تست استعداد یابی اوکانر

تست استعدادیابی اوکانر رایگان

برخی از افراد ممکن است بپرسند چرا باید به دنبال تست استعدادیابی باشیم؟ یا برخی اینطور فکر کنند که در مسیر زندگی و شغلی خودشان ثابت شده‌اند دیگر نیازی به تست استعدادیابی و کشف استعدادشان ندارند. اما بهتر است این را بدانید که هر انسانی در هر سنی و دوره ای می تواند استعدادیابی شود و بی نیاز از شناخت استعداد‌هایش نیست. پس استعداد را محدود به سن یا دوره خاصی نمی توانیم بدانیم. اگر فکر می‌کنید از کاری که انجام می‌دهید لذت نمی‌برید، حتماً مقاله تست استعداد یابی اوکانر را بخوایند، چرا که افرادی که آن را تا انتها خوانده‌اند، به موفقیت‌های بزرگی در زندگی خود رسیده‌اند. شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

راستی، اگر هنوز استعداد را به طور کامل نمی شناسید و نمی‌دانید که به طور دقیق به استعداد چه می‌گویند، کافی است یک نگاه به مقاله استعداد چیست داشته باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید

تست استعداد یابی جانسون اوکانر

درباره تست استعدادیابی بزرگسالان مطالب زیادی مطرح است که هر کدام  از تست های مختلف برای شناخت استعداد درونی و کشف استعدادشان تنظیم شده است. در زمینه استعداد یابی افرادی همچون جانسون اوکانر، جان هالند و هوارد گاردنر بسیار تاثیر گذار بوده‌اند. تفکر و استراتژی جانسون اوکانر به این صورت بود که علاوه بر شناخت استعداد، توانایی‌ها و علایق فردی، شخصیت فرد را از نظر برقراری ارتباط، انعطاف‌پذیری، كنترل استرس، خلاقيت، وجدان كاری و هوش هيجاني مورد بررسي قرار می‌داد.

امروزه جانسون اوکانر را با روانسنجی و استعدادسنجی می شناسند و از او یاد می کنند. این در حالی است که اوکانر از همان ابتدا این مسیر را به این شکل شروع نکرده بود. جانسون اوکانر Johnson O’Connor  در سال 1891 در کشور آمریکا به دنیا آمد. او در دانشگاه هاروارد در رشته فلسفه تحصیل کرد و بعدها در زمینه ریاضیاتِ ستاره شناسی به مطالعه پرداخت. در واقع می‌توان اوکانر را مثالی برای استعدادیابی اشتباه مطرح کرد و دلیلی دیده نمی شود که فارق التحصیل فلسفه از دانشگاه هاروارد به تحصیل ریاضیات ستاره شناسی روی آورد و بعد در قسمت مهندسی برق شرکت جنرال الکتریک مشغول به کار شد و سر انجام هم پروژه استعدادیابی کارکنان شرکت را به او محول کردند.

من یاد گرفته‌ام که صاحب استعداد خودم نیستم، بلکه مدیر آن هستم
من یاد گرفته‌ام که صاحب استعداد خودم نیستم، بلکه مدیر آن هستم

ابداع تست جانسون اوکانر

در آن زمان مدیر عامل جنرال الکتریک تصمیم گرفت یک پروژه تحقیقاتی برگزار کند تا بتواند هر یک از نیروها و کارمندان شرکت را بر اساس توانمندی‌ها و استعداد ذاتی‌شان مشغول به کاری کند که در آن بازدهی بیشتری دارند. او معتقد بود اگر طرحی برگزار شود که توانایی های درونی و ذاتی هر یک از نیروها را مشخص کند، هم به سود و منفعت کارمندان و هم به سود خود کارخانه است. این پروژه را به اوکانر دادند و به ان پروژه را مهندسی انسانی نامیدند که در وصف آن گفته می شود که هر کس در هر کاری که توانمندی بیشتری دارد فعالیت کند.

جانسون اوکانر حدود 40 سال پیش در 90 سالگی فوت کرد اما هنوز یکی از معروف‌ترین‌ها در حوزه استعدادیابی است. این پروژه ای که به دست اوکانر سپرده شد به مرور به یک موسسه تحقیقاتی بزرگی تبدیل شد که هنوز هم در کنار تست mbti فعالیت می‌کند.

اگر در هر کاری که استعداد دارید قدم بگذارید، موفق‌تر خواهید بود
اگر در هر کاری که استعداد دارید قدم بگذارید، موفق‌تر خواهید بود

تست اوکانر چه استعدادهایی را می سنجد؟

در این قسمت مقاله قصد داریم بگوییم که تست استعداد یابی بزرگسالان جانسون اوکانر چه استعداد‌هایی را می سنجد. تست استعداد یابی اوکانر 12 آیتم دارد که این آیتم‌ها برای هر شخصی سنجیده می شود و در آخر  استعدادهای درونی و پنهان شده آن‌ها شناسایی می شود. این 12 مورد عبارت‌اند از:

 1. استعداد كار با انگشتان
 2. استعداد تجسم فضايي و درك ساختارها
 3. استعداد موسيقي و تشخيص صدا
 4. استعداد ايده پردازي
 5. استعداد تشخيص و تفكيک رنگ‌ها
 6. استعداد استدلال و تحليل
 7. استعداد كار كردن با اعداد
 8. استعداد سيلوگرام
 9. استعداد حافظه طراحي
 10. استعداد استقرايي
 11. استعداد آینده نگری
 12. استعداد خواندن سريع
تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

شناخت استعدادهای خود به شما کمک می‌کند که کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. مثلاً کسی که استعداد خوبی در گرافیک استعداد دارد، شب روز در حال طراحی کردن است، اصلاً از این کار خسته نمی‌شود و تا زمانی که کار ضروری برای او پیش نیاید همچنان در حال همین کار است. در زندگی هر کسی کارهایی وجود دارد که حاضر است تمام 24 ساعت وقت خودش را صرف آن‌ها کند. اگر علاقمند هستید که آن کارها را شناسایی کنید، تا انتها همراه ما باشید.

نکته ای مهم قبل از مطالعه انواع استعدادهای تست اوکانر

شاید خیلی از شما تا به اینجا فکر می کردید تست استعدادیابی اوکانر، مانند تست استعداد یابی گاردنر و هالند یک نوع تستی است که شما می توانید به راحتی با پاسخ دادن به چند سوال نتیجه آن را مشخص کنید. اما اصلاً این گونه نیست!

هر کدام از انواع استعدادهای 12 گانه اوکانر، یک تست جداگانه برای خودش دارد و بیشتر آن ها هم عملی است؛ به طور مثال در استعداد ایده پردازی، یک تصویر خاص جلوی افراد قرار می دهند و از آن ها می خواهند که درباره آن بنویسند. سپس آن نوشته را با مبناهای مختلف ارزیابی می کنند و در نهایت یک نمره به آن فرد می دهند. در ادامه با تمامی این تست ها به صورت تک به تک آشنا خواهید شد.

پس حواستان به این نکته باشد که نمی توان این تست را به صورت آنلاین انجام داد و باید عملی این کار را کرد. اگر به دنبال تست آنلاین استعدادیابی هستید، پیشنهاد می کنم دو تست هالند و گاردنر را انجام دهید که به ترتیب استعداد شغلی و هوش های ده گانه شما کشف شود. اگر می خواهید هر کدام از این دو تست را انجام دهید روی نام آن کلیک کنید.

1. استعداد اول تست جانسون اوکانر: کار با انگشتان

تسلط بر انگشتان در شغل های بسیاری می تواند یک مزیت و یک عامل مثبت باشد، استفاده از چاقوی جراحی توسط جراحان، تایپ کردن با استفاده از صفحه کلید، استفاده یک آرایش‌گر از قیچی و موچین، مونتاژ مدارهای الکتریکی و الکترونیکی این مثال‌هایی از کاربرد تسلط بر انگشتان به حساب می آید.

در این تست توانایی فرد برای سریع و دقیق کار کردن روی اشیا کوچک با استفاده از انگشتان امتحان می شود. این قابلیت و توانایی برای جراحان، کارگراان مونتاژ، دندان پزشکان و… مهم و با اهمیت است. البته استفاده از انگشتان فقط به شغل‌ها محدود نمی شود و در بسیاری از مشاغل هنری هم نیاز است مثلاً یک نوازده پیانوباید انگشتان قوی را داشته باشد تا بتواند آهنگ‌هایی با ضرب بالا را اجرا کند.

شاید در اطرافتان افرادی را دیده باشید که ساعت‌ها وقت می گذارند تا یک کاردستی زیبا و ظریفی را بسازند. مثل اوریگامی که نیاز به زمان زیاد و دقت بالایی دارد و این اشتباه است که اگر فکر کنیم این گونه کارها نیاز به حوصله و وقت هستند؛ چرا که کسانی می‌توانند در این کارها موفق شوند که از استعداد بالا در کار با انگشتان بهره‌مند باشند. استعدادی که در همه ما به یک اندازه وجود ندارد.

استعداد تسلط بر انگشتان می‌تواند در هر کاری شما را موفق کند
استعداد تسلط بر انگشتان می‌تواند در هر کاری شما را موفق کند

آیا استعداد کار با انگشتان همان استعداد کار با ابزار است؟

شاید وقتی از شما بپرسیم که سازنده این اوریگامی می تواند کار با ابزاری مثل چکش و قیچی و موچین و… به خوب انجام دهد، شما هم همانند تیم اوکانر حدس می‌زنید که در کار با ابزار هم خوب باشد. اما آزمایش های عملی صورت گرفته نشان می دهد که این دو باهم متفاوت هستند.

استعداد کار با انگشتان، بیشتر به حس لمس کردن و پردازش بهتر سیگنال‌های لامسه توسط مغز و کنترل ماهیچه‌های حرکتی وابسته است. اما استعداد کار با ابزار، بیشتر به هماهنگی چشم و دست مربوط می‌شود. برای مثال کار با ابزار چکش نیاز مند هماهنگی چشم و دست می‌باشد اما نواختن گیتار اینگونه نیست و هرگاه تردید کردید که کدام یکی از این دو را دارا هستید به کار با میخ و چکش یا نواختن گیتار فکر کنید و ببینید که در کدام یک بیشتر تسلط دارید و ممکن است در یکی قوی و در دیگری ضعیف باشید.

2. استعداد دوم تست استعداد یابی اوکانر: تجسم فضایی و درک ساختارها

در این تست توانایی تفکر سه‌بعدی شما آزمایش می‌شود. این استعداد با بلوک به‌هم‌ریخته و تا کردن کاغذ مورد آزمایش قرار می‌گیرد. کسانی که استعداد خوبی در درک ساختار‌ها دارند از جدا کردن قطعه‌ها و متصل کردن آن‌ها لذت می برند. در اصل این افراد برای این که از ساز و کار چیزها سر در بیاورند ساعت‌ها وقت خودشان را صرف باز و بسته کردن قطعات می‌کنند.

بستن پیچ و مهره، مهندسی سازه، ماکت‌سازی و خلبانی نمونه ای از فعالیت‌هایی است که نیاز به استعداد تجسم فضایی دارد. برخی از آزمایش‌ها هستند که می‌توانند تا مقداری خوبی میزان استعدادمان را در این زمینه مشخص کنند. ولی روشی که اوکانر برای استعدادیابی کارکنان شرکت جبرال الکتریک کرد استفاده از یک پازل چوبی بود.

تست استعدادیابی اوکانر

3. استعداد سوم تست اوکانر: موسیقی و تشخیص صدا

در این استعداد موسیقی و تشخیص صدا در واقع توانایی شما در تشخیص آهنگ، صدا، گام و ریتم‌ها سنجیده و مورد آزمایش قرار می‌گیرند. بگذارید این بخش را ابتدا با تُن صدا شروع کنیم. افرادی که از تن صدای بالاتری نسبت به سایر مردم جامعه برخوردارد هستند، معمولاً در یادیگری زبان های خارجه احتمال موفقیت بیشتری دارند. این به این معنی نیست که افرادی که تن صدای پایینی دارند نمی‌تواند در این کار به موقیت برسند؛ اما تست استعداد موسیقی ثابت کرده است که تن صدای بالا احتمال موفقیت بیشتری دارد.

در تشخیص صدا و تفکیک فرکانسی افرادی که از هوش تشخیص صدای بهتری برخوردار هستند می‌توانند به خوبی پیام دیگران را دریافت کنند و پیام‌هایشان را به صورت اثر بخش به دیگران انتقال بدهند. همچنین افرادی که از تشخیص و درک تن صدا در سطح بالاتری هستند به خوبی می‌توانند با تن صدای افراد احساسات آن‌ها را نیز درک کنند و در مقابل نسبت به همان احساسات با آن‌ها گفتگوی‌ موفق تر و اثر بخش تری داشته باشند.

جالب است بدانید این تشخیص صدا در کارهای فنی مورد استفاده قرار می‌گیرد! همانند برخی مکانیک‌ها که با تکیه بر این استعداد اشکالات فنی موتور را با گوش دادن به صدای آن متوجه می‌شوند. تست های استعداد موسیقی این مسئله را ثابت کرده است!

موضوع بعدی هم ریتم است که معمولاً همه این استعداد را دارند. افراد با استفاده از این استعداد می‌توانند صداها را به خوبی در ذهن خود بسپارند و آن ها را دنبال کنند.

برای این که درباره این استعداد اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله هوش موسیقیایی را هم که یکی از هوش های ده گانه هوارد گاردنر هم محسوب می شود مطالعه کنید که در آن خیلی دقیق‌تر به مسئله استعداد موسیقیایی پرداخته ایم.

موسیقی استعدادی است که خداوند به ما داده، استعدادی که زندگی بدون آن معنی ندارد

4. استعداد چهارم تست استعدادیابی اوکانر: ایده پردازی

در این مرحله از تست استعدادیابی اوکانر توانایی تولید جریان سریع افکار با ایجاد یک جمله یا سؤالی مثل “اگر همین الان تمام آب های روی زمین خشک شوند و دیگر آبی وجود نداشته باشد روز شما چه تغییری می کند؟” امتحان می‌شود. افرادی که در این زمینه بتوانند موفق عمل کنند غالباً می‌توانند در تبلیغات و تبلیغ نویسی عملکرد خوبی داشته باشند.

موسسه جانسون اوکانر، یکی از المان‌های مدل استعدادیابی خود را تحت عنوان آیدیافوریا یا Ideaphoria تعریف کرده است. این لغت ساخته‌ خود اوکانر است و یک لغت رایج انگلیسی نیست. Ideaphoria را به لبریز بودن از ایده ترجمه کرده‌اند، یعنی: کسی که خواسته یا ناخواسته، برای همه چیز و همه کس در هر شرایطی، ایده‌های جدیدی دارد.

شاید برای شما هم جالب باشد که آزمون آیدیافوریا به شکل بسیار ساده ای اجرا می‌شود اما نتایج آن به خوبی قابل اتکا است. برای انجام این آزمون تصویری را مقابل فرد قرار می‌دهند؛ این تصویر می‌تواند هر چیزی اعم از یک منظره یا یک رویا و… باشد و از او می‌خواهند که هرچه به ذهنش می رسد را ثبت کند (البته باید این نوشته‌ها مرتبط با تصویر باشد.) حجم نوشته که بر اساس تعداد کلمات است ثبت می شود و بر اساس معیار برای آیدیافوریا ثبت می شود.

اما موسسه جانسون اوکانر بر این اعتقاد هستند که این ایده پردازی همان خلاقیت نیست و لبریز از ایده بودن متفاوت از خلاقیت است؛ چرا که خلاقیت علاوه بر ایده از ویژگی‌های دیگری مثل کاربردی بودن، متنوع بودن و اصل و اورجینال بودن می‌شود که در ایده پردازی این موضوعات زیاد مورد توجه نیست. یعنی یک ایده لازم نیست که همه این ویژگی‌ها را داشته باشد.

به گفته جانسون اوکانر، آدم‌های از ایده لبریز روحیه شکننده‌ای دارند و با توجه به موقعیتی که در آن قرار می‌گیرند حال و احوالشان تغییر می‌کند؛ مثلاً اگر در محیطی شاد قرار بگیرند شاد رفتار می‌کنند و بر عکس.

طبق گزارشی که مؤسسه اوکانر داده است، افرادی که درای این استعداد هستند می‌توانند در زمینه‌های نویسندگی، وکالت و حقوق، آموزش، خبرنگاری و تبلیغات به موفقیت برسند.

تحقیقات جانسون اوکانر نشان داده است که خلاقیت همان ایده پردازی نیست

5. استعداد پنجم تست استعدادیابی جانسون اوکانر: تشخیص و تفکیک رنگ ها

این قسمت از تست استعدادیابی اوکانر بیشتر مربوط به استعداد هنری می باشد و میزان کوررنگی افراد مورد آزمایش قرار می گیرد. برای انجام این آزمایش، تعدادی مهره‌های رنگی از یک رنگ در طیف‌های مختلف به افراد داده می‌شود تا بر اساس تیرگی و روشنی آن‌ها را مرتب کنند. البته در این تست فقط از یک رنگ استفاده نمی‌شود و از افراد می‌خواهند که چندین رنگ متفاوت را مرتب کنند.

گاهی از این آزمون فقط برای تشخیص کوررنگی استفاده می‌شود. در واقع احتمال کوررنگی در آقایان حدود 16 برابر بیشتر از خانم‌ها است. البته این نسبت با تغییر حوزه جغرافیایی و مکانی کمی تغییر هم می‌کند. کارهایی مثل طراحی لباس و دکوراسیون، کار در نقش نیروی پلیس، خلبانهای نظامی، آرایشگران، جواهرسازها و فعالان در آزمایشگاه، از جمله شغل هایی هستند که بهتر است توانایی آن‌ها در تشخیص و تفکیک رنگ‌ها، فراتر از متوسط انسان‌ها باشد.

تست استعدادیابی اوکانر

6. استعداد ششم آزمون استعدادیابی اوکانر: استدلال و تحلیل

در این تست توانایی افراد در سازمان‌بندی چند مفهوم و ایده یا طبقه‌بندی مورد آزمایش قرار می گیرد. معمولاً مهندسین نرم‌افزار در این زمینه استعداد بالایی دارند. در نگاه اوکانر کسی که قصد فعالیت در رشته‌هایی مانند تدریس، پزشکی، تکنیسین برق و الکترونیک، حسابداری، برنامه نویسی و موارد مشابه را دارد، حتماً باید از این توانمندی بهره‌مند باشد.

کسانی که استعداد استدلال و تحلیل دارند در پزشکی، حسابداری و برنامه نویسی موفق هستند
کسانی که استعداد استدلال و تحلیل دارند در پزشکی، حسابداری و برنامه نویسی موفق هستند

7. استعداد هفتم تست جانسون اوکانر: کار با اعداد

در این مرحله از تست استعدادیابی جانسون اوکانر توانایی فرد از نظر کار با ساختار عددی مورد توجه قرار می‌گیرد. استعداد عددی یا استعداد کار با اعداد در تست استعدادیابی جانسون اوکانر به سه بخش مختلف تقسیم می‌شود:

 1. بازی با اعداد
 2. حافظه عددی
 3. تحلیل سری های عددی

مؤسسه جانسون اوکانر طی سال‌ها فعالیت به این رسیده‌اند که این سه بخش از یک دیگر مستقل هستند و امکان دارد که شما در یکی بسیار قوی و در دیگری متوسط و یا حتی ضعیف نیز باشید.

تست استعداد یابی اوکانر-استعداد کار با اعداد

8. استعداد هشتم تست استعدادیابی اوکانر: سیلوگرام

در این آزمون، توانایی یادگیری لغات و زبان ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که تفریح آنها یادگیری زبان های دیگر است. برای این افراد یادگیری واژه جدید و به کاربردن آن ها برایشان بسیار لذت بخش است.

در واقع سیلوگرام در ابتدا جزو استعداد اوکانر وجود نداشت. البته در آن زمان آنها فکر می کردند که استعدادیادگیری کلمات، استعداد مستقلی از سایر استعدادها نیست. وقتی از مستقل بودن استعداد حرف می زنیم منظورمان این است که استعداد شما در یک زمینه خاصی تاثیری در زمینه دیگر ندارد؛ به عنوان مثال اگر شما استعداد کار با انگشتانتان قوی است، دلیل بر این نیست که استعداد تشخیص صدا و موسیقایی شما هم قوی یا ضعیف باشد! در واقع هر دوی این ها جدای از هم هستند و مستقل از هم بررسی و آزمایش می شوند و دخالتی بر کم یا زیاد بودن استعداد دیگری ندارند.

روش اجرای آزمون استعداد سیلوگرام به این گونه است که فهرستی از واژه های بی معنی از یک زبان فرضی ساخته می‌شود. سپس هر یک از این واژه ها را به یک سری از واژ‌ه‌های زبان مادری فرد نسبت می‌دهند.

شاید شماهم مشتاق باشید تا بدانید اسم این استعداد به چه معنا است و چگونه نام گذاری شده است. در واقع این واژه هیچ مبنای علمی ندارد! کسی که در بنیاد جانسون اوکانر روی این استعداد کار می‌کرد Kim Margolis بود و از آنجایی که علاقه داشت نامش در روی مطالعات و تحقیقاتش باقی بماند، نام خانوادگی خود را به صورت وارونه بر روی این بخش از استعداد گذاشت. (اگر بخواهیم حروف Margolis را برعکس و از راست به چپ بنویسیم همان Silogram خواهد شد.)

در استعداد سیلوگرام توانایی یادگیری لغات و زبان‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد
در استعداد سیلوگرام توانایی یادگیری لغات و زبان‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد

9. استعداد نهم تست جانسون اوکانر: حافظه طراحی

در این تست، یک طرح و نقشی روی یک صفحه برای مدت خاصی نمایش داده می‌شود. سپس آن طرح می‌رود و یک صفحه دارای یک سری نقطه در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید طبق حافظه نقاط را به هم وصل کنید تا به طرح موردنظر برسید.

آیا شرح دقیق فضایی که قبلاً دیده‌اید با تمام جزئیات برایتان آسان است؟ آیا به آسانی می‌توانید در مقابل پرسش های دیگران که برایشان جزئیات مهم است پاسخ و توضیح دهید؟ یا اینکه به آن ها می‌گویید خودشان بروند تا آن مکان و فضا را برای درک بهتر جزئیاتش مشاهده کنند؟ پس شما استعداد حافظه طراحی بالایی دارید.

شاید در نگاه اول برای شما این طور به نظر برسد که استعداد حافظه طراحی همان هوش تصویری فضایی که یکی از هوش های گاردنر است باشد. اما به این نکته توجه داشته باشید که استعداد حافظه برای طراحی از جنس حافظه بصری / ترکیبی است؛ ولی در تجسم فضایی شما باید قدرت پردازش بالایی داشته باشید.

کسانی که استعداد تجسم فضایی دارند دارای قدرت پردازش بالایی هستند
کسانی که استعداد تجسم فضایی دارند دارای قدرت پردازش بالایی هستند

10. استعداد دهم تست استعداد یابی اوکانر: استقرایی

در این آزمون، توانایی شما در یافتن ویژگی مشترک بین چند ایده‌، تصویر یا موضوع ناهمگون موردسنجش قرار می‌گیرد. به لحاظ نظری این توانایی باید در پزشکان وجود داشته باشد تا بتوانند علائم بیماری‌ها را به‌درستی تشخیص دهند.

استعداد استقرایی به معنای دیدن شباهت‌ها در میان تفاوت‌ها است. استدلال استقرایی در واقع یک استدلال قطعی و صدر در صدی نیست. برای بهتر این ماجرا را متوجه شوید به مثالی که زده شده بیشتر دقت کنید. فرض کنید که شما یک کارگزار بورس هستید و هر روز باید کلی پیش بینی در رابطه با آینده یک سهام‌هایی که خریداری می‌کنید داشته باشید. شما با استفاده از آن داده‌هایی که در اختیار دارید استدلال می‌کنید که آیا سهامی که می‌خواهید خریداری کنید آینده دارد یا نه؟ یعنی از این که در آینده یک سهام قیمتش بالا می‌رود اصلاً اطلاع ندارید.

موسسه اوکانر معمولاً برای تست این استعداد، از تصاویر استفاده می‌کند و بدون استفاده از هر گونه متنی استعداد شما را در این زمینه ارزیابی می‌کند.

استعداد استقرایی نتایج قطعی ندارد، ممکن است به سود شما یا به زیان شما باشد
استعداد استقرایی نتایج قطعی ندارد، ممکن است به سود شما یا به زیان شما باشد

11. استعداد یازدهم تست اوکانر: آینده نگری

این بخش از تست استعدادیابی اوکانر تعیین می‌کند که نسبت تمرکز شما روی زمان حال به آینده چقدر است. این استعدادی است که به وسیله آن می‌توانید احتمالات را ببینید و پیش بینی کنید. Foresight یا نگاه رو به جلو یک توانایی است که انسان با استفاده از آن می‌تواند یک هدف دور را آن ‌قدر شفاف ببیند که به خاطرش، سال‌ها زحمت بکشد. بدون اینکه دستاورد و خروجی مستقیم داشته باشد؛ می‌پذیرد که برای دست یابی به آن هدف آماده سازی می‌کند حتی اگر سال ها طول بکشد.

اوکانر برای اینکه این استعداد را تعریف کند داستانی را تعریف می‌کند:

روزی فردی به طلا فروشی رفت و قیمت یک قطعه طلا را پرسید. وقتی قیمت را شنید گفت: این خیلی گران است، الآن نمی‌توانم آن را بخرم، می‌روم و بعداً می‌آیم. برای طلا فروش همه چیز در آن لحظه تمام شده و به سراغ کار خود می‌رود و می‌داند که دیگر این فرد خریدی را انجام نخواهد داد. اما اسفند سال بعد همان خانم را می‌بیند که آمده و می پرسد: هنوز آن سرویس را دارید؟

بر اساس تعاریف جانسون اوکانر، این استعداد چیزی بیشتر از استمرار و پشتکار است. در واقع این استعداد فراموش کردن لذت های کوتاه مدت و انتظار کشیدن برای لذت های بلند مدت و بزرگ تر است و همچنین انرژی گرفتن از تصویر سازی ذهنی که هنوز خیلی دست یافتنی به نظر نمی‌رسد را مشخص می‌کند.

کسانی می‌توانند از بهترین مدیرها شوند که استعداد آینده نگری داشته باشند

12. استعداد دوازدهم تست اوکانر: خواندن سریع

شاید شما هم با شنیدن این اسم (استعداد خواندن سریع) یاد تند خوانی افتاده باشید. اما استعداد سریع خوانی، همان تند خوانی نیست. تند خوانی مهارتی است که با استفاده از تمرین و تکنیک‌هایی که یاد می‌گیرید به دست می‌آید اما سریع خوانی استعدادی است که به صورت ذاتی درون افراد است.

این استعداد در پردازش سریع داده های تصویری و بصری است. استعدادی که به خواندن متن محدود نمی‌شود و سرعت درک اعداد و ارقام و نمودار ها را پوشش می‌دهد. جانسون اوکانر در مدل استعدادیابی خود، برای اینکه این استعداد با تند خوانی اشتباه نشود از اصطلاح گرافوریا (Graphoria) استفاده می‌کند.

او به افرادی که این استعداد را دارند انسان های گرافوریک می‌گوید. در توضیح این گونه افراد بیان می‌کند که آن‌ها سرعت پردازش تصویری بسیار بالایی دارند و می‌توانند متن‌ها، نوشته‌ها، اعداد، ارقام را سریع تر از دیگران بخوانند. نکته مهم این است که مؤسسه جانسون اوکانر بر این باور است که استعداد بالا در گرافوریا،‌ بیش تر از آنکه در خواندن متن‌ها مهم و تأثیرگذار باشد، در خواندن اعداد و ارقام اهمیت پیدا می‌کند.

با همه این توضیحات سنجشی که این موسسه برای استعداد خواندن سریع انجام می‌دهد بر پایه اعداد و ارقام است؛ به صورتی که دو لیست از اعداد را مقابل افراد قرار می‌دهند و از آن‌ها می‌خواهند که اعداد را در یک لیست بخوانند و در لیست دیگری همان عدد را جست و جو کنند.

سریع خواندن استعدادی در خواندن سریع‌تر اعداد است، اما تند خوانی یک مهارت خاص است
سریع خواندن استعدادی در خواندن سریع‌تر اعداد است، اما تند خوانی یک مهارت خاص است

آیا تست استعداد یابی اوکانر کافی است؟

برای یک استعدادیابی کامل و جامع، به طور کلی نمی‌توان فقط و فقط به تست استعدادیابی اوکانر اعتماد کرد. مخصوصاً این که این نوع از استعدادیابی اصلاً تست مشخصی ندارد. چرا که استعداد چیزی است که زندگی ما قرار است برمبنای آن قرار است ساخته شود. پس تستی که می‌دهیم آنقدری باید معتبر باشد که آینده را تضمین کند. ما برای این مشکل هم راه حلی داریم.

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان انواع تست هوش و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع استعدادیابی تخصصی و کشف رسالت بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

پکیج کامل استعدادیابی

برخی سوالات متداول درباره تست استعداد یابی اوکانر

آیا تست استعدادیابی اوکانر انلاین وجود دارد؟

خیر؛ بیشتر سوالات تست اوکانر باید به صورت عملی پاسخ داده شوند و نمی توان آن را به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام داد. در این مقاله نیز سعی شده تمام انواع استعدادهای اوکانر به طور کامل شرح داده شوند تا هم به خوبی با آن ها آشنا شوید و هم برای بخش تست آنلاین، مقالات دیگری در نظر گرفته شده که می توانید با آن ها نیز آشنا شوید. 

در استعدادیابی اوکانر، چند نوع استعداد وجود دارد؟

تست استعدادیابی جانسون اوکانر دارای 12 نوع استعداد است که در این مقاله آن ها را به طور کامل و تخصصی بررسی خواهیم کرد.

آیا فقط انجام تست استعداد یابی اوکانر کافی است؟

طبیعتاً خیر؛ پشت سر گذاشتن مراحل این استعدادیابی، برای کشف استعدادهای درونی خود لازم است اما کافی نیست. چرا که در کنار این 12 نوع استعداد، شما باید از نظر علایق، ارزش ها، هوش ها، تیپ های شخصیتی و حتی مزاج و طبع بدنتان سنجیده شوید که به رسالت و استعداد اصلی خود برسید.

تست جانسون اوکانر
تست جانسون اوکانر

تست استعدادیابی جانسون اوکانر pdf

اگر به هر دلیلی اکنون نمی توانید مقاله را به طور کامل مطالعه کنید و یا می خواهید در حالت آفلاین نیز به آن دسترسی داشته باشید، می توانید فایل pdf زیر را به راحتی دانلود کنید و در گوشی یا لپ تاپ خود ذخیر کنید تا هر زمان که خواستید به آن دسترسی داشته باشید.

دانلود تست استعدادیابی جانسون اوکانر pdf

اگر سوال یا تجربه ای درباره استعدادیابی شغلی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره تخصصی تر دارید، مشاوران خبره گام برتر آماده اند تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدهند. برای این کار کافیست فقط در دایرکت پیج اینستاگرام mostafaee_com پیام دهید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دقیق دهند.

موفق باشید…


پاسخ به سوالات

نویسنده: مهدی حسین نژاد

نویسنده: مهدی حسین نژاد

27 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام وقت بخیر
  به جز اوکانر از چه تست های استعدادیابی میشه استفاده کرد؟

 • با سلام
  یک تست 58 سوال با عنوان استعداد یابی اکانر در بعضی سایت ها وجود دارد تا چه حد می توانیم به سوالات این تست اطمینان کنیم . و یا از آن در انجام پایان نامه ارشد استفاده کنیم

  • تا جایی که من می‌دونم، تست استعدادیابی اوکانر اصلاً پرسشنامه نداره. مثلاً یک تعداد مهره‌ی رنگی می‌ده و می‌خواهد که در یک طیف مرتب بشوند. یا می‌سنجند که یک پازل سه بعدی را در چه زمانی می‌توانی حل کنی.
   بیش‌تر همه چیزی عملی است نه پرسشنامه‌ای.

  • سلام وقت بخیر
   بله همون طور که توی مقاله گفته شد، این آزمون به صورت عملی هستش بیشتر و نمیشه به صورت پرسشنامه آوردش
   دقت کنید که شاید تنها تعداد محدودی از مسادل رو بشه به صورت تست درآورد، اما همیشه دقیق نیستند و نمیشه کاملا مطمئن بود

 • سلام چرا منبع ذکر نمیشه؟قطعا شما که زحمت کشیدین به صورت وحی از جانسون اوکانر براتون نیومده هرچند تا منبع که هست خارجی یا داخلی اخلاقی این هست که ذکر بشه

  • وقت بخیر
   دوست عزیز طبیعتاً سایر منابع داخلی و خارجی هم به قول خودتون به صورت وحی بهشون نازل نشده
   منبع اصلی این مقاله خود نظریه آقای اوکانر هستش که بارها و بارها توسط افراد مختلف نقل شده و مورد تایید هست
   به همین دلیل منبعی بیان نشده

  • ممنوناز نظر لطف شما…موفق باشید

 • سلام
  ممنون که زحمت کشیدین و این مقاله رو تهیه کردین و در اختیار بقیه هم گذاشتین.
  چند وقتی بود که تو سایت های مختلف دنبال یه مقاله کامل از استعدادهای مختلف اوکانر میگشتم که تو سایت متمم پیدا کردم اما کامل نبود. هرچند که هنوز کلی علامت سوال دارم ولی مقاله شما واقعن کامل تر بود و بابتش واقعن ازتون ممنونم.
  منبع ترجمه شده ای برای مطالعه توی این زمینه میشناسید که معرفی کنید؟

  • سلام

   متشکر از پیامتون

   خوشحالیم که براتون مفید بوده است

   خیلی منبع کاملی الان در دسترس نیست که خدمتتون معرفی بشه ولی باز شما در سایت های خارجی جستجو کنید شاید به منبعی رسیدید.

 • سلام تست روازکجامیشه تهیه کرد؟
  و اینکه برای پیدا کردن علاقه و شغل مناسب شما چه کاری رو پیشنهاد میکنید؟خوندن کتاب خاصی یا مقاله ای در این زمینه ؟
  من راستش خیلی دنبال این سوالم

  • مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت گفت:

   سلام
   تست اوکانر در حال تهیه و بومی سازی می باشد ولی متاسفانه به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارهای حضوری موسسه کمی تاخیر در به پایان رسیدن این تست شاهد خواهیم بود . شما می توانید از تست استعدادیابی هالند در همین مقاله استفاده کنید به همراه مطالعه مقاله کشف علایق واقعی همین سایت .
   در ضمن اگر سوال تخصصی تر دارید می توانید به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام ارسال نمایید

 • با سلام و خسته نباشید.تست اوکانر را از کجا میتونم تهیه کنم

  • مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت گفت:

   تست آنلاین در حال تدوین هست
   به زودی در همین مقاله بارگزاری خواهد شد

 • سلام از کجا میتونم تست را انجام دهم لینکشو میفرستید
  سپاسگذارم

  • سلام
   تست در حال تدوین و طراحی است و احتمالا به زودی در همین مقاله گذاشته خواهد شد

 • سلام ،از کجا میتونم تست رو انجام بدم؟لینکش کجاست؟

 • سلام.جالب بود انواع استعداد.استفاده کردم.سپاس

  • سلام
   ممنون از شما

 • هرکسی دریک کاراستعداد داردپس نباید انتظار داشت که همه کارها را باموفقیت انجام دهد

  • بله همینطوره
   ممنون از شما

 • مقاله جالبی بود سایت متمم این تست را انجام می دهد که باید عضو ان شوید و پول پرداخت کنید در این سایت تست بعضی از این استعدادها را انجام داده بودم یادم هست که کمی استعداد تشخیص صدا و موسیقی داشتم

  • خیلی عالیه
   ممنون از نظر شما

  • سلام
   ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

Captcha Plus loading...