استعدادیابی ورزشی

استعدادیابی ورزشی … زمانی که صحبت از ورزش و موفقیت در آن می‌شود، بی شک اولین مسئله ای که به ذهن همه ما می‌رسد تلاش و پشتکار بسیار زیاد همراه با مداومت است. اما یک مسئله دیگر که می‌تواند بسیار در موفقیت ما در ورزش تاثیرگذار باشد، بحث استعداد است. اگر در یک رشته ورزشی استعداد داشته باشید و آن را دنبال کنید، مسلماً احتمال موفقیت تان در آن رشته نسبت به ورزش هایی که در آن استعداد ندارید بسیار بیشتر خواهد بود. پس تا پایان با من و مقاله استعدادیابی ورزشی همراه باشید تا استعداد ورزشی خود را پیدا کنید و بهترین اتفاقات را برای خود رقم بزنید…

در مقاله استعدادیابی ورزشی می‌خوانید

  • استعدادیابی ورزشی چیست؟
  • سن استعدادیابی ورزشی
  • اشتباه بزرگ در استعدادیابی ورزشی
  • 4 تکنیک ساده و کاربردی برای کشف استعداد ورزشی

در این مقاله به تکنیک هایی اشاره خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها به راحتی استعداد ورزشی خود را پیدا کنید. پس حتماً تا پایان همراه ما باشید…

استعدادیابی ورزشی چیست؟

تصور کنید شما تمام تلاش خود را می‌کنید که در ورزش به موفقیت برسید اما هر باری که تلاش می‌کنید شکست می‌خورید. مثلاً بارها به کلاس های ورزشی مختلفی رفتید تا در آن ها به موفقیت برسید اما نتوانستید. فوتبال، والیبال، شنا، بسکتبال، بدن سازی و… را متحان کرده اید اما هر بار دست از پا دراز تر برگشته اید. می‌دانید دلیل این همه شکست چیست؟

همه و همه در یک جمله خلاصه می‌شود: شما استعداد ورزشی خود را به درستی نشناخته اید…

اگر از همان اول به سراغ استعدادیابی ورزشی می‌رفتید و ابتدا استعداد خود را در ورزش کشف می‌کردید، دیگر لازم نبود کلاس های مختلف را تست کنید تا شاید یکی از آن ها جواب بدهد. اصلاً هدف از استعدادیابی ورزشی این است که بدانیم باید در چه مسیری حرکت کنیم و از کدام مسیر زودتر به موفقیت می‌رسیم. همان طور که اکثر افراد برای انتخاب شغل به سراغ تست استعداد یابی می‌روند و یا برای انتخاب رشته به دنبال راه های مختلف استعدادیابی هستند، برای موفقیت در ورزش هم باید به دنبال استعدادیابی تخصصی رفت.

در ادامه به راه کارهایی اشاره می‌کنیم که بتوانید به استعداد ورزشی خود به بهترین شکل ممکن پی ببرید و یکی از برترین ها در حوزه تخصصی ورزشی خود شوید. پس تا پایان با ما همراه باشید…

استعدادیابی ورزشی چیست
استعدادیابی ورزشی چیست

سن استعدادیابی ورزشی

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که برای والدین وجود دارد، بحث استعداد و استعدادیابی است. معمولاً یکی از مهم ترین سوالاتی که آن ها می‌پرسند این است که:

از چه سنی باید استعدادیابی ورزشی کودکان را شروع کنیم؟

در جواب شما باید بگویم که طبق تحقیقات محققان و اندیشمندان، بهترین سن برای استعدادیابی کودکان از 3 سالگی است. چرا که در این سن تا حدودی شخصیت کودک شکل گرفته و می‌توان او را تا حدودی پیش بینی کرد. خود استعدادیابی کودکان بحث بسیار مفصلی دارد که در مقاله ای مجزا به آن پرداخته ایم و  سن استعدادیابی برای کودکان را در آن به طور دقیق توضیح داده ایم. توصیه می‌کنم حتماً اگر کودکتان برایتان مهم است آن را هم مطالعه کنید…

استعدادیابی ورزشی کودکتان را از 3 سالگی شروع کنید

اشتباه بزرگ در استعدادیابی ورزشی

احتمالاً یکی از افکاری که اکنون فکر شما را درگیر کرده این باشد که دیگر آب از سر من گذشته و استعدادیابی به درد من نمی‌خورد! تفکری که اگر در همه جای زندگی آن را داشته باشید، مسلماً رسیدن به موفقیت برایتان همیشه غیر ممکن خواهد بود.

پس شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای استعدادیابی هیچ وقت دیر نیست. شما در هر زمانی می‌توانید به استعداد خود پی ببرید و در آن به موفقیت برسید. مانند خیلی از افراد موفقی که در سن های بالاتر از 40 سالگی تلاش خود را شروع کرده اند و در نهایت هم به موفقیت رسیده اند.

درست است که هر چه دیرتر اقدام به استعدادیابی ورزشی کنیم شانس و البته میزان موفقیت ما کاهش خواهد یافت. مثلاً دیگر در سن 40 سالگی نمی‌توانیم با کشف استعداد ورزشی خود برای قهرمانی جهان تلاش کنیم! اما می‌توانیم حداقل برای رضایت و سلامتی خود در ورزشی که در آن استعداد داریم حرکت کنیم. درست است؟

در مقاله اشتباهات رایج در استعدادیابی به بررسی چند مورد دیگر از این اشتباهات خطرناک مسیر استعدادیابی اشاره کرده ایم که خواندن آن را هم به شدت به شما توصیه می‌کنم تا مبادا با این اشتباهات تان مانع کشف استعداد خود شوید…

برای استعدادیابی ورزشی هیچ وقت دیر نیست
برای استعدادیابی ورزشی هیچ وقت دیر نیست

روش های استعدادیابی ورزشی

حالا می‌رسیم به مهم ترین بخش این مقاله، یعنی شیوه های استعدادیابی ورزشی …

در ادامه به 4 تکنیک فوق العاده اشاره خواهیم کرد که با استفاده از آن ها بدانیم برای استعدادیابی ورزشی چه کنیم و چگونه استعداد ورزشی خود را کشف کنیم؟

1. به شرایط فیزیکی خود توجه کنید

یکی از شاخص های استعدادیابی ورزشی این است که به شرایط فیزیکی و بدنی خود توجه کنید. مسلماً اگر بدنی لاغر اندام دارید نمی‌توانید در رشته بدن سازی به موفقیت چندانی برسید! یا اگر کوتاه قد هستید به هیچ وجه به درد رشته بسکتبال نمی‌خورید!

پس اولین گامی که باید برای استعدادیابی ورزشی بردارید توجه به شرایط فیزیکی خود است. دقت کنید و ببینید که جسمتان مناسب کدام ورزش است و سپس برای موفقیت در آن ورزش تلاش کنید. این اولین گام برای کشف استعداد ورزشی شماست…

برای استعدادیابی ورزشی ، ابتدا شرایط فیزیکی خود را بررسی کنید

2. علاقه خود را بسنجید

شاید برایتان عجیب باشد اما اگر به ورزشی علاقه داشته باشید، در اکثر اوقات در آن استعداد هم دارید! مثلاً اگر دیوانه وار عاشق فوتبال هستید، شانس خودتان را امتحان کنید و تلاش کنید و ببینید آیا در آن استعداد هم دارید؟

چون همان طور که گفتم در اکثر مواقع استعدادها و علایق ما در یک راستا هستند و می‌توانید با کشف یکی از آن ها، به دیگری هم پی ببرید. البته همان طور که گفتم معمولاً این اتفاق پیش می‌آید. ممکن است شما به ورزشی به شدت علاقه مند باشید اما اصلاً در آن استعدادی نداشته باشید. در نتیجه باید تمامی این راه ها را تست کنید و در نهایت استعداد اصلی خود را پیدا کنید.

رابطه علایق با استعدادیابی ورزشی

3. رشته های ورزشی مختلف را بررسی کنید

یکی دیگر از فاکتورهای استعدادیابی ورزشی این است که رشته های مختلف را بررسی کنید. ابتدا همه رشته ها را به خوبی بشناسید و بررسی کنید که آیا برای هر کدام از آن ها ساخته شده اید یا نه؟

در این مرحله می‌توانید به راحتی بسیاری از ورزش ها را کنار بزنید و تعداد آن ها را محدودتر کنید. هر چه تعداد ورزش کمتر، استعدادیابی در آن ها هم راحت تر. مثلاً در همان ابتدا می‌توانید ورزش هایی را که به سن، شرایط فیزیکی، شرایط روحی یا… شما نمی‌خورند را حذف کنید.

پس برای استعدادیابی رشته های ورزشی را هم بررسی کنید.

4. از ورزشکاران حرفه ای کمک بگیرید

در مرحله آخر می‌توانید به سراغ افرادی بروید که ورزشکاری حرفه ای هستند و از شما تجربه بیشتری دارند. این جور افراد معمولاً می‌توانند با یک نگاه استعداد ورزشی شما را تشخیص دهند و به قول معروف بفهمند چند مرده حلاجید!

همان طور که برای گرفتن تصمیم های مهم زندگیتان از افراد متخصص و خیرخواه مشاوره می‌گیرید، در ورزش هم باید از افراد حرفه ای درخواست کمک کنید…

در راستای استعداد ورزشی خود حرکت کنید

پس از این که استعداد ورزشی خود را کشف کردید، زمان آن رسیده تا در راستای آن حرکت کنید و در نهایت به موفقیت برسید. شک نکنید اگر در راستای استعداد خود حرکت کنید، بهترین اتفاقات برایتان خواهد افتاد و نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت. همچنین می‌توانید از مقاله جملات انگیزشی برای ورزشکاران هم برای افزایش باورنکردنی انگیزه خود استفاده کنید.

اگر شما هم راهکار دیگری برای استعدادیابی ورزشی می‌شناسید، حتماً در بخش نظرات با ما مطرح کنید تا همه بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.

مثل همیشه امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link