تعریف موفقیت

موفقیت، چیزی است که از دید هر فردی متفاوت است و همان طور که در مقاله نقشه راه موفقیت بزرگان دنیا هم گفتیم، ممکن است یک نفر پول و ثروت را موفقیت بداند، یکی پیشرفت تحصیلی و دیگری داشتن حال خوب… اما ما در این مقاله قصد داریم تعاریف موفقیت را از زبان بزرگان دنیا بررسی کنیم و ببینیم که خود این افراد موفق، به موفقیت چه چیزی می گویند؟ بعد از آن هم چند تعریف رایج و مهمی که اکثر افراد آن ها را به عنوان موفقیت می شناسند بررسی می کنیم. پس تا پایان با مقاله تعریف موفقیت همراه ما باشید.

تعریف واقعی موفقیت از دید بزرگان دنیا

موفقیت یعنی حرکت کردن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن اشتیاق! (وینستون چرچیل)

این جمله چرچیل، یکی از معروف ترین و مهم ترین تعریف های موفقیت است. اگر خود شما هم کمی در آن تأمل کنید، می بینید که واقعاً می توان موفقیت را این گونه تعریف کرد یا حداقل با این تعریف از همیشه به آن نزدیک تر شد.

از قدیم به ما گفتند که شکست مقدمه پیروزی است؛ پس می توان گفت که شما وقتی از شکستی به شکست دیگر حرکت می کنید، راه موفقیت را بهتر یاد می گیرید و می توانید اتفاقات بهتری را برای خودتان رقم بزنید. توماس ادیسون هم در این رابطه بارها گفته که:

من شکست نخوردم، فقط 1000 روش پیدا کردم که به موفقیت ختم نمی شود.

جمله چرچیل در مورد موفقیت
جمله چرچیل در مورد موفقیت

موفقیت یعنی کاری را که می کنید دوست داشته باشید و خودتان انتخاب کنید آن را چگونه انجام دهید. (میا آنجلو)

یکی از مهم ترین اتفاقاتی که می تواند در زندگی هر فردی رخ دهد و در نهایت منجر به داشتن حال خوب او و موفقیتش شود، شغلش است. در زندگی امروزه متأسفانه اکثر افراد نه تنها رضایت شغلی ندارند و از آن لذت نمی برند، بلکه هنگام انجام دادن آن سختی هم می کشند و سعی دارند حتی برای یک لحظه هم که شده از آن فرار کنند!

خب طبق تعریف میا آنجلو، این افراد به هیچ وجه موفق نیستند و بدترین زندگی ممکن را پشت سر می گذارند. در صورتی که اگر شما به خوبی استعدادیابی شوید و شغل مناسب خودتان را بشناسید، هرگز این اتفاق رخ نخواهد داد و شغل مورد علاقه خود را پیدا می کنید و از آن لذت هم می برید.

استعدادیابی هم کار بسیار تخصصی است و طبیعتاً خود شما نمی توانید به خوبی آن را انجام دهید. اما نگران نباشید! تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع استعدادیابی تخصصی شغلی و تحصیلی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید.

پکیج کامل استعدادیابی

فکر کنید و ببینید دوست دارید بعد از مرگتان چه چیزی درباره شما گفته شود؛ این همان تعریف موفقیت از دید شماست. (استفان کاوی)

خیلی از ما آرزوهایی در سر داریم که دوست داریم با آن ها شناخته شویم و مردم ما را حتی بعد از مرگمان آن طور بشناسند. اگر شما هم دیدید همچین آرزویی دارید و می خواهید دیگران شما را با آن ها بشناسند، بدانید که آن آرزوها همان تعریف موفقیت از دید شما هستند و می توانید برای رسیدن به آن ها تلاش کنید.

مثلاً خیلی از افراد دوست دارند بسیار ثروتمند شوند و مردم آن ها را با پولشان بشناسند، یا برخی دیگر دوست دارند مردم بعد از مرگشان در رابطه با شهرتشان صحبت کنند، یا برخی دیگر می خواهند به واسطه تحصیلات بالایشان شناخته شوند، یا… ببینید شما دقیقاً چه می خواهید و موفقیت از دیدتان چیست؟

شما همین که کاری برای مهم بودن انجام دهید و تلاش زیادی کنید، موفقیت به دنبال شما خواهد آمد. (اپرا وینفری)

نظر خیلی از افراد، مانند خانم اپرا وینفری این است که شما لازم نیست واقعاً برای موفقیت کار خاصی انجام دهید! همین که شما درست زندگی کنید و قواعد راحتی را در کنار تلاش زیاد رعایت کنید، موفقیت خیلی راحت به دنبالتان خواهد آمد. در مقاله راز موفقیت هم گفتیم که تنها رازی که برای رسیدن به موفقیت وجود دارد، فقط تلاش و پشتکار زیاد است و هر چیز غیر از این، رو به تباهی می رود.

پس اگر موفقیت بدون سختی و تلاش خواستید، برای همیشه قید آن را بزنید.

جمله اپرا وینفری در مورد موفقیت
جمله اپرا وینفری در مورد موفقیت

موفقیت یعنی ببینید که آیا تعداد زیادی از مردم شما را قبول دارند؟ (بیل گیتس)

این جمله را فردی می گوید که یکی از ثروتمند ترین افراد جهان است و اگر بخواهیم او را یک کشور در نظر بگیریم، سی و هفتیم کشور ثروتمند جهان است! واقعاً می شود؟ یک نفر و این همه ثروت؟!

بله می شود؛ با این موارد کاری ندارم چون در مقاله دلایل موفقیت بیل گیتس به طور کامل به آن پرداخته ایم؛ کار من با خوشد جمله است. کمی با خودتان فکر کنید، شما اگر ثروتمند ترین فرد جهان هم باشید، عالی ترین تحصیلات را هم داشته باشید و در بهترین مکان دنیا هم زندگی کنید اما دیگران شما را قبول نداشته باشند و اصلاً بهتان توجهی نکنند، آیا حال خوبی خواهید داشت؟ اصلاً می توان از شما به عنوان یک فرد موفق نام برد؟ مسلماً خیر؛ پس این تعریف بیل گیتس هم با این تفسیر فوق العاده درست است و می تواند تأثیر بسیار زیادی روی روند زندگی ما بگذارد.

موفقیت یک سفر مترقی برای رشد مداوم است. (دیپاک چوپرا)

بسیاری از افراد فکر می کنند که ما زندگی می کنیم که پول در بیاوریم و یا به هر طریقی به موفقیت برسیم؛ در صورتی که اصلاً این طور نیست، ما پول در می آوریم و تلاش می کنیم برای این که زندگی خوبی داشته باشیم.

در این جمله هم دقیقاً همین طور است. دیپاک چوپرا رشد کردن را بر عکس دیگران لازمه موفقیت نمی داند، بلکه موفقیت را لازمه و مقدمه موفقیت می داند که به نوعی درست هم هست و اگر به خوبی به آن توجه کنید، حتماً موفقیت های خوبی نصیبتان خواهد شد.

جمله دیپاک چوپرا در مورد موفقیت
جمله دیپاک چوپرا در مورد موفقیت

کار سخت مداوم موفقیت کسب می کند. (دواین جانسون)

باز هم تلاش و پشتکار؛ این دو انگار اصلی ترین کلید موفقیت هستند. از نظر دواین جانسون هم شما اگر تلاش نکنید و در آن دوام نداشته باشید، دسترسی به موفقیت برایتان غیر ممکن خواهد بود. اصلاً خیلی طبیعی هم هست! شما واقعاً موفقیت می خواهید؟ پس حرکت کنید و به آن برسید!

به همین راحتی؛ فکر می کنم این تعریف، ساده ترین پاسخ به سوال موفقیت چیست باشد و راه رسیدن به آن را برایتان روشن کند.

به نظر من موفقیت واقعی را باید با میزان شادی شما سنجید. (ریچارد برانسون)

در ابتدای مقاله هم گفتم که موفقیت از دید هر فردی متفاوت است و ممکن است یک نفر آن را حتی در شادی و رضایت از زندگی بداند. به نظر من هم واقعاً مهم ترین و درست ترین تعریف هم همین باشد؛ چون همان طور هم که بارها هم گفتم، شما اگر همه چیز را هم داشته باشید اما حالتان خوب نباشد و رضایت از زندگی نداشته باشید، به هیچ وجه موفق نیستید و اتفاقات خوبی هم برایتان رخ نخواهد داد.

جمله ریچارد برانسون در مورد موفقیت
جمله ریچارد برانسون در مورد موفقیت

تعریف موفقیت خوردن صبحانه با لبخندی بر چهره شما هنگام صبح است و این که بدانید روز خوبی خواهید داشت. (مارک کوبایی)

به این جملات دقت کردید؟ هر چه که جلوتر رفتیم به تعاریف مشترکی برخوردیم و متوجه شدیم که گویا بزرگان دنیا هم موفقیت را در نکاتی مانند داشتن حال خوب و تلاش و پشتکار می دانند. یک بار دیگر برگردید و جملات را بخوانید؛ کدام یک از ایم بزرگان موفقیت را در پول و تحصیلات دید؟ همه آن ها یا گفتند تلاش و پشتکار، یا گفتند آرزوها و یا به حال خوب اشاره کردند.

پس شما هم دقت داشته باشید که به جای این که مواردی که گفتم را به عنوان موفقیت در نظر بگیرید، به عنوان هدف انتخابشان کنید و تلاش کنید که به آن ها برسید که بتوان به شما فردی موفق گفت. شک نکنید این کار درست ترین کار است و می تواند شما را هم مثل این بزرگان، به فردی موفق و درست و حسابی تبدیل کند. اگر نمی دانید چطور به درستی هدف گذاری کنید، پیشنهاد می کنم مقاله تکنیک های هدف گذاری را هم به خوبی مطالعه کنید تا بدانید دقیقاً چگونه باید این کار را انجام دهید.


در ادامه بخوانید: بهترین کتاب های روانشناسی و موفقیت


موفقیت آرامش ذهن است؛ آرامش ذهن هم با راضی بودن از میزان تلاش خود برای رسیدن به آرزوها و اهداف به دست می آید. (جان وودن)

این چند جله آخر ظاهراً نکته جدیدی ندارند و فقط همان هایی که تا کنون گفتیم را با بیانی دیگر عنوان می کنند! شاید باورتان نشود اما خود من هم که نویسنده این مقاله هستم، از این اتفاق واقعاً حیرت زده شدم و حتی همان ابتدا که این جملات را پیدا کردم، متوجه این شباهت نشدم. جان وودن هم موفقیت را در آرامش ذهن و حال خوب می داند و شما را زمانی یک فرد موفق می داند که این ویژگی را درون خودتان داشته باشید.

جمله جان وودن در مورد موفقیت
جمله جان وودن در مورد موفقیت

برای موفقیت واقعی این چهار سؤال را از خود بپرسید: چرا؟ چرا که نه؟ چرا من نه؟ چرا الان نه؟ (جیمز آلن)

شاید خیلی از شما هم با خودتان بارها فکر کرده باشید که بیل گیتس که هوش ماورایی داشت، آنتونی رابینز که خیلی با انگیزه بود، فلانی که امکانات زیادی داشت، آن یکی که این طور بود….

اگر این فکرها به ذهن شما هم خطور کرده، یک بار فقط یک بار بنشینید و با خود فکر کنید که وقتی به قول خودتان فلانی توانست، چرا شما نتوانید؟ مگر غیر از این است که خدا همه ما را با هوشی یکسان خلق کرده و به یک میزان استعداد به همه ما داده است؟

به قول بیل گیتس: اگر شما فقیر به دنیا آمده اید تقصیر خودتان نیست، اما این که فقیر از دنیا بروید تقصر خودتان است!

اگر کمی در زندگی نامه افراد موفق دنیا سرک کشیده باشید، دیده اید که اکثر همین افراد سخت ترین زندگی ها را داشته اند و برای رسیدن به جایگاه فعلی شان تلاش بسیار زیادی کرده اند. حتی وضع بسیاری از آن ها از بسیاری از ما هم سخت تر بوده و این تلاش های آنان بوده است که به مقام فعلی خود رسیده اند. پس اگر از این به بعد این فکرهای عجیب و غریب و منفی به ذهنتان رسید، با خودتان این سوالاتی که آقای جیمز آلن گفت را بپرسید و فکر کنید واقعاً که چرا شما نتوانید به موفقیت برسید؟ مگر فرق شما با دیگران چیست؟

موفقیت 1٪ ذاتی و 99٪ تلاش است. (ادیسون)

فکر نمی کنم این جمله هم نیاز به توضیح خاصی داشته باشد و مثل برخی دیگر از جملاتی که گفته شد، از اهمیت تلاش و پشتکار مداوم صحبت می کند. پس تنها توصیه ای که می توانم در اینجا بکنم این است که این توصیه های افراد موفق را جدی بگیرید!

جمله ادیسون در مورد موفقیت
جمله ادیسون در مورد موفقیت

تعریف موفقیت در یک جمله

جملات زیر هم هر کدام به نوعی تعریف موفقیت هستند که ما فقط آن ها را بیان می کنیم و کاری به معنایشان نداریم؛ گر چه همه آن ها درست هستند و همان طور هم که گفتیم، با توجه به افراد معنای آن ها هم فرق می کند:

 • موفقیت درک این نکته است که شما معمار سرنوشت خود هستید و سرنوشت تان فقط در کنترل خودتان است.
 • موفقیت درک تفاوت میان احتیاج داشتن و خواستن است.
 • تعریف موفقیت این است که باور کنید می‌توانید.
 • موفقیت غلبه بر ترس است.
 • موفقیت این است که هر روز چیز جدیدی بیاموزید.
 • موفقیت این است که یاد بگیرید باختن در چند نبرد می‌تواند به شما کمک کند که برنده یک جنگ باشید.
 • موفقیت پافشاری روی چیزی است که به آن باور دارید.
 • موفقیت تسلیم نشدن است.
 • موفقیت مثل ستونی است که نیمه راه آن به سمت بالا پر از روغن است؛ می توانی تمام راه را به پایین بلغزی یا اینکه مبارزه کنی تا به بالای آن برسی.

در این مقاله سعی کردیم بهترین و مهم ترین تعاریف موفقیت را از دید بزرگان دنیا و دیگران بررسی کنیم و ببینیم که تعریف واقعی آن چیست؟ حالا من این سوال را از شما می پرسم؛ تعریف موفقیت از دید شما چیست و فکر می کنید اگر به کجا برسید به خودتان می گویید موفق؟ آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

امیدوارم به همان موفقیتی که خودتان می خواهید برسید…

Defining the success of the greats of the worldپاسخ به سوالات

 1. محدثه صباحی

  خواندن جملات افراد موفق در رابطه با مفقیت خیلی جالب بود
  من به شخصه به جمله استفان کاوی واقعا معتقم و به نظر یه جمله طلایی بود.
  خیل ممنون…

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   خوشحالیم که این مطلب مورد استفادتون قرار گرفته

   موفق باشید

 2. رقیه کریمی

  سلام. موفقیت بدون خود باوری و حرکت و تلاش و پشتکار و…حاصل نخواهد شد.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. بیتا محمدیان

  درود فراوان خدمت شما مقاله ی بسیار جذاب و عالی بود به نظر من موفقیت درست است نتیجه ی یک تلاش موثر و خوب و عالی هست که مجموعا در یک کلمه فشرده شده است و تبدیل به یک کلمه ی مهم شده اما آن چیزی که مهم هست مسیر حرکت و چیدن پازل راه هست که به موفقیت ختم می شود و چطور حرکت کردن در مسیر هم بسیار مهم هست و به تعبیر دیگر به نظر من موفقیت مثل یک صفحه ی شطرنج می ماند که ما باید درست مهره های خود را با تدبیر حرکت بدهیم تا کیش و مات نشویم .

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظرتون… بله حتما همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image