بهترین راه های درمان کم حرفی

کم حرفی یکی از بزرگترین موانع رسیدن به اهداف و خواسته های انسان های خجول و با اعتماد به نفس پایین است که دربیش تر مواقع دستاوردی جز پشیمانی و شرمندگی ندارد. بی شک خیلی از فرصت ها و موقعیت های طلایی، بخاطر کم حرفی و کم رویی افراد و نداشتن مهارت فن بیان از دست رفته است. ما در این مقاله قصد داریم به شما مهم ترین دلایل کم حرفی افراد  را بازگو کنیم و با راهکار ها و تمرینات کاربردی، برای همیشه این مانع را از بین ببریم و البته در انتها با تستی آنلاین، ببینیم که آیا شما فردی کم حرف هستید یا خیر. پس حتماً تا انتها با ما همراه باشید...

در مقاله درمان کم حرفی می‌خوانید

 • کم حرفی چیست؟
 • شخصیت افراد کم حرف
 • کم حرفی بهتر است یا پر حرفی؟
 • مهم ترین دلایل کم حرفی
 • راه های درمان کم حرفی (13 تکنیک فوق العاده)
 • کتاب درمان کم حرفی
 • تست آنلاین کم حرفی

با قدرت می‌توان گفت مهم ترین دلیل کم حرفی، نداشتن اعتماد به نفس و خجالت کشیدن است. به همین دلیل همین ابتدای مقاله به شما توصیه می‌کنم حتماً برای از بین بردن هر چه بهتر کم حرفی، مقاله راه های درمان خجالت و کمرویی را هم مطالعه کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن این ویژگی را از درون خود از بین ببرید.

مشاوره تخصصی واتساپ

کم حرفی چیست؟

کم حرفی به معنای کم صحبت کردن مطلق نیست؛ بلکه بدین معناست که فرد در وقت مناسبی که باید سخن بگوید سکوت اختیار می کند و به نوعی از قرار گرفتن در موقعیت صحبت کردن دوری می کند.

یعنی سخن گفتن و سکوت کردن باید در اختیار شما و با رضایت شما باشد.

اگر بعداز بیش تر گفت گوها ومهمانی ها ، احساس پشیمانی از صحبت نکردن خود داشته باشید شما آدم کم حرفی محسوب می شوید.

اما آیا این کم حرفی را می توان برطرف کرد ؟

درست است که هوش کلامی و زبان، از کودکی آغاز می شود و میزان رشد آن به شخصیت هر فرد بستگی دارد اما نکته اینجاست که زبان با تمرین و ممارست قوی می شود و پیشرفت می کند.

اگر از دوران کودکی ، اطرافیان کودک ، مخصوصا والدینش، در تشویق او برای صحبت کردن سهل انگاری کنند و زمان لازم را نگذارند این کودک دچار کم رویی ، کم صحبتی و عدم اعتماد به نفس می شود و کم کم میل خود را از برقراری ارتباط کلامی از دست می دهد.

پس از همان خردسالی، با کمی توجه و زمان گذاشتن ، راحت می توان جلوی کم حرفی را گرفت اما اگر در کودکی این اتفاق صورت نگرفت جای نگرانی نیست!

زیرا کسی که از این توانایی مهم برخوردار نیست با آموزش می تواند آن را بدست بیاورد.

کم حرفی چیست
کم حرفی چیست

شخصیت افراد کم حرف

اگر بخواهیم با عملکرد افراد کم حرف آشنا شویم بهترین و اولین قدم این است که تیپ شخصیتی این افراد را شناسایی کنیم.

در تقسیم بندی افراد از لحاظ تیپ شخصیتی ما با دوگونه شخصیت مواجه می شویم: برون گرا و درون گرا.

افراد برون گرا افرادی هستند که انرژی خود را از جمع می گیرند و دوست دارند با افراد مختلف ارتباط برقرار کنند.

برعکس افراد درون گرا کسانی هستند که انرژی خود را از درون خود می گیرند و دوست دارند با افراد کمی روبرو شوند ولی ارتباطاتشان عمیق باشد. همچنین این افراد اصلاً مهارت شروع گفت و گو و باز کردن سر صحبت را هم ندارند.

البته این به این معنا نیست که آن ها خودخواه هستند بلکه آن ها بیشتر به خودشان متکی اند و ترجیح می دهند از تجربیات و دانسته های خودشان بیش تر استفاده کنند.

 افراد کم حرف جزو این دسته افراد هستند . البته ناگفته نماند که لزوما افراد درون گرا کم حرف نیستند بلکه درون گراهایی که اکثر اوقات خود را در تنهایی به سر می برند وگوشه گیری و انزوا را انتخاب کرده اند از مهارت های لازم ارتباطی برخوردار نیستند و دچار کم حرفی هستند. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه مقاله هوش درون فردی ، درباره خصوصیات این افراد بیشتر بدانید.

البته این مهارت اکتسابی است و می توان آن را با آموزش و پشتکار به دست آورد.

شخصیت افراد کم حرف

کم حرفی بهتر است یا پرحرفی ؟

طبیعتاً هیچ کدام از این دو ویژگی مناسب نیستند و باید از هر دوی آن ها فاصله گرفت. اما قطعاً انسان های در اصطلاح وراج و پر حرف از محبوبیت و مقبولیت کمتری در بین افراد برخوردار هستند و شاید حتی کمی هم حوصله سربر باشند و کم حرفی با این که ویژگی بسیار نامناسبی است و ما قرار است در این مقاله آن را از بین ببریم، بهتر باشد.

البته کم حرفی فقط زمانی مناسب است که از ما نخواهند صحبت کنیم و یا اصلاً در جایی باشیم که صحبت کردن بدتر از صحبت نکردن باشد. اگر چه منظور ما در این مقاله از کم حرفی زمان هایی است که باید صحبت کنیم و این کار را انجام نمی دهیم.

پس دقت کنید که در چه زمانی باید صحبت کنید و چه وقت باید کم حرف باشید.

دلایل کم حرفی

برای اینکه بتوانیم با کم حرفی خود مقابله کنیم، قبل از هر اقدام لازم است که بدانیم علت آن چه بوده تا در صدد رفع آن برآییم.

کم حرفی می تواند در اثر عوامل مختلفی باشد مانند :

 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم تسلط بر مهارت های ارتباطی
 • ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن دیگران
 • عوامل محیطی مانند خانواده و مدرسه و جایگاه اجتماعی
 • تصورات اشتباه فکری
 • عدم آشنایی و احساس راحت بودن از طرف مقابل
 • درونگرایی ،کم رویی و خجالت
 • تصور اشتباه از اینکه حرفی برای گفتن نیست!
 • و…

و خیلی عوامل دیگر که با توجه به شخصیت های متفاوت افراد ، در هر کس متفاوت است.

مهم ترین دلیل کم حرفی
مهم ترین دلیل کم حرفی

چگونه با کم حرفی مقابله کنیم ؟

حالا نوبت به اصلی ترین بخش مقاله یعنی بهترین راه های درمان کم حرفی می‌رسد که قصد داریم در ادامه آن ها را بیان کنیم.

1. از قبل،خود را برای صحبت کردن آماده کنید

قبل از شروع گفت و گوها و دورهمی ها ، مکالماتی را باخود مرور کنید و متناسب با موضوع مورد بحث ، عباراتی را پیدا کنید تا بدون واهمه در جمع سخن خود را شروع کنید و نگران اشتباهات و فراموشی های ناگهانی و… نباشید

حتی برای کم تر کردن ترس خود ، همیشه بدترین موقعیت را در ذهن خود تصور کنید.

این موقعیت ها در بیش تر اوقات اتفاق نمی افتد و به همین خاطر شما آرامش بیش تری هنگام ارتباط برقرار کردن خواهید داشت.

2. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

یکی از مهم ترین دلایل کم حرفی ، کمبود اعتماد به نفس است. ولی خوشبختانه  اعتماد به نفس داشتن، یک مهارت  است مانند مهارت ها وتوانایی های دیگری که می توان باآموزش و تمرین داشتن ، آن را مدیریت کرد و افزایش داد.

برای مثال یک پیروزی یا موفقیتی را که تجربه کردیه‌اید به یاد بیاورید و بابت آن به خودتان افتخار کنید. ارزش قائل شدن برای دستاوردهایتان نه تنها خودستایی نیست، بلکه برای رفع کمبود اعتماد به نفس شما لازم است.

به اطرافیانتان نگاه کنید و از کسانی که برایشان احترام قائل هستید و به نظرتان با اعتماد به نفس هستند، الگو بگیرید. از آنها تقلید نکنید، اما آنچه را باعث تمایزشان در داشتن اعتماد به نفس می‌شود، شناسایی کنید و یاد بگیرید. پیشنهاد می‌کنم برای افزایش اعتماد به نفس خود، حتماً مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس را هم مطالعه کنید.

یکی از مهم ترین دلایل کم حرفی عدم اعتماد به نفس است

3. از دیگران حسن جویی کنید

حسن جویی در واقع بیان کردن خوبی های دیگران و تعریف کردن از آنان است.

این کار شاید در ظاهر ساده به نظر برسد اما تنها افراد با عزت نفس بالاهستند که این عمل را انجام می دهند. یکی از بهترین راهکار های شروع صحبت با دیگران حسن جویی است چرا که هر کسی دوست دارد که دیده شود.

 اگر در هنگام صحبت با افراد از آن ها تعریف شود،حس خوبی که به آن ها منتقل می شود باعث ترشح نوروپپتاید(هورمون آرام بخش) و آندروفین(هورمون شادمانی) می شود.

براساس تحقیقات با این حرکت از دید فرد مقابل شما فردی فهمیده،دلسوز و جذاب به نظر می رسید و این صمیمیت ایجاد شده ، باعث راحت تر شدن ارتباط های کلامی می شود.

بهترین راهکار شروع صحبت با دیگران

4. با سوال پرسیدن، ارتباط را شروع کنید

راحت ترین راه برای آغاز صحبت کردن، مطرح کردن سوال است .

سعی کنید در هر موقعیتی ، مترو ، اتوبوس و خیابان…سوال بپرسید، سوال هایی مانند : ساعت چند است؟ نام این خیابان چیست؟ آدرس کجاست ،هوا گرم نشده و …حتی اگر پاسخ آن را بدانید!

در جمع های خصوصی هم سوالاتی را بپرسیم که پاسخ آن به بلی یا خیر ختم نشود و نیازمند توضیح مختصری نیز باشد.

5. در اجتماعات فعالیت کنید

حتما درفعالیت های گروهی که دارید ، کسانی هستند که از لحاظ فکری ، علائق و باورها به شما نزدیک باشد و این اشتراکات،از شما حس کم رویی و اضطراب در حرف زدن را می گیرد وبه راحتی ارتباط کلامی برقرار می کنید و کم کم شاهد خواهید بود که بجای نگرانی ناشی از کم حرفی ، شما ترغیب می شوید مهمانی های دیگر را از دست ندهید!

6. تا می توانید ساکت نباشید!

حواستان به موضوع مورد بحث در جمع باشد. آن را دنبال کنید و هرجا سکوت شد شما باتوجه به نشانه هایی که از صحبت افراد گرفتید مکالمه را ادامه دهید.

نیازی هم نیست که تمام حرف های شما ازلحاظ علمی اثبات شده باشد ، می توانید از تجربه های شخصی تان استفاده کنید.

مثلا اگر صحبت درباره سمیناری بوده باشد و جمع سکوت کند ، شما شروع کنید به صحبت : اتفاقا بنده چند وقت پیش در یکی از همایش های استاد فلانی شرکت داشته ام و…

برای نابودی کم حرفی ، سکوت را در صحبت با دیگران بشکنید

7. مستمع خوبی باشید

آدم های خجالتی و کم حرف در صحبت های دو یا چند نفره ، دائما به حرکات و حرف های خودشان تمرکز می کنند. الان باید چه حرفی را بزنم ؟طرف مقابل چه نظری نسبت به من دارد ؟و… و این کاملا اشتباه است !

شما باید روی تک تک حرکات ، صحبت ها و احساسات فرد مقابل تمرکز کنید. تماس چشمی را داشته باشید و زبان بدن را رعایت کنید مثل سر تکان دادن به نشانه تایید حرف های طرف مقابل و گفتن کلماتی مانند بله ، درست می فرمایید و …

این توجه و تمرکز باعث می شود ببینید افراد چگونه با دیگران ارتباط برقرار می کنندو هرآنچه را که انجام می دهند و می گویند،تجربه قرار دهید و در مکالمات خود از آن استفاده کنید.

افزایش مهارت خوب گوش دادن را از دست ندهید.

8. با آدم های جدید ارتباط برقرار کنید

در جمع ها و مهمانی ها به سراغ افراد جدید بروید و شروع کننده ارتباط باشید . درست است که در ابتدا سخت به نظر می رسد اما به تدریج این حس ناشی گری را از شما می گیرد و ارتباط گرفتن با دیگران ، با آسودگی و راحتی بیش تر انجام می پذیرد.

می توانید از اتفاقات پیرامون شروع کنید : چند دقیقه پیش دیدم که با فلانی صحبت می کردید ، چگونه باهم آشنا شدید؟

یا از او تعریف کنید: لباستان فوق العاده به شما می آید! مدلش چیست؟

و حتی از اشتراکات هم استفاده کنید : من هم مثل شما فارغ التحصیل رشته زبان هستم! در چه دانشگاهی تحصیل کردید…

برای از بین بردن کم حرفی چه کنیم

9. افکار منفی را بیرون بیندازید

رفتار های ما چه کلامی و چه غیر کلامی ناشی از  افکارما است. یکی از این مدل های فکری تصورات ما نسبت به خودمان است که گاهی اوقات این تصورات اشتباه است و حس بدی را به ما منتقل می کند.

افراد کم حرف نیز دچار این خود گویی های منفی هستند و در بیش تر موارد واقعا این افکار واقعی نیستند و تنها اضطراب و نگرانی ایجاد می کنند مانند :

اگر این حرف را بزنم قطعا دیگران مرا قضاوت و تمسخر می کنند و…

همه متوجه خواهند شد که خجالتی و کم حرف هستم مرا طرد خواهند کرد!

این افکارمنفی را باید شناسایی کنید و از ذهنتان بیرون کنید و در عوض به نقاط مثبت آن بیندیشید.

10. خاص شوید!

قوی شدن و تخصص پیدا در هر زمینه ای باعث می شود شما اعتماد به نفس داشته باشید و علاوه بر آن حرفی برای گفتن پیدا می کنید!

یکی از معضلات کم حرفی این است که فکر کنید حرفی برای گفتن ندارید .

بااین روش شما این  بهانه ها را کنار می گذارید و در جمع ها با اعتماد به نفس بیش تر، بدون نگرانی و اضطراب از کم حرفی ، ارتباط های خود را به بهترین وجه برقرار می کنید.

مهم ترین معضلات کم حرفی چیست

11. باخودتان صحبت کنید

افراد کم حرف ، بیشتر از اینکه سخن شان را به زبان بیاورند ، در ذهنشان با خودشان گفت و گو می کنند. آن ها افکار زیادی دارند و به نسبت، خلوت بیشتری با خودشان نسبت به بقیه افراد دارند.

این رفتارها برای شما تبدیل به یک عادت شده است و شما باید با تمارین کاربردی این عادت را از بین ببرید و  ذهن تان را تربیت کنید.

تنهایی، یک فرصت است برای اینکه با خودتان تمرین کنید. لباس های رسمی تان را بپوشید و روبروی آینه بایستید و با خودتان صحبت کنید و افکارتان را به زبان بیاورید. خود را در جمع فرض کنید و حرف ها و نظراتتان را بگویید .

خجالت را کنار بذارید و هر روز این کار را انجام دهید تا صحبت کردن برایتان عادی شود و سکوت افراطی را از بین ببرید.

برای از بین بردن کم حرفی هنگام تنهایی با خودتان صحبت کنید
برای از بین بردن کم حرفی هنگام تنهایی با خودتان صحبت کنید

12. به صدایتان گوش دهید!

این یک روش بسیار عالی برای افزایش مهارت صحبت کردن است. هر وقت تمرین حرف زدن می کردید با ضبط صوت موبایل یا رکوردرتان صدای خودتان را ضبط کنید و بارها گوش کنید و نقاط منفی آن یا یادداشت و روی اصلاح آن ها کار کنید.

برای مثال اگر از تیکه کلام هایی مانند “مثلا” زیاد استفاده می کنید ، این را در ذهنتان داشته باشید و دوباره حرف بزنید و بارها این عمل را تکرار کنید تا رفع شود.

13. به خودتان فرصت فکر کردن ندهید!

در اکثر اوقات که در جمعی حضور دارید و می خواهید صحبت کنید ذهنتان هشدار می دهد و شمارا به سکوت دعوت می کند و شما ناچارا حرفی به زبان نمی آورید.

در اینجور مواقع به خودتان فرصت برای فکر کردن ندهید و تا قصد بیان کردن نظرتان را داشتید اقدام به صحبت کردن کنید.

به هیچ وجه از عواقبی مثل مسخره کردن و قضاوت دیگران نترسید! برای اینکه بتوانید برای همیشه کم حرفی را کنار بگذارید باید خجالت و اضطراب را کنار بذارید و با جرئت، فرصت صحبت کردن را به خود بدهید.

کتاب درمان کم حرفی

در این قسمت می خواهیم دو مورد از بهترین و معروف ترین کتاب های حوزه کم حرفی را برای شما معرفی کنیم تا بتوانید با کمک آن ها، به خوبی کم حرفی خود را از بین ببرید.

1. کپسول گفتگو

کامران گنجی، نویسنده این کتاب در 19 فصل تلاش کرده تمامی جوانب کم حرفی را مورد بررسی قرار دهد و به طور کامل و جامع درباره آن صحبت کند. برخی از مهم ترین فصل های این کتاب عبارتند از:

 • آیا من کم حرف هستم؟
 • مهم ترین دلایل کم حرفی
 • چگونه گفتگویی را شروع کنیم؟
 • جادوی کلمات
 • مهارت ارتباط چشمی
 • مهارت تعریف کردن از دیگران
 • و…

کتاب کپسول گفتگو

2. صدای خاموش

صدای خاموش، معروف ترین کتاب در این حوزه است که باز هم به قلم کامران گنجی نوشته شده است! اما بر خلاف کپسول گفتگو، کتاب زیاد طولانی نیست و فقط در 46 صفحه نگارش شده است که می توانید همین اکنون آن را به صورت رایگان با کمی جستجو در اینترنت پیدا کنید. البته این بدین معنا نیست که کتابی خالی از محتوا و غیر مفید است! شک نکنید می توانید از صدای خاموش هم بیشترین و بهترین استفاده ممکن را داشته باشید.

کتاب صدای خاموش برای درمان کم حرفی
کتاب صدای خاموش برای درمان کم حرفی

اکنون هم زمان آن رسیده که تست آنلاین کم حرفی را که از همان ابتدا قولش را به شما داده بودم انجام دهید و ببینید که نوع صحبت کردن شما در چه حدی می باشد.

تست آنلاین کم حرفی

با انجام این آزمون خواهید دانست که فردی پر حرف یا کم حرف هستید.

نکته مهم 1: در طی پاسخ به سوالات آن چیزی که واقعاً هستید را انتخاب کنید نه آنچه دوست دارید باشید.

نکته مهم 2: با نگاه و تفکر دقیق به سوالات پاسخ بدهید.

آماده اید آزمون رو شروع کنیم؟

بهترین راه درمان کم حرفی

امیدوارم بتوانید با استفاده از راهکارهایی که گفته شد به خوبی کم حرفی در جمع را کنار بگذارید و بهترین اتفاقات را برای خود رقم بزنید.

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و درمان کم حرفی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان


نویسنده: زهرا شاه زهی
نویسنده: زهرا شاه زهی عضو انجمن نویسندگان گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. الهام

  خیلی ممنون مقاله ای مفید بود واقعا 👌👌👌

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   منون از نظر لطف شما …خوشحالیم که این مطلب مورد پسندتون بوده

 2. tarane

  سلام وقت بخیر..چرا تست انلاین برای من بالانمیاد؟ نمیتونم واردش بشم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   گزینه شروع آزمون رو که بزنید واردش میشه. اگه باز هم سوالی بود همین جا مطرح کنید که بهتون پاسخ بدیم

 3. رفيع ناصري

  سلام اميد كه جور صحتمند باشيد
  من با مشكل كم حرفي دچارم كه بسيار برم ضرر رسانده اس
  هميشه آرام استم هيچ گپ نميزنم وقتي كسي هم همرايم حرف بزنه فقد بلي و نخير جواب ميتم
  بسيار تمرين كدم پيش روان شناس رفتم فايده نكد
  از همه مرا دور كده فاميل دوستان
  فقد با چند نفري كه عادت كديم پر حرف استم اما يك نفر دگه كه بيايه يك معجزه ميشه مه خاموش ميمانم مره بيخي خسته ساخته
  ده كدام مجلس هم كه ميباشم كوشش ميكنم حرف بزنم اما هيچ حرفي به ذهنم نميايه حيران ميمانم چي بگويم
  با احترام رفيع

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله متاسفانه خیلی از افراد مشکل شما رو دارند و کم حرفی همیشه اذیتشون می کنه. تکنیک های این مقاله حتماً میتونه کمکتون کنه اما اگه میخواسد خیلی بهتر و قطعی کم حرفی خودتون رو درمان کنید، پیشنهاد میکنم دوره غیر حضوری فن بیان رو تهیه کنید و از اون دوره که به طور کامل و جامع مشکل شما رو بر طرف میکنه استفاده کنید.

   موفق باشید…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --