ویژگی های افراد تنبل

افرادی که تنبلی می کنند و در اصطلاح اهمال کار هستند، یک سری ویژگی های معمول و متداولی دارند که می توان از روی همین ویژگی ها، به تنبل بودن یا نبودن افراد پی برد. در این مقاله قصد داریم مهم ترین و بارز ترین ویژگی های افراد تنبل را با یکدیگر بررسی کنیم تا شما هم به خوبی بتوانید میزان اهمال کاری و تنبلی خود را اندازه گیری کنیم. پس حتماً تا پایان با ما همراه باشید تا به خوبی مهم ترین ویژگی های افراد تنبل را بشناسید…

در مقاله ویژگی های افراد تنبل می خوانید

 • تصور ما از یک فرد تنبل

7 ویژگی مهم افراد تنبل شامل:

 • فقیر بودن
 • کمبود اعتماد به نفس
 • برآورده نشدن دعاها
 • تنبل ها هرگز موفق نمی شوند!
 • بی بهرگی از دنیا و آخرت
 • تنبلی، عامل افسردگی
 • اذیت کردن دیگران
 • سایر ویژگی های افراد تنبل
 • دلایل و عواقب تنبلی

در ادامه با این موارد و ویژگی ها به خوبی آشنا خواهید شد…

مشاوره تخصصی واتساپ

تنبل را می‌شناسید؟

تنبل را می‌شناسید؟ نه اشتباه نکنید، افراد تنبل را نمی‌گویم، منظورم خود تنبل است!

تنبلی که در آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی می‌کند، تنبل تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. به قدری که بعضاً علف های هرز روی بدنش رشد می‌کند! این جانور روی درخت زندگی می‌کند و از صبح تا شب مشغول خوردن برگ و خوابیدن است!

حالا تصور شما از یک انسان تنبل چیست؟ کسی که صبح تا شب می‌خورد و می‌خوابد و استراحت می‌کند؟

بگذارید با یکدیگر بررسی کنیم و ببینیم که شباهت های یک انسان تنبل با خود تنبل چیست؟

حیوان تنبل
حیوان تنبل

تصور ما از یک فرد تنبل

ساعت 12 از خواب بیدار می‌شود، تا عصر جلوی تلویزیون دراز می‌کشد و بعد هم سرش را در گوشی فرو می‌کند و در نهایت هم دوباره می‌خوابد! بله اگر تصور شما از یک انسان تنبل این است، کاملاً شبیه به همان تنبل واقعی است!

اما اگر بخواهیم منطقی بررسی کنیم، همه ما یک درصدی از تنبلی و اهمال کاری را در وجودمان داریم. حتی موفق ترین و پرتلاش ترین انسان دنیا. نکته مهم اینجاست که همین تفاوت درصد تنبلی است که سرنوشت انسان ها را تغییر می‌دهد. یکی را به قله موفقیت می‌رساند، و دیگری را به فردی کاملاً عادی تبدیل می‌کند.

این تنبلی ممکن است در مدل کار کردن ما، ساعت خواب و بیداری، رفتارها و حتی نوع زندگیمان نمایان شود.

مثلاً ممکن است یک نفر تا ساعت 12 ظهر بخوابد اما باز هم انسان پرتلاشی باشد. پس نمی‌توان یک سری معیارهای مشخصی را برای تنبلی افراد مشخص کرد.

اما می‌توان با روش های مشخصی، آن را در افراد تا حد زیادی درمان کرد. در مقاله تکنیک های درمان تنبلی این روش ها را با یکدیگر بررسی کرده ایم اما به نظرم قبل از آن باید یک سری نکات مهم دیگر را درباره تنبلی با یکدیگر بررسی کنیم و بعد به سراغ این راهکارها بروید.

در این مقاله می‌خواهم به ویژگی های افراد تنبل از دید دیگری نگاه کنم. ویژگی هایی که تا الآن به آنها کمتر پرداخته شده و حتماً می‌تواند برایتان جذاب و خواندنی باشد و البته شما را بیشتر ترغیب کند تا عادت بد تنبلی را کنار بگذارید. گرچه بعضی ویژگی های واضح و شناخته شده افراد تنبل را هم بررسی خواهیم کرد، چرا که همین معایب واضح و مبرهن هم ما را نسبت به ترک عادت تنبلی، مصمم تر خواهد کرد.

مهم ترین ویژگی های افراد تنبل

حالا نوبت به بیان ویژگی هایی می رسد که اکثر افراد تنبل آن ها را دارا هستند. همان ویژگی هایی که از ابتدا قولشان را داده بودیم و اصلاً موضوع اصلی مقاله هم هستند. در ادامه به 7 مورد از مهم ترین های آن ها اشاره خواهیم کرد.

1. فقیر بودن

آنگاه که اشیا با یکدیگر جفت شدند، تنبلی و ناتوانی با هم ازدواج کردند و از آنها فقر متولد می‌شود. (امیرالمؤمنین علیه السلام)

فقر شاید یکی از عجیب ترین ویژگی های افراد تنبل باشد. اما وقتی کمی با دقت بیشتری به تنبلی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که بله، فقر یکی از بدیهی ترین عیب هایی است که تنبلی دارد و همین عیب، باعث نابودی افراد می شود.

دلیلش هم واضح است. چون وقتی فرد تنبلی باشیم، به سراغ یادگیری هیچ مهارتی نمی‌رویم و در نتیجه، تبدیل به انسان ناتوانی خواهیم شد و خب طبیعی است که ناتوانی هم فقرا را برای ما به همراه دارد.

البته این به این معنی نیست که همه افراد تنبل فقیر هستند! بلکه منظور این است که ممکن است کم کم به این حال و روز دچار شوند.

جمله امیر المومنین درباره تنبلی
جمله امیر المومنین درباره تنبلی

2. کمبود اعتماد به نفس

یکی از بزرگترین عواقبی که تنبلی کردن برای ما به همراه می‌آورد و از مهم ترین ویژگی های افراد تنبل هم هست، از دست دادن و یا حداقل کاهش اعتماد به نفس است. می‌دانید چرا؟ چون وقتی نتوانیم کارها را به درستی انجام دهیم و مدام آنها را به عقب بیندازیم، ذهنمان باور می‌کند که ما انسان بی عرضه ای هستیم و نمی‌توانیم به خوبی از پس کارها بر بیاییم. در نتیجه اعتماد به نفسی که در وجود ما هست از بین می‌رود و تبدیل به یک فرد در اصطلاح “توسری خور” می‌شویم!

برای افزایش اعتماد به نفس خود پیشنهاد می کنم حتماً مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس را هم مطالعه کنید.

3. برآورده نشدن دعاها

یکی دیگر از آثار بد و مخرب تنبلی که همه افراد تنبل گرفتار آن هستند، برآورده نشدن حاجات و دعاهاست. بگذارید حدیثی از امام صادق (ع) در این باره برایتان نقل کنم:

گروهی از امّت من دعایشان مستجاب نمی‌شود: مردی که در خانه می‌نشیند و می‌گوید: پروردگارا! روزی مرا برسان! و به طلب روزی بیرون نمی‌رود. خدای بزرگ به او می‌گوید: ای بنده من! آیا راه را برای تو هموار نکردم و بدن سالم به تو ندادم، تا دنبال کار روی و روزی خود را به دست آوری؟

وقتی تنبلی کنیم و به دنبال انجام کارهایی که وظیفه مان است نرویم، مسلماً حتی خدا هم نظرش نسبت به ما عوض می‌شود و آن نگاه ویژه ای که به بندگانش دارد را از ما بر می‌دارد. آیا با این تفاسیر، باز هم حاضر هستید تنبلی کنید؟

یکی از آثار مخرب تنبلی برآورده نشدن حاجات است
یکی از آثار مخرب تنبلی برآورده نشدن حاجات است

4. تنبل ها هرگز موفق نمی‌شوند!

تا کنون شنیده اید که فرد تنبلی به موفقیت رسیده باشد؟ اصلاً به نظر شما می‌شود که با وجود تنبلی به موفقیت برسیم؟ مثلاً در خانه خودمان بخوریم و بخوابیم و یک دفعه به ما خبر برسد که شما موفق شده اید!

بله این اتفاق ممکن است! البته به شرطی که در یک قرعه کشی بزرگ برنده شویم که احتمال آن یک در میلیارد است! بگذریم. حداقل من که تا کنون هیچ فرد موفقی را ندیده ام که موفق شده باشد. پس شما هم اگر تنبل هستید هیچ وقت این انتظار بیجا را از خودتان نداشته باشید.

5. بی بهرگی از دنیا و آخرت

از ویژگی های افراد تنبل در این دنیا که زیاد صحبت کردیم. فرد تنبل در آخرت هم از اتفاقات بد در امان نخواهد بود. همان طور که اما صادق (ع) می‌فرماید: از مردی نفرت دارم که در کار دنیای خود تنبل باشد. آن کس که در کار دنیای خویش تنبل است، در کار آخرتش تنبل‌تر خواهد بود.

این حدیث به این معناست که اگر در دنیا تنبلی کنیم و به سراغ اهداف و آرزوهایمان و یا حداقل انجام وظایفمان نرویم، در آخرت هم مسلماً بهره از لطف و رحمت خدا نخواهیم برد.

جمله امام صادق درباره تنبلی
جمله امام صادق درباره تنبلی

6. تنبلی، عامل افسردگی

همان طور که پیش تر هم گفتم، افرادی که بیش از حد تنبلی و اهمال کاری می‌کنند، در نهایت اعتماد به نفس خود را از دست خواهند داد. خب به نظر شما، کسی که اعتماد به نفس نداشته باشد و البته برای انجام هیچ کاری هم پیش قدم نشود، آیا می‌تواند زندگی عادی و رو به روالی داشته باشد؟ مسلماً جواب منفی است. نه تنها این فرد زندگی عادی نخواهد داشت، بلکه افسردگی هم بر او چیره می‌شود و کم کم، تبدیل به یک فرد کاملاً تنها، بی حال، شکست خورده و افسرده می‌شود. فکر می‌کنم این عاقبت بتواند ما را تا حدودی از تنبلی بترساند و رو به جلو پیش ببرد. درست است؟

7. اذیت کردن دیگران

باز هم حدیثی از امام صادق در این باره نقل شده که می‌فرماید: در فراهم آوردن معیشت خود تنبل مباش، که بار دوش دیگری خواهی شد.

وقتی شما انسان تنبلی باشید، فقط خودتان نیستید که اذیت می‌شوید. اطرافیانتان هم نسبت به شما حس خوبی نخواهند داشت و به نوعی سربار آنها محسوب می‌شوید. چون باید کارهای شما را هم انجام دهند و احتمالاً رابطه خوبی با اطرافیانتان در صورت تنبلی نداشته باشید.

حدیث امام صادق درباره ویژگی های افراد تنبل
حدیث امام صادق درباره ویژگی های افراد تنبل

دیگر ویژگی های افراد تنبل

در روایات دینی و همچنین از زبان افراد بزرگ و موفق دنیا، ویژگی ها و عواقب بد دیگری هم از تنبلی نقل شده که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهم کرد.

آفت موفقیت، تنبلی است. (امام علی علیه السلام)

تنبلی و سستی، دشمن کار و عمل است. (امام صادق علیه السلام)

تنبلی مسیری کوتاه به سمت مرگ و سخت کوشی راه زندگی است. (بودا)

کسی را که کاهل بود، گنج نیست | که اندر جهان، سود بی رنج نیست (فردوسی)

تنبلی و سستی، دشمن کار و عمل است
تنبلی و سستی، دشمن کار و عمل است

تنبلی بازهم عواقب و ویژگی های بدی دارد؟

جواب ما “بله” است! تنبلی آنقدر آخر و عاقبت های بدی دارد که اگر بخواهیم آنها را نام ببریم، خودش یک مقاله می‌شود! در این مقاله به 7 مورد از مهم ترین های آنها اشاره کردیم، اما اصلاً به این 7 مورد اکتفا نکنید. چرا که یکی از بهترین راه های ترک یک عادت بد، این است که از آن و عواقبش بترسیم. پس تا می‌توانید درباره عواقب تنبلی تحقیق کنید و درباره آن مطالعه کنید. چون به شما کمک بسیار زیادی در راه ترک تنبلی و رسیدن به موفقیت خواهد کرد.

معمولاً اولین و بهترین راه هم برای از بین بردن یک عادت، دانستن دلایل آن است. در تنبلی هم همین طور است؛ یعنی شما اگر بدانید چرا تنبلی می کنید و مهم ترین دلایل آن چیست، حتماً می توانید راحت تر این عادت بد را در وجود خودتان از بین ببرید. به همین دلیل پیشنهاد می کنم حتماً مقاله چرا تنبلی می کنیم را هم که در همین رابطه برایتان نوشته ایم مطالعه کنید. در ادامه همان دلایل را برای شما نقل خواهم کرد، اما بهتر است این نکته را بدانید که همه این موارد توضیحات مفصلی دارند که برای کاربردی بودنشان حتماً باید آن ها را هم مطالعه کنید.

 • مغز ما، یکی از اصلی ترین دلایل تنبلی
 • فضای مجازی
 • باورهای ذهنی
 • نظام آموزشی
 • کمال گرایی
 • عدم داشتن مهارت تصمیم گیری
 • اطرافیان
 • نداشتن هدف مناسب
 • نداشتن انگیزه
 • عدم برنامه ریزی مناسب
 • عدم اعتماد به نفس
 • منطقه امن ذهنی
 • من هیچ وقت نباید تنبلی کنم!

درمان سریع تنبلی، ماموریتی غیر ممکن!

نکته مهمی که برای رفع تنبلی باید به آن توجه کنید، این است که شما خیلی زود تنبلی نشده اید که بخواهید خیلی زود هم آن را درمان کنید! تنبلی و اهمال کاری الآن شما، به دلیل رفتارها و کارهای هرروزه تان در تمام طول زندگی خود است. یعنی کارهایی که به صورت پیوسته، از بدو تولد تا همین حالا انجام داده اید. پس مسلماً حاصل این همه کار را نمی‌توان یک شبه تغییر داد و تبدیل به یک فرد پر انرژی شد.

باید تمارینی که وجود دارد را مو به مو و به صورت پیوسته انجام دهید تا در نهایت، به هدفمان که از بین بردن تنبلی است برسید. باز هم تکرار می‌کنم که باید به صورت پیوسته آنها را انجام دهید و مداومت داشته باشیم. پس اگر مدتی گذشت و دیدید که این راه کارها نتیجه برای شما نداشت، نگران نشوید. کمی صبر داشته باشید و شک نکنید که بعد از چند وقت، معجزه در زندگی شما رخ خواهد داد و تنبلی را از همیشه به خودتان دورتر خواهید دید.

پیشنهاد می کنم علاوه بر مقاله ای که ابتدا هم برای درمان تنبلی به شما معرفی کردم، حتماً مقاله راه های درمان اهمال کاری را هم مطالعه کنید که بتوانید با استفاده از تکنیک های آن، به خوبی این ویژگی را از درون خود از بین ببرید.

بهترین راه درمان تنبلی

شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، قطعاً دوست دارید با تنبلی و اهمال کاری برای همیشه خداحافظی کنید و خودتان را پرتلاش تر از همیشه ببینید. خب، من برای شما یک پیشنهاد فوق العاده دارم!

با توجه به این که علاوه بر شما تعداد بسیار زیادی از افراد هرروزه به دنبال ترک تنبلی خود هستند و درخواست های بیشماری از ما داشتند، تصمیم گرفتیم بسته ای کامل و جامع درباره همین موضوع به نام “خداحافظی با تنبلی و اهمال کاری” برایتان تهیه کنیم که بتوانید با استفاده از تکنیک ها و راهکارهایی که در آن بیان می شود، به راحت ترین شکل ممکن این ویژگی را از درون خود پاک کنید و مثل افراد موفق دنیا بدرخشید! راستی، حتی می توانید یکی از درس های این محصول را هم به طور رایگان دریافت کنید!

پس همین الآن اولین گام برای درمان تنبلی خود را بردارید؛ نگذارید همین اهمال کاری و به تعویق انداختن کارهای شما مانع تهیه این دوره شود و برای همیشه تنبل بمانید! چرا که همان طور که گفتم می توانید یکی از دروس آن را رایگان هم دریافت کنید و دیگر بهانه ای هم برایتان وجود ندارد؛ اگر این کار را انجام ندهید، مطمئن باشید که شما هرگز با تنبلی و اهمال کاری خود خداحافظی نخواهید کرد! برای تهیه این محصول، روی دوره درمان اهمال کاری و تنبلی کلیک کنید. موفق باشید…

دوره درمان تنبلی و اهمال کاریپاسخ به سوالات

 1. حسین بیات

  واقعا مفیده تازه اگه عوامل ایجاد تنبلی رو بررسی کنیم دیگه نور علی نور میشه متاسفانه تنبلی توی جامعه ما وکل دنیا توسط استفاده نادرست از فضای مجازی فراگیرشده خیلی سپاسگزارم از خانم حاجی علی خداقوت 👌👌👌🙏🙏

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله همین طوره…ممنون از نظر لطف شما

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --