استعداد چیست؟

استعداد چیست؟ دیدید کسانی را که می‌گویند فلانی خیلی با استعداده؟ یا مثلاً تو توی فلان رشته استعداد نداری؟ بله حتماً دیدید. این نوع جملات را معمولاً از زمانی که چشم به این دنیا باز کردیم شنیدیم. از پدر و مادرهایمان گرفته تا معلمانی که خیلی ها را به خاطر داشتن هوش ریاضی با استعداد خطاب کرده اند و… اما سوال اصلی من اینجاست که “استعداد چیست؟چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ به چه افرادی با استعداد می‌گویند؟ اگر جواب همه این سوالات را می‌خواهید، با مقاله استعداد چیست تا انتها همراه باشید تا به پاسخ همه آنها برسید…

استعداد چیست؟
استعداد چیست؟

خلاصه ای از مقاله استعداد چیست؟

 • اصلاً استعداد وجود دارد؟
 • استعداد چیست؟
 • چگونه استعداد را به وجود آوریم؟
 • نقش مسیر عصبی در استعداد
 • رابطه میان استعداد و پشتکار
 • معادله استعدادیابی
 • عوامل به وجود آمدن استعدادها
 • اشتباهات رایج در استعدادیابی
 • پیشروان استعدادیابی
 • استعدادیابی کودکان

در این مقاله، تمامی نکاتی را که نام بردم برایتان توضیح خواهم داد. اما بحث اصلی ما، درباره این است که اصلاً معنای استعداد چیست؟ به همین دلیل، علاوه بر توضیحاتی که در ادامه برایتان داده ام، فیلم زیر را هم که بخشی از سمینار بزرگ استعدادیابی است برایتان آماده کرده ام که در آن به شما به طور دقیق گفته خواهد شد که استعداد چیست؟ پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید…

در حال بارگذاری...

اصلاً استعداد وجود دارد؟

هنوز هم در میان بسیاری از محققان و روانشناسان بزرگ دنیا، اختلاف نظر در مورد این موضوع وجود دارد. برخی می‌گویند استعداد یک چیز ذاتی است که درون ما وجود دارد و نمی‌توان آن را از بین برد یا به وجود آورد. اما بعضی دیگر می‌گویند که بله استعداد وجود دارد، اما می‌توان اگر استعدادی در وجودمان نبود، آن را در خود به وجود بیاوریم!

البته در زمان حال، اکثر افراد دسته دوم را قبول دارند و می‌گویند می‌توانیم استعداد را به وجود بیاوریم! در ادامه به شما خواهم گفت که چگونه باید استعدادی را درون خودمان متولد کنیم. اما قبل از آن بگذارید به شما بگویم که معنی استعداد چیست تا با ذهن بازتر و پیش زمینه بهتری به سراغ پاسخ این سوال برویم…

استعداد چیست؟ - مدیریت
استعداد چیست؟ – مدیریت

استعداد چیست؟

اجازه دهید استعداد را با یک مثال خدمتتان توضیح دهم:

تصور کنید دو نفر که هیچ چیز از بسکتبال نمی‌دانند می‌خواهند این رشته ورزشی را یاد بگیرند. یکیشان در عرض یک هفته پرتاب کردن درست را یاد می‌گیرد و دیگری در عرض یک ماه. خب، به نظرتان کدامشان با استعدادتر است؟ مسلماً اولی. پس می‌توان استعداد را این طور تعریف کرد که:

استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و زمان کمتر.

حالا با توجه به این تعریف، به نکته ای که قبل تر به شما گفتم بهتر پی می‌بریم. همان طور که گفتم فردی که در یک هفته پرتاب بسکتبال را یاد می‌گیرد نسبت به شخص دیگری که یک ماه یاد گرفتن این حرکت برایش طول می‌کشد استعداد بیشتری دارد. چون هم احتمالاً انرژی کمتری صرف کرده و هم در مدت زمان بسیار کوتاه تری بسکتبال را یاد گرفته…

استعداد چیست؟ استعداد چه معنایی دارد

چگونه استعداد را به وجود آوریم؟

حالا زمان آن فرا رسیده که بگویم چگونه باید استعدادی را به وجود آوریم؟

استعدادها در واقع مسیرهای عصبی از قبل آماده شده در ذهن ما هستند. می‌دانید مسیر عصبی چیست؟

دیدید افرادی را که برای اولین بار رانندگی می‌کنند چه حسی دارند؟ مدام استرس دارند، رنگشان پریده، عرق می‌کنند، دستشان می‌لرزد و احتمالاً ذهن و بدنشان واکنش های دیگری هم نشان می‌دهد. اما بعد از چند بار و مسلط شدن به رانندگی، دیگر هیچ خبری از این علامت ها نیست و به راحتی هرچه تمام تر رانندگی خود را انجام می‌دهند. حتی گاهی بدون این که فرمان را دو دستی بگیرند و حواسشان رو به جلو باشد، با تلفن صحبت می‌کنند، خوراکی می‌خورند، بیرون را نگاه می‌کنند و کارهای عادی دیگری را انجام می‌دهند. انگار نه انگار که دیگر ترسی در آنها وجود دارد.

می‌دانید دلیل تغییر ناگهانی ذهن این فرد نسبت به رانندگی چیست؟ دلیلش چیزی نیست جز ایجاد مسیر عصبی…

وقتی این فرد چندین بار رانندگی می‌کند، مسیر عصبی این کار در ذهنش ساخته می‌شود و می‌داند دقیقاً باید چه کار کند. به همین دلیل بعضاً این کارها را از حفظ انجام می‌دهد. پس این مسیرهای عصبی هستند که به نوعی باعث می‌شوند ما به کاری عادت کنیم و یا عادتی را در ذهنمان به وجود آوریم.

احتمالاً الآن یک سوال بزرگ در ذهنتان ایجاد شده، و آن سوال هم این است که چگونه می‌توانیم با توجه به مسیر عصبی استعدادی را در خود به وجود آوریم؟ خیالتان راحت، در ادامه به شما خواهم گفت…

استعداد چیست؟ همان مسیرهای عصبی در ذهن ما هستند

مسیر عصبی، دلیل به وجود آمدن استعداد

با توجه به مثال بالا، فکر می‌کنم به خوبی متوجه شده باشید که مسیر عصبی چیست. اما اکنون زمان آن رسیده که از قدرت مسیر عصبی به نفع خودمان استفاده کنیم و کاری کنیم که بتوانیم استعدادها و مهارت های زیادی را در خودمان به وجود آوریم.

هر کاری را که فکر می‌کنید برایتان سخت است را شروع کنید و تمام تلاش خود را بکنید تا در آن کار به موفقیت برسید. به حرف های دیگران هم توجهی نکنید اگر می‌گویند تو در این کار استعداد نداری پس خودت را خسته نکن!

چرا که همان طور که گفتم می‌توانید با تلاش و پشتکار بیشتر نسبت به دیگران و البته مداومت زیاد در کارها، مسیر عصبی یا به نوعی همان استعداد آن کار را در ذهنتان به وجود آورید، حتی اگر از قبل در آن استعداد نداشته باشید!

البته به این نکته هم توجه کنید که قطعاً آن کار را نسبت به فردی که در آن استعداد دارد دیرتر خواهید آموخت و به هیچ وجه نباید دلسرد شوید. بالأخره وقتی می‌خواهید به موفقیتی برسید، باید سختی های مسیر آن را هم تحمل کنید….

تلاش و پشتکار برای کشف استعداد و استعداد چیست؟

بی استعدادی چگونه باعث از بین رفتن پشتکار می‌شود؟

خودتان را زمانی تصور کنید که بهتان گفته می‌شود: “تو در فلان کار استعداد نداری و نمی‌توانی به موفقیت برسی! برو دنبال استعدادت و وقتت رو اینجوری تلف نکن!”

آیا بعد از شنیدن این جمله انرژی و توانی برای شما باقی می‌ماند تا با قدرت به کارتان ادامه دهید؟ مسلماً خیر. چه بسا که چه انسان های زیادی می‌توانستند در کاری موفق شوند اما نتوانستند…

اما نکته ای مخالف این قضیه هم هست، بعضی افراد با شنیدن جملاتی نظیر جمله بالا به خودشان قول می‌دهند که من باید در این کار موفق شوم و خودم را ثابت کنم. که معمولاً هم می‌توانند و نمونه اش را در فیلم ها و قهرمان های داستانی زیاد دیده ایم. اما انصافاً، از هر صد نفر، چند نفر ممکن است این اتفاق برایشان بیفتد؟ یک نفر؟ دونفر؟ ده نفر؟ و یا بیشتر؟

این اتفاق خیلی کم می‌اُفتد. پس حواسمان باشد که با بیان صحبت هایی نظیر جمله ای که بالا خدمتتان عرض کردم، جلوی هیچ استعدادی را نگیریم…

استعداد چیست؟ - اراده و پشتکار
استعداد چیست؟ – اراده و پشتکار

معادله استعدادیابی

نکته ای که اکنون می‌خواهم بهتان بگویم این است که: حتی اگر ما در زمینه ای، آن استعدادی که باید را نداشته باشیم، می‌توانیم به موفقیت برسیم. یعنی باید آنقدر پشتکار و تلاش داشته باشیم تا بتوانیم کمبود استعدادمان را جبران کنیم.

به معادله زیر توجه کنید:

تلاش = 2 | استعداد = 5| 10=2×5

تلاش = 5 | استعداد =2 | 10=5×2

با توجه به معادله بالا، می‌بینیم که اگر در زمینه ای استعدادمان کمتر از فرد دیگری باشد اما تلاشتمان بیشتر از او باشد، بعد از مدتی به همان نتیجه ای خواهیم رسید که آن شخصی با استعداد می‌رسد و حتی می‌توانیم به زودی اتفاقات بهتری را برای خودمان رقم برنیم.

پس هیچ گاه برای اینکه در کاری استعداد ندارید، احساس نا اُمیدی نکنید، چون می‌توانید آن را جبران کنید…

2 عامل مهم در به وجود آمدن استعداد

1. اهمیت علایق در استعدادها

یکی از مهم ترین مسائل در به وجود آمدن یک استعداد در موضوعی خاص، علاقه داشتن یا نداشتن به آن موضوع است. وقتی شما به آن علاقه داشته باشید، مسلماً با شوق و ذوق بیشتری به سمت آن می‌روید و در نهایت هم، نتایج بهتری خواهید گرفت.

اما برعکس، وقتی با بی میلی به سمت کاری بروید، امکان ندارد در نهایت در آن به موفقیت برسید. این را همه افراد صاحب نظر دنیا می‌گویند. پس یکی از دلایلی که موجب می‌شود استعداد ما در کاری بیشتر شود، همین بحث وجود یا عدم وجود علاقه است…

استعداد چیست؟ - فون گوته
استعداد چیست؟ – فون گوته

2. محیط زندگی و اطرافیان

شخصی را تصور کنید که پدر و مادرش موسیقی دان بوده اند. خب این شخص از بچگی بین آلات موسیقی بزرگ شده است و دور و برش کسانی بوده اند که با نوازندگی، آشنا بوده اند. پس خود این فرد هم خیلی بعید نیست بتواند در سنین هفت و یا هشت سالگی به خوبی ساز بزند! مردم وقتی این صحنه را می‌بینند، متحیر می‌شوند و می‌گویند چقدر با استعداد!

قطعاً از فرد دیگری که در یکی از روستاهای دورافتاده به دنیا آمده و آنجا زندگی کرده و تا به حال حتی یکی از آلات موسیقی را هم ندیده، نمی‌توان توقع داشت که به خوبی نوازندگی کند! اما بعضاً همان کسی که به کودک هفت ساله ای که پدر و مادرش موسیقی دان بوده اند گفته بود با استعداد، به این کودک روستایی می‌گوید بی استعداد! خب این چه منطقی است؟

چطور می‌توان از این کودک انتظار نوازندگی داشت نمی‌دانم. اما به هر حال باید تلاش کنیم تا این جملات و تعاریفی که بدون تفکر و منطق گفته می‌شوند را از بین ببریم…

اشتباهات استعدادیابی

1. استعداد فقط ریاضی نیست!

ابتدای مقاله ام گفتم که بسیاری از معلمان، به دلیل اینکه یکی از دانش آموزان هوش ریاضی دارد آن را با استعداد خطاب می‌کند و دیگرای را بی استعداد. سوال من اینجاست که مگر استعداد، فقط در ریاضی است؟ اصلاً اگر قرار بود استعداد همه یکی باشد که این همه ورزشکار، پزشک، مدرس و شغل های دیگری که ربط به ریاضی ندارند به وجود نمی‌آمد! یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که معلمان ما می‌کنند که بعضاً باعث تنفر دانش آموز از مدرسه می‌شود همین است. متأسفانه اکثر اوقات به آن درسی که دانش آموز واقعاً دوست دارد و در آن استعداد زیادی دارد توجه نمی‌شود و همه فکر و ذکر معلم و پدر و مادر می‌شود همان درسی که دانش آموز در آن ضعیف است.

خب چگونه انتظار داریم که با این حجم از فشار و تهمت به اینکه تو بی استعدادی، دانش آموز موفق شود؟ پس به جای تمرکز روی درسی نظیر ریاضی، روی سایر جهات هم تمرکز کنیم!!

این اشتباه، یکی از اشتباهات رایج در استعدادیابی است که در ادامه به یکی دیگر از آنها اشاره خواهیم کرد…

استعداد چیست؟ - تونی رابینز
استعداد چیست؟ – تونی رابینز

2. تلاش بیهوده برای استعدادیابی

یک اشتباه دیگری که معمولاً والدین در کشف استعداد درونی فرزندانشان مرتکب می‌شوند، فرستادن کلاس های غیرضروری و بی‌اثر است. دیده شده که والدین برای این که کاری کنند فرزندشان در حیطه های بیشتری استعداد داشته باشد، از صبح که از خواب بیدار می‌شود، او را به کلاس های مختلفی از جمله: فوتبال، موسیقی، زبان، شنا و… می‌فرستند و تمام وقت او را پر می‌کنند. من یک سوال از این والدین دارم: آیا با این همه مشغله که برای فرزند خود درست می‌کنند، او می‌تواند در حیطه ای موفق شود؟ اصلاً وقتی برای او می‌ماند که بخواهد روی استعدادش کار کند؟

گفتیم که استعداد با تلاش می‌تواند ما را به موفقیت برساند. خب وقتی برای فرزند شما زمانی باقی نماند که بخواهد استعدادش را کشف کند و روی آن تلاش کند، چطور می‌خواهد به هدفی که در ذهن شماست برسد؟

این اشتباه که بسیار رایج هم هست و متأسفانه اکثراً آن را نه تنها اشتباه نمی‌پندارند، بلکه فکر می‌کنند کار درستی هم انجام می‌دهند و به آن همین طور با قدرت ادامه می‌دهند. پس به جای این که سر فرزندمان را بی جهت شلوغ کنیم و تمام وقت او را پر کنیم، ابتدا استعداد او را پیدا کنیم تا او بتواند به جای تلاش کردن روی حیطه های مختلف، روی استعداد خود زمان بگذارد و راحت تر به موفقیت برسد…

استعداد چیست؟ - قدرت فکر
استعداد چیست؟ – قدرت فکر

پیشروان استعدادیابی

از زمان های گذشته تا کنون، محققان زیادی درگیر این بودند که بتوانند پاسخی قطعی برای سوال “چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟” پیدا کنند. مسلماً نتوانستند، چون نمی‌توان راه حلی قطعی برای این کار پیدا کرد. اما اندیشمندانی نظیر هالند، جانسون اوکانر، کلیفتون، هوارد گاردنر و… توانسته اند تست هایی طراحی کنند که به کشف استعداد درونی کمک شایانی خواهد کرد. برای این که تست استعدادیابی هالند و تست استعدادیابی اوکانر را انجام دهید و درباره آن ها مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقالاتی را هم که درباره آن ها برایتان نوشته ایم، مطالعه کنید.

اما دغدغه اصلی پدر و مادرانی که این مقاله را می‌خوانند چیزی نمی‌تواند باشد به جز “استعدادیابی کودکان”…

استعداد چیست؟ - تمرین

استعدادیابی کودکان

از میان افرادی که قبل تر نام بردم، هوارد گاردنر تنها کسی است که استعدادیابی مختص به کودکان را مطرح کرده و 8 نوع استعداد را بیان کرده که می‌توان با استفاده از آنها، استعداد کودکان را کشف کرد. این 8 استعداد را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

 1. هوش زبانی و کلامی
 2. هوش منطقی و ریاضی
 3. هوش دیداری و فضایی
 4. هوش جسمی و حرکتی
 5. هوش درون فردی
 6. هوش برون فردی
 7. هوش هستی گرایی
 8. هوش طبیعت گرایی

حتم دارم که با خواندن این 8 نوع استعداد، نمی‌توان قدمی از قدم برای استعدادیابی برداشت. چون هر کدام از آنها توضیحات خاص و مربوط به خودش را دارد که در این مقال نمی‌گنجد. اما در مقاله دیگری که با نام استعدادیابی کودکان برایتان نوشته ایم، می‌توانید بررسی آنها را به صورت تک به تک بخوانید.

آخرین نکته مقاله استعداد چیست؟

در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم که بتوانیم به صورت کامل استعداد را تعریف کنیم و پیش زمینه ای ایجاد کنیم، برای مقالات بعدی که در آنها انواع استعدادیابی ها را بیان خواهیم کرد. پس منتظر مقالات بعدی ما در حیطه استعدادیابی باشید تا بتوانید به وسیله آنها، استعداد خود را کشف کنید و با توجه به آنها، به موفقیتی که می‌خواهید دست پیدا کنید…

آرزوی همیشگی من برای شما: امیدوارم روی قله های موفق ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 1. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.استعداد خوبه کشف بشه.ولی چیزی که هست اینه که انسان توانایی خلق هر هنری رو و هر حرفه ای رو داره.ولی اینکه با توجه به موقعیتش و شرایطش و اینکه رو کدوم بعد شخصیتیش کار شده روی موفقیتش تاثیر میذاره.بنده تا حالا هنرهای زیادی رو امتحان کردم و تو هر کدوم تا وارد شدم،به موفقیت می رسیدم.ولی مهم اون ادامه دادن هستش.هر کاری رو دوست داشتی و دوسه سال پشت سرهم انجام دادی،اون تبدیل میشه به ملکه تو و از تو جدایی ناپذیر میشه.همه کارها خوبند،مهم اینه تو چه جوری بهش نگاه می کنی.اگه به کارت مهربورزی،اون هم باعث شادی و لذت تو میشه.شب کاغذی بردار و توی اون از کارت تشکر کن و اینکه باعث خیر و برکت میشه و به تو هویت می بخشه .کار ما انرژی داره و انرژی حرفهای ما رو می گیره.بعد ازش بخواه که خودش و خوبی هاش رو برای تو بزرگ کنه.چندبار این کار رو انجام بده.می بینی دیدگاهت و نگرشت نسبت به کارت عوض شد،با اون انرژی هر روز بیشتر کارت رو کشف می کنی و به درجات بالاتر می رسی.

  پاسخ دادن
 2. معصومه شاهری

  سلام.استعداد یعنی در زمان کم به نتیجه لازم رسیدن ودر تمرین کاری رابا موفقیت به پایان رسیدن است.عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
 3. رقیه کریمی

  سلام من خیلی متاسفم که خیلی خانواده ها چون این علوم را ندارند استعدادهای فرزندانشان را به هر میدهند .

  پاسخ دادن
 4. صفری

  سلام بنظر من همانطور که در مقاله هم به آن اشاره شد اگه فردی در زمینه ای استعداد کافی نسبت به بقیه نداشت ولی مطمئن بود که اگه وارد اون کار بشه در اون کار موفقه باید تلاششو چند برابر کنه تا در اون زمینه به جایگاه دلخواهش برسه.

  پاسخ دادن
 5. پریزاد

  سلام روز بخیر 🌷خیلی خوبه هرکی بدونه تو چه زمینه ای استعداد داره وتو همون زمینه هم آموزش ببینه . ولی آدمها وقتی میبینن دوستشون تو یه زمینه ای موفقه فکر میکنن اونام میتونن مثل دوستشون موفق بشن و کور کورانه دنبال کسب مهارت تو اون زمینه هستن. نتیجه ش میشه یک عمر دویدن و به هیچ جایی نرسیدن .

  پاسخ دادن
 6. حمیده فعال

  مقاله خوبی بود به نظر من بهتر است این اطلاعات را والدین بیشتر از بقیه بدانند تا کمک کنند فرزندشان در کودکی یا نوجوانی استعدادش را کشف کند و سعی کند ان را شکوفا کند البته نظام اموزشی هم در این زمینه موثر است. شاید درست باشد افراد در هر سنی می تواند استعدادش را کشف کند اما مثلا یک فرد بالای ۳۰ سال بخش زیادی از عمرش صرف کار و تحصیل شده که شاید در زمینه استعدادش نبوده و رفتن به دنبال علاقه و استعداد مسلما نیازمند صرف هزینه و وقت زیادی است و ممکن است ان فرد شرایط مناسبی برای رفتن به دنبال استعدادش را نداشته باشد

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link