منفی بافی و غر زدن

منفی بافی و غر زدن، یکی از بدترین عاداتی است که اکثر ما هم آن را دارا هستیم و احتمالاً به خاطر این عادت بد، دچار مشکلات زیادی هم شده ایم و نتوانستیم به موفقیت برسیم. در این مقاله راه کارها و تکنیک های طلایی را برایتان بیان خواهیم کرد که به شما کمک می‌کند منفی بافی و غر زدن را به کلی فراموش کنید و بهتری اتفاقات را برای خودتان رقم بزنید. پس حتماً تا انتها با این مقاله همراه باشید…

منفی بافی و غر زدن
منفی بافی

در مقاله مفی بافی و غر زدن می‌خوانید

 • ویژگی های افراد منفی باف
 • تاثیرات غر زدن
 • روزه غر نزدن
 • درمان غر زدن
 • متن درمورد غر زدن

قبل از هرچیز پیشنهاد می‌کنم کلیپ زیر را که درباره معایب غر زدن و همچنین افرادی است که مدام غر می‌زنند، مشاهده کنید. چون به ترک عادت منفی بافی و غر زدن شما کمک بسیاری خواهد کرد…

در حال بارگذاری...

ویژگی های افراد منفی باف

به نظرتان مغز یک فرد غرغرو و منفی باف چه شکلی می‌تواند باشد؟ اصلاً چه اتفاقی در ذهن این فرد می افتد که مدام غر می‌زند؟

اجازه دهید با هم بررسی کنیم.

همان طور که در جریان هستید، مغز شما در هر لحظه در حال پردازش هزاران پیامی هست که از نقاط مختلف بدن به سمت آن فرستاده می‌شود. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که سهم کالری که از مواد غذایی مصرفی شما دریافت می‌کند، کمترین میزان ممکن هست. بنابراین حق دارد که به دنبال مقرون به صرفه‌ترین راه، برای انجام فعالیت های مورد نظر خودش باشد و آن راهی را انتخاب نمی‌کند جز ساخت یک مسیر عصبی. بله! به همین سادگی.

مغز شما یک مسیر عصبی می‌سازد که مخصوص غر زدن هست. بنابراین دیگر برای غر زدن، احتیاج به مصرف هیچ گونه انرژی نخواهد داشت. از آن زمان به بعد، منفی بافی و غر زدن برای شما تبدیل به یک کار روتین می‌شود که مرتب انجامش می‌دهید. در واقع تبدیل به یک عادت می‌شود.

به نظرتان منفی بافی و غر زدن می‌تواند یک عادت جذاب و خوب باشد؟ قطعاً نه! پس لطفاً بخاطر خودتان هم که شده کمتر غر بزنید.

یک لحظه تصور کنید در یک جمع مهم حضور دارید و از اونجایی که غر زدن جزو واجبات روزمره شما به حساب می‌آید، بدون این که خودتان متوجه شوید شروع به ایرادگیری می‌کنید. در این لحظه چه شخصیتی از شما در ذهن دیگران ساخته خواهد شد؟

منفی بافی و غر زدن
منفی بافی

تاثیرات غر زدن

غر زدن یکی از رفتارهایی است که اگر مرتب تکرار شود، تبدیل یک عادت دائمی می شود و باعث می شود که برای شما منفی نگر بودن راحت تر و ساده تر از مثبت نگری باشد. به همین علت است که اغلب توصیه می شود که تا حد ممکن سعی کنید از غر زدن بپرهیزید تا این موضوع تبدیل به یک رفتار در ذهن شما نشود. غر زدن می تواند تاثیرات بسیار بدی را از خود بر جای بگذارد. از جمله این تاثیرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بدبین می‌شوبد

زمانی که شما غر می‌زنید یعنی در واقع در حال تمرکز بر روی نقاط منفی هستید. به همین علت بعد از مدتی این طرز فکر در وجود شما نهادینه می‌شود و همیشه تمرکز خود را بر روی مسائل منفی معطوف خواهید کرد. در نتیجه بعد از مدتی تنها جوانب منفی یک موضوع را خواهید دید و به همین دلیل است که غر زدن موجب می‌شود شما تبدیل به فردی بدبین شوید و به محض این که کوچک‌ترین موضوعی رخ دهد تنها بر روی موارد منفی آن تمرکز خواهید کرد و این امر موجب می‌شود که نسبت به هر چیز و هر فردی که دچار احساس بدبینی شوید. به عنوان مثال به محض اینکه از کسی کوچک ترین نقطه ضعفی را ببینید بر روی آن تمرکز می کنید و نهایتاً موجب می شود که ویژگی های مثبت آن شخص را نادیده بگیرید و با تمرکز بر روی نقاط منفی او در ذهن شما تبدیل به فردی نالایق بشود که ترجیح می دهید ارتباط خود را با او قطع و یا کمتر کنید.

غر زدن و منفی بافی باعث بدبینی می‌شود
غر زدن و منفی بافی باعث بدبینی می‌شود

2. عصبی مزاج و تندخو می‌شوید

افرادی که مدام غر می‌زنند دچار مشکلات بسیاری در روابط خود خواهند شد. زیرا آنها عادت کرده‌اند که مرتب دنبال ایرادات بگردند و درباره هر موضوعی فوراً شروع به اظهار نارضایتی کنند. به همین علت کم کم میزان خشم آنها افزایش پیدا می کند، زیرا در همه موارد احساس می کنند که مشکلی وجود دارد و شرایط دلخواه آنها نیست به همین دلیل مرتب غر می‌زنند. این غرزدن موجب می شود که بدبین شوند و مسلماً بدبینی به دنبال خود تندخو شدن را در پی دارد.

غر زدن و منفی بافی باعث خشم می‌شود

3. اطرافتان از آدم های مثبت خالی می‌شود

غر زدن یعنی انتقال انرژی منفی به دیگران. وقتی شما مرتب در حال غر زدن هستید، یعنی انرژی منفی خود را به دیگران انتقال می دهید و حال آنها را بد می کنید. به همین دلیل است که کم کم افرادی که این ویژگی را ندارند و افراد مثبتی هستند از اطراف شما پراکنده خواهند شد و نهایتاً تنها کسانی در کنار شما باقی خواهند ماند که همانند شما عادت به غر زدن دارند و منفی نگر هستند. بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که دیگر هیچ کسی وجود ندارد که به شما انرژی مثبت انتقال دهد و تنها کسانی کنار شما هستند که همانند خودتان مرتب به دنبال ایراد گیری و بهانه جویی می باشند. در نتیجه هیچ فرد مثبت اندیشی تمایلی به حفظ رابطه با شما نخواهد داشت.

روزه غر نزدن

هدف ما از مطرح کردن این موضوع این است که بتوانیم غر زدن را تبدیل به شکایت‌هایی کنیم که راه‌حل قانع کننده ای دارد و بدون شک مسائل بسیار زیادی وجود دارد که افراد را آزار می دهد و لازم است که در مورد آنها انتقاد کنند. اما هدف این است که به جای اینکه شما یک فرد غرغرو به نظر برسید، فردی باشید که شکایت های خود را به صورت قانع کننده مطرح می‌کنید. برای این موضوع لازم است چند نکته را رعایت کنید.

1. تمرین شکرگذاری کنید

تمرین شکرگزاری و یا تمرکز بر نقاط مثبت یکی از بهترین تمرینات این است که می‌توانید برای دفع عادت غر زدن انجام دهید و از آن استفاده کنید تا شما بتوانید درباره مسائلی که به آنها توجه نکرده‌اید روی نکات مثبت متمرکز شوید. توانایی بسیار خوبی محسوب می‌شود که یک عادت در وجود شما معمولاً ۲۱ روز زمان می برد و یک روز را برای خود برنامه‌ریزی کنید و در این مدت سعی کنید هر روز مدت زمان کوتاهی را به نسبت به معجزه شکرگزاری اختصاص دهید برای اینکه بتوانید بر روی نقاط مثبت زندگی خود متمرکز شوید. بدون شک این موضوع می‌تواند باعث شود تا حد بسیار زیادی این عادت در وجود شما تحلیل برود و بتوانید به مرور زمان غر زدن را کنار بگذارید. دقت داشته باشید که این مطلب یک روز محقق نخواهد شد بلکه نیاز به زمان دارد.

شکرگزاری یکی از روش های ترک منفی بافی و غر زدن است

2. مسائل آزار دهنده را رها کنید

بدون شک در زندگی همه افراد مسائلی وجود دارد که قادر به مدیریت آنها نیستند. قرار نیست شما به تنهایی از پس از تمام مشکلات بر بیاید و بتوانید همه چیز را مدیریت کنید.  نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که قرار نیست شما یک قهرمان باشید. در زندگی همیشه نکات و مسائلی وجود دارد که خارج از توان و عهده شماست. نیاز نیست درباره هر موضوعی نگران باشید و مرتب درباره آن غر بزنید. به عنوان مثال درباره شرایط اقتصادی قطعاً کاری از دست شما ساخته نیست. شما نمی توانید به تنهایی چرخ اقتصاد مملکت را بچرخانید و همه مشکلات را حل کنید و به همین دلیل غر زدن درباره این موضوع نه تنها فایده ای ندارد، بلکه موجب می‌شود که انرژی منفی به شما تزریق شود. بنابراین لازم است بسیاری از مسائلی را که تا امروز روی آن ها تمرکز می کردید و شما را آزار می داد رها کنید.

برای رهایی از منفی بافی و غر زدن برخی از مسائل را رها کنید

3. نکات مثبت دیگران را ببینید

بدون شک قرار نیست همه افراد بی عیب و نقص باشند و تنها سرشار از خوبی ها باشند. طبیعی است که هر فردی در وجود خود نقص‌ها و کمبودهایی را دارد. شما کاری که باید انجام دهید این است که بیش از این که بر روی نقاط منفی دیگران تمرکز کنید و سعی کنید کارهای خوبی را که انجام می دهند و ویژگی های خوبی را که دارند مدنظر قرار دهید. به این ترتیب موجب می شود که دیدگاه بهتری نسبت به آن ها داشته باشید و دیگر مرتب در حال غر زدن به ویژگی های منفی آنها نباشید. فراموش نکنید هیچ کس کامل نیست، حتی خود شما نیز نکات منفی بسیاری در رفتارها و ویژگی های اخلاقی خود دارید. اما این دلیل نمی‌شود که تمام خوبی های یک فرد را به دلیل دیدن نقاط ضعف او زیر پا بگذارید. بنابراین تمرین کنید تا خوبی های دیگران را بر زبان بیاورید و بابت این موضوع آنها را تشویق کنید.

برای رهایی از منفی بافی و غر زدن دیگران را تحسین کنید

درمان غر زدن

غر زدن یک عادت بد است! بنابراین باید برای آن راه حل و درمان مناسبی را پیدا کنید. به این شکل نیست که دارویی برای رفع این مشکل وجود داشته باشد که شما از آن استفاده کنید و عادت غر زدن شما از بین برود! بلکه امری زمان‌بر است که باید برای آن وقت و حوصله خرج کنید. شاید در روزهای اول کنترل این عادت کاری سخت و آزاردهنده به نظر برسد، اما مطمئن باشید بعد از مدت زمانی می‌توانید به سادگی این رفتار را کنترل کنید.

منفی بافی و غر زدن
منفی بافی

1. کشف راه حل

معمولاً شما زمانی درباره موضوعی غر می‌زنید که فکر کنید مشکلی وجود دارد. خب حالا اگر به دنبال کشف راه حل مناسب برای مسئله باشید، قطعاً بسیار بهتر است. غر زدن نه تنها کمکی به رفع مشکل نخواهد کرد، بلکه موجب می شود که شما دچار ناراحتی و سردرگمی بیشتری شوید و حتی ممکن است اطرافیان خود را نیز آزار دهید. به همین علت بسیار بهتر است که به جای غر زدن به دنبال پیدا کردن یک راه حل مناسب برای موضوع بگردید. برخی اوقات خود ما توانایی حل مسئله را نداریم، اما نیاز نیست نگران باشید! می‌توانید در این باره از دیگران کمک بگیرید. بدون شک بسیار موثر واقع خواهد شد.

برای رهایی از منفی بافی و غر زدن راه حل پیدا کنید

2. درست و اصولی شکایت کنید

بسیار عادی است که در زندگی همیشه مسائلی وجود دارد که موجب آزار شما خواهد شد و حتی گاهی اوقات ممکن است که شما نیاز به غر زدن نداشته باشید. اما به جای این که با غر زدن حوصله اطرافیان خود را سر ببریم و کاری کنیم که اصلاً به حرف ما توجهی نکنند، بهتر است یاد بگیریم درست و اصولی شکایت خود را مطرح کنیم. درباره موضوعی که شما را آزار می دهد صحبت کنید و سعی کنید مواردی را که موجب ایجاد دغدغه ذهنی برای شما شده است توضیح دهید. قطعاً طرف مقابل نیز در این صورت بهتر به حرف های شما گوش خواهد داد و بهتر متوجه منظور شما خواهد شد و از سوی دیگر زمانی که ببینند شما دارید به شکل کاملاً منطقی صحبت می کنید، بدون شک به فکر پیدا کردن یک راه حل مناسب برای مشکل خواهد افتاد.

به جای غر زدن و منفی بافی شکایت خود را اصولی مطرح کنید

3. یوگا و مدیتیشن انجام دهید

انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن از جمله فعالیت‌های هستند که به آرامش ذهنی شما کمک خواهند کرد. زمانی که شما ذهن آرامی داشته باشید، بدون شک از میزان غر زدن شما کاسته خواهد شد. بنابراین سعی کنید انجام این تمرینات را حتماً جزو برنامه خود قرار دهید و از آنها پیروی کنید. انجام مداوم این تمرینات می‌تواند به شدت برای بهبود اوضاع ذهنی شما موثر واقع شود و در ترک عادت غر زدن موثر باشد.

4. ترفند کِش برای رهایی از غر زدن!

یکی از بهترین روش هایی که بازدهی خوبی هم دارد، ترفند استفاده از کِش هست. به این شکل که شما یک کِش را به مچ دست خودتان می‌بندید. هر زمان که غر زدید و یا خواستید غر بزنید، کِش را می‌کشید و بعد رها می‌کنید. این درد باعث می‌شود مغز شما شرطی شود. یعنی متوجه می‌شود که هر زمان غر می‌زند باید درد تحمل کند. برای همین به مرور این رفتار از ذهن شما کمرنگ تر خواهد شد. از این روش می‌توانید برای حل بسیاری از مشکلات رفتاری استفاده کنید.

5. جدا شدن از افراد منفی باف و غرغرو

یکی از دلایل عمده و جدی که باعث می‌شود فرد به یک شخص غرغرو تبدیل شود، محیط خانواده و اطرافیان و شاید دوستان او هستند. فراموش نکنید که شما خلاصه پنج نفری هستید که بیشترین ارتباط را با آن ها دارید. این جمله دربارۀ شکل گیری رفتارهای شما به شدت صدق می‌کند. از این گونه افراد دوری کنید و سعی کنید آن ها را از دایره روابط خودتان خارج کنید.

منفی بافی و غر زدن
منفی بافی

6. به خودتان بگویید به من چه!

گاهی وقت ها برای مسائلی غر می‌زنیم که اصلاً ارتباطی با ما ندارند. مثلاً چرا خانم همسایه فلان لباس را پوشید؟ چرا آقای ایکس ماشینش را این طور پارک کرد؟ چرا رئیس جمهور به امور مملکت رسیدگی نمی‌کند؟ و هزاران مثال از این دسته.

برای کدام یکی از موارد بالا کاری از دست شما ساخته هست؟

اگر نمی‌توانید موضوعی را کنترل کنید، لطفاً روی آن تمرکز نکنید. خیلی محکم به خودتان بگویید به من مربوط نیست. به این ترتیب نه به خودتان فشار روانی وارد می‌کنید و نه اعصاب دیگران را خط خطی می‌کنید!

منفی بافی و غر زدن
منفی بافی

متن در مورد غر زدن

درباره غر زدن متن ها و شعرهای زیاد و جالبی نوشته شده که در اینجا به یکی از جذاب ترین شعرها در این باره اشاره می‌کنیم.


صبح تا شب، مستمر غر می زنیم

ما اصولاً بیشتر غر می زنیم

******

طبق تحقیقات، حتی توی خواب

یا به پهلو یا دمر غر می زنیم

******

صبح بعد از پاشدن از خواب هم

ابتدا یک مختصر غر می زنیم

******

توی منزل هم اگر ممکن نشد

می رویم این دور و بر غر می زنیم

******

ظاهراً خوب است، حالی می دهد

علتش این است اگر غر می زنیم

******

هر کجا باشیم، در آپارتمان

یا که ویلا و کار غر می زنیم

******

پشت رل در مرسدس بنزی قشنگ

یا که بر پالان خر غر می زنیم

******

گاه گاهی نم نمک یا زیر لب

گاه گاهی با تشر غر می زنیم

******

یا که خیلی بد ادا همراه با

پیچ و تابی در کمر غر می زنیم

******

گاه با کوبیدن یک لنگه کفش

یا دو دستی توی سر غر می زنیم

******

از کسی هر وقت دلخور می شویم

هفته ها کلی پکر غر می زنیم

******

وقت بیماری که محشر می شویم

بیشتر از سی نفر غر می زنیم

******

همسفر ها بیشتر تک می پرند

بس که دائم در سفر غر می زنیم

******

بچه تا می گوید از بیرون برام

چیپس یا چیزی بخر غر می زنیم

******

توی شرکت از مدیر آزرده ایم

رو به این مشدی صفر غر می زنیم

******

یا که از دایی کیارش دلخوریم

هی به زندایی قمر غر می زنیم

******

وقت برگشتن به منزل از سرِ

کوچه یا از پشت در غر می زنیم

******

چانه و این فکمان اوراق شد

بس که هی بر همدگر غر می زنیم

******

ما کما کان نیمی از این عمر را

بیخودی یا بی ثمر غر می زنیم

******

شعر از مصطفی مشایخی

غر زدن شاید در ابتدا کمی آرام کننده به نظر برسد، اما اگر دقیق تر شوید، متوجه خواهید شد که عواقب بسیار بدی را برای شما به همراه خواهد آورد و نهایتاً نه تنها موجب رسیدن به آرامش نمی شود، بلکه آرامش شما را نیز سلب خواهد کرد. بنابراین سعی کنید تا حد امکان از غر زدن بپرهیزید و به دنبال روش های بهتری برای اظهار نارضایتی خود بگردید. از سوی دیگر بسیاری از مسائلی که نسبت به آنها انتقاد داریم، تنها با تغییر نوع دیدگاهمان حل خواهد شد. بنابر این بهتر است که روی روش های رفتاری خود تمرکز کنید تا بتوانید تبدیل به فردی آرام و صبور شوید…


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. معصومه شاهری

  سلام.خوب بود.واقعیت، میدانیم که غر زدن خوب نیست وتمرین کنیم که انجامش ندهیم.ولی…همیشه تکرار حرف خوب عالیه.انرژی میشه برای حرکت به سمت خوبی.همانطور که قران میگوید.”انسان احتیاج به یاداوری دارد”.سپاس

  پاسخ دادن
 2. سهیلا کریمی

  ممنون بابت مقاله خوبتون .
  بله یه وقتایی غر زدن برا تخلیه خستگی خوبه .الان من غر میزنم چون مجبورم تاالان بیدار بمونم که تموم کارهامو پی دی اف کنم فصل ب فصل که بتونم بطور بهینه ازپاییزم استفاده کنم.منتها از فرط خستگی غرزدنه لازمه .که نزنم خسته تر میشم 😄😄😄👏👏👏👏👏🌹

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*ارسال
close-link