.

کنترل خشم و عصبانیت

عصبانی شدن یه حالت روانی است که توی زندگی برامون پیش میاد. مثلا اتفاق افتاده که دوست شما حرفی زده و ازش دلخور شده اید و حتی به روی خودتون هم نیاورده اید و احتمالا بارها شده که دوستتون رفتارش را ادامه داده و صبر شما لبریز شده و به جای کنترل خشم ،عصبانی شده اید و با او پرخاش کرده اید، شاید سریعا پشیمان شده اید و این سوال توی ذهنتون اومده که چیکار کنید عصبی نشید؟ پس برای کنترل خشم و عصبانیت خود مقاله کنترل خشم و عصبانیت را بخوانید تا راهکارهایی را پیدا کنید.

موفقیت-کنترل خشم و عصبانیت
کنترل خشم

مهمترین نکات در کنترل خشم و عصبانیت

 • برای شما هم اتفاق افتاده
 • چرا عصبانی میشویم؟
 • تاثیر مسائل خانوادگی در عصبانیت
 • تاثیرات منفی عصبانی شدن
 • چیکار کنیم عصبانی نشیم

باید به شما بگویم که کنترل خشم و عصبانیت یکی از سخت تریم کارها در مسیر رشد فردی و موفقیت است، به نظر من خوندن این مقاله میتونه کلی اتفاقات خوب رو برای شما رقم بزنه، پس به راحتی میتوانید خشم ود را کنترل کنید.

برای شما هم اتفاق افتاده؟

در طول روز ممکنه اتفاقاتی برامون بیوفته که موجب برانگیخته شدن خشم و عصبانیت ما بشه و حال خوبمون رو خراب کنه. حالا این اتفاقات ممکنه رفتار هایی از سمت دیگران یا تفکر منفی درون خودمون باشه که خشم درونی مون رو فعال میکنه.

خیلی وقت ها با یه خشم و عصبانیت خیلی از اتفاقات خوبی که میتونست برامون بیوفته رو خراب میکنیم. مثل یه رابطه خوب که با پرخاشگریمون از بین میبریمش یا ضعیفش میکنیم و در آخر این ما هستیم که زندگی شادی نخواهیم داشت.

زمانی که شما پرخاشگری میکنید حالتون خراب میشه، شارژ وانرژیتون رو از دست میدید و مطمئنا شما هم دوست ندارید که با پرخاشگری شارژ خودتون رو کم کنید تا نتیجه حاصل از همه این ها نرسیدن شما به موفقیتتون بشه چون بدون انگیزه و انرژی رسیدن به موفقیت محاله…

کنترل خشم-کنترل خشم و عصبانیت
کنترل خشم

چرا عصبانی میشویم؟

قبل از اینکه وارد راه های کنترل خشم و عصبانیت بشیم لازمه که علم پیدا کنیم به اینکه چرا عصبانی میشیم و پرخاشگری میکنیم.

ما زمانی که رفتار یا گفته ای رو که دوست نداریم یا حقیقت ندارد میبینیم و میشنویم عصبانی میشویم و گاهاً زمانی که به خواسته خودمون نمیرسیم و ناکام میمونیم پرخاشگری میکنیم، یا حتی زمانی که نتونیم دیگران رو برای انجام کاری متقاعد کنیم ممکنه عصبانی بشیم ودست به پرخاشگری بزنیم.

وممکنه حرفی رو  که میشنویم یا رفتاری که از دیگران میبینیم، احساس میکنیم حق مان نبوده وعصبی میشیم و اگر این عصبانیت ما شدید باشه ممکنه که به درگیری فیزیکی هم برسد.

عصبانی شدن برای هر شخصی توی هر موقعیت و مکانی متفاوت است به عنوان مثال ممکنه شخصی جلوی درب پارکینگ شما پارک کرده باشد و شما فقط تذکر میدهید که از جلوی درب پارکینگ شما ماشین رو جا به جا کند تا شما بتوانید به خواسته خودتون که پارک کردن توی پارکینگ است برسید، اما توی همین شرایط همسایه شما برعکس عمل میکند و شروع به داد و بی داد کردن و اعتراض شدید به اون فرد میکنه.

درسته موقعیت ها و اتفاقات رخ داده یکی است اما دو نوع رفتار اینجا پیش اومد مشخصه که هر فردی توی هر موقعیتی رفتارش و واکنشی که نشون میده متفاوت است.

یه نکته خیلی جالبی که اینجا وجود داره برای دلیل عصبانی شدن ما اینه که ما مهارت مشکل گشایی نداریم ،وقتی به یه مشکلی برمیخوریم و یه اتفاقی میوفته، مثل زمانی که فرزند شما کاری رو انجام میده که باعث خشم شما میشه اگه شما مهارت کنترل خشم و عصبانی شدن رو نداشته باشید حتماً پرخاشگری میکنید وبا فرزندتون برخورد میکنید.

کنترل خشم و عصبانیت
خشم

تاثیر مسائل خانوادگی در عصبانیت

 برخی از افراد به خاطر عوامل ژنتیکی زود عصبانی میشوند و ممکنه برخی به خاطر محیط خانوادگی زود ترعصابانی شوند. زمانی که فرزند در خانواده ای که مهارت کنترل خشم رو دارند بزرگ میشود در آینده مطمئنا خیلی کمتر از کوره در میرود چون یاد گرفته چطور کنترل خشم داشته باشه.

اما زمانی که کودک در خانواده ای که با کوچک ترین اتفاق پرخاشگری کرده اند بزرگ میشود حتما در آینده هم این فرزند همانند خانواده خود عمل خواهد کرد.

پس محیط خانواده هم میتونه در کنترل خشم و عصبانی شدن ما تاثیر داشته باشه.

تاثیرات منفی عصبی شدن

مطالعات روانشناسی و پزشکی نشان داده که شما هر چقدر هم اهل ورزش باشید و ورزش کنید اما نتوانید خشم خودتون رو کنترل کنید باز هم در خطر خواهید بود و خشم و عصبانیت تاثیرات منفی زیادی در بدن شما بر جای می گذارند.

وقتی بیش از حد عصبی میشوید و استرس می گیرید سیستم دفاعی بدن شما ضعیف شده در نتیجه بدن شما برای گرفتن بیماری ها مستعد ترمی شود.

همچنین دانشمندان به این مسئله پی برده اند که عصبانی شدن به شدت عضلات قلب رو تحت تاثیر قرار میده و مانع از پمپاژ درست خون میشه.

و درواقع عصبانی شدن های مکرر و طولانی مثل افرادی که به خاطر ویژگی شغلیشون اکثر اوقات پرخاشگری میکنند و رضایت شغلی هم  ندارند باعث بیماری های پوستی میشود.

عصبانی شدن نه تنها روی جسم، بلکه توی موفقیت زندگی و شکست های ماهم تاثیر خیلی زیادی داره.

زمانی رو در نظر بگیرید که شما اول صبح به یه دلیلی عصبی میشید و این عصبانیت در طول روز به خاطر رفتار های دیگران و اتفاق های کوچک، بزرگ و بزرگ تر میشه و در نتیجه بالاخره شما این عصبانیت رو که کم کم درونتون بزرگ شده رو بیرون میریزید و این روز شما که با عصبانیت شروع شده و ادامه پیدا کرده باعث شده شما نتونید ارتباط موثر وخوبی با دیگران برقرار کنید.

کنترل خشم و عصبانیت
کنترل خشم

چیکار کنیم عصبانی نشیم

۱. فکر کنید

یک نفس عمیق بکشید و تا ۱۰ شماره بشمارید و فکرکنید که بهترین رفتاری که الان باید داشته باشید چیه؟ فکر کردن به شما اجازه میده تا به عواقب رفتار و واکنشتون برسید و حتی ممکنه به این برسید که الان باید فریاد بکشید اما حساب شده و با اطمینان میکشید.

۲. حواس خودتون رو پرت کنید

اگر حواس و تمرکزتون رو به جای دیگه پرت کنید باعث فروکش کردن خشم وغضب شما میشه و بهتر میتونید در باره اتفاق افتاده فکر کنید و تصمیم بگیرید.

به یک خاطره ی خوب فکر کنید ،مطالعه کنید و…

۳- تحرک داشته باشید

وقتی عصبی شدید مکان خودتون رو  تغییر بدید به جاهایی بروید که شما در آنجاد شاد میشوید و قدم بزنید و حتی آب بنوشید تا از عصبانیت شما کاسته بشود.

۴. ببخشید و فراموش کنید

بخشش بهترین راه برای مهار کردن عصبانی شدن و فروکش کردن خشم است. وفتی ببخشید، از فکر های منفی که فقط باعث کینه داشتن و تلخی زندگی شما میشه دور میشوید.

۵. رسالت خودتون رو پیدا کنید

با پیدا کردن رسالت خودتون توی زندگی و متمرکز شدن روی اهداف و آرزو هایتان، به رفتار ها و گفتار هایی که مانع رشد شما و جزئی از سنگ ریزه مسیر موفیقت  و سرعت گیر شما هستند توجهی نخواهید داشت.

حتما میشه با پشتکار و اراده خشم خودتون رو کنترل کنید. خشم و عصبانیت طبیعی است و نباید سرکوب کرد بلکه باید با یادگیری مهارت کنترل خشم آن را کنترل کرد….

کنترل خشم و عصبانیت
عصبانیت

 

موفقیت
موفقیت

نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. صغری تیموری

  سلام خیلی عالی بود.ممنونم

  پاسخ دادن
 2. سهیلا کریمی

  کنترل کردن خشم , یکی از راههای موفقیتمونه .👏👏👏👏👏👏👏👏

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   درسته ، با کنترل خشم یاد میگیریم از زندگیمون بهتر لذت ببریم.

   پاسخ دادن
 3. پارسا هموله

  عالی آقا مهدی…
  خیلی جذاب و موضوع درجه یکی بود
  ممنون ازتون

  پاسخ دادن
 4. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  مقاله عالیی بود….
  اگر خشم و عصبانیت ادامه پیدا کند طولانی بشود تغییرات شیمیایی در بدن افزایش می یابد وموجب خستگی جسم میشود
  امید وارم بتوانیم کنترل خود را از دست خشم بگیریم
  ممنون برادر عزیزم از مقاله عالییی که نوشتی ❤️❤️🌹🌹💝💝

  پاسخ دادن
 5. مهدی پاکدامن

  Ahsant 👌🏼🌹
  Kheily yad gerftm az in maqale👌🏼🧡
  MP#

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظر شما ، خوشحالیم که براتون مفید بوده.

   پاسخ دادن
 6. mahdiyeh faraji

  مرسی ازنوشتن این مقاله واقعا عالیه امیدوارم که مشکل عصبی بودنمون زود حل بشه

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   با عمل به راهکار های گفته شده در این مقاله حتما به این آرامش درونی می رسید
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 7. Pariya_amirpor

  عالییی بودد من خیلی با زود عصبانی شدن مشکل داشتم مرسی

  پاسخ دادن
 8. سمیه قریشی

  بسیار عالی بود تبریک میگم آقای حسین نژاد
  عصبانیت یکی از عمده ترین مشکلات جامعه امروز ماست که بیشتر اتفاقات بد از اون نشات میگیره من شخصا یه مدت که سعی کردم دیدم رو نسبت به اتفاقات طوری کنم که نه عصبانی بشم ونه روزم رو به خاطرش خراب کنم وبه همین خاطر خدای بزرگ رو هزاران بار شکر میکنم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*