مدیریت زمان

مدیریت زمان مهارتی است که هر عقل سالمی متوجه این می‌شود که با آن می‌تواند از عمر خود و زمانی که در این دنیا دارد بهترین استفاده را بکند. زمانی که می‌گویند همانند طلاست. اما طلا را میتوان کسب کرد ولی زمان از دست رفته به هیچ شکلی دوباره باز نخواهد گذشت و فقط حسرت از دست رفتن آن به دل هایمان می‌ماند. با مقاله مدیریت زمان تا انتها همراه باشید تا هم بدانید چه مفهومی دارد و هم با تکنیک های برای مدیریت کردن هرچه بهتر زمان آشنا شوید.

مدیریت زمان
مدیریت زمان

مهم ترین موارد مقاله مدیریت زمان

 • بهانه هایی برای عدم مدیریت زمان
 • مدیریت زمان چیست؟
 • اهمال کاری چه رابطه ای با مدیریت زمان دارد؟
 • اهمیت مدیریت زمان
 • چرا دچار کمبود زمان می‌شویم؟
 • راههای مدیریت زمان
 • ماتریس آیزنهاور
 • کتاب مدیریت زمان

تا انتها با مقاله مدیریت زمان همراه باشید تا همه این موارد را به خوبی فرا بگیرید…

بهانه هایی برای عدم مدیریت زمان

شاید خیلی از مواقع این جملات رو شنیده باشید که “وقت نمیکنم”، “وقت ندارم” ،” سرم خیلی شلوغه و نمیرسم”.

اینها جملاتی است که افراد از اینکه به کارهایشان نمیرسد می گویند.

در واقع این افراد مثل ما نیز یک زمان محدود در طول روز دارند.

اما چطور میشود که بعضی از افراد به کارهایشان میرسند و بعضی دیگر اینگونه از کمبود زمان ناله میکنند؟

قطعا وقتی فرق بین این افراد را در نظر میگیریم متوجه میشویم که گروه اول به خاطر عدم مدیریت زمان دائماً به کار های خود نمیرسند و همیشه در حال ناله کردن ازسرعت گذشتن زمان هستند.

چقدر زیباست زمانی که در سنین پیری حسرت از دست دادن این زمان با ارزش تر از طلا را نخوریم.

امیدوارم با آشنایی بهتر با مهارت های مدیریت کردن زمان و کتابهایی که معرفی شده اند این مهارت را کسب کرده و به موفقیت برسید…

مدیریت زمان
مدیریت زمان

مدیریت زمان چیست؟

این مهارت یکی از دغدغه های مهم است که افراد به دنبال آن هستند تا نتاج مطلوبی که دارند را کسب کنند. همه ما وقتی واژه مدیریت کردن زمان را میشنویم میدانیم که حرف از استفاده بهتر از زمان است. در واقع یا به دنبال این هستیم که چطور از زمانی که در اختیار داریم بیشترین استفاده را بکنیم و کمتر عمرمان را تلف کنیم. و یا اینکه چطور به همه ی کارهای خودمان در زمان مشخصی که میخواهیم برسیم. در حقیقت افراد به علت اینکه میخواهند کارهای خود را طبق برنامه پیش ببرند و نمیتوانند به فکر مدیریت کردن زمان می افتند و اولین فکری که به ذهن آنها می آید این است که با یادگیری این مهارت میتوانند به همه کارها برسند و موفق شوند!

اگر از من بپرسید مدیریت زمان چیست؟ من به سرعت به شما می گویم: مدیریت زمان (Time-Management) یعنی هوشمندانه کار کنید تا بهره‌ وری خود را چند برابر افزایش دهید.

یک تعریف ساده از مدیریت زمان این است: مدیریت زمان یعنی فرآیند نظم‌ دهی و برنامه‌ریزی برای تقسیم زمان خود بین فعالیت‌های خاص. داشتن مهارت مدیریت زمانِ خوب، شما را قادر می‌ سازد تا هوشمندانه‌تر (و نه سخت‌تر ) کار کنید و کارهای بیشتری را با کیفیت بهتری در زمان کمتری انجام دهید، اگر زمان بسیار کمی دارید و فشار زیادی روی شماست، ناتوانی در مدیریت زمان به فعالیت مفید شما آسیب می‌ رساند و موجب ایجاد استرس می‌شود. شما وقتی از تعداد کار انجام شده در طول روز راضی نباشید، احساس رضایت در شما ضعیف می شود. ضعف رضایت از کارایی هم موجب، کم شدن انگیزه و افزایش نگرانی از کار خود می شود. به طور خلاصه اگر می خواهید از تعریف مدیریت زمان در جهت کسب موفقیت های بزرگ زندگی سود ببرید، کافی است : نحوۀ استفاده از زمان خود را بهبود بخشید، این یعنی مدیریت زمان!

به نظر می‌ رسد که زمان کافی در طول روز وجود ندارد. اما، از آن‌جا که همۀ ما 24 ساعت زمان داریم، چرا برخی از افراد بهتر از دیگران به کارهایشان می‌ رسند؟ جواب شما در مدیریت زمان نهفته است. افراد موفق به بهترین نحو مدیریت زمان می‌ نمایند یعنی مدیریت زمان را به خوبی فرا گرفته اند. شما نیز با استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان که در این بخش آمده است، می توانید توانایی خود را برای عملکرد بهینه افزایش دهید حتی هنگامی که زمان بسیار کمی دارید و فشار زیادی روی شماست. برای مدیریت زمان لازم است که تمرکز از فعالیت‌ها به روی نتایج معطوف شود؛ پر مشغله بودن به معنی مؤثر بودن نیست. (جالب است که اغلب عکس این مطلب به حقیقت نزدیک‌تر است). اینکه روز خود را در دریایی از فعالیت‌ها بگذرانید معمولاً دستاورد کمی دارید، زیرا توجه خود را بین تکالیف متعددی تقسیم کرده‌اید. مدیریت زمان خوب شما را قادر می‌ سازد هوشمندانه‌تر( و نه سخت‌تر ) کار کنید تا کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید.

مدیریت زمان

تعریف اهمال کاری و رابطه آن با مدیریت زمان چیست؟

درباره اهمال کاری چقدر می دانید؟ یکی از موضوعات بسیار مهمی که در حوزه مدیریت زمان به چشم می خورد و از دلایل اصلی عدم موفقیت در مدیریت کردن زمان است، بحث اهمال کاری است. افرادی که به دلیل تنبلی و تاخیر در انجام کار، برای تمام کردن کارهایشان زمان تعیین می کنند غالبا دچار استرس بیشتری می شوند، بیشتر دچار اشتباه شده و به دوباره کاری مجبور می شوند یعنی در مدیریت زمان شکست می خورند. این افراد عادت کرده اند که کارهای خود را دقیقه نود انجام دهند و همیشه کارهای خود را به دقایق پایانی موکول می کنند. آنها می گویند که وقتی مجبور هستند در مدت معینی کاری را به اتمام برسانند همیشه مدیریت زمان بهتری دارند اما تحقیقات نشان داده است که این موضوع به ندرت درست است و آنها در مدیریت زمان خود شکست می خورند. موکول کردن کارها به دقایق واپسین باعث خوب انجام ندادن کار و بالا رفتن هزینه ها می شود که در طولانی مدت منجر به زیان های شدید مالی و شکست در مدیریت کردن زمان خواهد شد.

مدیریت زمان - اهمال کاری
مدیریت زمان – اهمال کاری

اهمیت مدیریت زمان

یادگیری این مهارت برای افرادی که هدفی دارند و نمیخواهند که عمرشان تلف شود بسیار مهم و حائز اهمیت است. کسانی که سعی دارند از آنها به عنوان افراد موفق یاد شود به خوبی میدانند که باید از همین زمانشان نهایت استفاده را داشته باشند. در یک کلام اگر بخواهیم اهمیت مدیریت زمان را بگوییم می‌توانیم این گونه تفسیر کنیم که موفقیت ما در گرو یادگیری مهارت مدیریت کردن زمان است. زیرا این مهارت در برگیرنده بسیاری از مهارت های دیگری است که همه در جهت رشد فردی ما و رسیدن به موفقیت نیاز است.

یک لحظه تصور کنید که شما در روز به همه ی کارهای مهم و خود رسیده اید و یک آرامشی درونی دارید و رضایت از خودتان نیز بهبود یافه و حس شادمانی و خرسندی را دارید.حس زیبایی است، درسته؟ قطعاً با مدیریت کردن زمانتان میتوانید به این حس زیبا دست پیدا کنید. بخشی دیگر از فواید مدیریت زمان عبارتند از:

 •  منجر به بهره‌وری و کارایی بیشتر می شود.
 •  وجهۀ حرفه‌ای بهتری به شما می دهد.
 •  استرس کمتری را به شما تحمیل می کند.
 •  باعث افزایش موقعیت‌ها برای پیشرفت می شود.
 •  مساوی است با استفاده بیشتر از فرصت ها
 •  منجر به ایجاد احساس رضایتمندی فردی می شود.
 • باعث کسب تعداد نتایج موفق بیش از قبل می گردد.
 •  باعث تقویت اعتماد به نفس می شود
 • موقعیت‌های بهتر برای دستیابی به اهداف مهم زندگی و اهداف شغلی را فراهم می آورد.
 • ناتوانی در مدیریت مؤثر زمان می‌تواند عواقب نامطلوبی داشته باشد : (عدم مدیریت زمان)
 • عدم تکمیل کار قبل از موعد از نتایج عدم مدیریت زمان است.
 • یکی دیگر از نتایج عدم مدیریت زمان جریان کاری کم‌ بازده است.
 • عدم مدیریت زمان اتلاف زیاد وقت را به همراه دارد.
 • عدم مدیریت زمان کیفیت کاری را پایین می آورد.
 • وجهۀ حرفه‌ای ضعیف و رکود شغلی از نتایج عدم مدیریت زمان است.
 • سطح استرس بالاتر در پی عدم مدیریت زمان رخ می دهد.
 • عدم مدیریت زمان نارضایتی فردی را به دنبال دارد.
 • احساس اعتماد به نفس پایین تر نیز از نتایج عدم مدیریت زمان است.
مدیریت زمان
مدیریت زمان

چرا دچار کمبود زمان میشویم؟

دلایلی زیادی وجود دارد از جمله اینکه:

 • نداشتن انگیزه
 • ضعف در نه گفتن
 • اشتباه در اولویت بندی
 • تنبلی و اهمال کاری
 • تمرکز همزمان روی چند کار
 • کمال گرایی یا کامل گرایی
 • استراحت نداشتن بین کارها
 • نداشتن فهرست روزانه
 • ورزش نکردن
 • رویاهای بزرگ و غیر واقعی
 • ضعف در مهارت تصمیم گیری
 • ضعف در تفویض اختیار
 • ضعف در مهارت حل مسئله و مشکل

این 13 تا از مواردی است که یا در آنها ضعف داریم یا خوب نمیتوانیم انجامشان دهیم که همه ی این ها مانند یک دومینو در رشد فردی ما تاثیرگذار هستند.

به عنوان مثال: زمانی که شما ضعف در نه گفتن داشته باشید، نه تنها وقت شما تلف خواهد شد بلکه باعث افزایش خجولی و کم شدن اعتماد به نفس و همچنین عزت نفستان خواهد شد.

نداشتن این 13 مورد دلیل بر نداشتن مدیریت بر روی زمان است و توجه و کسب آنها نیز به خودی خود تکنیکی برای افزایش مدیریت زمانمان هستند.

زیراکه مهارت مدیریت کردن زمان یک مهارت عام و کلی است که در برگیرنده چندین مهارت و تکنیک است. یعنی همه مسائل رشد فردی، به طوری مرتبط با بهبود مهارت مدیریت کردن زمان هستند.

مدیریت زمان

راههای مدیریت زمان

تا حالا شده تو یه زمان کم یه عالمه کار بریزه روی سرتون و گیج بشید؟ یه عالمه کار نیمه‌تمام باقی‌مونده چون شما به کارهای کوچیک دیگه رسیدگی کردید؟ تمام این‌ها ثابت می‌کنه شما با مدیریت زمان مشکل دارید! این نوشته شما رو با روش‌های ساده‌ مدیریت کردن زمان آشنا می‌کنه. البته در مقاله تکنیک های مدیریت زمان به طور مفصل به بیان راهکارهایی برای مدیریت کردن زمان پرداخته شده که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

1. مرتب باشید

نیم ساعت اول هر روزتون رو به این اختصاص بدهید که روزتون رو برنامه‌ریزی کنید. ببینید می‌خواهید چی کار کنید و یه لیست از اون‌ها تهیه کنید. می‌تونید اینجوری در نظر بگیرید که چه کارهایی حتما باید انجام شه و چه کسانی رو باید ملاقات کنید. به چیزهایی که توی لیست می‌نویسد مقید باشید. برای فکرکردن، صحبت کردن و کارهایی با الویت بالا زمان مشخص تعیین کنید. برنامه‌ریزی کنید که چه موقع شروع و چه موقع تمام بشن و طبق برنامه پیش برید. برای یکجا نگه‌داشتن این برنامه‌ها از یک ابزار کمکی هم استفاده کنید. بهترین زمان واسه کارهای طاقت‌فرسا زمانی هست که بیشترین انرژی رو دارید. از ابزارهای ثبت زمان استفاده کنید تا ببینید برای انجام یک کار خاص چقدر زمان صرف می‌کنید. اینطوری شما هم می‌تونید زمان‌هایی که کارایی بالایی دارید رو پیدا کنید. فقط مطمئن شید مدت زمانی که صرف یک کار می‌کنید ارزشش رو داره. همینطور خیلی خوب میشه که تو زمان‌هایی که منتظر یه نفر دیگه هستید تا کارش رو تموم کنه، کارهای کوچیک دیگه رو انجام بدید.

مدیریت زمان - برنامه ریزی
مدیریت زمان – برنامه ریزی

2. دسته‌بندی کنید

کارها را به شکلی دسته‌بندی کنید که مهم‌ترین‌ها در ابتدا باشند. اگر خود را درگیر چیزهای کوچک بکنید به‌دلیل محدودیت زمان، خواهید دید که کارهای اصلی مانده است. اگر برنامه خود را با این چیزهای کوچک پر کنید، ناگهان می‌بینید که دیگر جایی برای کارهای استراتژیک مهم ندارید.

3. قانون 20-80 را دنبال کنید

یک توصیۀ دیگر در رابطه با مدیریت زمان این است که از قانون 20-80 یا همان قاعدۀ پَرِتو استفاده کنید. این قانون می‌ گوید که 80% نتایج از 20% تلاش‌ها حاصل می‌ شود. در فروش بدین معناست که 80% از فروش‌ها شامل 20% از مشتریان می‌ شود. ترفند آن چیست؟ کافیست 20 درصد از تلاش‌ها که 80 درصد نتایج را تولید می‌ کنند، شناسایی نمایید و مقیاس‌بندی کنید. این کار را می‌ توانید با بررسی و آنالیز دقیق انجام دهید. اهداف مهم خود را شناسایی کنید و برروی انجام آنها تمرکز کنید تا یک مدیریت زمان بهینه داشته باشید.

مدیریت زمان - قانون ۸۰/۲۰
مدیریت زمان – قانون ۸۰/۲۰

4. هرشب کارهای روز بعد را لیست کنید

هر شب قبل از اینکه به تختخواب بروید، لیستی برای روز بعد ایجاد کنید. فهرست کارهای فردای خود را قبل از خواب بنویسید تا راحت تر بخوابید. بعداز تهیه این لیست به اهداف خود بنگرید و ببینید که چگونه می‌توانید به آن‌ها نزدیک‌تر شوید. یک شبه درست نمی‌ شود، اما این لیست به شما کمک می‌ کند که اهداف خود را برای روز بعد مشخص کنید. دستیابی به اهداف روزانه ساده‌ تر است و به ما کمک می‌ کند به سمت اهداف بلند‌مدت حرکت کنیم. اما لازم است کارهایی که باید انجام دهیم را لیست کنیم.

5. اپلیکیشن های مدیریت زمان و برنامه ریزی

یکی از بهترین راهکارهای مدیریت زمان استفاده از تکنولوژی صحیح و به روز است. مدیریت زمان با بهره بردن از ابزارهای فراوانی که در حوزه تکنولوژی وجود دارد بسیار کارآمد و مؤثر است و راندمان شما را بسیار افزایش می دهد، در این مقاله نیز نرم افزارها و تکنولوزی هایی که در حوزه مدیریت زمان وجود دارد را به شما معرفی می کنیم، برای استفاده ی درست از زمان خودتان می توانید از نرم افزارهای زیر استفاده کنید:

1- واندرلیست wunderlist یکی از نرم افزارهای مدیریت زمان و عملکرد است.

2- نرم افزار تودویست-todoist   یکی دیگر از نرم افزارهای مدیریت زمان و پروژه است.

3- تریلو trello شاید همان نرم افزار مدیریت زمان و عملکرد ایده آل شما باشد.

4- تسکولو نرم افزار مدیریت پروژه با امکان چت آنلاین

5- وان نوت onenoteنیز یک نرم افزار یادداشت برداری در دسترس برای همگان است.

6- نرم افزار مدیریت زمان کوالیتی تایم QualityTime

مدیریت زمان - اپلیکیشن های مدیریت زمان
مدیریت زمان – اپلیکیشن های مدیریت زمان

6. در مسیر درست باقی بمانید

یکی از کارهایی که در زندگی بسیار مهم و حیاتی است، این است که این سؤال را از خود بپرسید: «بهترین استفاده‌ای که از زمان خود می‌توانم بکنم کدامست؟» و بعد از پیدا کردن جواب به این کار بپردازید.

توانایی شما در تفکیک کردن این کارها و طبقه‌بندی درست آنها می‌تواند بهره‌وری شما را به مقدار زیاد افزایش دهد که در ادامه یکی از بهترین راه های تفکیک کردن کارها را برایتان توضیح داده ایم.

مدیریت زمان - راههای مدیریت زمان
مدیریت زمان – راههای مدیریت زمان

ماتریس آیزنهاور

۱: مهم و اضطراری

کار مهم آن کاری است که برای کار و حرفه‌تان پیامدهای بلندمدت دارد. یک کار اضطراری کاری است که نمی‌توانید انجام دادن آن را به تعویق بیاندازید. کاری که همزمان مهم و اضطراری است کاری است که بلافاصله باید انجام شود. به این مربع «ماتریس آیزنهاور» می‌گویند.

۲: مهم اما غیراضطراری

کارهایی که مهم هستند اما اضطراری نیستند. انجام دادن این کارها را می‌توان به موقعی دیگر موکول کرد. و یا دست‌کم انجام دادن آنها را برای مدتی کوتاه به بعد موکول نمود.

کارهای مختلفی در زندگی وجود دارند که در این مربع قرار می‌گیرند. خواندن کتاب‌های مهم در زمینه شغلی، گرفتن واحدهای درسی بیشتر، بهتر کردن مهارت‌ها و توانمندی‌ها، همگی برای پیشرفت‌های آتی حیاتی هستند، اما اضطراری نیستند. از این رو افراد معمولا در انجام دادن آنها مسامحه می‌کنند. متاسفانه بسیاری از کسانی که در کارشان موفق نمی‌شوند افرادی هستند که در بهتر کردن مهارت‌ها و قابلیت‌هایشان به قدری تعلل کرده‌اند که دیگران از آنها جلوتر زده‌اند.

مدیریت زمان - مهم و غیرفوری
مدیریت زمان – مهم و غیرفوری

۳: اضطراری اما نه مهم

اشخاص گمان می‌کنند از آن جهت که طی روز با این مسائل روبرو هستند باید جوابی برای آنها پیدا کنند و حال آنکه اینها آن اهمیت لازم را ندارند. بسیاری از اشخاص حدود نیمی از فرصت‌های خود را صرف کارهایی می‌کنند که اضطراری هستند اما مهم نیستند. این عده در عمل هیچ کمکی به روند کار نمی‌کنند. صحبت با همکاران از جمله مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

۴: نه اضطراری و نه مهم

انجام دادن این قبیل کارها تلف کردن وقت است. این کارها برای شخص و برای سازمانی که آنها در آن کار می‌کنند ارزشی برابر صفر دارند. خواندن صفحات ورزشی روزنامه‌ها و اتومبیلرانی در خیابان‌ها از جمله مواردی هستند که می‌توان به آنها اشاره کرد.

این کارها تلف کردن کامل وقت هستند و کمکی به زندگی شما نمی‌کنند. عادات کاری خوب ایجاد کنید. اگر کاری را به تکرار انجام دهید، به آن کار عادت می‌کنید. و عادت وقتی شکل گرفت شکستنش دشوار است.

برای اینکه درباره ماتریس آیزنهاور بیشتر بدونید، پیشنهاد می‌کنم حتماً نگاهی به کلیپ آموزشی رمز موفقیت مدیران و رهبران دنیا هم بیندازید.

مدیریت زمان و ماتریس آیزنهاور
مدیریت زمان و ماتریس آیزنهاور

کتاب مدیریت زمان

مگر میشود حرفی از مدیریت کردن زمان گفته شود اما اسمی از کتاب “مدیریت زمان” آقای برایان تریسی برده نشود؟

یکی از کتابهای مطرح در این زمینه کتاب آقای بریان تریسی است که توسط انجمن مدیریت آمریکا منتشر شده است.

در کنار این کتاب ،کتاب دیگری هم در این حوزه توسط دیوید آلن منتشر شده است.

او در این کتاب سعی دارد نظم شخصی را مهارتی بزرگتر معرفی کند که مدیریت زمان در دل آن قرار دارد و بخشی از نظم شخصی است.

نیل فیوره نیز کتابی دارد به نام The now habit که در نگاه اول این کتاب را در طبقه کتاب های بازاری طبقه بندی میکنند و فکر میکنید که ارتباطی با موضوع ما ندارد. اما فیوره تنبلی و اهمال کاری را چالش اصلی در مدیریت کردن زمان مطرح کرده است.

در میان کتاب هایی که بیشتر در حوزه مهارت های مدیریت کردن زمان و کسب و کار مطرح هستند یکی از بهترین کتاب ها،کتاب لورا استیک است که  آن را leave the office earlier نامیده است.

او در این کتاب علاوه بر بیان تکنیک های مدیریت کردن زمان به نکته خیلی جالبی هم اشاره کرده است که بد نیست همه ی ما آن را بدانیم:

بسیاری از مدیران فکر میکنند زود به محل کار آمدن و دیر رفتن یک مزیت است و به آن فخر هم میفروشند. ممکن است بسیاری از کارمندان نیز اینگونه فکر کنند.

شاید مدیران آن را ملاک خوب یا بد بودن کارمندان بدانند.

اما لورا میگوید این که شما چه مقدار از زمان را در محیط کار سپری میکنید مهم نیست!

و در واقع اینکه خروجی کار شما در این زمان چیست مهم است.

ممکن است زمان زیادی را در محیط کار باشید اما خروجی شما ضعیف و بی کیفیت باشد.

همچنین  دیر رفتن و زود آمدن الزاماً پیش بینی کننده خروجی فرد نیست . باید در این مدت چه کم یا زیاد نسبت به بهتر شدن خروجی تلاش کرد.

امیدوارم اطلاعات خوبی درباره مدیریت کردن زمان کسب کرده باشید. در مقالات بعدی مدیریت زمان به اشتباهات رایج مدیریت زمان و تکنیک های مدیریت زمان، اشاره خواهیم کرد…


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 

 1. ریحانه ربیعی

  سلام با تشکر از مطلب مفیدتون باعث افتخاره که نظرتونو در ارتباط با مقاله ای با موضوع مشابه در وبلاگم و در صورت تمایل تبادل لینک بدونم. ممنونم

  بهتایم نرم افزار ابری مدیریت زمان و پروژه است می توانید به رایگان آن را امتحان کنید.به تازگی نسخه اندروید آن منتشر شده است.

  پاسخ دادن
 2. ناصر

  سلام
  واقعا خیلی مقاله آموزشی عالی بود فوق العاده است حتما این ماه ثبن تام می کنم در دوره های آموزشی شما
  آیا آموزش مدیریت زمان بصورت ویدیوی است.

  پاسخ دادن
 3. ام لیلا احمدی

  بله من هم با مطالب ذکر شده در ارتباط با مدیریت زمان موافقم فعال بودن صحیح در مسیر اهداف می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد .

  پاسخ دادن
 4. سمیه تیموری

  امیدوارم با راهکارهای مدیریت زمان بتونیم‌ به هدفهامون برسیم .

  پاسخ دادن
 5. محدثه تیموری

  فکر کنم اگر بتونیم زمانمون رو به درستی مدیریت کنیم ، احتمال رسیدن به موفقیت برامون تا نود درصد قطعی میشه. همه مشکل ما اینه ک نمیتونیم زمانمون رو به درستی مدیریت کنیم وگرنه راه های رسیدن به اهدافمون رو بلدیم. ممنون ک مطالب روز و مورد نیاز رو مطرح میکنید.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاملا درسته، مدیریت زمان نقش مهمی رو در مسیر رسیدن به اهدافمون ایفا میکنه
   ممنون از شما کاربر گرامی

 6. سهیلا کریمی

  مطالب جالبی بود . الان خودم هم دارم خونه تکونی میکنم . هم به مطالعه میرسم
  و هم غذا میپزم .به همشونم میرسم, با یه مدیریت تنظیم شده .بنظرم کسی که نتونه مدیریت درستی داشته باشه , 50 درصد راهو ناموفقه . ممنون از مقاله خوبتون????

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   امیدوارم که بتونید کلی کار دیگه رو هم انجام بدبد.
   موفق باشید…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image