تست استعدادیابی هالند

تست استعدادیابی هالند مدلی که گاهی آن را به اسم تست شخصیت شناسی هالند می‌شناسیم. با کمک این تست خواهیم توانست شغل و کاری که در آن استعداد و علاقه ما نهفته است را پیدا کنیم. خوشبختانه جان هالند در این زمینه فعالیت های بسیاری داشته که نتیجه پژوهش ها و تحقیقات خود را به نام تست استعدادیابی هالند مطرح کرده است. در این مقاله شما را با این تست آشنا می‌کنیم.

تست استعدادیابی هالند
تست استعدادیابی هالند

در مقاله تست استعدادیابی هالند می‌خوانید:

 • تست استعداد یابی هالند
 • شغل مناسب من چیست؟
 • آزمون سنجش شغلی
 • تیپ های شخصیتی تست استعدادیابی هالند
 • تست استعدادیابی بزرگسالان
 • تست استعدادیابی اوکانر
 • تست آنلاین استعدادیابی شغلی هالند

اگر می‌خواهید با کشف استعداد شغلیتان، بهترین اتفاقات را برای خودتان رقم بزنید، حتماً تا پایان با این مقاله همراه باشید…

تست استعدادیابی هالند

جان لوییس هالند (مبدع تست

شخصیت هالند) john Lewis Holland در 21 اکتبر 1919 در اوهاما نبراسکا به دنیا آمد. او در سن 20 سالگی از انگلستان به آمریکا مهاجرت کرد. در آنجا مشغول به کار شد و همچنین در مدرسه شبانه روزی که در YMCA بود مشغول به تحصیل شد. سرانجام توانست به عنوان مدیر اجرایی تبلیغات کار کند.

جان هالند در سال 1934 از دانشگاه نبراسکا واقع در اوماها فارغ التحصیل شد و توانست در رشته های ریاضیات، زبان فرانسه و روانشناسی مدرک کارشناسی اش را دریافت کند. و در سال 1952 دکترای تخصصی خودش را در زمینه روانشناسی از دانشگاه مینه سوتا دریافت کرد.

جان هالند در سال 1980 حکم بازنشستگی خودش را از دانشگاه جان هاپکنیز دریافت کرد اما او خودش را بازنشسته ندانست و به تحقیق و پژوهش خودش تا پایان مرگش ادامه داد. یکی از مهم ترین دستاوردهای جان هالند، ابداع تست شخصیت هالند ( Holland test ) است.

تست استعدادیابی هالند-شخصیت
تست استعدادیابی هالند-شخصیت

این آزمون یک تست رغبت سنجی شغلی است که با در نظر گرفتن ویژگی های شخصیتی و درونی افراد، شغلی که متناسب با آن ویژگی های شخصیتی و درونی است را بیان می‌کند. جان هالند بر این باور بود که تست استعداد یابی هالند به افراد کمک می‌کند تا بهترین شغل و حرفه را انتخاب کنند و بیشترین تاثیر و بازدهی را در محل کارشان داشته باشند.

جان هالند ایجاد شرایط ایده آل و لذت بخش را در گرو مطابق بودن ویژگی های شخصیتی افراد با محیط کار معرفی می‌کند. تست استعداد یابی جان هالند شش تیپ شخصیتی را بیان می‌کند که افراد به شش دسته تقسیم می‌شوند. در ادامه میخواهیم به بررسی هر کدام از این شش مورد بپردازیم.

تست استعدادیابی هالند-شغل
تست استعدادیابی هالند-شغل

شغل مناسب من چیست؟

در واقع بسیاری از افراد نمی‌دانند دقیقا برای چه شغلی مناسب هستند. چه شغلی را می‌توانند برای خودشان انتخاب کنند و در آن رشد و پیشرفت خوب و چشم گیری داشته باشند. تست استعدادیابی هالند به شما کمک می‌کند تا سراغ مشاغلی بروید که متناسب و هماهنگ با شخصیت و ویژگی های شما است.

اگر شما هم این دغدغه را دارید پیشنهاد میکنم این شش کد استعداد یابی هلند را کاملا مطالعه کنید و ببینید که در کدام یک از این شش کد استعداد دارید.

آزمون سنجش علاقه شغلی

برای سنجش علاقه شغلی و پیدا کردن مسیر شغلی می‌توان از آزمون تست استعدادیابی اوکانر و یا تست استعدادیابی جان هالند استفاده کنید.این دو آزمون از مشهور ترین و مطرح ترین آزمون های استعدادیابی بزرگسالان و استعداد یابی شغلی است.

تست استعدادیابی هالند-بازدهی
تست استعدادیابی هالند-بازدهی

تیپ های شخصیتی تست استعداد یابی هالند

در استعدادیابی هالند از کد هایی برای تشخیص شخصیت افراد با حرفه و شغل متناسب آن ها استفاده می‌شود. واقع گرایی، هنری بودن، اجتماعی، شجاعت و تهور، قراردادی و جستجوگری، شش کد مهمی است که هالند مطرح کرده است.

تیپ شخصیت واقع گرا

این تیپ شخصیت واقع گرایی در استعدادیابی هالند به افرادی تعلق می‌گیرد که عملگرا هستند. و درواقع استعدادشان کار با ابزار آلات و ماشین آلات است. این افراد کار های فیزیکی و دشوار را به خوبی انجام می‌دهند. مشاغل واقع گرایانه اغلب فعالیت هایی را با کار های عملی و راه حل های دستی را شامل می‌شود.

افرادی که این جزو این تیپ شخصیتی هستند ویژگی های زیر را دارند:

افرادی خوددار، مصر، جدی در کار، مادی گرا، سرسخت، متواضع ، انعطاف پذیر و دارای توانایی بدنی و مکانیکی هستند.افرادی که این تیپ شخصیت شغلی را دارند اغلب تمایل دارند با حیوانات، گیاهان ، چوب ، ابزار آلات و ماشین آلات کار کنند. بسیاری از افراد که در این گروه قرار دارند به کارکردن در محیط های باز تمایل دارند و خیلی با کاغذ بازی و یا کار کردن با دیگران علاقه ای ندارند و ارتباط برقرار نمی‌کنند.

این افراد برای مشاغلی مانند:مهندس مکانیک، مهندس ماشین آلات سنگین، خلبان، تکنسین در هر رشته ای، تعمیرات و تاسیسات در هر رشته ای و…مناسب هستند.

تست استعدادیابی هالند-واقع گرا

تیپ شخصیت جستجو گر

ویژگی های شخصیتی مثل:انجام کارهای عملی، فکری، اکتشافی، اندیشمندانه و افرادی که تفکر تحلیلی و علمی دارند در تیپ شخصیتی جستجو گر معرفی می‌شود.مشاغل جستجو گر معمولا شامل کار با ایده ها بوده. این گونه از مشاغل به دنبال رسیدن به حقیقت و حل کردن ذهنی مسائل هستند.

افراد جست و جو گر دارای ویژگی های زیر می‌باشند:

افرادی کنجکاور، تحلیل گر، محتاط، مستقل، روشنفکر، درون نگر، نقاد، پیجیده، دقیق، منطقی، فروتن، کناره گیر ، اهل تفکر و سازمان دهی و استدلال اندهمچنین طرفدار اصلاحات اساسی و بنیادین هستند.

این افراد برای مشاغلی مانند:پزشک، فیزیکدان، جراح، شیمیدان، دندان پزشک و … مناسب هستند.

تست استعدادیابی هالند-جستجو گر
تست استعدادیابی هالند-جستجو گر

تیپ شخصیت هنری

این افراد با ویژگی شخصیتی مبتکر، نو آور، پذیرنده، مستقل، پر هرج‌ومرج، احساسی، نامرتب، آرمان گرا، خیال پرداز، مستقل، شمی، درونگر، ابرازگر، حساس، مبهم، غیر سنتی و دارای منش و روحیه بازی هستند.

این افراد در شناسایی و بیان خصوصیات و ویژگی های خود مهارت دارند. کمتر خودشان را کنترل می‌کنند و احساساتشان را به راحتی بیان می‌کنند. مشاغل هنری معمولاً شامل کار با الگوهای مختلف، طرح‌ها و اشکال است. افرادی که درگیر این‌گونه کارها هستند اغلب احوالات خود را در کار به راحتی بیان می‌کنند.

اینگونه افراد برای مشاغل: معماری، طراح تبلیغات، فیلمنامه نویس، خوشنویس، شاعر، بازیگر، نویسنده، نقاش، روزنامه نگار و… مناسب هستند.

تست استعدادیابی هالند-هنری
تست استعدادیابی هالند-هنری

تیپ شخصیت اجتماعی

افرادی با ویژگی شخصیتی حمایت گری، درمان، مراقبت هستند و با انجام کارهایی مانند مادری کردن، باغبانی و امداد گری احساس رضایت می‌کنند.

افرادی با این تیپ شخصیتی با این ویژگی ها معرفی می‌شوند: افرادی مسئول، صمیمی، آرمان گرا، سخاوتمند، با کیاست، مهربان، همدل، خوش مشرب، مبادی آداب، معاشرتی، صبور، دارای روحیه همکاری، متقاعد کننده، مشوق، فهمیده و اهل رفاقت و دوستی اند.همچنین دارای مهارت های کلاممی هستند و دوست دارند با مردم کار کنند تا آنها را رشد دهند و مطلع و آگاه کنند.

افراد اجتماعی برای مشاغلی مثل: معلم، مدیر مدرسه، مربی الهیات و علوم دینی، مربی تربیتی، جامعه شناس، روانشناس، باغبانی، امدادگری، کار در مراکز خیریه، و… مناسب هستند.

تست استعدادیابی هالند-اجتماعی
تست استعدادیابی هالند-اجتماعی

تیپ شخصیت جسور و سازنده

این افراد قدرت رهبری، متقاعد کردن و قرار گرفتن در محیط‌ های رقابتی را دارند.معمولا این افراد ریسک پذیر بوده و در کارهای تجاری می توانند موفقیت های فراوانی کسب کنند.

ویژگی های این افراد را میتوان: افرادی ماجراجو، بلندپرواز، مطمئن به خود، برون نگر، هیجان طلب، معاشرتی، خوش بین، با انرژی، رهبر، مایل به جمع آوری دارایی، آگاه به منابع مختلف، باشوق، ریسک کننده و مقتدرند. دوست دارند با مردم کار کنند و آنها را برای رسیدن به اهدافشان کمک کنند. همچنین در متقاعد کردن دیگران توانایی بالایی دارند.

برای افرادی با این تیپ مشاغلی مثل: مدیر بازرگانی، بازاریاب، رهبری، مدیر هتل و رستوران، و… مناسب است. شروع کردن و به سرانجام رساندن پروژه‌ها ازجمله مواردی است که در اینگونه مشاغل باید انجام شود. افرادی که در این زمینه شغلی فعالیت می‌کنند باید قدرت رهبری کردن افراد و تصمیم‌گیری‌های مهم را داشته باشند. این دسته از مشاغل نیازمند ریسک‌پذیری هستند و معمولاً با تجارت سرو‌کار دارند.

تست استعدادیابی هالند-جسور
تست استعدادیابی هالند-جسور

تیپ شخصیت قاعده مند

این افراد جرئی گرا هستند و می‌توانند کارهای سازمانی و دفتری را به خوبی انجام می‌دهند. این افرادبا ویژگی شخصیتی سازمان یافته، مرتب، واقع بین، پیگیر، انعطاف ناپذیر، کارآمد، وظیفه شناس، مطیع، فاقد تخیل، مدافع و صرفه جو هستند. به فعالیت های جسمانی علاقه ای ندارند. دوست دارند با داده ها کارکنند.

این افراد برای مشاغلی مثل: حسابدار، کارشناس امور اداری، کارشناس و مشاور مالیاتی، کارشناس امور گمرکی و… مناسب هستند.در این مشاغل بیش‌تر از اینکه با ایده‌ها سروکار داشته باشید، با داده‌ها، جزئیات و اطلاعات کار می‌کنید. در این‌گونه مشاغل معمولاً خط‌مشی واضحی وجود دارد که باید از آن پیروی کنید.

تست استعدادیابی هالند-قاعده مند
تست استعدادیابی هالند-قاعده مند

تست استعدادیابی بزرگسالان

بسیاری از افراد بر این باور هستند که استعدادیابی فقط ویژه کودکان است و بزرگسالان دیگر نیازی به شناخت استعداد هایشان ندارند.شاید این طرز فکر از اینجا نشات گرفته باشد که فکر می‌کنند بزرگسالان دیگر در مسیر زندگی و شغلی خودشان ثابت شده اند و استعداد یابی شدنشان دیگر تاثیری بر روند زندگی شان نخواهد گذاشت.

این مدل فکری کاملا اشتباه است بزرگسالان نیز می‌توانند با استعداد یابی و کشف استعداد درونی شان ادامه زندگی را برای خودشان آرامش بخش و لذت بخش تر بکنند.هر فردی در هر سن و سالی می‌تواند استعداد یابی کند و  استعداد درونی اش را کشف کند. ممکن است فردی تا سن 40 سالگی در یک مسیر شغلی خاصی بوده باشد بر اساس یک سری از شرایط و ویژگی ها قدم در آن شغل نهاد ده است اما می‌تواند با شناخت استعدادش مسیر شغلی خودش را عوض کند و مسیری را انتخاب کند که استعدادش در آن مسیر است.

این انتخاب مسیر بر اساس علایق و استعداد سرعت رشد و پیشرفت در کار را افزایش می‌دهد چرا که استعداد یعنی سرعت یادگیری شما در مهارت بالا تر باشد.بنابر این باید در هر سنی توجه ما به کشف استعداد هایتان باشد تا بتوانید بهترین اتفاق هارا برای خودمان رقم بزنید.

یکی از تست های بسیار معروفی که برای استعداد یابی وجود دارد تست استعداد یابی جانسون اوکانر است. آقای جانسون اوکانر یکی از افرادی است که بر روی شناخت و کشف استعداد درونی افراد بزرگ سال کار کرده اس که در ادامه اشاره ای به آن خواهیم کرد.

تست استعدادیابی اوکانر

یکی دیگر از تست های استعدادیابی که می‌توانید با آن مسیر شغلی و زندگی خود را تغییر و در جهت استعداد های خودتان قرار دهید، تست استعدادیابی جانسون اوکانر است. او که حدود چهل سال پیش در سن نود سالگی در گذشت، تا کنون جزو معروف ترین ها در حوزه استعدادیابی است. او پروژه شرکت جنران الکتریک را بر عهده گرفت تا کارگران آن شرکت را استعدادیابی کند تا همه کارگران بر اساس استعداد خودشان مشغول به کار شوند. این پروژه هم به سود کارگران بود هم به سود شرکت چراکه بهترین و بیشترین بازدهی را زمانی انتظار می‌توان داشت که فرد بر اساس استعداد و علایقش مشغول به انجام کاری باشد.

اما دلیلی که باعث شده ما این تست را هم در مقاله تست استعدادیابی هالند بیاوریم، این است که استعدادیابی اوکانر بیشتر برای شخصیت شناسی بزرگسالان است. شما برای این که بتوانید استعداد شغلی خود را کشف کنید، باید قبل از آن استعداد اصلی خود را کشف کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً برای اطلاعات بیشتر مقاله تست استعدادیابی اوکانر را هم مطالعه کنید. اما اگر وقت مطالعه آن را ندارید، در ادامه با ما همراه باشید…

تست استعدادیابی هالند-کشف استعداد
تست استعدادیابی هالند-کشف استعداد

جانشون اوکانر 12 نوع از استعداد را در تست استعداد یابی خودش مطرح می‌کند که ما در مقاله تست استعداد یابی به شیوه جانسون اوکانر مفصل و کامل بیان کرده ایم اما در این جا نیز هر کدام را مختصر بیان می‌کنیم.

 1. استعداد كار با انگشتان
 2. استعداد تجسم فضايي و درك ساختارها
 3. استعداد موسيقي و تشخيص صدا
 4. استعداد ايده پردازي
 5. استعداد تشخيص و تفكيک رنگ‌ها
 6. استعداد استدلال و تحليل
 7. استعداد كار كردن با اعداد
 8. استعداد سيلوگرام
 9. استعداد حافظه طراحي
 10. استعداد استقرايي
 11. استعداد آینده نگری
 12. استعداد خواندن سريع

در ادامه این مقاله هر یک را به اختصار تعریف می‌کنیم.

1. استعداد کار با انگشتان

در این تست توانایی افراد برای سریع و دقیق کار کردن روی اشیا کوچک با استفاده از انگشتان امتحان می شود. که کارگران مونتاژ کار خانه باید این توانایی را داشته باشند و در مرحله دیگر سرعت کار انگشتان با ابزار های کوچک مورد امتحان و بررسی قرار می‌گیرد. این قابلیت و توانایی برای جراحان و دندان پزشکان مهم و از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از انگشتان فقط به این شغل‌ها محدود نمی شود و در بسیاری از مشاغل هنری هم نیاز است.

تست استعدادیابی هالند-پزشک
تست استعدادیابی هالند-پزشک

2. استعداد تجسم فضایی و درک ساختار ها

در این قسمت توانایی تفکر سه بعدی افراد را مورد آزمایش قرار می‌دهند. افرادی که از این استعداد برخوردار هستند از جدا کردن و متصل کردن قطعات به هم لذت می‌برند. این افراد از اینکه بدانند هر وسیله و اشیایی به چه شکلی کار می‌کند برایشان لذت بخش است. خلبانی و بستن پیچ و مهره ها نمونه ای از فالیت و کارهایی است که نیاز به استعداد تجسم فضایی و درک ساختار ها دارد.

3. استعداد موسیقی و تشخیص صدا

در این قسمت استعداد تشخیص آهنگ صدا،گام ها و ریتم ها را مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهند.افرادی که علاقه مند به سخنرانی هستند باید این قسمت از استعداد یابی اوکانر یعنی استعداد موسیقی و تشخیص صدا را بررسی کنند.

4. استعداد ایده پردازی

در استعداد ایده پردازی، استعداد تولید سریع جریان تفکر را مورد بررسی قرار می‌دهند. به عنوان مثال سوالی را از شما میپرسند و جوابی را که شما سریع برای آن می‌دهید را بررسی می‌کنند.

تست استعدادیابی هالند-تفکر
تست استعدادیابی هالند-تفکر

5. استعداد تشخیص و تفکیک رنگ‌ها

در این تست میزان کوررنگی افراد مورد آزمایش قرار می گیرد. و در واقع ۳۰ یا تعداد بیشتری از رنگ هارا به افراد نشان می دهند که آنها باید از تیره‌ترین تا روشن‌ترین آنها را مشخص کنند.

6. استعداد استدلال و تحلیل

در این تست توانایی افراد در سازمان‌بندی چند مفهوم و ایده یا طبقه‌بندی مورد آزمایش قرار می گیرد.

7. استعداد کار با اعداد

در این مرحله از تست استعدادیابی جانسون اوکانر توانایی فرد ازنظر کار با ساختار عددی مورد توجه قرار می‌گیرد.

8. استعداد سیلوگرام

در این تست توانایی یادگیری لغات و زبان ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

تست استعدادیابی هالند-یادگیری
تست استعدادیابی هالند-یادگیری

9. استعداد حافظه طراحی

در این قسمت یک طرح و نقشی روی یک صفحه برای مدت خاصی نمایش داده می‌شود. سپس طراحی می‌رود و یک صفحه دارای یک سری نقطه در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید طبق حافظه نقاط را به هم وصل کنید تا به طرح مورد نظر برسید.

10. استعداد استقرایی

در این تست استعدادیابی اوکانر توانایی شما در یافتن ویژگی مشترک بین چند ایده‌، تصویر یا موضوع ناهمگون موردسنجش قرار می‌گیرد. به لحاظ نظری این توانایی باید در پزشکان وجود داشته باشد تا بتوانند علائم بیماری‌ها را به‌درستی تشخیص دهند.

11. استعداد آینده نگری

در این قسمت از تست استعداد یابی اوکانر تعیین می‌کند که نسبت تمرکز شما روی زمان حال به آینده چقدر است. این استعدادی است که به وسیله آن می‌توانید احتمالات را ببینید و پیش بینی کنید.

12. استعداد خواندن سریع

استعداد در پردازش سریع داده های تصویری و بصری است. استعدادی که به خواندن متن محدود نمی‌شود و سرعت درک اعداد و ارقام و نمودار ها را پوشش می‌دهد.

این 12 استعدادی که به اختصار توضیح داده شد 12 تم استعداد یابی جانسون اوکانر است. ما این 12 استعداد را در بخش استعداد یابی اوکانر بیان کردیم چرا که جانسون اوکانر بیشتر در استعداد یابی بزرگ سالان فعالیت داشته است.

تست استعدادیابی هالند-خواندن سریع

این ها دوازده استعدادی است که جانسون اوکانر آن را مطرح کرده است. می‌توانید برای آگاهی بیشتر به مقاله تست استعدادیابی اوکانر مراجعه کنید و با مطالعه آن مطالب دقیق تری را کسب کنید.

تست آنلاین استعدادیابی شغلی

جهت گرفتن بهترین نتیجه از تست آنلاین استعدادیابی شغلی گام های زیر را به ترتیب طی کنید:

تست استعدادیابی شغلی چیست؟

تست سنجش تمایلات شخصی هالند یا ریاسک (RIASEC)  تستی است که با استفاده از آن تمایلات ذاتی شما کشف خواهد شد.

این آزمون یک تست رغبت سنجی شغلی است که با در نظر گرفتن ویژگی های شخصیتی و درونی افراد، شغلی که متناسب با آن ویژگی های شخصیتی و درونی است را بیان می‌کند. جان هالند بر این باور بود که تست استعداد یابی هالند به افراد کمک می‌کند تا بهترین شغل و حرفه را انتخاب کنند و بیشترین تاثیر و بازدهی را در محل کارشان داشته باشند.

شاید این تست همه چیز نباشد ولی می‌تواند شما را در انتخاب تمایلات شغلیتان کمک شایانی بکند.

تست استعدادیابی شغلی برای چه کسانی مناسب است؟

برای انتخاب رشته دانش آموزان
رشته تحصیلی در دانشگاه
افرادی که خواهان تغییر شغل خود هستند
افراد جویای شغل مناسب خود
یافتن کار ایده آل و مناسب با روحیات خود

فواید تست استعدادیابی شغلی

1-پیدا کردن شغل ایده آل خود

2- کار آینده شما مثل یک تفریح خواهد شد

3- وقتی در مسیر استعداد حرکت می‌کنید،به راحتی پیشرفت خواهید کرد

4- در نهایت درآمد و رضایت شغلی بالایی خواهید داشت

چگونه از این آزمون بهترین نتیجه را بگیریم؟

1-با تفکر و نگاه عمیق به سوالات پاسخ دهید

2-کاملاً با خود صادق باشید

نکته بسیار مهم:چیزی که هستید را انتخاب کنید نه چیزی را که دوست دارید بشوید

آماده اید آزمون رو شروع کنیم؟

  

 1. کیانمهر

  سلام خیلی خوب استفاده کردم معلمی برای من بود والان هستم ولذت میبرم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خداروشکر خیلی عالیه
   موفق و سربلند باشید

   پاسخ دادن
 2. معصومه شاهری

  سلام.استعدادهای جتلب بود خصوصا اینده نگری.سپاس

  پاسخ دادن
 3. حمیده فعال فرد

  سلام من تست را انجام دادم بیشترین امتیازها قاعده مند و جستجوگر بود من توانایی جسمی ام زیاد نیست ولی کارهای یکنواخت را هم دوست ندارم من الان گفتاردرمانگر هستم که علاوه بر تنوعی که در این رشته وجود دارد نیازمند مهارتهای ارتباطی خوب و خلاقیت و توانایی متقاعد سازی مراجعان است این شغل جز کدام دسته قرار می گیرد؟ یعنی من باید این کار را رها کنم؟

  پاسخ دادن
 4. رقیه کریمی

  سلام من با این روش برای خودم استعدادیابی کردم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خیلی خوبه
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 5. میناکریمی

  سلام خیلییییییی خوب بود.من هم شنیده بودم یک عزیزی انگشتان دست بسیار ظریفی داشتن و حقوق خونده بودن و در مواقع استرس موهای سرشونو تار به تار میکندن عصب انگشتان دست ایشون نیاز داشتن تا کار های ظریف رو انجام بدن برای همین هم تغییر رشته دادند و در تخصص جدیدشون بسیار مهارت بالایی دارن.

  پاسخ دادن
 6. حمیده فعال فرد

  سلام مقاله خوبی بود البته برای دنبال علاقه و استعداد باید پول کافی داشته باشید

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   گاهی داشتن فکر و پشتکار کافی حلال همه چیز است
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 7. منیر سادات حسینی

  ممنون از مطالب خوبتون. حتما این تستو انجام میدم.

  پاسخ دادن
 8. nemati

  درود بر جنااااااب حسین نژاد 😊🍃🍁

  بسیاااار عااالی و پربااارررررر👏👏🍃🍁🍃🍁🍃🍁🍃🍁

  پاسخ دادن
 9. رقیه کریمی

  سلام من از روی تست استعداد یابی هالند استعداد را کشف کردم

  پاسخ دادن
 10. صفری

  ممنون از مقاله خوبتون خیلی پر بار و مفید بود

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image