درمان اهمال کاری تحصیلی

تنبلی در درس خواندن یکی از مشکلات اصلی و مهم برای هر دانش آموزی محسوب می شود؛ البته این مسئله صرفاً مخصوص دانش آموزان نیست، گاهی اوقات دانشجویان هم علاقه ای به درس خواندن ندارند و مرتب مطالعه دروس را به فرصت دیگری موکول می کنند. احساس خستگی، کسالت، کلافگی و عدم تمرکز همگی مشکلاتی هستند که در هنگام درس خواندن به یکباره و ناگهانی گریبانگیر افراد می شوند. نکته جالب این است که تا زمانی که قرار نیست مطالعه درسی را آغاز کنیم، نه احساس خواب آلودگی می کنیم و نه کلافه و بی حوصله هستیم؛ اما به محض این که کتاب درسی را باز می کنیم گویا انرژی ما به شکل غیر قابل انکاری تحلیل می رود! علت این اتفاق مجموعه عوامل مشخصی هستند که دست به دست هم داده و شما را دچار این شرایط ناخوشایند می کنند. در ادامه قصد داریم تعدادی از این عوامل و راه های درمان اهمال کاری تحصیلی را با هم بررسی کنیم و راهکارهای مناسب را به شما ارائه دهیم. این موارد عبارتند از:

 • به درس علاقه ندارید
 • برنامه بریزید و به آن متعهد باشید
 • هنگام درس خواندن، فقط درس بخوانید!
 • به خودتان جایزه بدهید
 • در محلی که دوست دارید درس بخوانید
 • از تفریح غافل نشوید
 • از تفریح قائل نشوید
 • درس پس انداز نکنید!
 • دروس سخت را در اولویت قرار دهید
 • گیر نکنید!

در ضمن برای درمان تنبلی خود در انجام کارهای مختلف نیز می توانید به مقاله راه های درمان تنبلی مراجعه کنید.

1. به درس علاقه ندارید

به جرأت می توان گفت همه مشاوران و معلمان بارها این جمله را از زبان دانش آموزان شنیده اند؛ شاید یکی از تکراری ترین و کلیشه ای ترین جملات این است که فرد اظهار می‌کند و علاقه ای به درس خواندن ندارد. شنیدن این جمله برای هیچ معلمی خوشایند نیست؛ حتی والدین یک دانش آموز هم با شنیدن این جمله دچار استرس و اضطراب می‌شوند و حتی ممکن است رفتارهای خشونت آمیز نسبت به دانش آموز خود نشان دهند.

اما حقیقت این است که شما به درس علاقه مند هستید، اما به رشته ای که در آن تحصیل می کنید علاقه ای ندارید. همین موضوع هم باعث می شود حوصله درس خواندن نداشته باشید و از آن لذت نبرید. متاسفانه در هنگام انتخاب رشته تحصیلی عوامل متعددی بر تصمیم ما اثر گذار هستند که اغلب هم نتیجه‌ای جز یک انتخاب اشتباه برای ما به همراه ندارند. تعدادی از این عوامل عبارتند از: دخالت والدین و سخت گیری های آنها، تاثیر گرفتن از اطرافیان، رقابت ناسالم با همسالان و موارد بسیار زیاد دیگر. مجموعه این عوامل در کنار هم نهایتاً منجر می‌شوند که فرد انتخابی نادرست و متمایز با علایق واقعی خود انجام دهد و در پایان نیز امری بسیار عادی است که وقتی به کاری علاقه ندارید، از آن فراری باشید.

پس اولین و مهمترین توصیه این است که تا آنجا که می‌توانید در هنگام انتخاب رشته تحصیلی دقت و وسواس به خرج دهید تا مسیر زندگی خود را به درستی انتخاب کنید.

یکی از اصلی ترین دلایل اهمال کاری تحصیلی علاقه نداشتن به درس می باشد
یکی از اصلی ترین دلایل اهمال کاری تحصیلی علاقه نداشتن به درس می باشد

2. برنامه بریزید و به آن متعهد باشید

بارها و بارها برنامه ریزی می کنید اما حتی یک بار هم به آن عمل نمی کنید و همین موضوع زمینه‌ساز مشکلات بزرگ تر خواهد شد؛ در اینجا دو نکته مهم مطرح است: اول اینکه سعی کنید حتماً برای برنامه ریزی از یک مشاوره تحصیلی با تجربه مشورت بگیرید تا بتواند برنامه های متناسب با توان شما و شرایط زندگی تان طراحی کند و نکته دوم اینکه تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا برنامه‌ای که طراحی شده به طور کامل اجرا کنید.

اگر در مواردی نتوانستید خود را به برنامه برسانید و یا اتفاقات غیر منتظره ای موجب شد که از برنامه خود جا بمانید، فکر نکنید که دیگر باید برنامه را کنار گذاشت و آن را ادامه نداد؛ بلکه آنچه مهم است این نکته می باشد که ادامه برنامه را مو به مو اجرا کنید و تلاش نمایید عقب افتادگی ها را در روزهای آتی جبران نمایید. ضمناً زمانی که در حال برنامه‌ریزی هستید، واقع‌بین باشید و برنامه ای طراحی نکنید که از همان ابتدا سختی آن شمارا دلزده نماید.

پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله برنامه ریزی درسی را هم مطالعه کنید تا بهتر متوجه این موضوع شوید.

3. هنگام درس خواندن، فقط درس بخوانید!

داخل اتاق خود هستید و والدینتان بر این باورند که شما در حال مطالعه تحصیلی می باشید، اما فقط خودتان می دانید که زمانتان را صرف انجام هر کاری می نمایید جز مطالعه! برای یک بار هم که شده با خودتان روراست باشید، این که در اتاق را ببندید و به جای مطالعه کردن سرگرم استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی باشید یا فعالیت های متفرقه دیگری را انجام دهید، صرفاً خیانت به خودتان محسوب می‌شود. نهایتاً هنگامی که نمرات خود را دریافت کنید دست شما برای والدین تان رو خواهد شد؛ صد البته آنها هیچ ضرری نمی کنند. تنها کسی که دچار مشکل می شود و شخصیت و اعتبارش زیر سوال می رود خود شما هستید؛ علاوه بر این که ممکن است است جلوی همکلاسی ها و دوستان خود خجالت زده شوید و دچار افت تحصیلی باشید، اعتبار خود را در مقابل والدین تان هم زیر سوال می برید و در واقع اعتماد آنها را نسبت به خودتان سرد می کنید.

پس هنگامی که در حال مطالعه هستید، تمام حواس خود را معطوف به درس خواندنتان کنید و تا آنجا که می‌توانید عوامل حواس پرتی را از خود دور نمایید. کنار گذاشتن تلفن همراه برای چند ساعت محدود، مطمئناً مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد، بلکه حتی به کمک شما خواهد آمد تا علاوه بر لذت بردن از اوقات فراغت خود، در حوزه تحصیلی هم موفقیت کسب کنید.

برای درمان اهمال کاری تحصیلی، هنگامی که در حال مطالعه هستید تمام حواس خود را معطوف به درس خواندن تان کنید

4. به خودتان جایزه بدهید

در دوران دبستان و سال های آغازین مدرسه، یکی از لذت بخش ترین لحظات برای هر دانش‌آموز زمانی بود که معلم یک برچسب زیبا کنار عکس او روی طرح تشویقی نصب می‌کرد و نهایتاً در پایان سال فردی که ستاره های بیشتری داشت جایزه با ارزش و لذت بخشی از معلم دریافت می‌کرد. ما تصور می کنیم وقتی که بزرگ می شویم دیگر نیازی به تشویق شدن و مورد تحسین قرار گرفتن نداریم؛ در حالی که این یک باور کاملاً غلط است! انسان در هر سن و سالی که باشد ذاتاً میل به تشویق شدن و مورد توجه قرار گرفتن در وجود او نهفته است.

یکی از بهترین راه ها برای این که با اشتیاق و علاقه بیشتری درس بخوانید، این است که به خودتان جایزه بدهید. حتی می توانید با والدینتان این کار را انجام دهید. به عنوان مثال از پدر و مادر خود خواهش کنید لباس جدیدی که قرار است برای شما تهیه نمایند، زمانی که نمره خوبی گرفتید در اختیار شما قرار دهند. این عمل علاوه بر این که پدر و مادرتان را متوجه می‌کند که شما تا چه اندازه به درس خود اهمیت می دهید، موجب می شود خود شما نیز لذت دو چندانی هم از درس خواندن و هم از دریافت هدیه تان ببرید؛ اگر هم برای خانواده انجام چنین کارهایی مقدور نیست، جایزه شما می تواند هر کاری باشد که شما به آن علاقه دارید؛ البته در چهارچوب تفریحات سالم و بدون ریسک.

می توانید برای انجام هر چه بهتر این کار، مقاله انگیزه برای درس خواندن را هم مطالعه کنید.

5. در محلی که دوست دارید درس بخوانید

خود من همه زمان هایی که قرار است مطالعه مهمی انجام دهم، دوست دارم در بالکن خانه بنشینم و در نور فراوان و هوای عالی آنجا فعالیت خود را انجام دهم. این کار همیشه انرژی مضاعفی در من ایجاد می‌کند و انگیزه بیشتری برای فعالیتی که پیش رو دارم به من می دهد.

یکی از کارهای بسیار خوبی که می تواند درس خواندن را برای شما لذت بخش کند، قرار گرفتن در محلی است که احساس آرامش و شادی را در شما زنده می کند. هر جایی از خانه که فکر می کنید بیشتر از سایر قسمت ها دوست دارید، می تواند یک انتخاب بسیار عالی برای زمان های مطالعه شما باشد. حتی می توانید خوراکی های مورد علاقه تان را نیز کنار دست خود قرار دهید و حین درس خواندن از آن ها استفاده کنید. آن وقت خواهید دید که هم مطالعه برای شما شیرین تر شده و هم زمان با سرعت بیشتری می گذرد؛ به علاوه تمرکز شما نیز چندین برابر خواهد شد و نتیجه بسیار خوبی دریافت خواهید کرد.

درس خواندن در محلی که در آن احساس آرامش می کنید، می تواند اهمال کاری شما را تا حد زیادی کنترل کند

6. از تفریح غافل نشوید

افراط و تفریط در هیچ کاری نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت، حتی در درس خواندن! بیش از اندازه درس خواندن هم می تواند بعد از مدتی موجب خستگی و دلزدگی شما شود و حتی لذت زندگی کردن را از شما دریغ کند. درست است که درس خواندن بخشی از زندگی روزانه یک دانش آموز یا دانشجو محسوب می شود، اما فراموش نکنید این فقط قسمت کوچکی از زندگی شماست. نباید هم از آن غافل شوید اما تفریح به اندازه کافی و مشخصی برای هر فردی لازم است؛ عدم داشتن تفریحات کافی می‌تواند در دراز مدت مشکلات جدی روحی و روانی را برای افراد به همراه داشته باشد.

شما باید تفریح کنید؛ این یک نیاز ضروری در وجود شما محسوب می شود. پس برنامه ریزی مناسب باید شامل تفریحات مورد علاقه شما نیز باشد. البته منظور از تفریح صرفاً یک سفر چند روزه نیست، بلکه یک قدم زدن معمولی هم می‌تواند یک تفریح مناسب برای رفع کسالت های روزانه محسوب شود.

7. درس پس انداز نکنید!

برخی از دانش‌آموزان تا آنجا که دلتان بخواهد به جای پس انداز نقدی، پس انداز درسی دارند! به عبارت ساده تر آنقدر درس های عقب افتاده و مطالعه نشده در برنامه آنها وجود دارد که حتی اگر بخواهند هم نمی توانند این عقب افتادگی ها را جبران کنند!

اکیداً توصیه می کنم به هیچ عنوان اجازه ندهید کوهی از درس برای شما تلنبار شود که نهایتاً نتیجه ای جز نمرات پایین برای شما به همراه نخواهد داشت؛ هر درسی را پس از کلاس مربوطه و در همان روز مطالعه کنید و تمرین های آن را انجام دهید. با این کار علاوه بر این که درس در ذهن شما ماندگار خواهد شد، هیچ مشکلی نیز در زمینه دروس عقب افتاده و تکالیف انجام نشده نخواهید داشت.

کار امروزتان را به فردا موکول نکنید که این کار یک نوع اهمال کاری محسوب می شود؛ به شما قول می دهم وقتی که انجام فعالیت های درسی خود را به زمان دیگری واگذار می کنید، هرگز آنها را انجام نخواهید داد! زیرا بخشی از این قضیه اصلاً تحت کنترل شما نیست. آنقدر دروس جدید و تکالیف تازه به موارد قبلی اضافه خواهند شد که دیگر به هیچ عنوان نمی توانید به دروس عقب افتاده خود بپردازید، پس چه بهتر که در فرصت مناسب فعالیت درسی خود را انجام دهید.

برای جلوگیری از اهمال کاری تحصیلی، به هیچ عنوان اجازه ندهید کوهی از درس برای شما تلنبار شود

8. دروس سخت را در اولویت قرار دهید

همیشه موقعی که مطالعه درسی را شروع می‌کنید، دروس سخت در را در اولویت خود قرار دهید و ابتدا مطالعه آنها را به سرانجام برسانید؛ زیرا اگر درس های سنگین که نیاز به انرژی بالایی دارند به زمان های پایانی روز یا برنامه کول کنید، نمی‌توانید آنها را به انجام برسانید. چرا که معمولاً هر چه جلوتر می روید مغز شما خسته تر می شود و بازدهی آن تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند. بنابراین به هیچ عنوان موقع مناسبی برای مطالعه دروس سنگین نیست. پس سعی کنید درس هایی که نیاز به تمرکز بیشتر و انرژی بالاتری دارند، حتماً در ابتدای برنامه خود به انجام برسانید تا به دور از احساس کسالت و خستگی بتوانید آنها را به طور کامل فرا بگیرید.

9. گیر نکنید!

گاهی اوقات بر سر یک مسئله یا یک تکه از مبحث درسی آنقدر انرژی و زمان صرف می کنیم که وقتی برای مطالعه ادامه درس باقی نمی ماند؛ نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که وقتی نمی‌توانید یک سوال را حل کنید یا بخشی از درس را متوجه نمی شوید، آن را رها کنید و ادامه مطالب را مطالعه نمایید. سپس زمانی که برنامه شما به اتمام رسید، می توانید با خیال راحت و بدون ترس از این که ادامه فعالیت های تان به تعویق بیفتد، به بررسی و حل مشکل بپردازید. توقف بیش از اندازه بر سر یک موضوع ذهن شما را آنقدر درگیر می کند که دیگر نمی توانید ادامه برنامه خود را به درستی انجام دهید.

جلوگیری و درمان اهمال کاری در درس خواندن کار سخت و پیچیده‌ای نیست، به علاوه آنقدرها هم که فکر می‌کنید نیاز به انجام کار خارق العاده ای ندارد! اغلب اوقات راه حل مشکلات همان گزینه هایی هستند که ما تصور می‌کنیم بسیار پیش پا افتاده می باشند، اما همین گزینه های ساده می تواند کمک بسیار زیادی به حل مشکل شما بنماید.

توقف بیش از اندازه بر سر یک موضوع ذهن شما را آنقدر درگیر می کند که دیگر نمی توانید ادامه برنامه خود را به درستی انجام دهید

بهترین راه درمان اهمال کاری تحصیلی

شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، قطعاً دوست دارید با تنبلی و اهمال کاری برای همیشه خداحافظی کنید و خودتان را پرتلاش تر از همیشه ببینید. خب، من برای شما یک پیشنهاد فوق العاده دارم!

با توجه به این که علاوه بر شما تعداد بسیار زیادی از افراد هرروزه به دنبال ترک تنبلی خود هستند و درخواست های بیشماری از ما داشتند، تصمیم گرفتیم بسته ای کامل و جامع درباره همین موضوع به نام “خداحافظی با تنبلی و اهمال کاری” برایتان تهیه کنیم که بتوانید با استفاده از تکنیک ها و راهکارهایی که در آن بیان می شود، به راحت ترین شکل ممکن این ویژگی را از درون خود پاک کنید و مثل افراد موفق دنیا بدرخشید! راستی، حتی می توانید یکی از درس های این محصول را هم به طور رایگان دریافت کنید!

پس همین الآن اولین گام برای درمان تنبلی خود را بردارید؛ نگذارید همین اهمال کاری و به تعویق انداختن کارهای شما مانع تهیه این دوره شود و برای همیشه تنبل بمانید! چرا که همان طور که گفتم می توانید یکی از دروس آن را رایگان هم دریافت کنید و دیگر بهانه ای هم برایتان وجود ندارد؛ اگر این کار را انجام ندهید، مطمئن باشید که شما هرگز با تنبلی و اهمال کاری خود خداحافظی نخواهید کرد! برای تهیه این محصول، روی پکیج جامع درمان اهمال کاری کلیک کنید. موفق باشی

دوره درمان تنبلی و اهمال کاری

Academic procrastinationپاسخ به سوالات

 1. پریسا رشیدی

  عالی بود

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image