چگونه نه گفتن را بیاموزیم؟

چگونه نه گفتن را بیاموزیم ؟ نه گفتن مهارتی است که بخشی از یادگیری آن مربوط به فن بیان ما و بخش دیگر آن به بعضی از باورهای ذهنی ما بستگی دارد.  بدست آوردن جرأت “نه” گفتن ما را در مسیر رسیدن به اهدافمان کمک می‌کند ، چراکه قبول کردن هر درخواستی از هر کسی، زمان و انرژی مفید مارا برای وقت گذاری برای اهدافمان می‌گیرد. همه ما شاید در موقعیت هایی قرار گرفته ایم که “نه” گفتن برایمان سخت و دشوار بوده است و همچنین برخلاف اینکه “نه” گفتن را ترجیح می‌دادیم اما باز بله می‌گفتیم. در مقاله چگونه نه گفتن را بیاموزیم به این موضوع می‌پردازیم که چگونه در برابر خواسته های دیگران به راحتی نه بگوییم .

قدرت نه گفتن

آنچه که در مقاله قدرت نه گفتن می‌خوانید:

 • جرأت و قدرت “نه” گفتن
 • چگونه “نه” گفتن را بیاموزیم؟
 • دلایل عدم “نه” گفتن
 • فواید “نه” گفتن
 • چگونه نه بگوییم؟
 • کتاب قدرت نه گفتن

برخی از افراد در زندگی از “نه” استفاده نمی‌کنند. این می‌تواند ناشی از آن باشد که ارزش های زندگی خودشان را انتخاب نکرده اند و نمی‌دانند که باید چطور و با چه برنامه ای پیش بروند. همچنین بدون برنامه ریزی خاصی و بدون دانستند ارزش های زندگی به هر درخواستی جواب “بله” و مثبت می‌دهند. باید در مسیر زندگی ارزش های خودمان را تعیین کنیم تا بتوانیم به خواسته های غیر منطقی که مارا از پیشرفت و هدف خودمان دور می‌کند، ” نه” بگوییم. برای روشن تر شدن این مبحث پیشنهاد میکنم کلیپ زیر را مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

جرأت نه گفتن

خیلی از مواقع خودخوری ها و بسیاری از مشکلاتی که برای ما پیش می‌آید به این دلیل است که نمی‌توانیم به راحتی “نه” بگوییم و جرأت این کار را نداریم .

زمانی که نتوانیم در مقابل درخواست های غیر معقول دیگران «نه» بگوییم، مجبور به انجام آن می‌شویم. کاری را انجام می‌دهیم که باب میل خودمان نیست و این از عدم توانایی ما در “نه” گفتن ناشی می‌شود. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ بعضی از اوقات ما با “بله” گفتن های بی جا، خودمان را به درد سر و مشکلاتی می‌اندازیم.

 در مقابل هر نوع درخواست و خواسته ای «بله» میگوییم و همین باعث این می‌شود که خیلی از زمان هایی را که برایمان ارزشمند هستند را از دست بدهیم ، به عزت نفسمان لطمه وارد می شود چراکه از «نه» گفتن ترس داریم و نمیتوانیم از آن استفاده کنیم؛ درنتیجه درخواست های دیگران را قبول می‌کنیم که در پی آن به نظم و برنامه ریزی قبلیمان خلل وارد می‌شود.

در این مقاله سعی داریم چند راهکار بیان کنیم تا قدرت نه گفتن شما را افزایش دهیم. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید.

قدرت نه گفتن

قبل از بیان راه کار باید بدانیم که «نه» گفتن کار ساده ای نیست و سختی خودش را دارد. ما به خاطر ارتباطی که با دیگران داریم و مهم بودن آن ها برای ما، این حس را در ایجاد می‌کند که در مقابل خواسته هایشان بله بگوییم چرا که دوست نداریم با ردّ درخواستشان آن هارا از خودمان ناراحت کنیم.

مهارت نه گفتن به این معنا نیست که با “نه” گفتن دیگران از ما دلخور و ناراحت خواهند شد بلکه با افزایش این مهارت می‌دانیم که چگونه نه بگوییم تا هم به خودمان آسیب نزنیم و هم آن ها را با نه گفتنمان راضی نگه داریم.

جالب است بدانید افرادی که به راحتی «نه» می‌گویند از اعتماد به نفس بالایی بر خوردار هستند و از آنجا که اعتماد به نفس یکی از مهم ترین و پایه ای ترین مواردی است که برای رسیدن به موفقیت باید داشته باشیم. بنابر این با “نه” گفتن میتوانیم اعتماد به نفس خودمان را افزایش دهیم و برای رسیدن به اهدافمان سرعت بالاتری را تجربه کنیم. پیشنهاد می‌کنم برای تقویت اعتماد به نفس خود هنگام صحبت کردن، حتماً مقاله چطور با اعتماد به نفس صحبت کنیم را هم مطالعه کنید.

"قدرت

چگونه نه گفتن را بیاموزیم؟

برای اینکه بدانیم چگونه نه بگوییم و مهارت نه گفتن را افزایش دهیم، باید در گام اول بدانیم که چرا نمی‌توانیم نه بگوییم و دلایل ضعف در “نه” گفتن چه چیزهایی هستند. در واقع دلایل راه را به ما نشان می‌دهند که چگونه در مقابل آن ها مقابله کنیم. زمانی که شما دلیل هر چیزی را بدانید بهتر می‌توانید آن را رشد دهید یا مقابله کنید.

در گام بعدی شما باید مرز های خودتان را مشخص کنید که در چه حالاتی نباید از مرز های خودتان فراتر بروید. دانستن مرز های خودتان این امکان را به شما می‌دهد تا درخواست دیگران را نسبت به این مرزبندی بسنجید و اگر فراتر از مرز های خودتان بود؛ بتوانید از آن فاصله بگیرید و نه بگویید.

بعد از اینکه دلایل و مرز بندی های خودتان را مشخص کردید، می‌توانید به سراغ راه کار های مهارت نه گفتن بروید. از آن جایی که در زندگی بسیار از “بله” استفاده کرده ایم، برای کسب این مهارت باید تمرین زیادی را داشته باشیم و با عمل به راه کارها “نه” گفتن را تقویت کنیم.

"قدرت

دلایل عدم نه گفتن

 • از آنجایی که شما قلب مهربانی دارید، می‌خواهید که به همه کمک کنید و دوست ندارید که دست رد به سینه دیگران بزنید؛ حاضر می‌شوید تا از وقت خودتان برای آن ها بگذارید. نیت خیر خواهانه بعضی اوقات ما را به سمتی سوق می‌دهد که هر در خواستی را قبول کنیم و به آن بله بگوییم.
 • در بعضی مواقع ممکن است به خاطر اینکه با جمع و گروهی هستید و می‌خواهید همراه با آن ها باشد و به اصطلاح فاز مخالف را به خودتان نگیرید از نه گفتن اجتناب می‌کنید. چرا که ممکن است رابطه تان با آن ها دچار مشکل شود.
 • شاید از اینکه ممکن است دیگران از «نه» شنیدن عصبی بشوند و به دعوا و نزاع بین تان کشیده بشود تن به بله گفتن می‌دهید.
 • و یا «نه» گفتن را به نوعی گستاخی و بی ادبی می‌دانید (می‌ترسید رابطه و پل ها و موقعیت هاتون رو خراب کنید) «نه» نمی‌گویید.

 هر یک از این موارد بالا می‌تواند تاثیر مستقیم روی ما داشته باشد. تاثیری که در پاسخ ما به درخواست ها خودشان را نشان می‌دهند.

"قدرت

فواید نه گفتن

همان طور که در مقاله ذکر شد، نه گفتن فواید بسیای دارد که ما آن ها را به صورت  لیست در ادامه می‌آوریم:

 1. موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود
 2. قاطعیت شما را افزایش می‌دهد
 3. وقت تان را با کار هایی که علاقه ای به آن ها ندارید تلف نمی‌کنید
 4. به مدیریت زمان و برنامه تان خللی وارد نمی‌شود
 5. در رسیدن به موفقیت سرعت شما را چندین برابر می‌کند
 6. عزت نفستان افزایش پیدا می‌کند و حس ارزشمندی شما بیشتر می‌شود
 7. مهارت مدیریت زمان را افزایش می‌دهد

"قدرت

چگونه «نه» بگوییم؟

در این بخش از مقاله راه هایی را بیان می‌کنیم که با عملی کردن و تمرین آنها به راحتی این مهارت می‌توانید تقویت کنید.

لیست راه کار های تقویت مهارت و قدرت نه گفتن :

 1. راه دیگری را پیشنهاد دهید
 2. همدردی کیند
 3. دلیلتان را توضیح دهید
 4. روی خود موضوع متمرکز شوید
 5. تمرین کنید
 6. قبول کنید که آچار فرانسه نیستید
 7. از خودخواهی نترسید
 8. نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید
 9. به جنبه های مثبت توجه کنید
 10. عذر خواهی بیش از حد نکنید

در ادامه این 10 مورد را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد…

1. راه دیگری را پیشنهاد دهید

وقتی در خواستی از شما می‌شود و شما میل به انجام آن دارید اما امکان انجام دادن آن را در زمانی که خواسته شده ندارید سعی کنید یک زمان دیگری را برای انجام آن کار ارائه دهید.

به عنوان مثال دوستتان از شما می‌خواهد که امروز ساعت 4 باهم به کافی شاپ بروید و قدمی باهم بزنید. اما شما در این ساعت طبق برنامه قبلی که داشتید قصد انجام کار خیلی مهمی را دارید. در زمان به دوست خود می‌گویید: که حضور در این ساعت برای من مشکل است و امکانش نیست. به او پیشنهاد می‌دهید که می‌توانید ساعت 7 با او باشید و به کافی شاپ بروید.

اما برای این کار باید دایره واژگان و فن بیان قدرتمندی هم داشته باشید که پیشنهاد می‌کنم برای تقویت دایره لغات خود، حتماً مقاله چگونه دایره لغات خود را تقویت کنیم را هم مطالعه کنید.

"قدرت

 2. همدردی کنید

زماینی که درخواستی از شما می‌شود؛ که شما نمی‌توانید کمکی کنید خیلی محترمانه بیان کنید. به این شکل که شرایط او را درک می‌کنید و امکان کمک ندارید. همچنین آرزوی موفقیت می‌کنید برایش و امیدوارید که زودتر به خواسته اش برسد.

با استفاده و بیان این گونه جملات باعث می‌شوید که طرف مقابل «نه» گفتن شما را راحت تر هضم کند و دلخور نشود.

 3. دلیل «نه» گفتن را توضیح بدهید

شما نمی‌توانید بدون هیچ توضیحی خواسته دیگران را رد کنید و «نه» بگویید. شخص درخواست کننده دوست دارد که دلیل «نه» گفتن شما را بداند. بنابر این درباره چرایی «نه» گفتنتان به او توضیح دهید. البته لازم نیست توضیح مفصلی بدهید همین که متوجه دلیل بشود کافی است.

برای مثال این گونه دلیل های کوتاه را استفاده کنید:

الآن عجله دارید و نمی‌توانید.

الآن حوصله ندارید و یا خسته هستید.

در حال حاضر مشغول کار مهمی هستید.

و دلایلی از این قبیل که در افزایش مهارت «نه» گفتن کمکتان می‌کند. در اینجاست که اهمیت فن بیان به خوبی مشخص می‌شود و متوجه می‌شوید که باید قدرت بیان خود را هم به خوبی تقویت کنید.

 4. در «نه» گفتن روی خود موضوع متمرکز شوید

معمولاً ما فکر می‌کنیم که با رد کردن درخواست دیگران ارتباطمان خراب و دچار مشکل می‌شود، و یا ممکن است از ما دلخور شود.

به این فکر نکنید که شما با رد درخواست و «نه» گفتن، آن شخص را رد می‌کنید؛ بلکه به این فکر کنید فقط درخواست او را رد می‌کنید تا احساس بدی از «نه»گفتن به شما دست ندهد.

می‌توانید از شخص تشکر کنید به این صورت که :خیلی ممنون هستید به خاطر اینکه اولین نفر از شما کمک خواسته و تشکر کنید از اینکه به یاد شما بوده است.

"قدرت

 5. «نه» گفتن را تمرین

برای کسب و افزایش هر کاری و یا مهارتی بدون تمرین کردن نمی‌توان انتظار نتیجه مطلوب را داشت. پس برای ایجاد و افزایش این مهارت در زمان هایی که اهمیت چندانی ندارد، «نه» بگویید. مثل رد کردن پیشنهادی که گارسون رستوران برای میل کردن دسر می‌دهد.

از دیگر تمرین هایی که می‌توانید انجام دهید این است که زمان هایی را انتخاب کنید و با صدای کمی بلند کلمه “نه” را بگویید و تکرار کنید. این کار شاید در ظاهر ساده و یا مسخره به نظر آید اما تاثیر بسیاری بر قدرت نه گفتن شما همچنین اعتماد به نفس شما دارد.

"تمرین

6.قبول کنید که آچار فرانسه نیستید

یکی از ویژگی هایی که ابزار آچار فرانسه دارد این است که هر مهره ای را با ابعاد های مختلف می‌تواند باز و بسته کند. شما هیچ وقت نمی‌توانید همانند آچار فرانسه باشید و از پَس هر کاری برآیید. شما با قبول خواسته ها و درخواست دیگران طبیعتاً نمی‌توانید زمانی برای خودتان داشته باشید. زیرا که زمانی برای خودتان باقی نمی‌ماند. 

از همین الان تصمیم بگیرید تا در مقابل در خواست های غیر معقول دیگران نه بگویید و برای آن تلاش و تمرین کنید.

7.از خود خواهی نترسید

ممکن است پیش خودتان این گونه فکر کنید که نه گفتن شما را به فردی خود خواه تبدیل می‌کند و یا این “نه” گفتن باعث شود که دیگران شما را خودخواه حساب کنند. این افکار را از خودتان دور کنید شما ارزشمند هستید و حق این را دارید تا برای زمان خودتان برنامه داشته باشید.

در خواست های غیر ضروری و غیر منطقی را رد کنید و نگران این نباشید که دیگران درمود شما چگونه فکر می‌کنند.

"قدرت

8.نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید

اگر همه تلاش خودتان را هم انجام دهید باز نمی‌توانید همه را در زندگی راضی نگه دارید. درواقع گاهی اوقات این سعی کردن برای راضی نگه داشتن دیگران مارا به این سمت سوق می‌دهد که همه درخواست ها را قبول کنیم. این کار ممکن است باعث شود دیگران از شما سوء استفاده کنند. پس به افرادی که واقعاً برایتان مهم هستند، اهمیت بدهید و تلاش کنید آن ها را خوشحال نگه دارید.

9.به جنبه های مثبت توجه کنید

قرار نیست شما فقط متمرکز جنبه های منفی نه گفتن شوید و “نه” را به عنوان یک چیز بد نگاه کنید. زمانی که به کاری علاقه ندارید می‌توانید به آن نه بگویید و در مقابل به کار های دیگری بله و جواب مثبت بدهید، تا به این شکل احساس گناه و ناراحتی که در شما ایجاد شده است را کاهش دهید.

10.عذر خواهی بیش از حد نکنید

اگر از اینکه نمی‌توانید به درخواست دیگران جواب مثبت بدهید ناراحت شدید و احساس بدی را پیدا کردید؛ فقط بگویید “متاسفم”. عذر خواهی بیش از انداره ضعف شما را نشان می‌دهد و این تصور در دیگران ایجاد می‌شود که جواب مثبت ندادن شما، یعنی اینکه در حق آن ها ظلم و بدی انجام داده اید یا کار شما اشتباه بوده است.

"قدرت

کتاب قدرت نه گفتن

از راه های دیگر برای کسب آگاهی و بالا بردن مهارت و قدرت نه گفتن مطالعه کتاب هایی است که در این زمینه نگاشته شده اند. خوشبختانه کتاب های بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد که این امکان را برای بهتر شدن این مهارت و توانایی به ما می‌دهند. در ادامه قصد دارم تعدادی از برترین های این حوزه را برای شما بیاورم تا علاوه بر آشنایی، بتوانید با دید بهتر و باز تری آن ها را تهیه و انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید با تعداد بیشتری از کتاب هایی در زمینه فن بیان و مهارت سخنرانی و تقویت قدرت نه گفتن آشنا شوید، حتماً مقاله بهترین کتاب های فن بیان و سخنرانی را هم مطالعه کنید.

1. 250 راه برای گفتن نه

سوزان نیومن (Susan Newman) در کتاب 250 راه برای گفتن نه (250 Ways to Say It) سعی می‌کند که ما را با درخواست های ضروری و غیر ضروری آشنا کند و همچنین کمک می‌کند تا در مقابل در خواست های مختلف دیگران بهترین پاسخ را از خودمان نشان دهیم.

سوزان نیومن معتقد است که نوشته های این کتاب (250 راه برای گفتن نه) به بزرگترین درس‌های زندگی‌تبدیل می‌شوند. شاید این فرصتی خوبی باشد تا تمام آن‌ها را بخوانیم و به خاطر بسپاریم.

"قدرت

2. هنر بالغانه نه گفتن: بگو نه و آسوده باش

علی شمیسا در کتاب هنر بالغانه نه گفتن: بگو نه و آسوده باش به شما آموزش می‌دهد تا در زمان و مکان های مختلفی بتوانید “نه” بگویید و سعی دارد تا این هنر را در وجود افراد افزایش دهد و این فرهنگ را گسترش دهد. 

“نه” کلمه ای است که گاهاً می‌تواند مسیر زندگی افراد را تغییر دهد. درست است “نه” کلمه ساده ای است اما استفاده از در موقعیت ها و شرایط زمانی و مکانی مختلف به همین راحتی نیست.

"قدرت

3. بیاموزیم چگونه نه بگوییم

کتاب بیاموزیم چگونه نه بگوییم اثر مارتیزا منرسا نیز از جمله کتاب هایی است که در زمینه قدرت نه گفتن نگاشته شده است تا این فرهنگ را در وجود افرادی که ضعف دارند ایجاد کند. افرادی که در مقابل درخواست های مختلف آری می‌گویند؛ اما در ذهن، به خودشان می‌گویند: بگو “نه” تو نمی‌توانی این کار را انجام بدی؛ این کار از توان تو خارجه، تو وقت انجام این کار را نداری، اما با این حال باز جواب اره و مثبت می‌دهند.

این کتاب می‌تواند برای این افراد بسیار مناسب و تاثیر گذار باشد. 

کتاب بیامویم چگونه نه بگوییم
کتاب بیامویم چگونه نه بگوییم

4. چگونه نه بگوییم و در جواب بله بشنویم

کتاب چطور نه بگوییم و در جواب بله بشنویم (The Power Of A Positive No) اثر ویلیام یوری تنها به درد مذاکره نمی‌خورد، بلکه کتابی است که در تمام جنبه‌های زندگی کاربرد دارد. این کتاب در باره هنر مهم نه گفتن مثبت در همه جنبه های زندگی مانند زندگی زناشویی، شغلی، محیط رفاقتی و محیط تحصیل است. 

کتاب چگونه نه بگوییم و در جواب بله بشنویم
کتاب چگونه نه بگوییم و در جواب بله بشنویم

در پایان اگر شما هم راه حل دیگری برای ساده کردن نه گفتن افراد به دیگران دارید خوشحال می شویم آن را با ما در بخش نظرات پایین همین مقاله به اشتراک بگذارید .


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر
 1. بهروز پناهی

  بسیار عالی و کاربردی بود
  سلامت وپاینده باشید

  پاسخ دادن
 2. Shahri

  تبریک حاج مهدی.
  بالاخره هنر های پشت پرده را به روی صحنه اوردی.
  .Thanks for good advices
  Rabert

  پاسخ دادن
 3. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خداقوت…
  جمله خییلیی قشنگی بودکه:گفتن بله یعنی ترجیح دادن اولویت های دیگران به اولویت های خود
  ممنون داداش گلم

  پاسخ دادن
 4. فاطمه محسنی

  سلام ممنونیم از نکات پرکاربردی که برامون نام بردید

  به نظرم خیلی عالی بود منم مهارت (نه) گفتن رو تازه یاد گرفتم واز اون نکته که گفتین از نه گفتن های کوچیک استفاده کنید ، استفاده کردم …. ممنونم از نکات فوق العاده تون اقای حسین نژاد

  پاسخ دادن
 5. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود واقعا ممنون⚘⚘⚘

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما دوست عزیز

 6. محمدرضا مختاری

  سلام
  خدا قوت مهدی جان
  یه بار یکی ازم آدرس پرسید،بلد نبودم ولی جواب دادم ،بعد ازین که اون بنده خدا رفت دیدم جوری که آدرس دادم بر میگرد سر جای اولش
  خخخ

  پاسخ دادن
 7. سميه قريشى

  سلام آقاى حسين نژاد
  بهتون تبريك ميگم مقالتون بسيار عالى و پربار بود خوشحالم كه در كنار شما هستم

  پاسخ دادن
 8. علی احمدزاده

  سلام مقاله ای بی عیب و عالی داشتید و بسیار کاربردی سپاسگزارم از شما♥♡

  پاسخ دادن
 9. مهدی پاکدامن

  Kheili aali va karbordy????
  Mamnoon
  #Mp

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما…

 10. Pariya_amirpor

  واقعا که عالی بود بیشتر مردم الان با نه گفتن مشکل دارن مرسی از شما

  پاسخ دادن
  1. بله ، چون از زمان کودکی به دلیل عدم آگاهی درست آموزش داده نشده، بهتون تبریک میگم که در مسیر کسب مهارت های رشد فردی قدم برداشتین.

 11. پارسا هموله

  سلام
  عالی بود آقا مهدی عزیز
  چه راهکارهای درجه یکی نام بردید!
  ممنونم ازتون…

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link

در اینستاگرام گام برتر،رایگان آموزش ببینید

close-link