استرس

استرس ، در واقع واکنش ذهنی، عاطفی و فیزیکی ما به احساس خطر از عوامل بیرونی یا درونی است. یعنی یا ذهن ما از درون برایمان استرس ایجاد می‌کند و یا عوامل بیرونی باعث بروز آن می‌شوند. مشکل بزرگ خیلی از ما این است که نمی‌دانیم چطور باید با استرسمان مبارزه کنیم و آن را درون خودمان از بین ببریم. اما نگران نباشید، با تکنیک ها و نکات مهمی که در این مقاله یاد خواهید گرفت، به راحتی می‌توانید علاوه بر کنترل استرستان، از آن به نفع خودتان استفاده کنید! پس تا پایان با من و این مقاله همراه باشید…

استرس-چطورمی‌توان استرس خود را مدیریت کرد
استرس

در مقاله استرس می‌خوانید

 • استرس چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟
 • علت استرس چیست؟
 • نشانه های استرس
 • عوارض استرس
 • انواع استرس
 • تکنیک های کاهش استرس
 • برای درمان استرس چه بخوریم ؟

اگر از ابتدا می‌دانستید چطور باید استرستان را مدیریت کنید، مسلماً بسیاری از اتفاقاتی که جلوی موفقیتتان را تا کنون گرفته رخ نمی‌داد. پس تا پایان با مقاله مدیریت استرس همراه باشید تا راه های مدیریت آن را یاد بگیرید و در ادامه زندگیتان، اتفاقات بسیار خوبی برای خودتان رقم بزنید.

استرس چیست و چگونه ایجاد می‌شود ؟

استرس از آنچه فکر می‌کنید، بدتر و مخرب تر است! در زندگی امروزی، افراد درگیر استرس فیزیکی، تنش ها و فشار های عصبی می‌شوند. چرا که دنیای مدرن هر روز در حال تغییر و تحول است و این دگرگونی‌ها موجب افزایش استرس و تنش در هر فرد می‌شود.

از آنجایی که عوارض استرس و فشار عصبی تاثیر نامطلوبی روی تمام جنبه‌های مختلف زندگی هر شخص ایجاد می‌کند، نیاز است که فرد بتواند انواع استرس به ترتیب شدت را بشناسد و متوجه شود که علت استرس چیست تا بتواند به مدیریت‌استرس بپردازد. تمامی این اتفاقات در گروی این است که شخص قادر باشد علائم و نشانه‌های استرس‌مثبت یا منفی را تشخیص دهد. تمامی این تمهیدات به درمان استرس و کنترل آن می‌انجامد.

برای تعریف استرس، تحقیقات بسیاری انجام شده و تئوری‌هایی بیان شده که برخی پذیرفته شده و برخی در دست بررسی است.

استرس نوعی حالت روحی است که در زمانی در افراد ایجاد می‌شود که برآورده کردن یک درخواست، از توانایی‌های شخصی و اجتماعی‌ آنها خارج باشد. به عبارت ساده‌تر حالتی است که در هنگامی که فکر می‌کنیم کنترل امور از دستمان خارج شده، احساس می‌کنیم.

مدیریت استرس و استرس چیست

علت استرس چیست ؟

به نظر شما چه عواملی موجب مضطرب شدن شما می‌شوند؟ کدام عوامل در این زمینه تأثیرگذارتر هستند و باعث ایجاد تشویش و استرس در شما می‌شوند؟

بعضی از ما انسان ها با کوچک ترین تغییرات محیطی و شرایط زندگی دچار اضطراب می‌شویم. برخی از افراد حتی با دیدن نزاع خیابانی و یا شنیدن صداهای بلند به شدت مضطرب و نگران می‌شوند. اگر شما هم از دسته ی افراد مضطرب هستید، به دلایل بروز آن توجه کنید. شاید راهی برای کنترل این مشکل خود بیابید.

1. علاقه زیاد به صندلی و نشستن

اگر شما از آن گروه از افرادی هستید که برای مدت های طولانی می‌نشینید، آن هم به دلایلی مانند فعالیت در محل کار، تماشای تلویزیون و … به بدنتان کمک می‌کنید تا راحت تر راهی برای ورود سرطان و دیابت در خود باز کند!

شاید جالب باشد بدانید تمام این یک جا نشستن های طولانی شما را به یک فرد مضطرب تبدیل خواهد کرد. زیرا کاهش تحرک بدنی و کم توجهی به مشکلاتی که در پی آن به وجود می آید، اضطراب آور است.

یک جا نشستن طولانی مدیریت استرس را از شما می‌گیرد

2. شهر نشینی

شلوغی شهرهای بزرگ به شدت آزاردهنده است. اما حتی مردمی که به صدای بوق های ممتد ماشین ها و پیاده روهای شلوغ و …هیچ اهمیتی نمی‌دهند نیز در معرض خطر بروز اضطراب قرار دارند. زیرا تمام آلاینده ها و ذرات معلق آلوده در هوای شهرهای بزرگ خود باعث تاثیر بر سلامت روان و ایجاد اضطراب می‌شوند.

افرادی که محل زندگی شان نزدیک خیابان های شلوغ و جاده هاست، بیش از دیگران مضطرب خواهند شد.

آلاینده های شهرهای بزرگ موجب عدم مدیریت استرس می‌شود

3. مصرف بیش از حد فست فودها

حتماً تا به حال شنیده اید که غذای مصرفی تا چه حد بر فعالیت های مغزی و ذهنی تأثیرگذار است. در واقع نوع برنامه غذایی است که سلامت روان شما را مشخص می‌کند.

مصرف غذایی با چربی بالا (که به تبع آن وزن و قند خون افزایش می‌یابد)، منجر به افسردگی و اضطراب می‌شود.

هر چه قدر هم که داروی ضد اضطراب و ضد افسردگی مصرف کنید اما برنامه غذایی نامناسب تان را کنار نگذارید، هیچ اثری بر سلامت روان و جسمتان نخواهد داشت.

محققان طبق یک آزمایش بر روی موش ها متوجه شدند که موش هایی که برای مدتی از غذاهای ناسالم و چرب استفاده می‌کنند، بسیار عصبی و بی میل به فعالیت هستند. اما به محض قطع کردن مواد غذایی ناسالم و پیروی از یک برنامه غذایی سالم، موش ها دوباره به حالت عادی خود باز می‌گردند.

مصرف غذاهای پرچرب موجب عدم مدیریت استرس می‌شود
مصرف غذاهای پرچرب موجب عدم مدیریت استرس می‌شود

4. قرار گرفتن در محیط های پرتنش

قرار گرفتن در محیط های پر سر و صدا و پرتنش مانند ایستگاه های شلوغ اتوبوس و مترو، دیدن دعواها و نزاع های خیابانی، سرو صداها و مشاجرات در محل کار و …شما را به یک انسان مضطرب تبدیل می‌کند و بی قراری های شبانه و وسواس های فکری را به جانتان می‌اندازد.

لذا تا جایی که می‌توانید از محیط های پر ازدحام و پر تنش دوری کنید و یا سعی کنید خود را آرام و خونسرد نگه دارید.

مدیریت استرس یعنی در مکان های پر سر و صدا قرار نگیرید

5. رویکرد عملگرا

در بسیاری از مواقع ما به خاطر تنبلی و عوامل مختلف، کارها را به عقب می‌اندازیم و به علت عدم مدیریت زمان حجم کارها افزایش پیدا می‌کنند و وقتی ما به این فکر می‌کنیم که حجم کاری زیادی داریم و باید در زمان کوتاهی انجام دهیم، دچار استرس می‌شویم.

همین امر مدیریت زمان تا حدود زیادی به ما در کاهش استرس‌های منفی و مخرب وآسیب زا کمک می‌کند. به همین دلیل مقاله ای با عنوان مدیریت زمان برایتان نوشته ایم که کمکتان می‌کند با تکنیک های فوق العاده ساده به خوبی زمانتان را مدیریت کنید که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

موفقیت-چطور می‌توان استرس خود را مدیریت کرد

6. رویکرد احساس گرا

بسیاری از افراد به خاطر تفکر منفی ای که دارند دچار استرس می‌شوند. وقتی اتفاقی رخ می‎دهد این ذهن ماست که به ما می‌گوید چگونه نسبت به آن واقعه واکنشی از خودمان نشان دهیم. متاسفانه افراد منفی نگر که مثبت فکر نمی‌کنند با این افکار خود باعث گرفتن استرس و افزایش بیش از حد آن می‌شوند.

افرادی که کامل گرا هستند سعی دارد تا همه کار ها را بدون عیب و نقصی انجام دهند و زمانی که خود را کمی عقب تر از این موفقیت بدون نقص ببینند، دچار استرس می‌شوند و اینها استرس‌هایی است که احساس و طرز فکر ما باعث آن می‌شود.

شما تا طرز تفکر خود را درست نکنید و مثبت اندیشی نداشته باشید، استرستان را هم نمی‌توانید از بین ببرید. پس ابتدا طرز تفکر خود را تغییر دهید، سپس به فکر راهکارهای دیگر باشید.

طرز تفکر با استرس رابطه مستقیم دارد

7. رویکرد پذیرش گرا

رویکرد پذیرش گرا به موقعیت هایی گفته می‌شود که شما توان تغییر وضعیت را ندارید و یا شرایط به شدت بد و ناگوار است و همچنین شما هیچ گونه تسلطی بر اتفاق و محیط ندارید و تاثیرگذار در آن نیستید. در این مواقع شما باید این شیوه پذیرش گرا را داشته باشید.

مثلاً این جمله را با خود تکرار کنید که: اتفاقیه که افتاده و نمیشه کاریش کرد. به خودتان آرامش را بدهید.

موفقیت

نشانه های استرس

حالا که متوجه شدیم دلایل بروز استرس چیست، فکر می‌کنم زمان آن رسیده که بدانیم نشانه های آن چیست که به محض این که این نشانه ها را درون خودمان دیدیم، برای رفع آن اقدام کنیم. در ادامه به 4 مورد از مهم ترین نشانه های استرس اشاره خواهیم کرد اما پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله نشانه های استرس را که به صورت کاملاً جداگانه و مفصل در همین رابطه صحبت شده را هم مطالعه کنید. 

1- سردرگمی

زمانی كه شما نمی‌توانید تصمیم بگیرید شام چه چیزی بخورید، چه لباسی بپوشید و یا چه كاری انجام دهید، درگیر استرس هستید. استرس سبب آشفتگی و فقدان تمركز می‌شود و هورمون های آن مدت طولانی در مغز باقی می‌مانند.

برای بازگرداندن تمركز و از بین بردن استرس در این زمان پیاده روی كنید. در نور روز هم پیاده روی كنید تا ریتم طبیعی بدن خود را دوباره بدست آورید و استرس را از خود برانید. نور خورشید سبب آزاد شدن هورمون سروتونین شده كه حاصل آن افزایش خلق و بهبود روحیه است و در نتیجه تماس با نور خورشید ویتامین D هم در بدن تولید می‌شود كه در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود.

اگر نمی‌توانید خوب تصمیم بگیرید، یعنی مدیریت استرس ندارید

2- خارش پوست

هرچند ممكن است عجیب به نظر برسد اما پوست می‌تواند كه دستگاه سنجش مناسب برای اندازه‌گیری سطح استرس باشد. استرس می‌تواند باعث خارش و معمولاً همراه با لكه‌های قرمز رنگ روی پوست ناحیه معده، كمر، بازوها و صورت شود. در حالی كه محققان هنوز مكانیسم این تأثیر را نمی‌دانند.

اما برخی از كارشناسان معتقدند كه این واكنش در واقع عوارض شدید استرس روی آزاد شدن هیستامین سیستم ایمنی بدن است كه سبب بروز كه این لكه‌های خارش دار می‌شود. محققان می‌گویند: تنفس عمیق می‌تواند خارش پوستی را از بین ببرد. تنفس عمیق را به طور دوره‌ای 5 تا 10 دقیقه در روز تكرار كنید.

عدم مدیریت استرس می‌تواند موجب خارش پوست شود

3- پوسیدگی های دندانی

همه ما می‌دانیم كه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اولین عامل بروز پوسیدگی‌های دندانی است. اما كارشناسان می‌گویند: استرس‌هم می‌تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود. به ویژه وقتی كه فرد به هنگام شب یا در طول روز دندان های خود را روی هم فشار دهد و یا به اصطلاح دندان قروچه كند.

این عادت بد می‌تواند به دندان ها آسیب برساند و احتمال پوسیدگی را در آنها تشدید كند. متخصصان می‌گویند در وهله اول می‌توانید مشكلات خود را روی یك كاغذ بنویسید تا آنها را به طور مجزا از هم مشاهده كنید، سپس چند راه حل برای آن پیدا كنید. اما اگر میزان دندان قروچه شدید باشد حتما باید به دندانپزشك مراجعه شود و از گاردهای محافظ دندان استفاده شود.

عدم مدیریت استرس می‌تواند موجب پوسیدگی دندان ها شود

4- پوست پوست شدن و كنده شدن مكرر پوست دور ناخن

آیا پوست دور ناخن های دستتان كنده شده و بریده بریده است؟ این حالت می‌تواند نتیجه یك عادت عصبی ناشی ازاسترس باشد. عادت‌های عصبی مثل خوردن ناخن نحوه عملكرد ما برای گریز ازاسترس با پرت كردن حواسمان با این اقدام است.

بعلاوه، خوردن ناخن یا كندن پوست اطراف آن روشی معمول برای زنان به منظور غلبه بر احساسات و اضطراب است. برای رهایی از این اقدام می‌توانید مثلا اگر در حال گفت و گوی تلفنی با یك مشتری سرسخت هستید، از یك توپ ضداسترس روی میزكارتان استفاده كنید تا با استفاده از آن بتوانید استرس را بدون آسیب رساندن به خود، از بدنتان خارج كنید.

استرس، نشانه های بسیار زیاد دیگری هم دارد که همان طور که گفتم می‌توانید در مقاله نشانه های استرس آن ها را مطالعه کنید.

عادت های عصبی مثل خوردن ناخن به دلیل عدم مدیریت استرس است

عوارض استرس

استرس‌های منفی و مداوم و طولانی مدت برای ما آثار مخربی دارد که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 •  ریزش مو
 •  عدم تمرکز
 •  عدم خلاقیت
 •  خستگی دائمی
 •  سردرد های شدید
 •  دست و پاهای سرد
 •  ربیماری های گوارشی
 •  خواب زیاد یا بی خوابی
 •  دست و پای عرق کــرده
 •  احساس دست پاچه بودن
 •  سوزش های سرمعده،معده درد
 • تندخو و سریع عصبانی شدن و غرور
 •  عدم تعادل وزن بدن: چاقی یا لاغری بیش از اندازه
 •  و کلی اثر بد دیگر که از حوصله متن خارج است…
موفقیت-چطور می‌توان استرس خود را مدیریت کرد
استرس

انواع استرس

شاید تصور کنید ما یک نوع استرس بیشتر نداریم و آن هم استرسی است که برای انسان مضر است. در حالی که اصلاً این طور نیست. استرس می‌تواند جنبه های مثبتی هم داشته باشد! در واقع استرس دو نوع است که در ادامه این دو نوع را بررسی می‌کنم.

استرس مثبت چیست؟

بسیاری از مردم استرس را خطرناک و کشنده می‌دانند. در صورتی که استرس بیش از حد و شدید و دائمی می‌تواند این خطرها را برای ما ایجاد کند. اما می‌توان استرس‌را مدیریت کرد.

برخی از استرس‌ها به ما کمک می‌کنند تا از منطقه امن خود خارج شویم! استرس مثبت به ما یاد می‌دهد که چطور خوب تمرکز کنیم و یادگیری و عملکرد بهتری داشته باشیم و به هدف خود نزدیک و نزدیک تر شویم. همچنین موجب می‌شود ما حرکت و واکنش نشان دهیم و تنبلی را از ما دور می‌کند و باعث می‌شود که شکست نخوریم و به موفقیت برسیم. در نهایت راهی را پیش پای ما می‌گذارد تا استرس‌خود را مدیریت کنیم.

به عنوان مثال وقتی فردا امتحان دارید، استرس‌آن نمی‌گذارد، شما با دوست خود به بیرون بروید و تفریح کنید. بلکه باعث می‌شود در خانه بمانید و برای امتحان درس بخوانید.

استرس مثبت راهی را جلوی ما می‌گذارد تا استرس خود را مدیریت کنیم
استرس مثبت راهی را جلوی ما می‌گذارد تا استرس خود را مدیریت کنیم

استرس منفی چیست؟

حالا که کاملاً متوجه شدیم استرس مثبت چیست و چقدر برایمان مفید است، باید بدانیم که همان قدر استرس منفی برای ما خطرناک است.

استرس منفی همان استرس شدید و بیش از حد است که مدت زمان طولانی در گیر آن هستیم، مانع تمرکز ما و یادگیریمان می‌شود، عملکرد ما را خراب و منفی خواهد کرد و دقیقاً در مقابل استرس مثبت قرار دارد که به ما اجازه بهتر شدن و بهتر بودن را نمی‌دهد.

مثل زمانی که آن قدر استرس دارید که قوای بدن شما تحلیل رفته و حرکت کردن و راه رفتن شما هم تحت تاثیر قرار گرفته. در این لحظه نه شما می‌توانید فکر کنید و نه تصمیم بگیرید.

موفقیت-چطور می‌توان استرس خود را مدیریت کرد
استرس

تکنیک های کاهش استرس

حالا که اطلاعات کامل و جامعی درباره استرس به دست آوردیم، زمان آن رسیده که راه هایی را بدانیم که بتوانیم با استفاده از آن ها استرس‌خود را به خوبی مدیریت کنیم. در ادامه به 7 مورد از مهم ترین این راه ها اشاره خواهیم کرد.

1. تغییر زاویه دید نسبت به استرس

برای اینکه بتوانیم عملکرد عالی در مقابل استرس داشته باشیم، باید برای گام اول دید خودمان را نسبت به استرس تغییر دهیم تا زمانی که این واژه به گوشمان برخورد کرد احساس نا خوشایندی به ما دست ندهد.

تا زمانی که این حس منفی را داشته باشیم عملکرد خوبی در مقابل استرس از خود نشان نخواهیم داد.

برای اینکه دیدگاه خودتان را عوض کنید، پیشنهاد می‌کنم سخنرانی خانم کلی مک گونیگال درباره اینکه چطور با استرس دوست شویم را مشاهده کنید تا بتوانید به خوبی با استرس‌خود کنار بیایید.

http://

2. دست برداشتن از تفکرات منفی

وقتی دچار اضطراب هستید، بسیار آسان است که همیشه افکار منفی داشته باشید و به دنبال انتهای بد یا فاجعه باشید. ذهن شما درگیر مسایل غیر قابل تحمل می‌شود و همیشه هراس این را دارد اگر این اتفاق ها واقعا رخ دهند چه می‌شود؟ این مساله واقعا زندگی انسان را خراب می‌کنند و روح را از بین می‌برند. به جای این افکار بیهوده، نفس عمیق بکشید، پیاده روی کنید و روی مسائل واقعی تمرکز کنید. 

یکی از راه های مدیریت استرس دست برداشتن از تفکرات منفی است

3. حمام آب گرم

هرچقدر هم احساس اضطراب داشته باشید، پس از استراحت در سونای خشک یا بخار، احساس آرامش خواهید داشت. با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس‌خود را کاهش می‌دهید. احساس گرما به عصب ها دستور کنترل حالت می‌دهد که روی سروتونین فرا رسان های عصبی تأثیر می‌گذارد. گرم کردن بدن را می توان نوعی ورزش نیز دانست.

سونای خشک و بخار باعث کاهش استرس شما می‌شود

4. حمام جنگل

ژاپنی ها به حمام جنگل، «شیرین-یوکو» می‌گویند. حمام جنگل در واقع راه رفتن در میان درختان است. محققان ژاپنی واکنش های بدن افرادی که به مدت 20 دقیقه در میان جنگل و بوی خوب چوب و چمن و صدای جریان آب، پیاده روی کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. مشخص شد این افراد استرس کمتری دارند و آرام تر هستند.

5. اسانس بابونه و اسطوخدوس

اسانس بابونه و اسطوخدوس می‌تواند برای کاهش استرس استفاده شود. یک مطالعه نشان داد که یک ماساژ با روغن بابونه، اسطوخودوس و گل شمعدانی باعث کاهش میزان استرس و خستگی در بسیاری از بیماران می‌شود. ماساژ روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه سطح قابل‌ توجهی از استرس را کاهش می‌دهد.

اسانس بابونه و اسطوخدوس موجب مدیریت استرس می‌شود

6. انرژی خود را مدیریت کنید

شما در هر دقیقه از روز با فرصت‌هایی رو به رو می‌شوید که یا از شما انرژی می‌گیرند یا آن را تجدید می‌کنند.

روابط منفی، محیط‌های منفی، بدگویی و تفکر منفی انرژی شما را تخلیه می‌کنند. از سوی دیگر روابط سالم، محیط‌های سازنده، تفکر مثبت و شرکت در فعالیت‌های نشاط‌آور انرژی شما را افزایش می‌دهند.

سالم و فعال نگه داشتن بدن، روشی نتیجه بخش برای تخلیه روح خسته و پرملال است. برای این که بتوانید انرژی خود را همیشه در بالاترین حد ممکن نگه دارید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه پر انرژی باشیم را هم مطالعه کنید تا بتوانید به طور حیرت انگیزی انرژی خود را افزایش دهید.

هر دقیقه از روز ممکن است باعث استرس شما شود

7. خنده بهترین دوا است

خندیدن راهی شگفت‌انگیز برای آزاد کردن هر چه بیشتر اندروفین در بدن است. می‌توانید با دوستانتان دور هم جمع شوید و با هم بخندید. یک فیلم بانمک که حس خوبی دارد تماشا کنید. وقتی دچار استرس می‌شوید، خنده قادر است به سرعت مقداری از انرژی منفی را از شما دور کند.

خندیدن مدیریت استرس می‌کند

برای درمان استرس چه بخوریم ؟

7 تکنیک فوق العاده برای کاهش استرس را مورد بررسی قرار دادیم. اما در مقاله کاهش استرس چندین تکنیک فوق العاده دیگر و البته بسیار ساده برایتان نام برده ایم که می‌توانید آن را هم مطالعه کنید. شک نکنید بعد از خواندن این مقاله و البته مقاله کاهش استری و رعایت اصول آن ها، دیگر اثری از استرس در وجود شما نخواهد بود.

در ادامه قصد داریم به خوراکی هایی اشاره کنیم که می‌توانند استرس شما را تا حد قابل توجهی پایین بیاورند.

1. ماست

ماست به ویژه برای فصل تابستان مفید است، چون سبک بوده و هضم آن هم آسان است. دکتر شیفا شارما، متخصص تناسب اندام در هند در این باره می گوید: ماست یا هر محصول لبنی دیگر غنی از ماده ای به نام تیروسین است که میزان سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد. به بیانی دیگر پروتئین ها در محصولات لبنی مقدار سروتونین را که نوروهورمونی در مغز است، افزایش می‌دهند و در نتیجه استرس اعصاب را کاهش داده و شما را آرام می‌سازد.

پروتئین ها برای شما مدیریت استرس می‌کنند

2. شکلات تلخ

خوردنی بعدی برای از بین بردن استرس، «شکلات تلخ» است. پزشکان می‌گویند: مصرف شکلات تلخ از مقدار هورمون استرس می‌کاهد و سایر آشفتگی های بیوشیمیایی مرتبط بااسترس را متعادل می‌سازد.

3. بادام درختی

خوردنی ضداسترس بعدی «بادام درختی» است. بادام سرشار از ویتامین «B۲» و ویتامین «E»، منیزیم و روی است. ویتامین های B و منیزیم تاثیر به سزایی در تولید سروتونین دارند که خلق انسان را تنظیم می‎کنند و استرس را تسکین می‌دهند. روی هم می‌تواند با برخی از اثرات منفی استرس مقابله کند و ویتامین E هم به عنوان یک آنتی اکسیدان مولکول های رادیکال آزاد را که بااسترس و بیماری قلبی مرتبط هستند، نابود می‌سازد.

خوردن بادام درختی خلق انسان را نتظیم و مدیریت استرس می‌کند

4. ماهی

ماهی هم جزو خوراکی های ضداسترس و آرامش بخش به حساب می‌آید. «ماهی» منبع غنی از چربی های امگا ۳ است که حاوی ویتامین های گروه B به ویژه B۶ و B۲۱ مفید برای مقابله بااسترس هستند. در واقع ویتامین B۲۱ یکی از مهم ترین مکمل ها برای ساخت سروتونین به عنوان هورمون شادی در مغز است و کمبود آن می تواند سبب افسردگی شود.

ماهی جز خوراکی های ضد استرس است و مدیریت استرس می‌کند

5. کلم بروکلی

«کلم بروکلی» یکی دیگر از خوردنی های مفید برای مقابله بااسترس است که وقتی به پاستا، برنج و یا سالاد افزوده می‌شود، تاثیر معجزه آسایی در ایجاد شادی در شما اعمال می‌کند. کلم بروکلی هم سرشار از ویتامین های گروه B شامل اسید فولیک است که به کاهش ترس، اضطراب و نگرانی و حتی افسردگی کمک می‌کنند. فیبر موجود در این سبزی نیز برای مقابله با یبوست و سندرم روده ترکیب پذیر مفید است که این سندرم در واقع حاصل استرس بلند مدت است.

کلم بروکلی برایتان مدیریت استرس می‌کند

6. سیر

سیر برای آرام کردن تنش و استرس و نیز کاهش گلوکز خون مفید است. سیر سرشار از آنتی اکسیدان ها است و این مواد در مقابله با استرس بسیار مفید هستند.

7. گلاب

گلاب به عنوان یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین نوشیدنی‌ها در طب سنتی ایران به شمار می‌رود که خواصی شگفت انگیز نیز دارد. گلاب از جمله نوشیدنی‌های پرخاصیت و خوش بویی است که می‌تواند سلامت روح و جسم شما را تامین کند.

اگر می‌خواهید شاهد کاهش استرس‌خود باشید، گلاب را به عنوان یک نوشیدنی ضداسترس در اولویت قرار دهید. علاوه بر این از فوق العاده ترین خواص این نوشیدنی سحرآمیز، تقویت سیستم عصبی است که شما می‌توانید با مصرف و بوییدن آن، سردردهای خود را درمان کنید.

خوردن گلاب موجب مدیریت استرس شما می‌شود

8. مرکبات

مرکبات از منابع غنی ویتامین C هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و توان مقابله با بیماری‌ها و شرایط استرس‌زا در فرد را افزایش می‌دهند. همچنین استرس بیش از حد و طولانی مدت نیز سطح ویتامین C را در خون و بافت‌ها کاهش می‌دهد و شرایط روحی و جسمی فرد را وخیم تر می‌کند.

دریافت کافی روزانه ویتامین C از طریق مرکبات و سایر منابع ویتامین C که از طریق سایر میوه‌ها (طالبی، خربزه، توت فرنگی، انبه و هلو) و سبزیجات (گوجه فرنگی، فلفل دلمه و سیب زمینی) قابل دسترس است، شرایط روحی فرد را بهتر می‌کند و توان مقابله بااسترس را افزایش می‌دهد.

اگر شما هم راهکارها و تکنیک هایی برای مدیریت استرس می‌شناسید، حتماً با ما در بخش نظرات در میان بگذارید. این کار شما قطعاً در ادامه راه به ما کمک بسیاری خواهد کرد…


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. Mahdieh

  من که کلا با استرس بیگانه ام.ولی واسه تحقیق دبیرستانی خوب بود
  نه نه
  خوب نبود عالی بود

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از همراهیتون

 2. منیر سادات حسینی

  منم از استرس خسته شدم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   با وجود خوندن این مقاله عالی فکر می کنم کاملا دیدتون نسبت به استرس تغییر کرد

 3. صغری تیموری

  سلام عالی بود .به نظرمن بیشتر در کمال گرایی دچار استرس میشویم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   ممنون از شما

 4. کیانمهر

  سلام واقعا کمال گرا بودن باعث استرس زیادی میشه اینکه همیشه کاری بدون نقص بخواهیم انجام بدیم باعث استرس هست امیدوارم بتونیم کماگرایی رو درخودمون ازبین ببریم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملا درسته
   موفق باشید

 5. حمیده فعال

  سلام مطالب خوبی بود فقط من متوجه نشدم ایا رویکرد احساس گرا استرس را مدیریت می کند یا بدتر می کند؟

  پاسخ دادن
 6. صفری

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون
  استرس مثبت واقعا لازمه برای انجام کارهای مهممون ومارو برای انجام کارمون ب جلو هل میده ولی استرس منفی فقط باعث ایجاد احساس ناتوانی در انجام کار مورد نظر و احساس سرخوردگی میشه و تاثیرات مخربی بر روح و جسممون داره.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملا درسته
   ممنون از شما

 7. معصومه شاهری

  سلام.مطالب اموزنده بودوبموقع.چقدر نیاز داشتم تا این صحبتها رو بشنوم.کمک به دیگران ودر اجتماع فعال بودن برای قلب مفیده، همانطور که اسلام سفارش داده ولی از زبان خارجی باید علمیش ثابت بشه.سپاس از مقاله عالیتون.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   سپاس از همراهی شما

 8. سیدرضاحسینی

  با سلام و تشکر بابت مقالات خوبتون .استرس و ترسهای ما خیلی اوقات فقط به خاطر چیزهای بی خودی هستند که گاها وجود خارجی ندارند .فقط به خاطر تکرار این حالت در ما به صورت فرمانی ناخوداگاه در ذهن ما اجرا میشه که باید بتونیم باشناسایی اونها و و موقعیتهای استرس اونارو کنترل کنیم.کافی بتونیم با تکنیک های خوبی که در این مقاله گفته شد رشته عصبی جدیدی در مقابله با اون موقعیتهای استرس ایجاد کنیم و با تمرین اونارو قوی کنیم.تا جایگزین استرسهای بی خودی که ما در خودمون ایجاد کردیم شوند.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملا درسته
   متشکرم

 9. Pariya_amirpor

  سلام فوق العاده بود خیلی ممنون. من نمیدونستم که اسنرس هم نکات مثبت داره بسیار متشکر

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   ممنون از شما

 10. سمیه قریشی

  ممنون آقای حسین نژاد خداقوت
  استرس مثبت عالی بود تاحالا از این دید بهش نگاه نکرده بودم عالی بود?

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سپاس گزارم

 11. mahdiyeh faraji

  سلام مقاله ی خوبی بود راجب استرس من امروز واقعا به نکات مثبت استرس پی بردم و امیدوارم با انجام تمرینات بتونم استرس های منفی رو از بین ببرم…ممنون مقاله ی خیلی خوبی بود

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   موفق باشید
   متشکرم

 12. سمیه تیموری

  ممنون از مقاله مفیدتون ، با خوندن این مقاله کاملاً
  دیدم نسبت به استرس عوض شد.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاربر گرامی سلام
   ممنون از شما

 13. رقیه کریمی

  سلام من هم تا حدودی استرس داشتم ولی با مدیریت زمان و تفکر مثبت از است رسم کم کردم

  پاسخ دادن
 14. ماریا

  من که دیگه استرس بیمارم کرده

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی

   سلام دوست عزیز
   همونطور که در این مقاله مطالعه کردین زمانی که با دید مثبت به استرس نگاه کنید و سعی کنید پاسخ به استرستون رو مفید ببینید، دیگه استرس باعث آسیب رسیدن به شما نمیشه برعکس میتونه براتون مفید باشه .در نتیجه این شخص شمایین که تعیین میکنید استرس براتون چه عملکردی داشته باشه !
   اگر در رابطه با این موضوع سوالی دارین و احتیاج به راهنمایی بیشتر هست برای مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید 56692113

 15. سهیلا کریمی

  ممنون بابت مقاله تون?????
  فقط ویدیو پخش نشد

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی

   ممنون از توجه شما ، پیگیری شد ویدیو پخش میشه مشکلی وجود نداره، لطفا دوباره تلاش کنید…

 16. حدیثه حاجی علی

  وقتی شما قبول می کنید که پاسخ به استرستون را مفید ببینید , شما یک مدل زیستی شجاعت می سازید…

  پاسخ دادن
 17. حدیثه حاجی علی

  سلام
  واقعا با دیدن این کلیپ باورم نسبت به استرس تغییر کرد,تا حالا با دید مثبت به استرس نگاه نکرده بودم فوق العاده بود….
  متشکرم

  پاسخ دادن
 18. محدثه تیموری

  فکر کنم یکی از عوامل اصلی ایجاد استرس میتونه این باشه که ما تجربه های تلخمون رو به تمام بخش های زندگیمون تعمیم میدیم و هر وقت در شرایط مشابه قرار میگیریم ، فکر میکنیم مجدد قرار هست همون اتفاق تکرار بشه و همین موضوع باعث ایجاد استرس میشه.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی

   کاملا درسته ، این باور بدی که نسبت به این موضوع وجود داره باعث این اتفاقه میشه با ساختن یک مسیر ذهنی درست این شرایطو تغییر داد و پاسخ بهتری گرفت.

 19. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خداقوت
  عالییی بود…..
  ممنون برادر عزیزم بابت مقاله خوبی که نوشتی

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*close-link
فیلم های آموزشی رایگان + ارتباط مستقیم با استاد مصطفایی در کانال تلگرامی گام برتر
با VPN روشن وارد شوید
close-image