ایجاد انگیزه در کودکان

والدین قطعاً تاثیرگذارترین افرادی هستند که در زندگی هر کودکی وجود دارند؛ این شما هستید که می توانید با کلام و رفتار خود کودک تان را تشویق کنید و در او انگیزه ایجاد کنید تا به اهداف و آرزوهایی که هرچند کوچک و جزئی به نظر می رسند دست پیدا کند. اگر موفق شوید از همان سنین پایین کودک خود را در مسیری هدفمند به سمت جلو هدایت کنید، بدون شک در سنین نوجوانی و بزرگسالی هم این ویژگی باعث می شود که او بتواند به موفقیت های بسیار زیادی دست پیدا کند. در این مقاله قصد داریم روش هایی ساده و کاربردی که بر مبنای علمی و روانشناسی قرار دارند به شما معرفی کنیم تا بتوانید با استفاده از آنها بهترین مشوق کودک خود باشید و انگیزه لازم و کافی را در جهت انتخاب یک مسیر مناسب و ادامه آن در کودکتان ایجاد نمایید. در واقع شما در این مقاله با تکنیک های ایجاد انگیزه در کودکان که اکنون بیان می کنم آشنا می شوید:

  • هدفمند بودن را به او آموزش دهید
  • نقاط ضعف را به صورت منفی بیان نکنید
  • از مقایسه کردن اجتناب کنید
  • استعدادهای واقعی او را کشف کنید
  • او را در کنار همسالان خود قرار دهید
  • ناامید نشوید
  • از مشاوران کمک بگیرید

در ادامه بخوانید: بهترین راه های ایجاد انگیزه


1. هدفمند بودن را به او آموزش دهید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که اغلب افراد حتی در سنین بزرگسالی و جوانی با آنها دست و پنجه نرم می کنند، هدف گذاری می باشد. زندگی فرصت کسب تجربه های جدید و ایجاد مسیر های هموار برای رسیدن به موفقیت است. افرادی که می‌توانند اهداف درستی برای خود و زندگیشان تعیین کنند، در واقع این فرصت را به سادگی از دست می‌دهند و نهایتاً چیزی جز حسرت برای آنها باقی نخواهد ماند.

شاید بتوان گفت یکی از اصلی‌ترین دلایل این که بسیاری از ما با اینکه سن و سال کمی هم نداریم همچنان در هدف گذاری برای زندگی مان دچار مشکل هستیم، این است که متاسفانه در سنین کودکی این هدف‌گذاری را به ما آموزش نداده‌اند. شاید در نگاه اول واژه هدفگذاری به شکلی به نظر برسد که گویا این امر بسیار پیچیده است و صرفاً افراد بزرگسال و متخصص می‌توانند از آن استفاده کنند، اما حقیقت چیز دیگری است.

تعیین اهداف چه برای یک فرد بزرگسال و چه برای یک کودک، می تواند بسیار سازنده باشد. از همان سنین کم تلاش کنید که کودک شما اهدافی را برای خود مشخص کند. به عنوان مثال درست کردن یک کاردستی در زمان مشخص یا آموزش دیدن ۱ زبان خارجه در مدت زمان تعیین شده. تمام این کارها باعث می شود ذهن کودک تان از همان سنین پایین با هدف گذاری آشنا شود و برای تمام طول زندگی خود از این روش به درستی بهره بگیرد. بی هدف بودن یکی از مهمترین دلایل بی انگیزه بودن است زیرا هیچ چیزی وجود ندارد که شما برای رسیدن به آن تلاش کنید.

بی هدف بودن یکی از مهمترین دلایل بی انگیزه بودن است

2. نقاط ضعف را یه صورت منفی بیان نکنید

کودکان دارای روحیه بسیار حساسی هستند؛ به طوری که حتی کوچکترین برخورد خشونت آمیز از سمت شما می تواند تا آخر عمر در ذهن کودکتان باقی بماند. متاسفانه بسیاری از والدین با صراحت تمام و لحن بسیار کوبنده نقاط ضعف کودک خود را مطرح می کنند. گاهی اوقات هم دیده می‌شود که در اقدامی بسیار نادرست و غلط برای تنبیه کردن کودک شان، این نقاط ضعف را جلوی دیگران به زبان می آورند و موجب ایجاد احساس شرمساری در وجود کودک خود می شوند.

اگر قصد دارید اعتماد به نفس و انگیزه را در وجود کودکتان بکشید و در آینده از او فردی بسازید که هیچ گونه موفقیتی کسب نکند، تا جایی که می‌توانید از او انتقاد کنید. انتقاد کردن حتی برای افراد بزرگسال هم می تواند موجب احساس ناخوشایند شود، چه برسد به کودکی که در حال کسب تجربه های جدید در زندگی می باشد و هنوز آن طور که باید و شاید جهان اطراف خود را نمی شناسد.

برای اینکه نقاط ضعف کودک را به صورت کاملاً مسالمت آمیز به او بگویید، به جای بیان مستقیم آنها می توانید از روش های دیگری استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی که کاردستی خود را به شکل غلطی تکمیل کرده، شما روش درست را انجام دهید و سپس به او بگویید آیا به نظر تو با این روش قشنگ تر نشد؟ به همین سادگی میتوانید علاوه بر گوشزد کردن نکته منفی و ضعف کار وی روش درست را نیز هم به او آموزش دهید.

حفظ سلامت روان کودک یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید.


در ادامه بخوانید: راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن


3. از مقایسه کردن اجتناب کنید

مورد مقایسه قرار گرفتن حتی اگر درباره شخص شما که فردی بزرگسال هستید اجرا شود، می‌تواند شدیداً آزاردهنده باشد و اعتماد به نفس را در وجود شما به طرز قابل توجهی از بین ببرد. تا آنجایی که امکان دارد از مقایسه کودک خود با دیگران اجتناب کنید. لطفاً به این نکته توجه داشته باشید که هر فردی با ویژگی‌های منحصر به فردی آفریده شده است که شما به هیچ عنوان حق ندارید او را مورد سرزنش قرار دهید. قرار نیست همه افراد در یک فعالیت یا کار خاص استعداد داشته باشند، قرار نیست علایق همه یکسان باشد هر فردی با توجه به سیستم آفرینش ذاتی خود می تواند علایق متفاوت و استعداد های مختلفی داشته باشد. حتی در بین کودکان یک خانواده این استعدادها و علایق می تواند شدیداً متفاوت باشد.

بارها دیده شده دوقلو های کاملاً همسان از لحاظ روحی و ذهنی هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند. بنابراین تنها فردی که کودک باید با او مقایسه شود خود اوست. یعنی پیشرفت های هر روز او را با روز قبل مقایسه نمایید و هر جا که لازم است کمی سخت گیری اعمال کنید تا کودکتان مسیر را سریع تر و بهتر طی کند. اما هرگز این حق را به خود ندهید که قرار باشد او را با افراد دیگر مقایسه نمایید. هر شخصی همانطور که هست و با همان ویژگی هایی که دارد باید پذیرفته شود. مقایسه کردن کودک با دیگران احساس سر خوردگی را  در وجود او ایجاد می‌کند و موجب می‌شود مدام تصور نماید که از دید شما آنطور که باید و شاید ارزشمند نیست.

مقایسه کودکان باعث بی انگیزگی آنها می شود
مقایسه کودکان باعث بی انگیزگی آنها می شود

4. استعدادهای واقعی او را کشف کنید

خیلی از افراد در طول زندگی خود هرگز نمی توانند استعداد واقعی شان را شناسایی کرده و در جهت آن گام بردارند؛ علت این امر کاملاً واضح است: در سنین کودکی تمام تلاش والدین بر این بنا شده که کودکشان زبان های خارجه آموزش ببیند، در رشته ورزشی فعالیت نماید، در امور درسی خود موفق عمل کند، به کلاس های هنری و موسیقی برود و هزاران مورد دیگر از این قبیل! اما هیچ یک از آن ها هرگز به دنبال این موضوع نبودند که بدانند کودک آنها واقعاً در چه چیزی استعداد دارد و چه کاری برای او لذت بخش تر از سایر کارهاست.

این عدم توجه موجب می‌شود افراد در سنین بزرگسالی و زمانی که قرار است انتخاب های مهم و سرنوشت ساز زندگی خود را انجام دهند، با مشکلات متعددی مواجه شوند که از جمله کوچکترین آنها می توان به عدم انتخاب شغل مناسب و یا رشته تحصیلی مورد علاقه اشاره نمود. اگر یک آمار کوچک و اثر انگشتی از اطرافیان خود بگیرید متوجه می‌شوید بیش از نیمی از آن ها در شغل هایی مشغول هستند که به هیچ عنوان علاقه ای نسبت به آن ندارند و صرفاً جهت امرار معاش و گذراندن زندگی مجبور به دنبال کردن آن می باشند.

حتی زمانی که با بسیاری از دانشجویان صحبت می‌کنید دلیل موجهی برای انتخاب رشته تحصیلی خود ندارند و نمی توانند شما را قانع کنند که به چه دلیل این رشته را انتخاب کرده‌اند. همه این مشکلات تنها یک ریشه دارند و آن چیزی نیست جز عدم شناخت درست استعدادها و علایق. مطمئن باشید اگر بنا بود همه افراد جامعه در همان جایگاهی که به آن علاقه‌مند هستند فعالیت نمایند روز به روز بر شمار افرادموفق افزوده می‌شد، اما متاسفانه از آنجا که در سنین کودکی هیچکس به ما آموزش نمی دهد که به دنبال فعالیت مورد علاقه خود برویم، نهایتاً در سنین بزرگسالی با این مشکلات مواجه خواهیم شد.

بنابراین اگر قصد دارید بتوانید انگیزه فوق‌العاده‌ای در وجود کودکتان ایجاد کنید قبل از هر چیزی علایق و استعدادهای واقعی او را کشف نمایید. پیشنهاد می کنم اگر واقعاً به دنبال این کار هستید، حتماً سری هم به بسته جامع استعدادیابی و افزایش هوش کودکان هم بزنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

5. او را در کنار هم سالان قرار دهید

حضور در جمع همسالان یکی از بهترین روش ها برای ایجاد انگیزه در وجود کودک محسوب می‌شود. کودکان به صورت ذاتی کمی احساس رقابت و شاید در برخی مواقع حسادت هم در وجود خود دارند؛ وقتی که آنها را در بین دوستانشان قرار دهید کودک ناخودآگاه تلاش می‌کند که شبیه سایر همسالان خود عمل کند. به این ترتیب هم انگیزه کافی در وجود او ایجاد می شود و هم اینکه روابط اجتماعی او به حد قابل توجهی پیشرفت خواهد کرد.

استرس وارد کردن به کودک کار بسیار ناپسند و ناشایستی است، اما گاهی اوقات میزان کمی از این استرس برای اینکه کودک تلاش خود را بیشتر کند لازم است. وقتی که کم کاری های او را مشاهده می کنید، میتوانید درباره عملکرد خوب همسالان و دوستانش با او صحبت کنید. البته نه به شکلی که او فکر کند در حال سرکوفت زدن و یا توبیخ کردن او هستید. بلکه فقط درباره آنها صحبت کنید بدون اینکه هیچ گونه مقایسه و یا توبیخ و سرزنشی در لحن بیان تان باشد؛ وظیفه شما صرفاً بازگو کردن است. همین بازگو کردن موجب می‌شود کودک شما توجه بیشتری به دیگران و فعالیت های آنها نشان دهد و بنابراین بدون شک تلاش خواهد کرد که بتواند خود را به آنها نزدیک کند.


در ادامه بخوانید: بهترین جملات انگیزشی


6. ناامید نشوید

بسیاری از مواقع دیده می شود که والدین از کودک خود ناامید می‌شوند! این یکی از بزرگترین اشتباهات شماست. توجه داشته باشید که کودکان در سنینی قرار دارند که ممکن است برای اینکه به نتیجه مورد قبولی برسید، شاید ماه ها و سال ها زمان صرف نمایید؛ اما هیچ یک از اینها به این معنی نیست که شما کودک بی استعدادی دارید و یا این که پدر و مادر خوبی نیستید. امری بسیار عادی و طبیعی است که آموزش دیدن در کودکان بیشتر زمان ببرد، چرا که ذهن یک کودک بیش از اینکه بر روی آموزش ها تمرکز نماید، به دنبال شیطنت های کودکانه خود می باشد.

بنابراین صبور باشید و همیشه مثبت بمانید؛ اجازه دهید کودکتان از این حس حمایت به طور کامل برخوردار گردد و همراه با شما مسیر پیش رویش را به درستی طی کند. هرگز به او نگویید که تو نمی توانی یا نمی خواهی! مطمئن باشید کودک شما هم می‌خواهد و هم می‌تواند و تنها چیزی که نیاز دارد حمایت شما به عنوان یک پدر و مادر و کمک های بدون دریغتان است.

ناامیدی والدین انگیزه کودکان را هم از بین خواهد برد
ناامیدی والدین انگیزه کودکان را هم از بین خواهد برد

7. از مشاوران کمک بگیرید

شاید تصور کنید حالا که پدر و مادر هستید، بهتر از هر فرد دیگری همه چیز را درباره آموزش های فرزندتان می دانید و احتیاج به هیچ کمکی ندارید! اما متاسفانه باید به شما بگویم این تصوری کاملاً اشتباه و غلط است. شما در هر سنی که باشید و در هر جایگاهی که قرار دارید، باز هم بدون شک فردی وجود دارد که از شما عاقل تر و متخصص در باشد. بنابراین با خودخواهی موجب خراب شدن آینده کودک خود نشوید.

از مشاوران و افراد خبره کمک بگیرید و اجازه دهید در تربیت یک فرزند موفق به شما یاری برسانند؛ حتی گاهی می‌توان از تجربیات بزرگترها هم استفاده کرد، اما از آنجا که جهان اطراف ما روز به روز در حال پیشرفت است، بدون شک تجربه‌های ۲۰ سال گذشته نمی تواند برای ۲۰ سال آینده فرزند شما موثر باشد. پس لطفاً به سراغ یک مشاوره خبره و حرفه‌ای در حوزه پرورش و تربیت کودکان بروید و از او بخواهید تا همگام با شما بتواند در تربیت کردن فرزندتان یاریتان دهد. اغلب افراد فکر می‌کنند مراجعه به مشاور فقط زمانی لازم است چه فاجعه بزرگی رخ داده و دیگر نمی توان راه حلی برای آن پیدا کرد؛ اما حقیقت این است که شما دقیقاً زمانی باید به مشاور رجوع کنید که هنوز مشکل عمیق و بزرگ نشده تا بتوانید با راهکارهای مناسب از اتفاقات ناگوار بعدی پیشگیری کنید.

تمام مطالبی که در این مقاله مطرح شد بر مبنای تحقیقات روانشناسی و اطلاعات کاملاً علمی قرار دارد؛ بنابراین توجه کردن به آن ها بدون شک می تواند نتایج بسیار خوبی را برای شما به همراه داشته باشد؛ شاید تربیت فرزند در نگاه اول امری عادی و کاملاً ساده به نظر برسد، اما آنچه که با آن مواجه هستیم این است که هیچ‌یک از والدینی که در اطراف خود مواد مشاهده می کنیم، روش تربیتی برای فرزند خود اتخاذ نکردند، آنها تنها زندگی را می گذرانند این شاید یکی از بدترین اتفاقات برای نسل‌های آینده ما باشد…

Motivate childrenپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --