کنترل خشم

کنترل خشم ، مهارتی است که همه ما باید آن را بلد باشیم. چرا که عصبانی شدن اتفاقی است که ممکن است در هر زمانی رخ دهد. مثلاً ممکن است این اتفاق برایتان افتاده باشد که دوست شما حرفی زده و از او دلخور شده اید و حتی به روی خودتون هم نیاورده اید، اما او بارها رفتارش را ادامه داده و صبر شما لبریز شده و در نهایت عصبانی شده اید و با او پرخاش کرده اید. شاید هم حتی سریعاً پشیمان شده باشید! پس احتمالاً این سوال در ذهنتان پیش آمده که برای کنترل خشم باید چه کار کنید؟ برای یافتن این پاسخ این سوال، تا پایان همراه این مقاله باشید تا با تکنیک هایی که می‌آموزید، بتوانید خشمتان را بهتر از همیشه کنترل کنید…

موفقیت-کنترل خشم و عصبانیت
کنترل خشم

مهمترین نکات در کنترل خشم و عصبانیت

 • خشم چیست ؟
 • علت خشم چیست ؟
 • تاثیر مسائل خانوادگی در کنترل خشم
 • حدیث کنترل خشم
 • تاثیرات منفی عدم کنترل خشم
 • راه های کنترل خشم (10 تکنیک ساده و کاربردی برای مدیریت کردن خشم)

اگر شما هم جز افرادی هستید که از عصبانیت ها و خشمگین شدن های بیش از حد خود خسته شده اید، پیشنهاد می‌کنم حتماً تا انتها با مقاله کنترل خشم همراه باشید تا با 10 تکنیک طلایی، بتوانید خشمتان را به خوبی مدیریت کنید…

خشم چیست ؟

خشم، یک حالتی احساسی است که ممکن است به قدری کوچک باشد که به آن ناراحتی خفیف بگویند، و یا ممکن است تا حد تندخویی و پرخاشگری هم بالا برود و اتفاقات بسیار ناگواری را رقم بزند.

معمولاً وقتی خشمگین و عصبانی می‌شویم ضربان قلبمان بالا رفته، افزایش فشار خون پیدا می‌کنیم و همچنین میزان آدرنالین خونمان هم به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. فکر می‌کنم همه ما بارها و بارها این احساس را تجربه کرده ایم. درست است؟

خشمگین شدن حالتی کاملاً طبیعی است و اصلاً به صورت غریزی در انسان وجود دارد و هیچ مشکلی هم ندارد. اما مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که نتوانیم آن را کنترل کنیم و اتفاقات جبران ناپذیری برای ما رقم بخورد. در این مقاله برای شما راهکارهایی را بیان خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها کنترل خشم کنید و از بروز این اتفاقات بد جلوگیری کنید. پس تا انتها با ما همراه باشید…

حدیث امام علی درباره کنترل خشم
حدیث امام علی درباره کنترل خشم

علت خشم چیست ؟

عصبانی شدن برای هر شخصی در هر موقعیت و مکانی متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است شخصی جلوی درب پارکینگ شما پارک کرده باشد و شما فقط به او تذکر بدهید که از جلوی درب پارکینگ شما ماشین را جا به جا کند تا شما بتوانید به خواسته خودتان که پارک کردن در پارکینگ است برسید. اما در همین شرایط ممکن است فردی دیگر برعکس عمل کند و شروع به داد و بی داد کردن و اعتراض شدید به آن فرد کند.

درست است که موقعیت ها و اتفاقات رخ داده یکی است. اما دو نوع رفتار در اینجا پیش می‌آید که مشخصمی‌کند هر فردی در هر موقعیتی رفتارش و واکنشی که نشان می‌دهد متفاوت است.

اما در کل خشمگین شدن دو عامل مهم و اصلی دارد:

1. عوامل درونی: عواملی که هیچ کس در بروز آن ها تاثیر گذار نبوده و فقط از درون خودمان سرچشمه می‌گیرد. مثل: افکار، عقاید، خاطرات، سرکوب ها، اتفاقات گذشته و…

ممکن است گاهی اوقات با یادآوری خاطرات بد، فکر کردن به اتفاقات ناگوار و… خشمگین شویم که این نوع خشم، به خاطر عوامل درونی است.

2. عوامل بیرونی: این عوامل همان طور که از نامشان هم پیداست عواملی هستند که در خارج از ذهن ما و در اطرافمان اتفاق می‌افتند و دیگران از خودمان در به وجود آمدنشان تاثیر گذارتر هستند. عواملی مانند رخ دادن اتفاقات بد، افراد دور و برمان، شرایط زندگیمان و…

هر دوی این عوامل را می‌توان کنترل کرد. حتی عواملی که در بروزشان تاثیر گذار نیستیم. می‌توان با مدیریت کردنشان، کاری کنیم که نه تنها اتفاقات بدی دامن گیرمان نشوند، بلکه از آنها به نفع خودمان استفاده کنیم!

پس در ادامه و با راه های کنترل خشم همراه باشید تا نحوه مدیریت خشمتان را به خوبی یاد بگیرید.

بردباری باعث کنترل خشم می‌شود

تاثیر مسائل خانوادگی در کنترل خشم

برخی از افراد به خاطر عوامل ژنتیکی زود عصبانی می‌شوند و ممکن است برخی به خاطر محیط خانوادگی زودتر عصبانی شوند. زمانی که کودک در خانواده ای که مهارت کنترل خشم را دارند بزرگ می‌شود، در آینده مطمئناً خیلی کمتر از کوره در می‌رود. چون یاد گرفته چطور کنترل خشم داشته باشد.

اما زمانی که کودک در خانواده ای که با کوچک ترین اتفاق پرخاشگری می‌کنند بزرگ می‌شود، حتماً در آینده هم این فرزند همانند خانواده خود عمل خواهد کرد.

پس محیط خانواده هم می‌تواند در کنترل خشم و عصبانی شدن ما تاثیر زیادی داشته باشد.

کنترل خشم و عصبانیت

حدیث کنترل خشم

درباره کنترل خشم، احادیث زیادی از سوی معصومین و ائمه بیان شده که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می‌کنیم.

 • بهترین انسان ها کسانی هستند که دیر به خشم آیند و زود راضی شوند. (پیامبر اکرم)
 • خشم همنشین بسیار بدی است. عیب ها را آشکار، بدی ها را نزدیک و خوبی ها را دور می‌کند. (امیرالمؤمنین)
 • کسی که هنگام خشم خوددار نباشد، از ما نیست! (امام صادق)
 • خشم از شیطان و شیطان از آتش آفریده شده و آتش هم با آب خاموش می‌شود. پس هرگاه به خشم آمدید، وضو بگیرید. (پیامبر اکرم)
 • بردباری آتش خشم را فرو می‌نشاند و تندی، آن را شعله ورتر می‌کند. (امیرالمؤمنین)
 • هيچ بنده اى خشم خود را فرو نخورد، مگر اين كه خداوند عزوجل بر عزت او در دنيا و آخرت افزود. (امام صادق)

بهترین انسان ها کسانی هستند که کنترل خشم بلدند

تاثیرات منفی عدم کنترل خشم

مطالعات روانشناسی و پزشکی نشان داده که شما هر چقدر هم اهل ورزش باشید و ورزش کنید اما نتوانید خشم خودتون را کنترل کنید، باز هم در خطر انواع بیماری ها خواهید بود و تأثیرات منفی زیادی در بدن شما بر جای می‌ماند.

وقتی بیش از حد عصبی می‌شوید و استرس می‌گیرید، سیستم دفاعی بدن شما ضعیف شده و در نتیجه، بدن شما برای گرفتن بیماری ها مستعدتر می‌شود.

همچنین دانشمندان به این مسئله پی برده اند که عصبانی شدن به شدت عضلات قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مانع از پمپاژ درست خون می‌شود.

عصبانی شدن های مکرر و طولانی هم باعث بیماری های پوستی می‌شود.

همچنین خشمگین شدن نه تنها روی جسم، بلکه در موفقیت زندگی و شکست های ما هم تاثیر بسیار زیادی دارد.

زمانی را در نظر بگیرید که شما اول صبح به دلیلی عصبی می‌شوید و این عصبانیت در طول روز به خاطر رفتارهای دیگران و اتفاقات کوچک، بزرگ و بزرگ تر می‌شود و در نتیجه، شما این عصبانیت را که کم کم درونتان بزرگ شده را بیرون می‌ریزید. پس این روز شما که با عصبانیت شروع شده و ادامه پیدا کرده، باعث می‌شود شما نتوانید ارتباط موثر وخوبی با دیگران برقرار کنید.

عدم کنترل خشم ، قدرت دفاعی بدن شما را ضعیف می‌کند

راه های کنترل خشم

1. فکر کنید

فکر کردن به شما اجازه می‌دهد تا به عواقب رفتار و واکنشتان بیندیشید و حتی در واکنشی که می‌خواهید نشان دهید تجدید نظر کنید. گاهی اوقات ممکن است به دلیل عصبانیت بیش از حد، واکنش هایی از خود بروز دهیم که عواقب به شدت جبران ناپذیری داشته باشند.

همان طور که احتمالاً دیده اید بسیاری از نزاع های خیابانی و یا دعواهای دوستانه که در نهایت به مرگ یا افتادن اتفاقی بد برای یکی از طرفین دعوا منجر می‌شود، به دلیل کنترل نکردن خشم و تصمیم گیری از روی عصبانیت است.

پس به هیچ وجه هنگام عصبانیت تصمیم نگیرید. ابتدا کمی تفکر کنید و سپس که آرامش یافتید، قطعاً می‌توانید تصمیمی بهتر و درست تر بگیرید…

فکر کردن مناسب موجب کنترل خشم می‌شود

2. حواس خودتان را پرت کنید!

یکی از بهترین راه ها برای این که بتوانید خشمتان را کنترل کنید، این است که کلاً از فکر موضوعی که باعث عصبانیتتان شده خارج شوید. یعنی سعی کنید با انجام کارهایی نظیر تلویزیون دیدن، قدم زدن، خوردن چیزی، کتاب خواندن و… کاری کنید که فکر آن موضوع از سر شما بیرون رود. این کار به شدت کمکتان خواهد کرد که آرام شوید و بتوانید در آینده تصمیمات بهتری درباره آن موضوع بگیرید.

3. تحرک داشته باشید

دیدید یک سری افراد زمانی که از موضوعی ناراحت می‌شوند، محلی که هستند را تغییر می‌دهند؟ حالا یا آن جا را ترک می‌کنند و یا جا به جا می‌شوند. این کار به شدت کمکتان می‌کند که آرامشتان را بازیابید و دوباره به حالت اولیه خودتان برگردید. همچنین می‌توانید حالت نشستن خود را نیز تغییر دهید. یعنی اگر نشسته اید، بایستید و اگر ایستاده اید، دراز بکشید و یا هر کاری که در جهت تغییر حالت خود می‌توانید انجام دهید…

برای کنترل خشم ، حالت خود را تغییر دهید
برای کنترل خشم ، حالت خود را تغییر دهید

4. ببخشید و فراموش کنید

بهترین راه برای کنترل خشمی که در اثر عوامل بیرونی پدید آمده این است که ببخشید و فراموش کنید! بخشیدن آنقدر اتفاقات خوبی را در زندگی ما رقم می‌زند که اگر بخواهم آن ها را هم نام ببرم، خود یک مقاله جداگانه می‌شود! به همین دلیل چند مورد از سخنان کوتاه بزرگان را درباره بخشش برایتان نقل می‌کنیم.

 • من همواره دریافته ام که بخشیدن، بیشتر از مجازات سختگیرانه نتیجه می‌دهد. (آبراهام لینکلن)
 • کسی انتقام می‌گیرد یک روز خوشحال است و آنکه می‌بخشد یک عمر… (امام علی)
 • ​گذشت، بار سنگین دشمنی و کینه توزی را از دوش شما بر می‌دارد و فضای ذهنتان را برای اندیشه های مثبت و سازنده، پاک و روشن می‌کند. (وین دایر)
 • همیشه دشمنانت را ببخش. هیچ چیز بیشتر از بخشیدن آنها را آزار نمی‌دهد. (اسکار وایلد)
 • افراد ضعیف هرگز نمی‌توانند ببخشند. چرا که بخشش، شیوه افراد قوی است. (مهاتما گاندی)
 • هر کس عفو و گذشت داشته باشد، خدا نیز از او گذشت خواهد نمود. (پیامبر اکرم)

یکی از راه های کنترل خشم بخشیدن است و افراد ضعیف هرگز نمی‌توانند ببخشند

5. رسالت خودتون رو پیدا کنید

با پیدا کردن رسالت خودتان در زندگی و متمرکز شدن روی اهداف و آرزوهایتان، به رفتارها و گفتارهایی که مانع رشد شما می‌شوند و جزئی از موانع مسیر موفقیت هستند توجهی نخواهید داشت و در نتیجه وقتی اتفاقات بدی برایتان در راه رسیدن به موفقیت و اهدافتان می‌افتد، آرامش بیشتری خوهید داشت و می‌دانید که باید برای رسیدن به موفقیت، این اتفاقات ناگوار را تحمل کنید…

6. نفس عمیق می‌تواند برای شما کارساز باشد

کشیدن نفس عمیق، همیشه یکی از بهترین راه ها برای آرامش گرفتن است. حتی در شرایط عصبانیت هم می‌توانید از نفس عمیق کشیدن استفاده کنید. فقط دقت کنید که اگر نفس عمیق را به شیوه های مختلف بکشید، قطعاً انرژی و حال خوب بیشتری به شما تزریق خواهد شد. پس حتماً شیوه های مختلف کشیدن نفس عمیق را یاد بگیرید تا در هنگام عصبانیت و حتی بی حالی، به شما کمک بسیار زیادی کند…

کنترل خشم و عصبانیت

7. به خودتان تلقین کنید

یکی دیگر از راه های کنترل خشم ، این است که بخ خودتان تلقین کنید من عصبانی نیستم! من آرام هستم! همه چیز روی روال است و…

شاید این کار در ابتدا برایتان مسخره و خنده دار بیاید، اما بعد از چند بار که انجامش دادید، تاثیر آن را خواهید دید و همیشه در مواقع عصبانیت از تلقین کردن استفاده خواهید کرد…

8. آب بنوشید!

حداقل کاری که نوشیدن آب می‌تواند برایتان انجام دهد این است که ضربان قلبتان را منظم می‌کند. همان طور که گفتم در زمان عصبانیت قلب ضربان تندتر و نامنظمی پیدا می‌کند. پس نوشیدن آن می‌تواند برای رفع این مشکل بسیار کارساز باشد.

البته آب خوردن فقط ضربان را نظم نمی‌دهد. بلکه باعث آرامش ذهن و روان، مناسب شدن میزان آدرنالین خون، مطلوب شدن فشار خون و… هم می‌شود. با همه این تفاسیر، فکر می‌کنم دیگر برای نخوردن آب در زمان عصبانیت دلیلی باقی نماند. درست است؟

کنترل خشم و عصبانیت

9. با فردی مناسب درد و دل کنید

درد و دل کردن همیشه به ما آرامش بسیار زیادی می‌دهد. حداقل خود من که این طو هستم. در زمان های عصبانیت حتماً با یک نفر که می‌دانم دلسوز و البته داناست درد و دل می‌کنم. چرا که به شدت مرا آرام می‌کند.

پیشنهاد می‌کنم حتماً شما هم در این جور مواقع، فردی را داشته باشید که بتوانید با او اسرار و مشکلات خود را در میان بگذارید…

10. تحت تأثیر سخنان دیگران قرار نگیرید

خیلی از اوقات هنگام عصبانیت افرادی دور و بر ما هستند که این عصبانیت را تشدید می‌کنند. مثلاً وقتی از دست کسی عصبانی هستیم، ممکن است یک نفر باشد که باعث شود عصبانیت ما از دست آن فرد بیشتر و بیشتر شود. او می‌تواند با سخنانش، رفتارش، نوع برخوردش و… ما را تحت تأثیر خود قرار دهد و کاری کند که ما هم آن طور که او می‌خواهد رفتار کنیم.

پس حواستان باشد که به هیچ وجه، تکرار می‌کنم به هیچ وجه دیگران را ملاک قرار ندهید و بعضی اوقات، فقط به خودتان توجه کنید.


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. صغری تیموری

  سلام خیلی عالی بود.ممنونم

  پاسخ دادن
 2. سهیلا کریمی

  کنترل کردن خشم , یکی از راههای موفقیتمونه .👏👏👏👏👏👏👏👏

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   درسته ، با کنترل خشم یاد میگیریم از زندگیمون بهتر لذت ببریم.

   پاسخ دادن
 3. پارسا هموله

  عالی آقا مهدی…
  خیلی جذاب و موضوع درجه یکی بود
  ممنون ازتون

  پاسخ دادن
 4. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  مقاله عالیی بود….
  اگر خشم و عصبانیت ادامه پیدا کند طولانی بشود تغییرات شیمیایی در بدن افزایش می یابد وموجب خستگی جسم میشود
  امید وارم بتوانیم کنترل خود را از دست خشم بگیریم
  ممنون برادر عزیزم از مقاله عالییی که نوشتی ❤️❤️🌹🌹💝💝

  پاسخ دادن
 5. مهدی پاکدامن

  Ahsant 👌🏼🌹
  Kheily yad gerftm az in maqale👌🏼🧡
  MP#

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظر شما ، خوشحالیم که براتون مفید بوده.

   پاسخ دادن
 6. mahdiyeh faraji

  مرسی ازنوشتن این مقاله واقعا عالیه امیدوارم که مشکل عصبی بودنمون زود حل بشه

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   با عمل به راهکار های گفته شده در این مقاله حتما به این آرامش درونی می رسید
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 7. Pariya_amirpor

  عالییی بودد من خیلی با زود عصبانی شدن مشکل داشتم مرسی

  پاسخ دادن
 8. سمیه قریشی

  بسیار عالی بود تبریک میگم آقای حسین نژاد
  عصبانیت یکی از عمده ترین مشکلات جامعه امروز ماست که بیشتر اتفاقات بد از اون نشات میگیره من شخصا یه مدت که سعی کردم دیدم رو نسبت به اتفاقات طوری کنم که نه عصبانی بشم ونه روزم رو به خاطرش خراب کنم وبه همین خاطر خدای بزرگ رو هزاران بار شکر میکنم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*ارسال
close-link