.رشد فردی

رشد فردی یا توسعه فردی ، همان چیزی است که می‌تواند ما را به موفقیت برساند. اما قبل این که برم سراغ رشد فردی، حتماً شما هم یادتونه تو درس های مدرسمون، بعضاً سوالاتی بود که شاید الآن از جوابش خندمون بگیره و به خاطر سادگیش سری به علامت تمسخر بچرخونیم! ولی اون وقت با قدرت جواب سوال رو میدادیم و با غرور به نمره کاملی که از اون سوال می گرفتیم نگاه می کردیم. ما در این مقاله می خواهیم به رشد و تعالی فردی بپردازیم و بگیم که رشد فردی چیست و چطور باید آن را در وجود خودمان تقویت کنیم؟

رشد فردی

مهم ترین مسائل رشد فردی چیست؟

 • رشد فردی چیست؟
 • اهمیت رشد فردی
 • چگونه رشد فردی خود را افزایش دهیم؟
 • رابطه رشد فردی و موفقیت
 • کتاب های رشد فردی
 • دوره های رشد فردی
 • برنامه توسعه فردی
 • ابعاد توسعه فردی
 • انتهای رشد فردی چیست؟

این چند نکته، مهم ترین مسائل در رشد شخصی هستند که می‌تونید با خوندن کامل این مقاله، درباره اونها بیشتر بدونید. شک نکنید با دانستن این نکات، از همیشه به موفقیت نزدیک خواهید شد. اما قبل این که این مقاله را مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا کلیپ زیر را که در آن براتون درباره رشد فردی و اهمیت آن توضیح می‌دهم مشاهده کنید تا با دید بهتری درباره رشد فردی به سراغ یادگیری مطالبی درباره آن بروید…

در حال بارگذاری...

رشد فردی چیست؟

رشد فردی همون طور که از اسمش پیداست یعنی شما رو خودتون کار کنید، تمرکزتون رو از دیگران بردارید و به خودتون منعطف کنید. هر روز یک قدم کوچک به سمت بهتر شدن بردارید و تنبلی نکنید و مدام خودتون رو تو مسیر موفقیت ببینید. مسئولیت صد در صد زندگیتون رو بر عهده بگیرید و از اینکه شکست ها و ناکامی هاتون رو به گردن دیگران بندازید، اجتناب کنید. اصلاً وقتی عمیق تر فکر می کنیم می بینیم یکی از اهداف خلق شدن و زندگی کردن ما انسان ها روی زمین، همین رشد فردی، یعنی بهتر شدن و تعالی ماست.

رشد فردی خلاصه و مفید از زبان مجتبی مصطفایی

 

اهمیت رشد فردی

خیلی مایل نیستم که از کلمات اغراق آمیز استفاده کنم. ولی چه کنم که تجربه شخصی خودم و هزاران مراجعه کننده ای که مهارت های رشد و توسعه فردی رو یاد گرفتند و تو زندگی روزمره خودشون به کار بردند، مجبورم می کنه که حق مطلب رو ادا کنم و با قدرت بگم که شما تو زندگیتون معجزه رو با تمام وجودتون حس خواهید کرد.

وقتی برای بار اول قدرت ابراز وجود و صحبت کردن تو جمعی رو پیدا می کنید، وقتی در اوج نا امیدی و شکست نور امید به سرزمین وجودتون می تابه، وقتی در بین تمسخر و تحقیر اطرافیان روی پای خودت می ایستی و در کل، وقتی انقدر می درخشی که دیگران نمی‌توانند از کنار تو به راحتی بگذرند، آن وقت تو هم با تمام وجودت معجزه رو تو زندگی حس خواهی کرد.

اگر دوست دارید برایتان واضح تر بگویم، باید عرض کنم که رشد فردی یا بهبود فردی مسائل زیر رو براتون به همراه خواهد داشت:

 • وقتی رو خودتون کار کردید و کلّی رشد خودتون رو دیدید، اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهید کرد.
 • وقتی جایگاه بالای خودتون رو شناختید، عزت نفس تون به شدت بالا میره و از کارهای بی ارزش دور خواهید شد.
 • وقتی به خودتون ایمان پیدا کردید، استرس و ترس از شکست به شدت کاهش پیدا می کنه.
 • وقتی می بینید کارهایی رو انجام میدید که قبل تر از انجام اونها عاجز بودید، لذت بالایی از زندگی خواهید برد.
 • وقتی کارهایی رو انجام میدی که دیگران به هر دلیلی از انجامش سر باز می زنند، فرق شما با اونها کاملاً مشخص خواهد شد و بین اونها می درخشید.
 • وقتی حالت خوبه و داری با تمام وجودت برای آرزوهات تلاش می کنی، موفقیت رو خیلی نزدیک تر از قبل می تونی ببینی.
وقتی رشد فردی پیدا می‌کنی، دیگه نگران موفقیت نباش
وقتی رشد فردی پیدا می‌کنی، دیگه نگران موفقیت نباش

چگونه رشد فردی خود را افزایش دهیم؟

الآن دیگه وقت اون رسیده که براتون کارهایی رو بیارم که با تمرین پی در پی اونها، تغییرات بزرگی رو تو زندگیتون ببینید و از رشد کردن و نزدیک شدن به هدفتون لذت ببرید. فقط حواستون باشه که فکر نکنید این موارد کلیشه ای است و انجام دادنش سودی رو برای ما نخواهد داشت؛ چون هزاران نفر فقط به ما حس و حال خوبشون و پیشرفت هاشون و مخابره کردند. پس شعار همیشگیمون رو فراموش نکنید که موفقیت، تکرار لجوجانه کارهای ساده است…

 • سعی کنید حتماً یه وقت ثابت رو تو روز برای مطالعه کتاب های روانشناسی تخصیص بدید. (اگر چه فقط روزی 5 دقیقه)
 • در هنگام رانندگی و پشت ترافیک بهترین زمان گوش دادن  کتاب ها و کلیپ های صوتیه. (استفاده از این زمان برا من که معجزه کرده)
 • کلاس های رشد فردی سرعت رشد شما رو چندین برابر، و نقش تعیین کننده ای در مسیر موفقیت شما ایفا می کنند. (خود من هنوز هم بعد از سالها تدریس برنامه ثابت برای آموزش دیدن خودم دارم و البته در ادامه هم بیشتر در این باره توضیح خواهم داد.)
 • سحر خیز بودن انرژی شما برای انجام کارهای روزمرتون چندین برابر می کنه. (اگه حس خوب سحر خیزی رو بچشید شک ندارم حتی روزی از اون غفلت نخواهید کرد)
 • محیط اطراف خودتون رو از افراد مثبت و اهل تلاش و موفقیت پر کنید. (بدون شک می گم یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار مسیر موفقیت شما افراد اطراف شما هستند؛ به هیچ وجه، تأکید می کنم به هیچ وجه از این نکته غفلت نکنید)
 • مدام با خود تکرار کنید که شما هم می توانید به تمامی آرزوها و اهداف بزرگ خود برسید. (شک نکنید شما چیزی از انسان های بزرگ و موفق دنیا کم ندارید)
رشد فردی
رشد فردی

رابطه رشد فردی و موفقیت

شاید شما هم مثل من برای بار اول که چشمتون به تمرین های رشد فردی افتاده، اونها رو ساده در نظر گرفتید و شاید خیلی تاثیر گذار در راه رسیدن به موفقیت فرض نکردید.

بهتون حق میدم، چون سادگی و بعضاً کوچک بودن کارها، ما رو به این اشتباه می اندازه که اون کار تأثیر زیادی تو رشد ما نداره. شاید هم ما متأثر از داستان ها و فیلم ها و تخیلات ذهنمون همیشه دنبال کارهای خارق العاده و دور از ذهن برای رسیدن به موفقیت بودیم که یک شبه آن را انجام دهیم و به موفقیت برسیم.

هرچه که باشد همین الان این فکر باطل رو از ذهنتون پاک کنید که تا وقتی که این تفکر اشتباه وجود داشته باشه اصلاً شما مسیر موفقیت خودتون رو شروع نمی کنید، چه برسه بخواهید به اون پیروزی دست پیدا کنید.

دلیلش هم واضحه. چون اصلاً کار خارق العاده ای وجود نداره که ما بخواهیم انجامش بدیم و در فرض وجود داشتن هم چون اون قدر اون کار رو ذهنمون بزرگ تصور کرده که هیچ گاه جرئت شروع کردن اون رو به ما نخواهد داد.

پس حتماً این نکته مهم را در نظر داشته باشید که تا رشد فردی خود را افزایش ندهید، به موفقیت نخواهید رسید…

تا رشد فردی خود را افزایش ندهید به موفقیت نخواهید رسید
تا رشد فردی خود را افزایش ندهید به موفقیت نخواهید رسید

کتاب های رشد فردی

برای خواندن کتاب های زیر برنامه بریزید. چون آنها بدون شک مسیر پیشرفت و رشد شما را هموار خواهند کرد. این کتاب ها به تجربه شخصی خودم و میلیون ها نفر در سراسر دنیا تأثیرات شگرفی رو تو زندگی افراد ایجاد کرده و بدون شک شما هم می توانید یکی از آنها باشید.

 • اثر مرکب (نویسنده: دارن هاردی)
 • آیین دوست یابی (نویسنده: دیل کارنگی)
 • برتری خفیف (نویسنده: جف اولسون)
 • حکایت دولت و فرزانگی (نویسنده: مارک فیشر)
 • هفت عادت مردمان موثر (نویسنده: استفان کاوی)
 • قدرت عادت (نویسنده: چالز داهیگ)
 • خودتو شارژ کن (نویسنده: مجتبی مصطفایی)

در مقاله کتاب های روانشناسی ، نام 20 مورد از بهترین کتاب های حوزه رشد فردی و روانشناسی را به همراه توضیحات کوتاه و مفیدی درباره آنها آماده کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید روی رشد فردی خودتان کار کنید، حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید تا با بهترین کتاب های این حوزه آشنا شوید.

کتاب خواندن رشد فردی شما را به شدت افزایش خواهد داد

دوره های رشد فردی

گفتم که دوره های رشد فردی خودش کلی نقش مثبت رو برای شما به همراه میاره و می‌تونه کلی حس خوب رو بهتون تزریق کنه. چون آموزش دیدن، همیشه به شما کمک می‌کنه و باعث می‌شه هم اصلاعاتتون درباره موضوعی که آموزش می‌بینید زیاد شه، و هم کلی اتفاق خوب رو برای خودتون رقم بزنید. خود من ترجیح میدم که همیشه این حس خوب رو داشته باشم و حتی همین الآن هم برنامه ای براش شرکت در این نوع دوره ها دارم.

متأسفانه مردم ما دید خیلی خوبی به آموزش ندارند و به همین خاطر، معمولاً کلاس ها و دوره های رشد فردی، محبوبیت کمتری بین مردم داره. اما همه کسانی که در این دوره ها شرکت می‌کنند بعد از کلاس میگن که واقعاً جنس این آموزش ها با سایر آموزش هایی که ما تا حالا دیدیم فرق می‌کنه و اصلاً شبیه اون آموزش هایی نیست که ما تو مدرسه و سایر جاها دیدیم.

شرکت در کلاس های رشد شخصی هم باعث افزایش پشتکار و اراده می‌شه، هم افزایش قدرت یادگیری مغز، هم به ما میگه که چگونه استعداد خود را کشف کنیم و هم بهترین روزهای عمرمون رو برامون رقم می‌زنه. این ها رو می‌تونید از کسانی که در دوره های رشد شخصی گام برتر و سایر کلاس ها شرکت کردند بپرسید…

تعریف رشد فردی

برنامه توسعه فردی

یک راه مهم برای اینکه رشد فردی خودتون رو افزایش بدید، اینه که برای افزایش رشد فردیتون برنامه داشته باشید.

برای رسیدن به موفقیت در هرکاری، نیازمند این هستیم که برنامه ریزی داشته باشیم و شک نکنید که بدون برنامه ریزی، رسیدن به موفقیت هم برامون غیرممکن خواهد بود.

رشد شخصی هم همین طور است. تا وقتی ما تصمیم جدی نگیریم و برنامه نداشته باشیم برای افزایش رشد فردی خودمون، مسلماً پیشرفتی هم حاصل نخواهد شد. پس سعی کنید برای رشد فردیتون برنامه بریزید. یعنی سعی کنید به کلاس های رشد فردی برید، با جملات انگیزشی انگیزه خودتون رو افزایش بدید، اهداف بزرگ برای خودتون تعیین کنید و با سایر راه هایی که در این مقاله گفته شد، به افزایش رشد فردی خودتون کمک کنید…

برای افزایش رشد فردی خود، برنامه داشته باشید
برای افزایش رشد فردی خود، برنامه داشته باشید

ابعاد توسعه فردی

رشد و توسعه فردی، به هیچ وجه تک بُعدی نیست و اصلاً هم چیزی نیست که فقط شما رو از یک لحاظ به پیشرفت و موفقیت برساند. اصلاً رشد فردی یعنی رشد در همه چیز!

رشد فردی به شما کمک می‌کند تا انرژیتون رو افزایش بدید، حال خودتون رو خوب کنید، راه های برخورد با دیگران رو یاد بگیرید، شیوه های رسیدن به موفقیت رو بدونید، با راه های برنامه ریزی کردن آشنا بشید و کلی اتفاق خوب دیگه براتون رقم بخوره.

می‌بینید؟ جنبه ای نیست که رشد شخصی نتواند شما را در آن پیشرفت دهد. پس ما با یادگیری و افزایش رشد فردی خودمون، در واقع به پیشرفت همه جوانب زندگیمون کمک کردیم…

افزایش رشد فردی منجر به رشد در همه جوانب زندگی ما خواهد شد

انتهای رشد فردی چیست؟

نکته هیجان انگیز این مسیر درست همین جاست که تو روز به روز و لحظه به لحظه، بهتر و بهتر خواهی شد و پیشرفت می کنی و این حس و حال خوب موفقیتت، دائماً در حال افزایش و اضافی شدنه.

این مطلب رو فراموش نکنیم که خداوند مارو طوری خلق کرده که مسیر خوبی ها و به سمت کمال رفتن در هر لحظه از زندگی برایمان خوشحال کننده و مسرّت بخش باشد و هیچ وقت برای این مسـیر، پایانی در نظر گرفته نشده است، یعنی هرچه قدر هم در کاری خوب باشیم، می توانیم بهتر و عالی شویم و هیچ گاه به نقطه ای نخواهیم رسید که دیگر رشد امکان پذیر نباشد.

چه قدر زیباست این قانون طبیعت که ساخته و پرداخته خدای حکیم و دانای ماست؛ که در هر جایی و مکانی و مرتبه ای هستی می تونی بیشتر بدرخشی و از زندگی لذت ببری…

در هر جا و هر مکانی که هستی، می‌توانی با افزایش رشد فردی خود از زندگی لذت ببری

سخن پایانی به رشد فردی ها

و در پایان با تمام وجودم به شما این اطمینان را می دهم که شما لایق بهترین ها هستید و توانایی رسیدن به تمامی آرزوهایتان را دارید؛ فقط و فقط شروع کنید…

جف اولسون در کتاب برتری خفیف می‌گوید: “کارتان را آغاز کنید، توانایی انجام آن به دنبالش می آید”

حلقه مفقوده موفقیت اکثر انسانها همین نکته است. پس با تمام وجودت تلاش کن و بدان که تنها کسی که می تونه تو زندگیت معجزه رو ایجاد کنه، خودتی و نه هیچ کس دیگه…

رشد فردی


نویسنده: مجتبی مصطفایی
نویسنده: مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مدرس رشد فردی و  موفقیت

 1. سیدعلی صفی نژاد

  به نام الله
  با مطالعه ی این مقاله به این نتیجه رسیدم که افراد برای پیشرفت در مسائل زندگی روزمره نیاز به این دارند که اول رو ی رشد فردی خودشون کار کنند، و بعد از پیشبرد رشد فردی خود، به دیگر مسائل بپردازند .در این صورت است که به موفقیت دست پیدا خواهند کرد.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله حتماً همین طوره…ممنون از نظر لطف شما

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. خانه هوشمند آلفا

  من فکر میکنم رشد فردی به خلاصه میشه در این جمله: خواستن باید همراه با برخاستن باشد. تامااام

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله این هم تعبیریه؛ ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون

   موفق باشید

 3. محمدجواد زارعی

  مطلب بسیار عالی بود
  در واقع رشد فردی همه چیز است و انسان بدون رشد فردی هیچ چیز نیست
  ما به هرچیزی که بخواهیم برسیم باید به اندازه ی همان در رشد فردی خود تلاش کنیم
  اگر تا الان به چیزی که میخواهیم نرسیده ایم قطعا دلیلش این است که هنوز از نظر رشد فردی ظرفیت آن هدف را نداریم و باید با تلاش در افزایش رشد فردی ، این ظرفیت را در خودمان ایجاد کنیم
  اگر روزی برسد که ما برای رشد فردی خودمان کاری انجام ندهیم شکست خورده ایم
  کافیه به این حدیث توجه کنیم . کل رشد فردی در همین حدیث خلاصه شده
  امام موسی كاظم عليه‌‏السلام فرمودند:
  كسى كه دو روزش با هم برابر باشد، زيان كار است. كسى كه امروزش بدتر از ديروزش باشد، از رحمت خدا به دور است.
  كسى كه رشد و بالندگى در خود نيابد، به سوى كاستى‏‌ها مى‏‌رود و آن كه در راه كاستى و نقصان گام بر مى‏‌دارد مرگ برايش بهتر از زندگى است
  اگر بخواهیم در مسیر رشد فردی گام برداریم بدون برنامه ریزی هرگز موفق نخواهیم شد
  پس باید یک برنامه ی منظم داشته باشیم و طبق این برنامه در مسیر رشد فردی حرکت کنیم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله دقیقاً همین طوره که میگید. ممنون از این نظر جامع و کاملتون و مطالب خوبی که فرمودید.

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. بیتا محمدیان

  باسلام و وقت بخیر خدمت شما سپاس بیکران از مطالب بسیار زیبا و تامل برانگیز و تاثیر گذاری که برایمان مطرح کردید به نطر من اگر هر فردی اول خودش را بشناسد و به خودش کمک کند تا انها شکوفا شود بهتر می تواند در مسیر حرکتش قدم بر دارد و به اهداف و آرزوهایش برسد

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله کاملاً نظرتون درسته. طبیعتاً کشف استعدادها و خودشناسی افراد، میتونه به شدت در مسیر موفقیت به اونها کمک کنه.

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. رقیه کریمی

  سلام. من در دوره استادی گذشته با برنامه ریزیهایی که کردم تونستم با مطالعه کتابها. گوش کردن به صوت ها. شرکت در کلاسهای رشد فردی و…رشد فردی کنم و نتیجه آن را هم که بالا رفتن اعتماد به نفس و کاهش اضطراب و افزایش اراده و انجام کارهایی مثل کتاب نویسی که دیگران قادر به نوشتن آن نشدند بشوم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر.

   خیلی خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید و روز به روز به موفقیت نزدیک تر میشید…موفق باشید

 6. حسین بیات

  جف السون:کارتان رااغاز کنید توانایی انجام آن به دنبالش می آید بله رشد فردی اشاره به یکی از ابعاد وجودی انسان داره که رشدش پایان نداره وانسان بااین ویژگی اشرف مخلوقات هست

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله دقیقاً همین طوره، ممنون از نظر شما

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 7. بانو ملیحه کاویانی

  سلام وقت بخیر
  ببینید این نکته که فرمودین کار خود را آغاز کنید، توانایی انجام آن به دنبالش می آید واقعا درست هست ما در هر کاری که وارد می شویم در صورت داشتن علاقه، به مرور زمان رشته های عصبی مغز ما در حیطه مورد نظر ساخته می شود و روند پیشرفت را برای ما مهیا میکند.
  به امید موفقیت تمامی اعضای دوره استاد برتر و تشکر ویژه دارم از تیم محترم گام برتر

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله شما تا زمانی که کاری رو شروع نکنید، امکان نداره که تو اون تبحر پیدا کنید اما وقتی شروع کنید، حتماً اتفاقات خوب پشت سر هم براتون رخ میدن.

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 8. ر. نژادشجاعی

  با سلام خدمت شما استاد بزرگوار
  این مقالتون هم عالی بود وکلی حالمونو خوب کرد . اونهایی که فکر میکنن رسیدن به موفقیت فقط برای یه افراد خاص هستش باید این مقاله رو بخونن تا متوجه بشن آدمهای موفق امروز همون آدمهای تلاشگر دیروز هستن …

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از نظر لطفتون. بله دقیقا همین طوره، حتماً همه ما توانایی هایی داریم که هنوز کشفشون نکردیم و میتونیم با استفاده از اونها به موفقیت برسیم.

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 9. صباحی

  سلام. مطالب بسیار جامع و تاثیر گذار بودند. چقدر زیباست که خداوند انسان هارو طوری خلق کرده که توانایی رسیدن به خواسته ها و ارزوهاشون رو دارند و فقط کافیه تلاش کنند و تسلیم نشند و به خدایی توکل کنند که خالق تمام خوبی هاست. سپاس بی کران از زحماتتون. امیدوارم که خداوند همیشه پشت و پناهتون باشه….

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله حتماً همون خدایی که آرزوها و اهداف ما رو تو سرمون قرار داده، توانایی رسیدن به اونها رو هم بهمون داده.

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 10. رقیه کریمی

  سلام من هم تونستم با کتاب خوندن . با سخنرانی گوش کردن و مقاله خوندن و کلاسهای معرفتی رفتن و… رشد فردی خوبی کنم و از این بابت هم خیلی خوشحالم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بسیار خوشحالیم که رشد و پیشرفت شما رو می بینیم و اتفاقات خوبی داره براتون رقم می خوره. امیدوارم همین طور با قدرت پیش برید و موفقیت رو از همیشه به خودتون نزدیک تر ببینید.

   موفق باشید

 11. سمیه نوری

  آقای جیم ران میگن ک به ندرت پیش میاد ک موفقیت ما از میزان رشد شخصی ما جلوتر بره… در واقع ما با آدمی ک به ان تبدیل میشویم موفقیت رو به خود جذب میکنیم…..این جمله بسیار الهام بخش بوده برای من

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله دقیقا همین طوره. در واقع درجه رشد فردی شما، درجه موفقیت شما رو مشخص خواهد کرد…

   ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون

 12. KristinaWhown

  هر کسی به خانه? 🙂

  پاسخ دادن
 13. محمد رضا فکری

  سلام
  بسیار عالی

  قطعا مهم ترین ستون موفقیت همین رشد فردی هست که همه جوانت زندگیمونو رشد میده

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   ممنون از شما

 14. ام لیلا احمدی

  با امید به اینکه بتونم قدمهامو در مسیر رشد فردی بردارم حرکت می کنم ان شاءلله شجاعت تغییر درست رو داشته باشم
  با تشکر از انرژی سرشار شما بزرگواران

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم که در این مسیر همراه شما هستیم
   سپاس از شما کاربر گرامی

 15. سهیلا کریمی

  بله کاملا درسته. اتفاقا تو همین هفته اخیر یکی بمن گفت شما که اینهمه وقت صرف مطالعه میکنی و وقتتو میزاری پای اینچیزا یه وقت اززندگیت نمیمونی؟ خندیدم و گفتم مگه تعریف زندگی چیه؟ مگه جز این نیست که از داشته هامون لذت ببریم و تلاش کنیم برا موفقیت . موفقیت منم تو این راهه .و بابرنامه ریزی وقتم اضافه میارم. بنظرم رشد فکری و فردی اگه باشه دیگران زیاد دخالت تو امور همدیگه نمیکنن و بجای کنکاش تو امور دیگران, خودشون راه پیسرفتشونو پیدا میکنن???

  پاسخ دادن
 16. سمیه تیموری

  ???سلام ، امیدوارم مراحل رشد فردی رو خوب پشت سر بزاریم و به اوج برسیم.
  ممنون از همراهی شما???

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بهترین هارو براتون آرزو داریم
   موفق باشید
   سپاس از همراهی شما

 17. رقیه کریمی

  سلام خیلی ممنون از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما کاربر گرامی

 18. Pariya_amirpor

  سلام خیلی مقاله خوبی بود کانلا حق باشماست رشد فردی خیلی تاثیر روی زندگی و موفقیتمون میزاره

  پاسخ دادن
  1. دوست گرامی سلام
   ممنون شما

 19. ام لیلا احمدی

  رشد فردی پایه و نهایت است به شرطی که در طول مسیر شارژ شود.
  امیدوارم تلاشم برای رسیدن به این هدف هر لحظه تداوم داشته باشد.
  با تشکر از استاد حقیقت گو ، شاد و مصمم

  پاسخ دادن
  1. شک نداریم روزی شما رو تو اوج خواهیم دید
   ممنون از نظر لطف شما

 20. الهه ابراهیمی

  دقيقا درسته .رشد فردی یعنی همه چیز.آدم تا برای خودش ارزشی قائل نباشه و دنبال رشد خودش نباشه ب هیچ چیز نمیرسه…

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   سپاس گزارم

 21. ناشناس

  سلام استاد
  ممنون از مطالب زیباتون
  رشدفردی یعنی اینکه خودتو قبول داشته باشی
  وپله پله بری جلو

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما کار بر گرامی

 22. مینا اصل اسکندر

  بسیار عالیست نتیجه کلی این است که اگر انسان بااراده راسخ قدم بردارد پستیها وبلندیها راطی میکند و موفقیت را با تمام وجود لمس میکند سپاس از شما

  پاسخ دادن
  1. نتیجه گیریتون عالی بود
   سپاس گزارم

 23. حمیده

  سلام مطالب مفیدی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 24. صغری تیموری

  سلام واقعا رشد فردی خیلی مهم است وانشااله بتوانیم دراین مسیر به هدف خود برسیم ومعجزه را درزندگی تجربه کنیم.اززحمات استاد بزرگوارتشکر میکنم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم در این مسیر همراهتون هستیم
   ممنون از همراهی شما

 25. مهدی حسین نژاد

  رشد فردی یعنی همه چی….
  میخوای زدگی خوب و شادی داشته باشی باید رو رشد فردی کار کنی
  میخوای درامد بالایی داشته باشی باید رشد فردی خودت رو ارتقا بدی
  درواقع همه مردم برای رسیدن به هدفشون نیاز به رشد فردی دارند قطعا

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   ممنون از توجه شما

 26. صفری

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون امیدوارم در طول مسیر ب رشد فردی برسیم انشاالله

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس گزارم
   موفق و پیروز باشید

 27. hajiali

  سلام خسته نباشید
  خوبه که همه برای بهتر شدن به قدر وسع بکوشیم 🙂 ….
  ممنون

  پاسخ دادن
 28. حسین غفاری

  سلام
  ممنون

  پاسخ دادن
 29. معصومه شاهری

  سلام.با عرض ادب و احترام و تشکر از مقاله زیبا.اعتقاد و ایمان قلبی به خود داشتن و از شکست نترسیدن یعنی خودت خدوت خودت.با سپاس

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   امیدوارم که واقعا شما از شکست نترسید و خود خود خودتون باشید…

 30. پریزاد

  سلام استاد خداقوت ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون. تمام تلاش خودمون رو میکنیم برای استاد برتر شدن.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام
   امیدوارم که يه استاد برتر بشيد خیلی زود…

 31. منیرسادات حسینی

  به امید اینکه با حال خوب واعتماد به نفس بالا گامی به سوی موفقیت برداریم.با سپاس از شما استاد گرامی

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   بله ما هم امیدواریم و داریم تموم تلاشمون رو در این راستا انجام میدیم

 32. معصومه قلی زاده

  ممنون برای وقتی که گذاشتید?

  پاسخ دادن
 33. ساقی

  سلام
  مطالب خیلی مفید بودند امیدوارم همگی بتونیم در مسیر موفقیت گام برداریم و به رشد و کمال برسیم

  پاسخ دادن
 34. معصومه قلی زاده

  ممنون برای وقتی که گذاشتید?

  پاسخ دادن
 35. نسرین اجودانی

  ممنون از مسیر روشنی که پیش رومون گذاشتید

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلامت باشید. امیدواریم به بهترین نحو از این مسیر استفاده کنید…

 36. کیانمهر

  سلام ممنون از مطالب زیباتون
  خیلی ممنون از بابت معرفی کتاب

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلامت باشید
   امیدوارم حتما کتاب هارو مطالعه کنید تا رشد فردی تون به شدت فزایش پیدا کنه…

 37. Shahri

  از نظر قبلی یک چیزی یادم رفته بود
  I can’t say any things in a sentenses.

  پاسخ دادن
 38. لیلا نوری

  عالی و مفید مثل همیشه

  پاسخ دادن
 39. مهدی پاکدامن

  سلام
  خیلی جذاب و عالی بود
  ممنونم

  پاسخ دادن
 40. معصومه تیموری

  تا وقتی به رشد فردی و شخصیتی نرسیم ، نه میتونیم اثرگذار باشیم نه به سمت جلو حرکت کنیم.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   دقیقا رشد فردی اولین و مهم ترین گام برای رسیدن به موفقیته…

 41. سهیلا کریمی

  مفید بود احسنت

  پاسخ دادن
 42. Ali

  بسیار عالی
  وقتی زندگی با بکارگیری مهارت‌هایی روی دیگه‌اش رو نشون میده خیلی لذت بخشه.

  ممنون از استاد عزیز

  پاسخ دادن
  1. تبریک میگم که به دنبال کسب مهارت هستید
   متشکرم

 43. ابوسعیدی

  سلام
  بسیار عالی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 44. عباس

  سلام.وقتتون بخیر.
  من با خوندن این مقاله فهمیدم که چقدر بلد نیستم با خودم چطوری رفتار کنم و چه چیزایی نیاز دارم.
  خیلی جالبه که رشد فردی این قدر مزایا داره و سعی میکنم رشد کنم چون اگه رشد نکنم قطعا ضرر میکنم.
  دیگه باید به خودم اهمیت بدم.
  از الان به بعد کارای ساده رو با لجاجت تمام انجام میدم.
  واز شما تشکر میکنم که بیشتر از خود ما به فکر مائید.شاد و پیروز باشید.

  پاسخ دادن
  1. سلام وقتتون بخیر
   هدف ما موفقیت و رشد شماست
   ممنون از نظر لطف شما کاربر گرامی

 45. مهدی پاکدامن

  با عرض سلام و خسته نباشید
  تا حالا هیچ وقت درباره ی رشد فردی انقدر فک نکرده بودم و نمیدونستم که از چه جایگاهی بالایی تو مسیر موفقیت برخورداره…
  واقعا دارم نبود خییلی از مهارت های لازم رو تو خودم حس میکنم
  ممنونم از مطالب ارزشمندتون…

  پاسخ دادن
  1. سلام خداقوت
   تبریک میگم که به دنبال کسب مهارت و رشد هستید
   موفق باشید

 46. Shahri

  سلام
  خیلی ممنون از مقالات که حتی در بیرون از کلاس پشتیبانی حرفه ای دارید
  Fentastic
  Great

  پاسخ دادن
  1. Hello
   The quality of work for our team is worth a lot
   🙂 Thank you Dear user

 47. عباس خدانه دوستدار شما

  سلام : ازاینکه می بینم پشتکار بالایی داریدوخیلی خوب مطلب می نویسید لذت می برم.. موفق وسر بلند باشید.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام بر استاد خدانه عزیز و دوست داشتنی باعث افتخاره بنده است که مورد لطف و عنایات حضرتعالی قرار می گیرم…ممنونم ازتون

 48. Daniel Daneshmand

  جدا از اینکه چقدر مقاله خوبی بود،من به شخصه ازاین تغییراتی که تو بچه ها ایجاد شده خیلی انرژی گرفتم که بیشترش بخاطر تلاش های آقای مصطفایی هست.ممنون از این همه انرژی مثبت:)

  پاسخ دادن
  1. ممنون از انرژی خوب شما

 49. masoomeh_hosein nejhad

  سلام
  ممنونم استاد که با یک مقاله مفید وکاربردیه دیگر باعث رشد ما شدید

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 50. محمد

  استاد بابت مقاله ای که برامون نوشتید خیلی ممنون
  با خوندن این مقاله بیشتر به راهی که وارد اون میشیم امید وار میشیم و همین امید واری میتونی بخشی از موفقیت مارو رقم بزنه
  تشکر

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   ممنون از شما

 51. hajiali

  توي دوره رشد فرد واقعا ما كاري رو انجام ميديم كه ديگران به هر دليلي از انجام آن سرباز مي زنند اينه كه فرق بين ما و بقيه مشخص ميشه چون داريم هر روز تلاش ميكنيم بهتر از ديروز باشيم 🙂
  مثل هميشه عالي بود ممنونم??

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم 🙂

 52. Maryam sardari

  خیلی مقاله بی نظیری بود بهتون تبریک میگم.و این نکته ی قابل توجهی که گفتین هر چقدرم رشد کنیم بازم نیاز به رشد داریم و تمومی نداره خیلیم لذت بخشه و هرچقدر پیشرفت میکنیم هم عالیه و هم برای عزت نفسمون تاثیر گذاره

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما دوست عزیز

 53. پارسا هموله

  سلام
  همون طور که گفتید گوش دادن به کتابای صوتی خیلی میتونه کمک کنه بهمون وقتی جایی هستیم که نمیتونیم کتاب بخونیم یا اگه حوصلش رو نداریم.
  و البته ازتون تشکر میکنم بابت این مقاله فوق العاده و زبون سادش

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از توجه شما

 54. sahar aliverdilo

  وای واقعا عالی و بی نظیر مثل همیشه و واقعا هر چی بگم بازم کمه بسیااار اموزنده بود مرسی ازتون♡♡♡♡

  پاسخ دادن
 55. A.A.AJANDAK

  سلام واقعا عالی بود
  امیدوارم با تلاش تو پایان دوره رفتارهامون رو خودمون کنترل کنیم…

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید

 56. A.A.AJANDAK

  سلام واقعا همینطور
  امیدوارم باتلاشمون تو پایان دوره رفتارهامون رو خودمون کنترل کنیم…

  پاسخ دادن
 57. ناشناس

  سلام
  واقعا همین طوره

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 58. Pariya_amirpor

  واقعا عالی بود خوشحالم که کتاب اثر مرکب خوندم و الان میتونم اون یکی کتابارو بخونم واقعا خوشحالم که یه قدم جلوم مرسی که انقدر انرژی میدید

  پاسخ دادن
  1. عملکردتون عالی بود
   ممنون از شما دوست عزیز

 59. mahdiyeh

  سلام…واقعا درسته ماهم میتونیم با رشد کردن عضوی از چنددرصد افراد موفق و انگشت شمارجهان باشیم ب شرطی که خودمون بخواهیم…و اینکه افراد دور ما تاثیر میذارن واقعا درسته و افراد مثبت فکرباعث میشن ما انرزی بیشتری بگیریم و بهتر رشد کنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   ممنون از شما

 60. محمدرضا مختاری

  عالی
  Perfect
  Very good

  پاسخ دادن
  1. Thank you for your attention

 61. مهدی پاکدامن

  سلام و درود فراوان
  بله واقعا همینطوره وقتی که ما به یه حدی از رشد فردی برسیم موفقیت خودش میاد دنبالمون‌ و این یک اصل اثبات شده است که همه امامان ما تاییدش میکنن و هم سخنران ها و افراد موفق دنیا
  با این همه تفاسیر نباید دستم بگیریم مسئله به این مهمی رو…

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته دارای اهمیت زیادیه
   متشکرم

 62. hoseinnejhad_mahdi

  خیلی عالی بود
  همه ی مردم واقعا باید روی رشد فردیشون کار کنن تا دنیا جای بهتری بشه
  من هم مدتی روی این موضوع دارم کار میکنم ووقت میزارم تاثیر های خیلی زیادی توی زندگیم داشته و چقدر حصرت میخورم که زود تر روی رشد فردی خودم کار نکردم

  پاسخ دادن
  1. برای شروع دیر نیست
   الهی شکر به این آگاهی رسیدید
   متشکرم

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image