چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟

چگونه استعداد خود را کشف کنیم

چگونه استعداد خود را کشف کنیم ، سوالی است که بسیاری از افراد برای موفقیت در زندگی شخصی یا کاری خود به دنبال پاسخ به آن هستند و می‌خواهند به هر نحوی که شده به استعداد یا استعدادهای خود پی ببرند. می توان گفت بهترین و درست ترین کار را همین افراد می کنند و به احتمال زیاد اگر در مسیر آن هم به خوبی حرکت کنند، آینده فوق العاده ای در انتظار آن ها خواهد بود. جالب است بدانید که خیلی افراد در زمینه ای استعداد دارند و خودشان نمی‌دانند و بسیاری دیگر، در یک کار بی استعدادند ولی فکر می‌کنند که در آن مورد بخصوص با استعداد هستند و احتمالاً به همین دلیل است که بسیاری از افراد در دنیای امروزه دائماً به دنبال شغل هستند و از این شاخه به آن شاخه می پرند! پس برای رفع این مشکل، استعدادیابی بهترین راه حل است.

بگذریم، در این مقاله دقیقاً می خواهیم در همین رابطه صحبت کنیم و ابتدا استعداد را برای شما به خوبی تعریف کنیم، سپس انواع آن را بیان کنیم، بعد به یکی از مهم ترین اشتباهات افراد درباره استعداد بپردازیم و در نهایت راهکارهای فوق العاده ای برای کشف استعداد به شما بیان کنیم که بتوانید به بهترین شکل ممکن خود را استعدادیابی کنید و با حرکت در راستای آن، زندگی موفقی برای خودتان بسازید. پس حتماً تا پایان با ما همراه باشید.

معنی استعداد یعنی چه؟

حتماً شما هم درباره انواع استعدادهای انسان مطالب زیادی می دانید؛ اما بسیاری از مردم مفهوم درست کلمه استعداد را نمی دانند و به اشتباه آن را با هوش، مهارت، توانایی، دانش و… یکی می کنند!

پس بهتر است در همین ابتدا و پیش از این که شروع کنیم به بیان راه های چگونه استعداد خود را کشف کنیم، تعریف درستی از این ویژگی داشته باشیم تا با ذهنیت بهتری به سراغ آن برویم. برای استعداد تعاریف مختلفی ارائه شده است، یک نفر آن را به معنای توانایی می‌داند، یکی عامل اصلی موفقیت و همین طور تعاریف مختلف.

اما معنایی که ما می‌خواهیم برای استعداد ارائه کنیم این است:

استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و زمان کمتر.

مثلاً اگر کسی تیراندازی با کمان را در عرض 3 جلسه یاد می‌گیرد ولی متوسط مردم 7 جلسه است (با آموزش یکسان)، نشان می‌دهد که آن فرد در این زمینه دارای استعداد است.

پس وقتی میزان پیشرفت کسی در حوزه یا فعالیتی بالاتر از میانگین افراد دیگر است، نشان از استعداد آن فرد است. چون موضوع مقاله راه های کشف استعداد است، خیلی معنای استعداد را ادامه نمی‌دهم و پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید درباره معنای آن بیشتر بدانید، حتماً مقاله معنی استعداد یعنی چه را هم مطالعه کنید.

تفاوت استعداد و خلاقیت و هوش

اکنون با مفهوم استعداد به خوبی آشنا شدید؛ اما همان طور که گفتم برای رفع اشتباه ذهنی اکثر افراد که استعداد را با خلاقیت و هوش اشتباه می گیرند، نیاز است که به این مورد اشاره کنیم.

خلاقیت چیست؟ خلاقیت یعنی ارائه فکر و طرح نو برای رشد یا ایجاد کارهای مختلف و در اصطلاح به خلق و ایجاد افکار نو و ایده های جدید در ذهن (در زمینه شغلی، اجتماعی و …) را خلاقیت و به فردی که این ایده ها را خلق می کند خلاق  یا ایده پرداز می گویند.

همه انسان ها از بدو تولد دارای استعدادهایی هستند، یا می توان گفت هیچ فرد بدون استعدادی وجود ندارد و هر فردی در زمینه خاصی استعدادی دارد؛ در واقع خداوند عدالت را رعایت نموده و به هر فرد استعدادی داده است و کافیست ما آن را کشف کنیم و در پرورش آن تلاش کنیم. در شرایط متغیر کنونی، خلاقیت راه موفقیت افراد است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اما خلاقیت در کودکان نسبت به بزرگسالان قویتر است. یکی از دلایل آن جذابیت و عجیب بودن همه چیز در جهان از نگاه کودکان است؛ در واقع حس کنجکاوی که در کودک وجود دارد باعث ایجاد خلاقیت و استعداد کودکان می شود. تمام اتفاقاتی که در جهان رخ می دهد برای بزرگسالان عادی و تکراری شده است، در واقع روزمرگی مانع بروز خلاقیت می شود. برای داشتن ذهنی خلاق باید همیشه به همه اتفاقاتی که در این جهان و اطراف ما به صورت روزانه رخ می دهد توجه کنیم و بی تفاوت از کنار آنها نگذریم. وقتی که نیوتن زیر درخت نشسته بود و سیب از شاخه درخت بر سرش افتاد، اگر مثل همه افراد آن را برمی داشت و می خورد، تا چند قرن دیگر هم قوه جاذبه زمین کشف نمی شد.

پس با تعاریفی که از خلاقیت دادیم قطعا متوجه شده اید که از استعداد متمایز است ما در هر زمینه ای که استعداد  داشته باشیم می توانیم خلاقیت به خرج دهیم، با دید دیگری به اطراف بنگریم و کارهای جدیدی انجام دهیم.

اما هوش…. هوش نیز به معنای به کار انداختن توانایی های خود برای رسیدن به هدف مطلوب در زندگی و کسب و کار می باشد. پس هوش و استعداد ، هر دو به عنوان دانش یا توانایی خوب فرد شناخته می شوند؛ اما به عنوان دو مورد متفاوت.

امیدوارم تفاوت این موارد با یکدیگر در همین ابتدا برای شما به خوبی جا افتاده باشد و حق مطلب به طور کامل برایتان جا افتاده باشد. پس اکنون می رویم به سراغ ادامه مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟

خلق و ایجاد افکار نو ایده های جدید در ذهن خلاقیت است

انواع استعداد و استعدادیابی

شما ممکن است برخی از استعدادهای خود را بشناسید اما با تعدادی از آنها آشنایی نداشته و هنوز آن ها را در خود کشف نکرده باشید. در واقع همه انسان‌ها در وجود خود استعدادهای مختص خود را دارند و با کشف انواع استعدادهای خود، در مسیری حرکت می‌کنند که با عشق و علاقه همراه است. به علاوه، همان طور که گفته شد با زمان و انرژی کمتر به موفقیت بیشتری می‌رسید.

اما شاید بگویید حتی اگر در زمینه ای استعداد زیاد نداشته باشیم، می توانیم با پشتکار فراوان به موفقیت برسیم. این موضوع می تواند درست باشد، ولی به قیمت اینکه مسیری فرسایشی را برای خود در نظر بگیرید و شاید نتوانید آنطور که باید از این تلاش فراوان لذت ببرید و البته زمان گرانبهای خود را بیشتر صرف کنید.

پس بهتر است که هر فرد با حرکت در مسیر همان انواع استعداد که درون خود دارد، خیلی زودتر و ساده تر در آن مسیر به موفقیت برسد. چه بهتر که این آگاهی از انواع استعداد سریعتر و در سنین پایین تر اتفاق بیفتد. اگر تا به حال متوجه این موضوع نبوده اید، جای هیچ نگرانی نیست چرا که هیچ وقت برای شروع دیر نیست و اکنون در مسیر درستی قرار دارید… در هر کدام از تست های استعدادیابی که در این مقاله معرفی کرده ایم، به یک روش انواع استعداد اشاره می کند و با استفاده از مجموعه ای از آنها می توانید به شناخت خوبی از خودتان برسید.

تاثیر استعداد و تلاش بر موفقیت

روش های کشف استعداد و استعدادیابی

حالا نوبت به این می‌رسد که بیان کنیم چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ برای اینکه به راحتی هرچه تمام تر خود را استعداد یابی کنیم، 7 راه حل و تکنیک فوق العاده مهم وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. این 7 تکنیک عبارتند از:

 1. خودتان را باور کنید
 2. در کودکی خود جستجو کنید
 3. علایق خود را کشف کنید
 4. از اطرافیانتان سوال بپرسید
 5. از استعداد کُش ها فرار کنید!
 6. کارهایی که بهتر از دیگران انجام می‌دهید را پیدا کنید
 7. از تست های استعدادیابی استفاده کنید

1. خودتان را باور کنید

نکته مهمی که برای حل سوال چگونه استعداد خود را کشف کنیم باید به آن توجه کنید، این است که به هیچ وجه جملاتی از قبیل “دیگه از من گذشته، به درد من نمی‌خوره، من که دیگه بچه نیستم و…” را به کار نبرید. چرا که بزرگسالان نیز باید به خوبی استعداد خودشان را بشناسند و کشف کنند تا بهترین شرایط را برای خودشان ایجاد کنند. وگرنه می‌شوند مثل افرادی که چند بار شغل خود را تغییر داده اند و هنوز هم به شغلی که در حال فعالیت هستند حس خوبی ندارند. ممکن است در اطراف شما نیز این گونه افراد وجود داشته باشند. شما باید باور کنید که با استعداد هستید و می‌توانید کارهای فوق العاده ای به وسیله استعدادهایتان انجام دهید.

قطعاً حرکت به سمت استعداد و فعالیت در همان مسیر، سرعت رشد در کسب و کار و یا هر چیز دیگری را چندین برابر می‌کند و این برای بزرگسالان از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می کنم حتماً مقاله اهمیت استعدادیابی را مطالعه کنید تا بهتر متوجه این موضوع شوید.

اولین گام برای کشف استعداد این است که باور کنید فردی با استعداد هستید

2. برای کشف استعداد خود در کودکی خود جستجو کنید

سفری به دوران کودکی خودتان بکنید؛ ببنید در آن زمان:

چه کاری را بهتر از بقیه هم سن های خودتان انجام می‌دادید؟

چه کاری بود که شما را هیجان زده می‌کرد؟

بهترین سرگرمیتان چه بود؟

همین گونه از خودتان این سوالات را بپرسید تا با کندوکاو در دوران کودکی، کشف کنید که درون شما چه استعدادی نهفته است. چرا که در آن زمان است که شما بیشترین وقت را صرف انجام کاری می‌کردید که از آن لذت می‌بردید. این طور خیلی راحت تر به پاسخ سوال چگونه استعداد خود را کشف کنیم می رسید.

راه های کشف استعداد
راه های کشف استعداد

3. علایق خود را کشف کنید

احتمالاً هم اکنون و در زمان بزرگسالیتان هم وقتی صحبت از انجام کارهایی که علاقه دارید می‌شود، قلبتان بلندتر و یا تندتر می‌زند. درست مثل زمان کودکیتان.

شما باید ببینید چه کاریست که وقتی به شما پیشنهاد آن داده می‌شود، آدرنالین در خون شما جریان پیدا می‌کند و مشتاق انجام آن هستید. اصلاً وقتی به کاری علاقه داشته باشید، تمام تلاش خود را می‌کنید که آن کار را به نحو احسن انجام دهید. حتی اگر وقتی برای آن نداشته باشید، حتماً کارهای دیگر خود را کنسل می‌کنید که به علایقتان برسید. درست می‌گویم؟

استعدادهای ما معمولاً در جهت علایقمان هستند. می‌توانید ببینید به کدام کارها علاقه دارید، سپس آنها را با لیست استعدادها تطبیق دهید. این گونه معمولاً استعدادهای شما راحت تر و بهتر کشف می‌شوند. اگر نمی‌دانید دقیقاً چگونه باید علایق خود را پیدا کنید، خواندن مقاله چگونه علایق واقعی خود را پیدا کنیم را هم به شما پیشنهاد می‌کنم.

جمله ای درباره استعدادیابی از مجتبی مصطفایی
جمله ای درباره استعدادیابی از مجتبی مصطفایی

4. برای کشف استعداد شما، اطرافیانتان از خودتان مهم تر هستند

حتماً در اطراف شما کسانی هستند که حاضرند لحظاتی با نادیده گرفتن نقاط ضعفتان صادقانه به شما بگویند که چه کاری را با علاقه و مهارت بالاتری نسبت به دیگران انجام می‌دهید.

بیشتر اوقات دیگران چیزهایی را در ما می‌بینند که شاید خودمان لحظه ای هم به آن ها فکر یا توجه نکرده باشیم.

البته یادتان باشد که این سوال را باید از چندین نفر بپرسید و به یک نفر اکتفا نکنید و بعد از این کار، جواب ها را با هم مقایسه و نقاط مشترکش را در نظر بگیرید. احتمالاً این نقاط مشترک همان استعداد شما باشند.

چگونه خود را استعدادیابی کنیم

5. از استعدادکُش ها فرار کنید!

سعی کنید تا جایی که می‌توانید از محیط ها و یا افرادی که استعداد شما را نادیده می‌گیرند و یا با آن منافات دارند، فاصله بگیرید. چرا که متأسفانه در جامعه ما کم نیستند افرادی که چون خودشان نتوانستند از استعدادشان بهره مند شوند، به شما هم توصیه می‌کنند که زیاد پیگیر این مسئله نباشید.

اما وقتی ما زندگی افراد موفق را بررسی می‌کنیم، یک نکته است که تقریباً در تمامی آنها مشترک است و آن، استعداد و علاقه شدیدشان نسبت به کارشان بوده است.

سعی کنید از افرادی که استعداد شما را نادیده می‌گیرند فاصله بگیرید

6. کارهایی که بهتر از دیگران انجام می‌دهید را پیدا کنید

شاید ساده ترین راهکار برای کشف استعداد همین باشد! ببینید کدام کار است که بهتر از دیگران انجام می‌دهید و در آن مهارت ویژه ای دارید؟ به احتمال زیاد استعداد شما در همان کارها نهفته است.

اصلاً استعداد یعنی همین! مهارت زیاد داشتن در کاری؛ پس حتماً بگردید و کارهایی که در آن ها بهترین هستید را پیدا کنید و کمی بیشتر به آن ها تمرکز کنید. سعی کنید مهارت خود را در آن کارها افزایش دهید و تا می‌توانید خود را تقویت کنید.

برای کشف استعداد خود کارهایی را که در آن مهارت بیشتری دارید را پیدا کنید
برای کشف استعداد خود کارهایی را که در آن مهارت بیشتری دارید را پیدا کنید

7. برای استعداد یابی خود، به رویا پردازی و خیال پردازی تان دقت کنید

اکثر انسان ها اینطور هستند که همیشه در خیال و رویا زیاد سیر می کنند و جزو جدایی ناپذیر از انسان ها است. همه ما با آن آشنایی داریم و به حتما در مواقعی تجربه اش کرده ایم. همانطور که افراد بزرگ دنیا چیز هایی را برای اولین بار با یک رویای عجیب شروع کردند و موفق به ساخت مدل های اولیه شدند، شما هم می توانید در رویا استعدادهایتان را کشف کنید و به آن ها تبدیل به حقیقت کنید. کشف استعداد درونی شما رابطه با خیال پردازی دارد. هر بار که غرق در رویا می شوید، حتما آن ها را بنویسید و بعد از چند وقت، فعالیت ها یا رویاهای حسابی و عمیق تر را جدا کنید. انسان ها در مسیر استعدادها و علایقشان خیال پردازی می کنند.

در خیال پردازی هایتان کارهای متفاوتی انجام دهید. فکر کنید که کدام رویا لبخند روی لب شما می نشاند و انجام آن باعث رضایت شما می شود. انجام کاری که در آن استعداد دارید، باید حال شما را خوب کند و باعث دلزدگی شما نشود.

انسان ها در مسیر استعداد ها علایق خـود رویاپردازی میکنند

8. از تست های استعدادیابی استفاده کنید

یکی از مهم ترین راه هایی که برای کشف استعداد پیشنهاد می‌شود، شرکت در آزمون های استعدادیابی است. آزمون هایی که توسط افراد مختلف طراحی شده اند و هر کدام، استعدادها را به بخش های گوناگونی تفکیک کرده اند. 5 مورد از مهم ترین نست های استعدایابی عبارتند از:

 • تست استعدادیابی اوکانر
 • تست استعدادیابی هالند
 • تست استعدادیابی کلیفتون
 • تست هوش و استعدادیابی گاردنر
 • تست شخصیت شناسی MBTI

در ادامه هر کدام از این تست ها را به صورت تک به تک بررسی خواهیم کرد.

تست استعدادیابی اوکانر

آقای جانسون اوکانر زمانی در شرکت جنرال الکتریک کار می‌کرد. مدیر این شرکت که می‌خواست کارمندانش را بر اساس توانایی هایشان سر پست های مختلف بگذارد، تصمیم گرفت که یک تست استعدادیابی برگزار کند و این وظیفه را برعهده اوکانر گذاشت. او هم آنقدر روی این موضوع کار کرد که در نهایت توانست یک تست استعدادیابی طراحی کند که بعدها این تست را در موسسه های مختلف مورد آزمایش قرار دادند و حالا یکی از مهم ترین راه های کشف استعداد است. این تست به ما می‌گوید که 12 نوع استعداد وجود دارد:

 1. استعداد كار با انگشتان
 2. استعداد تجسم فضايی و درک ساختارها
 3. استعداد موسيقی و تشخيص صدا
 4. استعداد ايده پردازی
 5. استعداد تشخيص و تفكيک رنگ‌ها
 6. استعداد استدلال و تحليل
 7. استعداد كار كردن با اعداد
 8. استعداد سيلوگرام
 9. استعداد حافظه طراحی
 10. استعداد استقرايی
 11. استعداد آینده نگری
 12. استعداد خواندن سريع

توضیح دادن این 12 نوع استعداد مسلماً از حوصله متن خارج است و نمی‌توان اکنون همه آن ها را به صورت تک تک توضیح داد. به همین دلیل ما مقاله ای با نام تست استعدادیابی اوکانر برایتان آماده کرده ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید تا اطلاعات دقیق تر و بهتری درباره این نوع استعدادیابی به دست آورید و همچنین به وسیله تست آنلاین، استعداد خود را پیدا کنید.

دپارتمان اوکانر هنوز هم یکی از مراجع اصلی حوزه استعداد است

تست استعدادیابی هالند

آقای جان هالند در دهه 70 میلادی معتقد بود که اگر در محیط هایی قرار بگیریم که به آنها علاقه زیادی داریم، کیفیت انجام کارمان بسیار بالاتر خواهد رفت. یعنی نقش علایق در استعدادها را بسیار مهم می‌پنداشت. تست او بیشتر مربوط به استعداد شغلی است و به ما کمک می‌کند که بتوانیم به بهترین شکل ممکن استعداد شغلی خود را کشف و شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم. 6 استعدادی که هالند معرفی کرد عبارتند از:

 1. واقع گرا
 2. جستجوگر
 3. هنری
 4. اجتماعی
 5. جسور و سازنده
 6. قاعده مند

ما در مقاله تست استعدادیابی هالند ، برای شما این تست ویژه را به صورت آنلاین و رایگان آماده کردیم که بتوانید با استفاده از آن، از استعداد شغلی خود با خبر شوید. پیشنهاد می‌کنم حتماً این تست را انجام دهید.

چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ - هالند

انواع استعداد (به شیوه کلیفتون)

آزمون شناخت توانایی یا Strengths Finder، در طول سال های گذشته بخش مهمی از دوره های شناخت توانایی ها بوده است. این آزمون بر اساس تحقیقات موسسه گالوپ شکل گرفته است که در 34 قالب آن را معرفی کرده اند و این 34 مورد به توانمندی باب کیلیفتون نیز معروف است. چرا که او نقش بسیار مهمی در این تست داشت و می‌توان تا حدودی او را ملدع این تست دانست.

34 قالب توانایی (که همان طور که گفته شد با عنوان استعدادیابی کلیفتون شناخته می‌شود) در کتاب Strengths Quest و نسخه دوم و بازنگری شده‌اش در کتاب Strengths Finder 2 منتشر شده است که جزو کتاب‌های پرفروش New York Times و Amazon می‌باشد. همچنین کتاب مذکور توسط نشر پارسیا با عنوان 5 نقطه قوت برتر خود را بشناسید نیز به فارسی منتشر شده است. دلیل این نام‌گذاری، براساس استاندارد آزمون شناخت توانایی‌هاست که برای هرشخص حداقل 5 استعداد را مشخص می‌کند.

تم ها یا قالب های توانایی که می‌توان به آنها انواع استعداد هم گفت، 34 مورد است که در تحقیقات موسسه گالوپ در الگوهای مختلف کاری، رفتاری و احساسی افراد موفق همواره تکرار شده است. هر کدام از این ها، ویژگی های مختلفی را مشخص می‌کنند که در گذشته در ما تکرار شده است و به عنوان قابلیت اصلی ما شناخته می‌شود. نکته جالب این است که شاید این تم ها نقطه ضعف ما هم باشند! اما این 34 استعداد عبارتند از:

سی و چهار استعداد انسان یا همان لیست استعدادهای انسان:

 • Analytical – تحلیل‌گر
 • Adaptability – انعطاف‌پذیر
 • Activator – فعال‌کننده
 • Achiever – دست یابنده
 •  Communication – ارتباط
 • Command – فرمان
 • Belief – باور
 • Arranger – سازمانده
 • Context – زمینه
 • Consistency – ثبات
 • Connectedness – متصل‌
 • Competition – رقابت
 • Empathy – همدلی
 • Discipline – نظم
 • Developer – پرورش‌دهنده
 • Deliberative – دقیق و موشکاف
 • Ideation – ایده‌پردازی
 • Harmony – هماهنگی
 • Futuristic – آینده‌گرایی
 • Focus – تمرکز
 • Intellection – تفکر
 • Input – ورودی
 • Individualization – فردگرایی
 • Includer – دربرگیرندگی
 • Relator – رابط
 • Positivity – مثبت‌گرایی
 • Maximizer – به‌حداکثر رساننده
 • Learner – یادگیرنده
 • Significant – اهمیت
 • Self Assurance – خودباوری
 • Restorative – احیا‌کننده
 • Responsibility – مسئولیت‌پذیری
 • WOO – دوست‌یاب
 • Strategic – راهبردی

برای آشنایی بیشتر با این استعدادها و آگاهی درباره مهارت ها وشغل های مناسب افراد دارای این 34 استعداد، حتماً مقاله استعدادیابی کلیفتون را هم بعد از مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم مطالعه کنید.

کلیفتون معتقد است تلاش برای تقویت نقاط قوت بهتر از تلاش برای تقویت نقاط ضعف است

استعدادیابی به شیوه هوارد گاردنر

آقای هوارد گاردنر هم 10 نوع هوش و استعداد را معرفی می‌کند. این تست را می‌توان یکی از بهترین تست ها دانست؛ چرا که 10 نوع استعدادی که او معرفی می‌کند، در زندگی همه ما وجود دارند و حداقل بخش کوچکی از آن ها در وجود ما نهفته است. این 10 هوش را مشاهده کنید:

 1. هوش زبانی و کلامی
 2. هوش منطقی و ریاضی
 3. هوش دیداری و فضایی
 4. هوش جسمی و حرکتی
 5. هوش درون فردی
 6. هوش برون فردی
 7. هوش هستی گرایی
 8. هوش طبیعت گرایی
 9. هوش موسیقایی
 10. هوش اخلاقی

شک نکنید اگر بتوانید استعداد خود را به وسیله تست گاردنر کشف کنید و در جهت آن حرکت کنید، آینده بی نظیری در اختیار شما خواهد بود. برای انجام این تست حتماً به مقاله هوش های گاردنر مراجعه کنید و اگر می‌خواهید از این تست برای کودکان خود استفاده کنید، از تست استعدادیابی کودکان استفاده کنید.

هوش های ده گانه هوارد گاردنر
هوش های ده گانه هوارد گاردنر

شخصیت شناسی MBTI

MBTI که مخفف کلمه Myers-Briggs Type Indicator (به معنای مایرز و بریگز که نام پدیدآورندگان آن هستند، نشانگر نوع یا همان شخصیت شناسی) است، به ما 8 نوع شخصیت معرفی می‌کند که ما باید از بین آنها حداقل 4 نوع را دارا باشیم. این هشت نوع که به صورت دو به دو باهم جفت شده اند عبارتند از:

 • برون گرا یا درون گرا
 • شهودی یا حسی
 • ادراکی یا قضاوتی
 • احساسی یا منطقی

ببینید از بین این چهار جفت شخصیت، کدامشان را دارا هستید و در نهایت با توجه به آنها شخصیت خود را مشخص کنید. این مورد هم کمک بسیاری به حل سوال چگونه استعداد خود را کشف کنیم می کند. در مقاله تست mbti به طور کامل این تست را مورد بررسی قرار داده ایم و شما می توانید با مطالعه ان مقال و انجام تست رایگانی که در آن وجود دارد، به خوبی به تیپ های شخصیتی mbti خود هم پی ببرید.

چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ - mbti

حل سوال اصلی نوجوانان: استعداد من چیست؟

نوجوانان و جوانان به طور ویژه نیاز به برنامه ریزی برای آینده خود دارند و این برنامه ریزی پایه ای باید بر منای استعدادها و علایقشان باشد تا به نتیجه مطلوب برسد. بالاخره این قشر آینده سازان هستند، همین نوجوانان امروز هستند که در آینده جامعه را اداره خواهند کرد. اگر به این قشر به خوبی توجه نشود و این افراد به خوبی پرورش پیدا نکنند وقتی که شخصیتشان شکل گرفت اصلاح آنها ممکن نخواهد بود و موجب پشیمانی خود و اطرافیانشان خواهند شد.

نوجوانان و جوانان عمده وقت خود را در محیط های کنترل شده و مناسبی می گذرانند، اما باید از وقت خود نهایت استفاده را بکنند تا بتوانند استعدادهای خود را پرورش بدهند و در مسیر علایقشان به غیر از تجربه حس و حال خوب، آینده خود را تضمین کنند. نوجوانان و جوانان اساساً پر شور و پر انرژی هستند و نیاز قابلیت حل مساله به علت برخوردهای اجتماعی بیشتر و متنوع تر و البته کنترل شده و مناسب افزایش می یابد. در این سن باید هدف ها و رغبت های مفید که مورد توجه جامعه و اطرافیان هستند شکل بگیرد. بنابراین اهمیت استعدادیابی نوجوانان را جدی بگیرید و مطمئن باشید که با شناخت توانایی ها و قدم برداشتن در مسیر آنها از سنین پرشور نوجوانی آینده بهتری را برایشان رقم خواهد زد.  

پرورش استعدادها و حرکت در مسیر علایق به غیر از تجربه حس و حال خوب، آینده نوجوانان را تضمین می کند

کتاب کشف استعداد و استعداد یابی

در حیطه استعدادیابی، کتاب های بسیار اندکی نوشته شده اما یکی از آن ها به تنهایی می تواند برای کشف استعدادهای شما کافی و جامع باشد.

کتاب استعدادیابی بی مصرف نیستی به قلم مجتبی مصطفایی، مربی استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر درباره تمام تست هایی در این مقاله درباره آن ها صحبت کردیم به طور کامل و مفصل توضیحاتی ارائه داده است و با معرفی تک به تک آن ها و البته آزمون جداگانه ای که برای هر کدام از آن ها می گیرد، می تواند استعداد شما را به بهترین شکل ممکن کشف کند.

این نکته را می توان از نظرات افرادی که در موسسه گام برتر استعدادیابی شده اند به خوبی متوجه شد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم اگر واقعاً قصد مطالعه کتاب در این زمینه و کشف استعدادهای خود دارید، حتماً بی مصرف نیستی را مطالعه کنید. برای مشاهده توضیحات این کتاب و خرید آن، روی کلمه کتاب استعدادیابی کلیک کنید.

صوت زیر هم از زبان مجتبی مصطفایی، نویسنده کتاب استعدادیابی بی مصرف نیستی می باشد که به طور کامل بخش های مختلف آن را برای شما توضیح داده. پیشنهاد میکنم حتماً این صوت را نیز گوش کنید.

کتاب بی مصرف نیستی

سوالات متداول درباره نحوه کشف استعداد و استعدایابی

استعداد من چیست؟

در مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم، راه هایی عملی برای پیدا کردن استعدادها ارائه داده شده که با مطالعه و انجام آن ها می توانید استعداد خود را پیدا کنید و به رشد در مسیر آنها بپردازید.

چگونه استعداد درونی و پنهان خود را کشف کنیم؟

استعدادهای درونی و پنهان در وجود انسانها چیزهای ناشناخته و عجیبی نیستند. برای هر کسی فعالیتی وجود دارد که برای آن ساخته شده، هنگام انجام آن متوجه گذر زمان نمی شود و آن کار می تواند او را غنی از لذت و خستگی ناپذیر کند. بعضی از افراد از هر طریقی این زمینه و فعالیت را برای خود پیدا می کنند و برخی هم نه. کسانی که به هر دلیلی این زمینه را پیدا نمی کنند، استعداد خود را پنهان کرده اند در حالی که در درون آنها محفوظ است.

چطور علاقه، استعداد و هدف خود را پیدا کنیم؟

اگر با استفاده از راه حل هایی که در این مقاله بیان کردیم استعداد خود را کشف کنید و به علایق خود نیز واقف شوید، نتیجه اینها در کنار هم می شود رسالت زندگی شما و همان هدفی که باید برای زندگی خود در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن بکوشید.

در نهایت، چگونه علاقه و استعداد خود را کشف کنیم؟

قطعاً این راه هایی که برای کشف استعداد در این مقاله بیان شد برای کشف استعداد لازم است، اما کافی نیست! شما تا زمانی که ارزش ها، علایق، مزاج و طبع بدن، تیپ های شخصیتی و هوش هایتان در کنار یکدیگر قرار نگیرند و با توجه به همه آن ها رسالت زندگیتان کشف نشود ، نمی توانید ادعا کنید که استعداد خود را کشف کرده اید و بعد در مسیر آن گام بردارید. استعدادیابی بحثی کاملاً تخصصی است و هر کسی نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد. اما نگران نباشید ؛

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع کشف استعداد تخصصی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید . برای دریافت این پکیج، روی عکس زیر کلیک کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

پکیج کامل استعدادیابی

اگر سوال یا تجربه ای درباره کشف استعداد و استعدادیابی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره تخصصی تر دارید، مشاوران خبره گام برتر آماده اند تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدهند. برای این کار کافیست فقط در دایرکت پیج اینستاگرام mostafaee_com پیام دهید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دقیق دهند.

موفق باشید…


مجتبی مصطفایی | مدرس و مدیر مجموعه گام برتر

مجتبی مصطفایی | مدرس و مدیر مجموعه گام برتر

مدرس استعدادیابی و مهارت های موفقیت و مدیر موسسه گام برتر

80 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • باسلام
  منکه استعداد خودم کشف نکردم و ارشد بیوتکنولوژی ترم آخرم چون میدنم استعداد چنین درس را ندارم به نظر شما برای استعداد یابی محدوده زمانی وجود ندارد من که 28 دارم بخام کشف استعداد کنم دور نیست؟؟

  • سلام جناب نظری.وقت بخیر.ممنون از مطالعه مقاله استعداد یابی
   خیلی خوبه که امدین وپرسیدین ونمی خواهید باقی مسیر زندگی تون رو در راهی باشید که ازش لذت نبرید.
   استعداد یابی محدودیت سنی ندارد . با پیام دادن به یکی از مشاوران که همین الان آنلاین هستن وبه صورت رایگان راهنمایی تون میکنن
   به راحتی میتونین متوجه استعداد ها وعلایق واقعی تون بشید.

 • سلام اسم من لورلای هست و عاشق موسیقی و اواز خواندن هستم دوست دارم وقتی بزرگ شدم گروه موسیقی مثل بلک پینک تشکیل بدم و ۱۰ سالم هست قبلا ها دوبله میکردم فیلم و بعد انیمیشین ساختم امکان عوض شدن استعدادم هست؟ممنون از سایت خوبتون.

  • سلام وقت شما بخیر
   بسیار خوشحالیم که مقاله تست استعدادیابی هالند برای شما کاربردی و مفید بوده است
   اما در مورد سوال بسیار زیبایی که پرسیدید چون این مبحث تخصصی است لطفاً به مشاورین و متخصصین استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه بفرمایید جهت ارتباط با مشاورین تنها کافیست بر روی مشاوره آنلاین استعدادیابی کلیک کنید

 • سلام اسم من لورلای هست و عاشق موسیقی و اواز خواندن هستم دوست دارم وقتی بزرگ شدم گروه موسیقی مثل بلک پینک تشکیل بدم و ۱۰ سالم هست قبلا ها دوبله میکردم فیلم و بعد انیمیشین ساختم امکان عوض شدن استعدادم هست؟ممنون از سایت خوبتون.

  • سلام وقت شما بخیر
   بسیار خوشحالیم که مقاله تست استعدادیابی هالند برای شما کاربردی و مفید بوده است
   اما در مورد سوال بسیار زیبایی که پرسیدید چون این مبحث تخصصی است لطفاً به مشاورین و متخصصین استعدادیابی مجموعه گام برتر مراجعه بفرمایید جهت ارتباط با مشاورین تنها کافیست بر روی مشاوره آنلاین استعدادیابی کلیک کنید

 • سلام و خدا قوت
  خیلی مفید بود تشکر از تیم تون

  من تست انجام دادم اما میبینم شغلهای که براش زده شده خیلی کم هست با وجود اینکه شغلهای فراوانی تو این دوره زمانه وجود داره

  بازم تشکر میکنم انقدر زحمت میکشید که به همه افراد کمک کنید

  • وقتتون بخیر
   ببینید خب تست های این مدلی یکم محدودیت داره و توی سایت قرار دادنشون یخورده مشکل هستش.
   اگه منظورتون تست هالند هستش، که خب اون تست کلا 24 تا سواله. ما توی دوره جامع استعدادیابی و کشف علایق بیش از 240 تا سوال برای این تست قرار دادیم! و قاعدتا تعداد شغل ها هم چندین برابر این ها هست.
   پیشنهاد میکنم حتماً یه سری به دوره جامع استعدادیابی و کشف علایق بزنید خیلی بهتر متوحه این موضوع میشید.

 • ممنون بابت مقاله مفیدتون.
  امیدوارم در آینده این مباحث تدریس بسه.

 • ممنون از مقاله خوبتون. روشهای کشف استعداد رو امتحان کردم و نتیجه گرفتم. فقط الان یه مشکلی دارم. هر کاری می کنم خودم رو کمتر از بقیه می بینم. مخصوصا زمانی که تو یوتیوب می چرخم

 • کشف استعداد شغلی رو باید چیکار کرد؟
  تست مخصوص به خودش رو داره؟

  • سلام
   تست مخصوص استعدادیابی شغلی، تست استعدادیابی هالند هست. روی کلمه تست استعدادیابی کلیک کنید تا به صورت رایگان بتوانید این تست را بدهید.

 • من یه بار رفتم پرسش نامه استعدادیابی چیز را دانلود و خودم شروع کردم به جواب دادن سوالاتش. نتیجه ی خوبی نگرفتم. برای همین رفتم سراغ ازمون های استعدادیابی اساتید داخلی. بهترین سایت و مرجعی که تا الان دیدم شماید!! خدایی کارتون خیلی خفنه. الان به کمک مشاوره های مجموعه آموزشی شما استعدادم را پیدا کردم و همه چیز خوب و خوشه

  • ممنون از نظر سازنده شما. لطف دارید. خوشحالیم که توانستید در مسیر استعداد های خودتان حرکت کنید.

 • این روشهای استعدادی که گفته شده واقعاً سخت هستند، دوره ای، محصولی یا پکیجی نیست که راحت تر بشه با استفاده از آن استعداد خود را کشف کرد؟

  • دوست عزیز سلام
   درک می‌کنم. مجموعه آموزشی ما پکیجی دارد که بهترین پکیج استعدادیابی غیر حضوری هست. الآن تخفیف خیلی ویژه ای خورده که از دست دادن آن کار درستی نیست.
   روی پکیج استعدادیابی کلیک کنید تا به صفحه آن هدایت بشوید و استعدا خودتان را کشف کنید!

 • سلام

  من واقعا به پزشکی علاقه دارم. ولی نمیدونم توش استعداد دارم یا نه
  راهمو ادامه بدم یا بگردم دنبال استعدادم؟

  • وقت بخیر

   ببینید پاسخ این سوال چون تخصصی هست و توسط مشاورین باید بررسی بشه، پیشنهاد می کنم به دایرکت پیج اینستاگرام mostafaee_com پیام بدید تا این اتفاق براتون رخ بده و بهتر راهنمایی بشید. موفق باشید

 • سلام من عاشق سوارکاری ام ولی پدرومادرم نمیزارن تو این رشته فعالیت کنم میگن دکترا گفتن بده
  بعدم اصن نمیدونم به چی علاقه دارم یه ماهه خودمو گم کردم …..
  ی حسی همه ی رویاهامو گرفته ازم

  • وقت بخیر دوست عزیز چون سوالتون تخصصی هست و نیازه که با مشاورین ما صحبت کنید، پیشنهاد می کنم به دایرکت اینستاگرام پیج mostafaee_com پیام بدید تا بهتون پاسخ داده بشه. موفق باشید

 • با سلام خدمت شما عزیزان
  من ۱۷ سالم هس و واقعا به فوتبال علاقه دادم توری ک میتونم واسش جونمو بدم و واقعا توی این رشته استعداد دارم ولی متاسفانه خانواده همیشه با این کار مخالفت کرده و منو علاقه ی منو نادیده میگیرن و میگن ک فقط باید درس بخونی واقعا از این موضوع خسته شدم
  راهکاری دارید آیا؟؟

  • وقت بخیر

   بله حتماً؛ اما چون پاسختون باید به صورت دقیق و تخصصی داده بشه، پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدین تا مشاورین ما به طور رایگان خیلی دقیق تر راهنماییتون کنند

 • سلام.
  من چند وقتیه که دارم راجب استعداد هام فکر میکنم. من خیلی از نقاشی کشیدن و پیانو زدن خوشم میاد ولی تا میام یه نقاشی بکشم مثل بچه های 5 ساله میشه آشپزی هم دوس دارم ولی خب اینم مثل قبلیه . این روزا من هییچ کاری نمیکنم یعنی هیچکاری ندارم که بکنم همین جوری نشستم به در و دیوار نگاه میکنم انقدر بدم اومده از این زندگی خواستم اون موقع کاری که دوس دارم رو بکنم ولی وقتی بد از آی درمیاد کلا اعتماد به نفسم با فرش یکی میشه

  • وقت بخیر

   پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 تو واتساپ پیام بدین تا خود استاد استعدادیابی ما بهتون پاسخ بدن.

   موفق باشید

 • سلام
  ۵۰ساله هستم .کارگر شرکت پیمانکاری ۲۶سال سابقه کار دیپلمه
  بسیار خسته شدم از وضعیت موجود .و ناراصی و تمایل زیاد به تغییر. اما نمیدونم تو چه زمینه ای استعداد عالی دارم.لطفا راهنمایی کنید.

  • وقتتون بخیر

   چون پاسخ سوال شما تخصصی است و بایددقیق با خودتون بررسی بشه، پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 داخل واتساپ پیام بدید تا استاد استعدادیابی ما به طور رایگان دقیق تر کمکتون کنند

  • وقت بخیر

   به شماره 09038942379 داخل واتساپ پیام بدید تا مشاورین ما به صورت تخصصی و رایگان کمکتون کنند

 • اول به خودم تبریک میگم که تونستم به استعداد خودم پی ببرم بعد اینکه اگر سال 88 زمان انتخاب رشته تونسته بودم استعداد وعلایق خودم رو بسنجم که حداقل کارم باعشق همراه بشه ولی من معتقدم واسه شروع اصلا دیر نیست 👌👌👌🙏سپاسگزارم جناب حق گو

  • وقتتون بخیر

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید.

 • درود و ارادت به همه کسانی که دارن برای آگاهی مردم تلاش میکنن و شما مسئولین این سایت و سپاس از راهنمایی های ارزشمنذتون. استفاده کردم🙏🙏🙏

  • سلام دوست عزیز

   خوشحالیم که این مقاله مورد استفادتون قرار گرفته و تونسته بهتون کمک کنه. موفق باشید…

  • سلام همراه گرامی

   نه این امکان اصلا وجود نداره. همون طور که تو مقاله استعداد چیست هم گفتیم، همه افراد استعداد دارند. چون خود خدایی که ما رو خلق کرده، میدونسته که ما نیاز به استعدادی داریم که بتونیم با اون زندگی خودمون رو پیش ببریم و به اهدافمون برسیم. پس تو وجود همه افراد استعدادی قرار داده و این جمله درست نیست. فقط این استعداد باید تو راه درست کشف بشه.

   اگه باز هم سوالی بود حتما بپرسید تا بهتون پاسخ داده بشه. موفق باشید

 • سلام خسته نباشید من هرچه قدر سعی کردم نتونستم استعداد خودم رو کشف کنم به هر دری زدم بسته شد ممنون میشم کمکم کنید

  • مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت گفت:

   سلام،وقتتون خوش باشه
   با توجه به این که بحث استعدادیابی و کشف علایق،یک موضوع تخصصی است بهتون پیشنهاد میکنم مشکلتون رو با مشاورین ما در تلگرام یا واتساپ به شماره 09038942379 ارسال کنید تا اونها شمارو بهتر راهنمایی کنند.

 • خیلی خوب و جامع بود ولی از کجا یادمون بیاد تو بچگی ب چی علاقه داشتیم ؟ حتی پدرمادر من هم نمیدونن !

  • سلام کاربر گرامی

   ببینید بچگی حتما نباید سنینی مثل 3 سالگی باشه! کودکی شما میتونه از 7 سالگی به بعتدون که خاطرتون هست رو شامل بشه

   اگر باز هم سوالی بود بفرمایید؛ موفق باشید…

  • مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   ممنون از همراهیتون

دیدگاهتان را بنویسید

Captcha Plus loading...