افزایش تمرکز

افزایش تمرکز، یکی از اتفاقاتی است که اگر در زندگی ما بیفتد، رسیدن موفقیت برایمان به شدت راحت تر خواهد شد. شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که خواستید در عرض یک ربع مثلاً 10 صفحه کتاب مطالعه کنید، اما بعد از گذشت نیم ساعت به خودتان می‌آیید و می‌بینید که چند خط بیشتر جلو نرفتید. یا اینکه سر کلاس هستید و فکرتان مشغول چیزی می‌شود و ناگهان متوجه می‌شوید که همه در حال برخواستن و ترک کلاس هستند! بله کلاس تمام شده و شما هیچ چیزی از درس را متوجه نشدید. البته شاید مقابل این قضیه هم برایتان پیش آمده باشد که ما دقیقاً قصد داریم در این مقاله با افزایش تمرکز کاری کنیم که اتفاقاتی مقابل اتفاقات نا برده برایتان بیفتد. پس تا پایان با ما همراه باشید…

موفقیت-افزایش تمرکز
تمرکز

در مقاله افزایش تمرکز می‌خوانید

 • تمرکز چیست؟
 • نداشتن تمرکز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
 • راهکارهای افزایش تمرکز ( 22 تکنیک فوق العاده برای افزایش تمرکز )
 • برای افزایش تمرکز چه بخوریم ؟

فکر می‌کنم شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، خیلی شوق و ذوق داشته باشید برای افزایش تمرکز خودتان! پس خیلی معطلتان نمی‌گذارم. بعد از تعریفی مختصر از افزایش تمرکز، به سراغ بیان این 22 تکنیک فوق العاده خواهیم رفت…تمرکز

تمرکز چیست؟

تمرکز به فرآیند حفظ و نگهداری حواس و توجه به روی یک موضوع خاص گفته می‌شود.

تمرکز  همان توانایی انجام یک کار خاص در لحظه است، به جای این که از یک موضوع به موضوع دیگر پریده و توجه، وقت و انرژی خود را از بین ببریم. در حالت تمرکز، تمام توجه فرد بر روی یک فکر و ایده خاص است و چیزهای دیگر را فراموش می‌کند. در این لحظه، ذهن کاملا متمرکز شده و تنها یک فکر واحد مغز را اشغال می‌کند. تمام انرژی ذهن بر روی یک فکر جمع می‌شود.‌

توانایی تسلط بر ذهن و کنترل کردن تمرکز به حالت عادی در اکثر مردم وجود ندارد و نیاز به آموزش و تمرین دارد. انسان نمی‌تواند هر لحظه که می‌خواهد، به ذهنش دستور دهد که بر روی سوژه ای خاص تمرکز کند. با این حال، تمرکز کردن یکی از فعالیت های رایج انسان ها است و تقریباً هر روز برای همه افراد اتفاق می‌افتد، اما بیشتر حالت خودانگیز و کنترل نشده دارد.

موفقیت-افزایش تمرکز

تمرکز واقعی

یا تا کنون به بچه ها در هنگام بازی کردن توجه کرده اید؟ آن ها حتی صدای شما را هم نمی‌شنوند! چنان غرق در بازی می‌شوند که هر چیز دیگری در دنیا را در آن لحظات فراموش می‌کنند.

وقتی مشغول مطالعه یک کتاب جذاب هستید، صدای فریاد مردم را نمی‌شنوید. حتی اگر کسی شما را صدا کند، متوجه نمی‌شوید. اطراف خود را به کلی فراموش می‌کنید و هیچ درکی از زمان ندارید. این حالت در مواقع دیگر نیز اتفاق می‌افتد: هنگام نوشتن نامه، تماشای فیلم، بازی شطرنج یا هنگام انجام هر کار دیگری که برایتان جذاب است. این مثال ها نشان می‌دهند که رسیدن به حالت توجه متمرکز امری دست یافتنی و محتمل است.

با این حال، تمرکز  واقعی چیز متفاوتی است. تمرکز یک فرآیند آگاهانه و عمدی است که طی آن فکرتان را به صورت ارادی، در هر لحظه که بخواهید و بر روی هر موضوعی که بخواهید، به مدت مشخصی و نه فقط برای چند لحظه، متمرکز می‌کنید. تمرکز حواس توانایی متمرکز کردن ذهن نه فقط بر روی چیزها و موضوعات دلچسب و جذاب مورد علاقه تان، بلکه بر روی کارها و وظایف، مطالعات و چیزهای خسته کننده و غیر جذابی است که مجبور به انجامشان هستید.

عوامل برهم زدن تمرکز

در برهم زدن تمرکز حواس دو عامل درونی و بیرونی نقش دارند:

عامل درونی:

یادآوری خاطرات و اتفاقاتی که برای شما پیش آمده است.

تجزیه و تحلیل مسائل و رویداد های زندگی همه جزء عوامل دورنی حواس پرتی هستند.

عوامل بیرونی:

سر و صدا های که از اطراف به گوش شما می‌رسد و یا عوامل محیطی جزء عوامل بیرونی برهم زدن تمرکز محسوب می‌شوند.

افزایش تمرکز به افزایش فرآیند حفظ و نگهداری حواس می‌گویند

نداشتن تمرکز چه بلایی سر ما می‌آورد؟

کاهش بهره وری اولین و شاید مهم ترین اثر نداشتن تمرکز است. وقتی ما در کاری که معمولاً یک ساعته به پایان می‌رسد متمرکز نیستیم، آن کار ممکن است تا 3 ساعت به طول بیانجامد و قسمت بد ماجرا اینجاست که تحقیقات خانم گلوریا مارک (Gloria Mark) نشان داده که وقتی ما تمرکز خود را از دست میدهیم،حداکثر ۲۵ دقیقه زمان لازم است تا دوباره به دست آید و بتوان بر کار اصلی خود دوباره تمرکز کرد.

بنابراین این موضوع باعث هدر رفتن بسیار زمان ، انرژی و بهره وری ما خواهد شد. مشکلات دیگری مثل کاهش خلاقیت، عدم توانایی حل مسائل و در نهایت نرسیدن به موفقیت را می‌توان اثرات دیگر ناشی از نداشتن تمرکز دانست.

راهکار های افزایش تمرکز

در ادامه قصد داریم 22 تکنیک فوق العاده برای افزایش تمرکز را برای شما نام ببریم که بتوانید با استفاده از آن ها، با راحتی این ویژگی را درون خود افزایش دهید. پس حتماً با ما همراه باشید…

1. به طور منظم به “فضای سبز” بروید

طبیعت می‌تواند درست همان چیزی باشد، که یک پزشک تلاش می‌کند و دستور العمل هایی را ایجاد می‌کند تا سطح تمرکز شما بالا ببرد و یا بهبود ببخشد.

تحقیقات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در طبیعت، فضاهای سبز به توسعه و رشد مغز کودکان کمک بسیاری می‌کند.

یک مطالعه بیان کرده است، کودکانی که بین سنین ۴ تا ۷ سالگی بودند و بیشتر در فضای سبز قرار داشتند در مقایسه با دیگر کودکان، قدرت تمرکز بهتری داشتند. این نتایج، اهمیت گسترش فضاهای سبز شهری را بیان می‌کند که برای حفظ سلامت کودکان و تقویت توانایی‌ها بسیار مهم است.

افزایش قدرت تمرکز در فضای سبز، در کودکی متوقف نمی‌شود. تحقیقات نشان داده اند که وجود فضا‌های سبز در دانشگاه‌ها و محل کار‌ها می‌تواند در توانایی تمرکز افراد آن مجموعه نیز تاثیر گذار عمل کند.

مطالعه‌ای دیگر بیان می‌کند که پر کردن فضای خالی از دفتر‌ها با گیاهان، بهره وری کارمندان را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد؛ و همچنین وجود فضا‌های سبز باعث افزایش رضایتمندی افراد در محل کار می‌شود.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دادند که وجود گیاهان در فضای دفتر می‌تواند سودمند باشد و باعث جذب کارمندان به فضای کاری شود.

قرار گرفتن در فضاهای سبز به افزایش تمرکز کمک می‌کنند

2. استراحت کنید

اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده اید و ظرفیت حافظه کاری بالایی دارید، نباید در زمانی که می‌خواهید بر روی موضوعی متمرکز شوید، مشکلی داشته باشید. اما برای همه افراد متمرکز شدن، مسئله‌ای چالش بر انگیز است.

شواهد نشان می‌دهند که استراحت کردن و خوب خوابیدن برای زمانی کوتاه می‌تواند توانایی شما را برای داشتن تمرکز افزایش دهد.

3. پیام‌های تلفن همراه

صدای زنگ تلفن همراه، صدای پیام، ارتعاش و یا صدای زنگ یاد آور‌ها، هر یک به اندازه کافی می‌توانند حواس شما را منحرف کنند و در تمرکز بر روی انجام کار‌ها اختلال ایجاد کنند.

در حقیقت، تحقیقات بیان می‌کنند که حواس پرتی‌ها ناشی از اعلان‌های گوشی، بر قراری تماس و یا ارسال پیام‌های متنی هستند.

یک تیم تحقیقاتی دریافته بودند که حتی در صورتی که این پیام‌ها کوتاه باشند، افکار و ذهن افراد را مشغول می‌کنند. بدین معنی که همانطور که آن‌ها مشغول کار خود هستند تمایل دارند به مسئله‌ای غیر مرتبط فکر کنند که در نتیجه ممکن است کار به درستی انجام نشود.

در نهایت، اگر می‌خواهید بر روی کاری به درستی متمرکز شوید، سعی کنید تلفن همراه را خاموش کنید و یا آن را در جایی دور از دسترس خود قرار دهید.

صدای زنگ تلفن همراه باعث عدم افزایش تمرکز می‌شود

4. رسانه‌های اجتماعی

کنجکاوی برای چک کردن صفحات اجتماعی شخصی اغلب می‌تواند غرور آمیز باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهند استفاده از رسانه‌های اجتماعی در طول ساعات کاری می‌تواند بازدهی منفی به همراه داشته باشد.

تقریبا ۲.۸ میلیارد نفر در سراسر جهان از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و بسیاری از آن‌ها در استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای اهداف شخصی خود کار می‌کنند. استفاده از رسانه‌های اجتماعی در طول ساعات کاری نشان داده است که تاثیری منفی بر عملکرد، تمرکز و کارایی افراد دارند.

شبکه های اجتماعی افزایش تمرکز شما را می‌گیرند

5. گوش دادن به موسیقی کلاسیک

در مطالعه‌ای از کار‌های رادیولوژیست‌ها متوجه شدم که گوش دادن به موسیقی کلاسیک باروک ، خلق و خو و رضایت شغلی را به میزان چشم گیری بهبود می‌بخشد و به طور بالقوه راندمان، دقت و بهره وری را بالا می‌برد.

اگر موسیقی باروک را نمی‌پسندید، به موزیک‌های که صداهای طبیعت را ارائه می‌دهند گوش دهید. محققان بیان می‌کنند که صداهای مانند جریان آب، می‌تواند توانایی‌های شناختی و تمرکز را افزایش دهند.

گوش دادن به آواهای طبیعت موجب افزایش تمرکز می‌شود
گوش دادن به آواهای طبیعت موجب افزایش تمرکز می‌شود

6. استنشاق رایحه رزماری

تحقیقات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض رایحه رزماری ممکن است سرعت عملکرد و دقت افراد را تقویت کند.

7. مغز را تمرین دهید

تمرینات و حل مسائل، روش هایی هستند که می‌توانند مغز را تمرین دهند، بازی‌های دیجیتالی و جدول‌ها همگی می‌توانند تاثیر مثبت و یا منفی بر روی مغز داشته باشند و یا حتی بدون تاثیر باشند.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند افرادی که اغلب پازل و یا جدول حل می‌کنند، سرعت و دقت عمل بالایی در استدلال و ارزیابی دارند.

در یک تحقیق بیان شده است، انجام بازی‌های ویدئویی باعث ایجاد تغییراتی در بسیاری از مناطق مغز می‌شود. در حقیقت محققان دریافته اند که استفاده از بازی‌های ویدئویی بخش هایی از مغز را که مسئول کنترل مهارت‌ها و توجه‌ها هستند را تحریک می‌کند و در نتیجه عملکرد بهتری نشان می‌دهند.

8. سلامت فیزیکی خود را افزایش دهید

فعالیت‌های فیزیکی، انتخاب رژیم غذایی مناسب و همچنین وزنی ایده آل، همگی عواملی هستند که می‌توانند در عملکرد و سطح تمرکز شما تاثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر شما از خوردن صبحانه صرف نظر کنید، بعید است که گرسنه قادر به انجام کار‌های خود به بهترین نحو باشید.

فعالیت جسمی، رژیم غذایی و وزن فاکتورهای هستند که بر عملکرد و سطح تمرکز فرد تاثیر می‌گذارد. به طور مثال، اگر وعده غذایی صبحانه را حذف کنید نمی‌توانید تا هنگام وعده نهار کاری که مشغول به انجام آن هستید به بهترین شکل انجام دهید. توجه به وضعیت سلامت، فعال بودن و مصرف خوراکی‌های تقویت کننده تمرکز از نکات مهم به حساب می‌آیند.

خوردن غذاهای غنی موجب افزایش تمرکز می‌شود

9. یوگا

یوگا نیز ممکن است به میزان قابل توجهی سطح انرژی و عملکرد مغز را بهبود ببخشد. محققان می‌گویند که تمرین‌های یوگا و مدیتیشن مغز، برای ۲۵ دقیقه در روز باعث افزایش سلامت مغز می‌شود و همچنین به افراد اجازه می‌دهد تا به راحتی تمرکز کنند.

یوگا می‌تواند موجب افزایش تمرکز شما شود
یوگا می‌تواند موجب افزایش تمرکز شما شود

10. مراقبه کنید

مراقبه مانند تمرین دادن عضلات ذهن برای حفظ تمرکز است و به شما کمک می‌کند که اراده‌ قوی داشته باشید. برای مراقبه لازم نیست که ساعت‌ها در جایی آرام بنشینید، به‌ویژه اگر انجام این کار را تازه شروع کرده‌اید. کافی است که چشم‌هایتان را ببندید و مثلا خود را در حال خوردن سیب مجسم کنید و بر حس‌هایی تمرکز کنید که هنگام گاز زدنِ سیب، به شما دست می‌دهد. با این کار موفق می‌شوید تمرکز خود را به‌مدت ۱۰ دقیقه روی یک چیز معطوف کنید.

مراقبه مانند تمرین دادن ذهن برای افزایش تمرکز است

11. تغییر چیدمان محل کار و زندگی

محیط اطراف می‌تواند نقش حائز اهمیتی در میزان تمرکز داشته باشد. با اعمال تغییراتی روی میز کار فضایی را ایجاد کنید تا برای حفظ تمرکز مناسب باشد.

12. نشستن بر روی صندلی بدون حرکت

بر روی یک صندلی راحت نشسته و ببینید چقدر می‌توانید بدون حرکت بمانید. این کار به این راحتی که به نظر می‌رسد، نیست. باید توجه خود را بر ثابت نشستن متمرکز کنید و هیچ حرکت عضلانی غیرارادی انجام ندهید. با اندکی تمرین خواهید توانست بدون حرکت عضلات به مدت پانزده دقیقه به‌صورت ثابت بر روی صندلی بنشینید.

می‌توانید این تمرین را در ابتدا با پنج دقیقه شروع کنید و کم کم آن را به ده دقیقه و پانزده دقیقه افزایش دهید اما هرگز برای ثابت نشستن تقلا نکنید. باید کاملا در هنگام انجام این تمرین راحت باشید. به تدریج متوجه خواهید شد که این متد ریلکس کردن بسیار برای‌تان مفید است.

نشستن بر روی یک صندلی راحت و بدون حرکت می تواند تمرینی برای افزایش تمرکز باشد.
نشستن بر روی یک صندلی راحت و بدون حرکت می تواند تمرینی برای افزایش تمرکز باشد.

13. تکنیک پومودورو

این تکنیک می‌تواند راهی برای تمرین دادن مغز شما برای رسیدن به تمرکز باشد، درست همان‌طور که عضلات خود را تمرین می‌دهید. برای اجرای تکنیک پومودورو باید به مدت ۲۵ دقیقه به‌طور کامل بر یک کار تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید.

برای هر ۴ دوره ۲۵ دقیقه‌ای، زمان استراحت طولانی‌تر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در نظر بگیرید. اگر در ابتدا ۲۵ دقیقه تمرکز کامل بر یک کار برای شما سخت است، می‌توانید با ۱۵ دقیقه شروع کنید و سپس به‌تدریج این زمان را افزایش بدهید. درنهایت به‌جایی می‌رسید که حتی متوجه گذشت این ۲۵ دقیقه نمی‌شوید!

ورزش کردن راهی برای تمرین دادن به مغز و افزایش تمرکز است

14. تمرکز و ورزش دست

صندلی خود را بردارید و دست‌های‌تان را روی آن قرار دهید، مشت‌ها را گره‌ کرده و پشت سر روی میز قرار دهید تا انگشت شست بر روی انگشتان دو برابر شود. حالا به‌دقت به مشتتان نگاه کنید و سپس به‌تدریج شست خود را باز کنید. در حین انجام این کار، تمام توجه شما باید بر روی این عمل متمرکز باشد طوری که انگار خیلی مهم است.

پس‌ از این کار، اولین انگشت خود را تا زمانی که همه آن‌ها را بازکنید، ادامه دهید. سپس فرآیند را معکوس کنید. این تمرین باید با یک‌دست انجام شود و سپس با دست دیگر تکرار شود. می‌توانید آن را در عرض چند روز به ده برابر افزایش دهید.

15. تمرکز و تمرین در آیینه

در مقابل آینه بایستید، دو علامت را روی یک سطح با چشم خود روی آینه قرار دهید و آن‌ها را به‌عنوان دو چشم انسان تصور کنید که به شما نگاه می‌کنند. در ابتدا ممکن است کمی پلک بزنید، اما بدون حرکت، سرخود را صاف نگهدارید. تمام افکار شما باید متمرکز بر نگاه ‌داشتن سر و اجتناب از افکار دیگر در ذهنتان باشد.

حالا سر، چشم‌ها و بدن خود را باز نگهدارید، فکر کنید که شما به یک کسی که به او اعتماد دارید، نگاه می‌کنید. اطمینان حاصل کنید اتاقی که در آن ایستاده‌اید، تهویه مناسبی دارد. نفس عمیق خود را در مقابل آینه تمرین کنید. شما احساس خواهید کرد که هر سلول به سلول دیگر نفوذ می‌کند، دارای احساس آرامش و قدرت می‌شوید و باعث می‌شود بیشتر تمرکز کنید. این تمرین باید برای ۳ دقیقه انجام شود.

16. خیره شدن به لیوان

یک لیوان کوچک را پر از آب کرده، آن را با انگشتان‌تان بگیرید و بازوی‌تان را مستقیماً در مقابل خود نگاه دارید. حالا چشمانتان را بر روی لیوان ثابت کرده و سعی کنید بازوی خود را آن چنان ثابت نگاه دارید که هیچ حرکتی مشاهده نشود.

ابتدا این کار را به مدت یک دقیقه انجام دهید و سپس آن را به پنج دقیقه افزایش دهید. این تمرین را با یک بازو و بعد با بازوی دیگر انجام دهید. هدف از انجام این تمرین به دست آوردن کنترل بر روی حرکات عضلانی غیر ارادی و انجام حرکات به صورت کاملا ارادی است و منجر به افزایش تمرکز ذهنی خواهد شد.

 تکنیک خیره شدن به لیوان منجر به افزایش تمرکز ذهنی خواهد شد.

17. تمرکز و اشکال هندسی

یک ‌شکل هندسی کوچک از حدود یک سانت ابعاد، مانند یک مثلث، مستطیل یا یک دایره بکشید. آن را با هر رنگی که می‌خواهید رنگ کنید و سپس با نگاه کردن به شکل شما و هیچ ‌چیز دیگری روی آن متمرکز شوید. وارد شدن هرگونه افکار نامربوط و یا حواس‌پرتی را نادیده بگیرید. توجه خود را فقط بر روی شکل متمرکز کنید و سعی نکنید چشم‌ها را فشار دهید.

وقتی این کار را کردید، می‌توانید سعی کنید تصویرش را با چشمان بسته‌تان تجسم کنید. اگر ظاهرش را فراموش کردید، چشمان خود را برای چند ثانیه بازکنید، نگاه کنید و سپس چشم‌های‌تان را ببندید.

18. چند کار را هم زمان انجام ندهید

بسیاری از افراد افتخار می کنند که توانایی این را دارند که چند کار را به صورت هم زمان انجام دهند ولی متاسفانه آگاه نیستند که این کار از مهم ترین عوامل ازبین رفتن تمرکز است؛ همچنین باعث بالا رفتن ضریب اشتباه می‌شود.

دکتر دیوید راک از مؤسسه‌ NeuroLeadership معتقد است که انجام هم‌زمان چند کار، منجر به پایین آمدن هوش (IQ) می‌شود. همچنین انجام هم زمان چند کار باعث می‌شود افراد اشتباه کنند و جزئیات را نادیده بگیرند.

19. اولویت بندی کنید

اگر کارهای زیادی در طول روز برای انجام دادن دارید ، مثلاً قرار است امروز 10 کار را انجام دهید، حتماً قبل از شروع،آنها را اولویت بندی کنید. به طوری که دقیقاً بدانید اول از چه کاری شروع می‌کنید و با چه کاری روز را به پایان می‌رسانید.

بسیاری از اوقات نداشتن تمرکز کافی به این دلیل است که مشغله های زیادی داریم و سردرگم هستیم و نمیدانیم دقیقاً باید از کجا شروع کنیم.

موفقیت-افزایش تمرکز
تمرکز

20. عوامل حواس پرتی را دور کنید

حواس پرتی و تمرکز هر دو دشمن خونی یک دیگر هستند که هیچ وقت با هم سر آشتی نخواهند داشت.

قبل از شروع کار یا مطالعه، حتماً عوامل حواس پرتی مثل گوشی موبایل، صداهای مزاحم، گرما یا سرمای زیاد و حتی بوهای مزاحم را از خود دور کنید؛ چون همانطور که در بالا اشاره شد وقتی ما تمرکز خود را از دست میدهیم، حداکثر ۲۵ دقیقه زمان لازم است تا دوباره به دست بیاید.

پس از هر چیزی که باعث می‌شود شما سرتان را از کار یا کتاب خود برگردانید فاصله بگیرید.

21. در خود علاقه ایجاد کنید

وقتی شما برای کاری علاقه و انگیزه بیشتری دارید، زمان و تمرکز بیشتری را صرف آن خواهید کرد. پس سعی کنید با فکر کردن به خوبی ها و اهدافی که با انجام آن کار قرار است به آنها برسید، در خود علاقه ایجاد کنید.

با این کار شما از انجام آن کار لذت میبرید و همچنین تمرکز خود را بالا می‌برید.

22. به جسم خود بیشتر توجه کنید

بسیاری از بی تمرکزی ها به دلیل نداشتن خواب کافی، تغذیه نا مناسب، خستگی و امثال اینها است.

حتماً بعد از هر یک ربع مطالعه چند دقیقه ای استراحت کنید، این کار باعث خسته نشدن ذهن و افزایش قدرت یادگیری شما خواهد شد.

داشتن برنامه ورزشی منظم هم علاوه بر ایجاد روحیه بالا، نشاط و سلامتی، از عوامل مهم در داشتن تمرکز بالا نیز هست.

برای افزایش تمرکز چه بخوریم ؟

برخی خوراکی ها هستند که می توانند تمرکز شما را به حد بسیار زیادی افزایش دهند. ما مقاله مجزایی در همین رابطه با عنوان چه چیزی برای تقویت حافظه خوب است؟ برای شما نوشته ایم که می توانید با استفاده از خوراکی های آن، هم تمرکز و هم حافظه خود را تقویت کنید. پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید. اما مهم ترین خوراکی های افزایش تمرکز عبارتند از:

1- کافئین

برای افزایش IQ معجزه رخ نمی‌دهد، اما مواد خاصی مثل کافئین می‌توانند انرژی شما را افزایش داده و به تمرکز شما کمک کنند. این مواد در قهوه، شکلات، نوشیدنی های انرژی زا و برخی داروها یافت می‌شوند. هرچند که اثر کافئین ها کوتاه مدت است اما بی تردید آنها ذهن شما را از خواب بیدار می‌کنند. مصرف بیش از اندازه کافئین می‌تواند شما را عصبی و ناراحت کند.

کافئین انرژی شما را افزایش داده و باعث افزایش تمرکز شما می‌شود

2- صبحانه

دوست ندارید صبحانه بخورید؟ تحقیقات نشان داده که صبحانه خوردن موجب افزایش تمرکز و حافظه کوتاه مدت و دقت شما می‌شود. دانش آموزانی که صبحانه می‌خورند نسبت به دیگران عملکرد بهتری دارند. غذاهایی که در بالای هرم غذایی محققین قرار دارند شامل غلات با فیبر بالا، لبنیات و میوه ها می‌شود. از پرخوری پرهیز کنید. محققان همچنین دریافته اند صبحانه های پرکالری موجب عدم تمرکز می‌شوند.

صبحانه کامل خوردن موجب افزایش تمرکز می‌شود
صبحانه کامل خوردن موجب افزایش تمرکز می‌شود

3- مواد قندی

شکر اصلی ترین منبع سوخت مغز شماست. اما منظور قند خوراکی نیست، بلکه گلوکوزی است که بدنتان از قند و کربوهیدرات غذاهایی که می‌خورید جذب می‌کند. به همین دلیل نوشیدن یک چیز شیرین می‌تواند برای مدت کوتاهی حافظه، قدرت تفکر و توانایی های ذهنی شما را افزایش دهد.

استفاده زیاد از آنها می‌تواند موجب کاهش حافظه شود. به میزان نرمال قند مصرف کنید تا بدون افزایش وزن موجب افزایش حافظه شما شود.

4- ماهی

ماهی منبع پروتئین برای تقویت مغز است. غنی از امگا 3 و اسیدهای چرب که کلید سلامت مغز به حساب می‌آیند. این چربی های سالم قدرت عجیبی به مغز می‌دهند. استفاده بیشتر از آنها موجب کاهش اختلالات ذهنی، سکته مغزی و کاهش زوال ذهنی می‌شود. بعلاوه، با افزایش سن نقش مهمی در افزایش حافظه پیدا می‌کنند.

ماهی منبع مغذی برای افزایش تمرکز است

5- اسفناج

بهبود تمرکز، تنها یکی از دلایلی است که شما را به خوردن اسفناج ترغیب می‌کند. اسفناج دارای پتانسیل بهبود وضوح ذهنی است و ظرفیت یادگیری را به شدت افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده که این سبزی تیره رنگ منبع مفیدی برای حفظ سلامت روده است و نباید فراموش کنید که حفظ سلامت روده ارتباط مستقیمی با سلامت مغز دارد. روده ناسالم باعث تشویش ذهن و بدن، اضطراب و عدم تمرکز شود.

6- بلوبری

مطالعات متعدد نشان داده اند که رژیم غذایی غنی از این میوه منجر به افزایش حافظه طولانی مدت و تمرکز می شود. بلوبری سرشار از پلی فنولی به نام آنتوسینانین ها است. این رنگدانه های گیاهی که اغلب آبی، بنفش، و قرمز هستند، منجر به بهبود عملکرد شناختی می‌شوند.

7- تربچه

نیترات‌های طبیعی تربچه جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد و به عملکرد روانی مغز کمک می‌کند. به علاوه در حین تمرین‌های ورزشی سخت تربچه به افزایش انرژی و بهبود سطح عملکرد کمک می‌کند.

نیترات های طبیعی تربچه منجر به افزایش تمرکز خواهند شد

8- کلم قرمز

کلم قرمز نیز مانند بلوبری شامل آنتوسیانین ها و غنی از فیبر است. تحقیقات نشان داده که مصرف کلم قرمز منجر به تقویت مغز و افزایش تمرکز می‌شود.

اگر شما هم راهکار دیگری برای افزایش تمرکز دارید، حتماً آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. قطعاً راهکارها و تجربیات شما به ما کمک بسیار زیادی خواهد کرد…


نویسنده:امیر حسین حقگوی
نویسنده:امیر حسین حقگوی از تیم گام برتر مربی و مدرس مهارت های ارتباطی

پاسخ به سوالات

 1. بهروز مساحی

  سپاسگزارم… بسیار عالی خلاصه ومفیدو بی نهایت کارآمد، سپاسگزام از آقای حقگوی نویسنده مقاله

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظر لطف شما دوست عزیز

   خوشحالیم که مطالب مورد استقبالتون قرار گرفته

   موفق باشید…

 2. صالح

  نظم در محیط اطراف
  خواب و غذای نه کم نه زیاد و به موقع
  بوی های گرم مطبوع که در طب سنتی خیلی تاکید شده و مغز گرم میکنه باعث افزایش تمرکز میشه .

  و در کل خود کنترلی و نظم تمرکز بالا میبره .
  همون اخرین گفته امام علی (ع) پس از ضربتشون : شما را توصیه میکنم به خود کنترلی و نظم در امور

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   بله کاملا درسته دوست عزیز

   ممنون از مطالب و راهکارهایی که در اختیارمون گذاشتید

   موفق باشید…

 3. لیلی

  عالی و مفید بود

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   ممنون از شما

   خوشحالیم از اینکه براتون مفید بوده

 4. سهیل امانی

  خیلی عالی بود. ممنونم.

  پاسخ دادن
 5. حمیده

  مطالب مفیدی بود

  پاسخ دادن
  1. ممنون از نظر شما

 6. ناهید

  سلام عالی بود مختصر و مفید
  عوامل حواس پرتی رو دور کنید
  به کارتان عشق بورزید
  الویت بندی کنید
  به جسم خود بیشتر توجه کنید
  از انجام همزمان چندین کار اجتناب کنید
  سپاس

  پاسخ دادن
 7. Mahdi_hoseinnejhad

  سلام…
  واقعا همینطوره که وقتی تمزکز کافی نداشته باشی زمان رو خییلیی از دست میدی…
  امیدوارم بتونم خیلیی خوب روی کارهام متمرکز بشم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   امیرالمومنین در حدیثی می فرمایند:(( فرصت ها چون ابرها می گذرند ، پس فرصت های نیک را غنیمت شمارید))
   بیانگر همین موضوع است.

 8. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  عالیییی بود….
  این جمله خییلیی زیبا بودکه:برای انجام کار بزرگ عشق به آنچه که شما انجام میدهید لازم است
  ممنون بابت مقاله خوب و کاربردیتون

  پاسخ دادن
  1. سلام کاربر گرامی
   ممنون از نظر شما موفق باشین

 9. فاطمه محسنی

  سلام ممنونم از نویسنده برای اینکه موضوع مورد نیازمون رو انتخاب کردید واقعا برای من که پشت کنکوری همه نکاتش عالی بود مخصوصا دور کردن عوامل حواس پرتی و اولویت بندی کارها و اینکه منم فکر میکردم انجام همزمان چند کار باهم یعنی من خیلی خوب و درجه یک هستم ….

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   خوشحالیم که براتون مفید و کاربردی بوده ، الهی که خبر های خوبی از شما بشنویم و در مسیر تحصیلیتون موفق وسربلند باشین .

 10. لیلا رفیعی

  سلام وخسته نباشید و خدا قوت
  و خوشحالم که دوستان موفق و استاد مهربان دارم ممنون از این مطالب لیلا رفیعی هستم

  پاسخ دادن
  1. سلام خانوم رفیعی عزیز همراه همیشگی
   ممنون از انرژی خوب شما 🙂

 11. mahdiyeh faraji

  خیلی خیلی خوب بود ممنون از نوشتن این مقاله⚘⚘⚘

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما کاربر عزیز

 12. علی احمدزاده

  سلام بسیار مقاله خوب و زیبا داشتید از شما تشکر میکنم و ممنون که راه های افزایش تمرکز را در مقالتون گفتید.

  پاسخ دادن
 13. Pariya_amirpor

  عالیی بوودد ممنون و سپاسگذار هستممم;)

  پاسخ دادن
  1. ممنون از توجه شما

 14. پارسا هموله

  سلام به استاد حقگو
  مهدی پاکدامن واقعا درست میگه، نمیشه که شما مقاله بنویسید و خوب نباشه…
  ممنونم ازتون

  پاسخ دادن
 15. مهدی پاکدامن

  Mage mishe aqay haqgoo maqale benivisand o oon maqale aali nabashe???
  Msl hamishe gol kashtid???

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link

در اینستاگرام گام برتر،رایگان آموزش ببینید

close-link