اهمیت استعدادیابی

استعدادیابی، یکی از مهم ترین و کلیدی ترین کارهایی است که باید در زندگی هر شخصی انجام شود تا مسیر درست و مناسب خودش را پیدا کند. در واقع انسان وقتی استعدادیابی نشود، قطعاً در مسیر درستی گام بر نخواهد داشت و موفقیت های بزرگ برایش رخ نخواهد داد. اگر مقاله جملات بزرگان درباره استعداد را خوانده باشید، حتماً متوجه این اهمیت بالای آن شده اید؛ چون همه بزرگان هم استعداد و کشف آن را عنصری فوق العاده مهم برای رسیدن به موفقیت دانسته اند. ما هم در این مقاله می خواهیم اهمیت استعدادیابی را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که کشف آن تا چه حد می تواند به ما کمک کند. در واقع در این مقاله به موارد زیر پرداخته خواهد شد:

  • اهمیت استعدادیابی در انتخاب رشته
  • اهمیت استعدادیابی در انتخاب شغل
  • اهمیت استعدادیابی در زندگی
  • اهمیت استعدادیابی در حال خوب ما

اهمیت استعدادیابی در انتخاب رشته

انتخاب رشته، یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فردی است که اگر در آن اشتباهی صورت بگیرد، حتماً اتفاقات مثبتی در زندگی فرد رقم نخواهد خورد. در واقع این انتخاب، انتخاب آینده یک فرد است و می تواند مسیر درست و جاده موفقیت را به او نشان دهد، یا به سمت جاده تباهی ببرد. پس طبیعی است که انتخاب رشته ای که بر اساس معیارهای درست نباشد، آینده یک فرد را نابود خواهد کرد.

پس بهترین کار، استعدادیابی است. یعنی استعدادیابی که بر اساس علایق، ارزش ها، تیپ های شخصیتی، مزاج و هوش های فرد انجام شود. در پایان این مقاله به شما خواهم گفت که چطور این کار را انجام دهید اما فقط در باب اهمیت استعدادیابی در انتخاب رشته این نکته را بدانید که انتخاب رشته بدون کشف استعداد، قطعاً اشتباه خواهد بود!

اهمیت استعدادیابی در انتخاب رشته
اهمیت استعدادیابی در انتخاب رشته

اهمیت استعدادیابی در انتخاب شغل

بحث استعدادیابی در انتخاب شغل هم شباهت زیادی به انتخاب رشته دارد. با این تفاوت که شما فرصت بیشتری را از دست داده اید و حالا باید تلاش بیشتری انجام دهید. اما نگران نباشید، هنوز هم زمان باقی مانده؛ در مقاله سخت کوشی مهم تر است یا استعداد به این موضوع به طور کامل پرداخته ایم که اگر شما در حیطه ای استعداد هم نداشته باشید، باز هم امکان موفقیت در آن را دارید و می توانید با تلاش زیاد، عدم استعداد خود را جبران کنید! حالا چه برسد به این که شما در کاری استعداد هم داشته باشید.

معنای درست و دقیق استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و در زمان کمتر. پس شما حتی در سنین بالا هم می توانید به خوبی استعداد خودتان را کشف کنید. اما طبیعتاً زمان کمتری نسبت به یک فرد 15 ساله دارید و باید تلاش بیشتری کنید تا به او برسید.

برای انتخاب شغل هم باید مانند انتخاب رشته چندین ویژگی مورد بررسی قرار بگیرند تا استعداد واقعی افراد کشف شود و نباید تک بعدی به قضیه نگاه کنیم. گفتیم که 5 چیز برای کشف استعداد واقعی لازم است: هوش های ده گانه، تیپ های شخصیتی، مزاج، علایق و ارزش ها.

اگر یک نفر هوش کلامی بالایی داشته باشد، شغل هایی مانند بازاریابی، تدریس، فروشندگی، کارمند بانک که با مردن در ارتباط است و… برای او مناسب است. افرادی هم که مزاج گرمی دارند خیلی زود عصبانی می شوند و طبیعتاً برای بازاریابی و ارتباط با مردم و…. خیلی مناسب نیستند! حالا اگر یک نفر دارای مزج گرم و با هوش کلامی بالا بود چه؟!

طبیعتاً نباید به کارهای ارتباطی بپردازد و یا باید کنترل شده این کار را انجام دهد. اما استعدادیابی تک بُعدی می گوید که مهم نیست و تو فقط به یکی از آن ها توجه کن! می بینید؟ قطعاً این کار اشتباه است. پس دقت کنید که باید استعدادیابی درستی انجام دهید تا اتفاقات خوبی را رقم بزنید.

اهمیت استعدادیابی در انتخاب شغل
اهمیت استعدادیابی در انتخاب شغل

اهمیت استعدادیابی در زندگی

انتخاب رشته و شغل، تقریباً مسیر زندگی افراد را مشخص می کنند اما باز هم برخی مسائل هستند که باید در آن ها دقت کرد و مطابق استعدادها انتخابشان کرد. وقتی یک نفر هدف مشخصی داشته باشد، همه تصمیمات خود را در راستای آن می گیرد تا به هر نحوی که شده از آن دور نشود. استعداد هم همین طور است؛ شما وقتی آن را بدانید و مسیر زندگی خود را انتخاب کرده باشید، دیگر تمام تصمیمات خود را در راستای آن می گیرید تا به موفقیت نزدیک تر شوید.

استعداد و استعدادیابی راه موفقیت شما را آسان تر می کنند و کمکتان می کند که همیشه در راه درست قدم بردارید. اما اگر این کار را انجام ندهید، هر چقدر هم که تلاش کنید، مانند فردی هستید که با سرعت 220 کیلومتر بر ساعت به سمت یک مسیر اشتباه می روید. طبیعتاً هر چقدر هم که تندتر و بیشتر بروید، از مسیر اصلی خود دورتر می شوید. پس دقت کنید که حتماً باید ابتدا استعدادیابی شوید و مسیر درست خود را پیدا کنید و بعد تلاش خود را آغاز کنید.

اهمیت استعدادیابی در زندگی
اهمیت استعدادیابی در زندگی

اهمیت استعدادیابی در حال خوب ما!

شاید این جمله کمی برایتان عحیب باشد، اما واقعاً ما وقتی استعداد واقعی خود را شناسایی کنیم، حال دلمان هم روز به روز بهتر می شود و با رضایت کامل زندگی خود را ادامه می دهیم. چگونه؟

خب قطعاً وقتی همه چیز درست باشد، شما در راه درست حرکت کنید، تلاشتان بیشتر باشد و روز به روز به موفقیت نزدیک تر شوید، حالتان هم همیشه خوب خواهد بود و زندگی بهتری را تجربه خواهید کرد. حالا دیدید کشف استعداد شغلی و مهارت های مختلف، چه تأثیر مهمی در حال خوب ما دارد؟

اهمیت استعدادیابی در حال خوب ما
اهمیت استعدادیابی در حال خوب ما

حالا استعداد خود را کشف کنید

همان طور که بارها هم در همین مقاله گفتیم، طبیعتاً کشف استعداد کار راحتی نیست و اگر در آن تخصص نداشته باشید، ممکن است مسیر زندگی خود را به کلی تغییر دهید و آرزوها و اهداف خود را نابود کنید. پس باید یک فرد یا تیم حرفه ای روی شما کار کند تا استعدادها و علایق اصلی شما پیدا شده و رسالت زندگی شما مشخص شود. خبر خوبی که برای شما دارم این است که:

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. چرا که تمامی ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش های مختلف افراد را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت با توجه به تمامی آن ها، رسالت زندگی و استعداد هر فرد را مشخص می کند. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این بسته جامع کشف استعداد و رسالت زندگی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

سربلند و پیروز باشید…

بسته جامع استعدادیابی

The importance of talent


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

مقالاتی که مناسب شماست:

چگونه کودکان را استعدادیابی کنیم؟
چگونه کودکان را استعدادیابی کنیم؟
تست استعدادیابی شغلی
تست استعدادیابی شغلی
چگونه استعداد خودمان را کشف کنیم
چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟

پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image