.

منفی بافی و غُر زدن!

منفی بافی چیست و چگونه میتوان آن را رفع کرد؟

منفی بافی
منفی بافی

مقدمه

یک فرد غرغرو لزوماً قرار نیست یک فرد منفی باف باشه. افرادی که غر می‌زنند، فقط گاهی بیش از حد به چیزهای کوچک توجه میکنند و وسواس به خرج میدن که اغلب لازم نیست . برخی از اونها ذهن مثبتی دارند امّا ایرادی که وجود داره این هست که تمرکزشون بیشتر روی نقاط ضعف قرار داره و همین باعث میشه به محض دیدن کوچکترین نقطه ضعفی، سریعاً درباره اون اعتراض می‌کنند.

حتماً ببینید: کلید موفقیت

مغز یک منفی باف چگونه است؟

به نظرتون مغز یک فرد غرغرو و منفی باف چه شکلی میتونه باشه؟

اصلاً چه اتفاقی توی ذهن این فرد می افته که مدام غر میزنه؟

اجازه بدید با هم بررسی کنیم.

همونطور که در جریان هستید، مغز شما در هر لحظه در حال پردازش هزاران پیامی هست، که از نقاط مختلف بدن به سمت اون فرستاده می‌شه. این اتفاق در حالی رخ میده که سهم کالری که از مواد غذایی مصرفی شما دریافت میکنه، کمترین میزان ممکن هست. بنابراین حق داره که به دنبال مقرون به صرفه‌ترین راه، برای انجام فعالیت های مورد نظر خودش باشه.

و اون راهی رو انتخاب نمیکنه، جز ساخت یک مسیر عصبی.

بله! به همین سادگی.

مغز شما یک مسیر عصبی می‌سازه که مخصوص غر زدن هست. بنابراین دیگه برای غر زدن، احتیاج به مصرف هیچ گونه انرژی نخواهد داشت. از اون زمان به بعد، غر زدن برای شما تبدیل به یک کار روتین میشه که مرتب انجامش می‌دید. در واقع تبدیل به یک عادت می‌شه.

بنظرتون غر زدن میتونه یک عادت جذاب و خوب باشه؟

قطعاً نه! پس لطفاً بخاطر خودتون هم که شده کمتر غر بزنید.

یک لحظه تصور کنید در یک جمع مهم حضور دارید و از اونجایی که غر زدن جزو واجبات روزمره شما به حساب میاد، بدون اینکه خودتون متوجه بشید شروع به ایرادگیری می‌کنید. در این لحظه چه شخصیتی از شما در ذهن دیگران ساخته خواهد شد؟

من که اصلاً دلم نمیخواد حتی دربارش فکر کنم. شما چطور؟

منفی بافی
منفی بافی

نه به غر زدن و منفی بافی

اینکه بعضی وقت ها نیاز دارید غر بزنید، قطعاً دلیل موجهی نخواهد بود، برای اینکه این ویژگی رو در وجود خودتون همیشگی کنید. پس وقتش رسیده یک ” نه ” محکم بگید و این رفتار رو در مواقع نابجا متوقف کنید. چطور این کار رو انجام بدید؟ به سادگی . با چند ترفند ساده امّا مؤثر.

منفی بافی
منفی بافی
ترفند کِش

یکی از بهترین روش هایی که بازدهی خوبی هم داره، ترفند استفاده از کِش هست. به این شکل که شما یک کِش رو به مچ دست خودتون می‌بندید. هر زمان که غر زدید و یا خواستید غر بزنید، کِش رو می‌کشید و بعد رها می‌کنید. این درد باعث می‌شه مغز شما شرطی بشه. یعنی متوجه می‌شه که هر زمان غر می‌زنه باید درد تحمل کنه. برای همین به مرور این رفتار از ذهن شما کمرنگ تر خواهد شد. از این روش می‌تونید برای حل بسیاری از مشکلات رفتاری استفاده کنید.

جدا شدن از افراد منفی باف و غرغرو

یکی از دلایل عمده و جدی که باعث می‌شه  فرد به یک شخص غرغرو تبدیل بشه، محیط خانواده و اطرافیان و شاید دوستان اون هستند. فراموش نکنید که ” شما خلاصه پنج نفری هستید که بیشترین ارتباط رو با اونها دارید.” این جمله دربارۀ شکل گیری رفتارهای شما به شدّت صدق می‌کنه. از این گونه افراد دوری کنید و سعی کنید اونها رو از دایره روابط خودتون خارج کنید.

منفی بافی
منفی بافی
به خودتان بگویید به من چه!

گاهی وقت ها برای مسائلی غر می‌زنیم که اصلاً ارتباطی با ما ندارند. مثلا چرا خانوم همسایه فلان لباس را پوشید؟

چرا آقای ایکس ماشینش را اینطور پارک کرد؟

چرا رئیس جمهور به امور مملکت رسیدگی نمی‌کند؟

و هزاران مثال از این دسته.

برای کدوم یکی از موارد بالا کاری از دست شما ساخته هست؟

اگر نمی‌تونید موضوعی رو کنترل کنید، لطفاً روی اون تمرکز نکنید. خیلی محکم به خودتون بگید به من مربوط نیست. به این ترتیب نه، به خودتون فشار روانی وارد می‌کنید و نه اعصاب دیگران رو خط خطی می‌کنید!

منفی بافی
منفی بافی
مثبت باش و شکرگزار

کارهای مثبت که روحیه شما رو شاد می‌کنه، می‌تونه کمک بسیارخوبی باشه. چون باعث بالارفتن اعتماد به نفس شما می‌شه. افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند، معمولاً نسبت به دیگران کمتر غر می‌زنند. شکرگزاری کردن هم یکی از روش های مؤثر برای رفع این ویژگیه. چون باعث بالا رفتن تمرکز شما روی داشته‌هاتون می‌شه و در نتیجه کمکتون می‌کنه تا نقص ها رو کمتر ببینید و ازشون عبور کنید. نیاز نیست برای شکرگزاری یک لیست بلند بالا تهیه کنید. همین قدر که حتی برای یکی از نعمت هایی که دارید از صمیم قلب خدارو شکر کنید، می‌تونه حال خوبتون رو تقویت کنه.


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. معصومه شاهری

  سلام.خوب بود.واقعیت، میدانیم که غر زدن خوب نیست وتمرین کنیم که انجامش ندهیم.ولی…همیشه تکرار حرف خوب عالیه.انرژی میشه برای حرکت به سمت خوبی.همانطور که قران میگوید.”انسان احتیاج به یاداوری دارد”.سپاس

  پاسخ دادن
 2. سهیلا کریمی

  ممنون بابت مقاله خوبتون .
  بله یه وقتایی غر زدن برا تخلیه خستگی خوبه .الان من غر میزنم چون مجبورم تاالان بیدار بمونم که تموم کارهامو پی دی اف کنم فصل ب فصل که بتونم بطور بهینه ازپاییزم استفاده کنم.منتها از فرط خستگی غرزدنه لازمه .که نزنم خسته تر میشم 😄😄😄👏👏👏👏👏🌹

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*