تست استعدادیابی هالند

تست استعدادیابی هالند

بل از هر چیزی می‌خواهم به شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید تبریک بگویم. چرا که قطعاً با مطالعه این مقاله و انجام تست استعداد یابی شغلی هالند ، گام بلندی در راستای رسیدن به موفقیت و اهدافتان بر خواهید داشت و اتفاقات بی نظیری را برای خود رقم خواهید زد. بسیاری از افراد حتی درباره استعدادیابی اطلاعات چندانی هم ندارند اما شما قرار است با انجام تست استعداد یابی هالند و کشف استعداد خود، پله های موفقیت را یکی یکی طی کنید. پس حالا که در این مسیر قدم برداشتید، تا پایان با ما همراه باشید تا ما هم بتوانیم در کشف استعداد و علایق واقعی شما سهیم باشیم. شما در این مقاله با هر آنچه که لازم است از رغبت سنج شغلی هالند بدانید و با استفاده از شناخت و انجام تست آن بتوانید رغبت سنج شغلی خود را انجام داده و شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید را برایتان شرح داده ایم.

پیش از این که شروع به انجام تست استعدادیابی هالند کنید، پیشنهاد می کنم ابتدا کمی درباره استعداد بیشتر بدانید و به طور کامل متوجه شوید که به دنبال چه چیزی هستید، و سپس به سراغ کشف آن بروید. کلیپ زیر به طور دقیق درباره معنای استعداد صحبت کرده که می تواند در این رابطه خیلی به شما کمک کند و همچنین مطالعه مقاله استعداد چیست نیز می تواند گام بلندی در راستای فهم دقیق استعداد شما باشد. پس حتماً حداقل یکی از این دو مورد را ابتدا انجام دهید و سپس تست حرفه ای هالند را شروع کنید.

معرفی تست هالند

تست استعداد یابی هالند یا رغبت سنج هالند که به آزمون هالند Holland یا کد های هالند Holland Codes هم مشهور است، مثل تست شخصیت شناسی mbti به ‌منظور کشف اشتیاق ذاتی افراد به انواع مشاغل طراحی شده است.

تست هالند یکی از محبوب‌ترین تست‌های تیپ‌شناسی برای انتخاب ‌رشته تحصیلی و شغل آینده محسوب می‌شود و بدلیل سادگی و کاربردی بودن، برای طیف وسیعی از افراد و سنین مختلف قابل اجراست. ما با انجام تست هالند، با تیپ شغلی خود آشنا شده و متوجه می‌شویم که با حضور در چه مشاغل و محیط‌های کاری، احساس خوشایندتری داریم و با انتخاب آن‌ها موفق‌تر خواهیم بود.
با توجه به این‌که تست هالند افراد را در تیپ‌های مختلف دسته‌بندی می‌کند، آن را یک تست تیپ‌شناسی می‌نامند. این تست که هم به جنبه‌های روان‌شناختی (پیش بینی رفتارها) و هم جامعه‌شناختی (ویژگی‌های محیط) توجه دارد.

این آزمون توسط روانشناس مطرح آمریکایی، جان هالند است که برگرفته از تئوری انتخاب شغل بر مبنای تیپ ‌های شخصیتی افراد، ارائه ‌شده. با انجام آن می‌توان تیپ شخصیتی فرد و شغل و حرفه متناسب با آن را شناسایی کرد. آقای هالند معتقد است که مردم بهترین عملکرد خود را در محیط ‌های کاری‌ای نشان می‌دهند که با ترجیحات و علاقه ‌مندی‌ هایشان مطابقت دارد و جدا از شغل یا حرفه فرد، کارهایی هستند که فرد از انجام آن‌ها لذت می‌برد.

تست علاقه شغلی

تست استعدادیابی هالند برای چه کسانی مناسب است؟

کلید یافتن شغلی رضایت ‌بخش این است که علاقه‌ مندی‌های اساسی خود را با مشاغل موردنظر مطابقت دهید. به ‌عنوان‌ مثال، اگر یک شخص اجتماعی تمام روز را تنها در یک دفتر کار کند، دیوانه می‌شود. یا اگر فردی شخصیت هنری داشته باشد، احتمالاً از وجود قواعد سخت ‌گیرانه در کار متنفر خواهد بود. به همین دلیل است که آزمون‌های رغبت سنج شغلی می‌تواند بسیار مفید باشد. آزمون رغبت ‌سنج شغلی هالند مادر بسیاری از آزمون ‌های شغلی است.

تست رغبت ‌سنج شغلی هالند برای گروه‌های سنی 12 سال به بالا مناسب بوده و طیف وسیعی از کاربران شامل دانش آموزان دبیرستان، دانشجویان و کارجویان عام را پوشش می‌دهد. البته در تست‌های تخصصی استعدادیابی تحصیلی و شغلی، با توجه به گروه سنی افراد، از نسخه ویژه نوجوانان تست هالند در تست‌های هدایت تحصیلی و انتخاب رشته کنکور، و از نسخه ویژه بزرگسالان در تست‌های استعدادیابی شغلی استفاده شده است.

پس از انجام تست، هر فرد در هر یک از این تیپ‌ها امتیازی کسب می‌کند. برای تحلیل تست، سه تیپ شخصیتی که بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده است، ملاک قرار می‌گیرد. مشاوران در بسیاری از کشورها از جمله ایران برای انتخاب‌های تاثیرگذار رشته تحصیلی و شغلی، از این تست استفاده می‌کنند.
روانشناسان معروفی هستند که در گزارشی عنوان کرده‌اند که دسته‌بندی‌ها، نتایج و تفسیر تست هالند از اعتبار کافی برخوردار بوده و به دیگر مشاوران توصیه کرده‌اند که از این تست برای هدایت دانش‌آموزان، دانشجویان و کارجویان استفاده نمایند.
کلید یافتن شغلی رضایت ‌بخش این است که علاقمندی‌ های اساسی خود را با مشاغل موردنظر مطابـقـت دهید

تست هالند و کنکوری‌ها و دانش‌آموزان متوسطه دوم

در رده دانش آموزان و دبیرستانی‌ها، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دوران تحصیل، انتخاب رشته و مسیر تحصیلات دانشگاهی است. دوره پیش دانشگاهی و متوسطه دوم به جهت فشار درسی، فرصت مناسبی برای شناخت مشاغل نیست و دانش آموزان در هنگام انتخاب رشته از عدم شناخت مشاغل و رشته‌هایی که از طریق آن‌ها به شغل مورد نظر خود می‌رسند، رنج می‌برند. از سوی دیگر شناخت صحیحی از تمایلات ذاتی و شخصیت خود و مشاغل سازگار با خود ندارند.

طرح هدایت تحصیلی دانش‌آموزان متوسطه اول و تست هالند

شرایط در دوره متوسطه اول از این نیز بدتر است، چراکه دانش‌آموزان این مقطع باید در پایان سال نهم متوسطه انتخابی بسیار مهم میان رشته‌های تحصیلی اصلی دبیرستان داشته باشند که تعیین‌کننده مسیر اصلی حرکت آنان در آینده شغلی‌شان خواهد بود. این موضوع به حدی اهمیت دارد که وزارت آموزش‌وپرورش نیز تصمیم گرفته است با استفاده از مکانیسم‌ها و ابزارهای علمی و شناختی، به یاری دانش آموزان بیاید و با ارائه طرح هدایت تحصیلی در پایان دوره متوسطه اول، به آنان در انتخاب رشته نهم به دهم کمک کند. در طرح هدایت تحصیلی، مهم‌ترین و تنها تست شناختی مورداستفاده، تست رغبت‌سنج هالند است؛ هرچند نقدهای بسیاری به شیوه و نوع تست بکارگرفته توسط آموزش و پرورش وارد است.

بسته‌های هدایت تحصیلی و انتخاب رشته پروفایل‌سنتر با تکیه بر موتور هوشمند محاسبه سازگاری، ویژگی‌های فرد (نتایج آزمون هالند) را با ویژگی‌های تک‌تک مشاغل (رغبت سنج شغلی) و رشته‌های تحصیلی مقایسه کرده و این امکان را به کاربر می‌دهد تا پس از انجام تست، گزارش دقیقی از رشته‌های مناسب خوب (با دقت دهم درصد) دریافت نماید. 

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دوران تحصیل، انتخاب رشته و مسیر تحصیلات دانشگاهی است

هدایت شغلی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و کارجویان

از سوی دیگر، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و کارجویان نیز می‌توانند از آزمون هالند برای شناخت مشاغل مناسب (رغبت سنج شغلی) با روحیات خود استفاده نمایند و در انتخاب مسیر شغلی از نتایج آن بهره برند، زیرا آزمون هالند (سنجش تمایلات شغلی) یک تست رغبت‌سنج عمومی برای شناخت بهتر از خود و تمایلات شغلی است و به افراد کمک می‌کند تا بتواند با شناخت صحیح از مشاغل مناسب و همخوان با خود، مسیر تحصیلی (هدایت تحصیلی و انتخاب رشته دانشگاهی) یا مسیر شغلی (جستجوی کار و استخدام) خود را انتخاب نمایند.

اگر فکر می کنید در مسیر خود بعد از تست هالند نیاز به دیگر تستی دارید که بیشتر شناخت نسبت به خودتان پیدا کنید میتوانید از مقاله انواع تست هوش استفاده کنید.

تست هالند رایگان

تست سنجش تمایلات شخصی هالند یا ریاسک (RIASEC)  تستی است که با استفاده از آن تمایلات ذاتی شما کشف خواهد شد.

این آزمون یک تست رغبت سنج شغلی است که با در نظر گرفتن ویژگی های شخصیتی و درونی افراد، شغلی که متناسب با آن ویژگی های شخصیتی و درونی است را بیان می‌کند. جان هالند بر این باور بود که تست استعداد یابی هالند به افراد کمک می‌کند تا بهترین شغل و حرفه را انتخاب کنند و بیشترین تاثیر و بازدهی را در محل کارشان داشته باشند.

شاید این تست همه چیز نباشد ولی می‌تواند شما را در انتخاب تمایلات شغلیتان کمک شایانی بکند. پیش از انجام آن هم پیشنهاد می کنم حتماً صوت زیر را از زبان استاد مصطفایی، مدرس استعدادیابی و کشف علایق بشنوید که می تواند کمک زیادی به شما بکند.

چند نکته بسیار مهم درباره آزمون هالند

 1. با تفکر و نگاه عمیق به سوالات پاسخ دهید.
 2. کاملاً با خود صادق باشید.
 3. چیزی که هستید را انتخاب کنید نه چیزی را که دوست دارید باشید!*
 4. تست هالند برای انتخاب رشته رایگان، انتخاب شغل، کشف تیپ های شخصیتی و استعداد افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

آماده اید آزمون رو شروع کنیم؟


طبقه بندی تیپ های آزمون رغبت سنجی شغلی هالند

اکنون نوبت آن است که انواع تیپ های شخصیتی 6 گانه را به طور کامل با یکدیگر مرور و بررسی کنیم تا شما هم به بهترین شکل ممکن تحلیل شخصیت خود را متوجه شوید و بدانید در چه شغل ها و رشته ها و مسیرهایی استعداد و توانایی دارید.

همان طور که گفتم، در استعداد یابی هالند از انواع مختلفی از تیپ ها و شخصیت ها برای تشخیص ویژگی های افراد با حرفه و شغل متناسب آن ها استفاده می‌شود. این تیپ ها عبارتند از:

 1. واقع گرا
 2. جستجوگر
 3. هنری
 4. اجتماعی
 5. جسور و سازنده
 6. قاعده مند

در کلیپ زیر، تمامی این 6 تیپ شخصیتی هالند به طور کامل و مفصل توضیح داده شده اند که پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی هر چه بهتر با آن ها، علاوه بر مطالعه توضیحاتی که در ادامه برای شما بیان می شود، این کلیپ را هم مشاهده کنید.

1. تیپ شخصیت واقع گرا (R) از تست شخصیت شناسی هالند

تیپ شخصیت واقع گرایی در تست استعدادسنجی هالند به افرادی تعلق می‌گیرد که عملگرا هستند و در واقع استعدادشان کار با ابزار آلات و ماشین آلات است. این افراد کار های فیزیکی و دشوار را به خوبی انجام می‌دهند. بسیاری از افراد که در این گروه قرار دارند به کارکردن در محیط های باز تمایل دارند و خیلی با کاغذ بازی و یا کار کردن با دیگران علاقه ای ندارند و ارتباط برقرار نمی‌کنند! مشاغل واقع گرایانه اغلب فعالیت هایی را با کار های عملی و راه حل های دستی را شامل می‌شود.

افرادی که جز این تیپ شخصیتی هستند ویژگی های زیر را دارند:

 • خوددار
 • مُصِر
 • جدی در کار
 • مادی گرا
 • سرسخت
 • متواضع
 • انعطاف پذیر
 • دارای توانایی بدنی و مکانیکی
 • تمایل کار با با حیوانات، گیاهان، چوب، ابزار آلات و ماشین آلات

این افراد برای مشاغلی مانند: مهندس مکانیک، مهندس ماشین آلات سنگین، خلبان، تکنسین در هر رشته ای، تعمیرات و تاسیسات در هر رشته ای و… مناسب هستند.

تیپ شخصیتی واقع گرا از تست استعداد یابی هالند و رغبت سنج شغلی

تیپ شخصیتی واقع گرا از تست استعداد یابی هالند

2. تیپ شخصیت جستجوگر (I) از تست استعداد یابی هالند

ویژگی های شخصیتی مثل: انجام کارهای عملی، فکری، اکتشافی، اندیشمندانه و افرادی که تفکر تحلیلی و علمی دارند در تیپ شخصیتی جستجو گر معرفی می‌شود. مشاغل جستجو گر معمولاً شامل کار با ایده ها بوده و این گونه از مشاغل به دنبال رسیدن به حقیقت و حل کردن ذهنی مسائل هستند.

افرادی که جز این تیپ شخصیتی هستند ویژگی های زیر را دارند:

 • کنجکاو
 • تحلیل گر
 • محتاط
 • مستقل
 • روشن  فکر
 • درون نگر
 • پیچیده
 • دقیق
 • منطقی
 • فروتن
 • کناره گیر
 • اهل تفکر و سازمان دهی و استدلال
 • طرفدار اصلاحات اساسی و بنیادین

این افراد برای مشاغلی مانند: پزشک، فیزیک دان، جراح، شیمیدان، دندان پزشک و … مناسب هستند.

درباره این تیپ، در مقاله مجزایی به نام تیپ شخصیتی جستجوگر به طور کامل صحبت کرده ایم که پیشنهاد می کنم اگر خود شما دارای این استعداد می باشید، پیشنهاد میکنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

تیپ شخصیتی جستجوگر از تست استعداد یابی هالند و رغبت سنج شغلی

3. تیپ شخصیت هنری (A) از تست هالند

این افراد در شناسایی و بیان خصوصیات و ویژگی های خود مهارت دارند. کمتر خودشان را کنترل می‌کنند و احساساتشان را به راحتی بیان می‌کنند. مشاغل هنری معمولاً شامل کار با الگوهای مختلف، طرح‌ها و اشکال است. افرادی که درگیر این‌گونه کارها هستند اغلب احوالات خود را در کار به راحتی بیان می‌کنند.

افرادی که جز این تیپ شخصیتی هستند ویژگی های زیر را دارند:

 • مبتکر
 • نو آور
 • پذیرنده
 • مستقل
 • پر هرج و مرج
 • احساسی
 • نامرتب
 • آرمان گرا
 • خیال پرداز
 • درون گرا
 • ابرازگر
 • حساس
 • مبهم
 • غیر سنتی
 • دارای منش و روحیه بازی

این گونه افراد برای مشاغل: معماری، طراح تبلیغات، فیلمنامه نویس، خوشنویس، شاعر، بازیگر، نویسنده، نقاش، روزنامه نگار و… مناسب هستند.

درباره این استعداد در مقاله مجزایی به نام استعداد هنری به طور کامل صحبت کرده ایم که پیشنهاد می کنم اگر خود شما دارای این استعداد می باشید، پیشنهاد میکنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

"تیپ

4. تیپ شخصیت اجتماعی (S) از تست برای چه شغلی ساخته شده ام؟

افرادی با ویژگی شخصیتی حمایت گری، درمان، مراقبت هستند و با انجام کارهایی مانند مادری کردن، باغبانی و امداد گری احساس رضایت می‌کنند. مهارت های کلامی بالایی دارند و دوست دارند با مردم کار کنند تا آنها را رشد دهند و مطلع و آگاه سازند.

افرادی که جز این تیپ شخصیتی هستند ویژگی های زیر را دارند:

 • مسئول
 • صمیمی
 • آرمان گرا
 • سخاوتمند
 • مهربان
 • همدل
 • خوش مشرب
 • معاشرتی
 • صبور
 • دارای روحیه همکاری
 • متقاعد کننده
 • مشوق
 • فهمیده
 • اهل رفاقت و دوستی

افراد اجتماعی برای مشاغلی مثل: معلم، مدیر مدرسه، مربی الهیات و علوم دینی، مربی تربیتی، جامعه شناس، روانشناس، باغبانی، امدادگری، کار در مراکز خیریه و… مناسب هستند.

تیپ شخصیتی اجتماعی از تست استعداد یابی هالند

5. تیپ شخصیت جسور و سازنده (E) از تست رایگان شخصیت هالند

این افراد قدرت رهبری، متقاعد کردن و قرار گرفتن در محیط‌ های رقابتی و توانایی تصمیم گیری های مهم را دارند. معمولاً این افراد ریسک پذیر بوده و در کارهای تجاری می توانند موفقیت های فراوانی کسب کنند. شروع کردن و به سرانجام رساندن کارها ازجمله مواردی است که این گونه افراد به خوبی آن را انجام می‌دهند.

افرادی که جز این تیپ شخصیتی هستند ویژگی های زیر را دارند:

 • ماجراجو
 • بلندپرواز
 • مطمئن به خود
 • برون نگر
 • هیجان طلب
 • اجتماعی
 • خوش بین
 • پر انرژی
 • رهبر
 • مایل به جمع آوری دارایی
 • آگاه به منابع مختلف
 • پر ذوق و شوق
 • ریسک کننده
 • مقتدر
 • توانایی بالا در متقاعد سازی دیگران
 • دوست دارند با مردم کار کنند و آنها را برای رسیدن به اهدافشان کمک کنند.

برای افرادی با این تیپ، مشاغلی مثل: مدیر بازرگانی، بازاریاب، رهبری، مدیر هتل و رستوران، و… مناسب است.

تیپ شخصیتی جسور و سازنده از تست استعداد یابی هالند ورغبت سنج شغلی

6. تیپ شخصیت قاعده مند (C) از تست به چه شغلی علاقه دارم؟

این افراد جرئی گرا هستند و می‌توانند کارهای سازمانی و دفتری را به خوبی انجام می‌دهند. آن ها بیش تر از اینکه با ایده ها سر و کار داشته باشند، با داده‌ها، جزئیات و اطلاعات کار می‌کنند. این تیپ افراد معمولاً خط مشی واضحی دارند که از آن پیروی می‌کنند.

افرادی که جز این تیپ شخصیتی هستند ویژگی های زیر را دارند:

 • سازمان یافته
 • مرتب
 • واقع بین
 • پیگیر
 • انعطاف ناپذیر
 • کارآمد
 • وظیفه شناس
 • مطیع
 • فاقد تخیل
 • مدافع
 • فقط از
 • علاقه به کار با داده ها
 • عدم تمایل به فعالیت های جسمانی

این افراد برای مشاغلی مثل: حسابدار، کارشناس امور اداری، کارشناس و مشاور مالیاتی، کارشناس امور گمرکی و… مناسب هستند.

"تیپ قاده مند در رغبت سنج شغلی

کدهای تست استعداد یابی هالند

هریک از ما با شدت و ضعف، آمیخته‌ای از شش نوع شخصیتِ مذکور هستیم. با محاسبه ساده مشخص می‌شود که از ترکیب این شش نوع شخصیت، تعداد ۷۲۰ کاراکتر متمایز ساخته می‌شود. به عنوان مثال، یک فرد می‌تواند دارای کد شخصیتی  ISERAC و فرد دیگری دارای کد AIRSEC باشد.

اما معمولا دو یا سه نوع پایه شخصیتی که بیشترین شباهت را با علاقه‌های‌تان دارد، می‌تواند برای ارزیابی کاراکتر شما، معیار قرار داده شود. در این حالت از کد مختصرشده هالند استفاده می شود. در مثال‌ های بالا ISE یا  AI پس از استخراج کد شخصیتی خود با آزمون‌ های طراحی شده، می‌توانید این کد را با محیط‌ها و موقعیت‌های شغلی متناظر با آن تطبیق دهید و شغلی را با بیشترین تناسب پیدا کنید.

نظریه هالند برای آزمون علاقه مندی شغلی (رغبت سنج شغلی) همچنین نشان می‌دهد که هر دو نوع تیپی که پشت سر هم قرار می‌گیرند، بیش ‌ترین ارتباط را با یکدیگر دارند. برای مثال، شخصی را تصور کنید که دارای کد RIASEC است. این شخص به ترتیب قوت شخصیت‌ های پایه در کاراکترش، واقع‌بین،‌ کاوشگر، هنری، اجتماعی، اهل ریسک و رسمی است. طبیعتا روحیه جستجوگری او به روحیه واقع‌گرایی او نزدیکی بیشتری دارد. اما رسمیت وی ارتباط بسیار کمی با روحیه واقع‌گرایی او خواهد داشت.

هریک از ما با شدت و ضـعف، آمیخته‌ای از شش نوع شخـصیت تست هالند هستیم

اطلاعات تکمیلی درباره تست استعدادیابی شغلی هالند

اکنون که این تست استعداد یابی خود را به خوبی پشت سر گذاشتید و نتایج آن را نیز بررسی کردید، فکر می کنم خوب باشد که کمی بیشتر از این تست اطلاعات داشته باشید و بدانید که اصلاً این آزمون استعدادیابی از کجا، چرا و چطور به وجود آمده است و اصلاً بار علمی و روانشناسی شده دارد یا خیر؟

جان هالند کیست؟

جان لوییس هالند (john Lewis Holland) مبدع تست شخصیت شناسی هالند، در 21 اکتبر 1919 در اوهاما نبراسکا به دنیا آمد. او در سن 20 سالگی از انگلستان به آمریکا مهاجرت کرد و در آنجا مشغول به کار شد. همچنین در مدرسه شبانه روزی که در YMCA بود مشغول به تحصیل شد که سرانجام توانست به عنوان مدیر اجرایی تبلیغات کار کند.

جان هالند در سال 1934 از دانشگاه نبراسکا واقع در اوماها فارغ التحصیل شد و توانست در رشته های ریاضیات، زبان فرانسه و روانشناسی مدرک کارشناسی اش را دریافت کند. و در سال 1952 دکترای تخصصی خودش را در زمینه روانشناسی از دانشگاه مینه سوتا دریافت کرد.

هالند در سال 1980 حکم بازنشستگی خودش را از دانشگاه جان هاپکنیز دریافت کرد اما او خودش را بازنشسته ندانست و به تحقیق و پژوهش خودش تا زمان مرگش ادامه داد. یکی از مهم ترین دستاوردهای جان هالند، ابداع تست شخصیت هالند (Holland test) یا تست شغل یابی است که برای تست شغل ایده آل شما بسیار مناسب است. (در مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم به سایر تست های استعدادیابی هم اشاره کرده ایم و آن ها را به طور کامل توضیح داده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.)

این آزمون یک تست رغبت سنج هالند است که با در نظر گرفتن ویژگی های شخصیتی و درونی افراد، شغلی که متناسب با آن ویژگی های شخصیتی و درونی است را بیان می‌کند. جان هالند بر این باور بود که آزمون استعداد شغلی ( رغبت سنج شغلی ) به افراد کمک می‌کند تا بهترین شغل و حرفه را انتخاب کنند و بیشترین تاثیر و بازدهی را در محل کارشان داشته باشند. او ایجاد شرایط ایده آل و لذت بخش را در گرو مطابق بودن ویژگی های شخصیتی افراد با محیط کار معرفی می‌کند که در ادامه با این ویژگی های شخصیتی بیشتر آشنا خواهید شد.

تست استعداد یابی هالند ، ویژگی های درونی افراد و شغل هماهنگ با آن را ارتباط میدهد (رغبت سنج شغلی)

کشف استعداد شغلی با تست هالند

استعداد شغلی یعنی همخوانی داشتن استعداد و علایق شخصی شما با شغلی که در آن هستید یا قصد دارید با این آزمون شغل یابی (رغبت سنج شغلی ) ابتدا آن را بیابید و سپس به سمت آن پیش بروید.

در واقع بسیاری از افراد نمی‌دانند دقیقا برای چه شغلی مناسب هستند. چه شغلی را می‌توانند برای خودشان انتخاب کنند و در آن رشد و پیشرفت خوب و چشم گیری داشته باشند و مدام از خود می‌پرسند که شغل مناسب من چیست ؟!

جان هالند کمک بسیاری در ایجاد رضایت شغلی کرده است؛ چرا که استعداد و علاقه نداشتن به شغل خودتان، اصطکاک شما را افزایش می‌دهد و رضایت شغلیتان را به شدت کاهش می‌دهد. خبر بد اما مهم، این است که کاهش رضایت شغلی در دیگر بخش های زندگی شما نیز اثرگذار است. تست استعداد یابی هالند به شما کمک می‌کند تا سراغ مشاغلی بروید که متناسب و هماهنگ با شخصیت و ویژگی های شما است.

تست شخصیت هالند به گونه ای است که با استفاده از تیپ شخصیتی، مشاغلی که در این تیپ مناسب شما هستند را معرفی می کند( رغبت سنج شغلی). اما یک نکته بسیار مهم؛ آیا اصلاً بزرگسالان هم مانند کودکان به استعدادیابی نیاز دارند؟!

تاثیر علاقه و استعداد یابی شغلی بر میزان رضایت از زندگی (رغبت سنج شغلی)

آیا تست استعداد یابی بزرگسالان نیاز است؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که استعداد یابی فقط ویژه کودکان است و بزرگسالان نیازی به شناخت استعداد هایشان ندارند. شاید این طرز فکر از اینجا نشأت گرفته باشد که فکر می‌کنند بزرگسالان دیگر در مسیر زندگی و شغلی خودشان ثابت شده اند و استعداد یابی شدن و تست رغبت سنج شغلی دیگر تاثیری بر روند زندگیشان نخواهد گذاشت.

باید بدانید که این مدل فکری کاملا اشتباه است! بله درست است که استعدادیابی کودکان بسیار مهم تر است و تاثیرات بیشتری هم خواهد داشت؛ اما بزرگسالان نیز می‌توانند با تست های استعداد یابی و تست کشف استعداد درونی شان ادامه زندگی را برای خود آرامش بخش و لذت بخش تر کنند. هر فردی در هر سن و سالی می‌تواند استعدادیابی شود و استعداد درونی اش را کشف کند. ممکن است فردی تا سن 40 سالگی در یک مسیر شغلی خاصی بوده باشد و بر اساس یک سری از شرایط و ویژگی ها قدم در آن شغل نهاده باشد. اما می‌تواند با شناخت استعدادش مسیر شغلی خودش را عوض کند و مسیری را انتخاب کند که استعدادش در آن است و حتی موفق تر هم عمل کند.

ویدئوی زیر که بخشی از دوره جامع استعدادیابی و کشف علایق می باشد، به طور کامل این مبحث را به شما توضیح می دهد و آن را در ذهن شما جا می اندازد.

یکی دیگر از تست های بسیار معروفی که برای استعداد یابی وجود دارد، تست استعداد یابی جانسون اوکانر است. آقای جانسون اوکانر یکی از افرادی است که بر روی شناخت و کشف استعداد درونی افراد بزرگسال کار کرده و مانند هالند، تستی ابداع کرده که به وسیله آن بزرگسالان به راحتی می‌توانند استعداد درونی خودشان را نیز کشف کنند. در مقاله تست استعدادیابی اوکانر انلاین ، این تست را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم که فکر می کنم مطالعه آن مقاله نیز برای شما خالی از لطف نباشد.

چرا باید تست استعداد شغلی هالند را انجام دهیم؟

اکنون این سوال پیش می‌آید که چرا باید تست استعداد یابی هالند را انجام دهیم؟ می‌توانیم با انجام تست های دیگری مانند تست هوش های گاردنر ، هم با انواع هوش های خود به خوبی آشنا شویم و هم استعداد و هوش اصلی خود را کشف کنیم! (البته انجام این تست ها هم کمک بسیار زیادی به ما خواهد کرد و می‌توانند در جنبه های دیگر زندگی ما اثرات بزرگی بگذارند.) جواب این سوال بسیار واضح است!

انتخاب مسیر شغلی بر اساس علایق و استعداد، سرعت رشد و پیشرفت در کار را نیز افزایش می‌دهد. چرا که همان طور که گفتم استعداد یعنی یادگیری بیشتر در زمان کمتر. بنابر این زمانی که شما در شغلی که در آن استعداد دارید و علاقه مند به آن هستید فعالیت می‌کنید، سرعت رشد شما بیشتر خواهد بود و کار کردن برایتان لذت بخش است. پس نیاز است تا تست آنلاین استعداد های پنهان را انجام دهید تا در انتخاب شغل دقت کافی را داشته باشید.

بسیاری از انسان ها در اطراف ما وجود دارد که دائما از سختی کار و خستگی و نارضایتی از شغل خود حرف میزند و اگر مجبور نبودند حتی لحظه ای در آن شغل باقی نمی ماندند! اگر شما هم می‌خواهید بدانید که چقدر به شغل خود علاقه دارید، این سوال را از خودتان بپرسید که اگر از لحاظ مالی بی نیاز شوید، باز هم به کار کردن خود ادامه می‌دهید و در شغل خود باقی می‌مانید؟

اگر جوابتان مثبت است به شما تبریگ می‌گویم! چون شما عاشق شغل خودتان هستید اما اگر پاسخ شما منفی است، پیشنهاد می‌کنم به دنبال شغلی باشید که استعدادتان در آن است.

نکته مهم درباره تست استعداد یابی هالند

نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت کنید این است که رغبت سنج شغلی هالند ، برای کشف استعداد لازم است اما کافی نیست! شما تا زمانی که ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش هایتان در کنار یکدیگر قرار نگیرند و با توجه به همه آن ها رسالت زندگیتان کشف نشود، نمی توانید ادعا کنید که استعداد خود را کشف کرده اید و بعد در مسیر آن گام بردارید. استعدادیابی بحثی کاملاً تخصصی است و هر کسی نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد. اما نگران نباشید؛

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً اگر سوال شما هم این است که چه شغلی انتخاب کنم؟ چه رشته ای انتخاب کنم؟ چه مسیری را انتخاب کنم؟ و…. با کلیک روی تصویر زیر سری به این پکیج جامع استعدادیابی شغلی و کشف رسالت بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. همچنین پیشنهاد می کنم صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

پکیج کامل استعدادیابی

برخی سوالات متداول درباره تست هالند

آیا تست هالند، به عنوان تست استعداد یابی نوجوانان هم استفاده می شود؟

بله مخاطبان این تست استعدادیابی بزرگسالان، نوجوانان و جوانان هستند.

تست هالند برای انتخاب رشته چگونه است؟

آزمون هالند، تستی برای انتخاب شغل، انتخاب رشته، کشف تیپ های شخصیتی و کشف استعدادهای افراد است. پس برای انتخاب رشته نیز مورد استفاده قرار می گیرد که در این مقاله به صورت رایگان، این آزمون برای شما قرار داده شده است.

آیا تست علاقه شغلی هم در این مقاله بیان می شود؟

بله تست هالند برای این کار نیز مناسب است که به خوبی با آن آشنا می شوید.

اگر سوال یا تجربه ای درباره استعدادیابی شغلی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره تخصصی تر دارید، مشاوران خبره گام برتر آماده اند تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدهند. برای این کار کافیست فقط به دایرکت پیج اینستاگرام  mostafaee_support پیام دهید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دقیق دهند. موفق باشید.


پاسخ به سوالات
نویسنده: مهدی حسین نژاد

نویسنده: مهدی حسین نژاد

236 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام من آشق کار مهندسی رباتیک هستم ام توی تستم اومد که من باید معلم یا مدیر فروش بشم من به این کار ها اسلان علاقه ندارم چیکار کنم

  • سلام،وفت بخیر،برای کشف استعدادهای شغلی فقط این تست کافی نیست.برای آشایی بیشتر میتونید مینی دوره استعدادیابی رو به صورت رایگان مشاهده نمایید و سوالات خودتون رو با مشاورین ما در میون بزارید.
   لینک مینی دوره:https://mostafaee.com/es/

 • سلام توی تستی که من دادم جزو اجتماعی ها بودم ولی من از شغل دبیری خوشم نمیاد می‌خوام برم تجربی ولی از خون میترسم چی کار کنم 😶😥
  دسته بندی ها
  – – – – – – – – اجتماعی83.33%
  – – – – – – – – جستجوگر50%
  – – – – – – – – قاعده مند50%
  – – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده)50%
  – – – – – – – – هنری25%
  – – – – – – – – واقع گرا33.33%

  • سلام به کاربر دختر ماه.وقت بخیر.ممنون از همراهی شما با گام برتر
   این تست یکی از تست های مهم برای شناخت تیپ شخصیتی است
   که براساس آن شغل و رشته تحصیلی خودتون رو میتونین راحتتر انتخاب کنید.
   قرار نیست حتما معلم یا پزشک بشید . استعدادیابی به شما کمک میکنه اول
   خودتون رو بشناسید و بعد با خیال راحت عمر خود رو صرف رشته و شغل مناسب خود کنید
   برای تحلیل تست تون و راهنمایی مشاوران ،میتونید در پایین سایت گام برتر از طریق پیام رسان ایتا
   با مشاوران استعدادیابی ارتباط بگیرید.
   موفق باشید

  • سلام جناب قاسمی.وقت تون بخیر
   ممنون از هماهی تون با گام برتر و ارسال نظرتون درمورد مقاله تست استعدادیابی هالند
   سوالی در مورد استعدادیابی داشتید با افتخار درخدمتتون هستیم.

 • ___اجتماعی 0٪___________
  جستجوگر60%_____________قاعده مند۳۳.۳۳٪___________جسور و سازنده۱۰٪____________
  هنری۸۳.۳۳٪________واقع گرا۸٪______________
  سلام وقت بخیر…نتیجه تست من این شد
  من امسال میرم دهم و چند روز پیش انتخاب رشته کردم من از قبل دلم میخواست برم تجربی ولی چون قبول نشدم باید بین علوم انسانی و کامپیوتر یکی رو انتخاب میکردم و ازاونجایی که من اصلا آدم اجتماعی نیستم و از رشته انسانی هم خوشم نمیومد رفتم کامپیوتر میخوام بدونم این رشته برام مناسب هست یا نه؟؟؟و اینکه من به کارای هنری خیلی علاقه دارم و استعداد هم دارم ولی بعد از یه مدت ازش زده میشم مثلا اگه خودم به تنهایی بخوام یه هنری یاد بگیرم با اینکه میتوونم ولی یکم بعدش بی حوصله میشم و حتما باید یه استاد یا مربیی بالاسرم باشه تا کارمو خوب انجام بدم….
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام نازنین خانم.وقت تون بخیر
   تشکر از پیام تون ومطالعه مقاله تست استعدادیابی هالند.شما الان زمان انتخاب تون هست وباید با دقت وبررسی همه جوانب دست به انتخاب بزنید.
   این مسیر زندگی شما میشه
   توصیه میکنم حتما قبل از اینکه دیر بشه،خودتون رو کامل بررسی کنید با انجام تست ها وراهنمایی های مشاوران انلاین ما در واتس اپ

 • سلام من
  دسته بندی ها

  – – – – – – – – اجتماعی100%- – – – – – – – جستجوگر70%- – – – – – – – قاعده مند50%- – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده)90%- – – – – – – – هنری100%- – – – – – – – واقع گرا100%
  رشته ام انسانی هست به نظرتون چه شغلی مناسب من هست؟

  • سلام وقتتون بخیر.ببینید برای مشخص شدن شغل مناسب خود که یکی از مهمترین انتخاب های زندگی تون محسوب می شه،باید درکنار تست هالند،تست های دبگر وتحلیل وارزیابی آن رو انجام بدین.به مشاوران آنلاین در واتس اپ که پایین صفحه سایت قرار دارد، پیام دهید ،بزودی راهنمایی تون می کنند‌.

 • سلام من تست دادم ولی وقتی بعد چند دقیقه ریفرش کردم کلا رفت صفحه و دیگه ندیدم نتیجهرو.درصورتی که نوشته بود برای دیدننتایج ریفرش کنید

 • – – – – – – – – اجتماعی83.33%
  – – – – – – – – جستجوگر70%
  – – – – – – – – قاعده مند66.67%
  – – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده)60%
  – – – – – – – – هنری58.33%
  – – – – – – – – واقع گرا83.33%
  سلام من آقای هستم کلاس ۱۱ تجربی درس می خونم میخوام بدونم چه شغلی برای من خوبه…

 • به 24 سوال از 24 سوال به درستی پاسخ داده اید.

  دسته بندی ها

  – – – – – – – – اجتماعی50%- – – – – – – – جستجوگر100%- – – – – – – – قاعده مند66.67%- – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده)20%- – – – – – – – هنری66.67%- – – – – – – – واقع گرا25

  من در دس خواندن واقعا استرس زیادی دارم و بسیار نگران آینده خودم هستم
  و حتی گاهی شب ها از استرس درس و امتحان من رو خواب نمیبره
  و میترسم که نتونم مثل این تست آینده ام خوب باشه برای کار و شغل
  من در هنر خیلی استعداد دارم ولی در علوم و ریاضی بیشتر

  • سلام
   در مورد مبحثی که مطرح فرمودید چون موضوع تخصصی یافتن علایق و استعداد می باشد به شما پیشنهاد می کنم با متخصصین و مشاورین استعدادیابی مجموعه گام برتر مشورت نمایید.
   برای اینکار فقط کافی است بر روی آیکون مشاوره آنلاین کلیک کنید.
   آرزوی بهترین نتایج را برایتان دارم

 • سلام من کلاس هشتم ام و سال بعد باید انتخاب رشته کنم و خییییلی برام مهمه دوست دارم در زمینه رشتم به جز مدرسه بیرون هم دنبالش برم و چیزای جدید یاد بگیرم .
  ۱۰۰ اجتماعی
  ۸۰ جستجو گر
  ۶۶ هنری
  ۵۸ واقع گرا
  ۴۱ قاعده مند
  ۴۰ جسور مشهور

  چه رشته ای و چه شغلی رو انتخاب کنم خوبه؟

  • سلام وقت بخیر
   بسیار خوشحالیم که مقاله تست استعدادیابی هالند برای شما کاربردی و مفید بوده است.
   اما در مورد سوالی که پرسیده اید پیشنهاد می کنم حتماً به مشاورین و متخصصین مبحث استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه بفرمایید جهت مشاوره فقط کافیست بر روی مشاوره آنلاین استعدادیابی کلیک کنید.

 • سلام برای من
  تیپ شخصیتی جسور و سازنده 70
  جستجوگر 60
  قاعده مند 50
  بیشترین ها بودن
  با توجه به اینکه من دبیرستانی هستم و انتخاب رشته بخش مهمیه ویشنهاد شما چیه؟

  • آقا عرشیا عزیز سلام وقت بخیر
   بسیار خوشحالیم که مقاله تست استعدادیابی هالند برای شما کاربردی و مفید بوده است.
   اما در مورد سوالی که پرسیده اید پیشنهاد می کنم حتماً به مشاورین و متخصصین مبحث استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه بفرمایید جهت مشاوره فقط کافیست بر روی مشاوره آنلاین استعدادیابی کلیک کنید.

 • سلام اسم من لورلای هست و عاشق موسیقی و اواز خواندن هستم دوست دارم وقتی بزرگ شدم گروه موسیقی مثل بلک پینک تشکیل بدم و ۱۰ سالم هست قبلا ها دوبله میکردم فیلم و بعد انیمیشین ساختم امکان عوض شدن استعدادم هست؟ممنون از سایت خوبتون.

  • سلام وقت شما بخیر
   بسیار خوشحالیم که مقاله تست استعدادیابی هالند برای شما کاربردی و مفید بوده است
   اما در مورد سوال بسیار زیبایی که پرسیدید چون این مبحث تخصصی است لطفاً به مشاورین و متخصصین استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه بفرمایید جهت ارتباط با مشاورین تنها کافیست بر روی مشاوره آنلاین استعدادیابی کلیک کنید

 • با سلام
  – – – – – – – – اجتماعی75%
  – – – – – – – – جستجوگر60%
  – – – – – – – – قاعده مند33.33%
  – – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده)30%
  – – – – – – – – هنری83.33%
  – – – – – – – – واقع گرا

  شاید حالا واقعیت برام روشن تر شد
  ممنون از شما

  • سلام وقت شما بخیر
   بسیار خوشحالیم که مقاله تست استعدادیابی هالند برای شما کاربردی و مفید بوده و دید شما نسبت به خودتان را بیشتر کرده است
   همچنین شما میتوانید جهت مشاوره رایگان استعدادیابی به مشاورین و متخصصین مجموعه گام برتر مراجعه کنید
   جهت مشاوره فقط کافیست بر روی مشاوره آنلاین کلیک کنید

  • دوست عزیز سلام وقت شما بخیر
   سپاسگزارم از شما که نظر خودتان را در مورد تست استعدادیابی هالند برای ما ذکر کردید
   امیدواریم بهترین ها نصیبتان شود

 • – – – – – – – – اجتماعی66.67%
  – – – – – – – – جستجوگر60%
  – – – – – – – – قاعده مند41.67%
  – – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده)60%
  – – – – – – – – هنری58.33%
  – – – – – – – – واقع گرا50%
  میشه گفت واقعا برای من درست بود
  درصد ها خیلی نزدیک به همه به خاطر همین من همیشه میمونم چه کنم چون تقریبا به همه چیز علاقه دارم و اینجوری که معلومه استعداد هم دارم البته خوشحالم چون خودم دو الویت اولم دو شغلی هستن که در شخصیت اجتماعی و جستو جو گر وجود داره

  • سلام و عرض ادب
   بسیار خوشحالیم که تست استعدادیابی هالند براتون کاربردی و مفید بوده است
   همچنین به شما پیشنهاد میکنم از آموزش های کم نظیر گام برتر که در وبسایت و اپلیکیشن وجود دارند ، جهت افزایش رشد وبازدهی استفاده کنید
   https://mostafaee.com/app/

  • سلام لطفا به مشاورین استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه کنید
   جهت دریافت مشاوره رایگان فقط کافیست بر روی آیکون مشاوره رایگان آنلاین کلیک کنید

  • سلام لطفا به مشاورین استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه کنید
   جهت دریافت مشاوره رایگان فقط کافیست بر روی آیکون مشاوره رایگان آنلاین کلیک کنید

 • – – – – – – – – اجتماعی66.67%
  – – – – – – – – جستجوگر30%
  – – – – – – – – قاعده مند50%
  – – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده)10%
  – – – – – – – – هنری58.33%
  – – – – – – – – واقع گرا16.67%
  سلام وقتتون بخیر.با توجه ب شناختی ک‌از خودم دارم فکر میکنم ۹۰٪درست بود نتیجه تستم .و در حال حاضر علی رقم مسل باطنیم لیانس رشته حسابداری دارم و قصد ادامه تحصیل دارم و با توجه ب این درصد ها ایا من برای تحصیل و شاغل شدن در رشته روان شناسی و طراح لباس و عکاسی و ارایشگری مناسب هست شخصیتم؟!؟(کما اینکه من ب رشته روانشناسی خیلیی علاقه مند تر از بقیه رشته ها هستم و ب نظر خودم هم اتستعدادشو دارم هم مهارتشو هم توانایشو !اما بازم خیلییییی تردید دارم دودل هستم بین چند راهیی گیر کردم .لطفا کمکم کنین ممنونم.

  در ادامه مقاله به

  • سلام وقت شما بخیر
   موردی که شما مطرح کردید چون در حیطه تخصصی استعدادیابی می باشد از شما درخواست دارم به پیج پشتیبانی و مشاورین مجموعه گام برتر مراجعه کنید و در این رابطه از مشاورین و تجربیات این بزرگواران استفاده کنید.
   لینک : https://www.instagram.com/mostafaee_support/

 • عالی بود مرسی از سازنده آقای جان هالند و همچنین طراح سایت

  • سلام وقتتون بخیر
   سپاسگزاریم
   موفق و سربلند باشید

 • – – – – – – – – اجتماعی 83.33%
  – – – – – – – – جستجوگر 20%
  – – – – – – – – قاعده مند 33.33%
  – – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده) 80%
  – – – – – – – – هنری 41.67%
  – – – – – – – – واقع گرا 41.67%

  سلام با وجود این تست من میتونم توی کارای ورزشی تیمی مثل فوتسال موفق بشم؟
  کارهای درمانی مثل دندان پزشکی چطور؟
  و یا کارهای موسیقی؟
  واقعن حس میکنم نمیدونم ب درد چه کاری میخورم

  • سلام لطفا به مشاورین استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه کنید
   جهت دریافت مشاوره رایگان فقط کافیست بر روی آیکون مشاوره رایگان آنلاین کلیک کنید

 • من چندان از نتایج راضی نبودم آخه من هم در نویسندگی و بازیگری استعداد دارم هم علاقه. اما تیپ هنریم شده ۲۵درصد.. خیلی خورد تو ذوقم . البته می‌دونم یه تست نمیتونه مبنای اصلی انتخاب مسیر شغلی باشه کمااینکه شخصیت انسان ی چیز بسیار پیچیده هست و کشف جوهر درونی مستلزم تلاش و جستجوی بسیاره. مسئله اینه که من در بازیگری خوبم اما برخی ویژگی های یه بازیگر مثل برونگرا بودن و کارهای تیمی و.. رو ندارم

  • وقت بخیر
   ببینید طبیعتاً استعدادیابی نیاز به بررسی های خیلی زیاد و دقیقی داره و با انجام همین یک تست نمیشه به طور قطعی استعداد افراد رو گفت. پیشنهاد میکنم به دایرکت پیج اینستاگرام ما یعنی mostafaee_support پیام بدید که تیم پشتیبانی خیلی راحت کمکتون کنند که مشکل استعدادیابی تون برطرف بشه. موفق باشید

 • – – – – – – – – اجتماعی 100%
  – – – – – – – – جستجوگر 40%
  – – – – – – – – قاعده مند 33.33%
  – – – – – – – – متهوّر (جسور و سازنده) 50%
  – – – – – – – – هنری 50%
  – – – – – – – – واقع گرا 33.33%
  نمیدونم چه رشته ای خوبه

  • وقت بخیر
   توی مقاله به طور کامل توضیح داده ولی برای بررسی دقیق تر پیشنهاد میکنم حتماً مینی دوره رایگان استعدادیابی رو مشاهده کنید که بهتر بتونه راهنمایی تون کنه.
   موفق باشید.

 • سلام من دانش آموز پایه دوازدهمم
  تو تست شما شرکت کردم
  واقع گرا50%
  جستجوگر60%
  هنری41.67%
  اجتماعی66.67%
  جسور و سازنده40%
  قاعده مند50%
  به نظرتون چه رشته هایی مناسب من هست؟

  • وقت بخیر
   طبیعتا رشته های متناسب به تیپ های شخصیتی اجتماعی و جستجوگرتون. اما برای این که خیلی دقیق تر متوجه بشید حتما مینی دوره رایگان استعدادیابی رو مشاهده کنید که خیلی میتونه در این زمینه کمکتون کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

Captcha Plus loading...