.

استرس

استرس چیست و چطور میتوان آن را مدیریت کرد؟
استرس
استرس

استرس، در واقع واکنش ذهنی، عاطفی و فیزیکی ما به احساس خطر از عوامل بیرونی یا درونی است. یعنی یا ذهن ما از درون برایمان استرس ایجاد میکند ویا عوامل بیرونی باعث این استرس میشوند.

واژه استرس را اولین بار هانس سلی بیان کرده اند که امروزه معنای بزرگ تر و خیلی بیشتری به خود گرفته است.

زمانی که این واژه استرس را میشنویم، ذهن ما نا خود آگاه به سمت خاطره های منفی میرود. چون بیشترین استرس ها را که تجربه کرده ایم در زمان های ترس از یک موقعیت نا خوشایند بوده است که این واژه برای ما جایگاه خوبی پیدا نکرده است.

طی تحقیقاتی که انجام شده ۷۰% مردم در طول روز استرس میگیرند و این آمار بسیار بالایی است که ۷۰% مردم با آن درگیر هستند. برخلاف اینکه واژه استرس برای ما جایگاه خوبی ندارد اما در بسیاری از موارد هم برای ما خوب و مفید است.

برای مثال زمانی که شما استرس میگیرید سریع و محکم ترمز میکنید و این استرس مانع از یک تصادف میشود. پس با این تفاسیر استرس مفید و مثبت هم خیلی میتواند در جهت رشد و موفقیت ما کمک کند.

موفقیت
استرس

استرس مثبت چیست؟

بسیاری از مردم استرس را خطرناک و کشنده میدانند. در صورتی که استرس بیش از حد و شدید و دائمی میتواند این خطر هارا برای ما ایجاد کند.

برخی از استرس ها به ما کمک میکنند تا از منطقه امن خود خارج شویم و قوی تر و بهتر شویم، استرس مثبت به ما یاد میدهد که چطور خوب تمرکز کنیم و یادگیری و عملکرد بهتری داشته باشیم و به هدف خود نزدیک و نزدیک تر شویم.

استرس مثبت موجب میشود ما حرکت و واکنش نشان دهیم و تنبلی را از ما دور میکند. و باعث میشود که شکست نخوریم و به موفقیت برسیم. به عنوان مثال وقتی فردا امتحان دارید این استرس نمی گذارد  شما با دوست خود به بیرون بروید و تفریح کنیدو بلکه باعث میشود در خانه بمانید و برای امتحان درس بخوانید.


هرگز این مطلب را از دست ندهید: موفقیت، تنها دلیل نفس کشیدن


استرس منفی چیست؟

حالا که کاملا متوجه شدیم استرس مثبت چیست و چقدر برایمان مفید است، باید بدانیم که همان قدر استرس منفی برای ما خطرناک است.

استرس منفی همان استرس شدید و بیش از حد است که مدت زمان طولانی در گیر آن هستیم، مانع تمرکز ما و یادگیریمان میشود، عملکرد ما را خراب و منفی خواهد کرد و دقیقا در مقابل استرس مثبت قرار دارد که به ما اجازه بهتر شدن و بهتر بودن را نمیدهد.

مثل زمانی که آنقدر استرس دارید که قوای بدن شما تحلیل رفته و حرکت کردن و راه رفتن شما هم تحت تاثیر قرار گرفته. در این لحظه نه شما میتوانید فکر کنید و نه تصمیم بگیرید.

موفقیت
استرس

نشانه های استرس چیست؟

استرس های منفی و مداوم و طولانی مدت برای ما آثار مخربی دارد که ازجمله آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:

ریزش مو

عدم تمرکز

عدم خلاقیت

خستگی دائمی

سردرد های شدید

دست و پاهای سرد

بیماری های گوارشی

خواب زیاد یا بی خوابی

دست و پای عرق کــرده

احساس دست پاچه بودن

سوزش های سرمعده،معده درد

تندخو و سریع عصبانی شدن و غرور

عدم تعادل وزن بدن: چاقی یا لاغری بیش از اندازه

و کلی اثر بد دیگه که از حوصله متن خارجه…

چگونه استرس را مدیریت کنیم؟

برای اینکه بتوانیم عملکرد عالی در مقابل استرس داشته باشیم باید برای گام اول دید خودمان را نسبت به استرس تغییر دهیم تا زمانی که این واژه به گوشمان برخورد کرد احساس نا خوشایندی به ما دست ندهد.

تا زمانی که این حس منفی را داشته باشیم عملکرد خوبی در مقابل استرس از خود نشان نخواهیم داد.

برای اینکه دیدگاه خودتان را عوض کنید، پیشنهاد میکنم سخنرانی خانم کلی مک گونیگال درباره اینکه چطور با استرس دوست شویم رو مشاهده کنید.

http://

 

گام بعدی برای مدیریت استرس این است که شما توجه داشته باشید منشا استرس ها از کجاست.

برای اینکه بهتر متوجه شوید پیشنهاد میکنم چک لیستی تهیه کنید و در طی مدتی مشخص، زمان ها و مکانها وعواملی بیرونی و درونی که باعث شدند شما استرس بگیرید را یادداشت کنید. سپس آنها طبق آسیب پذیری بیشتر و کمتر دسته بندی کنید و به این فکر کنید که چرا دچار این استرس میشوید؟

یکی از راهکار های مدیریت استرس

رویکرد عملگرا

در بسیاری از مواقع ما به خاطر تنبلی و عوامل مختلف کارها را به عقب می اندازیم و به علت عدم مدیریت زمان حجم کارها افزایش پیدا میکنند و وقتی ما به این فکر میکنیم که حجم کاری زیادی داریم و باید در زمان کوتاهی انجام دهیم، دچار استرس میشویم.

همین امر مدیریت زمان تا حدود زیادی به ما در کاهش استرس های منفی و مخرب وآسیب زا کمک میکند.

موفقیت
استرس
رویکرد احساس گرا

بسیاری از افراد به خاطر تفکر منفی ای که دارند دچار استرس میشوند. وقتی اتفاقی رخ میدهد این ذهن ماست که به ما میگوید چگونه نسبت به آن واقعه واکنشی از خودمان نشان دهیم. متاسفانه افراد منفی نگر که مثبت فکر نمیکنند با این افکار خود باعث گرفتن استرس و افزایش بیش از حد آن میشوند.

افرادی که کامل گرا هستند سعی دارد تا همه کار ها را بدون عیب و نقصی انجام دهند و زمانی که خود را کمی عقب تر از این موفقیت بدون نقص ببینند، دچار استرس میشوند و اینها استرس هایی است که احساس و طرز فکر ما باعث آن میشود.


هرگز این مطلب را از دست ندهید: کنترل ذهن


رویکرد پذیرش گرا

رویکرد پذیرش گرا به موقعیت هایی گفته میشود که شما توان تغییر وضعیت را ندارید و یا شرایط به شدت بد و ناگوار است و همچنین شما هیچ گونه تسلطی بر اتفاق و محیط ندارید و تاثیرگذار در آن نیستید. در این مواقع شما باید این شیوه پذیرش گرا را داشته باشید

مثل این جمله :اتفاقیه که افتاده و نمیشه کاریش کرد. به خودتان آرامش را بدهید.

موفقیت
استرس

نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 

 

4 Comments
 1. حدیثه حاجی علی

  وقتی شما قبول می کنید که پاسخ به استرستون را مفید ببینید , شما یک مدل زیستی شجاعت می سازید…

  پاسخ
 2. حدیثه حاجی علی

  سلام
  واقعا با دیدن این کلیپ باورم نسبت به استرس تغییر کرد,تا حالا با دید مثبت به استرس نگاه نکرده بودم فوق العاده بود….
  متشکرم

  پاسخ
 3. محدثه تیموری

  فکر کنم یکی از عوامل اصلی ایجاد استرس میتونه این باشه که ما تجربه های تلخمون رو به تمام بخش های زندگیمون تعمیم میدیم و هر وقت در شرایط مشابه قرار میگیریم ، فکر میکنیم مجدد قرار هست همون اتفاق تکرار بشه و همین موضوع باعث ایجاد استرس میشه.

  پاسخ
 4. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خداقوت
  عالییی بود…..
  ممنون برادر عزیزم بابت مقاله خوبی که نوشتی

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*