به خوبی دفاع کنند! در صورتی که افراد درون گرا به هیچ عنوان این طور نیستند. بلکه اگر قرار به دفاع از خود و اطرافیانشان باشد، می توانند خیلی بهتر و محکم تر از سایر افراد این کار را انجام دهند.

دلیل این امر را هم پیش تر به آن اشاره کردم؛ افراد درون گرا معمولاً مهارت خوبی در برقراری ارتباط دارند اما خودشان نمی خواهند از آن استفاده کنند و تنهایی را ترجیح می دهند. اما افراد خجالتی حتی اعتماد به نفس گفتن یک نه ساده را هم ندارند و ممکن است خود را در دامی بزرگ بیندازند! هر چقدر درجه این افراد بیشتر، احتمال ضایع شدن حق آن ها نیز بالاتر!

افراد خجالتی کمی بی دست و پا هستند و نمی توانند از حق خود به خوبی دفاع کنند
افراد خجالتی کمی بی دست و پا هستند و نمی توانند از حق خود به خوبی دفاع کنند

خجالت و درونگرایی، هر دو آینده شما را به خطر می اندازند

همان طور که احتمالاً تا کنون متوجه شده اید، هر دو دسته ای از افراد که در این مقاله به طور مفصل آن ها را بررسی کردیم، در جامعه به عنوان افراد خجالتی و بی دست و پا شناخته می شوند (هر چند که افراد درونگرا در اصل این طور نیستند)؛ پس بدیهی است که کمتر به آن ها اعتماد شود و دچار مشکلاتی از قبیل تنهایی و احتمالاً افسردگی شوند. البته در مقاله عوارض کمرویی و خجالت به این موضوع خیلی بیشتر پرداخته ایم که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

به همین دلیل حتماً به شما توضیه می کنم که اگر خجالتی هستید، خیلی زود آن را درمان کنید و به فردی معمولی تبدیل شوید تا در آینده با مشکلات بزرگی رو به رو نشوید و اگر درونگرا می باشید، مهارت های اجتماعی و ارتباطی خود را تقویت کنید تا بتوانید بهتر در جامعه حضور پیدا کنید و از برخی مشکلات دوری کنید.

اگر سوال یا نظری هم درباره این موضوع دارید، حتماً در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم. موفق باشید.

difference introversion and shynessپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image