تکنیک های ارتباط موثر

تکنیک های ارتباط موثر و توانایی برقراری ارتباط خوب با دیگران، یکی از مهم ترین بخش های موفقیت و یکی از مباحث مهم رشد فردی است. فرقی نمی‌کند در چه جایگاه اجتماعی قرار دارید. همسر یا پدر و مادر، مدیر یا کارمند، مدرس یا دانش آموز، مشتری یا فروشنده در تمامی موقعیت هایی که هر روز در آن قرار می‌گیرید به فن بیان قدرتمند و ارتباط سازی موثر نیاز دارید. با این مقاله تا انتها همراه باشید تا با یادگیری 7 تکنیک برای برقراری ارتباط موثر ، اتفاقات بسیار خوبی را برای خودتان رقم بزنید

مهارت های ارتباط موثر

مهم ترین نکات ارتباط موثر

 • ارتباط موثر چه نوع ارتباطی است؟ 
 • ارتباط موثر چیست؟
 • فواید و ضرورت ارتباط موثر
 • عناصر ارتباط موثر
 • راهکارهای ارتباط موثر (7 تکنیک فوق العاده!)
 • ارتباط موثر در فروش
 • مهارت های برقراری ارتباط موثر در محیط کار
 • بهترین کتاب های ارتباط موثر

قبل از اینکه ادامه مقاله را مطالعه کنید پیشنهاد می‌کنم حتماً ویدئو پایین را که برایتان آماده کرده ایم را مشاهده کنید. با مشاهده این ویدئو تعریف خوبی از ارتباط موثر را بدست می‌آوریم و همچنین تکنیک های این مهارت را نیز یاد می‌گیریم. با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

در حال بارگذاری...

ارتباط موثر چگونه ارتباطی است؟

ارتباط گرفتن و برقراری ارتباط، شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما در اصل کار سخت و دشواری است. برای دریافت بهترین نتیجه از آن باید مهارت های لازم را به طور کامل و به درستی آموزش ببینیم. شما در ارتباطات خود اطلاعات، افکار، احساسات و هر چیز دیگری را از طریق صحبت کردن به فرد مقابل منتقل می‌کنید .

شما تلاش می‌کنید تا مطلبتان از جانب فرد دریافت کننده به طور کامل قابل درک باشد. در اصل ارتباط موثر به این اشاره دارد که توانایی ایجاد درک مشترک از یک موضوع را برای مخاطب تان داشته باشید. یکی از بهترین نکاتی که در حوزه ارتباط موثر می‌توانید به آن توجه کنید و با استفاده از آن بازدهی این ارتباط را تا حد زیادی بالا ببرید، داشتن اطلاعات جزئی درباره مخاطب تان است.

شناخت مخاطب یکی از کلیدهایی است که تا حد زیادی به شما کمک می‌کند تا ارتباط خوبی را با دیگران برقرار کنید. بدون شک زمانی که هیچ شناختی نسبت به مخاطب خودتان داشته باشید، نمی‌توانید به خوبی با او صحبت کنید و حتی گاهی ممکن است حرف هایی را بزنید که به طور کلی با علایق و درک مخاطب شما در تضاد هستند و این موضوع باعث می‌شود که این ارتباط به شکست منتهی شود. پیشنهاد می‌کنم برای این که بتوانید مخاطب خود را به بهترین شکل ممکن بشناسید، مقاله مخاطب شناسی در سخنرانی را هم مطالعه کنید.

شناخت مخاطب، یکی از مهم ترین کلیدهای ارتباط موثر است
شناخت مخاطب، یکی از مهم ترین کلیدهای ارتباط موثر است

ارتباط موثر چیست؟

اینکه درباره مخاطب خود اطلاعاتی داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا اثربخشی ارتباط تان افزایش پیدا کند. سن، میزان تحصیلات، سبک زندگی، الگوی فکری و اطلاعات دیگری از این قبیل می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید متناسب با درک مخاطب، ارتباط موثری را شکل دهید. فکر کنید شما در حال صحبت با فردی هستید که در حوزه کامپیوتر هیچ تخصصی ندارد.

قطعاً اگر با این فرد به صورت خیلی حرفه ای درباره مسائل مربوط به کامپیوتر صحبت کنید هیچ نتیجه ای دریافت نخواهید کرد و این شخص بدون شک متوجه منظور شما نخواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از برقراری ارتباط سعی کنید حداقلی ترین اطلاعات را درباره مخاطب خودتان رو به دست آورید.

به طور خلاصه تعریف ارتباط موثر به این شکل خواهد بود:

ارتباطی که مخاطب شما بیشترین درک را از پیامتان داشته باشد و منظور شما را به بهترین شکل ممکن دریافت کند.

مشاوره تخصصی واتساپ

فواید ارتباط موثر

در هر شغل و موقعیتی که باشید، توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران می‌تواند اتفاقات خوب زیرا را برایتان رقم بزند:

 • برایتان کلی مشتری ثابت و دائمی جمع کند.
 • روابطتان با همسر و فرزندانتان را محکم کند و بهبود ببخشد.
 • شما را برای دیگران به یک الگو تبدیل کند.
 • شما را به بهترین مدیر از دیدگاه کارمندانتان تبدیل کند.
 • و کلی اتفاقات درجه یک و عالی دیگر…

اگر تا امروز به این نکته ضروری و کارساز توجهی نکرده بودید، اصلاً نگران نباشید. همین حالا با ما همراه باشید تا 7 تکنیک کلیدی را درباره ارتباط موثر یاد بگیرید. البته قبل از آن به شما خواهیم گفت ارتباط موثر چه اجزای مهمی دارد تا با توجه به آنها بتوانیم گام بلندی را در راستای برقراری ارتباط های موثر برداریم

ارتباط موثر با دیگران جزو ضروریات است

عناصر ارتباط موثر

ارتباط موثر  موفق، ارتباط به مفهوم به اشتراک گذاری هر آن چیزی است که در ذهن شما وجود دارد. در واقع زمانی که شما سعی می‌کنید با کسی ارتباط برقرار کنید، هدف شما این است که بتوانید مفاهیم ذهنی خود را با او به اشتراک بگذارید. بهترین حالت این ارتباط زمانی شکل می‌گیرد که آن را به ارتباط موثر تبدیل کنیم.

یعنی فرد مقابل بتواند آن چیزی که در ذهن شما وجود دارد را به کامل ترین و دقیق ترین شکل ممکن دریافت کند. در این هنگام است که شما می‌توانید مدعی باشید که موفق به برقراری ارتباط موثر با شخص مقابل شده اید. برای اینکه بتوانید ارتباط خود را به شکل بهتری انجام دهید شاید خوب باشد که اجزای ارتباط را بشناسید.

ارتباط موثر نوعی اثر گذاری در ذهن افراد است

1. فرستنده پیام

همان طور که گفتیم مفهوم ارتباط یعنی به اشتراک گذاشتن هر آن چیزی که در ذهن شماست. خب فرستنده دقیقاً نقطه آغاز ارتباط است یعنی همان فردی که سعی می‌کند مفهوم ذهنی خود را با مخاطب به اشتراک و تعامل بگذارد. بنابراین فرستنده شما اولین جزء ارتباط به حساب می‌آید و تا زمانی که فرستنده وجود نداشته باشد اصلاً ارتباطی شکل نمی‌گیرد.

2. کدگذاری

این که شما از چه چیزی برای انتقال این پیام استفاده می‌کنید کدگذاری نام دارد. ممکن است برای انتقال مفهوم ذهنی خود از تصاویر استفاده کنید، از اعداد، کلمات و یا حتی از اشیا. هر یک از این ها نوعی کد گذاری محسوب می‌شود. یعنی اینکه شما با استفاده از چه چیزی قصد دارید پیام خود را به شنونده یا مخاطبتان منتقل کنید.

کدگذاری در ارتباط موثر چیست

3. پیام

هدف از استفاده از اجزای کدگذاری چه بود؟ اینکه شما بتوانید منظور خود را به مخاطب منتقل کنید. بنابراین شما از عوامل کدگذاری استفاده می‌کنید تا بتوانید پیام را ایجاد کنید. یعنی سعی می‌کنید با یک تصویر منظور خود را به مخاطب بفهمانید و او را متوجه سازید که دقیقاً چه چیزی در ذهن شماست. بنابراین در این مرحله پیام ایجاد می‌شود.

4. کدبرداری

خب، حالا به مرحله ای می‌رسیم که قرار است گیرنده مفهوم شما را از پیام درک کند. به این مرحله کدبرداری گفته می‌شود. شاید به زبان ساده تر بتوان گفت که هر فردی برداشت خود را داشته باشد و منظور شما را متناسب با سطح درک خود ترجمه کند. به این عمل کدبرداری گفته می‌شود.

کدبرداری در ارتباط موثر چه مفهومی دارد؟

5. بازخورد

خوب حالا از کجا متوجه شویم که گیرنده پیام واقعاً همان مفهومی که مدنظر ما بوده دریافت کرده است؟ بسیار ساده است. از طریق بازخوردی که به شما می‌دهد می‌توانید متوجه شوید که آیا منظور شما را همان طور که بود درک کرده یا خیر. این بازخورد می‌تواند از طریق جملات و کلمات باشد و یا حتی از طریق زبان بدن. بعد از دریافت این بازخورد شما متوجه خواهید شد تا چه اندازه در برقراری ارتباط موثر و رساندن منظور صحیح خود موفق بوده اید.

بازخورد مخاطب موفقیت مارا در ارتباط موثر نشان میدهد
بازخورد مخاطب موفقیت مارا در ارتباط موثر نشان میدهد

راهکارهای ارتباط موثر

در این بخش سعی داریم به آموزش اصول ارتباط موثر و موفق بپردازیم و نکاتی مهمی را بیان کنیم تا در کنار هم بتوانیم توانایی رابطه با دیگران را تقویت کنیم. توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران از ویژگی های افراد موفق است و با تمرین و توجه به نکات مهمی که در ادامه بیان می‌کنم می‌توانید مهارت برقراری ارتباط موثر را در وجودتان نهادینه کنید.

برخی از افراد با توجه به شناختی که نسب به خودشان دارند به خوبی آگاه هستند که باید آموزش مهارت ارتباط موثر را ببیند و ضعف در ارتباط موثر را جبران کنند بنابر این 7 تکنیک  مهم هنر ارتباط موثر را در این مقاله می آوریم تا با دیگران تعامل خوبی داشته باشیم.

 1.  خودشناسی
 2. شنوده خوبی باشیم
 3. واضح صحبت کردن
 4. صداقت در ارتباط
 5. خودشیفتگی ممنوع
 6. به جای دیگر فکر نکنید 
 7. به زبان بدن خود توجه کنید

مهارت های ارتباط موثر

1. خودتان را خوب بشناسید

چقدر از ویژگی های شخصیتی و اخلاقیتان، علایقتان، ضعف هایتان، ترسهایتان و در کل هرچیزی که مربوط به شخص شما می‌شود، آگاهی دارید؟ وقتی خودتان را نمی‌شناسید و نمی‌دانید چه ویژگی هایی دارید، چطور می‌توانید توقع داشته باشید دیگران شما را بفهمند و بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند؟ خودشناسی بهتان کمک می‌کند که بتوانید دیگران را با همه تفاوت هایشان بپذیرید و با آنها ارتباط خوبی برقرار کنید.

باید در مورد خودتان شناخت کاملی داشته باشید تا بتوانید در هر زمانی با کنترل کردن رفتارها و واکنش هایتان به بهترین شکل ممکن ظاهر شوید. بدانید از چه چیزهایی لذت می‌برید، چه چیزی شما را عصبی می‌کند ، از چه طریقی می‌توانید خشمتان را مهار کنید، از همراهی با چه افرادی حس و حال خوبی می‌گیرید. پس سعی کنید قبل از تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران، به خودشناسی برسید.

تاثیر خودشناسی در ارتباط موثر
تاثیر خودشناسی در ارتباط موثر

2. شنونده خوبی باشید

تا به حال برایتان پیش آمده که وقتی با کسی صحبت می‌کنید، حس کنید اصلاً به حرف هایتان توجهی ندارد و شاید حتی آنها را نمی‌شنود؟ حس خیلی بدی بهتان دست می‌دهد درست است؟ برای برقراری یک ارتباط خوب و مؤثر در اولین قدم باید شنونده خوبی باشید. چون مخاطب شما تمام خواسته هایی که دارد، از طریق حرف هایی که می‌زند به شما انتقال می‌دهد. حتی گاهی با گفتن کلماتی مثل “بله، درسته، حق با شماست” می‌توانید به مخاطب نشان دهید که کاملاً دارید به حرف هایش گوش می‌کنید.

هرجایی که منظورش را متوجه نشدید حتماً سوال بپرسید و هرجایی که حس کردید به بحث علاقه دارید، با او وارد صحبت شوید. با این روش مخاطب شما متوجه می‌شود که تمام توجه شما روی صحبت های او منعطف شده است و اگر فکر میکنید میخواهید مهارت خوب گوش کردن خودتان را بهبود ببخشید میتوانید مقاله هنر خوب گوش کردن را مطالعه کنید.

مشارکت رد گفتگو از اصول مهم ارتباط موثر است

3. واضح صحبت کنید

اکثر مردم فکر می‌کنند اگر مدام از کلمات سخت و کتابی استفاده کنند، خیلی جذاب تر به نظر می‌رسند در حالی که اصلاً این طور نیست! حرف های شما زمانی برای مخاطبتان جذاب خواهد بود که بتواند به سادگی آنها را درک کند و با شما وارد بحث شود.

استفاده بیش از حد از کلمات تخصصی و پیچیده گاهی مخاطب را دل زده و از ادامه صحبت با شما منصرف می‌کند. چون به نظرش شما فقط آدمی هستید که دوست دارید سطح بالای اطلاعاتتان را به نمایش بگذارید و حضور در کنارتان به شدت خسته کننده خواهد بود. پس دقت کنید در هر موقعیت مکانی و در مواجهه با هر شخصی، چه نوع کلماتی را باید مورد استفاده قرار دهید.

4. صادق باشید

صداقت یکی از کلیدی ترین نکات در برقراری ارتباط مؤثر خواهد بود. روابطی که در آنها صداقت وجود ندارد، بعد از مدتی یا به طور کامل قطع می‌شوند و یا به شدت متزلزل خواهند شد.

به این نکته توجه داشته باشید که شخص مقابل می‌تواند به خوبی عدم صداقت شما را احساس کند و به آن پی ببرد. پس بهتر است از همان مرحله اول کاملاً صادقانه پیش روید و به طور کامل اعتماد دیگران را به خودتان جلب کنید. همه دوست دارند که با یک فرد صادق و مورد اعتماد در ارتباط باشند.

روابط بدون صداقت در ارتباط موثر رو به زوال است
روابط بدون صداقت در ارتباط موثر رو به زوال است

5. خودشیفته نباشید!

ما اغلب در اولین ارتباط، شروع به تعریف و تمجید از توانایی های خودمان می‌کنیم و تا جایی که بتوانیم قصد داریم به دیگران نشان دهیم که “من چقدر آدم درجه یکی هستم! “

متأسفانه باید بگویم که برای شروع یک ارتباط مؤثر، این می‌تواند بدترین انتخاب باشد. بهترین روش این است که روی نقاط قوت طرف مقابل تمرکز کنید.

اگر نکته مثبتی در مخاطب مشاهده کردید، سریع روی آن نکته متمرکز شوید و شخص را مورد تشویق قرار دهید. فراموش نکنید انسان ها در هر سنی که باشند، از مورد تأیید و تشویق قرار گرفتن لذت می‌برند و این می‌تواند برای شما یک فرصت عالی ایجاد کند تا در همان برخورد اول، مخاطب را تمام و کمال به خودتان جذب کنید.

بهترین روش ارتباط موثر این است که روی نقاط قوت طرف مقابل تمرکز کنید

6. لطفاً به جای دیگران فکر نکنید

تا زمانی که دوست دارید همه مثل شما فکر کنند و عمل کنند، هرگز فرد محبوبی نخواهید بود. توجه داشته باشید هرشخصی حق دارد برای خودش افکار و عقاید خاصی را داشته باشد و طبق آنها پیش برود. شما در جایگاهی قرار ندارید که مدام از افکار دیگران ایراد بگیرید و افکار خودتان را به آنها تحمیل کنید. هروقت در یک رابطه سعی کردید به جای طرف مقابل فکر کنید و عمل کنید، یقین داشته باشید که بازنده خواهید بود.

برای داشتن ارتباط موثر و مفید، هرگز نظرات خود را به دیگران تحمیل نکنید

7. مراقب حرکات زبان بدن باشید

هنگام برقراری ارتباط با دیگران، خصوصاً در برخورد اول، به رفتار و حرکات خود به شدّت دقت کنید.

 • عبوس و اخمو نباشید.
 •  بی حال و خسته رفتار نکنید.
 •  صاف و سرحال بنشینید.
 • با شخص مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید.
 • پرانرژی و با درجه مناسبی از صدا (نه خیلی بلند و نه خیلی آرام) صحبت کنید.
 • مرتب و آراسته باشید. بوی خوش و ظاهر مرتب ذهنیت بسیار خوبی از شما خواهد ساخت.

فراموش نکنید زبان بدن توانایی بسیار زیادی در انتقال پیام شما به مخاطب خواهد داشت. زمانی که مخاطب از حرکات شما انرژی مثبت دریافت می‌کند به این باور می‌رسد که حضور درکنار شما، می‌تواند برای او خیلی خوشایند باشد و از ارتباط با شما لذت ببرد. در مقاله زبان بدن به صورت مفصل درباره تکنیک های زبان بدن گفته ایم و میتوانید با مطالعه آن زبان بدن خودتان را موثر تر و قوی تر کنید.

ارتباط موثر در فروش

یکی از دغدغه های ذهنی کسانی که در حوزه کسب و کار فعالیت می‌کنند، این است که چگونه می‌توانند ارتباط موثر با مشتری برقرار کنند و او را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهند تا همیشه به یکی از مشتری های ثابت آنها تبدیل شود و در اصل بتواند از او یک مشتری وفادار بسازند. محقق شدن این هدف کار چندان سختی نیست و با رعایت چند نکته ساده می‌توان به آن دست یافت و تنها چیزی که باید به آن توجه کنید این است که این نکات را با دقت فرا بگیرید و آنها را در ارتباطات خود عملی کنید.

با ارتباط موثر میتوانید مشتری وفادار بسازید
با ارتباط موثر میتوانید مشتری وفادار بسازید

1. صدای مشتری را بشنوید

متأسفانه بسیاری از فروشندگان از این نکته مهم غافل می شوند و مرتب سعی می کنند عقاید خود را به مشتری تحمیل کنند. به همین علت است که خریدار احساس می‌کند که شما سعی دارید جنسی نامرغوب را به او ارائه کنید و از ادامه همکاری با شما صرف نظر می‌کند. صحبت های مشتری را با دقت گوش دهید تا بتوانید به خوبی متوجه شوید که چه نیازهایی دارد. تا زمانی که حرف های او را نشنیده باشید نمی توانید متوجه نیازهای او بشوید. بنابراین برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق ابتدا باید شنونده خوبی باشید.

2. حق انتخاب را از یاد نبرید

قرار نیست مشتری شما حتماً از شما خرید کند و یا اینکه صد در صد نظرات شما را قبول کند تا از دیدگاه شما یک مشتری خوب باشد. او به عنوان یک انسان حق دارد که بدون هیچ گونه تحمیلی، همان چیزی را که مورد نیازش است انتخاب کند. این که مشتری حق انتخاب بدهید موجب می‌شود که تبدیل به یک مشتری دائمی شده و می‌تواند نقطه آغاز یک همکاری بسیار خوب باشد.

زمانی که فردی احساس کند شما سعی دارید حق انتخاب را از او بگیرید، بدون شک نسبت به شما واکنش نشان خواهد داد و در برابر شما مقاومت خواهد کرد. بنابراین به هیچ عنوان نظرات خود را به او تحمیل نکنید و اجازه دهید با دید باز محصول را متناسب با نیاز خود انتخاب کند.

در ارتباط موثر با مشتری نظرات خودرا تحمیل نکنید
در ارتباط موثر با مشتری نظرات خودرا تحمیل نکنید

3. توقعات او را بشناسید

زمانی که فردی برای خرید محصول شما اقدام می‌کند، بدون شک توقعاتی دارد که باید با خرید آن محصول برآورده شود. شاید در ذهن شما این توقعات چیز دیگری باشند بنابراین در این مرحله مجدداً می‌توانیم به اهمیت گوش دادن پی ببریم. شما باید به خوبی گوش دهید تا بتوانید توقعات صحیح مشتری را از خرید محصول بشناسید و آنها را برطرف کنید در غیر این صورت اگر مشتری محصول شما را خریداری کند و نکاتی که مد نظر دارد برآورده نشود، بدون شک دیگر به سراغ شما نخواهد آمد.

4. همراه باشید

در بسیاری از فروشگاه ها این موضوع به چشم می‌خورد که فروشنده تا زمانی که مشتری جدیدی وارد فروشگاه نشده، به سوالات مشتریان قبلی پاسخ می‌دهد اما به محض ورود فرد دیگری، مشتری قبلی را فراموش می‌کند و او را رها می‌کند. این یک کار بسیار غیرحرفه‌ای است تا زمانی که مشتری شما پاسخ تمام سوالات خود را دریافت نکرده است شما موظف هستید در کنار او و همراه او باشید تا کمک کنید بهترین انتخاب را داشته باشد.

این 4 مورد، تنها عوامل کوچکی از مهارت های ارتباط موثر هنگام فروش هستند. اگر فروشنده باشید یا در حوزه فروش و بازاریابی فعالیت کنید، می‌دانید که این حوزه مهارت های بسیار بالا و زیادی می‌خواهد که باید برای موفقیت هر چه بیشتر در کار خود، ان ها را به خوبی یاد بگیرید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله فن بیان در فروش را هم که در آن به 15 روش فوق العاده برای برقراری ارتباط و صحبت کردن با مشتری پرداخته ایم مطالعه کنید.

ارتباط موثر با مشتری
ارتباط موثر با مشتری

مهارت های برقراری ارتباط موثر در محیط کار

در ادامه به 4 روش بیان کرده ایم که رمز ارتباط موثر شغلی شما خواهد بود؛ که این 4 روش عبارتند از:

 1. سپاس گزار باشید
 2. قابل اعتماد باشید
 3. روشن فکر باشید
 4. از تکرار غیر ضروری بپرهیزید

محیط کاری، محیطی پر تنش است؛ به طروی که یک حرکت اشتباه خون همه کارکنان را به جوش می‌آورد. اگر می‌خواهید که  یک فرد دوست داشتی باشید، باید بتوانید در چنین محیط‌هایی خشم خود را کنترل کنید و از کوره در نروید. کسانی که رفتار شما را با توجه شرایط می‌بینند علاقمند می‌شوند که به شما نزدیک‌تر شوند تا از آسایش بیشتری در این محیط برخرودار باشند و با همین یک کار ساده تعداد خیلی زیادی از همکاران خود را به دوست تبدیل کردید. کسانی که شاید قبلاً نمی‌شناختید حالا علاقمند هستند که دوست شما باشند. راز این کار چیزی نبود جز کنترل خشم.خوشبختانه ما درباره کنترل کردن خشم مقاله‌ای نوشته‌ایم که از هر لحاظ جامع و کامل است. اگر علاقمند هستید که آن را بخوانید کافی است که بر روی تکنیک‌های شگفت انگیز کنترل خشم کلیک کنید.

1. سپاس گزار باشید

یکی از نکاتی که می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی ذهن افراد به جا بگذارد و آنها را با شما هم دل کند، این است که از آنها سپاس گزار باشید. در برابر هرکار کوچکی که برای شما انجام می‌دهند می‌توانید از آنها تشکر کنید. حتی اگر در ازای این کار حقوقی را دریافت می‌کنند بدون شک تشکر شما موجب دلگرمی آنها می‌شود و ترغیب شان می‌کند تا تمام تلاش خود را بکنند و بتوانند بهترین همکاری را با شما داشته باشند.

گفتن یک کلمه کوچک و ساده مانند متشکرم، ممنون و کلماتی از این قبیل هزینه برای شما ندارد و زمانی را از شما نمی‌گیرد. تنها موجب می‌شود که ارزش شما در نزد دیگران بسیار افزایش پیدا کند و از شما به عنوان فردی قدرشناس یاد کنند.

یکی از مهم ترین نکات ارتباط موثر ، سپاس گزاری از دیگران است

2. قابل اعتماد باشید

افراد زمانی دوست دارند با شما در ارتباط باشند که حضور در کنار شما به آنها احساس امنیت و اعتماد بدهد. به این ترتیب می‌توانند راحت تر با شما صحبت کنند و مشکلات خود را با آرامش خاطر با شما در میان بگذارند. برای آنها فردی قابل اعتماد باشید نیازی نیست صحبت هایی را که به صورت فردی با شما در میان می‌گذارند را در مقابل دیگران بیان کنید و یا حتی لازم نیست اتفاقات کوچکی که رخ می‌دهد به دیگران گزارش دهید.

تمامی این عوامل موجب می‌شود که شما فردی قابل اعتماد و رازدار به نظر برسید. همین امر باعث می‌شود که همکارانتان بتوانند ارتباط خوبی را با شما برقرار کنند.

افراد زمانی دوست دارند با شما ارتباط موثر بگیرند که حس اعتماد به آن ها بدهید

3. روشن فکر باشید

در برابر بیان ایده ها و نظرات دیگران از خود تعصبات بی جا و جبهه گیری نشان ندهید. این موضوع باعث می‌شود مخاطب شما تمایلی برای ارتباط با شما نشان ندهد زیرا بر این باور است که شما فردی متعصب و خودخواه هستید که تنها افکار و عقاید خود را می‌پذیرید و قصد دارید همه افراد مانند شما فکر کنند این یکی از بدترین راه ها در برقراری ارتباط است.

اجازه دهید دیگران بدون هیچ ترس و واهمه ای ایده ها و نظرات خود را به صورت واضح و شفاف با شما در میان بگذارند و بدانید که موظف هستید به آنها احترام بگذارید. زیرا هر فردی حق دارد به عنوان یک انسان آن گونه که مایل است فکر کند و نظرات مخصوص به خود را داشته باشد.

4. از تکرار غیرضروری بپرهیزید

حرف های خود را به صورت واضح و روشن بیان کنید و از تکرار مجدد آنها بپرهیزید. این که مدام یک سری حرف های تکراری را برای دیگران بیان می‌کنید موجب می‌شود تا آن ها از شما خسته و دل زده شوند و دیگر حرف های شما برای آنها ارزشی نداشته باشد. بنابراین از این که مدام یک سری نکات را برای افراد تکرار کنید به شدت دوری کنید زیرا نتیجه این کار چیزی نخواهد بود جز اینکه آنها نسبت به شما حس کلافگی داشته باشند.

برای تقویت مهارت ارتباط موثر خود، هرگز حرف های تکراری بیان نکنید

بهترین کتاب های ارتباط موثر

در حوزه ارتباط موثر کتاب های بسیاری وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا از این موانع عبور کنید و بتوانید با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنید. کتاب هایی که محتوای هر یک از آنها در نوع خود بسیار جذاب و مفید است و می‌توان از آن به خوبی استفاده کرد. چند نمونه مفید و کاربردی از کتاب مهارت های ارتباطی را در ادامه معرفی میکنیم.

1. هفت چالش ارتباط

دنیس ریورز، یکی از نویسندگان قدرتمندی است که مقالات علمی و کتاب های بسیار مناسبی را به نگارش در می‌آورد. این نویسنده یکی از قویترین نویسندگانی است که علاوه بر این که تلاش می‌کند مطالب به صورت کاملاً علمی بیان شوند، سعی می‌کند آن ها را به صورت کاملاً روان برای مخاطب توضیح دهد.

در این کتاب تلاش شده تا مهارت های برقراری یک ارتباط خوب به صورت بسیار ساده و کاربردی در اختیار مخاطب قرار بگیرد. توصیه می‌کنم که اگر تمایل دارید که مهارت خودتان را در زمینه برقراری ارتباط افزایش دهید و یا حتی اگر فکر می‌کنید که در این زمینه بسیار قوی هستید، حتماً برای یک بار هم که شده این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب هفت چالش ارتباط موثر

2. مرزهای زناشویی

کتاب مرز ها از جمله کتاب های روانشناسی و موفقیت در روابط است. از اصلی ترین مسائلی که در ارتباطات باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود، این است که افراد نمی‌دانند در روابط خود باید چه حد و مرزهایی را رعایت بکنند. این که بیش از حد برخی از افراد را به زندگی شخصی مان راه می‌دهیم و یا این که جای دیگری به اشتباه، افرادی را که باید در موقعیت های مختلف در کنار ما حضور داشته باشند از زندگی خودمان بی اطلاع می‌گذاریم. به نظر من توانایی تشخیص این مرزها یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در زمینه برقراری ارتباط به آن توجه شود.

تا زمانی که این خط و مرزها به خوبی شفاف سازی نشوند و مشخص نباشند، بدون شک نمی‌شود یک ارتباط سالم را تجربه کرد. اگر خواهان کسب اطلاعات بیشتری درباره این موضوع هستید و دلتان می‌خواهد بتوانید با حفظ کیفیت یک رابطه، خط و مرزهای مناسب را هم برای آن تعیین کنید حتماً توصیه می‌کنم این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب مرزهای زناشویی برای ارتباط موثر

3. حقایق انکار ناپذیر

بدون شک بین اطرافیانتان سراغ دارید آدم هایی را که از لحاظ علمی در سطح خیلی بالایی قرار دارند اما متأسفانه از مهارت های اجتماعی ضعیفی برخوردار هستند. شاید حتی خود شما هم جز این دسته از افراد باشید. اگر دچار چنین مشکلاتی هستید یا اشخاصی را می‌شناسید که با این مسائل دست و پنجه نرم می‌کنند، لطفاً این کتاب را مطالعه کنید و یا به آن ها نیز معرفی کنید.

پگی کلاوس یکی از افرادی هست که در زمینه روابط موثر مشاوره های بسیار قوی و با کیفیتی را به اشخاصی که با این مسائل درگیر هستند ارائه می‌کند. اهمیت مهارت های اجتماعی و برقراری ارتباط به قدری زیاد است که بدون شک اگر به درستی به آنها تسلط نداشته باشید نمی‌توانید مهارت های دیگر خودتان را به خوبی برای دیگران به نمایش بگذارید. بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً این کتاب مفید و کاربردی را مطالعه کنید و با استفاده از مطالب مفید آن، یک بار برای همیشه به این مشکل خاتمه دهید.

4. چگونه با دیگران صحبت کنیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که دلتان می‌خواهد در اولین ارتباط با افراد، بیشترین اثر را روی آن ها بگذارید و در واقع افراد را به طور کامل تحت تأثیر خودتان قرار دهید، حتماً باید این کتاب مفید و کاربردی را مطالعه کنید. این کتاب به شما یاد می‌دهد که در جنبه های مختلف ارتباطات اجتماعی تان چطور عمل کنید تا بتوانید در همان اولین برخورد بیشترین اثر را روی مخاطب بگذارید و تا حد زیادی در ذهن او نفوذ کنید.

در اصل با مطالعه این کتاب شما می‌توانید مثل یک سیاستمدار ارتباطات اجتماعی قوی و خیلی خوبی را برقرار کنید. پس توصیه می‌کنم که حتماً این کتاب جذاب و هیجان انگیز را مطالعه کنید. 

کتاب چگونه با دیگران صحبت کنیم برای داشتن ارتباط موثر

5. به فردی تاثیرگذار تبدیل شو

نویسنده در این کتاب سعی کرده که راه های بهتر ارتباط برقرار کردن و هنر متقاعد کردن دیگران را به شما بیاموزد. این کتاب با شیوه ای بسیار خاص و جذاب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به خوبی با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید و عضلات شما را به این باور می‌رساند که می‌توانید بر روی زندگی هر فردی تأثیرات مثبتی داشته باشید و عوامل ایجاد تغییرات خوب در زندگی دیگران باشید. مطالعه این کتاب بدون شک می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد و به شما کمک کند تا در حوزه ارتباطات خود موفق تر و بهتر عمل کنید.

6. راه نفوذ بر دل ها

برایان تریسی چهره‌ای شناخته شده برای همه افراد است. یکی از برترین مربی های موفقیت در جهان که می‌توانید تا حد بسیار زیادی از مطالب و آموزه های او استفاده کنید. در این کتاب برایان تریسی با شیوه های اثربخشی به شما کمک می‌کند تا بتوانید میزان اثرگذاری تبادل ها و تعامل های خود را بالا ببرید.

در اصل در تلاش است تا با بالا بردن هوش اجتماعی شما و یا همان توانایی ارتباط گیری با دیگران، بتواند موفقیت شما را تا حد زیادی بالا ببرد. نکته ای که برایان تریسی در این کتاب بر آن تأکید دارد، جذابیت و گیرایی می‌باشد. برایان تریسی با این نکته که ۸۵ درصد موفقیت هر فردی بستگی به روابط او دارد تلاش می‌کند تا اصول برقراری یک ارتباط خوب را به شما بیاموزد.

کتاب راه نفوذ بر دل ها برای برقراری ارتباط موثر
کتاب راه نفوذ بر دل ها برای برقراری ارتباط موثر

7. چگونه مردم را به خود جذب کنیم؟

کتابی سرشار از راه کارهای ساده و مفید برای اینکه بتوانید دیگران را به سمت خود بکشانید و یا در اصل آن ها را به سمت خود جذب کنید. افراد با میزان جذابیت های متفاوتی پا به دنیا می‌گذارند اما آنچه که مورد توجه است این است که هر فردی می‌تواند با تمرین و تکرار میزان این جذابیت را بالا ببرد و خود را به یکی از چهره های محبوب تبدیل کند. این همان نکته ای است که نویسنده سعی دارد در طول کتاب به شما آموزش دهد

در دنیای امروز مهارت های ارتباطی یکی از مهم ترین موضوعات هستند. با رعایت نکاتی به همین سادگی می‌توانید در اولین برخورد ذهنیت بسیار خوبی از خودتان برای مخاطبتان بسازید. اگر تجربه ای در ارتباط خود با دیگران دارید که می‌تواند برای ما نیز آموزنده و جالب باشد، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین می‌توانید در کمتر از یک دقیقه مهم ترین تکنیک های ارتباط موثر را در کلیپ زیر مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. شفائی از گرگان

  با سلام و عرض ادب، اولین گام در مهارت ارتباط موثر، نیاز به ارتباط بهتر با درون خود می باشد. اولین راه حل ارتباط موثر با دیگران، خودشناسی و نگرش مثبت درونی است، پس از آن است که می‌توانید یک ارتباط موثر و صحیح در زندگی بیرونی برقرار کنید.
  یادمان باشد آینه هرگز اول به ما لبخند نمی زند.
  همیشه شاد و با لبخند وارد هر کاری شوید.
  با نهایت تشکر از مقاله بسیار ارزنده و مفید شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   بله حتماً همین طوره. ارتباط بهتر با خود، باعث ارتباط موفق تر با دیگران هم میشه.

   ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون. موفق باشید…

 2. علی

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون

  یک سوال دارم
  چطور و با چه نرم افزاری میتونم از این ویدیو ها بسازم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   این نرم افزارها طبیعتاً نیاز به آموزش گسترده ای داره و باید حتما این آموزش ها رو شما بگذرونید.
   با نرم افزارهایی نظیر ادیوس، پریمیر، افتر افکت و… میتونید بسازید.

   موفق باشید….

 3. خانه هوشمند آلفا رشت

  بيل المپتون، استاد ارتباطات كالمي دانشگاه جورجيا ميگويد:» گرايش ما به اين سمت است كه قبل از اينكه مشتري تمام داستان را تعريف كند تصميم ميگيريم و خيلي زود نتيجه گيري خود را بيان ميكنيم.«

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   متشکر از به اشتراک گذاری نظرتون

 4. منیر سادات حسینی

  درود برشما خانم تیموری عزیز
  به نظر من تمام موارد عالی و کاربردی هستند و از همه مهمتر نکته خودشناسی است

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما

 5. صفری

  سلام
  ممنون از مقاله مفید و جذابتون مطالب بسیار جذاب و کاربردی هستند و اجرای همه گام ها در کنار هم میتونه باعث شه ارتباط موثری رو با اطرافیانمون داشته باشیم و به اهدافمون نزدیکتر بشیم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از شما

 6. سمیه تیموری

  سلام
  مطالب خیلی کاربردی و پر محتواست.
  ممنون از تیم گام برتر

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از حسِ خوب شما

 7. صغری تیموری

  سلام خیلی خوب بود.ممنونم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 8. فیروزه حاجی قنبری

  سلام.خیلی خوب بود.سپاس?

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 9. Pariya_amirpor

  سلام مقاله فوق العاده بود نکات خیلی خوب و قابل توجهی گفته شد خیلی خیلی ممنونیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما دوست عزیز

 10. حمیده فعال

  سلام نکات و مطالب بسیار مفیدی بود واقعا برقراری ارتباط موثر نیاز به تمرین مداوم دارد خیلی ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

 11. معصومه شاهری

  سلام.ارتباط موثر لازمه روابط ارامش در زندکی است.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از شما

 12. پریزاد

  سلام خانم تیموری خدا قوت مقاله عالی و کامل بود .
  ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 13. سمیه قریشی

  سلام مرسی خانم تیموری عزیز لذت بردم
  به نظر من ما هر چقدر روی اون ۷ مورد کار کنیم متوجه میانه روی تو خودمون میشیم درخت هرچی پربارتر افتاده تر خواهد بود به امید روزای بهتر???

  پاسخ دادن
  1. سلام خانوم قریشی عزیز
   ممنون از شما

 14. فرهان

  سلام.
  بدون شک با مهارت های گفته شده می تونیم ارتباط بهتری با اطرافیانمون برقرار کنیم و نتیجه ی ارتباط خوب با دیگران این میشه که اطرافیانمون نیز به ما در کسب اهداف مون کمک میکنن. مرسی از مطالب خوب تون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما

 15. کیانمهر

  سلام به نظرمن بهترین چیزخود شناسی هست. بااخلاق خوب میتونیم ارتباط خوبی برقرارکنیم

  پاسخ دادن
 16. مهدوی

  سلام.مقاله خوبی بود .کاش همه این مهارت ها رو بطور همزمان بتونم استفاده کنم ودراین صورت درارتباط با دیگران موافق وموثر خواهم بود.ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   حتما با تلاش و پیگیری مستمر می توانید به این مهارت برسید
   موفق باشید
   ممنون از شما

 17. رقیه کریمی

  اگه ما مهارتهای ارتباط برقرار کردن را یاد بگیریم بسیاری از مشکلات ما حل میشه

  پاسخ دادن
 18. nemati

  درود بر شماااا☺

  ب نکااات خوبی از گفتگوو و برقراری ارتبااط موثر اشااره داشتین ?????⚘??????

  پاسخ دادن
 19. فاطمه محسنی

  ممنونم از مقاله خوبتون خانم تیموری . نکات فوق العاده بود اینکه باید شنونده خوبی باشیم و قرار نیست مخاطب مثل ما فکر کنه خیلی جالب و مهم بودند

  من همیشه فکر میکردم باید موقع حرف زدن از کلمات سخت تر استفاده کنیم ولی خب اتگار کاملا اشتباه میکردم

  پاسخ دادن
 20. mahdiyeh faraji

  نکات خیلی خوبی بود مرسی از خانم تیموری عزیز بابت مقاله ی خوبتون

  پاسخ دادن
 21. Mahdi_hoseinnejhad

  عالی بود
  دقیقا همینطور خودشناسی مهم ترین گام توی ارتباطاته…

  پاسخ دادن
 22. مرضییه غفاری

  به نام خدا
  سلام به همه بچه های گام بدتر
  خانم تیموری عزیز مقاله تون عالیه و جالب
  همیشه موفق و شاد باشی .

  پاسخ دادن
 23. مهدی پاکدامن

  مطلب خیلی خوبی بود و میشه کلی زاش درس گرفت
  ممنونم

  پاسخ دادن
 24. معصومه حسین نژاد

  سلام
  خداقوت مطالب خوب و کاربردی بود
  من خییلی از این جمله لذت میبرم که میگه خودشناسی به شما کمک میکند که افراد را با تمام تفاوت هایشان بپزیرید
  ممنون از زحماتی که برای ما می کشید

  پاسخ دادن
 25. محمد

  سلام
  به نظر من و خیلی از افراد ارتباط موثر یکی از مهمترین مهارت هایی است که در زندگی ما خیلی تاثیر دارد
  ممنون از وقتی که برای نوشتن مقاله گذاشتید

  پاسخ دادن
 26. hadisshjli

  سلام سلام
  به به گل كاشتي معصومه جان
  ممنونم ازت

  پاسخ دادن
 27. محمدرضا مختاری

  سلام
  خوب و ناب مثل همیشه
  مخصوصا گزینه آخر
  خسته نباشی پهلوان

  پاسخ دادن
 28. Amir

  مقاله خیلی خوبی بود
  تو ارتباط برقرار کردن با دیگران
  خیلی موثره

  پاسخ دادن
 29. پارسا هموله

  سلام
  یکی از مقالاتی که من ازش خیییلی خوشم اومد واقعا همین بود چون هم موضوع جذابی داشت و هم مطالبش کاملا کاربردی و در عین حال ساده بود.
  ممنون

  پاسخ دادن
 30. Pariya_amirpor

  سلام مقاله خوبی بود من خودم رفتارمو به دیگران تحمیل میکردم مرسی که ذهنیتمو باز کردید?

  پاسخ دادن
 31. Sahar aliverdi

  چقد این مقاله ها قشنگ و خوبن اخهمرسی ازتون خانوم تیموری عزیز?

  پاسخ دادن
 32. Shahri

  به نا خالق هستی
  سلام گام برتری های عزیز خوشحالم که بازم تونیتم یه مقاله ببینم این روز ها می دانم که مشغله کاری نمی گذارد که از در و گوهر های سفتنی فیض ببریم
  Rabert

  پاسخ دادن
 33. بهروز عسگرى

  ممنونم بسيار عالي

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --