چگونه علایق واقعی خود را پیدا کنیم؟

 یکی از مهمترین کارهای همه انسان‌ها پیدا کردن علاقه واقعی آنها می باشد؛ چرا که تا زمانی که علاقه واقعی ما پیدا نشود، زندگی خسته کننده و کسالت باری را در اکثر زمان های عمرمان تجربه خواهیم کرد. علایق واقعی هر چه در سنین پایین تر، کشف شود باعث می‌شود تا در مسیر شغلی و آینده بهتری قرار بگیریم. پس اگر دنبال پیدا کردن علایق واقعی خودتان هستید تا همراه آن بتوانید لحظات بهتر و خوشایندتری را برای خود تجربه کنید، حتماٌ با ادامه این مقاله همراه ما باشید. شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • علاقه چیست؟
 • پیدا کردن علاقه محدویت سنی ندارد
 • مزایا و خوبی های کشف علاقه
 • چگونه علایق واقعی خود را کشف کنیم؟
 • سوالات کشف علایق
 • لیست علایق شخصی
 • تست شناخت علایق
 • من برای چه کاری ساخته شده ام؟

پیدا کردن علاقه
علاقه خود را کسف کنید

علاقه چیست؟

برای پیدا کردن علاقه ابتدا باید علاقه را تعریف کنیم. علاقه از آن دسته موضوعاتی است که به علت استعمال زیاد و کاربرد بالای آن در زندگی روزمره ما به موضوعی بدیهی در گفتگوهای ما تبدیل شده است که اکثر افراد خود را بی نیاز از تعریف آن می پندارند. در کنار درست بودن این موضوع اگر بخواهیم با نگاهی دقیق تر به معنای علاقه توجه کنیم باید به شما بگویم که علاقه را این طور معنا کرده اند: وقتی ما به چیزی تمایل داریم و آن چیز ما را جذب می کند یعنی ما علاقه مند به آن موضوع هستیم. دقت داشته باشید در موضوع علاقه مفاهیمی همچون دلبستگی، رابطه، شوق، عشق، عطش، محبت، میل، وابستگی و… بسیار خودنمایی می کنند. حال این موضوعات هر چه بیشتر پدیدار شود یعنی علاقه بالاتری متصور خواهد بود.

موضوع کشف علاقه یکی از مهم ترین پایه های استعدادیابی نیز به شما می‌آید. چرا که همان طور که در مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم هم گفتم، معمولاً استعدادها و علایق ما در یک راستا هستند و اگر علایق خود را پیدا کنیم، می‌توانیم به راحتی استعداد خود را نیز کشف کنیم.

معمولاً علایق و استعدادهای ما در یک راستا هستند
معمولاً علایق و استعدادهای ما در یک راستا هستند

پیدا کردن علاقه محدودیت سنی ندارد

پیدا کردن علاقه هیچ محدوده سنی خاصی ندارد ، شما در هر سن و سالی که هستید نیاز دارید که از زندگی لذت ببرید و در مسیر علاقه تان حرکت کنید . البته باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که هر چه زودتر یعنی از زمان کودکی علاقه خود را کشف کنیم بسیار بهتر و شانس ما برای رسیدن به موفقیت بالاتر است، چرا که زمان بیشتری برای کار کردن و حرکت کردن در مسیر علایقمان وجود دارد .

ذکر این نکته الزامیست که رابطه مستقیم بین علایق فرزندانمان و استعداد آنها وجود دارد. به شما پیشنهاد میکنم با تست آنلاین استعدادیابی کودکان استعداد های فرزندان خود را هم بسنجید .

از زمان کودکی علاقه فرزندان خود را کشف کنیم

مزایای پیدا کردن علاقه های واقعی

پیدا کردن علاقه در زندگی ما تاثیرات بسیار زیادی خواهد داشت و باعث شادابی و طراوت هر چه بیشتر آن خواهد شد. در کنار همه مسائل و خوبی های پیدا کردن علاقه هر فرد خوب است بدانید این امر باعث کشف راحت تر استعدادهای افراد هم می شود و آن ها می توانند استعدادهای درونی خود را راحت تر پیدا کنند. علاوه بر این ، خلاقیت انسان ها زمانی شکوفا می شود که در مسیر علایق واقعی خود تلاش می‌کنند. زیرا وقتی شما کاری را انجام می‌دهید که به آن علاقه شدیدی دارید، تمرکز و تمام حواستان به آن کار معطوف می‌شود و این موضوع باعث افزایش خلاقیت و موفقیت شما خواهد شد.

در پایان این بخش این نکته را هم بدانید که طبق تحقیقات انجام شده وجه مشترک اکثر انسان های شکست خورده عدم حرکت در مسیر علایق واقعی می باشد و علت واقعی تنبلی افراد در کارهای محوله و یا مسئولیت شغلی آنها این است که شغل آنها جزء علایق واقعی آنها نیست.

تنها راه خستگی ناپذیری حرک در مسیر علاقه می باشد
تنها راه خستگی ناپذیری حرک در مسیر علاقه می باشد

چگونه علایق واقعی خود را کشف کنیم ؟

برای پیدا کردن علاقه باید به سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد پاسخ دهید. ولی قبل آن اگر سوالات زیر برایتان پیش آمده است تکنیک های عملی که در اختیار شما قرار گرفته خواهد شد می تواند اتفاقات خوبی را برایتان رقم بزند و شما را برای زندگی هرچه بهتر آماده کند.

از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم؟

من برای چه کاری ساخته شده ام؟

من به درد چه رشته ای میخورم؟

کار دلخواه و علایق شخصی من چیست؟

برای پیدا کردن پاسخ این سوالات و پیدا کردن علایق واقعی خود ابتدا کاغذ و قلم را آماده و سپس در محیطی ساکت و با تمرکز به سوالات زیر پاسخ دهید. توجه داشته باشید ابتدا هرچه به ذهن شما می آید را بنویسید و سپس طبق اولویت آن ها را دسته بندی کنید. دقت کنید تمام توجه خود را به خرج دهید تا چیزی که هستید را بنویسید و نه چیزی که دوست دارید بشوید!

مشاوره تخصصی واتساپ

پرسشنامه علایق

 •  از انجام دادن چه کاری لذت می برید؟
 •  در چه کاری خوب عمل می کنید؟
 •  چه چیزی شما را به وجد می آورد؟
 •  در چه زمینه هایی مطالعه میکنید؟
 • اگر ۱۰۰ میلیارد پول برنده شوید با آن چه کار می کنید؟
 •  فرض کنید میتوانید 10 تا از آرزوهایتان را برآورده کنید. کدام آرزو ها را برآورده میکنید؟
 •  علت علاقه شما نسبت به کارموردعلاقه چیست؟
 •  موانع رسیدن به آرزوهایتان چیست؟
 •   10 کاری که قبل از مرگ می خواهید انجام دهید چیست؟
 •  پنج نفر از بهترین و بدترین افرادی که در زندگی خود با آنها برخورد داشته اید را بنویسید البته همراه با علت .
 •  آنها چگونه بر زندگی شما تاثیر گذاشته اند‍؟
 • کدام کار را وقتی انجام می دهید متوجه گذر زمان نمی شوید؟

پس از اینکه پاسخ سوالات را دادید وقت آن رسیده که بین پاسخ های خود به دنبال علایق خود بگردید. جواب های شما ریشه در علاقه ذاتی شما به یک سری از امور دارد پس آن ها را به شدت جدی بگیرید و روی آن ها کار کنید. البته به شما این حق را می دهم که در بعضی از مواقع کارتان کمی پیچیده شود و موضوع را اندکی کمک ببیبنید پس اگر در این رابطه نیاز به مشاوره تخصصی کشف علایق دارید در یکی از شبکه های اجتماعی به شماره 09038942379 پیام دهید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخ سوالات شما را بدهند.

لیست علایق شخصی

اگر پاسخ این سوالات نتوانست به شما کمکی کند و در پیدا کردن علاقه و لیست علایق شخصی خود هم ناکام ماندید و همچنین دسترسی به یک مشاوره خبره هم ندارید یکی از کارهایی که بیشترین احتمال را می دهید که به آن علاقه دارید را امتحان کنید. با این کار حداقل دست روی دست نگذاشتید و شروع به امتحان کردن کارها کردید، این کار را چندین بار انجام دهید تا به شغل مورد علاقه خود برسید.

چون یکی از دلایل پنهان عدم کشف علایق واقعی ترس از شکست و یا تنبلی می باشد. بنابراین هرگز راکد و آرام ننشینید و حتماً اقدام به انجام یک کار بکنید. زیرا حتی اگر بفهمید که این کار جزء علایق واقعی شما نیست، در مسیر حرکت و انجام کار متوجه علایق واقعی خود خواهید شد. 

مهمترین دلیل عدم کشف علاقه تنبلی ئ ترسیدن از شکست می باشد
مهمترین دلیل عدم کشف علاقه تنبلی ئ ترسیدن از شکست می باشد

تست شناخت علایق

اگر در پیدا کردن علاقه خود مشکل دارید و کار خود را به سختی و با تنبلی انجام می دهید، هرگز در کار خود پیشرفت نخواهید کرد. زیرا این کار جزو علایق واقعی شما نیست و باعث کاهش کارایی و شکست شغلی و یا از دست دادن شغل خود خواهد شد. برای رسیدن به رضایت از زندگی شغلی و خصوصی خود، یافتن علایق واقعی از اولویت بالایی برخوردار است. بنابراین با اختصاص زمان کافی در جهت شناسایی علایق واقعی، موفقیت و لذت از زندگی را در آغوش بگیرید و به هر هدفی که از زندگی می خواهید برسید. برای اینکه بدانید چه شغلی مناسب شماست میتوانید از تست استعدادیابی شغلی هالند استفاده کنید. (در انتها هم یک راه فوق العاده به شما خواهیم گفت.)

ذکر یک نکته حیاتی است و آن هم اینکه در اولین قدم مشاهده عدم علاقه از کار خود شما به هیچ وجه به یکباره نباید شغل خود را عوض کنید. حتماً برای اینکار با یک مشاور دلسوز مشورت کرده و تمامی جوانب کار را بسنجید.

اگر کار خود را به سختی و با تنبلی انجام می دهید، هرگز در کار خود پیشرفت نخواهید کرد.
اگر کار خود را به سختی و با تنبلی انجام می دهید، هرگز در کار خود پیشرفت نخواهید کرد.

من برای چه کاری ساخته شده ام؟

طبیعتاً راهکارهایی که در این مقاله برای کشف علایق و پیدا کردن شغل مناسب شما بیان شد لازم است اما کافی نیست! شما تا زمانی که ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش هایتان در کنار یکدیگر قرار نگیرند و با توجه به همه آن ها رسالت زندگیتان کشف نشود، نمی توانید ادعا کنید که علایق و استعدادهای خود را کشف کرده اید و بعد در مسیر آن گام بردارید. این موضوع بحثی کاملاً تخصصی است و هر کسی نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد. اما نگران نباشید؛

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع استعدادیابی و کشف علایق بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

اگر سوال یا تجربه ای درباره استعدادیابی شغلی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره تخصصی تر دارید، مشاوران خبره گام برتر آماده اند تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدهند. برای این کار کافیست فقط در واتساپ به شماره 09038942379 پیام دهید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دقیق دهند.

موفق باشید…

بسته جامع استعدادیابی


نویسنده: علیرضا وطن پور
نویسنده: علیرضا وطن پور مشاور و مدرس استعداد یابی از تیم گام برتر

مطالبی که مناسب شماست:

چگونه استعداد خودمان را کشف کنیم
چگونه استعداد خودمان را کشف کنیم؟
چگونه کودکان را استعدادیابی کنیم؟
چگونه کودکان را استعدادیابی کنیم؟
تست استعدادیابی شغلی
تست استعدادیابی شغلی

پاسخ به سوالات

 1. محمد

  سلام
  باید کمال انسان و راه شناخت اون رو پیدا کنیم تا موفقیت رو بدست بیاریم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر. بله درسته همین طوره

   ممنون از نظرتون

 2. حسین بیات

  سلام وخدا قوت جناب وطن پور خیلی زیبا وکارا نوشتین ممنونم 🙏

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. رادمهر

  سلام خیلی ممنونم از مقاله خوبتون فقط می خواستم یه چیزی بگم و اونهم این که کاش خانواده هامون اینقدر بهمون سخت نمی گرفتن تا الان برای خودمون سخت نگیریم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   ممنون از نظرتون. بله دقیقا، خانواده ها اگر خیلی بهتر و درست تر در این رابطه رفتار می کردند، حتما اتفاقات خیلی بهتری می افتاد.

   موفق باشید…

 4. محمد علوی

  سلام خسته نباشید من مقالات شما را دیدم اما نمی دانم که از کدام شروع به خودت کنم
  برنامه ریزی ، استعداد چیست ، علاقه چیست ، مدیریت زمان و ….

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   این نکته بستگی به نظر شخصی خودتون و هدفتون داره. اگه میخواید روی مهارت های فردی خودتون کار کنید، پیشنهاد ما مقالاتی همچون برنامه ریزی، هدف گذاری، فن بیان و… هستند.

   اما اگر می‌خواهید استعدادتان را به خوبی کشف کنید و با توجه به آن ها به موفقیت برسید، حتماً مقالات مربوط به استعدادیابی ما را مطالعه کنید.

   اگر بازهم سوالی دارید حتماً بپرسید. موفق باشید…

 5. زهرا

  سلام منم دنبال کشف استعدادم هستم اما تا الان نتیجه نگرفتم چیکار کنم

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   وقت خوش

   مقالات بخش استعدادیابی سایت رو مطالعه کنید و تست های استعدادیابی را هم انجام دهید .

   اگر باز سوالی داشتید به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام ارسال کنید تا کارشناسان ما پاسخ سوال شما رو مفصل براتون بفرستند .

   موفق باشید

 6. رقیه کریمی

  سلام من هم به دنبال کشف علایق واقعی خودم هستم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید
   ممنون از شما

 7. سمیه تیموری

  سلام خیلی خوب بود
  پیدا کردن علایق باعث می شه هر چه سریعتر به موفقیت برسیم .
  ممنون از شما استاد بزرگوار ?????

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 8. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  عالیی بود… ممنون استاد
  پیدا کردن علایق واقعی میتواند به رشدمان کمک زیادی کند و راه های رسیدن به موفقیت را برایمان هموار می سازد‌

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از شما
   علایق وقعی و پیدا کردنشان اولین و مهم ترین بخش شروع موفقیت هستند

 9. حدیثه حاجی علی

  سلام استاد عزیز خدا قوت , بهترینید

  پاسخ دادن
 10. Pariya_amirpor

  عالیی بود خیلی خیلی ممنون مطالعه اش باعث شد خیلی از علایقمو پیداکنم

  پاسخ دادن
  1. بهتون تبریک میگم که به دنبال رشد و کسب مهارت هستین

 11. محدثه تیموری

  واقعا کشف کردن علایق اصلی خیلی مهم هستن.ما اغلب کارهایی رو انجام میدیم که توسط جامعه و یا خانواده به ما تحمیل شدند و طوری وانمود شده که انگار اون کار بالاترین درصد موفقیت رو برای ما به همراه خواهد داشت. شاید در ابتدا کمی هم خوب پیش بریم ولی بعد از مدتی خسته و افسرده میشیم چون اصلا علاقه ای به انجام اون کار نداریم و در نهایت هیچ چیزی جز سرخوردگی عاید ما نخواهد شد.

  پاسخ دادن
  1. درسته ، پیدا کردن علاقه واقعی تاثیر بسزایی در لذت و رضایت از زندگی در نتیجه پیشرفت و موفقیت شما خواهد داشت .

 12. Mahdi_hoseinnejhad

  احسنت و درود بر استاد وطن پور عزیز

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --با دفتر برنامه ریزی، روزهاتو حرفه ای مدیریت کن!
close-image

در اینستاگرام ما، رایگان آموزش ببین!

close-link