استعدادیابی کودکان با تست آنلاین + راه ها و بازی ها

استعداد یابی کودکان

استعداد یابی کودکان ، مسئله مهمی است که به دلیل این که افراد زیادی آن را بلد نیستند، برای انتخاب مسیر زندگی و آینده فرزندشان دچار مشکلات زیادی می شوند و معمولاً هم در این انتخاب، ناموفق هستند. افراد زیادی هم هستند که موفقیت در مدرسه و کسب نمرات بالا را دلیل باستعدادی و هوش بالای دانش آموزان می‌دانند! اما این موضوع تنها یک نوع از انواع هوش و استعداد را اثبات می‌کند، در حالی که ما ده نوع هوش دیگر هم داریم که آقای هوارد گاردنر آنها را معرفی کرده است. اگر شما هم جز این دسته از افراد باشید، حتماً بعد از مطالعه این مقاله استعدادیابی کودکان، متوجه خواهید شد که او می تواند در کارهای متفاوتی از جمله هنر فن بیان، برقراری ارتباط، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی و…  به موفقیت برسد و در آن ها استعداد زیادی هم دارد. پس حتماً در ادامه با ما باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن استعدادهای کودک خود را کشف کنید و در پیدا کردن مسیر صحیح زندگی شان تأثیرگذار باشید.

بهترین سن استعدادیابی کودکان

برای بسیاری از والدین همیشه این سوال مطرح است که استعدادیابی کودکان از چه سنی باید آغاز شود و کدام سن برای این کار مناسب تر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که حداقل سن برای استعداد یابی کودکان، از سن ۳ سالگی می باشد؛ سنی که کودکان کم کم شخصیتشان ساخته می‌شود و می‌توان گفت آماده اند تا استعدادشان کشف شود.

از 3 سالگی به بعد، هر چه سن کودکان بیشتر شود استعدادیابی برای آن ها هم راحت تر می‌شود. اما دقت داشته باشید که از آن ور بوم هم نیفتید! در واقع اگر بخواهیم آن روی سکه را ببینیم، متوجه می‌شویم که هر چقدر در سن پایین تری استعداد فرزندانمان را کشف کنیم، باعث می‌شود آن ها بتوانند بیشتر و بهتر در مسیر استعدادشان حرکت کنند و احتمال رسیدن به موفقیتشان هم بیشتر خواهد شد. خب؛ در این شرایط چه کار کنیم؟

طبق تحقیقات مؤسسه بلوم، 80 درصد افزایش هوش ها و استعدادهای کودکان تا قبل از سن 8 سالگی صورت می گیرد؛ پس بهتر است پیش از این سن استعدادیابی کودکان انجام شود که بعد بتوانید شروع به پرورش استعدادهای آن ها بکنید و روز به روز با تقویت استعدادها، کودکان خود را به موفقیت و کسب نتایج بهتر در آینده نزدیک کنید.

پیشنهاد می کنم حتماً صوت زیر را در این رابطه از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و موفقیت گوشی کنید که به طور کامل حق مطلب این بخش برایتان ادا شود و متوجه بهترین سن برای استعدادیابی کودکان بشوید.

بهترین سن برای استعدادیابی کودکان

اشتباهی رایج در استعدادیابی کودکان

ما افراد زیادی را می‌شناسیم که با وجود پایین بودن نمرات درسی در مدرسه، موفقیت های زیادی در دنیا به نامشان ثبت شده است. مانند ادیسون، هنری فورد، گاندی، موتزارت و… بنابراین بدیهی است که بر خلاف تصورات خیلی از افراد، تنها دلیل موفقیت، کسب نمرات بالا در مدرسه نمی باشد و یا کسب نمرات پایین دلیل شکست و بی استعدادی نیست!

در واقع افراد فکر می کنند که استعداد یعنی کودکان بتوانند خوب ریاضی حل کنند و یا این که خوب صحبت کنند! در صورتی که جامعه نیازمند ترکیبی از تمام هوش ها می‌باشد تا فرد در اداره زندگی و کسب درآمد به موفقیت برسد.

درست به دلیل همین اشتباه است که افراد بسیار زیادی در دانشگاه و مدرسه موفق هستند، اما در محیط خانواده و فضای شغلی خود، افرادی کم توان و شکست‌خورده هستند!

بنابر این ما باید ابتدا استعداد کودکان خود را کشف کنیم و هوش او را در زمینه های مختلف مورد سنجش قرار دهیم تا مشخص کنیم استعداد و هوش او در چه زمینه ای قوی تر است و با توجه به آن رشته تحصیلی و شغل آینده کودکان خود را تعیین کنیم. همچنین با دانستن استعداد ذاتی و علایق واقعی او، در کنار آموزش‌های مدرسه می توانیم در کلاس های فوق برنامه این کاستی ها را پوشش دهیم. مانند کلاس های نقاشی، طراحی، شطرنج، مجسمه‌سازی، ادبیات، ورزش، قصه گویی و نمایش و…

با توجه به مسائل بیان شده که میتوان با انجام تست های مختلف به هوش و استعداد خود یا فرزندانمان پی ببریم که ما در مقاله انواع تست هوش به همه ی تست های آنلاینی که میتوانید انجام دهید و وجود دارد اشاره کرده ایم.

استعدادیابی کودکان در سن کم باعث می‌شود کاستی های آنان را پوشش دهیم

در یک کلام؛ وظیفه والدین، کشف استعداد و سپس تلاش در جهت تغذیه و تقویت آن می‌باشد تا کودک در جهت استعداد و علایق خود، رشد و توسعه پیدا کند و فقط منتظر سیستم آموزش و پرورش کشور نباشد که با این سیستم ناقص خود، برای کشف استعدادها و هوش های اقدامی بکند.

استاد مصطفایی در کلیپ زیر که بخشی از سمینار بزرگ استعدادیابی است، دقیقاً درباره همین موضوع صحبت می‌کند و توضیحات مهمی درباره این اشتباه بزرگ افراد در استعدادیابی ارائه می‌دهد که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را مشاهده کنید تا به طور کامل این موضوع برایتان جا بیفتد. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، به مقاله اشتباهات استعدادیابی کودکان هم مراجعه کنید.

نظر مخالفان سیستم استعدادیابی کودکان

به هر حال هر نظریه ای، دارای موافقان و مخالفان فراوانی است. برخی این روش استعدادیابی را باعث ماشینی شدن انسان ها می‌دانند و یا آن را به فاشیست های آلمانی و یا تندروهای ژاپنی نسبت می دهند که انسان ها را به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی خود قرار می‌دادند.

اما نکته اینجاست که هر نظریه ای، به خودی خود نظریه مثبت یا منفی نیست. بلکه نوع استفاده ما از این نظریه مشخص می کند که اجرای این نظریه تأثیرات مثبت دارد یا خیر.

به عنوان مثال وقتی آقای جانسون اوکانر وارد کارخانه جنرال موتورز شد، از او خواستند جهت افزایش کارایی کارخانه طرحی را پیشنهاد دهد. آقای جانسون اوکانر ابتدا تمام کارکنان کارخانه را مورد ارزیابی قرار داد و با استفاده از تست های استعدادیابی، استعداد هر کدام از کارکنان را مشخص نمود و هر کدام از کارکنان را با توجه به استعدادها و علایق واقعی آنها در بخش مربوطه قرار داد. این کار باعث افزایش رضایت شغلی افراد و همچنین افزایش کارایی کارخانه شد. همچنین سالانه صدها هزار نفر در آمریکا از تست شخصیت شناسی mbti استفاده می کنند که نشان از مهم بودن آن می دهد. پس می‌توان گفت که استعدادیابی کودکان نیز کمک بسیار زیادی به موفقیت آن ها در آینده خواهد کرد.

استعدادیابی کودکان چه فوایدی دارد

چگونه استعداد کودک خود را کشف کنیم؟

بعد از این که اطلاعات کامل و مناسبی را درباره استعدادیابی کودکان به دست آوردیم، نوبت به آن می رسد که چند مورد از مهم ترین و بهترین راه ها را برای این کار یاد بگیرید که بتوانید با استفاده از آن ها، به خوبی مسیر استعدادیابی کودکان خود را آغاز کنید.

بعد از مطالعه این راهکارها، خود ما نیز باتوجه به تحقیقات و انواع هوش هایی که آقای هوارد گاردنر، روانشناس و متخصص استعدادیابی معرفی کرده است، تستی طراحی کرده ایم که می توانید در مسیر کشف استعدادهای فرزندانتان از آن نیز استفاده کنید.

در نهایت هم اگر نتوانستید به هر دلیلی موفق به انجام این کار شوید و یا خواستید مطمئن شوید که آیا استعدادیابی فرزندانتان به درستی انجام شده است است یا خیر، دوره ها و مراکز متخصصی را برای شما معرفی کرده ایم که می توانید از آن ها نیز استفاده کنید.

حالا برویم سراغ بخش اول یعنی نحوه استعدادیابی کودکان توسط خودتان با چند راهکار مهم… با رعایت نکات زیر می‌توانید قدم اول را برای پیدا کردن استعداد های فرزند خود بردارید:

1. کودک خود را تحت نظر قرار دهید

یکی از راه های مهم و مناسب برای استعدادیابی کودک ، این است که آن ها را به خوبی تحت نظر بگیریم و ببینیم چه کارهایی را به خوبی انجام می‌دهند و در کدامشان مهارت بالایی دارند. این گونه می‌توانیم تا حدودی متوجه استعدادها و توانایی ها آن ها شویم.

2. بگذارید کودکتان خودش علاقه واقعی اش را پیدا کند

این که کودک را آزاد بگذارید تا به دنبال علایق خود برود، می‌تواند گام بلندی در راستای کشف استعداد او باشد. چرا که در بیشتر اوقات، کسانی که به کاری علاقه دارند، در آن استعداد هم دارند. پس حواستان باشد که کاری نکنید که در علایق کودکتان اخلال ایجاد کنید.

برای استعدادیابی کودکان به علایق آن ها هم توجه کنید

3. به فرزند خود اجازه اشتباه کردن دهید

همان طور که در مقاله افزایش هوش کودکان گفته شد، یکی از تفکرات اشتباهی که متاسفانه در ین افراد رایج است، این است که کودک به هیچ وجه نباید اشتباهی مرتکب شود! اصلاً مگر چنین چیزی ممکن است؟ برخی والدین ممکن است با گفتن جملاتی که کودک را از اشتباه می‌ترساند، ناخواسته باعث کور شدن همه استعدادهای او شوند. چون کودک وقتی از کاری بترسد، به سراغ آن نرود و همین اتفاق، باعث می‌شود او هیچ کاری انجام ندهد و در نتیجه استعدادهای او برای همیشه نهفته باقی بماند.

برای استعدادیابی کودکان به آن ها اجازه اشتباه کردن بدهید
برای استعدادیابی کودکان به آن ها اجازه اشتباه کردن بدهید

4. اجبار کردن به چیزی، استعداد کودکتان را از بین می برد

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که کودک خود را مجبور نکنید کاری را انجام دهد که در آن ها استعداد ندارد. مثلاً پدر و مادری هستند که دوست دارند فرزندشان فوتبالیست خوبی شود و هر طوری که شده او را مجبور به رفتن به کلاس های فوتبال و بازی کردن می‌کنند. در حالی که آن کودک نه در فوتبال استعداد دارد و نه علاقه. پس حتماً توجه کنید که اجبار، به هیچ وجه راه حل خوبی برای کشف استعداد نیست و حتی ممکن است استعدادهایی که کودکتان دارد را هم از بین ببرد.

برای استعدادیابی کودکان ، آن ها را مجبور به انجام کاری نکنید
برای استعدادیابی کودکان ، آن ها را مجبور به انجام کاری نکنید

5. به کودکتان به هیچ وجه برچسب نزنید

شما هرگز نباید به کودک خود بگویید که تو در فلان کار استعداد داری و در فلان کار نداری. به این کار در اصطلاح “برچسب زدن” می‌گویند. زمانی که شما این کار را انجام می‌دهید، به نوعی در حال تحمیل کردن علایق خود به کودکتان هستید و ممکن است استعدادهای او را از بین ببرید. نگذارید برچسب های شما مسیر زندگی فرزندتان را عوض کنند.

برای استعدادبای کودکان، علایق خود را به او تحمیل نکنید
برای استعدادبای کودکان، علایق خود را به او تحمیل نکنید

6. به صحبت های فرزندتان با دقت گوش کنید

در بین صحبت های کودکان شما ممکن است نشانه هایی از استعدادهای او پیدا شود. با دقت به سخنان او گوش کنید و ببینید چه چیزهایی می‌گوید. شک نکنید توجه به صحبت های او قطعاً می‌تواند به شما در کشف استعدادهایش کمک بسیار زیادی بکند.

در بین صحبت های کودکان شما ممکن است نشانه هایی از استعدادهای او پیدا شود

7. از کودک خود انتظارات بالایی نداشته باشید

داشتن انتظارات بیجا از کودکانتان، باعث می‌شود کار فوق العاده سختی در کشف استعدادهای او داشته باشید. زمانی که از کودک انتظارت بالایی دارید و او از پس پس انتظارات شما بر نمی‌آید، قطعاً اعتماد به نفس او کاهش پیدا خواهد کرد و دیگر سراغ انجام هیچ کاری نمی‌رود. در نتیجه شما نخواهید توانست به راحتی استعدادهای او را شناسایی کنید.

8. بازی های استعدادیابی کودکان

راه حل هشتم و آخر که برای استعدادیابی کودکان وجود دارد، این است که شما باید بازی های آن ها را تحت نظر بگیرید. به این صورت که دقت کنید در بازی های خود، معمولاً چه نقش هایی را بر میدارند و در چه مهارت هایی مسلط تر هستند؟

به طور مثال بسیاری از کودکان، معمولاً در بازی باهم سن و سالان خود نقش یک رهبر و سرگروه را ایفا می کنند که این نشان از استعداد بالای این کودکان در رهبری و مدیریت است. یا برخی کودکان به خوبی قصه و داستان تعریف می کنند که نشان می دهد در داستان گویی یا حتی داستان نویسی و… استعداد دارند. یا حتی خیلی از کودکان ممکن است در رشته های ورزشی مانند فوتبال، والیبال، دو و … استعداد داشته باشند که این موارد را هم می توانید از بازی های آن ها متوجه شوید.

هوش های گاردنر برای کودکان

حالا زمان آن رسیده که بخش دوم برای استعدادیابی کودکان را آغاز و بررسی کنیم و هوش های 10 گانه هوارد گاردنر را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید با استفاده از آن ها و تست هوش گاردنر برای کودکان که در ادامه از شما گرفته خواهد شد، استعداد کودک خود را به راحتی کشف کنید. هوش های دهگانه، هوش هایی هستند که آقای هوارد گاردنر آن ها را دسته بندی کرده و اکنون یکی از مهم ترین روش های استعدادیابی، همین استعدادیابی به شیوه گاردنر است.

در مقاله هوش چیست + معرفی هوش های گاردنر ، به صورت کامل به این هوش ها ویژه بزرگسالان اشاره کردیم و در آنجا هم با انجام تست آنلاین و رایگان، هوش های دهگانه بزرگسالان را مورد ارزیابی قرار دادیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً برای کشف استعدادهای خودتان هم، سری هم به آن مقاله بزنید.

اما حالا و در این مقاله، نوبت معرفی این هوش ها ویژه کودکان است؛ دقت کنید که پس از معرفی هر کدام از هوش های گاردنر، لینکی در اختیارتان قرار می‌گیرد که بتوانید با کلیک روی آن، مقاله ای با موضوع تخصصی همان هوش مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری درباره آن ها داشته باشید.

انواع هوش های دهگانه عبارتند از:

 1. هوش زبانی و کلامی
 2. هوش دیداری و فضایی
 3. هوش منطقی و ریاضی
 4. هوش جسمی و حرکتی
 5. هوش اجتماعی یا برون فردی
 6. هوش درون فردی
 7. هوش هستی گرا یا وجودگرا
 8. هوش طبیعت گرا
 9. هوش هستی گرا
 10. هوش اخلاقی
هوش های ده گانه هوارد گاردنر
هوش های ده گانه هوارد گاردنر

تست هوش گاردنر رایگان برای کودکان

تست هوش گاردنر برای کودکان که از ابتدای این مقاله نیز قول آن را به شما داده بودیم، مبتنی بر 10 نوع هوش می‌باشد که شما با پاسخ های درست به سوالات این آزمون قادر خواهید بود به راحتی اطلاع نسبی از هوش کودکتان به دست بیاوردید و او را در جهت رسیدن به علایق و استعدادهایش راهنمایی کنید.

ابتدا شما این تست را با توجه به خصوصیاتی که کودکتان دارد انجام می دهید و سپس، با توجه به نتایجی که از این تست گاردنر رایگان به دست آمد، هوش ها و استعدادهای برتر فرزند خود را پیدا می کنید. پس از پایان این آزمون در زیر نتایج، به شما گفته خواهید شد که مرحله بعد از انجام این آزمون استعدادیابی کودکان چیست و باید چه کاری انجام دهید؟

چگونه از این آزمون بهترین نتیجه را بگیریم؟

 • کاملاً صادقانه به سوالات پاسخ بدهید.
 • با تفکر و نگاه عمیق به سوالات پاسخ دهید.
 • مهم: آنچه که کودکتان هست را انتخاب کنید نه آنچه شما می‌خواهید باشد!

آماده اید آزمون رو شروع کنیم؟

1. هوش زبانی و کلامی

شاید از این دسته کودکان زیاد دیده باشید. در اصطلاح به آن ها شیرین زبان هم می‌گویند! کودکانی که معمولاً زیاد حرف می‌زنند، پر قدرت صحبت می‌کنند، خیلی دوست دارند همه را قانع کنند و حاضر جواب هستند، دارای هوش زبانی و کلامی بالایی می‌باشند و فن بیان خوبی هم دارند.

این کودکان، می‌توانند در شغل هایی مانند تدریس، سخنرانی، معلمی، وکالت، خبرنگاری، روزنامه نگاری و… به موفقیت برسند. البته این نکته به این معنا نیست که کودکان با هوش زبانی و کلامی بالا نمی‌توانند در شغل ها و حرفه های دیگر به موفقیت برسند! بلکه منظور ما این است که اگر برای موفق شدن در این کارها تلاش کنند، قطعاً نتایج بهتری خواهند گرفت.

برای مطالعه مقاله هوش کلامی زبانی بزرگسالان و هوش کلامی کودکان کلیک کنید.

ویژگی های کودکان با هوش کلامی بالا
ویژگی های کودکان با هوش کلامی بالا

2. هوش دیداری و فضایی

اگر کودک شما به خانه سازی و مرتب کردن بلوک های اسباب بازی علاقه دارد، برج ها و خانه های زیبا و معناداری می سازد، کتاب های خود را خط خطی می‌کند، از انجام فعالیت های هنری لذت می‌برد و به دیدن فیلم علاقه زیادی نشان می‌دهد، یعنی هوش دیداری و فضایی بالایی دارد و در واقع این ها به نوعی بازی های استعداد یابی کودکان محسوب می شود.

با تقویت این استعداد احتمالاً در آینده می‌تواند کارهایی مانند معماری، مهندسی ساختمان، مجسمه سازی، طراحی داخلی، دریانوردی، مخترع و یا دانشمندی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

برای مطالعه مقاله هوش دیداری فضایی کلیک کنید.

استعدادیابی کودکان و هوش دیداری و فضایی

3. هوش منطقی و ریاضی

هوش منطقی یا ریاضی، یعنی توانایی استفاده از اعداد، منطق و استدلال.

افراد و کودکانی که هوش منطقی و ریاضی بالایی دارند، به طبقه بندی و منظم کردن وسایل علاقه مند هستند، کار با اشکال را دوست دارند، در مورد پدیده های طبیعی کنجکاوی می‌کنند و بهتر از بقیه افراد تصمیمات منطقی می‌گیرند.

به فرزند خود دقت کنید، اگر دیدید این ویژگی ها در او وجود دارد، احتمالاً می تواند در کارهایی مانند مهندسی، برنامه نویسی کامپیوتر، ریاضی، پژوهشگری و حسابداری موفق باشد.

برای مطالعه مقاله هوش منطقی ریاضی کلیک کنید.

هوش منطقی ریاضی چیست
هوش منطقی ریاضی چیست

4. هوش جسمی و حرکتی

طبق گفته هوارد گاردنر، قابلیت کار با وسایل و اشیای مختلف و همچنین به کارگیری تمام اعضای بدن را هوش جسمی و حرکتی می‌گویند.

اگر کودک شما در ورزش یا انجام کارهایی مانند بازی با توپ، انجام حرکات موزون و هماهنگ مانند ژیمناستیک، حرکات تعادلی و یا ابراز احساسات با حرکات بدن و تقلید حرکات دیگران خوب عمل می‌کند، نشان دهنده قوی بودن هوش حرکتی جسمی او می‌باشد.

افرادی با هوش جسمی و حرکتی، در شغل های ورزشی حرفه ای مانند فوتبال، ژیمناستیک، والیبال، شنا و همچنین معلم ورزش، بازیگر، آتش‌نشان و صنعتگر موفق خواهند بود.

برای مطالعه مقاله هوش حرکتی کلیک کنید.

هوش حرکتی ، یکی از هوش های دهگانه گاردنر برای استعدادیابی کودکان

5. هوش اجتماعی یا میان فردی

این نوع هوش به نوعی به معنای توانایی برقراری ارتباط درست با دیگران و البته درک کردن آن هاست.

دقت کنید که کودکانی که این هوش را دارا هستند، به راحتی تمایلات و مزایای کسانی که دور و برشان هست را درک می‌کنند و از مهارت های آن ها، توانایی بالایشان در برقراری ارتباط کلامی و چشمی با دیگران، فرونشاندن اختلافات در داخل گروه ها و ایجاد روابط مثبت با دیگران می باشد.

شغل هایی که برای این دسته از افراد مناسب است شامل معلمی، مشاور مدرسه، مشاور خانواده، روانشناس، مدیر روابط عمومی، مددکاری و فروشندگی می‌باشد.

برای مطالعه مقاله هوش اجتماعی کلیک کنید.

استعدادیابی کودکان و هوش برون فردی

6. هوش درون فردی

هوش درون فردی، یعنی توانایی انسان در شناخت افکار، احساسات و حالات درونی خودش.

افرای با هوش درون فردی بالا، دارای درک روشن از ریشه انگیزه‌ها و احساسات خود می باشند. این افراد از خودآزمایی، تخیل روزانه، کندوکاو کردن روابط خود با دیگران و برآورد توانایی های فردی خود به وجد می آیند.

شغل مناسب هوش درون فردی عبارتند از: روانشناسی بالینی، روان کاو، فیلسوف، نویسنده و متخصص الهیات.

برای مطالعه مقاله هوش درون فردی کلیک کنید.

ویژگی های کودکان با هوش درون فردی بالا

7. هوش هستی گرا یا وجودگرا

این روش بیانگر تمایل انسان به جستجوی پاسخ به پرسش‌های بنیادی درباره وجود و هستی می‌باشد. درباره پرسش های عمیق درباره هستی انسان معنای زندگی مفهوم مرگ و زندگی و علت آفرینش انسان و موجودات و چرایی و مفهوم زندگی و زندگی پس از مرگ است.

افرادی مانند ارسطو و بو علی سینا هم از هوش هستی گرای بالایی برخوردار بوده اند. شغل های مناسب برای آنها فیلسوف، متخصص الهیات، ستاره شناس و کیهان شناس است.

برای مطالعه مقاله هوش هستی گرا کلیک کنید.

8. هوش طبیعت گرا

هوارد گاردنر پس از بیان هوش های ذکر شده، احساس کرد افرادی وجود دارند که در هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی‌گیرند ولی علاقه زیادی به طبیعت و کار در آن دارند. این افراد علاقه زیادی به گیاه شناسی، جانورشناسی، عکاسی، پیاده روی در و چادر زدن در طبیعت و کوه نوردی دارند. این نوع افراد هوش طبیعت گرای بالایی دارند و شغل هایی هم مناسب آن هاست که مربوط به طبیعت است.

مانند کشاورزی، باغبانی، گیاه شناسی و جانورشناسی، حفاظت از محیط زیست، نقاشی و عکاسی از طبیعت و کوهنوردی.

برای مطالعه مقاله هوش طبیعت گرا کلیک کنید.

ویژگی های کودکان با هوش طبیعت گرای بالا
ویژگی های کودکان با هوش طبیعت گرای بالا

9. هوش موسیقایی

هوش موسیقایی، به میزان توانایی درک و فهم موسیقی، آهنگسازی و اجرای آهنگ فرد گفته می‌شود.

افرادی که هوش موسیقیایی بالایی دارند، معمولاً در حال صوت زدن یا آواز خواندن هستند. ساختار آهنگ ها را به خوبی درک می‌کنند و الگوی های آهنگین را به خوبی تشخیص می‌دهند. 

شغل های مناسب افراد با هوش موسیقایی بالا عبارتند از: موسیقی دان، خواننده، آهنگ ساز.

برای مطالعه مقاله هوش موسیقایی کلیک کنید.

هوش موسیقایی و استعداد یابی کودکان
هوش موسیقایی و استعداد یابی کودکان

10. هوش اخلاقی

هوش اخلاقی به معنای توانایی درک درست از اخلاق، داشتن اعتقادات اخلاقی قدرتمند و عمل به آن ها و رفتار صحیح می‌باشد.

با قدرت می‌توان هوش اخلاقی را به عنوان مبنای اساتیدر تقویت جامعه سالم و اخلاقی مد نظر گرفت.

شغل های مناسب افرادی با این هوش بالا، عبارتند از: روحانی، معلمی، ستاره شناسی و…

برای مطالعه مقاله هوش اخلاقی کلیک کنید.

آیا کودک ما فقط در یکی از این هوش ها می تواند رتبه بالایی بگیرد؟

قطعاً جواب ما به سوال بالا منفی است؛ چرا که امکان دارد کودک شما در چند هوش مختلف استعداد داشته باشد. احتمالاً شما هم دیده اید افرادی را که در چند حوزه مختلف استعداد بالایی دارند که این افراد، دقیقا مثالی هستند برای پاسخ به این سوال که مشخص می کنند هر فردی، می تواند در چند هوش توانایی داشته باشد. مثلاً هم در نویسندگی استعداد داشته باشد، هم در رهبری و هم در کلی مهارت های دیگر…

در نتیجه این امکان وجود دارد که کودک شما در فرم استعدادیابی کودکان یا همان سوالات تست که برایتان قرار داده شد، در چند هوش مختلف رتبه و نمره بالایی بگیرد و در آن ها استعداد داشته باشد. اما آن روی سکه… اگر هوش کودکان شما در برخی از این موارد پایین است، توصیه می کنیم سری هم به مقاله راه های افزایش هوش بزنید تا بتوانید با استفاده از تکنیک های آن مقاله، به خوبی هوش کودکان خودتان را تقویت کنید و اتفاقات بهتری را برای آن ها رقم بزنید.

تست هوش گاردنر رایگان برای کودکان
تست هوش گاردنر رایگان برای کودکان

کتاب استعدادیابی کودکان

در زمینه استعدادیابی کودکان، کتاب های خیلی زیادی نوشته نشده اند و فقط می توان به مطالب چند مورد از آن ها اتکا کرد. چرا که توسط نویسندگان با دانش و حرفه ای نگارش شده اند و مطالب قابل تأمل و مناسبی دارند. این کتاب ها عبارتند از:

 • کتاب هوش و استعداد در دوران خردسالی
 • کتاب شخصی استعدادیابی برای کودکان و نوجوانان
 • کتاب کلیدهای کشف و پرورش استعداد در کودکان
 • کتاب تقویت هوش و استعداد تحصیلی کودکان و نوجوانان
 • کتاب کشف و پرورش استعداد

پس اگر خواستید درباره استعدادیابی کودکان، کتابی مطالعه کنید، ما بهترین منابع را این کتاب ها معرفی می کنیم و پیشنهاد می کنم حتماً به سراغ آن ها بروید. برای این که مطالب بیشتری درباره هر کدام از این کتاب ها بدانید و با کتاب های بیشتری هم آشنا شوید، می توانید به مقاله کتاب استعدادیابی کودکان مراجعه کنید.

مرکز استعدادیابی کودکان

راه سوم برای استعدادیابی کودکان که پیش تر با دو مورد آن ها آشنا شدیم، کمک گرفتن از متخصصین این حوزه است. در واقع متخصصین این حوزه، سال هاست که در حال انجام این کار هستند و به طور کامل روی رفتارها و استعدادهای کودکان مسلط هستند و می توانند بهترین نوع استعدادیابی را انجام دهند.

موسسه گام برتر، یکی از بهترین مراکز کشف استعداد کودکان است که با انجام استعدادیابی های تخصصی و کاربردی محققین خود، قدم بزرگی را در راستای استعدادیابی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان برداشته است. در این مرکز نحوه استعدادیابی کودکان و نوجوانان به دو صورت حضوری و غیر حضوری انجام می شود؛ اگر نظر شما هم این است که بهترین راه برای کشف استعدادهای کودکانتان کمک گرفتن از متخصصین این حوزه است، خوشحال می شویم که در این راستا کمکتان کنیم و در موفقیت آینده فرزندان شما، تأثیرگذار باشیم.

همچنین شما عزیزان می توانید مشاوره تخصصی استعدادیابی را با موضوعات هوش و استعدادهای 10 گانه گاردنر کودکان ، استعداد یابی کودکان جانسون اوکانر ، نحوه استعدادیابی کودکان ، استعداد یابی کودکان خردسال ، کلاس استعدادیابی کودکان و… را از متخصصین امر استعدادیابی این مرکز بگیرید.

برای دریافت راهنمایی بیشتر در این رابطه و صحبت های اولیه رایگان درباره استعدادیابی کودکان، می توانید به راحتی با کلیک روی دکمه زیر به مشاورین ما ارتباط بگیرید تا به طور کامل در این مورد راهنمایی شوید و در صورت نیاز، مسیر کشف توانایی های کودکانتان را شروع کنید. دقت کنید که این راهنمایی شما به صورت رایگان خواهد بود و هزینه استعدادیابی کودکان به صورت تخصصی، در صورت نیاز شما در همین صحبت و با توجه به ویژگی های فرزندتان گفته خواهد شد.

[uwac_agent id=”مجتبی_مصطفایی_4″]

برای استعدادیابی هیچ وقت دیر نیست!

در این مقاله گفته شد که بهترین سن برای استعدادیابی، مختص به کودکان 3 تا 8 سال است. اما دقت داشته باشید که برای استعدادیابی هیچ گاه دیر نیست و شما می توانید در هر سنی که باشید، به دنبال آن بروید. تنها تفاوت شما با کودکان 3 تا 8 سال، این است که زمان زیادی را از دست داده اید و برای جبران این زمان، باید بیشتر و تخصصی تر تلاش کنید که به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.

برای شروع مسیر استعدادیابی خودتان هم، پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم را مطالعه کنید تا ذهنیت مناسبی در این راستا داشته باشید با استفاده از آن بتوانید بهترین راه های استعدادیابی را یاد بگیرید و از آن برای کشف استعداد خود و اطرافیانتان استفاده کنید.

شک نکنید که شما در کودکی خود، استعدادی داشتید که مغفول مانده و آن را شکوفا نکرده اید، پس حتماً می‌توانید به استعداد های خود پی ببرید و از آن ها بهره مند شوید.

اگر سوال یا نکته ای در رابطه با فرم استعدادیابی کودکان، راه های آن و یا مرکز مناسب این کار دارید حتماً در بخش نظرات آن را از ما بپرسید تا در بهترین و سریع ترین حالت، به شما پاسخ دهیم. موفق باشید.

برای کشف استعداد هیچ وقت دیر نیست

سوالات متداول درباره استعدادیابی کودکان

بهترین سن برای استعدادیابی چیست؟

طبق تحقیقات مؤسسه بلوم، 80 درصد افزایش هوش ها و استعدادهای کودکان تا قبل از سن 8 سالگی صورت می گیرد و بهترین سن برای استعدادیابی نیز همین زمان است.

چطور کودکان خود را استعدادیابی کنیم؟

در این مقاله نحوه استعدادیابی کودکان به همراه تست گاردنر کودکان و بهترین مرکز برای این کار معرفی خواهند شد که می توانید به خوبی از آن ها استفاده کنید.

بهترین تست استعدادیابی رایگان برای کودکان کدام است؟

تست هوش گاردنر برای کودکان، بهترین تستی است که ما برای این کار در نظر گرفته ایم و در این مقاله هم به طور رایگان آن را برای شما آماده کرده ایم که می توانید آن را به راحتی انجام دهید.


نویسنده: معصومه تیموری

نویسنده: معصومه تیموری

48 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • نتیجه
  به 28 سوال از 28 سوال به درستی پاسخ داده اید.

  سلام جواب تست من این اومد من علاقه دارم از همه چیز سر در بیارم و حل مسئله انجام بدم و بخاطر این موضوع پژو هش زیاد میکنم:
  دسته بندی ها
  – – – – – – – – بدنی – حرکتی66.67%
  – – – – – – – – تصویری – فضایی100%
  – – – – – – – – درون فردی83.33%
  – – – – – – – – طبیعت گرا100%
  – – – – – – – – منطقی – ریاضی100%
  – – – – – – – – میان فردی83.33%
  – – – – – – – – کلامی – زبانی

  • سلام جناب کریمی.وقتتون بخیر
   برای تحلیل تست تون،میتوانید با مشاوران آنلاین ما در واتس اپ،در ارتباط باشید.

 • سلام خوب هستید؟
  من زهرا هستم و به حرف زدن و گویندگی علاقه ی فوق العاده ای دارم و در جمع هم بدون هیچ استرسی حرفم رو بیان میکنم
  میخوام ازتون بپرسم اگر یک روزی من در برنامه استعدادیابی شرکت کردم میتونم برم بالا؟
  ولی اصلا نمیتونم دوباره کار کنم

  • ببخشید باید میگفتم اصلا نمیتونم دوبلری کار کنم اشتباه تایپی شد

  • سلام خانم زهرا.وقت بخیر
   باید اول ببینید استعدادش رو دارید یا خیر.استعداد وعلاقه در کنار هم اتفات فوق العاده ای رو رقم میزنن.
   الان مشاور انلاین در سایت هست .روی گزینه واتس اپ پایین سایت بزنید وازشون راهنمایی بخواهید

 • سلام وقتتون بخیر
  پسر من ۴ سال و نیم هستش به اعداد علاقه ی خیلی زیادی داره الان تا ۶ رقمی کامل یاد گرفته میخونه معکوس میخونه از ۱۰۰۰ .اعداد رو هم به انگلیسی هم فارسی بلده.خیلی پیگیر مشاوره شدم میگن بالاتر از ۶ سال هستش.چیکار کنم بنظرتون براش؟؟

  • سلام و عرض ادب
   لطفا این مورد رو با مشاورین استعدادیابی مجموعه گام برتر مطرح بفرمایید تا به صورت تخصصی راهنمایی تون کنند.
   جهت دریافت مشاوره فقط کافیست روی گزینه مشاوره آنلاین استعدادیابی کلیک کنید.

 • سلام پسرم رو استعداد یابی کردم تا حدودی جون سنش کمه چهارسالشه فک میکنم یکم زوده بخوام نزارم از کودکیش لذت ببره ولی خودم نیاز به یه مشاوره تخصصی دارم تو هر زمینه ای من وخانمم استعداد داریم حرفه ای فقط کاش یکی باشه بخواد سرمایه گذاری کنه رو.ی طرح ها وایده ها واختراعات وانرزی ما چندین شغل وحرفه رو تخصصی بلدم مهندس برقم برق ساختمان وشرکگت صنعتی دزدگیر دوربین تعمیرات سیم پیچی وبنایی معماری دکوراسیون نقاشی سیاه قلم مجسمه عایق کاری ایزوگام جوشکاری گچکاری خیاطی وطراحی لباس فروشندگی بازاریابی تدریس فن بیان بالا اهل ادبیات وطبع شعر خلاصه همه کاره هیچ کاره ارزوم کارافرینی وانتقال تجارب خودم به جوانترهاست البته خودم سی وسه سالمه ولی از بچگی وارد بازار کسب وکار وصعنت وساختمان شدم خیلی چیزای دیگه هم هست که از حوصله شما خارجه یه کشاورز حرفه ای هم هستم

  • سلام وقت به خیر
   استعدادیابی به شدت لازم و ضروری هست چون تا قبل از 8 سالگی امکان افزایش هوش کودکان تا 80 درصد وجود دارد و این میزان هوش می تواند آینده درخشانی رو برای آنها رقم بزند

 • سلام . خسته نباشید. می خوام بدونم آیا شما کلاسهایی دارید که وقتی ما استعداد فرزندمون رو در زمینه ای بر اساس آزمون شما کشف کردیم اون استعداد رو پرورش بدیم و یا می تونید ما رو به سمت این کلاسها راهنمایی کنید. دختر من بیان بسیار خوبی داره ولی برای کودک در این سن من کلاس فن بیان خوب پیدا نکردم . لطفا من رو راهنمایی کنید.

  • سلام وقتتون بخیر
   برای بحث استعدادیابی تخصصی تر بله کلاس داریم اما پرورش همه اون ها نه.
   فن بیان، تدریس، افزایش انگیزه، درمان تنبلی، رفع خجولی، اعتماد به نفس جز حیطه های تخصصی ما هستند که میتونید از کلاس های این موارد استفاده کنید

 • در ضمن پسرم هوش دیداری فضاییش بالاترین درصد ۸۳.۳۳٪رو داشت و دخترم هوش میان فردی۱۰۰٪

  • سلام وقت بخیر
   بسیار هم عالی
   حتما از نکاتی که توی مقاله برای این دو هوش بیان شد استفاده کنید حتماً میتونه خیلی کمکتون کنه

 • سلام
  خیلی عالی بود.من دوقلوی دختر و پسر دارم.به نطرم جواب تست همونی بود که واقعا تو شخصیتشون میدیدم و خودم هم حدس میزدم.برای پرورش استعدادشون چه راهی وجود داره؟باید چه روندی رو طی کنم؟

  • وقت بخیر
   ممنون از نظر لطف شما
   اگه میخواید بررسی بیشتر انجام بشه و راهنمایی کامل تری با توجه به ویژگی های خود فرزندانتون انجام بشه، به دایرکت پیج اینستاگرام ما یعنی mostafaee_com پیام بدید تا مشاورین ما به طور رایگان مسیر استعدادیابی رو بهتون بدن
   موفق باشید

 • سلام …….. من 10سالمه .. به خودرو زیاد علاقه دارم حتی می دونم موتور خودرو چجوری کار می کنه ………….استعدادم چیه

  • سلام دوست عزیز
   ببین پاسخ این سوال چون تخصصی هست و توسط مشاورین باید بررسی بشه، پیشنهاد می کنم به دایرکت پیج اینستاگرام mostafaee_com پیام بده تا این اتفاق برات رخ بده و بهتر راهنمایی بشی. موفق باشی

 • سلام به همه من نگار هستم من ۱۰سالم هستش من به نقاشی علاقه دارم و نقاشی های بسیار قشنگی میکشم ولی من نمیدونم که کدام راه درست که درس هایم را بنویسم یا به چیزی که علاقه دارم ادامه بدم واقعا نمیدونم. لطفا راه درست را بگین. 🎨🎨

  • سلام وقت بخیر
   به شماره 09038942379 توی واتساپ یا دایرکت پیج اینستاگرام mostafaee_com پیام بدین تیم پشتیبانی خیلی راحت تو این زمینه کمکتون می کنند.

 • سلام آیا برای بزرگسالان هم استعداد یابی انجام می شود؟ لطفاً اگر پاسخ مثبت است توضیح کامل دهید سپاسگزار

  • وقتتون بخیر

   بله؛ استعدادیابی بزرگسالان هم انجام میشه و اصلا تخصص ما همین موضوع هستش. شماره 09038942379 در واتساپ مخصوص مسائل استعدادیابیه و میتونید به وسیله اون مستقیما با خود استاد استعدادیابی ما صحبت کنید و حتی ازشون مشاوره رایگان بگیرید. به این شماره پیام بدید تا خود ایشون به طور کامل کمکتون کنند.

   موفق باشید

  • سلام. وقتتون بخیر

   تست مشکلی نداره و به راحتی میشه انجامش داد. شما چه مشکلی براتون پیش اومد؟ بگید که کمکتون کنیم

 • خیلی مطالبتون عالیه،من خودم از بی توجهی به استعدادم ضربه خوردم وهمیشه احساس میکنم که چیزی رو کدارم، ولی نمیخام این اتفاق برای دخترم هم بیفته

  • ممنون از نظر لطف شما

   واقعا استعداد چیزیه که باید تو سنین کودکی و خردسالی کشف بشه تا راه رسیدن به موفقیت در آینده به شدت هموارتر بشه. امیدوارم تو کشف استعداد دخترتون موفق باشید.

   یه پیشنهاد فوق العاده هم که براتون داریم، استفاده از بسته جامع استعدادیابی و افزایش هوش کودکانه که داخل همین مقاله هم بهش اشاره کردیم. شک نکنید استفاده از این بسته به شدت تاثیر بالایی در کشف استعداد و هوش دختر شما خواهد داشت…

 • – – – – – – – – بدنی – حرکتی 25%
  – – – – – – – – تصویری – فضایی 41.67%
  – – – – – – – – درون فردی 66.67%
  – – – – – – – – طبیعت گرا 33.33%
  – – – – – – – – منطقی – ریاضی 58.33%
  – – – – – – – – میان فردی 50%
  – – – – – – – – کلامی – زبانی 53.33%

  • مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت گفت:

   سلام

   عزیز جان ویژگی ها و توضیحات همه این هوش ها داخل مقاله موجوده و حتی در مورد هر یک مقاله جداگانه ای هم نوشته شده است حتما مطالعه کنید و در صورت نیاز به مشاوره تخصصی به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام دهید تا کارشناسان ما پاسخ شمارو کامل تقدیمتون کنند .

 • سلام و خسته نباشید ببخشید من سنم ۱۶ سال است و به نظرم تو درس استعداد دارم و در ورزش در رشته های متفاوت مثلا سریع یاد میگیرم حرکات رو بعد نمیدونم مطمئن نیستم که کدوم به دردم میخوره گیج شدم میشه که راهنمایی کنید؟
  بعد تست استعدادی یابی مناسب با سن من چه چیزی هست که آن را انجام بدهم؟

  • سلام

   مقاله هوش چیست را حتما مطالعه کنید و در انتهای آن تست استعدادیابی را هم انجام دهید

   و عزیز جان دقت کن برای انتخاب شغل مناسب فقط استعدادیابی صرف کفایت نمی کند و نیاز دارد علایق و ارزش ها و مهارت ها هم مورد ارزیابی قرار بگیره . در صورت تمایل به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام دهید تا بهتر شمارو راهنمایی کنیم .

   موفق باشید

 • ممنون مقاله بسیار خوبی بود. خیلی جالب بود در حین خوندن چند نفر از بچه های نزدیکانمون رو هم استعدادیابی کردم.

  • خیلی عالیه خانم حسینی عزیز
   موفق باشید

  • سلام
   متشکرم

 • سلام
  خیلی مقاله جالب و مفیدی بود و اطلاعات زیادی رو در مورد کشف استعداد بیان کردید انشالله بتونیم با آگاهی از استعداد هامون و کمک ب کشف استعدادهای اطرافیانمون بیشترین بهره رو از این موضوع ببریم.

  • سلام
   ممنون از شما کاربر گرامی

 • سلام مقاله خوبی بود فقط درمورد کسانی که درآینده هنرمند میشن ودرکودکی چگونه هستند زیاد توضیح ندادید ممنون

  • سلام
   ممنون از شما

  • سلام،مقاله خوبی بود سپاسگزارم ،من مطمئنم خداوند به همه ما انسان‌هاده مورد رو عنایت کرده ،همه چیز خلق شده درخدمت من که اشرف مخلوقاتم باشه این منم تصمیم میگیرم روی کدوم تمرکز وبهترین باشم . ومیشه در همه هم موفق بود نظم ،برنامه وتلاش مداوم.از شما سپاسگزارم

 • سلام مقاله خوبی بود من قبلا با انواع هوش های گاردنر اشنا شده بودم اما مشاغل مناسب هر کدام را نمی دانستم خودم هم این تست را دادم که بالاترین نمره من مربوط به هوش کلامی بود در هوش درون فردی هم نمره بالایی به دست اوردم ممنون

  • سلام
   خیلی عالیه
   ممنون از شما

 • سلام ممنون توضیحات خوبی بود . امیدوارم با خوندن این مقاله به کشف استعداد هامون بپردازیم تا هدف واقعی خودمون رو پیدا کنیم .و مهم تر اینکه به بچه ها کمک کنیم زودتر استعدادهاشون کشف بشه و از سنین پایین تو مسیر درست قرار بگیرند. ??

  • سلام خانم پریزاد عزیز
   موفق و سربلند باشید

  • ممنون از شما دوست عزیز

 • سلام این مطالب برام تازگی داشت و خیلی استفاده کردم

  • سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   متشکرم

  • سلام
   خیلی ممنون از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

Captcha Plus loading...