راه های درمان خجالت در جوانان و نوجوانان

در جامعه امروزه ما، بسیاری از جوانان و نوجوانان به دلایل متعددی که در ادامه بیشتر درباره آن ها بحث خواهیم کرد، خجالتی و کمرو می شوند و نمی توانند به خوبی در اجتماع حضور پیدا کنند که این اتفاق، هیچ گاه سرانجام خوشی را برای فرد به همراه نخواهد داشت. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره خجالت در جوانان و نوجوانان صحبت کنیم و راه هایی برای درمان آن ها بیان کنیم که اگر شما نیز فردی در این رده سنی هستید، می توانید به خوبی از این راه ها استفاده کرده و خجالت خود را به طور کامل از بین ببرید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • نشانه های جوان خجالتی
 • دلایل خجالتی بودن نوجوانان و جوانان
 • عوارض کمرو بودن جوان
 • راه های درمان خجالت در جوانان و نوجوانان

در ادامه بخوانید: درمان خجالتی بودن کودکان


نشانه های جوان خجالتی

افراد خجالتی مخصوصاً جوانان و نوجوانان، برخی نشانه هایی دارند که کمرو بودن آن ها را آشکار می سازد. این نشانه ها که معمولاً هم همراه این افراد هستند عبارتند از:

 • حضور پیدا نکردن در جمع
 • خودخوری
 • صحبت نکردن زیاد
 • اعتراض نکردن در واکنش به پایمال شدن حق خود
 • عدم اعتماد به نفس
 • ترس بیش از حد از صحبت کردن
 • عدم توانایی در نه گفتن
 • ضعف در تصمیم گیری

این موارد تنها برخی از نشانه های افراد خجالتی هستند. پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با این بخش، حتماً مقاله نشانه های افراد خجالتی را هم مطالعه کنید تا خیلی بهتر و کامل تر این نشانه ها را بشناسید.

راه های درمان خجالت در جوانان
راه های درمان خجالت در جوانان

دلایل خجالتی بودن نوجوانان و جوانان

اما اگر بخواهیم از قبل تر بررسی کنیم و ببینیم که چه دلایلی باعث به وجود آمدن خجالت و کمرویی در وجود این افراد شده است، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تربیت های غلط والدین و گوشه نشین کردن فرزندان
 • تنبیه کردن غیراصولی و نادرست توسط والدین
 • مقایسه شدن بیش از حد با دیگران
 • هم نشینی با افراد مغرور و خودبرتربین
 • عدم حمایت کافی از سوی والدین
 • نداشتن خودباوری
 • احساس کمبود در اطراف خود

و بسیاری از دلایل دیگر که حتی نام بردن آن ها از حوصله متن خارج است! به همین دلیل پیشنهاد می کنم اگر می خواهید با آن ها به طور کامل آشنا شوید، حتماً مقاله علت خجالتی بودن را هم مطالعه کنید.

عوارض کمرو بودن جوانان

بدیهی است که یک جوان یا نوجوان که در ابتدای مسیر اصلی زندگی خود می باشد، اگر خجالتی باشد و نتواند به خوبی آن را درمان کند دچار مشکلات بسیار زیادی خواهد شد. مشکلاتی که ممکن است بسیار مخرب و جبران ناپذیر باشند و در ادامه برای آن ها اتفاقات ناخوشایندی را رقم بزنند.

به طور مثال اگر فردی به دلیل خجالتی بودن نتواند به خوبی از حق خود دفاع کند و در برابر ظلم بایستد، حتماً در آینده در حق خودش و خانواده اش جفاهای بسیاری خواهد شد و بدون شک نمی تواند آرامش را در زندگی خانوادگی خود برقرار کند.

به نوعی تمام نشانه های افراد خجالتی که پیش تر هم عرض کردم جز عوارض آن محسوب می شود و اگر فردی نتواند به خوبی نه بگوید، ضعف در تصمیم گیری داشته باشد، در جمع حضور پیدا نکند، ترس از صحبت کردن داشته باشد، فاقد اعتماد به نفس باشد و… نمی توان آینده مناسبی برای او متصور شد. پس خیلی زود باید در راستای رفع آن اقدام کند.

چطور خجالت را در نوحوانان درمان کنیم

راه های درمان خجالت در جوانان و نوجوانان

اکنون زمان آن می رسد که بهترین راه های درمان خجالت و کمرویی در جوانان و نوجوانان را بیان کنیم تا شما نیز بتوانید با استفاده از آن ها، زندگی بهتری را برای خود رقم بزنید و آینده ای به مراتب درخشان تر داشته باشید. البته برای این منظور، حتماً مقاله درمان خجالت و کمرویی نیز می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند و اگر آن را هم مطالعه کنید، حتماً پشیمان نخواهید شد. راه هایی که در ادامه قرار است درباره آن ها صحبت کنیم عبارتند از:

 • به خودتان تلقین نکنید
 • هرگز خود را سرزنش نکنید
 • فن بیان خود را تقویت کنید
 • مهارت های ارتباطی را به خوبی فرا بگیرید
 • همراه افراد با اعتماد به نفس باشید
 • در جمع های دوستانه بیشتر حضور پیدا کنید

1. به خودتان تلقین نکنید

اول از هر چیز شما باید به خوبی بدانید که تلقین کردن این که فردی خجالتی هستید، نه تنها هیچ کمکی به شما نخواهد کرد، بلکه میزان آن را بالاتر نیز خواهد برد! یعنی هر چقدر بیشتر تصور کنید که فردی خجالتی هستید، به همان اندازه هم کمرو بودنتان افزایش پیدا خواهد کرد.

به عنوان اولین راه درمان خجالت و کمرویی به شما پیشنهاد می کنم فقط باور کنید که می توانید مانند سایر افراد بدون هیچ گونه خجالتی زندگی کنید و زندگی با آرامش و بدون دردسری داشته باشید. فقط کافی است خودتان این را بدانید و بخواهید که به آن برسید.

راه های از بین بردن کمرویی در نوجوانان
راه های از بین بردن کمرویی در نوجوانان

2. هرگز خود را سرزنش نکنید

اگر در یک جمع حرف اشتباهی بزنید، اگر هنگام صحبت کردن تپق بزنید، اگر نتوانید نه بگویید، اگر نتوانید تصمیم خوبی بگیرید، اگر…

اگر هر کدام از این اتفاقات رخ دهد، هیچ مشکلی نیست! بدون شک اتفاق بسیار بد و منفی رخ نخواهد داد؛ شما تنها در آن لحظه اشتباهی را مرتکب شده اید، همین!

فکر می کنم این صحبت ها را بارها شنیده باشید که در لحظه زندگی کن! بگذارید هر اتفاقی که می خواهد رخ دهد، شما فقط تصمیمی که فکر می کنید صحیح است و به سود خودتان است بگیرید و به ادامه آن کاری نداشته باشید. سرزنش کردن خود بعد از رخ دادن یک اتفاق معنایی ندارد و تنها حال خودتان را بد خواهد کرد و به میزان خجالت و کمرویی شما اضافه خواهد کرد. پس بیخیال شوید و زندگی را ادامه دهید!

3. فن بیان خود را تقویت کنید

فن بیان یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر فرد باید در زندگی خود داشته باشد؛ چرا که مسلماً نمی توان در جامعه امروزی، بدون مهارت صحبت کردن به خوبی درخشید و خود را به دیگران نشان داد.

فن بیان در واقع یعنی صحبت کردن با مخاطب به طوری که بیشترین تأثیرگذاری ممکن را داشته باشد. پس بدیهی است که اگر فردی بتواند این کار را به خوبی انجام دهد، دیگر خبری از خجالت و کمرویی در وجود او نخواهد بود و می تواند به بهترین شکل ممکن از درخشیدن در جمع لذت ببرد.

اگر شما هم فن بیان قدرتمندی ندارید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله آموزش فن بیان را که خیلی دقیق و کامل در این رابطه برای شما توضیح داده ایم را هم مطالعه کنید.

راه های درمان جوانان کمرو

4. مهارت های ارتباطی را به خوبی فرا بگیرید

علاوه بر فن بیان، برای صحبت کردن با دیگران شما باید برخی مهارت های دیگر را هم داشته باشید؛ مهارت هایی نظیر: زبان بدن، ارتباط چشمی، خواندن زبان بدن دیگران و…

اما یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و صحبت کردن و مهارت های ارتباطی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیرحضوری فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

5. همراه افراد با اعتماد به نفس باشید

اگر خود شما با افراد با اعتماد به نفس معاشرت کنید، به نوعی خودتان هم مانند آن ها می شوید و خلق و خوی آن ها را به خود می گیرید. یاد این جمله معروف افتادم که می گفت: شما میانگین 5 نفری هستید که بیشترین زمان را با آن ها می گذرانید.

بدیهی هم هست، هر ویژگی که اطرافیان شما داشته باشند، ناخودآگاه بر روی شما نیز تأثیرگذار خواهد بود؛ چه مثبت باشد و چه منفی.

پس اگر با افراد خجالتی مانند خودتان باشید، حتماً روز به روز این ویژگی در وجود شما افزایش پیدا خواهد کرد و اگر هم با افراد با اعتماد به نفس سر و کار داشته باشید، حتماً در وجود شما نیز تأثیرگذار خواهد بود.

چطور نوجوانان خجالتی را از این مشکل نجات دهیم

6. در جمع های دوستانه بیشتر حضور پیدا کنید

زمانی که افراد امن و مطمئن در کنار شما باشند و خیالتان بابت آن ها راحت باشد، حتماً اعتماد به نفس بیشتری برای صحبت کردن دارید و می توانید خیلی بهتر و با آرامش بیشتری این کار را انجام دهید.

سعی کنید زیاد در این شرایط قرار بگیرید و در حضور نزدیکان و آشنایان خود، بیشتر صحبت کنید. این کار به مرور زمان اعتماد به نفستان را بیشتر خواهد کرد و خجالت و کمرویی را از درون شما نابود می کند.

در این مقاله سعی شد معضل خجالت و کمرویی در جوانان و نوجوانان مورد بررسی قرار بگیرد و بهترین راه های رفع آن به شما بیان شود. امیدوارم شما نیز بتوانید با استفاده از آن ها این مشکل را درون خود حل کنید و به فردی با اعتماد به نفس تبدیل شوید.

اگر شما هم راه مناسب و خوبی برای درمان خجالت و کمرویی می شناسید، حتماً در بخش نظرات به ما معرفی کنید و اگر هم سوالی در این رابطه دارید، حتماً مطرح کنید. موفق و با اعتماد به نفس باشید…

Treat embarrassment in youthپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image