.

7تکنیک برای مدیریت زمان

تبریک میگم به شما دوست عزیز که برای رشد و پیشرفت خودتان به این صفحه آمده اید تا تکنیک های مدیریت زمان را بیاموزید. وقتی به همه ی کارهای خود نمیرسیم یا زمانی که فکر میکنید هر چقدر مشغول کار هستیم باز هم زمان کم می آوریم، یعنی تکنیک های مدیریت زمان را به خوبی بلد نیستیم و یا برای رسیدن به اون راه درستی را پیش نگرفته ایم.

 

تکنیک های مدیریت زمان
مدیریت زمان

تکنیک های مدیریت زمان

 • مدیریت زمان
 • چرا نیاز به تکنیک های مدیریت زمان داریم؟
 • تکنیک های مدیریت زمان

این ها مهم ترین موضوعات مربوط به تکنیک های مدیریت زمان هستند . در ادامه سعی داریم راه کار های مهمی را برای مدیریت زمان ارائه دهیم…

تکنیک های مدیریت زمان
مدیریت زمان

مدیریت زمان

مدیریت زمان یکی از مهم ترین مؤلفه های رشد فردی و موفقیت است و هر انسانی که مشتاق رشد و رسیدن به اهدافش است باید تکنیک های مدیریت زمان را بلد باشد و از زمان خود به خوبی استفاده کند.

در مسیر رسیدن به اهداف و موفق شدن نیازمند کسب مهارت هایی هستیم که ازجمله آنها همین تکنیک های مدیریت زمان است.

یادگیری تکنیک های مدیریت زمان یعنی رسیدن به این توانایی که از زمان بهترین بهره را داشته باشیم و به کارهای مهم خود برسیم.

چرا نیاز به تکنیک های مدیریت زمان داریم؟

وقتی شما در این صفحه قرار دارید و مشغول خواندن این مقاله هستید، یعنی این احساس نیاز در شما ایجاد شده است که از زمانی که در اختیار دارید بهترین و بیشترین استفاده را بکنید تا به همه کارهایی که مهم هستند برسید و انجام دهید.

ما معمولاً ناراحتیم که چرا با اینکه برنامه ریزی داریم، باز هم به کارهای خود نمیرسیم و زمان کم می آوریم و دوست داریم که زمان بیشتری داشته باشیم تا همه کارها را انجام دهیم.

از آنجایی که فقط ما هر روز 24 ساعت در اختیار داریم که بخشی از آن را نیز خواب هستیم، نمیتوانیم ساعات بیشتری داشته باشیم و از این لحاظ محدودیت داریم.

ولی میتوانیم همین زمانی را که در اختیار داریم به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار دهیم تا از انجام همه کارهای خودمان لذت ببریم.

در این مقاله تکنیک هایی را یاد میگیریم که با استفاده از آن ها بتوانیم زمان را مدیریت کنیم و بیشترین بهره را از آن ببریم…

تکنیک های مدیریت زمان
مدیریت زمان

تکنیک های مدیریت زمان

1. مهارت “نه” گفتن

با توجه به این که این مهارت یکی از مهم ترین عوامل موفقیت و رشد فردی همه ما به حساب می آید، قطعا تاثیرگذاری زیادی در مدیریت زمان نیز دارد.

زمانی را به یاد آورید که مشغول انجام کار مهمی هستید و در همین هنگام دوست عزیز شما تماس میگیرد و از شما در خواست میکند که با او به خرید بروید یا اینکه شما را دعوت به یک میهمانی میکند، و شما به دلیل اینکه نه گفتن برایتان دشوار است، می پذیرید .

خب نتیجه چه میشود؟ مسلماً نتیجه آن نرسیدن به کار های خودتان است و بعد به فکر این خواهید افتاد که چطور مدیریت زمان داشته باشید و بهترین بهره را ببرید. درصورتی که در اینجا شما اصلاً نیاز به تکنیک های مدیریت زمان ندارید! بلکه باید مهارت نه گفتن خودتان را افزایش دهید تا زمان مهم خودتان را به دیگران اختصاص ندهید.

زمانی که شما هنوز این ضعف را در خود حل نکرده اید و به دنبال یادگیری تکنیک های مدیریت زمان برای بهتر بهره بردن از زمانتان هستید، مانند این است که به دنبال زمان بیشتری باشید برای بیشتر در خدمت دیگران بودن!

تا زمانی که شما این مهارت را تقویت نکنید، قطعاً دیگران برای انجام کارشان کسی که اولین نفر به ذهنشان می آید شما هستید.

پیشنهاد میکنم برای تقویت این مهارت، به مقاله ای که مفصل در آن به قدرت نه گفتن  پرداخته ام مراجعه کنید و با انجام تکنیک های آن مهارت “نه” گفتن را تقویت کنید.

تکنیک های مدیریت زمان
مدیریت زمان

2. استراحت کنید!

هنگامی که سعی دارید کارها را پشت سر هم انجام دهید، نمی توانید درک درستی از انجام کارها داشته باشید و از کیفیت مطلوب فاصله خواهید گرفت.

در بین کارهایتان به مغزتان استراحت دهید، زیرا که این کار باعث ریکاوری شدن مغز ما میشود.

در حقیقت مغز ما نیز مانند بسیاری از ماشین ها است که بعد از مدتی کار کردن نیاز به استراحت و خنک شدن دارد تا به اصطلاح آب روغن قاطی نکند!

ذهن، زمانی که بعد از هر کاری استراحت مطلق انجام میدهد، تمرکزش روی کار بعدی نیز افزایش پیدا میکند.

سعی کنید در بین کارها به بدنتان استراحت بدهید و سپس شروع به کار بعدی کنید، تا هم بازدهی شما بالا برود و هم تمرکز کافی را در کارتان پیدا کنید و در نتیجه از اتلاف وقت در اثر بی حالی و کسل بودن جلوگیری کرده باشید.

3. تهیه فهرست روزانه

یکی دیگر از تکنیک های مدیریت زمان این است که فهرستی از کارهایی که میخواهید در طول روز انجام دهید، داشته باشید.

زمانی که همسرتان هنگام رفتن شما به محل کار، از شما در خواست میکند که زمان بازگشت مقداری گوجه فرنگی تهیه کنید، شما آن را به ذهنتان سپرده و در هر لحظه ای که به فکر انجام کارهای مختلف هستید، ممکن است این سفارش دوباره به یادتان بیاید که باید انجام شود.

درواقع در این زمان، شما ذهن خود را شلوغ کرده اید و تمرکز حواستان را کاهش داده اید.

تا زمانی که کارهای روزانه خود را روی کاغذ نیاورید، از ذهن شما خارج نخواهد شد.

پیشنهاد ما این است که کارهای روزانه را تبدیل به فهرستی بکنید تا از ذهنتان خارج شوند و بتوانید تمرکز خوبی روی کارها داشته باشید.

گاهاً میبینیم که افراد، لیست و فهرست روزانه دارند ولی باز به کارهایشان نمیرسند! چرا که آنها تمام کارهای ریز و درشت خود را فهرست کرده اند و یک لیست بلند بالایی شده است.

و هر باری که به لیست نگاه میکنند به این فکر می افتند که: وای! چقدر کار روی سرم ریخته. و احساس منفی خواهند داشت. بنابراین تا میتوانند از آن دوری میکنند و به زمان و موقع دیگری موکول میکنند و درآخر به این فکر میکنند که نیاز به مدیریت زمان دارند.

تکنیک های مدیریت زمان
مدیریت زمان

آداب تهیه فهرست روزانه

در حقیقت تهیه این فهرست نیز آدابی دارد. از جمله اینکه کارهایی که برای انجام دادن، نیاز به زمان کمتری دارند و آنچنان هم اهمیت ندارند را به لیست اضافه نکنید.

به عنوان مثال وقتی تماس گرفتن با حمید برای تشکر از مهمانی دیشب را به فهرست خود اضافه میکنید، فهرست بلندی درست میشود و شما آن را به تعویق می اندازید تا بهترین حالت تشکر را داشته باشید، اما در آخر اعصابتان به هم میریزد و یک پیام کوتاه سریع می دهید و آن طوری که میخواستید نمیشود!

آنقدر این کار را برای خودتان بزرگ و مهم جلوه میدهید که تاثیرمنفی بر انجام کارهای دیگرتان میگذارد و این کار کوچک هم با تأخیر انجام میشود.

پس تا میتوانید لیستتان را ازکارهای مهم و با اهمیت پر کنید تا با دیدن لیست، وحشت نکنید که این همه کار را کی انجا خواهم داد؟

4. ورزش کردن

طبق تحقیقات انجام شده: ورزش کردن رابطه مستقیمی بین سالم زندگی کردن و بازدهی بالای کارها دارد و باید توجه داشته باشید که خواب کافی، ورزش کردن، غذای سالم و مقوی و… انرژی شما را تا حد مطلوبی بالا نگه میدارد.

ورزش کردن، کسالت وخستگی را از بدن شما رفع میکند و انرژی شما را دوباره بر میگرداند.

برای اینکه بتوانید کارها را به بهترین حالت ممکن انجام دهید، نیاز به سوخت این کارها نیز دارید و این سوخت با تغذیه سالم و ورزش کردن و همچنین استراحت تأمین میشود.

تکنیک های مدیریت زمان
مدیریت زمان

5. روی یک کار متمرکز شوید

سعی کنید فقط روی یک کار متمرکز شوید و چند کار را با هم انجام ندهید.

انجام چند کار هم زمان مانند این میماند که بخواهید چند هندوانه را تنها با یک دست بلند کنید!

چه اتفاقی می اُفتد؟ قطعاً نمیتوانید این کار را انجام دهید.

همچنین چند کار را هم زمان انجام دادن باعث میشود شما تمرکز کامل روی هیچ کدام از کارها نداشته باشید. چرا که هر کاری نیاز به تمرکز دارد و شما تمرکز و حواستان را بین چند کار تقسیم کرده اید و مطمئناً آن بازدهی مطلوب را نخواهید داشت و زمان بیشتری را نیز برای هر کاری اختصاص میدهید.

بنابر این سعی کنید در محیط آرام و به دور از عوامل حواس پرتی، روی یک کار متمرکز شوید.

حتماً ببینید: کلید موفقیت

6. توجه بیش از حد به جزئیات

این همان کمال گرایی است که بعضی از افراد وقتی میخواهند کاری را انجام دهند، باید حتما نمره 20 را بگیرند و با 19 قانع نمیشوند و موفقیت خودشان را در 20 بودن کارشان می بینند.

این توجه به جزئیات در بعضی از موارد خوب است اما در اکثر موارد موجب تلف شدن زمان میشود و نمیگذارد که به کارهای دیگر برسیم.

مثلاً کاری را که 20 یا 30 دقیقه زمان میبرد، ممکن است به خاطر این وسواس روزها شما را مشغول به خود کند و شما دیگر زمانی برای انجام کارهای مهم خود پیدا نمیکنید. بنابراین یکی دیگراز تکنیک های مدیریت زمان برداشتن توجه بیش از حد از روی جزئییات میباشد.

تکنیک های مدیریت زمان
مدیریت زمان

7. برای هر کاری زمانی تعیین کنید

زمان تعیین کردن برای هر کاری باعث میشود ما متعهد شویم که در همان زمان آن کار را به اتمام برسانیم و این متعهد شدن ما موجب میشود روی کار بیشتر تمرکز کنیم.

و اگر کاری در زمان مشخص شده به اتمام نرسید، برگردید و با تمرکز بیشتر آن را به اتمام برسانید.

بنابر این زمان دردستان ما خواهد بود و مدیریت زمان را افزایش داده ایم.

امیدوارم با یادگیری این تکنیک های مدیریت زمان زندگیتان را تغییر دهید. مقاله دیگری که با عنوان 9 اشتباه رایج در مدیریت زمان منتشر شده رو بخونید تا بتوانید خیلی بهتر زمانتون رو مدیریت کنید…

 

موفقیت
موفقیت

نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. ریحانه ربیعی

  بین مقاله های مدیریت زمان واقعا کامل بود ممنون

  پاسخ دادن
  1. وقتتون بخیر
   ممنون از همراهی شما کاربر گرامی

 2. مهدوی

  سلام.مقاله خوبی بود.باید ۷ تکنیک رو تمرین کنم تا بتونم کارهام رو دقیق ودرست انجام بدم .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما کاربر گرامی

 3. فیروزه حاجی قنبری

  من یه ایرادی دارم در خین انجام یه کار و تمرکز روی یه کار از کار دیگه دوباره خوشم میاد و می خوام اون رو هم امتحان کنپ .همش فکر می کنم اگه اون کار رو انجام ندم،فرصت رو از دست میدم؟واقعا بایستی چیکار کنم؟

  پاسخ دادن
 4. صفری

  سلام
  امیدوارم بتونم با بکار بستن این تکنیکهای اشاره شده کارهای هدف گذاری شدمو به موقع انجام بدم

  پاسخ دادن
 5. عربگری

  سلام
  خانواده ونزدیکترین افراد نمیگزارند کارهامون اونطور که که برنامه ریزی کردیم پیش بره
  ولی به خیلی ها میشه نه بگیم وزمان رو مدیریت کنیم

  پاسخ دادن
 6. سمیه تیموری

  ممنون از تکنیک های خوبتون ، مثل همیشه عالی ???

  پاسخ دادن
 7. منیر سادات حسینی

  ممنون از معرفی تکنیک های خوبتون. با رعایت کردن اونها حتما زمان رو بهتر مدیریت میکنیم ودر رشد فردی هم تاثیر گذار است.

  پاسخ دادن
 8. کیانمهر

  سلام. مدیریت زمان خیلی مهم هست امیدوارم بتونم بهتر مدیریت کنم

  پاسخ دادن
 9. معصومه شاهری

  سلام.مدیریت زمان خودش به زمان نیاز داره تا به این تمرین دست پیدا کنی.سپاس

  پاسخ دادن
 10. حمیده فعال

  توصیه های بسیار خوبی بود که انجامشان نیاز به تمرین دارد

  پاسخ دادن
  1. موفق باشید
   ممنون از شما

 11. nemati

  درود بر شماااا☺

  ب نکاات خوب و کلیدی اشااره شده مث همیشه????☘???????❣???

  پاسخ دادن
  1. سپاس از حسِ خوب شما

 12. سمیه قریشی

  ممنون ازمقاله خوبتون و تیم گام برتر که
  واقعاً خودشو به هر دری میزنه تا ما یه قدم دیگه به جلو برداریم کاش کمی بیشتر به خودمون بیاییم و بیشتر روخودمون کار کنیم که بی تردید روزهای بهتری پیش رومون خواهد بود

  پاسخ دادن
  1. بهترین هارو براتون آرزو داریم خانوم قریشی عزیز
   موفق باشید
   ممنون از همراهی شما

 13. Pariya_amirpor

  سلام مقاله فوق العاده بود خیلی خیلی ممنون با رعایت کردن همین7تا تکنیک ساده میشه کلی اتفاق خوب رقم زد ?

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 14. فرهان

  سلام.
  یکی از دغدغه های خودم مدیریت زمان بوده، امیدوارم با تکنیک هایی که گفته شده بتونم کارهامو ساده تر و سریع تر از قبل انجام بدم. مرسی از راهنمایی های تیم گام برتر.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید
   ممنون از شما

 15. mahdiyeh faraji

  مقاله ی فوق العاده خوبی بود… اگر واقعا این تکنیک هارو به درستی انجام بدیم قطعا زندگی بهتری خواهیم داشت با مدیریت زمانی بهتر.

  پاسخ دادن
  1. قطعا همینطوره
   ممنون از شما دوست عزیز

 16. الهه ابراهیمی

  با مطالب خوب شما روز به روز انرژی من داره بیشتر میشه 🙂

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم از این حسِ خوبی که کنار ما تجربه می کنید
   ممنون از همراهی شما

 17. رقیه کریمی

  سلام مهارت نه گفتن و ورزش کردن را نیاز هست در خودم تقویت کنم

  پاسخ دادن
 18. صغری تیموری

  سلام مطالعه شدممنونم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 19. سهیلا کریمب

  مجددا مطالعه شد متشکرم?????

  پاسخ دادن
 20. رقیه کریمی

  سلام عالی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 21. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  زمان و عمر ما به سرعت در حال گذر است
  و ثانیه های تلف شده را نمی شود بازگرداند
  به همین دلیل داشتن مهارت در مدیریت زمان یکی از موضوع های مهمی در زندگی است

  پاسخ دادن
 22. سهیلا کریمی

  در پیج اقای مصطفایی مطالعه کردم .
  ممنون اززحماتتون?????

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image