باور موفقیت

باور موفقیت … اکثر ما در راه رسیدن به موفقیت باورهای اشتباهی داریم که همین باورها معمولاً عامل اصلی عدم موفقیت ما هستند اگر این باور ها را از ذهن و زندگی خود حذف کنیم مسلماً راه موفقیت مان هموار تر شده و احتمال رسیدن به آن نیز برایمان افزایش خواهد یافت تا پایان با مقاله باور موفقیت همراه باشید تا مهمترین باورهای اشتباه ما را در مسیر موفقیت یاد بگیرید و از آنها دوری کنید.

در مقاله باور موفقیت می‌خوانید

  1. باید کامل باشم تا موفق شوم
  2. موفقیت برایم سخت است!
  3. می‌توانم یک شبه موفق شوم
  4. همین که به یک حدی برسم کافی است
  5. تا به موفقیت رسیدم دیگر نباید خبری از تلاش باشد
  6. شکست به معنای پایان کار است
  7. من خیلی باهوش نیستم
  8. فقط خودم باید به موفقیت برسم
  9. موفقیت ها به خاطر من است، شکست ها به خاطر دیگران!
  10. اگر گاهی استثنا هم پیش آمد، مشکلی ندارد!

در ادامه با این 10 باور اشتباه در راه رسیدن به موفقیت بیشتر آشنا خواهید شد…

1. باید کامل باشم تا موفق شوم

اولین باور اشتباهی که اکثر ما در راه رسیدن به موفقیت داریم، این است که حتماً باید کامل باشیم تا بتوانیم به موفقیت برسیم. حال موفقیت از نظر ما می تواند کسب ثروت باشد، می تواند داشتن حال خوب باشد و یا هر چیز دیگری… این موضوع تا حد زیادی به کمال‌گرایی ما مربوط می شود اما اگر بیش از حد باشد قطعاً مانع موفقیت ما خواهد شد.

دقت کنید که برای رسیدن به موفقیت همیشه لازم نیست کامل باشید. می توانید کارتان را شروع کنید تا بتوانید به موفقیت سریع دست پیدا کنید و سپس به مرور زمان کامل شوید. البته این به آن معنا نیست که اگر هیچ تخصصی در کارتان دارید شروع کنید. منظور ما این است که برای شروع هر کاری ابتدا مهارت‌های اولیه را یاد بگیرید و سپس شروع کنید و به مرور زمان خود را کامل و کامل تر کنید.

برای شروع لازم نیست کامل باشید ولی برای کامل شدن باید شروع کنید
برای شروع لازم نیست کامل باشید ولی برای کامل شدن باید شروع کنید

2. موفقیت برایم سخت است!

اگر رسیدن به موفقیت سخت نبود، قطعاً اکنون بسیاری از افراد به موفقیت رسیده بودند و دیگر این موفقیت ها برای کسی مهم نبود. اصلاً همین سختی های رسیدن به موفقیت است که آن را شیرین می کند. پس مسلماً برای رسیدن به موفقیت در هر کاری باید برخی سختی‌ها را به جان بخریم تا به آن برسیم.

همین پذیرفتن سختی هاست که باعث تمایز افراد‌ موفق با سایرین می‌شود. همیشه این جمله را مد نظر داشته باشید که امروز کارهایی را می کنم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی بکنم که دیگران قادر نیستند انجام دهد.

شیرینی موفقیت این است که کمتر کسی موفق می شود

3. می‌توانم یک شبه موفق شوم

سومین باور موفقیت اشتباه که اکثر اوقات باعث می‌شود افراد نتوانند به موفقیت برسند، رویای یک شبه موفق شدن است و فکر می‌کنند می‌توانند با رازهای جادویی و فرمول موفقیت به هدف خود برسند! به قول معروف “نابرده رنج گنج میسر نمیشود” اما برخی از افراد می خواهند این ضرب‌المثل را نقض کنند و بدون تلاش خاصی به موفقیت و هدف خود برسند. اما طبیعی است که عدالت در همه جا حاکم است و نمی‌توان بدون سختی کشیدن به موفقیت رسید. چون در این صورت اَجر سایر افراد ضایع می شود.

اگر هم کسی بتواند به موفقیت‌های یک شبه برسد که معمولاً هم از راه‌های درستی نیست، قطعاً روزی آن را از دست خواهد داد چرا که باد آورده را باد می‌برد.

نابرد رنج گنج میسر نمیشود

4. همین که به یک حدی برسم کافی است

اولین باور موفقیت اشتباه را یک‌بار دیگر نگاه کنید. باید کامل باشم تا موفق شوم. افرادی که این حرف را می زنند معمولاً تفکرات بزرگی دارند و می خواهند خود را مانند افراد موفق دنیا ببینند تا کاری را شروع کنند. اما این باوری که اکنون بررسی می کنیم مخصوص افرادی است که اصلاً خودباوری ندارند و اصولاً خود را دست کم می‌گیرند و یا اصلاً حوصله ای برای تلاش کردن ندارند. پس طبیعی است که برای خود اهداف کوچک تعیین می‌کنند که خیلی راحت به آن برسند و بگویند همین کافی است.

مثلاً می گویند اگر من در آمد ماهی ۲ میلیون تومان داشته باشم کافیست. درحالی که توانایی‌های آنها بیش از آن است و خداوند آنها را توانمندتر از اهدافشان آفریده است. تا زمانی که این افراد خود را دست کم بگیرند، مسلماً تغییر مثبتی در زندگی شان هم ایجاد نخواهد شد و اتفاقات خوبی در ادامه زندگی برایشان نخواهد افتاد.

موفقیت هیچ حد و مرزی ندارد
موفقیت هیچ حد و مرزی ندارد

5. تا به موفقیت رسیدم دیگر نباید خبری از تلاش باشد

خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنند که به موفقیت رسیدن کافی است و آن زمان دیگر نمی‌خواهد تلاشی بکنند. پس طبیعی است که فردی که چنین باوری دارد به زودی موفقیتی را که به دست آورده از دست خواهد داد. چرا که حفظ موفقیت معمولاً از کسب آن سخت تر است و اگر نتوانید خود را در بهترین درجه ممکن نگه دارید، قطعاً موفقیت خود را از دست خواهید داد. اگر مقاله ویژگی‌های افراد موفق را بخوانید، می‌بینید که همه آن‌ها دائماً درحال دیدن آموزش و یادگیری مهارت‌های جدید هستند. همانطور که در این مقاله گفتیم، بیل گیتس در هر هفته حدود 6 کتاب آموزشی را به پایان می‌رساند، تصور کنید کسی که ثروتمندترین ترین فرد جهان است، هنوز هم که هنوز است در حال یادگیری است.

پس موفقیت به معنای پایان کار نیست و باید به تلاش خود ادامه دهید. افراد موفق وقتی به موفقیت رسیده‌اند دست از کار برنداشته‌اند، پس شما هم برندارید.

بهترین باور موفقیت این است که باید برای آن تلاش کرد
بهترین باور موفقیت این است که باید برای آن تلاش کرد

6. شکست به معنای پایان کار است

دسته ای از افراد هستند که تمام تلاش خود را برای رسیدن به موفقیت و اهداف شان می کنند و انصافاً هم توانایی خوبی دارند، هم استعداد خوبی و هم تلاش خوبی انجام می دهند. اما زمانی که اولین شکست خود را در راه موفقیت متحمل می شوند، دیگر دست از کار می کشند و کاملا ناامید می شوند. در حالی که توماس ادیسون زمانی که برق را اختراع کرد گفت: من تاکنون شکست نخوردم فقط ۱۰۰۰ روش پیدا کردم که به موفقیت نمی‌رسد.

درست است، افراد موفق بارها و بارها در زندگی خود شکست خوردند اما هر بار با قدرت بیشتری به مسیرشان ادامه دادند و همین عامل را می توان یکی از مهم ترین کلیدهای موفقیت آنها دانست. پس دقت داشته باشید که شکست به معنای پایان آرزوها و موفقیت هایتان نیست. برای تقویت این باور، پیشنهاد می‌کنم حتماً کتاب هایی که در رابطه با شکست و قدرت تفکرات ما پس از شکست نوشته شده را مطالعه کنید تا بتوانید دید خود را نسبت به شکست به کلی تغییر دهید. در مقاله کتاب های روانشناسی و موفقیت 20 مورد از بهترین کتاب های این حوزه را برای شما آماده کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

تاثیر شکست توماس ادیسون در موفقیت او

7. من خیلی باهوش نیستم

برخی افراد فکر می کنند چون هوش و استعداد بالایی ندارند، پس موفقیت هم برایشان غیر ممکن است. در نتیجه هرگز برای رسیدن به آن تلاشی نمی کنند. اما اگر کمی بین زندگینامه افراد موفق هم جست و جو کنیم، می بینیم آنها هیچ تفاوتی از نظر هوش با ما نداشتند و فقط تلاش های بسیار آنان بوده که توانستند به موفقیت برسند.

مثلاً ضریب هوشی آلبرت انیشتین آنقدر پایین بوده که او را به دلیل کندذهنی از مدرسه اخراج کردند. اما به مرور زمان و با تلاش های خود توانست به آلبرت انیشتینی تبدیل شود که همه ما آن را می‌شناسیم… پس به هیچ وجه فکر نکنید باهوش نیستید و به همین دلیل هرگز نمی توانید به موفقیت برسید.

هوش پایین دلیلی بر عدم موفقیت نیست
هوش پایین دلیلی بر عدم موفقیت نیست

8. فقط خودم باید به موفقیت برسم

یکی از مهمترین ویژگی های افراد موفق این است که علاوه بر خودشان، به دوستان، اطرافیان، نیازمندان و… هم کمک می کردند. اگر زندگینامه جف بزوس ثروتمندترین فرد جهان، بیل گیتس رئیس شرکت مایکروسافت و دومین فرد پولدار جهان، یا استیو جابز مالک شرکت اپل را مطالعه کنید، می‌بینید آنها در کنار کار خودشان، یا موسسه خیریه داشتند و یا به این موسسات کمک های بسیاری می کردند.

رابرت کیوساکی که به عنوان پدر هوش مالی از او یاد می شود می گوید: یکی از مهم‌ترین لازمه‌های رسیدن به ثروت و موفقیت، بخشش و کمک به دیگران است. پس هرگز این باور اشتباه درباره موفقیت را نداشته باشید که اگر به دیگران کمک کنید، خودتان از موفقیت دور خواهید شد. شک نکنید این باور مهلک ترین اشتباه در راه رسیدن به موفقیت است.

بخشش در رسیدن به موفقیت تاثیر گذار است
بخشش در رسیدن به موفقیت تاثیر گذار است

9. من مسئول شکست ها نیستم!

صفر تا صد زندگی خود را قبول کنید چرا که شما مسئول ۱۰۰% تمام اتفاقات زندگی خود هستید. این جمله را آنتونی رابینز، انگیزشی ترین سخنرانی جهان و یکی از موفق ترین افراد حال حاضر دنیا می گوید. اصلاً فکر نکنید که اگر شکستی خوردید به دلیل ناتوانی های دیگران بوده. هر چقدر هم دیگران مقصر باشند باز هم خودتان هستید که باید این مسئولیت را بپذیرید.

اشتباهات دیگران به دلیل وابستگی و واگذاری کارتان به آن ها بوده، پس شما مسئول اشتباهات آنها هستید. شک نکنید اگر صد در صد مسئولیت های زندگی تان را قبول کنید اتفاقات بسیار خوبی برایتان رخ خواهد داد. همچنین برای این که از این اتفاقات جلوگیری کنید، حتماً مقاله تبدیل شکست به موفقیت را هم مطالعه کنید تا بتوانید پس از شکست های خود، به خوبی سرپا شوید و این بار به موفقیت برسید.

صد درصد مسئولیت زندگی را بپذیرید

10. اگر گاهی استثنا هم پیش آمد، مشکلی ندارد!

استثنا همیشه کار را خراب می‌کند! اکثر ما فکر می کنیم با یک بار فلان کار را انجام دادن هیچ اتفاقی نمی افتد! در صورتی که اصلاً اینطور نیست. می بینید خیلی از افرادی را که با همین استثناها که فکر می کردند با یکبار اتفاقی نمی‌افتد، زندگی خود را به نابودی کشیده اند.

اگر حتی یک بار عادت های مثبت خود را در راه رسیدن به موفقیت ترک کنید و انجامشان ندهید، احتمال انجام ندادن همیشگی آنها بسیار زیاد خواهد بود. مثلاً اگر هر روز سحرخیز هستید، یک روز، دو روز، سه روز و … دیر از خواب بلند شدن می‌تواند تمام سحرخیزی های شما را نابود کنند یا اتفاقاتی از این قبیل را برایتان رقم بزند. پس تا می توانید از این استثناها فرار کنید.

این ها ده مورد از باورهایی بودند که می‌توانند ما را از رسیدن به موفقیت دور کنند. نکته جالب این است که فکر می‌کنیم این باورها، باور موفقیت هستند و اتفاقات خوبی را برایمان رقم می‌زنند! در حالی که قطعاً در حال اشتباه کرن هستیم. بنابر این تا می‌توانیم باید از آن ها دوری کنیم. همچنین می‌توانید از مقاله نقشه راه موفقیت بزرگان دنیا ، باور موفقیت درست را در زندگی خود به وجود آورید. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

اگر شما نیز باور دیگری را می‌شناسید که مانع موفقیت است و شما با آن دست و پنجه نرم می کنید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید…

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image