چگونه تنبلی را کنار بگذاریم؟

چگونه تنبلی را کنار بگذاریم؟ احتمالاً این سوال را تا کنون بارها و بارها از خودتان پرسیده باشید. اما تا الآن چند بار برایتان پیش آمده که تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید اما موقع انجام دادن آن خیلی راحت دست از کار کشیدید؟ چند بار از جمله معروف “از شنبه شروع می‌کنم” استفاده کردید؟ تنبلی تا به الآن چه بلاهایی سر شما آورده است؟ به شما تبریک می گویم؛ چون در جای درستی قرار دارید. شما در این مقاله به خوبی یاد خواهید گرفت که تنبلی خود را درمان کنید و با آن برای همیشه خداحافظی کنید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • تنبلی چیست ؟
 • مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی
 • تفاوت تنبلی و اهمال کاری
 • علت تنبلی
 • عواقب تنبلی
 • درمان تنبلی در اسلام
 • درمان تنبلی
 • تست آنلاین تنبلی
 • بهترین راه درمان تنبلی
تکنیک های درمان تنبلی
تکنیک های درمان تنبلی

تنبلی چیست؟

اگر شما برای کارهایتان از خودتان علاقه نشان نمی‌دهید و مرتباً آن ها را به آینده موکول می‌کنید و احتمالاً انجامشان نمی‌دهید، با عرض معذرت یک انسان تنبل هستید! اکثر محققان هم بر این باور هستند که عدم فعالیت بدنی، به معنای تنبلی است.

یک سوال؟ چقدر در زندگیتان به آدم هایی برخورد کرده اید که همیشه کارهایشان را به تعویق می‌اندازند و یا در آخرین لحظات، آنها را انجام می‌دهند و هرگز هم نتیجه مطلوب را نمی‌گیرند؟

چند بار شده بخاطر بی حالی و یا بی حوصلگی کاری را انجام نداده اید و بعدها حسرت و افسوس آن را خورده اید؟ قطعاً بارها به خاطر همین تنبلی ها و بی حالی ها از موفقیت دور شده اید و جز حس و حال بد چیزی برایتان باقی نمانده است.

تنبل کیست
تنبل کیست

مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

بعضی از افراد معتقد هستند که عامل اصلی تنبلی، بی حوصلگی است و بعضی دیگر هم در مقابل می‌گویند تنبلی و بی حوصلگی در کنار همدیگر قرار دارند و نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم کدام یک باعث به وجود آمدن دیگری می‌شود. مهم نیست که تشخیص بدهیم کدام یک از این دو عامل بر دیگری مقدم است.

در واقع چیزی که برای ما اهمیت دارد این است که بتوانیم این تنبلی را از بین ببریم تا از مشکلاتی که ممکن است برای ما ایجاد کند جلوگیری کنیم. عقیده اصلی من این است که بی حوصله بودن باعث می‌شود تنبلی به دنبالش بیاید. در واقع شما زمانی که حال و حوصله انجام دادن کاری را ندارید به سراغش نمی‌روید و به این ترتیب تنبلی ایجاد می‌شود پس مهم این است که ما بتوانیم عوامل بی حوصلگی را شناسایی بکنیم و برای هر کدام، یک راهکار مناسب پیدا کنیم.

عوامل زیادی هستند که ناخواسته باعث می‌شوند که ما دچار بی حوصلگی و بی حالی شویم که تصمیم داریم با همدیگر به بررسی چند مورد از آنها بپردازیم و بگوییم که چگونه باید با تنبلی و بی حوصلگی مبارزه کنیم؟

مشاوره تخصصی واتساپ

تفاوت تنبلی و اهمال کاری

شاید تا الآن فکر می‌کردید این دو کلمه مترادف هم هستند و فرقی با یکدیگر ندارند. بله این دو از یک خانواده هستند اما تفاوت های جزئی با هم دارند که اکنون به آن ها می‌پردازیم.

یک بار دیگر تعریف تنبلی را نگاه کنید: اگر شما برای کارهایتان از خودتان علاقه نشان نمی‌دهید و مرتباً آن ها را به آینده موکول می‌کنید و احتمالاً انجامشان نمی‌دهید، با عرض معذرت یک انسان تنبل هستید. اکثر محققان هم بر این باورند که عدم فعالیت بدنی، به معنای تنبلی است.

اما اهمال کاری یعنی کاری که الآن باید بکنید را نمی‌کنید. حالا یا هیچ کاری نمی‌کنید و یا کار دیگری به جای آن انجام می‌دهید.

مثلاً اگر دانش آموز هستید، تصور کنید که فردا امتحانی دارید که هیچ چیز از آن بلد نیستید و الآن به جای اینکه درس برای آن امتحان را بخوانید، مشغول نوشتن تکالیف هفته بعدتان هستید.

درست است که شاید کار جایگزینتان کار بدی که نباشد هیچ، بلکه بسیار مفید هم باشد! اما در آن زمان لازم است شما کار دیگری انجام دهید و نه هیچ کار دیگری… پس به این کار دقیقاً اهمال کاری می‌گویند.

پس تفاوت تنبلی و اهمال کاری دقیقاً همین جاست که در تنبلی شما اصلاً کاری انجام نمی‌دهید و فعالیتی ندارید، ولی در اهمال کاری ممکن است کاری انجام دهید، اما کاری که در آن زمان سودی برای شما ندارد.

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید درباره اهمال کاری و راه های درمان آن بیشتر بدانید، حتماً مقاله تکنیک های درمان اهمال کاری را هم مطالعه کنید.

اهمال کاری چیست
اهمال کاری چیست

علت تنبلی

اولین قدم برای درمان و دوری از تنبلی شناخت علل آن است که تا شناخت از دلایل تنبلی حاصل نشود مبارزه با تنبلی نیز به سختی پیش میرود. زمانی را تصور کنید که طبیب میخواهد بیماری را درمان کند اما درد بیمار را نمی داند؛ خب در این صورت چطور میتواند دوایی را تجویز کند در حالی که علت و ریشه بیماری را نمی داند؟

فکر کنم متوجه اهمیت شناخت علل تنبلی شده اید همانند طبیب باید ریشه آن را بدانیم تا در زمان مناسب بتوانیم دوای متناسب با آن را تجویز کنیم یعنی بتوانیم مقابله خوبی با علت تنبلی داشته باشیم.

اولین قدم برای درمان تنبلی
اولین قدم برای درمان تنبلی

1. مغز ما، عامل اصلی ایجاد تنبلی!

خب شاید اصلاً یک درصد هم به این موضوع فکر نکرده باشید، اما کاملاً واقعیت دارد. البته باید بدانیم که به طور کامل حق دارد! می‌پرسید چرا؟ تصور کنید مغز شما در هر ثانیه در حال تحلیل میلیون ها دستور است که از نقاط مختلف بدن شما به سمت آن ارسال شده اند و تمام این کارها را در حالی انجام می‌دهد که کمترین میزان انرژی را از مواد غذایی که مصرف می‌کنید، دریافت می‌کند پس کاملاً حق دارد که بخواهد در مصرف انرژی صرفه جویی داشته باشد و چه راهی بهتر از اینکه شما کمتر فعالیت کنید؟

2. بیش از توانتان از خودتان توقع دارید!

وقتی از خودتان انتظارات عجیب و غریب دارید و می‌خواهید کارها را به بهترین نحو انجام دهید، در حالی که شاید توانایی و مهارت های لازم را ندارید، بهترین دلیل برای تنبلی فراهم می‌شود و مدام به بهانه این که من هنوز آماده نیستم، انجام آن کار را به تأخیر می اندازید و این مصداق بارز تنبلی محسوب می‌شود.

داشتن توقع بیش از حد از خود باعث اهمال کاری می شود
داشتن توقع بیش از حد از خود باعث اهمال کاری می شود

3. اطرافیان تنبل

“شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین زمان را با آنها می‌گذرانید.” این جمله ای است که خیلی از افراد صاحب نظر و موفق دنیا می‌گویند و طی تحقیقاتی به آن رسیده اند. کمی با خودتان در مورد این جمله تفکر کنید. آیا در مورد شما صدق می‌کند؟

فکر نمی‌کنم کسی باشد که بگوید این جمله در او صدق ندارد چون واقعاً بعید است. وقتی بیشترین زمانتان را با گروهی بگذرانید که مذهبی باشند، ناخودآگاه و به مرور زمان عقاید شما هم به سمت آنها کشیده می‌شود و شما هم به فردی مذهبی تبدیل می‌شوید. و برعکس، اگر اطرافیان شما همه اهل خوش گذرانی و کارهای نه چندان جالب باشند، کم کم شما هم شبیه به آنها خواهید شد. در این مورد شک نکنید.

خود من شاید تا چند وقت پیش به این موضوع شک داشتم و فکر می‌کردم می‌توان اطرافیان نه چندان خوب هم داشت و همچنان خوب ماند! اما تأثیر این جمله به گونه ای برایم ثابت شد که دیگر از این فکرها نکنم!

خب، با ذکر این نکات، وقتی اطرافیان شما افرادی تنبل و اهمال کار باشند، چه اتفاقی برای شما می‌اُفتد؟ فکر نمی‌کنم دیگر نیازی به پاسخ این سوال باشد! پس حتماً حواستان به دوستان و اطرافیانی که برای خود انتخاب می‌کنید باشد.

شما میانگین پنج نفری هستید مکهک بیشترین وقت را با آن ها می گذرانید
شما میانگین پنج نفری هستید مکهک بیشترین وقت را با آن ها می گذرانید

4. سنگ بزرگ نشانه نزدن است!

گاهی اوقات انتخاب کارهای خیلی بزرگ باعث می‌شود ما تبدیل به فرد تنبلی شویم. کارهای بزرگ سختی های زیادی به همراه دارند و  ما هم که حس و حال انجام کار بزرگ را نداریم! بنابر این خیلی راحت دست از کار می‌کشیم و عقب نشینی می‌کنیم و به همین سادگی تبدیل به یک فرد تنبل می‌شویم.

البته گاهی ذهن ما نیز در بزرگ نشان دادن آن کار تاثیر گذار است و به قدری آن را سخت و دشوار نشان می دهد که ما قدمی برای انجام آن کار بر نمی داریم و تنبلی ما با بزرگ جلوه دادن آن کار آغاز می شود.خ

5. اهمیت تغذیه در تنبلی

یکی از مهم ترین عواملی که به شدت میزان انرژی شما را تحت کنترل دارد و می‌تواند باعث شود که به طور کامل دست از انجام دادن کارها بکشید یا این که برعکس، شما را حسابی پر انرژی و سرحال کند تا بتوانید فعالیت های روزانه تان را به بهترین شکل ممکن انجام بدهید، تغذیه شماست. اکثر افراد از اهمیت این موضوع غافل هستند و در واقع در طول روز هر چیزی که به دستشان بیاید را مصرف می‌کنند و به عنوان مواد غذایی روزانه از آن استفاده می‌کنند.

نکته ای که باید اینجا به آن اشاره کنیم این است که هر شخصی متناسب با ویژگی های بدنی که دارد، باید دوره خاصی از تغذیه را برای خودش ایجاد بکند. منظور ما از  خاص، غذاهای پر هزینه و یا خیلی مخصوص نیست! بلکه منظور ما رعایت نکات ریز است، نکاتی که شاید خیلی از اشخاص به آن توجه نداشته باشند و همین علت باعث بروز کسالت در وجود آنها می‌شود. منظور اصلی ما این است که هر فردی با توجه به نیازهای بدن خود، غذاهایی را که با ذائقه و طبع او سازگار است انتخاب کند و با مصرف آنها از میزان این کسالت و بی حالی تا حد زیادی کم کند.

چرا تنبلی میکنیم؟
تغذیه در تنبلی ما تاثیر گذار است

6.عواملی که سردرگمی ایجاد می‌کنند

خیلی از افراد بین انتخاب های متعدد سردرگم می‌مانند و یا دست به کارهایی می‌زنند که باعث سردرگمی آنها می‌شود. در این گونه مواقع انرژی فرد تا حد زیادی کاهش خواهد یافت زیرا دستورالعمل مشخصی برای انجام کار مورد نظر خود ندارد به همین علت نمی‌تواند انتخاب درستی انجام بدهد و مسیر مشخصی را تعیین کند و از همین رو دچار احساس کسالت و بی حالی می‌شود.

برای جلوگیری از بروز این مشکل سعی کنید در همه موارد مسائل را به طور کامل شفاف سازی کنید و همه جنبه های آن را مد نظر قرار دهید و در نهایت یک مسیر مشخص و برنامه ریزی شده را به سمت جلو حرکت بدهید تا دچار سردرگمی و در نتیجه افت میزان انرژی نشوید. اینکه به درستی بدانید چه می‌خواهید و قرار است چه کاری برای رسیدن به آن انجام دهید، موجب می‌شود که تا حد زیادی از این احساس کسالت کاسته شود.

7.کمبود تفریح

افراط و تفریط در هر زمینه ای می‌تواند مضر باشد، باید حد اعتدال را رعایت کرد. به این معنا که افراد باید به آرامش و سلامت روانی خود نیز اهمیت دهند. اگر شما به طور مداوم درگیر مسائل کاری بوده و زمان کافی را به استراحت ذهنی خود و تفریحات مورد علاقه تان اختصاص ندهید، بدون شک بعد از مدتی دچار افت انرژی شدید و کسالت بسیار زیادی خواهید شد.

بنابراین بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکلات تا می‌توانید به یک برنامه ریزی درست و صحیح که همه جنبه های زندگی تان را در برگرفته حساسیت به خرج دهید. برنامه‌ای که بتواند تمام ابعاد نیازهای روحی شما را تأمین کند. در مقاله دلایل تنبلی خیلی بیشتر به این موارد پرداخته ایم که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید. در ویدئوی زیر هم 7 دلیل اینکه چرا ما تنبلی می کنیم را مرور می کنیم و می توانید آن را مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

عواقب تنبلی

تنبلی و اهمال کاری، قطعاً عواقب بسیار زیادی برای ما به همراه خواهد داشت که در ادامه به برخی از مهم ترین های آن ها اشاره می کنیم:

1. کاهش اعتماد به نفس

یکی از بزرگترین عواقبی که تنبلی کردن برای ما به همراه می‌آورد، از دست دادن و یا حداقل کاهش اعتماد به نفس است. می‌دانید چرا؟ چون وقتی نتوانیم کارها را به درستی انجام دهیم و مدام آنها را به عقب بیندازیم، ذهنمان باور می‌کند که ما انسان بی عرضه ای هستیم و نمی‌توانیم به خوبی از پس کارها بر بیاییم در نتیجه اعتماد به نفسی که در وجود ما است از بین می‌رود و تبدیل به یک فرد در اصطلاح “توسری خور” می‌شویم. پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله علائم کمبود اعتماد به نفس را مطالعه کنید تا بهتر متوجه شوید که افراد بی اعتماد به نفس چه نشانه هایی دارد.

اهمال کاری، اعتماد به نفس افراد را از بین می برد
اهمال کاری، اعتماد به نفس افراد را از بین می برد

2. تنبل ها هرگز موفق نمی‌شوند!

تا کنون شنیده اید که فرد تنبلی به موفقیت رسیده باشد؟ اصلاً به نظر شما می‌شود که با وجود تنبلی به موفقیت برسیم؟ مثلاً در خانه خودمان بخوریم و بخوابیم و یک دفعه به ما خبر برسد که شما موفق شده اید!

بله این اتفاق ممکن است! البته به شرطی که در یک قرعه کشی بزرگ برنده شویم که احتمال آن یک در میلیارد است! بگذریم. حداقل من که تا کنون هیچ فرد تنبلی را ندیده ام که موفق شده باشد پس شما هم هیچ وقت این انتظار بیجا را از خودتان نداشته باشید.

اگر فرد تنبلی هستید، باید فقید موفقیت و اهدافتان را بزنید
اگر فرد تنبلی هستید، باید فقید موفقیت و اهدافتان را بزنید

3. تنبلی، عامل افسردگی

همان طور که پیش تر هم گفتم، افرادی که بیش از حد تنبلی و اهمال کاری می‌کنند، در نهایت اعتماد به نفس خود را از دست خواهند داد. خب به نظر شما، کسی که اعتماد به نفس نداشته باشد و البته برای انجام هیچ کاری هم پیش قدم نشود، آیا می‌تواند زندگی عادی و رو به روالی داشته باشد؟ مسلماً جواب منفی است. نه تنها این فرد زندگی عادی نخواهد داشت، بلکه افسردگی هم بر او چیره می‌شود و کم کم، تبدیل به یک فرد کاملاً تنها، بی حال، شکست خورده و افسرده می‌شود. فکر می‌کنم این عاقبت بتواند ما را تا حدودی از تنبلی بترساند و رو به جلو پیش ببرد. درست است؟

تنبلی بازهم عواقب بدی دارد؟

جواب ما “بله” است! تنبلی آنقدر آخر و عاقبت های بدی دارد که اگر بخواهیم آنها را نام ببریم، خودش یک مقاله می‌شود! در این مقاله به 3 مورد از مهم ترین های آنها اشاره کرده ایم، اما اصلاً به این 3 مورد اکتفا نکنید چرا که یکی از بهترین راه های ترک یک عادت بد، این است که از آن و عواقبش بترسیم پس تا می‌توانید درباره عواقب تنبلی تحقیق کنید و درباره آن مطالعه کنید چون به شما کمک بسیار زیادی در راه ترک تنبلی و رسیدن به موفقیت خواهد کرد.

درمان تنبلی در اسلام

همان طور که می‌دانید تنبلی و اهمال کاری در اسلام هم به شدت نکوهش شده و معصومین هم آن را سدی بزرگ برای رسیدن به موفقیت می‌دانستند. در ادامه به چند مورد از این احادیث اشاره خواهیم کرد…

 • آفت موفقیت، تنبلى است. (امام علی علیه السلام)
 • امیر المؤمنین علیه السلام: سستى و تنبلى، آخرت را تباه مى‌کند.
 • امام باقر علیه السلام: کسی که در کار دنیا تنبل باشد، در کار آخرتش تنبل تر خواهد بود.
 • در معاش دنیوی خود تنبلی مکن که سربار دیگران باشی. (امام صادق علیه السلام)
 • از دو خصلت بپرهيز: بى حوصلگى و تنبلى؛ زيرا اگر بى حوصله باشى، بر حق شكيبايى نكنى و اگر تنبل باشى، حقى را ادا نكنى. پیامبر اکرم (ص)
 • تنبلى و سستى، دشمن کار و عمل است. (امام صادق علیه السلام)

اگر بخواهم بازهم از این احادیث برایتان نقل کنم، مسلماً آنقدر طولانی می‌شود که از موضوع اصلی خود خارج می‌شویم! دیدید؟ اهمیت تنبلی به قدری زیاد است که معصومین ما هم احادیث بسیار زیادی در این باره نقل کرده اند. خب، حالا که متوجه شده ایم تنبلی تا این حد می‌تواند ما را از موفقیت دور کند، موافق هستید برویم سراغ راه های درمان آن؟

آفت موفقیت، تنبلی است
آفت موفقیت، تنبلی است

راه های درمان تنبلی

بعد از آشنایی با اینکه چرا ما تنبلی می کنیم نوبت به تکنیک های رفع تنبلی و اهمال کاری می رسد که به ما کمک می کنند تا تنبل و کسل نباشیم و ما در این بخش 5 راه درمان تنبلی را بیان می کنیم.

چگونه تنبلی را کنار بگذاریم؟

 1. سریع عمل کنید با agile
 2. با کارهای کوچک شروع کنید
 3. اهدافتان را مرور کنید
 4. مراقب اطرافیانتان باشید
 5. آینده نگر باشید

1. سریع عمل کنید با agile!

تکنیک چابکی یا در اصطلاح اجایل، تکنیک فوق العاده کاربردی و البته مهم برای ترک و درمان تنبلی است. این تکنیک به ما چه می‌گوید؟

بگذارید با مثالی ساده این تکنیک را توضیح دهم. تصور کنید شما 7 روز زمان دارید که مثلاً پاورپوینتی برای ارائه در یک جمع مهم آماده کنید. خب، این 7 روز را به سه زمان دو روزه تقسیم کنید. یعنی به جای این که منتظر باشید تا 7 روزتان به انتها خودش برسد و شما تازه یاد آن بیفتید، فقط و فقط دو روز زمان برای خودتان تعیین کنید.

شما در آن دو روز مشخص شده باید پاورپوینتتان را آماده کنید. به هیچ قیمتی سر این قضیه کم نگذارید. دقیقاً در پایان دومین روز، کارتان انجام شده باشد. بعد از اینکه کارتان تمام شد، یک بررسی مجدد بکنید و ببینید که کم و کاستی های آن چیست و دوباره دو روز دیگر روی آن زمان بگذارید و بار سوم هم این کار را تکرار کنید.

خب شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تکنیک اجایل بیشتر برای افزایش بازدهی و بهتر انجام شدن کارهاست و چه ارتباطی با رفع تنبلی دارد؟

بله درست است، برای هردوی آنها هست اما انصافاً، خودتان چند بار این اتفاق برایتان افتاده که کاری را که زیاد زمان داشتید را مدام به آینده موکول کردید و در انجام آن اهمال کاری کرده اید و احتمالاً در نهایت هم آن را انجام ندادید؟

وقتی زمان را به مدت های کوتاه تری تبدیل کنیم و خودمان را وادار کنیم که کاری را انجام دهیم، هم احتمال انجام آن کار بیشتر می‌شود و هم به مرور زمان، اهمال کاری و تنبلی از وجود ما پاک می‌شود.

تکنیک چابکی برای درمان تنبلی بسیار موثر است
تکنیک چابکی برای درمان تنبلی بسیار موثر است

2. با کارهای کوچک شروع کن

حواستان باشد که برای درمان و رفع تنبلی به هیچ وجه نباید ناگهان سراغ کارهایی بروید که بزرگ هستند و ممکن است آنها را انجام ندهید. همان طور که گفتیم سنگ بزرگ نشانه نزدن است و اگر از کارهای کوچک و راحت شروع کنیم، کم کم می‌توانیم به موفقیت های بزرگ هم دست پیدا کنیم.

3. اهدافتو مرور کن

همیشه همین طور است که وقتی اهدافمان را در ذهنمان مرور می‌کنیم، پر از انرژی و انگیزه می‌شویم و دوست داریم هر چه سریع تر در راه رسیدن به آنها گام برداریم. درست نمی‌گویم؟

اهداف برای ما مثل قطب نما عمل می‌کنند همان طور که قطب نما به فردی که در بیابان گم شده کمک می‌کند تا مسیرش را به درستی پیدا کند، اهداف ما هم کمکمان می‌کنند تا مسیر موفقیت خود را به خوبی پیدا کنیم و بدانیم باید به کدام سمت برویم پس اگر می‌خواهید هم به اهدافتان برسید و هم تنبلی را کنار بگذارید، حتماً همیشه در حال مرور کردن اهدافتان باشید.

اهداف برای ما مثل قطب نما عمل می کنند
اهداف برای ما مثل قطب نما عمل می کنند

4. حواست به اطرافیانت باشه

فکر نمی‌کنم دیگر نیازی به توضیح این راه درمان تنبلی نباشد چراکه همان طور که پیش تر هم گفتم “شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین وقت را با آنها می‌گذرانید.”

وقتی زمان خود را با افرادی بگذارید که پرنشاط و با انرژی هستند، امکان ندارد شما تبدیل به فردی تنبل و اهمال کار شوید. پس حواستان باشد که اطرافیان شما چه کسانی هستند. اگر نمی‌خواهید تنبل باشد، پس دور و برتان را از افراد فعال و پرانرژی پر کنید و دور افراد تنبل را خط بکشید.

5. آینده نگر باش

خیلی وقت ها علت تنبلی ما این است که به عواقبش فکر نمی‌کنیم و اصلاً متوجه نیستیم چه تأثیراتی می‌تواند بر آینده ما داشته باشد پس بهترین کار این هست که حتماً با خودتان خلوت کنید و فکر کنید اگر با همین برنامه جلو بروید به کجا خواهید رسید. آیا دنبال ساختن آینده تان به بهترین نحو هستید یا قصد دارید یک فرد معمولی باشید؟

موفقیت - چگونه تنبلی را کنار بگذاریم؟

شک نکنید که می‌توانید با رعایت نکات ساده همین مقاله در رویاهایتان زندگی کنید و به اهدافتان دست پیدا کنید. اگر شما نیز با تکنیک خاصی توانسته اید تنبلی خودتان را کنار بگذارید، خوشحال می شویم آن را پایین همین مقاله در بخش نظرات با ما نیز به اشتراک بگذارید. اما قبل از آن، شما دو کار بسیار مهم باید انجام دهید.

تست تنبلی

اولین کار انجام تست تنبلی است؛ همان طور که گفتیم شما می توانید با انجام این تست به خوبی متوجه شوید که چه میزان از تنبلی و اهمال کاری در وجود شماست و تا چه حد تنبل هستید. پس همین الآن آن را انجام دهید.

تست آنلاین تنبلی

با انجام این آزمون از میزان تنبلی خود در وجودتان آگاه خواهید شد.

نکته مهم 1: در طی پاسخ به سوالات آن چیزی که واقعاً هستید را انتخاب کنید نه آنچه دوست دارید باشید.

نکته مهم 2: با نگاه و تفکر دقیق به سوالات پاسخ بدهید.

آماده اید آزمون رو شروع کنیم؟

بهترین راه درمان تنبلی

شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، قطعاً دوست دارید با تنبلی و اهمال کاری برای همیشه خداحافظی کنید و خودتان را پرتلاش تر از همیشه ببینید. خب، من برای شما یک پیشنهاد فوق العاده دارم!

با توجه به این که علاوه بر شما تعداد بسیار زیادی از افراد هرروزه به دنبال ترک تنبلی خود هستند و درخواست های بیشماری از ما داشتند، تصمیم گرفتیم بسته ای کامل و جامع درباره همین موضوع به نام “خداحافظی با تنبلی و اهمال کاری” برایتان تهیه کنیم که بتوانید با استفاده از تکنیک ها و راهکارهایی که در آن بیان می شود، به راحت ترین شکل ممکن این ویژگی را از درون خود پاک کنید و مثل افراد موفق دنیا بدرخشید! راستی، حتی می توانید یکی از درس های این محصول را هم به طور رایگان دریافت کنید!

پس همین الآن اولین گام برای درمان تنبلی خود را بردارید؛ نگذارید همین اهمال کاری و به تعویق انداختن کارهای شما مانع تهیه این دوره شود و برای همیشه تنبل بمانید! چرا که همان طور که گفتم می توانید یکی از دروس آن را رایگان هم دریافت کنید و دیگر بهانه ای هم برایتان وجود ندارد؛ اگر این کار را انجام ندهید، مطمئن باشید که شما هرگز با تنبلی و اهمال کاری خود خداحافظی نخواهید کرد! برای تهیه این محصول، روی درمان اهمال کاری و تنبلی کلیک کنید. موفق باشید…

دوره درمان تنبلی و اهمال کاری


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. بینام

  مقالتون رو خوندم نظراتم خوندم به نظر من مقاله چرته ایراداتی داره راه گشا نیست بحث اینکه یه ادم سیر هر چی هم که اصرار کنی بهش میتونه تنها چند لقمه بخوره بعدش قطعا میگه من میل ندارم ادم تنبل هم دقیقا عین ادم سیره دست خودش نیست نمیتونه این راهکارایی که شما تو مقالتون دادید مسکنه درمان نیست البته تا همینجا هم کارتون عالی بوده بالاخره یه وب سایت زدید و رفتین پی مطلب و یه زحمتی کشیدید خوبه ولی خوب لپ مطلب باز نشده صرفا یه وب سایت با یه مطلب هست پیشنهاد میکنم از چنتا ادم موفق پرسش و پاسخ کنید ببینید اونا با تنبلی چطور برخورد کردن که حالا در این نقطه هستن این کار راهگشا تره البته اگر دوستانی که سوال میکنید تحت تاثیر قرار نگرفته باشن و اغراق نفرماین اخه بعضی ها هم جوری صحبت میکنن که ادمو خنده میگیره در نهایت دوستان اگه کسی موفقیت مداوم داشته باشه که این موفقیت از اون چیزی که توقع داشته باشه بیشتر باشه خودبه خود تلاش میاد من خودم تنبلی رو سراغ داشتم که حد نداشت الان به خاطر شرایط خوب کاری خودش تا نیمه شب کار میکنه دقت که کردم دیدم از کارش توقع 3 تا 4 تومن داشته الان خوب رو 18 تومن میچرخه شما هم اگه تو اطرافیان دقت کنید میتونید ببینید

  پاسخ دادن
 2. erfan22233

  به نظر من بهترین راهکار برای ترک تنبلی ورزش هست که خیلی موثره

  پاسخ دادن
 3. محمد رضا شریفی

  سلام میخواستم یکی از راه های درمان تنبلی را به توبه کردم چون خودتون تو مقاله گفته بود میتونید نظرتون رو بگید خوب‌ با مثال شروع می کنم فرض کنید که قراره از امشب مسواک زدن رو شروع کنید اما اصلا حوصله ندارید تون بی حوصلگی باید هر جوری شده برید و مسواک بزنید از فردا به بعد انگار یه حسی میگه باید مسواک بزنید واین کار و دیگه تکرار میکنی

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر مناسبتون. موفق باشید

 4. Donya

  اونقدر تنبلم که حتی حال نداشتم این مطلب رو تا آخر بخونم:|

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   متاسفانه تنبلی دقیقا همین کار رو با افراد میکنه…پیشنهاد میکنم حتما بخونید راهکارها رو و ازشون به بهترین نحو استفاده کنید

 5. sabahi

  عالی و تاثیرگذار….
  خیلی ممنون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   خوشحالیم که مقاله مورد استقبالتون قرار گرفته…موفق باشید

 6. بیتا محمدیان

  با سلام خدمت شما بسیار مقاله ی جذاب و عالی بود به نظر من تنبلی و اهمال کاری و افسردگی ۳ برادر لاینفک هستند که اگر در کنار هر شخصی قرار بگیرند ۴ برادر نا گسستنی می شوند که هیچ موقع نمی توانید از این ۳ برادر جدا شوید پس باید جنبید هواپیمای پرواز به موفقیت منتظر است فرودگاه مرتب اعلام میکند هواپیما اماده ی پرواز است دوست من جا نمانی پرواز بعدی زمانش را اعلام نکردند یالا تصمیم بگیر خیلی خوشحالم که بالاخره تصمیم گرفتی امیدوارم هم پرواز خوبی برایت باشم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از نظرتون
   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 7. محمدجواد زارعی

  افراد تنبل همیشه فکر میکنن که خیلی سبک زندگی راحتی دارن و هیچ کس مثل اون ها لذت نمیبره
  فکر میکنن که دیگران که در حال تلاش برای هدفشون هستن خیلی زندگی سختی خواهند داشت اما افراد
  تنبل به یک چیز هرگز توجه نکرده اند ، این که در آینده زندگی آن ها به وسیله ی همین تنبلی نابود خواهد شد. فرد تنبلی که ورزش نمیکند ، فرد تنبلی که برای کسب و کارش تلاش نمیکند ، فرد تنبلی که برای بدست آوردن ثروت بیشتر تلاش نمیکند . شما چه آینده ای برای این شخص تصور میکنید؟
  کل این متن در جمله ی زیبای زیر خلاصه میشه
  بنجامین فرانکلین : فراغتی که انسان پر تلاش بدست می آورد هرگز نصیب افراد تنبل نخواهد شد

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از نظر فوق العادتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 8. حسین بیات

  سلام میخوام یه توصیه به تمام خوانندگان این مقاله بکنم خواهشا این 5تا روش برای کنار گذاشتن تنبلی رو حتما انجام بدن وبه توصیه های اهل بیت علیهم السلام هم توجه بکنند یه تشکر وخداقوت هم به خانم معصومه تیموری باید بگم بابت مقاله مفیدشون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 9. ر. نژادشجاعی

  با سلام خدمت شما؛
  ممنون از مقاله خوبتون ، واقعا نکات خوبی داشت و واقعیت اینه که افراد یا موفقن یا تنبل و اهمال کارن که درصد افراد دوم خیلی بیشتره ؛ من خودم دومورد از این علایم تنبلی رو دارم یکی کمال گرایی یکی هم کمبود تفریح ؛ همش دنبال اینم مطالبم رو کامل کنم بعدش شروع کنم و همین باعث میشه اصلا تفریح نکنم، خداروشکر که با خوندن این مقاله تونستم دلیل اهمال کاری خودم رو متوجه بشم و دنبال حل کردنش باشم تاان شاالله موفق بشم …
  به امید موفقیت تک تک شما عزیزان
  باتشکر از شما بابت مقاله های کاربردیتون …

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر
   ممنون از نظرتون
   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 10. رقیه کریمی

  سلام کسی که میخواد استاد برتر بشه باید تنبلی و اهمال کاری را کنار بذاره تا بتونه به موفقیت برسه

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله دقیقا همین طوره…خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 11. سمیه نوری

  قانون ۵ ثانیه هم فکر میکنم بشدت میتونه کمک بکنه

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله این قانون هم فوق العاده میتونه کمک کنه…موفق باشید

 12. حسین

  سلام. برای درمان تنبلی در طب سنتی هم مطلبی وجود داره و میشه از این طریق تنبلی رو از بین برد؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام عزیزجان

   بله وجود داره. به زودی محصولی در سایت قرار میگیره که تمامی جوانب تنبلی رو بررسی میکنه و به درمان تنبلی به شدت کمک میکنه. در رابطه با مسائل طب سنتی و مزاج شناسی هم مطالب فوق العاده ای وجود داره که میتونید اون رو به زودی تهیه کرده و استفاده کنید

   موفق باشید

 13. الی بانو

  عالی بود ممنون از کمکای شما قطعا خیلی چیزا برام مرور شد.

  پاسخ دادن
 14. اس

  سلام خسته نباشی .من یه روش برای تقویت اراده پیدا کرده ام.اگه بخام اونو تو سایتتون بزارم تا دیگران استفاده کنند باید چیکار کنم؟ایا شما موافقت می کنید؟

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   وقت خوش

   چه قدر خوب

   شما می تونید به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام بدید تا کارشناسان ما مطلب شمارو بررسی کنند و در صورت تایید اون رو منتشر کنند

 15. شبنم

  علاقه محرک خیلی خوبیه

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   بله حتماٌ همین طوره

   متشکر از اشتراک گذاری نظرتون

 16. ایرج

  سلام، فوقالعاده تاثیرگذار بود مخصوصا احادیث معصومین

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   مچکر از پیامتون

   خوشحالیم براتون مفید بوده

 17. حمیده

  مطالب خوبی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام و درود بر شما
   خوشحالیم از اینکه مقاله تنبلی برای شما مفید بوده و ممنونم از اینکه با نظراتتون به ما انرژی میدید امیدوارم موفق باشید

 18. سهیلا کریمی

  مفید بود ممنون????

  پاسخ دادن
 19. علیرضا وطن پور

  سلام
  خیلی مفید و عالی بود

  پاسخ دادن
 20. Mahdi_hoseinnejhad

  عالی بود
  با خوندن این مقاله قشنگ متوجه میشیم که چرا تنبلی میکنیم و چیکار کنیم که از تنبلی دوری کنیم…

  پاسخ دادن
 21. مهدی پاکدامن

  بله واقعا بزرگترین مانع رسیدن به موفقیت همین تنبلی هست که تو خیلی از ما وجود داره و یکم داره از سرعت ما کم میکنه
  امیدوارم با اموزش و راهنمایی استاد کامل بر طرف شه
  #MP

  پاسخ دادن
 22. Pariya_amirpor

  سلام مرسی خیلی خوب بود راهکار های خوبیو برامون گذاشته بودید خیلی میتونه کمکمون کنه ممنون

  پاسخ دادن
 23. sahar aliverdi

  با سلام خیلی عالی و موثر بود مرسی از راهکار های خوبتون و اینکه با نوشتن عواقب تنبلی یه تلنگری بهمون زدین♡♡

  پاسخ دادن
 24. محمد حسرتی

  سلام موضوع تنبلی موضوعی است مهم که تقریبا همه به اون مبتلا هستند که با یادگیری این روشهای ساده میشه با تنببلی مقابله کرد.

  پاسخ دادن
 25. سعید

  خیلی مفید بود.خیلی ….
  ویژه قسمت سریع عمل کردن
  (برایشان تریسی هم میگفت که برای تنبلی نکردن,وقتی با کاری مواجه شدی هی به خودت بگو,همین الان انجامش بده)

  پاسخ دادن
 26. محمد

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت خانم تیموری
  خیلی خوشحالم که همکلاسی ها یی مثل خانم تیموری دارم
  مطالب مصالبی بسیار مفید بودند و خدا را شکر که در این مقاله با همچین حدیث لذت بخشی برخوردکردم
  واقعا موفق باشید…

  پاسخ دادن
 27. لیلارفیعی

  رفیعی
  سلام خسته نباشید واقعا عالی وخوب و من خودم بعضی مواقع به علت تنبلی کارهام عقب میداختم و خدا شکر که تونستم مبارزه کنم و تشکر از این مقاله زیبا

  پاسخ دادن
 28. Ali

  سلام
  خیلی ممنون از راهکارهای رفع تنبلی به خصوص سریع شروع کردن خیلی میشه استفاده کرد. به نظر مشکل اساسی ما اصلا شروع کردنه وقتی شروع میکنیم میبینیم که هم به ادامه دادن علاقه داریم هم به سرانجام رسوندن.
  ممنون و متشکر?

  پاسخ دادن
 29. Maryam sardari

  سلام دوستان این مقاله خیلی پرکاربرده و موضوعی رو انتخاب کردید که اکثریت توی خیلی از شرایط با اون درگیرن و تشکر از راهکارهای خیلی خوبتون و ممنون از تیم گام برتر و ممنون از خانم تیموری عزیز بابت زحمتی که برای این مقاله کشیدن?

  پاسخ دادن
 30. محمدرضا مختاری

  سلام
  مثل همیشه عالی بود
  واقعا میشه با این کارهای ساده تنبلی را از بین برد
  فقط باید شروع کرد
  ممنون از زحمتتون

  پاسخ دادن
 31. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خسته نباشید خانم تیموری مقالتون عالیدی بود خییلیی استفاده کردم ازش

  پاسخ دادن
 32. Daniel Daneshmand

  سلام،ممنون بابت اینکه وقت گذاشتید،همیشه این راهکارهای عملی جزو بهترین پارت های مقالتونه.

  پاسخ دادن
 33. Zahra keivandarian

  به نام خدا

  مثل همیشه مطالبتون عالی و فوق العاده بود?
  آقای مصطفی مطالب خوبی را توضیح داده بود که گفته بود .تنبلی یعنی شوق انجام ندادن کاربیشتر از انجام دادن یه کار باشد.
  این مطالب خیلی برای آدم های تنبل بسیار آموزنده است
  وما باید ازاین مطالب خوب درس عبرت بگیریم
  وسعی کنیم که دیگر تنبل نباشیم

  پاسخ دادن
 34. Somayeh

  ممنون بابت مطالب مفیدتون،وبهتون تبریک میگم بابت قلم گیرایی که دارید???

  پاسخ دادن
 35. سميه قريشى

  سلام دوستان وقتتون بخير
  مثل هميشه مطالب استفاده شده كوتاه ، كليدى ودرعين حال پر بار بودن راهكارهاى تنبلى خيلى ساده بود مهم اون استارت اوليه ست كه اميدوارم هممون دست به كار بشيم ممنون از خانم تيمورى

  پاسخ دادن
 36. علی احمدزاده

  سلام
  خانم تیموری واقا مثل همیشه مقاله زیبا و تحت تاثیری داشتید ممنون مثلا من یه تکلیفی داشتم برای مدرسه گفتم فردا همون مدرسه مینویسم با خوندن این مقاله رفتم کتاب هامو اوردم و الان در حال نوشتن هستم واقا ممنونم از این مقالتون بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم
  و ممنون از تیم گام برتر

  پاسخ دادن
 37. پارسا هموله

  سلام
  واقعا با این مقاله راحت میشه فهمید که هممون تنبلیم و واقعا مطالب بدردمون میخوره مخصوصا قسمت سریع عمل کن که برای من خییییییلی تا الان مفید بوده…
  ممنون

  پاسخ دادن
 38. hadisshjli

  با عرض سلام خدمت مجموعه رويايي گام برتر
  به نكته خيلي خوبي در متن مقاله اشاره شده كه ميتونه عامل اصلي خيلي از اهمال كاري هاي ما باشه …
  ممنون از راهكار خوبتون موفق باشين?

  پاسخ دادن
 39. محدثه تیموری

  با سلام خدمت خانم تیموری عزیز.واقعا ممنونم بابت مقاله های عالی که میذارید.مقاله هاتون انقد جالبه ادم از خوندنش خسته و کسل نمیشه.من واقعا دارم سعی میکنم به توصیه هاتون تو مقاله ها عمل کنم.این مقاله به نظرم واقعا میتونه کمکم کنه .

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --