عوامل از بین رفتن خلاقیت

از بین رفتن خلاقیت … بسیاری از ما در طول روز کارهایی انجام می‌دهیم که منجر به از بین رفتن خلاقیت ما می‌شود. کارهایی که به قدری ساده و متداول هستند که حتی فکرشان را هم نمی‌کنید. در این مقاله قرار است به 10 مورد از مهم ترین آن اشتباهات اشاره کنیم تا هر چه زودتر جلوی از بین رفتن خلاقیت تان را بگیرید. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

عوامل از بین رفتن خلاقیت

 1. عدم شجاعت
 2. مقایسه کردن خود با دیگران
 3. باورهای اشتباه
 4. کمال گرایی
 5. بی برنامه بودن
 6. استرس
 7. خوش بینی یا بد بینی زیاد
 8. استفاده از روش های معمول در انجام کارها
 9. عدم ریسک پذیری
 10. تاثیر محیط

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد…

1. عدم شجاعت

می‌توان گفت اولین و مهم ترین عامل از بین رفتن خلاقیت ، نداشتن شجاعت است. ما در بسیاری اوقات از خیلی چیزها ترس داریم. مثل ترس از شکست، ترس از شروع کردن، ترس از قضاوت شدن دیگران، ترس از انتقاد شدن و… که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم.

در واقع زمانی که شجاعت خود را بالا ببریم و از این ترس ها رهایی پیدا کنیم، می‌توانیم خیلی راحت تر و بهتر خلاقیت خود را افزایش دهیم. همان طور که در مقاله افزایش خلاقیت هم گفتیم، خلاقیت یعنی فرا رفتن از شیوه های روتین همیشگی. پس قطعاً تا زمانی که جرئت خارج شدن از منطقه امن ذهنی خود و انجام کارهای جدید را نداشته باشیم، نمی‌توانیم ذره ای خلاقیت خود را افزایش دهیم و حتی ممکن است خلاقیتمان نابود نیز شود.

اولین عامل از بین رفتن خلاقیت نداشتن شجاعت است
اولین عامل از بین رفتن خلاقیت نداشتن شجاعت است

2. مقایسه کردن خود با دیگران

مقایسه کردن به خودی خود نه تنها هیچ اشکالی ندارد، بلکه می‌تواند سرعت رشد و موفقیت ما را افزایش هم دهد. اما دلیلی که باعث می‌شود ما مقایسه را عاملی برای کاهش خلاقیت بدانیم، اشتباه بزرگ ما در آن است.

همیشه زمانی که می‌خواهیم خودمان را با دیگران مقایسه کنیم، باید با افرادی مقایسه کنیم که در حد و اندازه های خودمان هستند. نه این که با افراد بسیار پایین تر از خودمان که باعث شود بیهوده امید بگیریم یا افراد بسیار موفق تر از خود که امید و انگیزه مان را بگیرد.

هر دو صورتی که نام بردم برایمان مخرب است. چرا که نمی‌گذارد ما تلاشی برای بهتر شدن و متفاوت تر شدن انجام دهیم و میزان خلاقیت و موفقیت خود را افزایش دهیم. این مقایسه را معمولاً پدر و مادرها برای افزایش خلاقیت کودکان انجام می‌دهند که یکی از بزرگ ترین اشتباهات شان است.

مقایسه کردن باعث از بین رفتن خلاقیت میشود

3. باورهای اشتباه

باورهای ما به قدری قدرتمند هستند که بسیاری از بزرگان موفقیت دنیا می‌گویند: ما آن چیزی را که واقعاً هست را نمی‌بینیم، بلکه آن چیزی را که باور داریم می‌بینیم.

پس قطعاً زمانی که ما باورهای درستی نداشته باشیم و قبول نکنیم که می‌توانیم به موفقیت برسیم، قطعاً این اتفاق نخواهد افتاد. بگذریم… این قضیه چه ارتباطی با از بین رفتن خلاقیت دارد؟

پاسخ بسیار ساده است؛ اگر باورهای ما محدود کننده باشند و مدام در ذهن ما تکرار شوند که تو نمی‌توانی کار جدیدی انجام دهی، انجام این کار برای تو سخت است، اصلاً نمی‌شود به جز راه حل های معمول از شیوه دیگری برای حل این مشکل استفاده کرد و…، قطعاً ذوق و خلاقیت ما در نطفه خفه خواهد شد و خبری از افزایش آن نخواهد بود.

باورهای ما چه تاثیری بر از بین رفتن خلاقیت دارد

4.کمال گرایی

شاید کلمه کمال گرایی کمی برای شما جدید و نا مفهوم باشد. نگران نباشید چرا که معنای آن بسیار ساده است.

کمال گرایی یعنی استانداردی بالا برای خودم یا دیگران وضع کنم که ضررهای آن خیلی بیشتر از منافعش باشد. همین کمال گرایی و استاندارد بالا معمولاً باعث می‌شود ما هیچ کاری را شروع نکنیم. چرا که همیشه می‌خواهیم کامل و بهترین باشیم و در صورتی که بهترین نباشیم شروع نمی‌کنیم. همین عامل یکی از کشنده ترین و نابود کننده ترین از بین برنده های خلاقیت است.

برای این که این موضوع بهتر برایتان جا بیفتد پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله کمال گرایی را هم مطالعه کنید و راه های درمان آن را هم یاد بگیرید تا راحت تر بتوانید خلاقیت خود را افزایش دهید.

کمال گرایی چه ارتباطی از بین رفتن خلاقیت دارد

5. بی برنامه بودن

نداشتن برنامه یکی از مهم ترین نابود کننده های خلاقیت است. چرا که باعث می‌شود ما همین طور در اصطلاح یلخی کارها را انجام دهیم و این کار قطعاً خلاقیت ما را به طور کامل از بین خواهد برد. در مقاله چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟ هم اشاره کردم که خلاقیت در کارها فقط با برنامه است که میسر می‌شود و با یلخی انجام دادن کارها هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

6. استرس

اگر مقاله استرس را مطالعه کرده باشید، حتماً متوجه شده اید که استرس علاوه بر عدم خلاقیت، منجر به عدم تمرکز، ریزش مو، سردرد شدید، بی خواب و… هم می‌شود. متاسفانه با توجه به نوع زندگی های امروزی اکثر ما درگیر استرس هستیم و بخش جدا ناپذیر زندگی ماست. اما هر چقدر زودتر جلوی ضرر را بگیریم منفعت است. می‌توان به وسیله برخی راه کارها مانند خندیدن، حمام آب گرم، خوردن برخی خوراکی ها مانند ماست و… آن را درمان کرد.

شک نکنید تا زمانی که در انجام کارهایتان استرس داشته باشید و نتوانید به خوبی در مواقع حساس آن را مدیریت کنید، قطعاً خبری از افزایش خلاقیت نخواهد بود.

خلاقیت چیست
خلاقیت چیست

7. خوش بینی یا بد بینی زیاد

برخی از افراد هستند که با خوش بینی یا بد بینی بیش از حدشان حاضر نیستند با واقعیت کنار بیایند و در واقع با نوع دیدشان جلوی بسیاری از خلاقیت ها و اتفاقات جدید را می‌گیرند.

مثلاٌ زمانی که فردی بد بینی بیش از حد داشته باشد، تصورش از کارهای جدید و نسبتاً سخت این است که اصلاً نمی‌شود آن کار را انجام داد؛ پس حتی سراغ انجام آن هم نمی‌رود چه برسد به این که بخواهد خلاقیت به خرج دهد.

یا یک فرد بیش از حد خوش بین همیشه معتقد است کارها به راحتی انجام می‌شوند و جای هیچ نگرانی نیست. به نظر شما آیا این فرد که اعتقاد دارد کازها تحت هر شرایطی انجام می‌دهند امکان دارد به سراغ شیوه های جدید و نو برای انجام آن کارها برود؟ مسلماً خیر.

پس حتماً سعی کنید این عینک خوش بینی یا بد بینی بیش از حد را از روی چشمانتان بردارید.

خوش بینی یا بد بینی بیش از حد باعث از بین رفتن خلاقیت میشود

8. استفاده از روش های معمول در انجام کارها

سعی کنید حتی ساده ترین کارها را هم به شیوه های جدیدی انجام دهید. حالا یا روش هایی برای خودتان بسازید و یا از شیوه هایی استفاده کنید که زیاد متداول نیستند. این کار شما باعث می‌شود ذهنتان کمی واکنشش را نسبت به چیزهای جدید کم کند و در کارهای مهم تر و بزرگ تر، راحت تر خلاقیت به خرج دهد و تفکر خلاق تان را افزایش دهد.

استفاده از شیوه های متداول در انجام دادن کارها باعث از بین رفتن خلاقیت میشود
استفاده از شیوه های متداول در انجام دادن کارها باعث از بین رفتن خلاقیت میشود

9. عدم ریسک پذیری

یکی از مهم ترین لازمه های داشتن خلاقیت، قدرت ریسک پذیری بالاست. شما چطور می‌خواهید بدون این که ریسک پذیری زیادی داشته باشید به سراغ انجام کارهای جدید بروید؟

ریسک پذیر بودن در واقع یک ویژگی فردی و درونی است که معمولاً از بدو تولد همراه انسان هاست اما می‌توان آن را تقویت کرد. اگر می‌خواهید خلاقیت خود را افزایش دهید حتماً باید ریسک پذیری خود را افزایش دهید. چرا که این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

10. تاثیر محیط

همه 9 عاملی که تا کنون نام بردم مربوط می‌شد به عوامل فردی کم شدن خلاقیت . اما یکی از مهم ترین عواملی که می‌تواند خلاقیت را به شدت کاهش دهد عوامل محیطی است. یعنی عواملی که خودمان معمولاً در آن ها خیلی تاثیر نداریم و دیگران باعث آن ها هستند. مثلاً اگر در مکانی باشید که همه از ساده ترین و راحت ترین شیوه ها برای انجام کارها استفاده می‌کنند، قطعاً نمی‌توانید از خلاقیت بهره بگیرید.

پس سعی کنید اطرافیان دور و برتان را افرادی خلاق انتخاب کنید. چرا که شما میانگین 5 نفری هستید که بیش ترین زمان را با آن ها می‌گذرانید.

امیدوارم بتوانید هرگز این 10 اشتباه را که باعث از بین رفتن خلاقیت می‌شوند را انجام ندهید و بهترین اتفاقات را برای خودتان رقم بزنید.

اگر شما هم عامل دیگری می‌شناسید که می‌تواند خلاقیت را نابود کند حتماً در بخش نظرات آن را با ما در مبان بگذارید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

 1. صفری

  ممنون از مقاله خوبتون بسیار مفید بود

  پاسخ دادن
 2. معصومه شاهری

  سلام.جالب بود.واقعا اطرافیان تاثیر دارند .عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
 3. رقیه کریمی

  سلام فکر میکنم علت موفقیت من این بود که توانستم از این ۱۰ عامل عبور کنم .

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image