چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟

چگونه استعداد خود را کشف کنیم ، سوالی است که بسیاری از افراد برای موفقیت در زندگی شخصی یا کاری خود به دنبال پاسخ به آن هستند و می‌خواهند به هر نحوی که شده به استعداد یا استعدادهای خود پی ببرند. ولی باید گفت که خیلی ها استعداد را با خلاقیت، هوش و یا مهارت اشتباه می‌گیرند و خودشان هم نمی‌دانند اصلاً استعداد به چه چیزی می‌گویند! ولی باید این را بدانیم که بعضی افراد در زمینه ای استعداد دارند ولی خودشان نمی‌دانند و بعضی افراد دیگر در زمینه ای استعداد ندارند ولی فکر می‌کنند که در آن مورد بخصوص با استعدادند! خب، بگذارید که ابتدا باهم معنای استعداد رو بررسی کنیم و بعد راهکارهایی برای پاسخ به سوال چگونه استعداد خود را کشف کنیم برای شما بیان کنیم. حتماً تا انتها همراه ما باشید…

چگونه استعداد خود را کشف کنیم
چگونه استعداد خود را کشف کنیم

استعداد چیست؟

برای استعداد تعاریف مختلفی ارائه شده است، یک نفر آن را به معنای توانایی می‌داند، یکی عامل اصلی موفقیت و همین طور تعاریف مختلف.

اما معنایی که ما می‌خواهیم برای استعداد ارائه کنیم این است:

استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و زمان کمتر.

مثلاً اگر کسی تیراندازی با کمان را در عرض 3 جلسه یاد می‌گیرد ولی متوسط مردم 7 جلسه است (با آموزش یکسان)، نشان می‌دهد که آن فرد در این زمینه دارای استعداد است.

پس وقتی میزان پیشرفت کسی در حوزه یا فعالیتی بالاتر از میانگین افراد دیگر است، نشان از استعداد آن فرد است. چون موضوع مقاله راه های کشف استعداد است، خیلی معنای استعداد را ادامه نمی‌دهم و پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید درباره معنای آن بیشتر بدانید، حتماً مقاله استعداد چیست را هم مطالعه کنید. همچنین کلیپ زیر هم معنای استعداد را به خوبی توضیح می‌دهد و خلاصه ای از هر آنچه که شما باید از استعدادیابی بدانید برای شما بیان می‌کند و ذهنتان را برای کشف استعداد خود آماده می‌کند. پیشنهاد می‌کنم حتماً این کلیپ را نیز مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

راه های کشف استعداد

حالا نوبت به این می‌رسد که بیان کنیم چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟ برای اینکه استعداد خود را به راحتی هرچه تمام تر کشف کنیم، 7 راه حل و تکنیک فوق العاده مهم وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. این 7 تکنیک عبارتند از:

 1. خودتان را باور کنید
 2. در کودکی خود جستجو کنید
 3. علایق خود را کشف کنید
 4. از اطرافیانتان سوال بپرسید
 5. از استعداد کُش ها فرار کنید!
 6. کارهایی که بهتر از دیگران انجام می‌دهید را پیدا کنید
 7. از تست های استعدادیابی استفاده کنید

 

1. خودتان را باور کنید

نکته مهمی که در استعدادیابی باید به آن توجه کنید، این است که به هیچ وجه جملاتی از قبیل “دیگه از من گذشته، به درد من نمی‌خوره، من که دیگه بچه نیستم و…” را به کار نبرید. چرا که بزرگسالان نیز باید به خوبی استعداد خودشان را بشناسند و کشف کنند تا بهترین شرایط را برای خودشان ایجاد کنند. وگرنه می‌شوند مثل افرادی که چند بار شغل خود را تغییر داده اند و هنوز هم به شغلی که در حال فعالیت هستند حس خوبی ندارند. ممکن است در اطراف شما نیز این گونه افراد وجود داشته باشند. شما باید باور کنید که با استعداد هستید و می‌توانید کارهای فوق العاده ای به وسیله استعدادهایتان انجام دهید.

قطعاً حرکت به سمت استعداد و فعالیت در همان مسیر، سرعت رشد در کسب و کار و یا هر چیز دیگری را چندین برابر می‌کند و این برای بزرگسالان از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می کنم حتماً مقاله اهمیت استعدادیابی را مطالعه کنید تا بهتر متوجه این موضوع شوید.

اولین گام برای کشف استعداد این است که باور کنید فردی با استعداد هستید

2. در کودکی خود جستجو کنید

سفری به دوران کودکی خودتان بکنید؛ ببنید در آن زمان:

چه کاری را بهتر از بقیه هم سن های خودتان انجام می‌دادید؟

چه کاری بود که شما را هیجان زده می‌کرد؟

بهترین سرگرمیتان چه بود؟

همین گونه از خودتان این سوالات را بپرسید تا با کندوکاو در دوران کودکی، کشف کنید که درون شما چه استعدادی نهفته است. چرا که در آن زمان است که شما بیشترین وقت را صرف انجام کاری می‌کردید که از آن لذت می‌بردید.

راه های کشف استعداد
راه های کشف استعداد

3. علایق خود را کشف کنید

احتمالاً هم اکنون و در زمان بزرگسالیتان هم وقتی صحبت از انجام کارهایی که علاقه دارید می‌شود، قلبتان بلندتر و یا تندتر می‌زند. درست مثل زمان کودکیتان.

شما باید ببینید چه کاریست که وقتی به شما پیشنهاد آن داده می‌شود، آدرنالین در خون شما جریان پیدا می‌کند و مشتاق انجام آن هستید. اصلاً وقتی به کاری علاقه داشته باشید، تمام تلاش خود را می‌کنید که آن کار را به نحو احسن انجام دهید. حتی اگر وقتی برای آن نداشته باشید، حتماً کارهای دیگر خود را کنسل می‌کنید که به علایقتان برسید. درست می‌گویم؟

استعدادهای ما معمولاً در جهت علایقمان هستند. می‌توانید ببینید به کدام کارها علاقه دارید، سپس آنها را با لیست استعدادها تطبیق دهید. این گونه معمولاً استعدادهای شما راحت تر و بهتر کشف می‌شوند. اگر نمی‌دانید دقیقاً چگونه باید علایق خود را پیدا کنید، خواندن مقاله چگونه علایق واقعی خود را پیدا کنیم را هم به شما پیشنهاد می‌کنم.

جمله ای درباره استعدادیابی از مجتبی مصطفایی
جمله ای درباره استعدادیابی از مجتبی مصطفایی

این مطلب را از دست ندهید: جملات بزرگان درباره استعداد


4. اطرافیانتان از خودتان مهم تر هستند

حتماً در اطراف شما کسانی هستند که حاضرند لحظاتی با نادیده گرفتن نقاط ضعفتان صادقانه به شما بگویند که چه کاری را با علاقه و مهارت بالاتری نسبت به دیگران انجام می‌دهید.

بیشتر اوقات دیگران چیزهایی را در ما می‌بینند که شاید خودمان لحظه ای هم به آن ها فکر یا توجه نکرده باشیم.

البته یادتان باشد که این سوال را باید از چندین نفر بپرسید و به یک نفر اکتفا نکنید و بعد از این کار، جواب ها را با هم مقایسه و نقاط مشترکش را در نظر بگیرید. احتمالاً این نقاط مشترک همان استعداد شما باشند.

چگونه خود را استعدادیابی کنیم

5. از استعدادکُش ها فرار کنید!

سعی کنید تا جایی که می‌توانید از محیط ها و یا افرادی که استعداد شما را نادیده می‌گیرند و یا با آن منافات دارند، فاصله بگیرید. چرا که متأسفانه در جامعه ما کم نیستند افرادی که چون خودشان نتوانستند از استعدادشان بهره مند شوند، به شما هم توصیه می‌کنند که زیاد پیگیر این مسئله نباشید.

اما وقتی ما زندگی افراد موفق را بررسی می‌کنیم، یک نکته است که تقریباً در تمامی آنها مشترک است و آن، استعداد و علاقه شدیدشان نسبت به کارشان بوده است.

سعی کنید از افرادی که استعداد شما را نادیده می‌گیرند فاصله بگیرید

6. کارهایی که بهتر از دیگران انجام می‌دهید را پیدا کنید

شاید ساده ترین راهکار برای کشف استعداد همین باشد! ببینید کدام کار است که بهتر از دیگران انجام می‌دهید و در آن مهارت ویژه ای دارید؟ به احتمال زیاد استعداد شما در همان کارها نهفته است.

اصلاً استعداد یعنی همین! مهارت زیاد داشتن در کاری؛ پس حتماً بگردید و کارهایی که در آن ها بهترین هستید را پیدا کنید و کمی بیشتر به آن ها تمرکز کنید. سعی کنید مهارت خود را در آن کارها افزایش دهید و تا می‌توانید خود را تقویت کنید.

برای کشف استعداد خود کارهایی را که در آن مهارت بیشتری دارید را پیدا کنید
برای کشف استعداد خود کارهایی را که در آن مهارت بیشتری دارید را پیدا کنید

7. از تست های استعدادیابی استفاده کنید

یکی از مهم ترین راه هایی که برای کشف استعداد پیشنهاد می‌شود، شرکت در آزمون های استعدادیابی است. آزمون هایی که توسط افراد مختلف طراحی شده اند و هر کدام، استعدادها را به بخش های گوناگونی تفکیک کرده اند. 5 مورد از مهم ترین نست های استعدایابی عبارتند از:

 • تست استعدادیابی اوکانر
 • تست استعدادیابی هالند
 • تست استعدادیابی کلیفتون
 • تست هوش و استعدادیابی گاردنر
 • تست شخصیت شناسی MBTI

در ادامه هر کدام از این تست ها را به صورت تک به تک بررسی خواهیم کرد.

تست استعدادیابی اوکانر

آقای جانسون اوکانر زمانی در شرکت جنرال الکتریک کار می‌کرد. مدیر این شرکت که می‌خواست کارمندانش را بر اساس توانایی هایشان سر پست های مختلف بگذارد، تصمیم گرفت که یک تست استعدادیابی برگزار کند و این وظیفه را برعهده اوکانر گذاشت. او هم آنقدر روی این موضوع کار کرد که در نهایت توانست یک تست استعدادیابی طراحی کند که بعدها این تست را در موسسه های مختلف مورد آزمایش قرار دادند و حالا یکی از مهم ترین راه های کشف استعداد است. این تست به ما می‌گوید که 12 نوع استعداد وجود دارد:

 1. استعداد كار با انگشتان
 2. استعداد تجسم فضايی و درک ساختارها
 3. استعداد موسيقی و تشخيص صدا
 4. استعداد ايده پردازی
 5. استعداد تشخيص و تفكيک رنگ‌ها
 6. استعداد استدلال و تحليل
 7. استعداد كار كردن با اعداد
 8. استعداد سيلوگرام
 9. استعداد حافظه طراحی
 10. استعداد استقرايی
 11. استعداد آینده نگری
 12. استعداد خواندن سريع

توضیح دادن این 12 نوع استعداد مسلماً از حوصله متن خارج است و نمی‌توان اکنون همه آن ها را به صورت تک تک توضیح داد. به همین دلیل ما مقاله ای با نام تست استعدادیابی اوکانر برایتان آماده کرده ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید تا اطلاعات دقیق تر و بهتری درباره این نوع استعدادیابی به دست آورید و همچنین به وسیله تست آنلاین، استعداد خود را پیدا کنید.

دپارتمان اوکانر هنوز هم یکی از مراجع اصلی حوزه استعداد است

تست استعدادیابی هالند

آقای جان هالند در دهه 70 میلادی معتقد بود که اگر در محیط هایی قرار بگیریم که به آنها علاقه زیادی داریم، کیفیت انجام کارمان بسیار بالاتر خواهد رفت. یعنی نقش علایق در استعدادها را بسیار مهم می‌پنداشت. تست او بیشتر مربوط به استعداد شغلی است و به ما کمک می‌کند که بتوانیم به بهترین شکل ممکن استعداد شغلی خود را کشف و شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم. 6 استعدادی که هالند معرفی کرد عبارتند از:

 1. واقع گرا
 2. جستجوگر
 3. هنری
 4. اجتماعی
 5. جسور و سازنده
 6. قاعده مند

ما در مقاله تست استعدادیابی هالند ، برای شما این تست ویژه را به صورت آنلاین و رایگان آماده کردیم که بتوانید با استفاده از آن، از استعداد شغلی خود با خبر شوید. پیشنهاد می‌کنم حتماً این تست را انجام دهید.

چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ - هالند
چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ – هالند

انواع استعداد (به شیوه کلیفتون)

آزمون شناخت توانایی یا Strengths Finder، در طول سال های گذشته بخش مهمی از دوره های شناخت توانایی ها بوده است. این آزمون بر اساس تحقیقات موسسه گالوپ شکل گرفته است که در 34 قالب آن را معرفی کرده اند و این 34 مورد به توانمندی باب کیلیفتون نیز معروف است. چرا که او نقش بسیار مهمی در این تست داشت و می‌توان تا حدودی او را ملدع این تست دانست.

34 قالب توانایی (که همان طور که گفته شد با عنوان استعدادیابی کلیفتون شناخته می‌شود) در کتاب Strengths Quest و نسخه دوم و بازنگری شده‌اش در کتاب Strengths Finder 2 منتشر شده است که جزو کتاب‌های پرفروش New York Times و Amazon می‌باشد. همچنین کتاب مذکور توسط نشر پارسیا با عنوان 5 نقطه قوت برتر خود را بشناسید نیز به فارسی منتشر شده است. دلیل این نام‌گذاری، براساس استاندارد آزمون شناخت توانایی‌هاست که برای هرشخص حداقل 5 استعداد را مشخص می‌کند.

تم ها یا قالب های توانایی که می‌توان به آنها انواع استعداد هم گفت، 34 مورد است که در تحقیقات موسسه گالوپ در الگوهای مختلف کاری، رفتاری و احساسی افراد موفق همواره تکرار شده است. هر کدام از این ها، ویژگی های مختلفی را مشخص می‌کنند که در گذشته در ما تکرار شده است و به عنوان قابلیت اصلی ما شناخته می‌شود. نکته جالب این است که شاید این تم ها نقطه ضعف ما هم باشند! اما این 34 استعداد عبارتند از:

سی و چهار استعداد انسان:

 • Analytical – تحلیل‌گر
 • Adaptability – انعطاف‌پذیر
 • Activator – فعال‌کننده
 • Achiever – دست یابنده
 •  Communication – ارتباط
 • Command – فرمان
 • Belief – باور
 • Arranger – سازمانده
 • Context – زمینه
 • Consistency – ثبات
 • Connectedness – متصل‌
 • Competition – رقابت
 • Empathy – همدلی
 • Discipline – نظم
 • Developer – پرورش‌دهنده
 • Deliberative – دقیق و موشکاف
 • Ideation – ایده‌پردازی
 • Harmony – هماهنگی
 • Futuristic – آینده‌گرایی
 • Focus – تمرکز
 • Intellection – تفکر
 • Input – ورودی
 • Individualization – فردگرایی
 • Includer – دربرگیرندگی
 • Relator – رابط
 • Positivity – مثبت‌گرایی
 • Maximizer – به‌حداکثر رساننده
 • Learner – یادگیرنده
 • Significant – اهمیت
 • Self Assurance – خودباوری
 • Restorative – احیا‌کننده
 • Responsibility – مسئولیت‌پذیری
 • WOO – دوست‌یاب
 • Strategic – راهبردی

برای آشنایی بیشتر با این استعدادها و آگاهی درباره مهارت ها وشغل های مناسب افراد دارای این 34 استعداد، حتماً مقاله استعدادیابی کلیفتون را هم مطالعه کنید.

کلیفتون معتقد است تلاش برای تقویت نقاط قوت بهتر از تلاش برای تقویت نقاط ضعف است

استعدادیابی به شیوه هوارد گاردنر

آقای هوارد گاردنر هم 10 نوع هوش و استعداد را معرفی می‌کند. این تست را می‌توان یکی از بهترین تست ها دانست؛ چرا که 10 نوع استعدادی که او معرفی می‌کند، در زندگی همه ما وجود دارند و حداقل بخش کوچکی از آن ها در وجود ما نهفته است. این 10 هوش را مشاهده کنید:

 1. هوش زبانی و کلامی
 2. هوش منطقی و ریاضی
 3. هوش دیداری و فضایی
 4. هوش جسمی و حرکتی
 5. هوش درون فردی
 6. هوش برون فردی
 7. هوش هستی گرایی
 8. هوش طبیعت گرایی
 9. هوش موسیقایی
 10. هوش اخلاقی

شک نکنید اگر بتوانید استعداد خود را به وسیله تست گاردنر کشف کنید و در جهت آن حرکت کنید، آینده بی نظیری در اختیار شما خواهد بود. برای انجام این تست حتماً به مقاله هوش های گاردنر مراجعه کنید و اگر می‌خواهید از این تست برای کودکان خود استفاده کنید، از تست استعدادیابی کودکان استفاده کنید.

هوش های ده گانه هوارد گاردنر
هوش های ده گانه هوارد گاردنر

شخصیت شناسی MBTI

MBTI که مخفف کلمه Myers-Briggs Type Indicator (به معنای مایرز و بریگز که نام پدیدآورندگان آن هستند، نشانگر نوع یا همان شخصیت شناسی) است، به ما 8 نوع شخصیت معرفی می‌کند که ما باید از بین آنها حداقل 4 نوع را دارا باشیم. این هشت نوع که به صورت دو به دو باهم جفت شده اند عبارتند از:

 • برون گرا یا درون گرا
 • شهودی یا حسی
 • ادراکی یا قضاوتی
 • احساسی یا منطقی

ببینید از بین این چهار جفت شخصیت، کدامشان را دارا هستید و در نهایت با توجه به آنها شخصیت خود را مشخص کنید.

چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ - mbti
چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟ – mbti

کتاب کشف استعداد

در حیطه استعدادیابی، کتاب های بسیار اندکی نوشته شده اما یکی از آن ها به تنهایی می تواند برای کشف استعدادهای شما کافی و جامع باشد.

کتاب استعدادیابی بی مصرف نیستی به قلم مجتبی مصطفایی، مربی استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر درباره تمام تست هایی در این مقاله درباره آن ها صحبت کردیم به طور کامل و مفصل توضیحاتی ارائه داده است و با معرفی تک به تک آن ها و البته آزمون جداگانه ای که برای هر کدام از آن ها می گیرد، می تواند استعداد شما را به بهترین شکل ممکن کشف کند.

این نکته را می توان از نظرات افرادی که در موسسه گام برتر استعدادیابی شده اند به خوبی متوجه شد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم اگر واقعاً قصد مطالعه کتاب در این زمینه و کشف استعدادهای خود دارید، حتماً بی مصرف نیستی را مطالعه کنید. برای مشاهده توضیحات این کتاب و خرید آن، روی کلمه کتاب استعدادیابی کلیک کنید.

استعداد خود را کشف کردید؟

قطعاً این راه هایی که برای کشف استعداد در این مقاله بیان شد برای کشف استعداد لازم است اما کافی نیست! شما تا زمانی که ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش هایتان در کنار یکدیگر قرار نگیرند و با توجه به همه آن ها رسالت زندگیتان کشف نشود، نمی توانید ادعا کنید که استعداد خود را کشف کرده اید و بعد در مسیر آن گام بردارید. استعدادیابی بحثی کاملاً تخصصی است و هر کسی نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد. اما نگران نباشید؛

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع کشف استعداد تخصصی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

اگر سوال یا تجربه ای درباره استعدادیابی شغلی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره تخصصی تر دارید، مشاوران خبره گام برتر آماده اند تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدهند. برای این کار کافیست فقط در واتساپ به شماره 09038942379 پیام دهید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دقیق دهند.

موفق باشید…

پکیج کامل استعدادیابی


نویسنده:امیر حسین حقگوی
نویسنده:امیر حسین حقگوی از تیم گام برتر مربی و مدرس مهارت های ارتباطی

پاسخ به سوالات

 1. سهیل

  سلام

  من واقعا به پزشکی علاقه دارم. ولی نمیدونم توش استعداد دارم یا نه
  راهمو ادامه بدم یا بگردم دنبال استعدادم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید پاسخ این سوال چون تخصصی هست و توسط مشاورین باید بررسی بشه، پیشنهاد می کنم به دایرکت پیج اینستاگرام mostafaee_com پیام بدید تا این اتفاق براتون رخ بده و بهتر راهنمایی بشید. موفق باشید

 2. m

  سلام من عاشق سوارکاری ام ولی پدرومادرم نمیزارن تو این رشته فعالیت کنم میگن دکترا گفتن بده
  بعدم اصن نمیدونم به چی علاقه دارم یه ماهه خودمو گم کردم …..
  ی حسی همه ی رویاهامو گرفته ازم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر دوست عزیز چون سوالتون تخصصی هست و نیازه که با مشاورین ما صحبت کنید، پیشنهاد می کنم به دایرکت اینستاگرام پیج mostafaee_com پیام بدید تا بهتون پاسخ داده بشه. موفق باشید

 3. Mahdi shaheydari

  با سلام خدمت شما عزیزان
  من ۱۷ سالم هس و واقعا به فوتبال علاقه دادم توری ک میتونم واسش جونمو بدم و واقعا توی این رشته استعداد دارم ولی متاسفانه خانواده همیشه با این کار مخالفت کرده و منو علاقه ی منو نادیده میگیرن و میگن ک فقط باید درس بخونی واقعا از این موضوع خسته شدم
  راهکاری دارید آیا؟؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتماً؛ اما چون پاسختون باید به صورت دقیق و تخصصی داده بشه، پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدین تا مشاورین ما به طور رایگان خیلی دقیق تر راهنماییتون کنند

 4. ....

  سلام.
  من چند وقتیه که دارم راجب استعداد هام فکر میکنم. من خیلی از نقاشی کشیدن و پیانو زدن خوشم میاد ولی تا میام یه نقاشی بکشم مثل بچه های 5 ساله میشه آشپزی هم دوس دارم ولی خب اینم مثل قبلیه . این روزا من هییچ کاری نمیکنم یعنی هیچکاری ندارم که بکنم همین جوری نشستم به در و دیوار نگاه میکنم انقدر بدم اومده از این زندگی خواستم اون موقع کاری که دوس دارم رو بکنم ولی وقتی بد از آی درمیاد کلا اعتماد به نفسم با فرش یکی میشه

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 تو واتساپ پیام بدین تا خود استاد استعدادیابی ما بهتون پاسخ بدن.

   موفق باشید

 5. علی

  سلام
  ۵۰ساله هستم .کارگر شرکت پیمانکاری ۲۶سال سابقه کار دیپلمه
  بسیار خسته شدم از وضعیت موجود .و ناراصی و تمایل زیاد به تغییر. اما نمیدونم تو چه زمینه ای استعداد عالی دارم.لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
  1. محمدرضا شهری | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   چون پاسخ سوال شما تخصصی است و بایددقیق با خودتون بررسی بشه، پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 داخل واتساپ پیام بدید تا استاد استعدادیابی ما به طور رایگان دقیق تر کمکتون کنند

 6. پری

  سلامواقعا نمیدونم باید چجوری استعدادمو پیدا کنم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   به شماره 09038942379 داخل واتساپ پیام بدید تا مشاورین ما به صورت تخصصی و رایگان کمکتون کنند

 7. حسین بیات

  اول به خودم تبریک میگم که تونستم به استعداد خودم پی ببرم بعد اینکه اگر سال 88 زمان انتخاب رشته تونسته بودم استعداد وعلایق خودم رو بسنجم که حداقل کارم باعشق همراه بشه ولی من معتقدم واسه شروع اصلا دیر نیست 👌👌👌🙏سپاسگزارم جناب حق گو

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید.

 8. قاسمی

  درود و ارادت به همه کسانی که دارن برای آگاهی مردم تلاش میکنن و شما مسئولین این سایت و سپاس از راهنمایی های ارزشمنذتون. استفاده کردم🙏🙏🙏

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   خوشحالیم که این مقاله مورد استفادتون قرار گرفته و تونسته بهتون کمک کنه. موفق باشید…

 9. مبینا

  ایا میشه کسی تو هیچی استعدادی نداشته باشه؟؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام همراه گرامی

   نه این امکان اصلا وجود نداره. همون طور که تو مقاله استعداد چیست هم گفتیم، همه افراد استعداد دارند. چون خود خدایی که ما رو خلق کرده، میدونسته که ما نیاز به استعدادی داریم که بتونیم با اون زندگی خودمون رو پیش ببریم و به اهدافمون برسیم. پس تو وجود همه افراد استعدادی قرار داده و این جمله درست نیست. فقط این استعداد باید تو راه درست کشف بشه.

   اگه باز هم سوالی بود حتما بپرسید تا بهتون پاسخ داده بشه. موفق باشید

 10. سامان زینالی

  سلام خسته نباشید من هرچه قدر سعی کردم نتونستم استعداد خودم رو کشف کنم به هر دری زدم بسته شد ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام،وقتتون خوش باشه
   با توجه به این که بحث استعدادیابی و کشف علایق،یک موضوع تخصصی است بهتون پیشنهاد میکنم مشکلتون رو با مشاورین ما در تلگرام یا واتساپ به شماره 09038942379 ارسال کنید تا اونها شمارو بهتر راهنمایی کنند.

 11. سحر

  خیلی خوب و جامع بود ولی از کجا یادمون بیاد تو بچگی ب چی علاقه داشتیم ؟ حتی پدرمادر من هم نمیدونن !

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام کاربر گرامی

   ببینید بچگی حتما نباید سنینی مثل 3 سالگی باشه! کودکی شما میتونه از 7 سالگی به بعتدون که خاطرتون هست رو شامل بشه

   اگر باز هم سوالی بود بفرمایید؛ موفق باشید…

 12. ...........

  سلام
  خسته نباشید .
  مطالب خوبی بود. ممنون.

  پاسخ دادن
 13. محمد

  عاااااااااااااااااااااااالی بووووووووووود. تشکر .

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنونیم از شما دوست عزیز بابت این همه انرژی خوب و مثبت

   موفق باشید

 14. محمد رضا شریفی

  سلام مقاله خوبی بود اما کتاب پنج نقات قوت برتر خود رابشناسید توسایت هست اگرهست لطفا بگین ویه راه خیلی عالی میخواستم که بهتر استعدادم کشف بشه

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   متشکر از شما

   کتاب نقاط قوت برتر خود را بشناسید در سایت موجود نیست اما در اینترنت جستجو کنید پیدا خواهید کرد.

   شما می تونید برای کشف استعداد های خودتون استعدادیابی تخصصی توسط کارشناسان گام برتر بشید .
   برای این کار به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام دهید .

 15. مهدوی

  سلام .مقاله خوبی بود.دقیقا انسان از ادم های استعداد کش باید دوری کند وتا به نتیجه مطلوب برسد .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 16. ام لیلا احمدی

  مطمئنا کشف استعداد و قرار گرفتن در مسیر ما رو به اهدافمون خواهد رساند . ان شاءلله

  پاسخ دادن
  1. موفق باشید
   ممنون از شما

 17. صغری تیموری

  سلام خیلی عالی بود.ممنونم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 18. منیر سادات حسینی

  ممنون خیلی عالی بود. منو یاد دوران دبیرستان انداخت وقتی که رشته تحصیلیمونو انتخاب میکردیم فقط به فکر این بودیم که یه رشته با کلاس انتخاب کنیم یا دوستمون کدوم رشته رفته ما هم همونو انتخاب کنیم به تنها چیزی که فکر نمیکردیم استعداد بود.

  پاسخ دادن
 19. سعید

  خیلی عالی بود.استفاده کردیم
  کشف استعداد مهم ترین راه پیشرفته

  پاسخ دادن
 20. Zahra

  سپاس از مطلب آموزندتون آقای حقگو ?
  برقرار باشین

  پاسخ دادن
 21. سمیه تیموری

  مقاله ی خوبی بود
  باید فکر کنیم ببینیم تو چه چیزی بیشتر از همه استعداد داریم و با تلاش و پشتکار به اون برسیم.
  ممنون از استاد حقگو

  پاسخ دادن
  1. سپاس از همراهی شما

 22. حمیده

  سلام مطالب خوبی بود قبلا هم مطالبی در مورد استعداد خونده بودم از یکی نفر هم پرسیدم ولی خیلی زود موضوع صحبتش عوض شد در ضمن من فوق لیسانس گفتاردرمانی دارم افرادی که می شناسم می گویند بهتر است کارت را خوب انجام دهی یا می گویند جایی استخدام شوی که فعلا امکان استخدام نیست الان کشف استعداد به چه درد من می خورد؟ الان دارم دوره استادی را می گذرانم یعنی دوره استاد برتر. من اهل مطالعه بودم و در حل جدول خوب بودم

  پاسخ دادن
 23. nemati

  درود بر شماااا☺

  بعد از مطالعه ی مقاله ی شمااا باین فکر افتاادم ک خودمو کشف کنم و ب علاقمندیاام فک کنممم ????????☘❣??

  پاسخ دادن
 24. الهه ابراهیمی

  خیلی مممنون از مقاله ی خوبتون

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 25. کیانمهر

  سلام من خودم درکودکی خیلی به هنر علاقه داشتم الان هم کارهنری را ادامه میدم چون ازبچگی بهش پرداختم

  پاسخ دادن
 26. Pariya_amirpor

  سلاام واقعاا عالی بود درسته باید بعد از کشف استعدادمون از اونایی که استعدادمونو کور میکنن فرار کنیم خیلی ممنون از شما

  پاسخ دادن
 27. سمیه قریشی

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون
  کشف استعداد خیلی هم کار سختی نیست
  کارسخت شکوفایی استعداده که ادمی میخواد با پشتکار بالا وصبروحوصله فراوان

  پاسخ دادن
 28. پریزاد

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون .خدارو شکر میکنم که تونستم یکی از استعدادهامو کشف کنم .من از کودکی برای عروسکام لباس میدوختم و همیشه توفکر عوض کردن مدل لباسشون بودم .خدارو شکرچندساله دیپلم خیاطی رو گرفتم وخیاطی میکنم. خیلی حس خوبیه وقتی هوش و خلاقیت با استعداد همراه میشه و نتیجه ی عالی میده.??

  پاسخ دادن
 29. mahdiyeh faraji

  اقای حقگو مقالتون فوق العاده بود و پر از نکات خوب…
  راهکار های خوبی برای کشف استعداد فهمیدیم و امیدوارم که بتونیم با این روش ها استعدادهای خودمون رو پیدا کنیم…

  پاسخ دادن
 30. صفری

  سلام
  راهکارهای جالبی رو برای کشف استعداد فرمودید ولی ایکاش همه ادما قبل اینکه رشته دبیرستان و دانشگاهشونو انتخاب کنند استعدادشونو کشف کنند و پرورشش بدن و به کار متناسب با اون استعداد مشغول بشن تا به موفقیت برسن.

  پاسخ دادن
 31. معصومه شاهری

  سلام.اطرافیان ما خیلی مهم هستند هم در شکوفایی استعداد وگاهی در دور کردن از هدف.حواسمان به رویاهایمان باشد.سپاس

  پاسخ دادن
 32. رقیه کریمی

  سلام این مقاله خیلی برام جالب بود و استفاده کردم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

 33. فیروزه حاجی قنبری

  من از بچگی خوره کتاب بودم ۹سالم لگبود کتابهای فلسفی داداشم رو می خوندم
  ولی شوهرم میگه تو بدارن بری بالای منبر فقط حرف بزنی.مخ آدم رو تلیت می کنی??????????

  پاسخ دادن
 34. قیمت پژو 405

  بهترین مطلبی که میتونستم پیدا کنم

  پاسخ دادن
 35. حمیده

  سلام کشف استعداد خیلی هم راحت نیست در ضمن وقتی در زمینه ای تحصیل کردی خیلی سخته رهاش کنی بعد از ۷ سال تحصیل و چند سال کار در ان زمینه اگر ان رشته استعداد تو نباشد چون من فکر می کنم استعدادهای من شکوفا نشدند به علت این که فقط مشغول درس خوندن بودم البته من خیلی استعدادهایم را نمی شناسم

  پاسخ دادن
 36. سهیلا کریمی

  استعداد رو گفتین اما تفاوتش رو باخلاقیت و هوش بررسی نکردین .
  ممنون ???????

  پاسخ دادن
  1. در مقالات بعدی به بررسی این موضوع پرداخته میشه
   ممنون از شما

 37. Fatemeh mohseni

  سلام ممنونم برای مقاله عالی که در اختیارمون گذاشتین جناب حقگو

  واقعا باید از استعداد کش ها فرار کنیم و برعکس به سمت ادمایی بریم که برای استعدادامون ارزش قائلند .

  پاسخ دادن
 38. MP

  مقالهٔ خوب و مفیدی بود
  ممنونم ازتون❤️

  پاسخ دادن
 39. Hoseinnejhad_mahdi

  سلام
  ایول اقای حق گو
  واقعا همینطوره که خیلیا اصلا تعریف درستی از استعداد ندارند و چیز هایی رو استعداد میدونن که اصلا داخل تعریفی که شما ارائه دادید جایی نداره

  پاسخ دادن
 40. پارسا هموله

  خسته نباشید به استاد حقگو بابت این مقاله عالی
  سه تا راهکار بی نظیر گفتند که میشه باهاشون استعداد رو خییییییلی راحت کشف کرد
  ممنون

  پاسخ دادن
 41. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود…
  واقعا راهکار های خوبی گذاشتید سپاس?????

  پاسخ دادن
 42. Sahar aliverdi

  مرسی از مقاله ی مفیدتون اقای حقگو?

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image