برنامه ریزی روزانه برای کودکان

زمانی که صحبت از برنامه ریزی و داشتن یک برنامه روزانه می شود، اغلب ما فکر می کنیم که انجام این کار تنها برای بزرگسالان و نوجوانان مناسب است. کمتر پیش می آید که کسی به این فکر بیفتد که می تواند یک برنامه ریزی روزانه برای کودکان خود نیز داشته باشد تا با رعایت آن در جنبه های مختلف مهارت های لازم را به کودک آموزش دهد. اکثر افرادی که در خانواده هایی بزرگ می شوند که برنامه ریزی در آن ها از سنین پایین آغاز می شود، در بزرگسالی کمتر دچار مشکل اهمال‌کاری خواهند شد و بهتر می توانند مسئولیت هایی که به آنها سپرده می شود انجام دهند. علت این موضوع این است که درست زمانی که ساختار ذهنی آنها در حال شکل‌گیری بوده است، والدین با استفاده از برنامه ریزی به صورت کاملا تدریجی نظم و مسئولیت پذیری را در آن ها نهادینه کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی فواید برنامه ریزی کودکان و چگونگی انجام آن بپردازیم.

در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • فواید برنامه ریزی برای کودکان
 • برنامه کودک شامل چه مواردی باشد؟
 • چگونه برنامه ریزی روزانه کودکان را انجام دهیم؟

فواید برنامه ریزی برای کودکان

همان طور که گفتیم، برنامه ریزی روزانه برای کودکان فواید بسیار زیادی دارد که در این بخش می خواهیم به این موارد بپردازیم.

1. ساخت عادت ها

برای ساخت هر عادتی ۲۱ روز و به عبارت دیگر ۴۰ روز زمان لازم است. قطعاً اگر قرار باشد شما به صورت عادی کودک خود را ملزم کنید که ۴۰ روز مداوم یک کار را انجام دهد، با مشکلات فراوانی روبرو خواهید شد. این در حالی است که اگر یک برنامه ریزی روزانه برای کودک خود انجام دهید و در آن برای هر فعالیتی زمان خاصی در نظر بگیرید، می توانید به سادگی با وارد کردن هر نوع ایده جدید به برنامه به مرور زمان آن  را تبدیل به عادت کنید.

به همین دلیل است که استفاده از یک برنامه ریزی مستمر و دائمی می تواند نقش قابل توجهی در ایجاد یک عادت جدید در وجود کودک شما داشته باشد. البته فراموش نکنید کودکان معمولاً توقع دارند در مقابل کارهای خوبی انجام می دهند، پاداش دریافت کنند. وقتی در حال تهیه و تنظیم یک برنامه روزانه برای کودک خود هستید، حتماً به این نکته توجه کنید که حداقل هفته ای یک بار هدیه کوچکی برای او در نظر بگیرید تا ترغیب شود برنامه خود را به صورت کامل دنبال کند. مخصوصاً در هفته های اول به شدت به این موضوع توجه کنید. البته منظور از هدیه این نیست که حتماً چیزی برای او بخرید. حتی غذای مورد علاقه یا یک تفریح کوچک در پارک می تواند یک هدیه جذاب برای یک هفته تلاش صادقانه از سوی کودک شما باشد.

برای ساخت عادت بین 21 تا 40 روز زمان نیاز است
برای ساخت عادت بین 21 تا 40 روز زمان نیاز است

2. ایجاد حس مسئولیت

یکی از دغدغه‌های اصلی والدین ایجاد حس مسئولیت پذیری در وجود کودکان است. اگر پای صحبت های یک مادر بنشینید، اغلب آنها از این موضوع شاکی هستند که کودک ما به هیچ عنوان حس مسئولیت پذیری ندارد. عدم وجود مسئولیت پذیری موجب می شود که کودک پس از بازی اسباب بازی هایش را جمع نکند، بعد از صرف غذا بدون کمک کردن سفره را رها کند و مسائل بسیار زیادی از این قبیل.

ریشه این مسائل در عدم وجود احساس مسئولیت در کودک می باشد. زمانی که شما برای کودک خود برنامه‌ریزی روزانه انجام دهید، به مرور زمان متوجه می شود که باید مسئولیت هایی را بپذیرد. همین موضوع کمک می کند تا احساس مسئولیت پذیری در وجود او نهادینه شود. فراموش نکنید دوران کودکی دقیقا همان دورانی است که اغلب رفتارها و عادت ها در وجود کودک شما شکل می گیرند. درست است که با رسیدن به سنین نوجوانی ممکن است، فرد تغییراتی بکند اما باز هم ریشه اصلی مسائل به سنین کودکی باز می‌گردد. پس باید نسبت به این سن و آموزش های آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.


در ادامه بخوانید: برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان


3. توجه به جنبه های مختلف زندگی

یک برنامه ریزی خوب شامل جنبه های مختلف زندگی فرد می شود. از تفریح گرفته تا بهداشت شخصی و حتی گذراندن وقت در کنار خانواده. وقتی که برای کودک خود برنامه ریزی روزانه انجام می دهید، این برنامه شامل بخش های مختلف است.

در نتیجه با انجام دادن آن کودک متوجه می شود که باید به جنبه های مختلف زندگی توجه کند و برای همه آنها زمان کافی و مناسب را اختصاص دهد. یکی از اشتباهاتی که برخی والدین انجام می‌دهند، این است که کودکان خود را تک بعدی تربیت می کنند. به این معنا که کودک یا به صورت مداوم در حال تفریح کردن است و یا اینکه بلعکس  دائماً در حال آموزش دیدن می باشد.

در واقع برخی از والدین عقیده دارند که کودک باید دوران خوشی را سپری کند و نیاز نیست هیچ گونه آموزشی ببیند، در مقابل برخی دیگر هم افراط می کنند و مرتب کودک خود را در معرض آموزش های مختلف قرار می دهند. هر دوی این روش ها کاملاً اشتباه است. یک برنامه جامع و کامل برای کودک شما باید تمام ابعاد وجودی او را در بر بگیرد و پاسخگوی همه نیازهای روحی و جسمی او باشد.

یک برنامه ریزی خوب شامل تمام جنبه های زندگی فرد می شود
یک برنامه ریزی خوب شامل تمام جنبه های زندگی فرد می شود

برنامه روزانه شامل چه مواردی باشد؟

همان طور که گفتیم یک برنامه ریزی روزانه مناسب باید شامل تمام نیازهای جسمی و روحی کودک باشد و هر آنچه که برای پرورش یک کودک به بهترین شکل ممکن لازم است، در خود جای دهد. در ادامه تعدادی از این موارد را که وجود آنها در برنامه ریزی روزانه الزامی است، برای شما ذکر می کنیم. البته هر خانواده‌ای بسته به نوع سلیقه والدین و انتخاب آنها می تواند موارد دیگری نیز به این برنامه اضافه کند.

1. نظافت و امور بهداشتی

یکی از بخش های مهم یک برنامه که بسیار ضروری است و باید به آن توجه ویژه ای شود، نظافت و اصول بهداشتی میباشد. منظور از نظافت و اصول بهداشتی صرفاً نظافت شخصی نیست. بلکه شما باید علاوه بر اینکه نظافت شخصی و رسیدگی به خود را، در برنامه روزانه کودک  قرار می دهید، نسبت به نظافت منزل و کمک کردن در امور خانه نیز توجه داشته باشید.

نیاز نیست بیش از اندازه نسبت به کودک خود سخت گیری کنید. اما حداقل یک نوبت کمک به امور نظافتی منزل را در برنامه روزانه او قرار دهید. حتی این بخش می‌تواند در بردارنده نظافت اتاق کودک باشد. نظافت شخصی هم که جزو همین برنامه میباشد. در برنامه ریزی که برای او انجام می دهید حتماً مسواک زدن، استحمام کردن، رسیدگی به موها، رسیدگی به لباس ها و مواردی از این قبیل را لحاظ کنید. حتی  می توانید یک روز در هفته را برای او طوری برنامه ریزی کنید که بداند باید در این روز نظافت را به شکل گسترده تری انجام دهد. به عنوان مثال از او بخواهید تا آخر هر هفته لباس هایی که در طول هفته مورد استفاده قرار داده برای شستشو آماده کند و یا اگر می تواند آن ها را اتو بزند.

یکی از بخش های مهم برنامه ریزی کودکان، توجه به نظافت و پاکیزگی است
یکی از بخش های مهم برنامه ریزی کودکان، توجه به نظافت و پاکیزگی است

2. مطالعه

یکی از اشتباهات اصلی والدین که امروزه بیش از حد به چشم می خورد، این است که کودکان خود را بیش از اندازه با تکنولوژی درگیر می کنند. در سنین بسیار پایین برای آن‌ها ابزارهای الکترونیکی مانند تبلت و یا تلفن همراه تهیه می نمایند.نمی‌توان گفت این کار به طور کامل غلط است اما از آنجایی که این وسایل الکترونیکی در اغلب منازل جایگزین کتاب شده اند، استفاده از آنها به مرور زمان تبدیل به یک مشکل خواهد شد.

کودک شما بیش از اینکه نیاز به استفاده از تکنولوژی و انجام بازی های کامپیوتری بیهوده داشته باشد، باید با مطالعه کتابهای مناسب سن خود پرورش ذهنی پیدا کند.اغلب کتاب‌هایی که در حوزه کودکان نوشته می‌شوند، تمام مهارت هایی که یک کودک باید آموزش ببیند به شکل بسیار زیبایی برای آن ها توضیح و آموزش می دهند. پس فراموش نکنید باید مطالعه کردن را جزو برنامه روزانه کودک خود قرار دهید و او را در این امر یاری کنید. اگر کودک شما  در سنین آغاز دوران مدرسه قرار دارد علاوه بر مطالعه درسی حتما مطالعه کتاب های غیر درسی را نیز به او توصیه کنید.

حتماً مطالعه کردن را جز برنامه ریزی روزانه کودکان خود قرار دهید
حتماً مطالعه کردن را جز برنامه ریزی روزانه کودکان خود قرار دهید

3. بازی

بازی کردن برای سلامت روان کودکان لازم است. خصوصا بازی های دسته جمعی. زمانی که کودک با همسالان خود بازی میکند و فعالیتهای سرگرم کننده را انجام می‌دهد، در حین بازی کردن مهارت های مختلفی را نیز آموزش می بیند. به عنوان مثال در ساده ترین حالت یاد می‌گیرد که چطور در فعالیت‌های گروهی شرکت کند و با دیگران همکاری داشته باشد؟ پس تا آنجا که ممکن است شرایطی را فراهم کنید که کودک شما بتواند در جمع همسالان خود حضور پیدا کند. اگر این امر برای شما مقدور نیست حتماً سعی کنید خود شما او را همراهی کنید. بازی کردن یک امر ضروری و لازم برای تربیت یک کودک شاد می باشد. بازی در فضای باز را نیز فراموش نکنید. مبادا دغدغه های نظافتی موجب شود کودک خود را از کشف دنیای پیرامونش محروم کنید. اجازه دهید او خودش دنیای اطراف را با لمس کردن کشف کند.

زمان خواب،زمان غذا خوردن، حتی زمان میوه خوردن، زمان حضور در کنار خانواده، برنامه استفاده از ابزارهای الکترونیکی، برنامه حضور در کلاسهای آموزشی و مواردی از این قبیل هم نکاتی هستند، که می توانید به برنامه خود اضافه کنید. همانطور که در ابتدا گفتیم بعضی از این موارد به صورت سلیقه ای و با توجه به اهداف تربیتی خانواده قابل تغییر می باشد.


در ادامه بخوانید: بهترین نرم افزارهای برنامه ریزی


چگونگی انجام برنامه ریزی آموزشی برای کودکان

برای اینکه شکل ظاهری برنامه روزانه کودک شما را جذب کند، می توانید یک تخته تهیه کنید. سپس  بر روی آن با استفاده از اشکال مختلف، بخش های مختلف برنامه را با توجه به جدول برنامه روزانه کودک خود مشخص کنید. به عنوان مثال زمان غذا خوردن را با تصویر ظرف غذا و یا میوه ها مشخص نمایید و یا زمان بازی را با یک عکس جذاب از وسیله های بازی نشان دهید.

طراحی ظاهری برنامه تا حد بسیار زیادی می تواند کودک شما را ترغیب کند که برنامه خود را دنبال نماید. در قسمت پایین این تخته یک بخش امتیاز دهی مشخص نمایید.می‌توانید با برچسبهای تزیینی امتیاز های کودک را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر برنامه خود را به عالی ترین شکل انجام داد، برای او ستاره طلایی نصب کنید.

اگر به صورت متوسط انجام داد، به او ستاره آبی رنگ دهید و اگر در اجرای برنامه روزانه خود ضعیف عمل کرد، در جایگاه مخصوص نمره ستاره قرمز بچسبانید. این وظیفه شماست که تا حد امکان بتوانید این برنامه ریزی را برای او جذاب جلوه دهید تا ترغیب شود مشتاقانه آن را دنبال کند. تابلوی برنامه را در اتاق خود کودک نصب کنید تا نسبت به آن احساس مالکیت پیدا کند و بداند که این برنامه مخصوص او نوشته و طراحی شده است.

برای این که برنامه ریزی روزانه کودک را جذاب کنید، می توانید از یک تخته کمک بگیرید
برای این که برنامه ریزی روزانه کودک را جذاب کنید، می توانید از یک تخته کمک بگیرید

انجام برنامه ریزی روزانه یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان برای پرورش یک کودک خلاق، مسئولیت پذیر و منظم از آن استفاده کرد. گاهی اوقات ممکن است در مسیر این برنامه‌ریزی دچار ناامیدی شوید و فکر کنید که کودک شما هرگز یک برنامه روزانه را  به صورت مشخص دنبال نخواهد کرد.

اما فراموش نکنید شاید این موضوع زمانبر باشد، ولی نهایتاً پاسخگو خواهد بود. در ابتدای آغاز این کار بیش از اندازه سختگیری نکنید و متعادل رفتار کنید. می‌توانید تنها با یک یا دو گزینه برنامه روزانه خود را آغاز کنید و بعد به مرور زمان موارد دیگر را به ترتیب اولویت به آن اضافه نمایید. شما به عنوان یک پدر یا مادر این وظیفه را دارید که کودک خود را به خوبی نسبت به انجام برنامه ترغیب نمایید و بعلاوه خودتان هم تا جایی که ممکن است یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید. ضمنا فراموش نکنید شما الگوی کودکتان هستید. اگر خودتان به زندگی بدون برنامه عادت کرده ای نمی‌توانید کودکی را تربیت کنید که تابع برنامه ریزی باشد.

با دفتر برنامه ریزی بهترین نتیجه را بگیرید

جدا از تمام مباحثی که در این مقاله گفته شد که می تواند به برنامه ریزی کودکان بسیار کمک کند، یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی مناسب، استفاده از چک لیست و یک نوع برنامه خاص می باشد که شما را هر روز، گام به گام به انجام کارهای روزانه نزدیک تر کند.

دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر، دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر خواهد کرد؛ چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! فوق العاده است! تمام این امکانات را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید! پس این فرصت را از دست ندهید و برای این که بهترین نوع برنامه ریزی روزانه را تجربه کنید، همین الآن چک لیست برتر را تهیه کنید.

برای این کار، روی بهترین دفتر برنامه ریزی کلیک کنید.

موفق باشید…

بهترین دفتر برنامه ریزی

Children’s planningپاسخ به سوالات

 1. Baran

  سلام وقت بخیر یک پسر ۱۰ساله دارم ک بخاطر مشکل گوارشی ک از ۲ سالگی داشت باید ۱۵ دقیقه بعد از غذا حدود ۳ الی ۴ دقیقه در توالت بنشیند .اما الان ک ۱۰ ساله شدهه ر چ تلاش میکنم بدون یاداوری من کلا در ذهنش نمیمونه ک باید ب دسشویی بره و هربار من باید یادش بندازم؟چطور میتونم کاری کنم ک این مسئولیت ب عهده ی خودش بیفته
  باتشکر

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید این موضوع چون نیاز داره که توسط افراد متخصص در این حوزه بررسی بشه، پیشنهاد می کنم به فردی که اطلاعات بالایی در این زمینه داره مراجعه کنید

   موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image