اشتباهات اعتماد به نفس که نباید انجام دهید

اشتباهات اعتماد به نفس ، کار هایی که عده ای آن ها را انجام می‌دهند به امید اینکه اعتماد به نفسشان را بالا ببرند. اما نمی‌دانند که این کارها به گونه ای نیستند که بتوانند اعتماد به نفس آن ها را بالا ببرند بلکه آن ها مشکلات عدیده دیگری را برایشان پیش می‌آورد. اعتماد به نفس به گونه ای نیست که با انجام یک کار به سرعت شکل بگیرد و با انجام کار دیگر کاهش یابد. بلکه این کارها بر اثر استمرار و گذشت زمان قوت گرفته و تاثیر گذاشته اند. همانند قطرات باران که به تنهایی یک قطره باران هستند اما با مستمر باریدن می‌توانند چاله ای را پر از آب کنند. پس فکر نکنید که با دانستن مطالب این مقاله دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس دور خواهید بود و دیگر انجام نمی‌دهید.

آنچه که در مقاله راه های اشتباه افزایش اعتماد به نفس می‌خوانید:

 1. دیگران گوسفند نیستند
 2. تحقیر دیگران
 3. حسادت
 4. تلقین منفی
 5. ترس از نه گفتن
 6. انتظار بیش از حد
 7. مقایسه کردن
 8. انباشت اطلاعات
 9. قدرت کلمات
 10. آهسته بودن صدا
 11. مشورت گرفتن 
 12. عینک بدبینی
 13. سست شدن از تمسخر
 14. کمال گرایی

1_ دیگران گوسفند نیستند

یکی از اشتباهات اعتماد به نفس دیگران را گوسفند فرض کردن است. گاهاً به این بر میخوریم که می‌گویند برای افزایش اعتماد به نفس دیگران را گوسفند فرض کنید. این راهکار بیشتر برای افزایش اعتماد به نفس برای سخنرانی مطرح می‌شود. اما به نظر شما این راه درستی است؟

اینکه دیگران را گوسفند فرض کنیم تا اعتماد به نفسمان بالا برود؟

هرچند ممکن است این روش به طور خیی کوتاه اثر گذار باشد اما این تاثیر مقطعی است و از بین می‌رود. یکی از اشتباهات بزرگ در افزایش اعتماد به نفس همین راه است.

اما قطعاً باید این را بدانید که یک انسان هیچ گاه برای گوسفندان سخنرانی نمی‌کند و با آن ها نشست و برخاست نمی‌کند و این طرز فکر نه تنها توهین به دیگران به حساب می‌آید بلکه شخصیت خود فرد را نیز نشانه گرفته است. پس هیچ گاه از این راهکار اشتباه و زود گذر استفاده نکنید.

یکی از اشتباهات اعتماد به نفس گوسفند فرض کردن دیگران است
یکی از اشتباهات اعتماد به نفس گوسفند فرض کردن دیگران است

2_ تحقیر دیگران

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس تحقیر دیگران است. که در مسیر افزایش اعتماد به نفس دیده می‌شود. عده ای فکر می‌کنند که اگر افرادی را که اعتماد به نفس بالایی دارند تخریب کنند و در جمع آن ها را به اصطلاح ضایع کنند اعتماد به نفس خودشان را افزایش داده اند.

آن ها دیگران را زیر پای خودشان می‌گذارند تا کمی به اعتماد به نفس نزدیک شوند. این کار اخلاقی نیست و به جای اینکه فرد روی خودش تمرکز داشته باشد می‌خواهد با تخریب دیگران، این تمرکز را از روی خودش بردارد. یعنی برای رشد خود و افزایش اعتماد به نفسش زمان نمی‌گذارد و از این راه اشتباه و غیر اخلاقی استفاده می‌کند.

یکی از اشتباهات اعتماد به نفس تخریب دیگران است
یکی از اشتباهات اعتماد به نفس تخریب دیگران است

3_ حسادت

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس عده ای نیز دائماً در حال حسادت هستند. این کار نه تنها آرامش را از روح و روان آن ها می‌گیرد بلکه به شدت در تضعیف اعتماد به نفسشان اثر گذار است.

حسادت به افراد این موضوع را القاء می‌کند که تو ضعیف تر از دیگران هستی و آن ها از هر لحاظ شرایط بهتری نسبت به تو دارند. قضاوت با خودتان است اگر فردی هر روز تنها یک بار در ذهن خود به فردی حسادت کند چقدر از اعتماد به نفس او باقی می‌ماند؟

حسادت کردن شاید در ظاهر مهم به نظر نیاید اما از کارهایی است که اثرات آن در بخش های مختلف زندگی نمایان می‌شود. به قدری که حتی در رفتار و نوع پوشش هم تغییر ایجاد می‌کند. در واقع افراد حسود احساس کمبود می‌کنند و خود را به همان گونه که هستند نمی‌پذیرند.

یکی از اشتباهات اعتماد به نفس حسادت کردن است
یکی از اشتباهات اعتماد به نفس حسادت کردن است

4_ تلقین منفی

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس تلقین دادن منفی به خود است. در طول روز ناخودآگاهانه حرف ها و جملاتی را به خود تلقین می‌کنیم که اثرات وحشتناکی را دارند. قطعاً با خود نمی‌گوییم: بسیار خوب حالا چند دقیقه ای را بنشینم و حرف ها و جملات منفی را به خود تلقین کنم اما ناخودآگاه این اتفاق برای ما می‌افتد.

زمانی که مدام می‌گوییم: ( این کار، کار من نیست….نمی‌توانم از پس این کار بر بیایم…نمی‌توانم) این جملات در عمل هم روی کارهای شما تاثیر منفی می‌گذارد چرا که قدرت تلقین بسیار بالا است و باید در طول روز مراقب این باشیم که در باره خودمان و توانایی هایمان حرف منفی را به کار نبریم.

به یاد داستانی افتادم که به خوبی می‌تواند قدرت تلقین را برایتان روشن کند.

تلقین منفی از اشتباهات اعتماد به نفس است
تلقین منفی از اشتباهات اعتماد به نفس است

 نقش تاثیر گذار تلقین

سال ها پیش یک زندانی از ندامتگاهی در روسیه متواری شد. پلیس روسیه او را تعقیب کرد. در این تعقیب و گریز، زندانی به ایستگاه قطار رسید. قطاری داشت به حرکت در می‌آمد که زندانی بلافاصله سوار شد و در انتهای راهرو به داخل یکی از واگن ها رفت و در را به روی خودش بست.

پلیس او را گم کرد و قطار سرعت گرفت و رهسپار مقصد شد. در همین حین زندانی که نفسِ راحتی هنوز نکشیده بود متوجه شد آن واگنی که به داخلش پریده بود، سرد خانه است!!

بسیار وحشت زده شد و اگر تا صبح آن جا می‌ماند قطعاً یخ می‌زد و میمرد. سعی کرد در را باز کند و بیرون برود، ولی در از داخل باز نمی‌شد. وحشتش بیشتر شد و در دلش می‌گفت اینجا تا صبح از سرما میمیرم.

سعی کرد با تحرک و ورزش، بدنش را تا صبح گرم نگه دارد، اگر چه چندان امیدی همه نداشت. شروع کرد به تند راه رفتن داخل واگن. در این بین، با قلم و کاغذی که از قبل در جیب داشت حالات خود را می‌نوشت.

اشتباهات اعتماد به نفس در تلقین کردن

 

یادداشت هایی که از زندانی به جا مانده چنین است:
 • داخل سردخانه قطار گیر کرده ام.خیلی می‌ترسم.تا صبح یخ می‌زنم.
 • دارم ورزش می‌کنم که بدنم را گرم نگه دارم.
 • خسته شده‌ام، یک ساعت است که اینجا راه می‌روم و بالا و پایین می‌پرم.
 • دیگر نمی‌توانم، نشسته ام و بدنم را تکان می‌دهم. خیلی سردم شده.
 • دارم یخ می‌زنم، بدنم کرخ شده.
 • پلک هام سنگین شده. احساس می‌کنم بدنم دارد مثل چوب صفت می‌شود.
 • دستانم خشک شده و دیگر نمی‌توانم بنویسم.

فردا صبح قطار به مقصد رسید؛ ماموران قطار وقتی در واگن را باز کردند با مردی مواجه شدند که کف واگن افتاده و جان داده بود.

اما نکته شایان توجه این بود که سرد خانه خاموش بود. بله خاموش!!!

آن زندانی فقط از هول اینکه (اینجا سرد خانه است و من به زودی یخ می‌زنم) مرده بود. او چنان به خود تلقین کرده بود که از سرما می‌میرد و به قدری وحشت داشت که جان داد. نقش تلقین بسیار مهم و حیاتی است. چه تلقین مثبت باشد و چه تلقین منفی در هر صورت بخش قابل توجهی از رشد و پیشرفت ما در هر کاری به خصوص اعتماد به نفس به آن وابسته است.

البته قطعاً ما اثر تلاش و تمرین را نادیده نمی‌گیریم اما با تلقین اثر آن ها دو چندان می‌شود.

5_ ترس از نه گفتن

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس که انجام می‌دهیم این است که کمتر نه می‌گوییم و از نه گفتن به نوعی می‌ترسیم. افرادی که براحتی نمی‌توانند نه بگویند، قصد دارند به طوری رفتار کنند که رضایت طرف مقابل را جلب کنند.

زمانی که مهارت نه گفتن را نداشته باشید و به هر درخواستی که بر خلاف میل خودتان است بله بگویید در واقع پا روی اعتماد به نفس و عزت نفس خود گذاشته اید.

نه گفتن را تمرین کنید چراکه اثر بسزایی در اعتماد به نفس دارد. اگر فکر می‌کنید که برای یاد گیری این مهارت نیاز به اطلاعات بیشتری دارید به مقاله قدرت نه گفتن مراجعه کنید.

پرهیز از نه گفتن جزو اشتباهات اعتماد ب نفس است

6_ انتظار بیش از حد

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس انتظار بیش از حد است که اعتماد به نفس را کاهش می‌دهد؛ داشتن انتظار بی جا و بیش از حد از خودمان است. برخی از افراد به قدری انتظارات را از خودشان بالا برده اند که به هیچ کدام از آن ها نمی‌توانند برسند و سر شکسته می‌شوند.

زمانی که ما بیش از توانایی هایمان از خودمان انتظار داشته باشیم و به آن ها دست پیدا نکنیم؛ بعد از مدتی این باور در ما ایجاد می‌شود که از عهده هیچ کاری بر نمی‌آییم و این همان نتیجه انتظارات بی جا و بیش از حد است.

انتظار بیش از حد جزو اشتباهات اعتماد به نفس است

7_ مقایسه کردن

یکی دیگر از اشتباهات  اعتماد به نفس مقایسه کردن است که این نیز موجب کم شدن وکاهش اعتماد به نفس می‌شود. حتما شما هم دیده اید که برخی از افراد عادت دارند دائماً خودشان را با دیگران مقایسه کنند. این افراد با دیدن دیگران اولین چیزی که به ذهنشان می‌آید آنالیز کردن دیگران است تا با خود مقایسه کنند.

معمولاً این گونه مقایسه کردن ها نادرست و اشتباه است چرا که فقط با دیدن ظاهر شروع به قضاوت می‌کنند. این درحالی است که قطعاً با دیدن ظاهر افراد نمی‌توان به داده هایی درستی دست پیدا کرد تا این قضاوت به درستی صورت گیرد.

مقایسه کردن جزو اشتباهات اعتماد به نفس است

8_ انباشت اطلاعات

از دیگر اشتباهات اعتماد به نفس این است که ورودی داده های زیادی را داشته باشیم و به آن عمل نکنیم. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که به شدت اطلاعات زیادی دارد ولی به آن عمل نمی‌کنند. آن ها به اعتماد به نفس خودشان لطمه می‌زنند. اگر شما هم دانسته های خودتان را افزایش دهید و هیچ برنامه ای برای تمرین و عملی کردن آن ها نداشته باشید حس بدی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید و اعتماد به نفستان کاهش می‌یابد.

قطعاً دانستن بسیار مهم و ضروری است اما نه فقط صرف دانستن بلکه دانستنی که موجب عمل شود ستودنی است و اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش می‌دهد.

یکی از اشتباهات اعتماد به نفس علم بدون عمل است
یکی از اشتباهات اعتماد به نفس علم بدون عمل است

9_ قدرت کلمات

یکی دیگر از کارهایی که موجب نابودی اعتماد به نفس می‌شود استفاده از کلماتی است که لقلقه زبان ها شده است. کلمات قدرت بالایی دارند و بسیار در ضمیر ناخودآگاه تاثیر می‌گذارند و باور های ما را تغییر می‌دهند. مقاله قدرت کلمات را بخوانید تا دقیق تر متوجه این اشباه بزرگ افراد شوید .

بسیاری از افراد هستند که در مکالمات روزمره از کلماتی مثل :

چاکرم، مخلصم ، نوکرم، ببخشید، عذر خواهی می‌کنم و بعضاً که می‌خواهند زیاده روی کنند از کلمات غلامم، عبدم ،کوچیکتم و… بسیار استفاده می‌کنند که واقعاً هیچ کس چاکر و نوکر دیگری نیست و این کلمات هیچ بار اجرایی ندارد. متاسفانه این کلمات بار معنایی منفی دارند و افراد را از آنچه که هستند کوچک تر نشان می‌دهد.

شاید برخی فکر کنند با استفاده از اینگونه کلمات خاکی تر و خودمانی تر به نظر می‌آیند اما از تاثیر منفی آن بر اعتماد به نفسشان غافل هستند.

برخی دیگر مدام در حال غذر خواهی و طلب بخشش از دیگران هستند بدون اینکه کار اشتباهی انجام داده باشند. به عنوان مثال زمانی که می‌خواهند از مسیری تردد کنند و شخصی سد راه او قرار گرفته از برای اینکه او را متوجه این قضیه بکنند از کلمه ببخشید استفاده می‌کنند.

این کلمه شاید در ظاهر خیلی ساده به نظر بیاید و شاید فکر کنید که هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما تحقیقات بسیاری بر روی تاثیر کلمات در ضمیر ناخودآگاه انجام شده که مؤید این مسئله هستند. دوستان عزیز به جای استفاده از این گونه کلماتی که بار منفی دارند از کلمات دیگر همانند: (اجازه هست، یا اجازه میدید ما عبور کنیم) می‌توانید جایگزین کنید.

پس قدرت کلمات را در نابودی و ساخت اعتماد به نفس دست کم نگیرید و برای اصلاح آن تلاش کنید.

10_ آهسته بودن صدا

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس آهسته بودن صدا است. را می‌تواند از بین ببرد صحبت کردن با تن صدای پایین و آهسته است. آهسته بودن صدا در اکثر موارد به علت کمبودن اعتماد به نفس است که در تن صدای پایین نمایان می‌شود. اما چرا من آهسته بودن صدا را در مقاله اشتباهاتی که اعتماد به نفس را از بین می‌برد مطرح می‌کنم؟

به این دلیل که درست است تُن صدای پایین خودش از علائم کمبود اعتماد به نفس است اما همین به نوعی سد و مانع رشد اعتماد به نفس نیز هست. چراکه اگر این تُن صدای پایین در وجود افراد ملکه شود کمی کار را دشوار می‌کند.

نکته مهمی که در این بحث وجود دارد این است که اگر شما خود را همانند افراد با اعتماد به نفس نشان دهید به مرور به یکی از آن ها تبدیل خواهید شد. یعنی شما همانند آن ها رفتار کنید تا یکی مثل آن ها شوید. قطعاً می‌دانید که افراد با اعتماد به نفس آهسته و با صدای ضعیف صحبت نمی‌کنند. بنابر این یکی از اشتباهات برخی از افراد این است که این ویژگی را در خودشان نهادینه کرده اند بدون اینکه بدانند چقدر می‌تواند آسیب به اعتماد به نفسشان بزند.

یکی از اشتباهات اعتمادبه نفس آهسته حرف زدن است

11_ مشورت گرفتن

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس مشورت گرفتن از افراد غیر متخصص است.  دوستان عزیز یکی از مهم ترین نکاتی که می‌تواند در هر بخشی از زندگی موثر باشد این است که در تصمیم هایمان از دیگران مشورت بگیریم. اما همین کار در عین خوب بودن می‌تواند بدی ها و ضرر های دیگری نیز داشته باشند. زمانی که شما مشورت را از کسانی بگیرید که هیچ گونه تخصصی ندارند.

مشورت را باید از اهل فن گرفت و نباید به مشورت هایی که افراد بدون تخصص می‌دهند، عمل کرد. اگر عمل کنید احتمال شکست شما در مسیر بسیار بالا می‌رود و اگر در پی آن این شکست هم رخ دهد اعتماد به نفستان نیز خدشه دار می‌شود. برخی از افراد هستند که فقط صرف مشورت گرفتن از هر کسی را خوب می‌پندارند غافل از اینکه شکست هایشان اغلب به علت راهنمایی اشتباه افراد بدون تخصص است.

و در پی هر شکستی اعتماد به نفس نیز کاهش پیدا می‌کند چرا که هر بار ناکامی حس خوبی ار انتقال نمی‌دهد و دیدتان را نسبت به خودتان عوض می‌کند. بنابر این در مشورت گرفتن از دیگران دقت کافی را داشته باشید.

یکی از اشتباهات اعتماد به نفس مشورت گرفتن اشتباه است

12_ عینک بد بینی

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس عینک بد بینی است. برخی از افراد هستند که عینکی به چشم زده اند به نام بد بینی و همیشه در هر مسیری که می‌خواهند پیش بروند روی موانع متمرکز می‌شوند. تمرکز بیش از حد روی موانع هیچ فردی را به سمت جلو حرکت نمی‌دهد. باید به جای تمرکز کردن روی موانع و مشکلات ابتدا آن ها را بپذیریم و سپس در پی راه حل آن باشیم.

اینطور نباشد که به جای تمرکز بر راه حل فقط دبدمان به مشکلات معطوف باشد. این بد بینانه ترین حالتی است که می‌توان به مسائل مختلف داشت. هر موانع و مشکلاتی پله ای برای رشد و پیشرفت است اما این افراد از بس فقط موانع راه را می‎بینند، کاری هم برای انجام آن نمی‌دهند.

عینک بدبینی آن ها را در حالت سکون نگه می‌دارد و در نتیجه موفقیتی هم کسب نمی‌کنند تا در اعتماد به نفسشان اثر گذار باشد. موفقیت ها و انجام چالش ها در زندگی و رسیدن به پیروزی هر چند کوچک اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. اما همانطور که مشخص شد، یکی از اشتباهاتی که اعتماد به نفس را نابود می‌کند همین عینک است که افراد را بی حرکت نگه می‌دارد.

تمرکز بیش از حد روی موانع از اشتباهات اعتماد به نفس است

13_ سست شدن از تمسخر

یکی دیگر از اشتباهت اعتماد به نفس سست شدن از تمسخر دیگران است. این از بزرگ ترین اشتباهاتی که می‌توانید در زندگی خودتان مرتکب شوید همین است که تمسخر و توهین دیگران در شما اثر بگذارد. باید این را بدانید که شما در هر شرایطی باشید برای دیگران فرقی نمی‌کند. باز عده ای پیدا خواهند شد که شما را مورد تمسخر و توهین خودشان قرار دهند.

اگر از شخصیت سالم برخوردارید و تصمیم گرفته اید بر اساس آنچه که به نظرتان درست است زندگی کنید، وقتی که به در خواست های نا به جای دیگران نه می‌گویید، یعنی بر عقیده و باور های خودتان ثابت قدم هستید. دیگر نباید ترس از گفته دیگران داشته باشید.

در این زمان اشتباهی که اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهد این است که از این تمسخر و تحقیر ها سست شوید و تحت تاثیر آن ها قرار بگیرید.

14_ کمال گرایی

یکی دیگر از اشتباهات اعتماد به نفس کمال گرایی و نگاه صفر و صدی است. کمال گرایی و نگاه صفر و صدی، دشمنی بزرگ برای اعتماد به نفس است. افرادی که کمال گرا هستند با نگاه صفر و صدی به هر کاری می‌گویند یا کاری نباید انجام شود و اگر انجام شد باید تمام و کامل و بی نقص باشد.

نگاه صفر و صدی باعث می‌شود بسیاری از کارها را انجام ندهیم چون ترس ازشکست خوردن را داریم. کمال گرایی در ظاهر بسیار خوب است که کار ها بی نقص انجام شود اما متاسفانه کمال گرایی مانع از اقدام کردن و شروع به انجام کار ها می‌شود چرا که منتظر می‌مانیم تا کامل شویم که بتوانیم کار را بی نقص انجام دهیم.

غافل از اینکه باید انجام دهیم تا بتوانیم کامل شویم. با وجود کمال گرایی به ظاهر ساده اعتماد به نفس مان نیز به مرور کاهش پیدا می‌کند چرا که دست به انجام هیچ کاری نزده ایم تا اعتماد به نفسمان رشد کند. افرادی هستند که با جمله یا کاری نباید انجام شود و اگر انجام شد باید تمام و کامل و بی نقص باشد؛ می‌خواهند خودشان را با اعتماد به نفس نشان دهند اما نمی‌دانند که کمال گرایی خودش مانع افزایش اعتماد به نفس است.


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image