ویژگی افراد موفق

افراد موفق قطعاً عاداتی را برای خودشان ساخته اند تا توانسته اند به کمک آن‌ها به موفقیت برسند، عادات و ویژگی هایی که در زندگی اکثر آن‌ها به چشم می‌خورد، دانستن این ویژگی ها و الگو برداری از آن ها، می‌تواند سرعت رشد ما را چند برابر کرده و ما را از همیشه به موفقیت نزدیک و نزدیک تر کند. در این مقاله قصد داریم 15 مورد از مهم ترین ویژگی های افراد موفق را با یکدیگر بررسی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید

 • افراد موفق چه کسانی هستند؟
 • قوانین زندگی افراد موفق
 • خصوصیات افراد موفق جهان
ویژگی های افراد موفق
ویژگی های افراد موفق

افراد موفق چه کسانی هستند؟

به نظر شما به چه چیزی موفقیت می‌گویند ؟ خب، هر کسی برای این سؤال جواب مخصوص خودش را دارد. همانطور که در مقاله نقشه راه بزرگان دنیا گفتیم، موفقیت از دید هر کسی تعریف متفاوتی دارد. مثلاً بیل گیتس موفقیت را در دنیای فناوری و تکنولوژی می‌دید و دوست صمیمی او وارن بافت موفقیت را در پول و سهام. هر کسی با توجه به هدفی که از زندگی کردن دارد، تصویری از موفقیت را در ذهن خودش به وجود می‌آورد و تلاش می‌کند به آن چیزی که می‌خواهد برسد.

به طور کلی موفقیت از دو مرحله تشکیل شده است، مرحله اول پیدا کردن هدف، و مرحله دوم حرکت در مسیر هدف است.

مرحله اول را می‌توان نسبتاً ساده پشت سر گذاشت، اما مرحله دوم را نه. این مرحله دقیقاً همان جایی است که فرق بین افراد موفق و نا موفق آشکار می‌شود، چرا که مسیر موفقیت پر از تله‌هایی است که ممکن است ما را در چاه شکست بیندازد و یک پله عقب‌تر بفرستد. البته در برابر این مشکلات می‌توان ایستاد و با آن‌ها مقابله کرد، اما آیا هر کسی می‌تواند در برابر شکست‌ها بایستند و با دو یا سه بار شکست خوردن خسته نشود؟ امکان این کار وجود دارد، اما باید آموزش‌های زیادی ببینیم.

پس به طور کلی افراد موفق کسانی هستند که هدف خودشان از زندگی کردن را می‌دانند و برای طی کردن مسیر آن برنامه ریزی مناسبی کرده‌اند. در ادامه ویژگی‌هایی را خواهید که اکثر زنان و مردان موفق از آن‌ها برای طی کردن مسیر موفقیت استفاده کرده‌اند.

همه آرزوهایمان به حقیقت تبدیل می‌شوند، اگر شجاعت دنبال کردنشان را داشته باشیم
همه آرزوهایمان به حقیقت تبدیل می‌شوند، اگر شجاعت دنبال کردنشان را داشته باشیم

قوانین زندگی افراد موفق

طی کردن مسیر موفقیت، راه و رسم‌های خودش را دارد؛ اگر نمی‌خواهید با قوانین آن بازی کنید، شکست شما حتمی است. افراد موفق از این قوانین در زندگی خود استفاده کردند تا توانستند به نتایج درخشان برسند. این قوانین نقش سوخت در مسیر موفقیت را دارند و باعث می‌شوند که شما در مدت زمان کمتری به نتیجه دلخواه خود برسید. بهتر است زیاد وقت شما را نگیرم و سریع بروم سراغ موضوع اصلی، به طور خلاصه قوانین زندگی زنان و مردان عبارت اند از:

 1. هر روز یک درصد بهتر می‌شوند
 2. از شکست‌ها درس می‌گیرند
 3. طبق برنامه ریزی روزانه پیش می‌روند

1.هر روز یک درصد بهتر می‌شوند

طبق گفته برایان تریسی برای اینکه به موفقیت برسید، کافی است که هر روز یک دهم درصد بهتر از دیروز خودتان باشید. بله با همین مقدار خیلی کوچک می‌توانید تغییرات خیلی بزرگی را در زندگی خود ایجاد کنید. اگر مثال زیر را بخوانید بهتر منظورم را متوجه می‌شوید.

فرض کنید که شما فروشنده یک سوپر مارکت هستید و هر روز حدود 150 هزار تومان فروش دارید. یک روز تصمیم می‌گیرید که تلاش کنید سه درصد فروش خود را بالا‌تر ببرید؛ یعنی حدود 5 هزار تومان بیشتر از روز قبل بفروشید. فردای آن روز تلاش می‌کنید 10 هزار تومان بیشتر فروش کنید، روز سوم 15 هزار تومان و هر روز سعی کنید سه درصد به این مبلغ اضافه کنید.

اگر همین روال را ادامه بدهید، پس از گذشت سی روز، درآمد شما دو برابر می‌شود و یک سال بعد، حدود یک میلیون و هشت صد هزار تومان فقط در یک روز در می‌آورید. تصور کنید شمایی که ماهانه، 5 میلیون تومان درآمد داشته‌اید، اگر از این قاعده پیروی کند، یک سال بعد حدود 54 میلیون تومان درآمد خواهید داشت!

پساگر هر روز بهتر از دیروز خودتان باشیم، خوشبختی‌ها خودشان را به شما نشان می‌دهند و زندگی بر وفق مراد شما پیش خواهد رفت. گام به گام پیش بردن کارها فرایندی طولانی است، اما پایان خوشی برای شما خواهد داشت.

نگران کننده نیست که شکست خورده باشید یا نه، نگرانی آنجاست که از شکست خوردن راضی باشید
نگران کننده نیست که شکست خورده باشید یا نه، نگرانی آنجاست که از شکست خوردن راضی باشید

2. از شکست‌ها درس می‌گیرند

همه افراد موفق شکست‌های بزرگی را در زندگی خود تجربه کرده‌اند تا توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگ برسند. مثلاً توماس ادیسون هزار بار در اختراع لامپ شکست خورد و بالاخره در بار هزار و یکم به موفقیت رسید. جالب است بدانید که او هزار بار شکست خودش را پیروزی می‌داند، چرا که او باور داشت هزار راهی را پیدا کرده است که به موفقیت نمی‌رسد.

از نظر افراد موفق، موفقیت مثل یک بازی است. وقتی که شما در این بازی شکست می‌خورید؛ دفعه بعد با دقت بیشتر و راهکارهای بهتر روی کار می‌آیید و با تمام وجودتان تلاش می‌کنید تا بازی را به پایان برسانید. هر چقدر که بیشتر شکست می‌خورید، عطش شما برای دست پیدا کردن به موفقیت بیشتر و بیشتر می‌شود، به طوری که حاضر هستید ساعت‌ها وقت صرف رد کردن آن مرحله کنید.

 فراموش نکنید، برای رسیدن به موفقیت از هیچ تلاشی نباید دریغ کنید، در حقیقت باید طوری تلاش کنید که یک درصد هم احتمال شکست خوردن به دلتان راه ندهد؛ اما اگر هم خدایی ناکرده شکست خوردید، اصلاً ناراحت نشوید؛ گاهی برای صعود به قله موفقیت، باید راه‌های مختلف را امتحان کرد تا به نتیجه برسیم.

موفقیت هیچ وقت با رویاپردازی به دست نمی‌آید،بلکه با تلاش کردن به دست می‌آید
موفقیت هیچ وقت با رویاپردازی به دست نمی‌آید،بلکه با تلاش کردن به دست می‌آید

3.طبق برنامه ریزی روزانه پیش می‌روند

سومین ویژگی‌ افراد موفق، داشتن برنامه ریزی است. در حقیقت برنامه ریزی روزانه چارچوبی را برای شما تعیین می‌کند که در مسیر اهدافتان است، اگر در راستای این چهارچوب حرکت کنید، یک پله به سمت هدف خود نزدیک‌تر خواهید شد.

افراد موفق برای که بتوانند در راستای اهداف خودشان باشند از چک لیست برای سازماندهی کارهای خود استفاده می‌کنند. لیستی که شامل کارهای روزانه آن‌ها است و همیشه باید همراه شما باشد تا وقتی کاری را انجام دادید، آن را یادداشت کنید. استفاده از چک لیست‌ باعث می‌شود زمان خود را به طور شگفت انگیزی مدیریت کنید و از 24 ساعتی که در اختیار دارید بهترین استفاده را ببرید. برای همین است که اپلیکیشن‌هایی مثل wunder list, to do list, trello, Quality Time  برای مدیریت کارها به سبک چک لیست ساخته شده است.

ممکن است در برنامه ریزی روزانه به مشکل بربخورید. مثلاً ندانید که چطور کارها را اولویت بندی کنید و چه حجمی از کارها را در برنامه ریزی روزانه خود قرار دهید؟ ناراحت نشوید، چرا که این مشکل فقط مشکل شما نیست، حتی ثروتمندترین و موفق‌ترین افراد دنیا هم روز اول نمی‌دانستند که چه کار باید بکنند! اما آن‌ها دست روی دست نمی‌گذاشتند تا مشکلات سوار آن‌ها شوند. وقتی مشکلی را می‌دیدند سریع دنبال راه درمان آن می‌گشتند و سراغ آموزش‌های تخصصی در آن زمینه می‌رفتند. خب، حالا اگر می‌خواهید شما هم مثل این افراد در زندگی خود تغییراتی بزرگ را ایجاد کنید، نباید تسلیم مشکلات شوید، اگر مشکلی داشتید باشید سریعاً دنبال راه حل آن بگردید. به همین دلیل توصیه می‌کنم مقاله بهترین راه های برنامه ریزی روزانه را هم بخوانید.

اگر برای موفقیت برنامه ریزی نکرده‌ای،یعنی برای شکست خوردن برنامه ریزی کرده‌ای
اگر برای موفقیت برنامه ریزی نکرده‌ای،یعنی برای شکست خوردن برنامه ریزی کرده‌ای

خصوصیات افراد موفق جهان

بعد از خواندن زندگینامه بسیاری از افراد موفق، به نکات مشترکی رسیدم، حالا هم این ویژگی‌ها را برای شما نوشته‌ام تا از آن‌ها استفاده کنید. ویژگی های افراد موفق عبارت‌اند از:

 1. مشاور دارند
 2. درگیر حاشیه ها نیستند
 3. خود را ارزیابی می‌کنند
 4. به روابط خود توجه دارند
 5. باور دارند که موفق می‌شوند
 6. سحرخیز هستند
 7. نظم بسیاری دارند
 8. پشتکار و سرسختی دارند
 9. عملگرا هستند
 10. هدف محور هستند
 11. مثبت اندیش هستند
 12. شکرگزاری می‌کنند

در ادامه این ویژگی ها را به صورت تک به تک مورد بررسی قرار خواهیم داد و خواهیم دید که چگونه بر زندگی افراد موفق تأثیر گذاشته است.

برنده‌ها از شکست خوردن نمی‌ترسند چون شکست بخشی از فرایند موفقیت است
برنده‌ها از شکست خوردن نمی‌ترسند چون شکست بخشی از فرایند موفقیت است

1. مشاور دارند

حتی افراد موفق هم نیازمند یک پشتیبان هستند تا آن‌ها را راهنمایی کند. بدون شک شما نیز با افرادی مواجه شده‌اید که همیشه به دلیل عدم توجه به راهنمایی ها و نصیحت دیگران دچار مشکلات بسیار زیادی شده اند.

البته قطعاً منظور ما این نیست که هر مطلبی که دیگران بازگو می‌کنند صحیح می‌باشد و شما باید به آن عمل کنید. اما خود شما هم به خوبی می دانید افرادی وجود دارند که عمل به توصیه های آنها مساوی است با دستیابی به موفقیت های بسیار بزرگ.

اگر قرار باشد انسان همه چیز را خودش تجربه کند، بدون شک وقت کم می‌آورد و حتی شاید موجب شود از مسیر موفقیت دور شده و به طور کلی موقعیت رسیدن به اهدافش را از دست بدهد.

افراد موفق برای تصمیماتی که قصد دارند اتخاذ کنند و یا برای کارهایی که می‌خواهند انجام دهند، با مشاورین خود مشورت کرده و راهنمایی‌های آنها را در روند کاری خود لحاظ می‌کنند.

"یکی

2. درگیر حاشیه ها نیستند

شاید یکی از ویژگی‌های بسیار خوبی که بتوانید در شخصیت افراد موفق پیدا کنید، این است که هرگز درگیر حواشی نمی شوند.

تا به حال به زندگی ستاره های معروف ورزشی و یا تلویزیون و سینما توجه کرده اید؟ آنهایی که کمتر از سایرین دارای حاشیه و مسائل جزئی هستند، موفقیت های بزرگ تری را نیز کسب می‌کنند و مسیر خود را بهتر از دیگران به سمت جلو پیش می‌برند.

زمانی که شما بیش از حد به مسائل حاشیه‌ای و انحرافی توجه کنید، خواه ناخواه تمرکز شما نسبت به مسائل اصلی کمتر شده و موجب می‌شود از اهداف خود دور شوید. حتی برخی مواقع ممکن است این مسائل جزئی و حاشیه ها برای شما دردسر های جبران ناپذیری ایجاد کنند و به طور کلی مسیر حرکت شما را مختل نمایند.

بنابراین اگر خواهان این هستید که به موفقیت دست پیدا کنید، باید تمام تمرکز و توان خود را بر روی این موضوع بگذارید تا تنها توجه شما به هدف اصلی تان باشد و برای دستیابی به آن تلاش کنید. بدون شک در مسیر حرکت، مسائل بسیار زیادی ممکن است توجه شما را جلب کند. اما این شما هستید که نباید درگیر این موضوعات شوید.

در بیراهه قدم برداشتن جز ویژگی های افراد موفق نیست

3. خود را ارزیابی می‌کنند

سومین مورد از ویژگی های افراد موفق ، این است که مدام خود را ارزیابی می‌کنند. یکی از بهترین کارهایی که شما هم برای پیش بینی روند پیشرفت خود می‌توانید انجام دهید، این است که هر روز و یا در هفته یکبار زمانی را به ارزیابی عملکرد خود اختصاص دهید.

این ارزیابی عملکرد به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با تمرکز بیشتری برنامه های آینده خود را تنظیم کنید و همچنین نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. همچنین بدون شک تاثیر بسیار زیادی در روند پیشرفت شما خواهد گذاشت. زیرا زمانی که فعالیت های خود را بررسی کنید متوجه می شوید که:

 • چه عواملی سرعت شما را کم کرده است؟
 • چه عواملی موجب شده انرژی و انگیزه شما بیشتر شود؟
 • در کدام نقطه ها نسبت به سایر نقاط بهتر عمل کرده اید؟
 • و موارد و نکات بسیار زیاد دیگر.

توجه به همگی این عوامل و در کنار هم قرار دادن آنها و همچنین رفع اشکالات موجود، قطعاً تاثیر بسیار زیادی در میزان پیشرفت شما خواهد گذاشت. فراموش نکنید تا زمانی که نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی نشناسید، نمی‌توانید طبق برنامه منظم حرکت کنید و به سمت جلو پیش بروید. بنابراین حتماً حداقل هفته ای یک بار زمانی را به بازبینی عملکرد خود اختصاص دهید.

دیگر ویژگی افراد موفق این است که بر اعمال خود نظارت دارند
دیگر ویژگی افراد موفق این است که بر اعمال خود نظارت دارند

4. به روابط خود توجه دارند

روابط شما به دو دلیل، بسیار مهم و حائز اهمیت فراوانی هستند و برای رسیدن به موفقیت باید به آنها توجه کنید. افراد موفق دنیا همگی به این دو نکته مهم به خوبی واقف هستند.

1.شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین وقت خود را با آن‌ها می‌گذارنید

اگر دقت کرده باشید، افراد موفق معمولاً دوستان خوبی دارند، دوستانی که هر یک از آن‌ها سری در سرها دارند و در زندگی خود به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌اند. در حقیقت افراد موفق می‌دانند که میانگین 5 نفری هستند که بیشترین وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانند. به طور کلی هر کاری کنید نمی‌توانید از این واقعیت فرار کنید. هر طور هم که تلاش کنید پس از مدتی تغییرات را در رفتارهایتان متوجه می‌شوید.

بنابراین اطرافیان شما هر طور که باشند و هر ویژگی هایی که داشته باشند، شما نیز کم کم رنگ و بوی آنها را به خود خواهید گرفت. اگر افراد موفقی باشند، شما هم رنگ و بوی موفقان را می‌گیرید و اگر نباشند، برعکس.

افراد پیرامون ما هم باید ویژگی های افراد موفق را داشته باشند

2. 85% موفقیت شما وابسته به روابطتان است.

بعضی افراد در برقراری ارتباط با دیگران بسیار قوی و موفق عمل می‌کنند. این دسته از افراد معمولاً از دوستان بسیار زیادی برخودار هستند و در بین آن‌ها از محبوب هستند. این افراد با برقرار کردن ارتباط با افراد مختلف، از نقاط ضعف و قوت خودشان آگاه شدند و سعی کردند تا مشکلات خود را از بین ببرند و به فردی بهتر تبدیل شوند. 

خب، همانطور که گفتیم 85 درصد موفقیت شما بستگی به روابطتان با دیگران دارد، اگر دوست دارید موفق شوید، باید با استفاده از نظرات افراد خودتان را بهتر بشناسید و بعد ببینید که آیا نظرات آن‌ها درست است یا نه، اگر درست بود باید سریعاً کاری بکنید.

از ویژگی های افراد موقف این است که کسب اعتبار می‌کنند

5. باور دارند که موفق می‌شوند

زندگی قانون باور و انتظار است. یعنی هر آنچه که به آن باور داشته باشید و منتظر ورود آن به زندگی خود باشید، بدون شک برای شما اتفاق خواهد افتاد. افرادی که به این موضوع واقف هستند، تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا نهایتاً بتوانند باورهای مثبتی در ذهن خود ایجاد کنند.

باورهای شما مسیر حرکت شما را تعیین خواهند کرد. این یکی از مهم ترین قوانین موفقیت است. وقتی موضوعی برای شما تبدیل به یک امر قابل باور شود، ذهن شما به طور ناخودآگاه به شیوه‌ ای برنامه‌ریزی خواهد کرد که به هر طریقی شده به آن هدفی که ابریش تعریف شده است دست پیدا کند. بنابراین باید به باورهای ذهنی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. شک نکنید اگر به موفقیت ایمان دارید و با تمام وجود باور کرده‌اید که لایق موفقیت می‌باشید حتماً به آن دست پیدا خواهید کرد.

"از

6. سحرخیز هستند

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق، سحرخیری است. صبح‌ها فرصت بیشتری برای تمرکز کردن وجود دارد و تقریباً همۀ افراد موفقی که سحرخیز هستند، یکی از بزرگترین عوامل موفقیت خودشان را سحرخیزی می‌دانند.

این افراد به خوبی می‌دانند که سحرخیزی انرژی بی نظیری در طول روز به آن ها خواهد داد. می‌دانند که با سحرخیزی کارایی و بهره وری آن ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه زمان بیشتری برای انجام کارها به آن‌ها می‌دهد و فواید دیگری که همه آن‌ها را در مقاله چگونه سحرخیز باشیم برای شما توضیح داده‌ایم. به نظر شما، آیا فردی که بداند سحرخیزی این همه فایده دارد، بازهم به قول معروف تا لنگ ظهر می‌خوابد و از صبح زود بیدار شدن غافل می‌شود؟

خب، حتماً وقتی که صبح‌ها اینقدر اتفاقات خوب می‌تواند بی‌افتد، برای چه سحرخیز نباشد؟

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق سحرخیز بودن است

نمونه هایی از افراد موفق که سحرخیز هستند

1. اسپید رینموند، مدیر عامل سابق شرکت پپسی

او میگوید: ساعت پنج و نیم، خارج از تخت خوابش است، بیدار شده و درحال مطالعه روزنامه و بررسی اخبار روز است.

2. تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل.

او هر روز صبح ساعت 3:45 دقیقه از خواب بیدار می‌شود و بعد از ورزش و صبحگاهی و خوردن یک فنجان قهوه روز خودش را شروع می‌کند.

3. ریچارد برانسون، بنیان گذار و مدیر شرکت ویرجین

ریچارد برانسون ساعت 5:45 دقیقه از خواب بیدار می‌شود. نکته جالب و قابل تأملی که وجود دارد، این است که حتی زمانی که در جزیره خصوصی اش است باز در این تایم زود از خواب بیدار می‌شود. یعنی روزی نیست که این ساعت برای این افراد ساعت خواب باشد.

سحرخیزی بزرگ‌ترین گنج زندگی می‌باشد
سحرخیزی بزرگ‌ترین گنج زندگی می‌باشد

4. ایندرا نوی، مدیر عامل شرکت پپسی

ایندرا می‌گوید ساعت بیداری او 4 صبح است و در سخنرانی اش گفته که “خواب نعمتی است از سوی خداوند…که من از این نعمت بی بهره ام” همچنین اظهار داشته که دیر تر از ساعت 7 صبح به محل کارش نیامده است.

ویژگی و عادت سحرخیزی تقریباً در همه افراد موفق وجود دارد و آن ها از این ویژگی در مسیر زندگی و هدف شان به خوبی استفاده می‌کنند.

7. نظم بسیاری دارند

قبل از این که بخواهیم درمورد نظم صحبتی داشته باشیم، بهتر است سوالاتی را از خودمان بپرسیم.

 • آیا شما تا به حال فرد موفقی دیده اید که نامنظم باشد؟
 • به نظر شما کشوری که در برنامه‌هایش نظم دارد پیشرفت می‌کند یا کشوری که گرفتار هرج و مرج است ؟
 • آیا زمانی که کارهای شما طبق برنامه و با نظم پیش می‌رود، بازدهی مطلوب تری دارید، یا زمانی که تصادفی و بدون برنامه به کارهایتان می‌پردازید؟

همه ما کمابیش به اهمیت این مطلب که نظم یکی از مهم ترین عوامل در رسیدن به موفقیت است، پی برده ایم. پس قطعاً سادگی این مطلب دلیل بر مهم نبودن و بی تأثیر بودن آن نخواهد بود. یکی از بزرگترین و مهم ترین ویژگی های افراد موفق همین نظم است که ممکن است ساده از کنار آن بگذریم.

بسیار خب، اگر فرد منظمی نیستید اصلاً نگران نباشید، هیچ وقت برای شروع کردن دیر نیست، به قولی ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است! اگر خود و هدفتان را دوست دارید و مشتاق رسیدن به اهداف و آرزوهایتان هستید، نیاز به این عادت دارید. بدون این عادت، شکست های زیادی خواهید خورد و از آرزوها و اهداف خود دور خواهید شد.

نظم، پلی است که بین شما و اهدافتان ارتباط ایجاد می‌کند
نظم، پلی است که بین شما و اهدافتان ارتباط ایجاد می‌کند

8. پشتکار و سرسختی دارند

بسیاری از اوقات ممکن است تصور کنید که ویژگی های افراد موفق نبوغ، استعداد، موقعیت زمانی و مکانی، ژنتیک، فیزیک بدنی و یا شانس آنها بوده است.

اما از این موضوع بی خبریم که هیچ کدام از موارد بالا به اندازه پشتکار و سرسختی در موفقیت آنها تأثیر نداشته است.

در واقع افراد موفق کسانی هستند که از شکست نمی‌ترسند و با سماجت تمام، بعد از هر شکست دوباره شروع و اقدام می‌کنند تا به هدفی که دارند برسند.

این سماجت و پشتکار آنها است که در نهایت موجب موفقیتشان می‌شود. کائنات مزد هر کسی را به اندازه تلاش و پشتکار آن شخص می‌دهند و آن را ماندگار در ذهن ها می‌کنند. همانطور که توماس ادیسون معتقد بود که : “موفقیت حاصل یک درصد نبوغ شخص و 99 درصد عرق ریختن همان شخص است.”

این جمله را کسی می‌گوید که از نبوغ زیادی برخوردار نبود امّا کاری انجام داد که خیلی از افرادی که از نبوغ بالا برخوردار بودند، انجام ندادند. او 1000 بار شکست خورد تا در نهایت توانست به هدف خودش برسد. شما چند بار شکست را در مسیر اهدافتان تجربه کرده اید؟

 • یک بار؟
 • دو بار؟
 • سه بار؟
 • واقعاً چند بار؟

برای رسیدن به موفقیت، خودتان را برای هزار بار شکست آماده کرده اید؟ آنقدری سرسخت هستید که بارها زمین بخورید و دوباره بلند شوید؟ به مثالی که در ادامه از مایکل جردن برای شما زده شده دقت کنید.

موفقیت متعلق به کسانی است که پشتکار بیشتری دارند
موفقیت متعلق به کسانی است که پشتکار بیشتری دارند

تلاش و پشتکار به سبک مایکل جردن

مایکل جردن، بازیکن شاخص و شناخته شده دنیای بسکتبال است. او می‌گوید: “در طول زندگی ورزشی ام، 9000 شوت را گل نکردم، 300 بازی را باختم، 26 بار هم می‌توانستم شوت پیروزی تیمم را به ثمر برسانم، اما آن را از دست دادم. من بارها و بارها شکست خوردم، به همین دلیل است که به موفقیت رسیده ام”

از این جمله چه برداشتی می‌کنید؟

آیا واقعاً پشتکار و سرسختی ازمهم‌ترین و مؤثرترین ویژگی‌های افراد موفق است؟ بر اساس قانون پارتو که می‌گوید 20 درصد کارها هستند که 80 درصد نتایج را به دنبال دارند، می‌توانیم بگوییم این ویژگی جزو همان 20 درصدی هایی است که با داشتن آن به 80 درصد نتیجه می‌سیم.

پس همان طور که در مقاله راز موفقیت هم گفتیم، نکته مهم این است که افراد موفق کارها را به طور مستمر و با سماجت خیلی بالا انجام می‌دهند که همین کار باعث رسیدن آن‌ها به اهدافشان می‌شود. چرا که کارهای کوچک و مستمر تأثیرش از کارهای بزرگ و غیر مستمر بیشتر است.

هر چقدر تلاش کردی و هر پقدر شکست خوردی مهم نیست، باز هم تلاش کن و بهتر شکست بخور
هر چقدر تلاش کردی و هر چقدر شکست خوردی مهم نیست، باز هم تلاش کن و بهتر شکست بخور

9. عملگرا هستند

بسیاری از اوقات ما اصلاً نیازی به یادگیری و کسب علم نداریم! در حقیقت ما خیلی خوب می‌دانیم که برای رسیدن به موفقیت باید چه کارهایی را انجام داد. اما با این حال آن کارها را انجام نمی‌دهیم. یعنی مشکل نرسیدن ما به موفقیت، نداشتن علم نیست، بلکه عمل نکردن به آن است. در مقاله تفکر موفقیت به طور مفصل به این موضوع پرداختیم و گفتیم که چگونه باید به بهترین شکل ممکن به دانسته های خود عمل کنیم و در واقع چگونه به علم های خود عمل کنیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

ما باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که با یادگیری و دانستن به موفقیت نخواهیم رسید، بلکه با عمل کردن به این دانسته ها است که به موفقیت می‌رسیم.

یعنی باید برای رسیدن به موفقیت مسیر زیر را طی کنیم:

 • دانستن و کسب آگاهی
 • عمل
 • عمل
 • عمل
 • تکرار عمل
 • و در نهایت موفقیت

این مسیر کسانی که عملگرا هستند به موفقیت می‌رسند، کسانی که بعد از برنامه ریزی وارد عمل می‌شوند و آن کار را انجام می‌دهند. در حقیقت “تکرار و تمرین کردن” همان حلقه گم شده راه رسیدن به موفقیت است که افراد موفق به خوبی از آن استفاده می‌کنند و همین عامل اصلی موفقیتشان است.

موفق‌ترین افراد روی زمین کسانی هستند که به دانسته‌های خود عمل می‌کنند
موفق‌ترین افراد روی زمین کسانی هستند که به دانسته‌های خود عمل می‌کنند

10. هدف محور هستند

تصور کنید می‌خواهید به جای مهمی بروید و تنها یک ساعت زمان نیاز دارید. در طی مسیر دوستتان را می‌بینید که شما را دعوت به یک مهمانی می‌کند و شما هم می‌پذیرید. بعد مهمانی دوباره راه خود را از سر می‌گیرید و به راه خود ادامه می‌دهید. کمی که جلوتر می‌روید، دوست قدیمی خود را که مدت ها بود ندیده بودید، می‌بینید و ادامه مسیر را با او می‌روید.

بعد از مدتی به خود می‌آیید و متوجه می‌شوید که از مسیر اصلی خود دور شده اید و راه را اشتباه طی کرده اید. دوست شما بدون اینکه شما بدانید و توجه داشته باشید باعث شده شما مسیرتان را با او یکی کنید. اما مسیر شما بر خلاف مسیر دوست شما است ولی زمانی متوجه این می‌شوید که ساعت ها گذشته و هنوز به هدفتان نه تنها نرسیده اید، بلکه دور هم شده‌اید. دقیقاً این رفتار‌ها نشان دهنده کارهایی است که مطابق با هدف نیست.

افراد موفق هر کاری را ابتدا با هدفشان می‌سنجند و اگر مطابق با هدف بود و آسیبی به آن نمی‌رساند، انجامش می‌دهند تا مانند داستان بالا از هدف دور نشوند و زمان خود را بیهوده از دست ندهند.

شما تصور کنید یک فردی همه رفتارها و کارهای خودش را مطابق هدف پیش ببرد. به نظر شما سرعت رسیدن به موفقیت این فرد چقدر افزایش پیدا خواهد کرد؟ چقدر شانس او برای رسیدن به موفقیت افزایش پیدا می‌کند؟ توجه کنید که شما چقدر توجه به مسیر دارید تا کارها و رفتار های مخالف با هدفتان را انجام ندهید؟

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق هدف محور بودن است
یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق هدف محور بودن است

11. مثبت اندیش هستند

یکی از دلایلی که اتفاقات خوب برای افراد موفق رخ می‌دهد، مثبت اندیشی است. افراد موفق همیشه سعی می‌کنند بُعد مثبت ماجرا را ببیند تا احساس خوبی از انجام دادن آن کار داشته باشند، چرا که آن‌های می‌دانند به هر چیزی که فکر کنند همان برایشان اتفاق می‌افتد. مثلاً وقتی که فکر کنند کاری را نمی‌توانند انجام دهند یا در آن نمی‌توانند به موفقیت برسند، واقعاً نمی‌رسند. نیروی احساسات از آن چیزی که فکر می‌کنید بسیاری قوی‌تر هستند. دقت کرده‌اید وقتی نسبت به کاری خوش بین هستید و احساس خوبی نسبت به آن دارید می‌توانید بهتر کار کنید.

در حقیقت مثبت اندیشی کاری می‌کند که ما در دل ناامیدی‌ها، امید خودمان را پیدا کنیم و از آن امید برای بهتر کردن اوضاع استفاده کنیم. این مورد نه تنها در شرایط بحرانی، بلکه در زندگی روزمره هم به ما کمک کند عملکرد بهتری داشته باشیم. حیف است که شما این ویژگی افراد موفق را نداشته باشید. پس فرصت را غنیمت شمارید و با خواندن مقاله چگونه مثبت اندیش شویم؟ به یک فرد مثبت اندیش موفق تبدیل شوید.

12.شکرگزاری می‌کنند

اکثر افراد موفق روز خودشان را با شکرگزاری شروع می‌کنند. کاری که آن‌ها را به سطح بالایی از آرامش و انرژی می‌رساند. همانطور که خداوند در قرآن گفته است  أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (تنها دل‌ها با یاد خدا آرام می‌گیرد). پس افراد موفق هم با شروع کردن روز خودشان با یاد خداوند حال خودشان را بهتر می‌کنند. نه تنها حال خودشان را خوب می‌کنند، بلکه با چشمانشان نسبت به اطرافشان بازتر می‌شود و بهتر می‌توانند نعمت‌های خداوند را ببینند. جالب است بدانید که فقط چند شکرگزاری با رسیده به همه این خوبی‌ها فاصله دارید.

بسیاری از افراد وقتی که شروع کردند به نوشتن شکرگزاری‌هایشان در چهارمین نعمت ایستادند، چون که چشمانشان را به روی بسیاری از نعمت‌های خداوند بسته‌اند بودند. شکرگزاری روز اول برای همه افراد موفق سخت بوده است و کمی گمراه کننده، اما اصلاً نگران نباشید، با خواندن مقاله معجزه شکرگزاری به خوبی یاد می‌گیرید که چگونه باید شکرگزاری کنید و با دیگر آثاری که شکرگزاری می‌تواند در زندگی شما داشته باشد آشنا می‌شوید. در ضمن، در این مقاله لیست شکرگزاری برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید شکرگزاری‌های خود را در آن یادداشت کنید.

شکرگزاری از خداوند، افراد موفق را پر انرژی و شاداب می‌کند
شکرگزاری از خداوند، افراد موفق را پر انرژی و شاداب می‌کند

جملاتی در مورد ویژگی های افراد موفق

اکثر بزرگان موفقیت دنیا جملاتی بیان کرده اند که هر کدام برخی از ویژگی های آنان را بیان می‌کند و هم می‌توانند به شما انگیزه بالایی بدهند. در مقاله جملات انگیزشی 100 جمله فوق العاده انگیزشی به همراه عکس نوشته های اختصاصی برایتان آماده کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید. اما در ادامه به چند مورد از بهترین این جملات اشاره خواهیم کرد.

 • اگر به تو گفتند نمی‌توانی کاری را انجام بدهی، فقط بخند! بعداً می‌فهمند که چرا به آن ها خندیدی.
 • ثروتمندان، تلویزیون های کوچک و کتابخانه های بزرگ دارند. ولی افراد فقیر کتابخانه های کوچک و تلویزیون های بزرگ دارند.
 • بعضی اوقات موفق می‌شوید، بعضی وقت ها یاد می‌گیرید. (رابرت کیوساکی)
 • اگر باور داشته باشی که می‌توانی، نصف راه موفقیت را رفتی!
 • هدف های بزرگ، انگيزه های بزرگ ايجاد می‌كنند. (آنتونی رابینز)

جملاتی در مورد ویژگی های افراد موفق

در این مقاله 15 مورد از مهم‌ترین ویژگی های افراد موفق که باعث شده به این درجه از موفقیت برسند را با یکدیگر بررسی کردیم. حالا زمان آن رسیده که شروع کنید و این ویژگی‌ها را در وجود خودتان به وجود آورید. شک نکنید برای رسیدن به موفقیت به همه این مهارت ها و ویژگی ها نیاز دارید.

امیدوارم که شما را بر فراز قله‌های موفقیت ببینم.

راستی! اگر شما هم ویژگی های افراد موفق را می‌شناسید که در این مقاله به آن ها اشاره نکرده‌ایم و فکر می‌کنید می‌توانند به موفقیت ما بسیار کمک کنند و سرعت رشد ما را به شدت افزایش دهند، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا همه از آن ها استفاده کنند.

حتماً کلیپ پایین را مشاهده کنید تا در 1 دقیقه کل مقاله برای شما مرور شود

در حال بارگذاری...

the best traits of successful people


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

مطالبی که مناسب شماست:

چطور مثل بزرگان دنیا فکر کنیم؟
چطور مثل بزرگان دنیا فکر کنیم؟
چگونه یک مدیر موفق شویم؟
چگونه یک مدیر موفق شویم؟
سریع‌ترین راه‌های رسیدن به موفقیت
سریع‌ترین راه‌های رسیدن به موفقیت

پاسخ به سوالات

 1. فریبا یوسفی

  من کتاب چالش‌ رهبری رو که در اون از ویژگی‌های افراد و مدیران لایق و موفق صحبت میکنه رو از اپلیکیشن خوانا خرید و خیلی خیلی عالی بود.

  پاسخ دادن
 2. منیر سادات حسینی

  انشاالله با کمک شما همراهان عزیز و راهنمایی خوبتون جزء افراد موفق باشیم

  پاسخ دادن
 3. رقیه کریمی

  سلام من افراد موفق با این ویژگیها را برخورد کرده ام و واقعا انرژی گرفته ام

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی هم عالی

 4. موسوی

  سلام این مقاله نسبت به تمام مقالات قبلی کاربردی تر و عالی تر بود به امید روزی که همه ما بتونیم به موفقیت برسیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از لطف شما

 5. مهدوی

  سلام.مقاله جالبی بود.با رعایت نکات گفته شده میتوان انسان موفق بود ولی بعضی اوقات تنبلی وبی نظمی انسان را بیچاره میکنه .ممنون‌.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 6. معصومه شاهری

  سلام.عمل عنل تکرارعمل پشت کار داشتن راهی برای موفقیت است.یاداوری همیشه خوب است.مطالب خیلی خوب ومفید بود.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   براتون بهترین هارو آرزو داریم

 7. nemati

  درود بر شمااااا☺

  مث همیشه مقااله ایی حااوی نکاات بسیاار ارزنده ??☺☺????☘??☘⚘????

  پاسخ دادن
 8. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.نظم بسیار بسیار تاثیر داره.و اینکه حتما حتما باید اولویت بندی بشه

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   متشکرم

 9. صفری

  سلام
  بنظر من رعایت همه موارد ذکر شده در مقاله برای رسیدن به موفقیت لازمه ولی با توجه به ویژگی های ذاتی و رفتاری و پناسیل هر فرد میتونه میزان اهمیتش متفاوت باشه مثلا ممکنه شخصی خیلی سحرخیز یا با نظم نباشه ولی فاکتورای دیگه رو ب شدت عمل کنه و به موفقیت برسه.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   متشکرم

 10. حمیده فعال

  سلام سحرخیزی نظم و عمل به دانسته ها واقعا برای موفقیت لازمند امیدوارم بتوانیم به انها عمل کنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید
   سپاس گزارم

 11. کیانمهر

  سلام متاسفانه طبق عادت های غلط همه شبها بیدار ن صبح کسل هستند اگه شب زود بخوابیم حتما سحرخیز میشیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله درسته
   ممنون از شما

 12. Pariya_amirpor

  سلام فوق العاده بود مخصوصا بخش عملگرا بودن خیلی خیلی عالب بود ممنون

  پاسخ دادن
 13. سمیه تیموری

  به امید روزی که با نظم و سحر خیزی به موفقیت برسیم و ما هم یکی از انسان های موفق باشیم ?????

  پاسخ دادن
 14. سهیلا کریمی

  البته یه تبصره وجود داره . من قبلا سحرخیزتر. بودم بخاطر اینکه زمان ما امتحان کنکور واقعا امتحان و رقابت بود . ولی الان چون روزها زیاد مطالعه میکنم, صبحها بیشتر استحراحت میکنم اما همچنان ازهدفم دور نموندم . فکر کنم یه سری تبصره هایی هم باید وجود داشته باشه . درمورد نظم هم , وقتی من خودم هدفی رو دنبال کنم فقط در مورد هدفم نظم دارم و یه وقتهایی میبینم فراموش کردم مثلا جای دیگه نظمو بکار بگیرم .که اینجام فکر کنم ارادی نیست و مغز در حال انجام.هدفگذاریه . بازم تشکر ??????

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از نظر شما
   موفق باشید

 15. صغری تیموری

  سلام خیلی عالی بود.لذت بردم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --