بهترین کتاب های رفع خجالت و کمرویی

برای درمان کمرویی و خجالتی بودن می توانید از توصیه های روانشناسان و پزشکان بسیاری کمک بگیرید، اما گاهی هم ممکن است فرد به دلایل متعدد مایل نباشد به روانشناس و مشاور مراجعه کنند. در این گونه مواقع بهترین روش استفاده گرفتن از کتاب‌های مناسب در این حوزه می‌باشد. چرا که اغلب این کتاب‌ها توسط روانشناسان و افراد حرفه‌ای نوشته شده‌اند و می‌توانند راهکارهای بسیار خوب و مناسبی را به شما ارائه کنند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این کتاب های رفع خجولی را به شما عزیزان معرفی کنیم تا بتوانید با کمک گرفتن از راهکارهای آنها این مشکل را رفع کرده و راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنید. البته فراموش نکنید اگر قرار است واقعاً از این کتاب‌ها نتیجه بگیرید باید راهکارهای آنها را موبه‌مو مطالعه کرده و تلاش کنید که آنها را عملی سازید. کتاب های رفع خجالت که ر این مقاله قرار است به معرفی آن ها بپردازیم عبارتند از:

 • غلبه بر کمرویی
 • رهایی از کمرویی با 10 راه حل ساده
 • به خجالت بگو خدانگهدار

1. غلبه بر کمرویی اثر پُل ژاگو

ممکن است وقتی به شکل کوتاه و مختصری در جمع قرار می گیرید، احساس ترس و اضطراب کنید یا حتی زمانی که در حال مکالمه با افراد مختلف هستید، اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و دچار احساس خجالت بشوید. البته به عنوان یک فرد کم رو و خجالتی حتی ممکن است دوستان بسیار زیادی هم داشته باشید اما همچنان این خجالتی بودن در مواجهه با افراد غریبه برای شما آزاردهنده باشد.

کمرویی و خجالت بر زندگی اجتماعی و فردی افراد اثرات بسیار زیادی می گذارند و حتی می توانند در برخی مواقع موقعیت‌های اجتماعی آنها را به خطر بیندازند و برای آنها مشکلات متعددی ایجاد نمایند. (در مقاله عوارض کمرویی به تعداد زیادی از این مشکلات اشاره کرده ایم) این کتاب به شما کمک می کند تا بتوانید علت ها و دلایل کمرویی و خجالت خود را بشناسید و با راهکارهای درست و اصولی آن ها را برطرف نمایید.

کتاب غلبه بر کمرویی نوشته پل ژاگو نویسنده فرانسوی با هدف ایجاد اعتماد به نفس در افراد کمرو فرصت هایی را برای آنها فراهم می کند که بتوانند مطمئن و استوار قدم بردارند. این کتاب در زمره کتابهای روانشناسی قرار دارد و در ۱۰ فصل مختلف سعی می‌کند تمام مطالب و نکات از جمله علت ها و دلایل کمرویی و خجالتی بودن و همینطور راه‌های تقویت اعتماد به نفس و غلبه بر کمرویی را برای مخاطبان بیان نماید. از ویژگی‌های بسیار خوب آن می‌توان به مختصر و مفید بودن در عین کاربردی بودن اشاره نمود.

کتاب غلبه بر کمرویی
کتاب غلبه بر کمرویی

درباره پل ژاگو

شاید یکی از دلایل بسیار مهمی که باعث شده است کتاب های پل ژاگو، نویسنده فرانسوی در زمره بهترین و پسر گذارترین کتاب ها باشد، این است که خود شخص عکس دوران زندگی نسبتا دشواری را پشت سر گذاشته است. ژاگو در خانواده ای متولد شد که وضعیت مناسبی نداشتند و به همین دلیل تقریباً تمام سال های کودکی و جوانی خود را با مشقت و سختی های بسیاری طی کرد.

اما در دوران جوانی آشنایی او با یک پزشک فرانسوی باعث شد که تلاش کند در کنار این استاد درس و بحث را بیاموزد. پل ژاگو را جز نویسندگانی می دانند که کتاب های بسیار تاثیرگذاری در حوزه روانشناسی منتشر کرده است که این کتاب‌ها اغلب شهرت جهانی دارند.

او جز افرادی بود که با با وجود این که مدرک دانشگاهی نداشت، مطالعات و پژوهش هایی در طول زندگی خود انجام داد که نتیجه آن ها چاپ و منتشر نمودن همین کتاب های اثرگذار است. در واقع شاید بتوان گفت چون نویسنده خود شرایط مشابهی را تجربه کرده است بدون شک می تواند کمک بسیار زیادی به مخاطب خود بنماید.

بنابراین اگر شما هم جز افرادی هستید که از خجالت کمرویی رنج می برید می توانید، با مطالعه این کتاب به حد قابل توجهی از این مشکل رهایی یابید.

چه کسانی باید کتاب غلبه بر کمرویی را بخوانند؟

همانطور که در مقالات قبلی مانند علت خجالتی بودن هم برای شما بیان کردیم، کمرویی در واقع به معنای وسواس بیش از حد نسبت به رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی خویشتن است. کم‌رویی یک ویژگی ارثی و ذاتی نیست و ممکن است در مرور زمان بر اثر عوامل خارجی ایجاد شود. به همین دلیل است که می‌توان با ارائه راهکارهای مناسب به افراد این مشکل را حل نمود.

کتاب غلبه بر کمرویی برای کسانی مناسب است که به دنبال راهکارهای عملی هستند که بتوانند اعتماد به نفس خود را افزایش داده و مشکل کم رویی خود را برطرف نمایند. فراموش نکنید فرد کمرو در اثر رفتارهای غلط و نادرست از اطرافیان دیده و عواملی که در طول سالیان زندگی خود با آن مواجه بوده است به این مشکل دچار شده. بنابراین می تواند با کمک گرفتن از روش های مناسب مشکلات خود را حل کرده و بسیار راحت تر با محیط جامعه و اطرافیان خود ارتباط برقرار نماید. مطالعه این کتاب را به افرادی که از کم رویی و پایین بودن اعتماد به نفس رنج می برند توصیه می کنیم.

کتاب روانشناسی کمرویی
کتاب روانشناسی کمرویی

سرفصل های کتاب

کتاب غلبه بر کمرویی در 10 فصل مختلف به رشته تحریر در آمده است که به ترتیب عبارتند از:

 •  علت های کمرویی
 •  برنامه واکنش زا
 •  تعادل مزاجی
 •  سیمای برون
 •  تاثیرپذیری
 • استقلال و آزادی
 • تسلط بر تخیل
 •  کمرویی عاطفی
 •  تقویت اعتماد به نفس
 •  به خودتان اعتماد داشته باشید

2. رهایی از کمرویی با 10 راه حل ساده نوشته مارتین آنتونی

این کتاب توسط دکتر مارتین آنتونی استاد گروه روانشناسی دانشگاه رایرسون در کانادا نوشته شده است و ترجمه آن توسط استاد سامان نونهالی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی انجام گرفته است.

هدف این کتاب در واقع این نیست که اضطراب و استرس را به طور کامل از وجود آن ریشه‌کن نماید؛ چرا که استرس و اضطراب تا همان اندازه که می تواند برای افراد مضر باشد، گاهی اوقات هم می‌تواند به عنوان یک عامل پیش برنده در شرایط مختلف به شما کمک کند تا اهداف و برنامه‌های خود را با جدیت بیشتری دنبال کنید.

در واقع در این کتاب به هدفی که دنبال می شود چیزی نیست جز اینکه استرس و اضطراب در وجود افراد به حدی کاهش پیدا کند که زندگی روزمره آنها را با مشکلات جدی مواجه نماید و همینطور به شما کمک می کند که بتوانید به مرور زمان از بابت عملکرد خود نگرانی کمتری داشته باشید. در واقع اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

آنچه که باید در نظر داشته باشید این است که مطالعه کردن هیچ کتابی به تنهایی باعث نخواهد شد که شرایط زندگی شما رو به بهبودی رفته و بتوانید مشکلات خود را حل کنید! در واقع زمانی به نتایج مطلوب دست پیدا خواهید کرد که در کنار مطالعه کردن یک کتاب تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا مطالب و توصیه های آن را عملی کنید و همینطور بتوانید از راهنمایی های آن در موقعیت های مختلف زندگی خود به تناسب بهره مند شوید.

کتاب رهایی از کمرویی
کتاب رهایی از کمرویی

درباره مارتین آنتونی

همانطور که گفتیم مارتین آنتونی از اساتید برجسته دانشگاه رایرسون کانادا به حساب می آید. او به دلیل کارهای بسیار زیادی که در زمینه رهایی از اضطراب و استرس انجام داده است مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار دارد. در واقع شاید می توان گفت که به عنوان یک نویسنده واقعاً صلاحیت و شایستگی این را دارد که کتابش به دست همگان برسد و آنها بتوانند از این کتاب و توصیه‌های مناسب آن بهره مند شوند.

دکتر آنتونی در کنار تجربیات شخصی خود از علوم به روز روانشناسی نیز استفاده کرده و در واقع می توان گفت توصیه های یک تا او تلفیقی از تجربه و علم در کنار یکدیگر هستند. بنابراین اگر شما به عنوان یک خواننده به توصیه های این کتاب عمل کنید و تلاش خود را به کار ببندید تا بتوانید این توصیه ها را در زندگی روزمره خود اجرا نمایید، قطعاً مشکلات شما به حد قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

کتابی که در دسترس شما قرار دارد دقیقاً همه چیزهایی را که یک روان شناس یا روان درمانگر در اختیار شما قرار می دهد برای شما گردآوری کرده؛ پس به جای هزینه های گزافی که در مطب های روانشناسی هزینه کنید، می توانید با هزینه به مراتب کمتر و جزئی تر از توصیه‌های این کتاب بهره گرفته و مشکلات خود را برطرف نمایید.

چه کسانی باید کتاب رهایی از کمرویی را بخوانند؟

بیشتر مواقع بسیاری از ما به دنبال کتاب‌هایی هستیم که بدون مطرح کردن کلمات پیچیده و دشوار و یا راه حل های سخت به آسان ترین شکل ممکن کلید حل مشکلات را در دست ما قرار دهند؛ ما کاملاً به شما حق می دهیم که در تلاش باشید تا به آسانی از پس مشکلات خود بر آمده و آنها را حل نمایید. این کتاب در واقع همان چیزی است که شما احتیاج دارید؛ چرا که در تمام فصل های آن با رویکرد گام به گام و قدم به قدم به شکلی کاملاً ساده و روشن مراحل حل مشکل برای شما شرح داده شده است.

بنابراین اگر جز افرادی هستید که دوست دارند با استفاده از روشهای ساده و راهنمایی های واضح و روشن کمرویی و استرس و اضطراب خود را حل نمایند، توصیه می کنم حتما این کتاب را مطالعه نمایید.

کتاب برای افراد خجالتی
کتاب برای افراد خجالتی

سرفصل های کتاب

سرفصل های این کتاب به ترتیب عبارتند از:

 • با ماهیت کمرویی و اضطراب آشنا شوید.
 • برای تغییر طرح هایی تدوین کنید.
 • طرز فکرتان را عوض کنید.
 • با موقعیت های اضطراب زا رویارو شوید.
 • نحوه برقراری ارتباط تان را تغییر دهید.
 • دارو مصرف کنید.
 • با طرد شدن به مقابله برخیزید.
 • با افراد ناآشنا ملاقات کنید
 • سخنرانی با اعتماد به نفس را بیاموزید
 •  از تلاش برای عالی بودن دست بردارید.

3. به خجالت بگو خدانگهدار اثر ریچارد بروزوویچ و لیندا چیپس

اگر شما هم جز والدینی هستید که متاسفانه کودک خجالتی و کمرویی در منزل خود دارید، می توانید از این کتاب بسیار فوق‌العاده و موثر بهره بگیرید. البته توجه داشته باشید که کمرویی و خجالتی بودن در بین کودکان بسیار رایج است و از هر سه فرد بزرگسال، یکی از آنها کمرویی و خجالت را در دوره کودکی خود تجربه کرده است.

به همین دلیل هم بسیاری از والدین بر این باورند که مشکل خجالتی و کم بودن فرزند آنها به مرور زمان برطرف خواهد شد؛ اما آنچه که باید به آن توجه کنید این است که اگر دوره های کم رویی و خجالت در کودک شما بیش از ۶ ماه به طول انجامیده و حتماً باید برای درمان آن اقدام کنید که این مطلب را در مقاله درمان خجالت در کودکان بیشتر توضیح داده ایم. این کتاب با ارائه ۴۰ راهکار موثر و کاربردی به والدین کمک می کند تا بتوانند پابه پای کودکان خود در مسیر حرکت کنند و آنها را از شر این مشکل رهایی بخشند.

کتاب به خجالت بگو خدانگهدار
کتاب به خجالت بگو خدانگهدار

چه کسانی باید کتاب به خجالت بگو خدانگهدار را بخوانند؟

وقتی کم رویی بخشی از شخصیت فرزند شما شده است، مشکلات به مراتب عمیق تر و بزرگ تر خود را نشان خواهند داد. کمرویی گاه و بیگاه هم می تواند مانع از این شود که کودک شما با دیگران به راحتی ارتباط بگیرد و دوستان مناسب را پیدا کند. از سوی دیگر کمرویی و خجالت هر دو عواملی هستند که تجارب و لذت های زندگی را از افراد دریغ می‌کنند، به خصوص در کودکان کودکان ذات افراد کنجکاوی هستند و دوست دارند از مسائل مختلف سر در بیاورند.

اما زمانی که کودک شما دچار این احساس کمرویی و خجالت باشد، قطعاً از بسیاری لذت ها محروم خواهد شد. چرا که در وجود خود جسارت و جرات این را نمی بیند که برای کسب تجربه های جدید پیش قدم شود و بخواهد دنیا و آدم‌های اطراف خود را کشف نماید. این کتاب برای والدینی مناسب است که در صدد این هستند که با ایجاد احساس اعتماد به نفس و اطمینان در وجود کودکشان به آنها کمک کنند از تمام مزایای یک زندگی شاد و آرام لذت ببرند و بتوانند با اعتماد به نفس در مقابل دیگران ظاهر شوند.

در این مقاله تلاش کردیم که علاوه بر بزرگسالان به فکر کودکان هم باشیم؛ چرا که خجالت و کمرویی صرفاً مخصوص سنین کودکی و بزرگسالی نیست و همه افراد در هر سنی می توانند با این مشکل دست و پنجه نرم کند و به همین دلیل کتاب هایی که در این مقاله معرفی شد با توجه به نیاز تمام گروه های سنی بود. باز هم تاکید می‌کنیم برای حل مشکل کمبود روی و خجالت خود باید هر چه سریع‌تر پیش قدم شوید؛ فراموش نکنید هر مشکلی با بزرگتر شدن و عمیق‌تر شدن می‌تواند شما را دچار دردسرهای بسیار زیادی نماید. موفق باشید.

Embarrassment bookپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image