برای تقویت حافظه چه بخوریم ؟

خوراکی تقویت حافظه چه چیز هایی هستند؟ برای تقویت ذهن چه بخوریم؟ برای تقویت حافظه کودکان چه بخورند؟ برای فراموشی چه بخوریم؟ چه چیزی برای تقویت حافظه خوب است؟ همه این ها سوالاتی است که برای رسیدن به پاسخ آن ها در این مقاله حضور یافته اید و میخواهیم در مقاله خوراکی های تقویت حافظه به معرفی مواد غذایی بپردازیم که هر یک از آن ها می‌تواند قدرت ذهن شما را چندین برابر بکند. قبل از این که خواندن این مقاله را شروع کنیم، بهتر است که یک نگاهی به سرفصل‌هایی که قرار است با آن‌ها آشنا شویم دشته باشیم. این کار ذهن شما را آماده می‌کند که بهتر این مسائل را یاد بگیرید.

 • تعریف حافظه
 • انواع حافظه چیست؟
 • خوراکی های مضر تقویت حافظه
 • 21 خوراکی تقویت حافظه
 • توصیه‌هایی در جهت تغذیه مناسب برای تقویت حافظه
 • چند گیاه خوراکی تقویت حافظه
 • کندر برای تقویت حافظه
 • کندر برای تقویت حافظه بزرگسالان
 • بهترین خوراکی برای تقویت حافظه
 • چرا باید تقویت حافظه را جدی بگیریم؟

قبل از این که برویم سراغ خواندن این مقاله، توصیه می‌کنم که حتماً به این نکات درباره راه‌های تقویت حافظه گوش کنید. در خواندن مقاله کمک به سزایی خواهد کرد و می‌تواند تغییرات خوبی را برای شما رقم بزند.

تعریف حافظه

هنگامی که در مورد حافظه صحبت می‌کنیم ممکن است در نگاه اول به یاد منبعی بیفتیم که تمام خاطرات ما در آن ذخیره می‌شود. شما هرگاه که به خاطره‌ای نیاز داشته باشید، آن را از منبع‌اش و یا همان حافظه فراخوانی می‌کنید. با نگاهی دقیق‌تر در می‌یابیم که ما به همه خاطرات و اطلاعاتی که در زندگی تجربه کرده‌ایم دسترسی نداریم.

حافظه نوعی فعالیت ذهنی است که به ما امکان می‌دهد حالات خودآگاهی از قبیل لذات، دردها، تمایلات، خواسته ها، احساسات، دریافت های حسی، اندیشه ها و قضاوت ها را حفظ کرده و آنها را مجدداً در ذهن خویش بازیابیم. حافظه امکان بازشناسی و مراجعه به گذشته را به ما می‌دهد.

برای مثال من خاطرات اولین روزی را که به محیط کار جدیدم رفتم، با تمام جزئیات و احساسات آن روز به یاد می‌آورم ولی شماره تلفن فروشگاهی را که دیروز با آن تماس گرفتم به یاد نمی‌آورم. وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم و خاطرات‌مان را مرور می‌کنیم آنهایی را به یاد می‌آوریم که برایمان مهم‌تر بوده‌ است.

مغز ما به گونه‌ای طراحی شده که اطلاعات کم اهمیت را حذف می‌کند. اگر همه خاطرات در مغز شما نگهداری می‌شد، الان انباری از داده های غیر ضروری را در سرتان حمل می‌کردید. شاید گاهی از این همه اطلاعات اضافی عصبی می‌شدید و نمی‌توانستید خاطرات را به درستی بازیابی کنید. اما اگر می‌خواهید همه چیز را خیلی بهتر یادآوری کنید، حتماً مقاله تقویت حافظه را مطالعه کنید.  

حافظه نوعی فعالیت ذهنی است که بایدبدانیم برای تقویت حافظه چه بخوریم؟
حافظه نوعی فعالیت ذهنی است که بایدبدانیم برای تقویت حافظه چه بخوریم؟

انواع حافظه چیست؟

در این مطلب سعی کردیم انواع حافظه را بیان کنیم تا بتوانیم با شناخت همه آنها به راحتی از آن ها استفاده کنیم. مطمئناً شناخت بهتر انواع حافظه کمک بسیار خوبی به ما می‌کند تا بدانیم که حافظه برتر ما کدام است و بتوانیم از آن استفاده بهتری داشته باشیم. برای حافظه از لحاظ زمانی و زیستی تقسیم بندی های گوناگونی وجود دارد.

حافظه بلند مدت و کوتاه مدت

حافظه کوتاه مدت که حافظه‌ی اصلی یا فعال نامیده می‌شود، حافظه‌ای است که در مدت ۳۰ ثانیه تا چند روز تولید می‌شود. از آنجایی‌ که حافظه کوتاه مدت باید در مدت زمان کمتری به خاطر آورده شود، توانایی مغز برای ذخیره‌ی این نوع حافظه محدودتر است.

حافظه کوتاه مدت و حافظه بلندمدت در نقاط متفاوتی از مغز ایجاد می‌شوند. حافظه کوتاه مدت در لوب پیشانی قشر مغز ایجاد می‌شود، درحالی‌که حافظه بلندمدت در هیپوکامپ ایجاد و برای ذخیره‌ی همیشگی، به قسمت‌هایی از مغز منتقل می‌شود که مربوط به زبان و ادراک هستند.

برای فعال نگه‌داشتن حافظه کوتاه مدت، فرایند یادگیری باید دائماً تکرار شود و اگر اطلاعات فوراً در مغز پردازش و تکرار نشوند، به‌ سرعت از خاطر محو می‌شوند. امّا در حافظه‌ بلندمدت اطلاعات به‌صورت دائمی ثبت می‌شوند و توانایی فرد برای به‌خاطر آوردن آن ها به سرنخ‌های مختلف بستگی دارد. یادگیری بهتر هم مستلزم یکسری تمرینات و بازی‌های خاصی است که آن‌ها را نمی‌دانید. چرا که نه در دوره پیش دبستانی و نه در کلاس اول دبستان هیچ یک از این کارها را به ما آموزش نداده‌اند. پس برای این بتوایند این دو حافظه را فعال نگه دارید و بهتر بتوانید مباحث را یاد بگیرید، توصیه می‌کنم حتماً نگاهی هم به مقاله راه‌های افزایش قدرت یادگیری مغز را مطالعه کنید. 

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ تا فعال بماند
برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ تا فعال بماند

جالب است بدانید که حافظه‌ کوتاه مدت و بلندمدت بسته به نوع اطلاعات، متفاوت عمل می‌کنند. برای نمونه، حافظه کوتاه مدت بیشتر کمیت‌های فیزیکی مثل چیزهایی را که می‌بینیم  و می‌پوشیم. اما در رابطه با حافظه بلند مدت، باید بگویم که این نوع حافظه بیشتر احساسات را به یاد دارد. احساساتی که از تصاویر، صداها، رویدادها و گفت و گوهایتان به دست می‌آورید. 

برای تقویت حافظه چه بخوریم تا اطلاعات در آن ثبت شود
برای تقویت حافظه چه بخوریم تا اطلاعات در آن ثبت شود

خوراکی های مضر برای حافظه

چه چیزی برای حافظه خوب است؟ چه چیزی برای حافظه بد است؟ سؤالی است که برای مدت‌ها ذهن ما را به خودش درگیر کرده است. در این بخش از مقاله قبل از این که برویم سراغ خوراکی های تقویت حافظه، می‌خواهم به خوراکی‌هایی اشاره کنم که باعث ضعیف شدن حافظه شما می‌شوند و نمی‌گذارند که ذهن شما بهترین کارایی خودش را داشته باشد. توصیه می‌کنم که از این جا به بعد بیشتر دقت کنید، چرا که اگر یکی از این نکات را از دست بدهید، ممکن است که نتایج خوبی برای شما رخ ندهد و بدتر دچار گرفتاری شوید.

خوراکی-های-شکر-دار-و-فست-فودی-برای-بدن-مضر-است
خوراکی-های-شکر-دار-و-فست-فودی-برای-بدن-مضر-است

1.برنج سفید

اگر خیلی ساده و خلاصه بخواهم در رابطه با این خوراکی‌های ضد تقویت حافظه و هوش صحبت کنم، باید بگویم که شاخص بالای کلوکز در این ماده غذایی باعث شده است که نرخ افسردگی در مصرف کنندگان آن بالا برود. در حقیقت کسانی که از مواد غذایی مثل سیب زمینی، برنج و پاستا زیاد استفاده می‌کنند، افسردگی خیلی راحت شیوع پیدا می‌کند.

البته، فراموش نکنید که زمانی این اتفاقات می‌افتد که شما از این خوراکی‌ها بیش از اندازه استفاده کنید. پس سعی کنید که حداکثر یک وعده غذایی با کربوهیدرات بالا در روز داشته باشید و بقیه وعده‌ها را از دسته سبزیجات و پروتئین‌ها قرار دهید.

مصرف-بیش-از-اندازه-برنج-سفید،-باعث-افسردگی-شما-می‌شود
مصرف-بیش-از-اندازه-برنج-سفید،-باعث-افسردگی-شما-می‌شود

2.فست فودها

کسانی که اکثر وعده‌های غذایی خود را از دسته فست فودها اتنخاب می‌کنند. کربوهیدرات بیشتری را به بدن خودشان می‌دهند و همین عامل باعث می‌شود که احساس تنبلی بیشتری کنند. معمولاً ذهن آن‌ها نمی‌تواند به خوبی کار کند و بیشتر اوقات عصبانی هستند. کربوهیدرات بیش از اندازه، باعث چاقی آن‌ها می‌شود و این چاقی، علاقه به تحرک را در آن‌ها کاهش می‌دهد، همین که شما احساس تنبلی و از کار افتادگی را داشته باشید، ذهنتان نمی‌تواند به درستی کار کند و در نهایت حافظه شما به خوبی یاری نخواهد کرد. پس بهتر است که غذای بهتری را در رژیم غذایی برای تقویت حافظه خود قرار بدهید.

چربی-موجود-در-فست-فودها-باعث-چاقی-و-از-بین-رفتن-حافظه-می‌شود
چربی-موجود-در-فست-فودها-باعث-چاقی-و-از-بین-رفتن-حافظه-می‌شود

3.شکر

این نوع قند مصنوعی به دو حافظه شما آسیب می‌رساند. هم حافظه کوتاه مدت و هم حافظه بلند مدت شما را ضعیف می‌کند. از این که نوشیدنی‌هایی قندی مثل نوشابه را از رژیم غذایی خود حذف کنید و آب پرتقال را جایگزین آن کنید، زیاد خوشحال نباشید. همانطور که می‌دانید، آبمیوه‌هایی صنعتی و رستورانی که سرو می‌شوند، معمولاً مقدار شکر زیادی را همراه خود دارند. دلیل این کار هم چیزی نیست جز صرفه اقتصادی. ولی اگر می‌خواهید نوشیدنی سالمی بنوشید، باید خودتان دست به کار بشوید و آبمیوه را از طریق خود میوه به دست بیاورید. این کار هم اطمینان شما از نوشیدنی را بالا می‌برد و هم سلامت شما را تضمین می‌کند.

البته از این خوراکی‌ها بد برداشت نکنید، بالاخره بدن ما به همه مواد غذایی به ویژه مواد مضر نیاز دارد. این تنوع باید وجود داشته باشید ولی به شکلی که این دسته خوراکی‌ها، غذای غالب ما باشند.

بعد از این که بسیاری از افارد، از رژیم مادرست غذایی خودشان برای تقویت حافظه آگاه می‌شوند، تازه از خودشان می‌پرسند که برای درمان حافظه چه بخوریم؟ در پاسخ این سؤال ما 21 خوراکی برای تقویت حافظه به شما معرفی کرده‌ایم که با مصرف روزانه‌ آن‌ها می‌توانید حافظه خوبی را برای خودتان بسازید.

مصرف-بیش-از-اندازه-شکر-های-مصنوعی-باعث-تداخل-در-حافظه-شما-می‌شود
مصرف-بیش-از-اندازه-شکر-های-مصنوعی-باعث-تداخل-در-حافظه-شما-می‌شود

21 خوراکی تقویت حافظه

چه بخوریم تا حافظه قوی داشته باشیم سؤالی است که تا ایجای مقاله ذهن شما را به خودش درگیر کرده است. در پاسخ به این سؤال می‌خواهیم 21 یکی از خوراکی های تقویت حافظه را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با استفاده از این خوراکی ها حافظه ای بسیار قدرتمند و عالی داشته باشید و همچنین خود را از احتمال دچار شدن به فراموشی نجات دهید. در مقاله تکنیک های از بین بردن فراموشی به راه های فوق العاده دیگری اشاره کرده ایم. اگر میخواهید بدانید چه خوراکی هایی برای تقویت حافظه مناسب است میتوانید با دیدن کلیپ زیر در کمتر از 2 دقیقه 21 نوع خوراکی را مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

1.زنجبیل و زردچوبه

این دو ادویه پر طرفدار از بهترین مواد غذایی برای تقویت حافظه به شمار می‌روند. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف زنجبیل در افراد میانسال باعث می‌شوند که در سنین بالاتری دچار بیماری هایی مثل آلزایمر نشوند.

این افراد انعطاف پذیری ذهنی بالاتری نیز خواهند داشت. زنجبیل همچنین عکس العمل های این افراد را سریعتر خواهد کرد. زردچوبه نیز سرشار از انواع مختلف آنتی اکسیدان هاست. این آنتی اکسیدان ها به بهبود سلول های مغزی و همچنین عملکرد آنها کمک می‌کنند.

زنجبیل و زردچوبه دو خوراکی تقویت حافظه هستند

2.آووکادو

این میوه یکی از سالم‌ترین مواد غذایی و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه است. هر چند گاهی به‌خاطر وجود چربی زیاد، تبلیغاتی منفی درباره‌ی این میوه صورت می‌گیرد. اما باید بدانید که این چربی‌ها از نوع اشباع‌ نشده یا در اصطلاح «چربی خوب» هستند که باعث ثبات سطح قند خون و درخشش پوست شما می‌شوند.

آووکادو حاوی ویتامین K و اسید‌فولیک است و از لخته‌شدن خون در مغز (یعنی همان سکته مغزی) جلوگیری می‌کند. این میوه در بهبود عملکردهای شناختی مغز مانند تقویت حافظه و تمرکز نیز به‌خوبی عمل می‌کند. آووکادو سرشار از ویتامین‌های B و C است؛ ویتامین‌هایی که در بدن ذخیره نمی‌شوند و باید روزانه آنها را مصرف کنیم.

این میوه نسبت به سایر میوه‌ها، بیشترین میزان پروتئین را دارد. محتوای اندک قند هم از دیگر امتیازات این میوه‌ی جالب و تازه‌وارد به بازارهای کشور ماست. با توجه به بافت خامه‌ای‌ مانند و نرم آن، گاهی به جای روغن در پخت‌و‌پز می‌توان از آن استفاده کرد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟آووکادو

3.چغندر

این سبزیجات ریشه‌ای، یکی از مغذی‌ترین گیاهان قابل‌خوردن هستند و جایگاه ویژه‌ای در فهرست غذاهای سالم دارند. چغندر موجب کاهش التهاب می‌شود و به‌خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌ها خاصیت ضدسرطانی بالایی دارد، به خروج سم از خون کمک شایانی می‌کند و نیترات طبیعی موجود در آن موجب راحت‌ترشدن گردش خون و درنتیجه بهبود عملکرد مغز می‌شود همچنین چغندر از خوراکی هایی است که باعث افزایش تمرکز میشود.

توانایی انجام تمرینات سنگین را بالا می‌برد و سطح عملکرد را بهبود می‌بخشد. می‌توانید چغندر را به‌صورت آب‌پز میل کنید یا به سالادهایتان مقداری چغندر اضافه کنید و ترکیبی بی‌نظیر و خوش‌طعم ایجاد کنید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟چغندر

4.بلوبری

بلوبری میوه برای تقویت حافظه است که ثابت می‌کند که گاهی چیز‌های کوچک چه اثرات بزرگ و فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کنند (مصداق همان فلفل نبین چه ریزه). این کوچولوهای خوشمزه مزایای فراوانی دارند.

برای کسانی که با این میوه آشنایی کافی و وافی ندارند باید گفت: بلوبری سرشار از آنتی‌اکسیدان است و حاوی ویتامین C ،K و فیبر فراوان است. سطح بالای گالیک ‌اسید در این میوه، از مغز در برابر فشار و استرس محافظت می‌کند و درنتیجه برای تقویت حافظه ، خوردن این میوه‌ خوشمزه را فراموش نکنید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟بلوبری

5.کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از مغذی‌ترین و مفید‌ترین مواد غذایی برای تقویت مغز و افزایش قدرت حافظه است. پس مادران واقعاً حق دارند که این همه به خوردن آن اصرار می‌کنند. ویتامین K و کولین موجود در آن، حافظه را شاداب و هوشیار نگه ‌می‌دارد.

سرشار از ویتامین C است و تنها یک ظرف کوچک آن ۱۵۰ درصد از ویتامین C مورد نیاز روزانه‌ی بدن را فراهم می‌کند. سرشار از فیبر است و کمک می‌کند که زودتر سیر شوید. میتوانید بروکلی را خام مصرف کنید یا آن را بپزید و در غذاهای متنوعی استفاده کنید.

از کلم بروکلی می‌توان برای تقوت حافظه چه بخوریم استفاده کرد

6.کرفس

کرفس از سبزیجات کم‌کالری است و خواص بی‌شماری دارد. هر فنجان از آب کرفس تنها ۱۶ کالری دارد. سطح بالای آنتی‌اکسیدان و پلی‌ساکارید‌های موجود در کرفس، آن را به یک ماده‌ی ضدالتهاب عالی بدل می‌کند و در درمان امراضی نظیر درد مفاصل و سندرم روده تحریک‌پذیر بسیار کاربرد دارد.

کرفس سرشار از مواد معدنی، ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی است. اگر علاوه‌ بر شاداب نگه‌داشتن و تقویت حافظه و مغز عزیز‌تان، به دنبال کاهش وزن هم هستید، می‌توانید به‌شدت روی کرفس حساب کنید. هنگام استفاده از کرفس تنها به ساقه‌ها اکتفا نکنید و از برگ‌هایش هم استفاده کنید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟کرفس حافظه را تقویت می‌کند
برای تقویت حافظه چه بخوریم؟کرفس حافظه را تقویت می‌کند

7.روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از چندمنظوره‌ترین مواد ممکن است. می‌توان به آن لقب آچار فرانسه روغن‌ها را اهدا کرد. بیش از ۷۷ مورد استفاده و درمان برای این روغن وجود دارد. ساده بگوییم، تقریبا هیچ دردی نیست که با وجود آن رفع نشود.

پس طبیعی است که این حلال مشکلات در زمینه‌ی کمک به مغز نیز حرف‌های فراوانی برای گفتن دارد. روغن نارگیل خاصیت ضدالتهابی دارد، به تقویت حافظه به‌ویژه در سالخوردگی کمک می‌کند و روده را هم ضدعفونی می‌کند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟روغن نارگیل مفید است

8.شکلات تلخ

خیلی ذوق‌زده نشوید، هر شکلاتی برای بدن مفید نیست. اما شکلات‌های تلخ سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و خاصیت ضدالتهابی بالایی دارند و در کاهش فشار خون و بهبود گردش خون در مغز و قلب نقش مؤثری ایفا می‌کنند.

فراموش نکنید که منظورمان از شکلات، شکلات‌های متنوع و شیرین موجود در سوپر مارکت‌ها نیست! قانون مفید‌بودن در شکلات‌ها این است: هر چه تلخ‌تر و تیره‌تر باشد، برای سلامتی مفید‌تر است. در یک کلام می‌گوییم شکلات‌های تلخ و تیره خوراکی تقویت حافظه بسیار مفید بی‌نظیری هستند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ شکلات تلخ برای سلامتی مفید است
برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ شکلات تلخ برای سلامتی مفید است

9.زرده تخم‌مرغ

زرده تخم‌مرغ مقادیر زیادی کولین دارد که برای رشد جنین و زنان باردار بسیار مؤثر است و موجب شکستن پیوند‌های بتان می‌شود. بتان ماده‌ای شیمیایی است که هورمون‌های شادی‌آور تولید می‌کند. پس بدانید و آگاه باشید که تخم‌مرغ‌ها هم می‌توانند شما را بخندانند و شادتان کنند.

اگر به‌ خاطر ملاحظات کلسترولی از تخم‌مرغ پرهیز می‌کنید، خبرهای خوبی برای شما داریم. مطالعات نشان می‌دهند که تخم‌مرغ هیچ اثری بر سطح کلسترول افراد بالغ ندارد. در واقع تنها موجب افزایش کلسترول خون می‌شود. ضمن اینکه منبعی غنی از پروتئین است. فقط سعی کنید تخم‌مرغ‌های ارگانیک مصرف کنید. وجود هورمون شادی بخش برای تقویت حافظه نیز مفید است.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ تخم مرغ برای تقویت حافظه مفید است

10.روغن زیتون خام

این روغن یک غذای واقعی برای مغز و تقویت حافظه است. به‌خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن موسوم به پلی‌فنول، این ماده‌ی غذایی از بدن در برابر پروتئین‌های سمی معروف به ADDL، که باعث بیماری آلزایمر می‌شوند، نیز حفاظت می‌کند.

اما فراموش نکنید که این روغن برای پخت‌و‌پز مناسب نیست، زیرا در دمای بالا هیدروژنه می‌شود و ترکیبات جدیدی تولید می‌کند. نکته‌ی دیگر هم اینکه این روغن را باید در جای سرد نگهداری کنید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ روغن زیتون غذای مغز است

11.گردو

گردو بخورید که گردو، آلزایمر را از گرد مغز شما دور می‌کند. گردو سرشار از ویتامین E و مواد معدنی است. مصرف مقدار اندکی از آن در روز، به افزایش سلامت شما کمک می‌کند و عملکرد مغز و حافظه را توسعه می‌بخشد. زمانی که فردی بپرسد که برای تقویت حافظه چه بخوریم اولین چیزی که به ذهن بیشتر افراد می آید مغز گردو است.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ گردو آلزایمر را دور می کند
برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ گردو آلزایمر را دور می کند

12. توت ها

توت و بطور کلی خانواده توت و تمشک ها برای سلامت مغز و بهبود عملکرد آن بسیار مفید هستند. آنتی اکسیدان هایی که در این میوه های خوشمزه وجود دارند موجب تقویت حافظه ما شده و از طرفی به مغز ما کمک می‌کنند تا در مقابل بیماری هایی مثل آلزایمر و یا ورم مغزی مقاومت داشته باشد.

آنتی اکسیدان های موجود در توت ها همچنین به تسهیل ارتباط بین سلول های مغزی ما نیز کمک بسیاری می‌کند. مصرف روزانه توت و تمشک به عنوان یک خوراکی تقویت حافظه می‌تواند موجب تقویت حافظه کوتاه مدت ما شود. همچنین خوردن توت و تمشک در مقابله با استرس های روزمره به مغز ما کمک خواهد کرد. البته خوراکی‌های دیگری هم برای کاهش استرس وجود دارد که حتماً باید آن‌ها را امتحان کنید، اگر خوراکی مخصوص خودتان را در این لیست پیدا نکردید، مطمئن‌ام که حتماً آن را در لیست این مقاله پیدا می‌کنید. برای این که این لیست را مشاهده کنید، توصیه می‌کنم مقاله راهکارهای کاهش استرس را مطالعه کنید.  

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ توت و تمشک برای مغز مفید است

13.ماهی

یکی دیگر از منابع پروتئین ماهی ها هستند. ماهی ها، به خصوص ماهی های چرب مانند سالمون، منبع غنی امگا-۳ هستند. این اسید چرب به سلول های مغز ما کمک می‌کند تا آسیب های سطحی خود را ترمیم کنند.

ماهی را به عنوان یک خوراکی تقویت حافظه مصرف کنید تا از ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر جلوگیری کنید. مصرف ماهی همچنین بر روی حافظه کوتاه مدت ما نیز تأثیر مثبتی دارد و افرادی که مخواهند بدانند برای تقویت حافظه کوتاه مدت چه بخوریم میتوان گفت ماهی از جمله مواد غذایی است که تاثیر خوبی بر حافظه کوتاه مدت دارد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ ماهی از آلزایمر جلوگیری می‌کند

14. قهوه

تاثیر قهوه بر حافظه ما نیز کاملا آشکار است. کافئین موجود در قهوه می‌تواند از جوانب مختلفی برای مغز ما مفید باشد. کافئین محرکی است که سلول های مغز ما را تحریک می‌کند و موجب افزایش فعالیت آنها می‌شود. این افزایش تحرک می‌تواند به مرور زمان موجب تقویت حافظه ما نیز شود.

همچنین می‌توان از قهوه بعنوان یکی از مهمترین مواد غذایی برای افزایش تمرکز و دقت نام برد. تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که بطور معمول مقدار مناسبی قهوه در طول روز مصرف می‌کنند، از ایمنی بیشتری در مقابل بیماری هایی مثل پارکینسون، آلزایمر و حتی بروز سکته مغزی برخوردارند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ تحرکات مغز حافظه را بهبود می بخشد

15.چای سبز

پشنهاد نوشیدن چای سبز را به افرادی باید گفت که میپرسند چه بخوریم تا حافظه قوی داشته باشیم. نوبت به نوشیدنی می‌رسد که اغلب افراد از آن برای لاغر شدن استفاده می‌کنند، اما جالب است بدانید که چای سبز یک خوراکی تقویت حافظه بسیار خوب محسوب می‌شود. مانند تقریبا تمام مواد غذایی که ذکر شد، چای سبز نیز سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که برای مغز شما بسیار مفید هستند. چای سبز همچنین به مغز شما آرامش می‌دهد که این موضوع خود باعث بالا رفتن میزان توجه و تمرکز شما نیز خواهد شد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ چای سبز برای مغز مفید است

16. آجیل

یک خوراکی تقویت حافظه دیگر، مغزها و آجیل است. بادام، بادام زمینی، گردو، پسته و فندق همگی مغزهایی هستند که بسیار برای سلامتی مغز ما مهم هستند. این مغزها سرشار از ویتامین E هستند که این ویتامین مغز ما را از استرس های غیر ضروری بدور می کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که بصورت مداوم و روزانه از مغز ها استفاده می‌کنند حافظه بهتر و بطور کلی ذهن آماده تری دارند. مغزهایی مانند مغز گردو هم با داشتن امگا-۳ بسیار برای تقویت حافظه بخصوص تقویت حافظه کودکان مفید هستند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ آجیل برای مغز مفید است

17.آب

۷۵درصد مغز را آب تشکيل می‌دهد، بنابراين تأمين آب موردنياز بدن برای عملکرد بهتر مغز لازم است. محققان معتقدند که يکي از علت هاي از دست دادن حافظه در هر سني کمبود آب بدن است. با نوشيدن آب به طور چشمگيری می توان عملکرد مغز را بهبود بخشيد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ مصرف آب به اندازه برای حافظه

18. پیاز

پیاز حاوی فیستین (یک ماده شیمیایی بی رنگ و طبیعی است که یک خط سیر آسان در مغز ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث افزایش حافظه در فرد شود) می‌باشد. در این سبزی آنتوسیانین و کرستین نیز وجود دارد که برای بالا بردن قدرت حافظه مفید هستند. پیاز قرمز به مراتب بهتر از نوع زرد و سفید آن است.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ پیاز قدرت حافظه را بالا می برد

19.سیر

سیر در حقیقت هم به عنوان یک ماده غذایی و هم یک گیاه دارویی و خوراکی تقویت حافظه شناخته می‌شود. سیر تمرکز را افزایش می‌دهد و عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد. در این مطالعه مشخص شد که سیر در موش‌ها باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می‌گردد که پیام‌رسان عصبی در سلول‌های مغزی می‌باشد و عملکردهای متعددی از جمله افزایش عملکردهای شناختی، بهبود حافظه و تمرکز دارد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ سیر تمرکز را افزایش می دهد

20. انبه

میوه انبه در تقویت حافظه بسیار مفید است. با این که این میوه چرب است و دارای بافت‌های چربی است اما باعث می‌شود که گردش خون تسریع یابد. هنگامی که گردش خون سریع‌تر شود باعث می‌شود خون بیشتری به مغز برسد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ انبه برای حافظه مفید است

21.پرتقال

ویتامین C موجود در پرتقال برای سلامت مغز عالی است زیرا ویتامین C نقش کلیدی در پیشگیری از زوال ذهنی دارد. مطالعات نشان داده مصرف کافی مواد غذایی غنی از ویتامین C از زوال ذهنی مرتبط با سن و آلزایمر پیشگیری می‌کند و به نوعی درمان حافظه است.

ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان قوی است که با رادیکال های آزاد عامل آسیب سلول های مغزی مبارزه کرده و از سلامت مغز محافظت می‌کند.

از دیگر مواد غذایی غنی از ویتامین C می توان به فلفل دلمه ای، کیوی، گوجه فرنگی و توت فرنگی اشاره کرد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ پرتقال برای سلامتی مغز عالی است

توصیه هایی در جهت تغذیه مناسب برای تقویت حافظه

قبل از این که وارد این بخش بشویم، باید بگوییم که وجود نظم در فواصل میان این وعده‌ها بسیار مهم است. اگر بدون برنامه ریزی و حساب نشده این وعده‌ها را مصرف کنید، حتماً دچار بیماری یا ناخوش احوالی می‌شوید. روی همین حساب، مقاله‌ای را نوشته‌ایم که اصول نظم را در زندگی و برنامه‌های غذایی به شما یاد می‌دهد. اگر می‌خواهید از این آموزشات به صورت رایگان بهرمند شوید، کافی است نگاه کوتاهی به مقاله چگونه نظم در زندگی داشته باشیم داشته باشید.

1.خوردن صبحانه

بهترین زمانی که مغز می‌تواند غذای کافی به‌دست آورد، صبح است. اولویت اصلی برای داشتن مغز و ذهن پویا خوردن صبحانه است. صبح‌ها پیش از ترک منزل فقط به خوردن چای اکتفا نکنید، با خوردن صبحانه‌ای که حاوی موادقندی، غلات و چربی‌هاست، می‌توان عملکرد مغز را در طول روز افزایش داد و دیگر نیازی به دارو برای تقویت حافظه و تمرکز حواس نیست اگر شما اهمیت وعده صبحانه را بدانید و کامل میل کنید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟خوردن صبحانه مغز را پویا میکند

2.نهار مناسب

برخی از افراد مدام به دنبال این هستند که برای تقویت حافظه چه دارویی بخوریم اما باید بدانند که برای تقویت حافظه نیازی نیست به مصرف دارویی خاص، همین که شما از پرخوری کردن دوری کنید و مواد غذایی سالم مصرف کنید گام بزرگی را در تقویت ذهن خود برداشته اید. خوردن یک وعده غذایی پر حجم در وقت ناهار، باعث احساس خستگی در مابقی روز می‌شود. سالادهای سالم، غذای مناسبی برای وعده غذایی ناهار هستند، ماهی‌های غنی از چربی دریایی مانند ماهی سالمون، ساردین و ماهی تن، حاوی چربی‌های امگا 3 بوده، برای تقویت سلول‌های مغز مفیدند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ غذای بیش از حد نخوریم
برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ غذای بیش از حد نخوریم

3.خوردن شام سبک در ابتدای شب

یک وعده غذای سنگین در اواخر شب می‌تواند موجب بروز بی‌خوابی و در نتیجه، افت توان مغز و حافظه بخصوص در روز بعد شود. سعی کنید حداقل سه ساعت قبل از خواب غذا بخورید تا بدن فرصت کافی برای هضم مواد غذایی داشته باشد. نان و ماکارونی سبوس دار، برنج قهوه‌ای، لوبیا و حبوبات به دلیل داشتن کربوهیدرات‌های پیچیده، آهسته‌تر جذب بدن می‌شوند و برای عملکرد مغز مفیدترند.

برای مناسب نگه داشتن سطح قند خون و پیشگیری از افت توان مغز به طور منظم غذا بخورید. مصرف سه وعده غذای اصلی کم حجم و دو میان وعده، قند خون مغز را تأمین می‌کند. میان وعده‌های سالم شامل شیر، ماست کم چرب و میوه‌های تازه یا خشک شده‌ است.

خوردن غذاهای سنگین برای شام، باعث بی خوابی و اختلال کار کرد مغز می‌شود
خوردن غذاهای سنگین برای شام، باعث بی خوابی و اختلال کار کرد مغز می‌شود

4.از کافی بودن آهن و ویتامین B بدنتان مطمئن شوید

به اثبات رسیده افرادی كه دچار فقر آهن هستند و كم‌خونی دارند، دچار عدم تمركز و كاهش قدرت یادگیری می‌شوند. کمبود آهن در رژیم غذایی باعث کاهش میزان تحویل اکسیژن به مغز می‌شود و عدم تمرکز، کمبود انرژی و خستگی ظاهر می‌شود. در تغذیه خود از منابع آهن، مانند گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، لوبیا قرمز، عدس، زردآلوی خشک، غلات صبحانه غنی شده با آهن و کلم بروکلی استفاده کنید. ضمن این که مواد غذایی غنی از ویتامین‌های B بخصوص مرغ، سیب زمینی، موز و جوانه غلات می‌توانند برای تقویت حافظه و سلامت مغز موثر باشند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ 3 ساعت قبل از خواب غذا بخوریم

5.نداشتن اضافه وزن یا کمبود وزن

چاقی و اضافه وزن و لاغری به معنی بدخوری و کمبود موادمغذی در بدن است و هر دو برای حافظه مضرند. داشتن رژیم غذایی متعادل در هر سنی و نظم غذایی می‌تواند به ما در داشتن حافظه‌ای قوی كمك كند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ حافظه گنجینه است

چند گیاه خوراکی تقویت حافظه

1.جینسنگ

جینسنگ گیاهی فوق العاده برای تقویت حافظه، بالا بردن قدرت تمرکز و همچنین بهبود قدرت درک افراد مفید است. البته به عقیده‌ی محققان اثبات تاثیر این گیاه روی حافظه نیازمند بررسی‌ها و پژوهش‌های بیشتری است. اما با این حال بسیاری از متخصصان معتقدند که گیاه جینسینگ سلامت مغز را بالا می‌برد.

این گیاه روی فعالیت سلول‌های مغزی تاثیر می‌گذارد و حافظه را تقویت می‌کند. قرص‌ها و محصولات این گیاه در عطاری‌ها و داروخانه‌ها موجود است. می‌توانید با پزشک یا داروساز مشورت کرده و از آن استفاده کنید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ گیاه جینسنگ برای سلول های مغزی مفید است

2. مریم گلی

مریم‌گلی هم از جمله گیاهان تقویت مغز است. این گیاه مدیترانه‌ای با آن گل‌های آبی صورتی رنگ خود خواصی دارد که از دوره‌ باستان طرفدار داشته است. از این گیاه برای درمان مشکلات گوارشی و التهاب مخاط استفاده می‌کنند. علاوه بر این‌ها، مریم گلی برای تقویت حافظه مفید است. به طوری که در تهیه‌ داروهای مربوط به آلزایمر و فراموشی استفاده می‌شود.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ گیاه مربم گلی برای حافظه مفید است

3. چای

چای نیز از آن گیاهان مفید برای حافظه کوتاه مدت و همچنین حافظه‌ی طولانی مدت است. خواص آنتی‌اکسیدانی آن پیری را به تاخیر می‌اندازد و با برخی از بیماری‌های این دوره یعنی پارکینسون و آلزایمر و فراموشی مقابله می‌کند.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ چای برای حافظه کوتاه مدت وبلند مدت مفید است

4. جینکوبیلوبا، راز حافظه چینی ها

زادگاه این گیاه چین است و یک خوراکی تقویت حافظه بسیار معروف است. بلندی درخت جینکو تا ارتفاع سی متر هم می‌رسد و می‌تواند تا 2000 سال زندگی کند. 2500 سال قبل از میلاد مسیح، شن نونگ امپراتور چین هم برای مقابله با زوال عقل از گیاه جینکو استفاده می‌کرده است.

این گیاه توانایی یادگیری را بهبود می‌دهد و عملکرد حافظه را بهتر می‌کند. توجه داشته باشید که امروزه برای درمان اختلالات درک و درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر از داروهای تهیه شده با جینکو استفاده می‌کنند. می‌توانید با داروساز مشورت کنید و از قرص‌های این گیاه استفاده کنید و یا اگر تمایلی به مصرف آن ندارید میتوانید با انجام تکنیک هایی که تقویت حافظه می‌توانید به تقویت ذهن و مغز خودتان بپردازید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ گیاه جینکوبیلوبا توانایی یادگیری را بهبود می بخشد

5. لیکوریس رادیاتا

گیاهی است که از قدیم و به صورت سنتی در چین به عنوان گیاه دارویی برای درمان بیماری‌های عصبی خفیف استفاده می‌شده است. اکنون از این گیاه گالانتامین استخراج می‌شود که نوعی آمین برای درمان بیماری‌های عصبی است و باعث بهبود عملکرد دستگاه عصبی و در نتیجه بهبود حافظه و یادگیری می‌شود.

کندر برای تقویت حافظه

یکی از مواد خوراکی تقویت حافظه و هوش که در طب سنتی هم توصیه می‎‎شود کندر است. کندر در واقع صمغ درختی به اسم Olibanum  با مزه‎ای گس و تلخ است.

گیاه کندر که در عربی به آن صمغ معنوی می‌گویند و در دنیا به نام کندر هندی معروف شده است، نام یک درخت بومی کشور هند و پاکستان، سومالی، عمان و یمن می باشد.

صمغ این درخت شگفت انگیز به خاطر بوی بسیار خوبی که دارد، از دیر باز برای دود کردن و خوشبو کردن مکان های مختلف مورد استفاده بوده و البته مصرف خوراکی نیز دارد و در طب سنتی از جایگاه بالایی برخوردار است.

در طب سنتی از کندر به عنوان خوراکی تقویت حافظه و پیشگیری از فراموشی و آلزایمر استفاده می‌شود؛ به نظر می‌رسد که کندر به دلیل خواص ضد التهابی و همچنین با بهبود گردش خون در مغز خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد. کندر برای تقویت حافظه بزرگسالان و رفع آلزایمر معجزه می‌کند جویدن روزانه کندر تاثیر بسیار زیادی در بهبود حافظه خواهد داشت.

دوره مصرف کندر

پیامبر اسلام بر خوردن کندر در دوران بارداری بسیار تاکید کرده اند؛ و همچنین خوردن آن را برای بهبود و افزایش حافظه توصیه کرده اند مصرف کندر توسط مادران باردار موجب افزایش هوش و ضریب هوشی جنین و کودک آینده آن ها خواهد شد البته زیاده روی مصرف کندر بر اساس تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته می‌تواند سبب پیش فعالی کودک و دردسرهای فراوان شود. پس در استفاده از آن زیاده روی نکنید و برای اطمینان بیشتر از دوره مصرف کندر و یا اینکه آن را در چه ماهی از بارداری مصرف کنید میتوانید از پزشک خودتان مشورت بگیرید تا در آینده به مشکلات بر نخورید.

کندر خوراکی تقویت حافظه بسیار خوبی است

نحوه مصرف کندر برای تقویت حافظه

کندر برای تقویت حافظه کودکان نیز مفید است که کندر را بهتر است که به خوبی بکوبید و صبح ها بصورت ناشتا میل کنید کافی است یک قاشق چایخوری از آن را در یک استکان آب حل کنید و مصرف کنید. البته یکی دیگر از روش های استفاده کردن از کندر جویدن آن شبیه آدامس است. البته اشکال این روش این است که طعم آن کمی تلخ است و ممکن مورد پسند همگان نباشد.

کندر برای تقویت حافظه بزرگسالان

همانطور که گفتیم، کندر باعث افزایش حافظه می‎‌شود؛ اما نه با استفاده زیاد از آن! مصرف زیاد این ماده باعث سردرد و همچنین باعث بروز جنون، جذام و بقیه بیماری‌های پوستی شود. مصرف زیاد این ماده برای بانوان باردار هم مضر است. برخی  بر این باورند که خوردن کندر در دوره بارداری باعث با هوش‌تر شدن فرزندانشان می‎شود اما در صورتی که اصلاً این طور نیست. طبق آزمایشاتی که بر روی 100 مادر باردار انجام شد، کسانی که برای دوره 3 الی 4 ماهه از کندر استفاده کرده بودند، کودکانشان پیش فعال شده بودند. اما مادرانی که از کندر برای یک دوره یک ماهه یا کمتر استفاده کرده بودند. کودکانی باهوش‌تر را به دنیا آورده بودند.

خلاصه باید گفت که کندر نباید بیش از اندازه استفاده شود. فرقی نمی‌کند، چه در بزرگسالان باشد چه در کودکان. اگر زیادروی کنید، بیماری‌ها خودشان را به شما نشان می‌دهند.

استفاده بیش از حد از کندر، باعث بروز بیماری های پوستی در شما می‌شود
استفاده بیش از حد از کندر، باعث بروز بیماری های پوستی در شما می‌شود

 

بهترین خوراکی برای تقویت حافظه

در این بخش، می‌خواهم محبوب‌ترین خوراکی های تقویت حافظه را به شما معرفی کنم. البته همانطور که آگاه هستید، هر کسی باتوجه به مزاج و سلیقه‌ای که دارد، غذای مورد علاقه خودش را انتخاب می‌کند. مثلاً نمی‌توان گفت که همه گوجه فرنگی را دوست دارند. پس برای همین در این بخش از سه تا از بهترین خوراکی‌هایی نام خواهم برد که عمومیت بیشتری دارند.

اولین خوراکی محبوب برای تقویت حافظه، ماهی هست. همانطور که در بالا گفتیم، ماهی سرشار از امگا-3 است و اسیدهای چربی که دارد باعث ترمیم بافت‌های آسیب دیده می‌شود. البته کله ماهی مهم‌ترنی بخش ماهس از دید اقوام شمال کشور است. کله ماهی منبع فسفر است و اکثر اقوام شمال کشور از این قسمت ماهی به خوبی استفاده می‌کنند. توصیه می‌کنم اگر شما هم علامند هستید، حتماً از این قسمت ماهی استفاده کنید.

دومین مورد، همان خوراکی خوشمزه‌ای است که در دید و بازدیدهای عید زیاد با آن مواجه می‌شویم. بله، آجیل خوراکی خوشمزه بعدی است. اسیدهای چرب و همچنین ویتامین بالای E این خوراکی آنقدر برای مغز خوب است که حتی نمی‌توانید تصورش را هم بکنید. اگر دقت کرده باشید افرادی که حافظه خوبی دارند و همه چیز را به خوبی به یاد می‌آورند، آجیل و خشکبار را در رژیم غذایی خودشان قرار می‌دهند. امیدوارم شما هم عادت خوردن آجیل را ایجاد کنید. فقط کافی است که 5 الی 10 دانه از آن‌ها را در روز میل بفرمایید.

و در نهایت آخرین خوراکی تقویت حافظه که خیلی میان مردم محبوب است، شکلات تلخ است. ولی همانطور که در بالا گفتیم، نه هر شکلاتی. شکلات‌های تلخ به دلیل این که کمتر شکر دارند، باعث کاهش استرس شما می‌شود و هر چقدر هم که شما فشار روانی کمتری داشته باشید، بهتر می‌توانید مطالب را به خاطر بسپارید و در آینده آن‌ها را به یاد بیاورید.

شکلات، آجیل و ماهی از خوراکی های محبوب تقویت حافظه برای مردم است

چرا باید تقویت حافظه را جدی بگیریم ؟

حافظه نقشی اساسی در زندگی ما ایفا می کند و ضعف آن در زندگی کاری و تحصیلی ما مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. برای موفقیت بیشتردر حوزه کسب و کار و تحصیل، باید حافظه خود را تقویت کنیم. برای این که درباره آن بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم علاوه بر مطالعه مقاله خوراکی های تقویت حافظه و تمرکز ، حتماً راه های تقویت حافظه و هوش را نیز مطالعه کنید.

اگر سوال یا تجربه ای از مصرف این خوراکی های تقویت حافظه داشته اید خوشحال میشویم در بخش نظرات پایین همین مقاله آن را با ما به اشتراک بگذارید.

Foods strengthen memoryپاسخ به سوالات

 1. Z.M

  سلام.خسته نباشید .عالی بود .و اینکه برای رفع خستگی ذهنی و تقویت و عدم فراموشی باید چیکار کرد؟؟

  پاسخ دادن
 2. ناصردهمرده

  سلام
  عالی بود
  شکلات تلخ,قهوه،سیر،ویتامینc،زرده تخم مرغ،آب
  وماهی ازهمه مهم تره

  پاسخ دادن
 3. بیتا محمدیان

  با درود فراوان خدمت شما مقاله ی بسیار جذاب و زیبایی بود به نظر من اولین چیزی که می تواند در زیاد شدن حافظه موثر باشد مطالعه کردن و چالش فکری برای خودمان ایجاد کردن است چون وقتی یک چالش فکری در ذهن بر اساس یادگیری بوجود بیاید در پی آن بارش فکری هم ایجاد می شود و این مسئله در گشایش سلولهای یادگیری مغز بسیار مهم می باشد . پیروز باشید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله همین طوره…ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. ر. نژادشجاعی

  باسلام خدمت شما
  ممنون از مقاله خوب و پربارتون
  چندنکته رو لازم میدونم خدمتتون عرض کنم
  خوردن چغندر(لبو) در روایات و احادیث ضرر داره و سودازا هستش و سودا هم که به دلیل سرد و خشک بودن بعید نیست که باعث کاهش حافظه بشه، اما برگ آن دارای خواص فراوانی است …

  و یک مورد که خیلی مهمه و البته ارزان بیان نکردید برای تقویت حافظه ،خوردن ناشتا 21 عدد مویز باعث افزایش حافظه میشود ( یکی از همسایه های ما حدود 70 سال سن داره هرروز مویز میخوره ماشااالله بسیار حافظه خوبی دارند )، کندر هم بسیار بسیار عالی هستش…

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله خیلی هم عالی…ممنون از نکات خوبتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. سمیه نوری

  خوب بود سپاسگزارم.

  پاسخ دادن
 6. محمدجواد زارعی

  هر کاری بخوایم انجام بدیم نیازه که به حافظه ی خودمون رجوع کنیم
  همه چیز ما به حافظه ی ما وصله و ما باید به این بخش مهم از وجود
  خودمون بسیار اهمیت بدیم و برای ارتقا و رشد اون وقت بزاریم و هزینه کنیم تا بتونیم در مسیر موفقیت بهترین استفاده ها رو از حافظه خودمون ببریم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره… ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 7. رقیه کریمی

  سلام . کسی که بخواهد رشد کند باید به جسم خود و مخصوصا حافظه خود توجه کند و مواد غذایی لازم را به آن برساند.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 8. مجتبی قطب زاده

  باعرض احترام .من وهمه کسایی ک این مقاله و چنین مقاله هایی رو میخونیم در گام دوم در پی جواب برای سوالاتی میگردیم که این غذا هارو چگونه و در چه زمان هایی و چه مدت استفاده کنیم ک بهترین نتیجه رو بگیرم .ممنون میشم این نکته هم در مقاله در نظر بگیرید.ممنون از مقالتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما…ممنون از نظرتون. حتما در ادامه به این مطالب پرداخته خواهند شد.

   موفق باشید

 9. دولتی

  مطالب مفید و کاربردی بود 👌ممنون از شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   خوشحالیم که مطالبمون مورد استقبالتون قرار گرفته. موفق باشید

 10. فاطمه حجازی

  سلام.
  غذای تقویت حافظه برای امتحانات را هم معرفی می‌کنید. وقتی امتحان دارم، شب قبلش هر چیزی که خوندم از مغزم می‌پره. لطفاً کمکم کنید. دو سه تا امتحان دیگه دارم که اگه خرابشون کنم این ترم رو می افتم.

  پاسخ دادن
  1. محمدرضا شهری | پشتیبانی گام برتر

   سلام. بهتره که این مسئله را به حافظه ضعیف ارجاع ندهید به جای آن مقاله شب امتحان ما را مطالعه کنید. این قضیه از کمبود اعتماد به نفس ناشی می‌شود.

 11. نوید

  سلام ،مطالب بدرد بخور و مفیدی هست ،ممنون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   ممنون از نظر لطف شما. خوشحالیم که مطالب مورد استفاده تون قرار گرفته

   موفق باشید

 12. حمیده فعال فرد

  مقاله جالب و مفیدی بود متشکرم

  پاسخ دادن
  1. خوشحالم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

 13. صفری

  ممنون از مقاله ی خوب و مفیدتون

  پاسخ دادن
 14. صفری

  ممنون از مقاله خوب و مفیدتون عالی بود

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم براتون مفید بوده
   موفق باشید

 15. منیر سادات حسینی

  سلام. ممنون خانم حاجی علی عزیزمثل همیشه عالی بود. همه دوست دارن حافظه قوی داشته باشن وآلزایمر نگیرن.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از توجه شما خانم حسینی عزیز

 16. رقیه کریمی

  سلام ممنون نکات خوبی را یاد آوری کردید

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما

 17. معصومه شاهری

  سلام.خیلی خوبه.چه مواد غذایی عالی وخوش مزه ای.استفاده کردم.عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالم براتون مفید بوده
   سپاس از همراهی شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --