افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت یکی از راه هایی است که می‌تواند ما را به موفقیت بسیار نزدیک کند. احتمالاً دیدید شما هم کسانی را که می‌گویند “فلانی چقدر خلاقه، چجوری باید خلاقیتم رو افزایش بدم، هدف از خلاقیت چیست؟، را های افزایش خلاقیت چیست؟ و…” در مقاله افزایش خلاقیت، بهترین و فوق العاده‌ترین راه‌های افزایش خلاقیت برای نوشته شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاهده کنید. اما قبل از آن به لیست زیر نگاهی داشته باشید تا ذهنتان را برای بهتر به خاطر سپردن این مسائل آماده کنید تا در آینده….. این شما هستید که برای موفقیت یا شکست آینده خود تصمیم می‌گیرید.

 • خلاقیت چیست؟
 • هدف از خلاقیت چیست؟
 • تست خلاقیت جورج لند
 • چرا کودکان خلاق تر هستند؟
 • راه های افزایش خلاقیت (20 تکنیک فوق العاده برای 20 گرفتن در خلاقیت!)
 • کیفیت و کمیت خلاقیت

رشد فردی-افزایش خلاقیت

قبل از این که شروع به خواندن این مقاله کنید، توصیه می‌کنم که به کلیپ زیر نگاه کنید. این کلیچ کوتاه به صورت خیلی خلاصه و کوتاه راه‌های افزایش خلاقیت را به ما آموزش داده است. تماشای این کلیپ پیش خوانی خوبی است برای فراگرفتن کامل تکنیک‌های افزایش خلاقیت. خلاصه که با دیدن این کلیپ ضرر نخواهید کرد، چرا که کلی نکته آموزنده و با حال، در قالب طنز دارد. توصیه می‌کنم حتماً ببینید.

در حال بارگذاری...

برگریدم سر بحث اصلی. یعنی چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟. جواب این سؤال ار در سه یا چهار خط نمی‌شود خلاصه کرد. پس برای همین لازم است که مقاله را تا انتها دنبال کنید

خلاقیت چیست و چگونه آن را در خود پرورش دهیم؟

خلاقیت یعنی اینکه شما بتوانید از شیوه های سنتی و روتین همیشگی پایتان را فراتر بگذارید و بیشتر پیش بروید. در واقع می‌توان خلاقیت را این‌گونه معنی کرد که شما بتوانید یک حوزه را تغییر دهید و یا این که بتوانید آن را به طور کامل به حوزه دیگری تبدیل کنید. این مفهوم درست و صحیح خلاقیت است. زمانی که شما در یک موضوع دارای تخصص و مهارت های خاصی هستید، می توان گفت که شما در آن حوزه تبدیل به یک فرد خلاق شده اید.

زیرا تمام ریز و درشت حوزه مورد نظر را می دانید و می شناسید. به همین علت می توانید ایده های مختلفی را ارائه نمایید. هر چه میزان تسلط شما بر روی یک موضوع بیشتر باشد، بدون شک خلاقیت شما نیز در آن موضوع افزایش پیدا خواهد کرد و می توانید ایده های بهتری را ارائه دهید. ایده هایی که شاید به ذهن فرد دیگری نرسیده باشد و تنها خود شما آن را درک کنید.

افزایش خلاقیت یعنی فرا رفتن از شیوه های همیشگی
افزایش خلاقیت یعنی فرا رفتن از شیوه های همیشگی

هدف از خلاقیت چیست؟

همان طور که گفتیم هدف از خلاقیت این است که شما بتوانید تغییری را ایجاد کنید. بدون شک اولین باری که یک ایده را مطرح کنید با مخالفت‌های زیادی مواجه خواهید شد که حتی ممکن است عده‌ای شما را به تمسخر بگیرند. اما آنچه که اهمیت دارد این است که شما بتوانید با جسارت و شجاعت خود، درست بودن ایده تان را به دیگران اثبات کنید.

خلاقیت زمانی اتفاق می افتد که شما بر روی اموری که تا به حال کسی به آنها توجهی نکرده و بر آنها تمرکزی نداشته دقت بیشتری داشته باشید. به این شکل قطعاً می توانید ایده های جدیدی را در آن حوزه ارائه دهید. خلاقیت نوعی توانایی ایجاد جادو محسوب می شود. به این علت که شما قرار است یک تغییر و تحول را ایجاد کنید.

قرار است بین نقاط مختلفی تنها خود شما ارتباط آنها را متوجه می شوید که اتصال برقرار کنید و تار و پود آن ها را در کنار هم قرار دهید. بنابراین فراموش نکنید هدف از خلاقیت ایجاد ایده های نوظهور است. ایده هایی که شاید قبلاً یا کسی اصلاً به آنها فکر نکرده و یا کمتر کسی بر روی آنها تمرکز کرده است.

هدف از خلاقیت ارائه ایده های نوظهور است

تست جورج لند

آقای دکتر جرج لند پژوهشگر حوزه خلاقیت، تصمیم گرفت در سال 1968 آزمونی را از تعداد زیادی کودک 3 تا 5 سال بگیرد. این آزمون همان آزمون خلاقیت برای ورود مهندسان به آژانس هوایی ناسا بود! او همان آزمون را از تعدادی از کودکان 10 ساله گرفت و پس از آن از نوجوانان 15 ساله.

نتایج حیرت انگیز بود:

نتیجه آزمون روی کودکان 3 تا 5 سال:98%

کودکان 10 ساله:30%

نوجوانان 15 ساله:12%

و 280000 مهندسی که خواهان ورود به ناسا بودند:فقط 2%

خلاقیت یعنی ارتباط بین چیزها، چیزهایی که دیگران درک نکردند
خلاقیت یعنی ارتباط بین چیزها، چیزهایی که دیگران درک نکردند

معنای این آزمون خلاقیت چیست؟

جورج لند پس از این آزمون دریافت که انسان ها رفتار های غیر خلاقانه را در طول زندگی می آموزند. یعنی انسان ها هرچه قدر بزرگتر می‌شوند، مسائلی در زندگیشان رخ می دهد که سبب میشود خلاقیتشان کاهش بیابد.

پیشنهاد می کنم مقاله خلاقیت کودکان را هم مطالعه کنید تا از وجود این ویژگی فوق العاده در وجود کودکان بیشتر حیرت زده شوید!

هر کسی پتانسیل خلاقانه‌ای دارد، لحظه‌ای که بتوانید این پتانسیل را بروز دهید، می‌توانید دنیا را تغییر بدهید
هر کسی پتانسیل خلاقانه‌ای دارد، لحظه‌ای که بتوانید این پتانسیل را بروز دهید، می‌توانید دنیا را تغییر بدهید

 

چرا کودکان خلاق تر هستند؟

حتماً بعد از مشاهده نتیجه تست آقای جورج لند این سوال برای شما هم پیش آمده که چرا کودکان از خلاقیت بالاتری برخوردارند؟ شاید مهم ترین  مواردی که به این مسئله دامن میزنند این ها باشند:

1. سیستم آموزش

سیستمی که ما و اغلب مردم جهان با آن درگیرند، شاید اصلی ترین دلیل برای کور شدن خلاقیت ما باشد، چرا که در این سیستم فقط از ما می‌خواهند که اطلاعات را مثل یک کامپیوتر انباشت کنیم و از آنها استفاده ای در زندگی روزمره نکنیم. به گونه‌ای مانع افزایش خلاقیت ما هستند. همچنین در مدرسه به دانش آموز مهارت های حل مشکلات را نمی آموزند تا خودش با خلاقیتش مشکلش را رفع کند.

 از آنجایی که اغلب معلمین و متصدیان آموزش، دانشی راجع به قدرت کلمات و مسائل رشد فردی ندارند، دائم به دانش آموزان تهمت نفهمی و خنگی و تنبلی می‌زنند و با این کار انگیزه حرکت به سوی موفقیت و خلاقیت کودک و نوجوان ما را نابود می‌کنند!

قوانین محدود کننده، قاتل خلاقیت شما هستند
قوانین محدود کننده، قاتل خلاقیت شما هستند

2. ذهنیت معمولی بودن

وقتی به تازه جوانان یا دانشجویان می‌گویی: دوست داری در آینده چه جور شغلی داشته باشی؟، چه می‌گویند؟ اغلب می‌گویند: یک شغلی که بتوانیم راحت برویم سر کار و پشت میز بنشینیم و یک درآمد ثابت داشته باشیم!!

متأسفانه بیشتر مردم دنبال چالش یا آرزوهای بزرگ برای موفقیتشان نیستند و خواهان یک زندگی معمولی هستند و به قول معروف دنبال دردسر نمی‌گردند. وقتی که ما با این ذهنیت رشد کردیم و این مسئله به خورد وجودمان رفته، دیگر چه دلیلی دارد که دنبال خلاقیت در کارهای زندگیمان باشیم؟

کوچک فکر کردن و محدود بودن، ذهن خلاق شما را از بین می‌برد
کوچک فکر کردن و محدود بودن، ذهن خلاق شما را از بین می‌برد

 

3.کاری‌های یکنواخت

کودکان خلاق هستند، چون در هر لحظه در حال یادگیری و امتحان‌ کردن کارهای جدیداند. اگر دقت کرده باشید، اکثر کارهای ما بزرگ‌ترها به صورت یکنواخت پیش می‌رود. به طور کلی یک رویه برای انجام دادن کارها داریم. کاری که آن را سال‌ها و دهه‌ها به همان روش انجام می‌دهیم. اصلاً، کپی کردن از روش یک نفر دیگر خلاقیت است. خلاقیت یعنی این که بتوانیم کارها را به صورت ساده‌تر و با بازدهی بیشتر انجام بدهیم. مثلاً در گذشته از نیروی انسانی برای ساخت اتومبیل استفاده می‌شود و الآن برای سرعت بیشتر و ساده‌تر شدن کار، از ربات‌های کارگر استفاده می‌شود.

ادیسون، ,وقتی که برق را اختراع کرد حدود هزار بار در آزمایشاتش شکست خورد. بار هزار و یکم بود که توانست برق را اختراع کند. ایده خلاقانه او کاری کرد که محیط با مصرف انرژی کمتر روشن‌تر شود. حالا من اینجا از شما یک سؤال دارم. آیا ادیسون در هر هزار بار آزمایش خود از یک روش استفاده کرده است؟

مسلماً جواب نه است، هر باری که شکست خورد، یک روش دیگر را امتحان کرد که بین این روش‌های متفاوت، روش هزار و یک به نتیجه رسید. اگر می‌پرسید که چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟ باید گفت اگر همین یک کار را درست انجام دهیم، خلاقیت ما خیلی راحت افزایش پیدا خواهد کرد. این حرف را از خودم نمی‌گویم، بلکه این حرف، حرف هزاران آزمایشی است که در حوضه خلاقیت صورت گرفته است.

زندگی یکنواخت مانند تبری است که درخت خلاقیت را به زمین می‌اندازد
زندگی یکنواخت مانند تبری است که درخت خلاقیت را به زمین می‌اندازد

راه های افزایش خلاقیت

درست است که در وجود برخی افراد خلاقیت به طور ذاتی وجود دارد و علت این امر چیزی نیست جز قوی بودن قوه تخیل آنها! اما خلاقیت هم مانند هر موضوع دیگری قابل رشد می‌باشد و می‌توانید از راه‌های مختلف خلاقیت خود را افزایش دهید.

1. موسیقی گوش دهید

زمانی که بخواهیم روش های پرورش خلاقیت را نام ببریم ابتدا باید به گوش دادن به مسیقی اشاره کنیم. گوش دادن به موسیقی یکی از عواملی است که همیشه میزان انرژی شما را بالا می برد و در واقع نوعی جوش و خروش در وجود شما ایجاد می کند. به این دلیل است که زمانی که به موسیقی گوش می دهید، معمولاً افکار نو و جدیدی به ذهن شما می رسد و احساس می کنید که توانایی انجام کارهای بسیار زیادی را دارا هستید.

دقیقاً همین طور است! موسیقی می تواند عامل مؤثری در بالا بردن میزان خلاقیت شما باشد. زیرا اغلب زمانی که به موسیقی گوش می دهیم افکار ما فراتر از حد تصور حرکت می‌کنند و به نوعی به هر گوشه سری می‌زنند. به همین علت است که ایده های متفاوت در ذهن شما جا باز می‌کنند.

موسیقی موجب افزایش خلاقیت و رهایی ذهن است

2. اجتماعی باشید

اگر میخواهید بدانید که چگونه ذهن خود را خلاق کنیم با افراد جامعه معاشرت داشته باشید. اجتماعی بودن و معاشرت با افراد مختلف، یکی از کلیدهای اصلی پرورش خلاقیت است. زمانی که شما با ایده های متفاوت و طرز فکر های غیر مشابه معاشرت می کنید، در اصل دید شما نسبت به جهان اطرافتان وسیع تر خواهد شد و به همین دلیل است که مسلماً مسائلی به ذهن شما راه پیدا می‌کنند که شاید قبلاً هرگز درباره آنها فکر نمی کردید. بنابراین برای افزایش قدرت خلاقیت خود سعی کنید ارتباطات خود را گسترش دهید.

اجتماعی بودن موجب افزایش خلاقیت می شود
اجتماعی بودن موجب افزایش خلاقیت می شود

3. رویاپرداز باشید

رویاهای شما معمولاً همان چیزهایی هستند که شاید با خودتان بیندیشید که امکان وقوع آنها در جهان واقعی وجود ندارد. اما این تفکر اشتباه است. برای اینکه قدرت خلاقیت خود را بالا ببرید، باید رویاپرداز باشید. به ذهنتان اجازه بدهید که به هر جایی سفر کند و هر چیزی را که مایل هستید برای خود تجسم و تصویر سازی کنید. رویا پردازی کردن یکی از عوامل اصلی در پرورش قدرت خلاقیت شما می باشد.

افراد رویا پرداز، تفکر خلاق‌تری دارند
افراد رویا پرداز، تفکر خلاق‌تری دارند

 

4. به کودک درونتان توجه کنید

یکی از ویژگی‌های بارز کودکان این است که آنها همه چیز را به بازی و شوخی می گیرند، معمولاً خلاقیت بسیار بالایی دارند، برای آنها هیچ حد و مرزی وجود ندارد و هیچ محدودیتی نمی‌تواند جلودار آنها باشد. به همین دلیل است که باید به کودک درون خود توجه کنید. گاهی نیاز است اجازه دهید این کودک درون بدون هیچ حد و مرزی شما را تشویق به انجام کارهایی کند که قلباً دوست دارید.

افزایش خلاقیت در کودکان به دلیل نداشتن حد و مرز راحت تر است

5. سفر کنید

سفر کردن میتواند پاسخ مناسبی برای این سوال باشد که چگونه ذهن خود را خلاق کنیم. سفر کردن یعنی کشف ناشناخته های جهان که شاید هرگز آنها را ندیده باشید. سفر کردن موجب رهایی ذهن می شود و به شما آرامشی را می بخشد که می تواند سرچشمه بسیاری از اتفاقات خوب زندگی شما باشد. وقتی سفر می کنید گویی دریچه ای تازه از جهان به سمت شما باز شده و قرار است از این دریچه جهان را به شکل دیگری تماشا کنید. سفر رفتن به شما این موقعیت را می دهد که به هر چیزی از بُعد تازه‌ای توجه کنید.

سفر کردن موجب تقویت خلاقیت شما می شود
سفر کردن موجب تقویت خلاقیت شما می شود

6. کنجکاوی کنید

اگر دقت کرده باشید افراد خلاق معمولاً همان هایی هستند که درباره یک موضوع تا جایی که می توانند کنجکاوی می کنند و آن را از همه زوایا بررسی می کنند. دقیقا همین طور است! وقتی که شما نسبت به چیزی حساسیت و کنجکاوی به خرج می دهید، بدون شک نکات مختلفی درباره آن به ذهن شما می رسد و همین موضوع باعث بالارفتن میزان خلاقیت شما خواهد شد.

کنجکاوری در موضوعات مختلف خلاقیت را افزایش می دهد
کنجکاوری در موضوعات مختلف خلاقیت را افزایش می دهد

7. مطالعه خود را زیاد کنید

شاید برخی اوقات برای ما این امکان وجود نداشته باشد که سفر کنیم و هر چیزی را از نزدیک ببینیم تا آن را کشف کنیم. مطالعه کردن دقیقاً موجب می شود بدون اینکه نیاز به جا به جایی داشته باشید، بتوانید با هر چیز جدید و ناشناخته‌ای آشنا شوید و آن را درک کنید. به همین دلیل است که باید میزان مطالعه خود را بالا ببرید. مطالعه موجب می‌شود دید شما نسبت به تمام مسائل تا حد بسیار زیادی گسترده شود. در مقاله تکنیک های مطالعه موثر چند مورد از بهترین تکنیک ها را برای خوب مطالعه کردن بیان کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آنها را مطالعه کنید. چون به شدت برای رسیدن به موفقیت کمکتان خوواهد کرد…

مطالعه کردن در افزایش خلاقیت به شدت موثر است
مطالعه کردن در افزایش خلاقیت به شدت موثر است

8. ایده های جدید را یادداشت کنید

برخی اوقات ایده های خلاقه در کلاس یا محل کار و یا حتی در حمام و در مکان ها و زمان های مختلف به ذهنمان میرسد اما متاسفانه آنها را فراموش می کنیم و یا اینکه بسیار راحت و سرسری از کنار آنها عبور می‌کنیم. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ایده های خود را یادداشت کنید. حتی اگر به نظر بسیار غیر ممکن می‌رسد باز هم آن را در گوشه‌ای بنویسید. مطمئن باشید اگر ایده ای به ذهن شما راه پیدا کرده، قطعاً روش انجام آن نیز راه پیدا خواهد کرد. بنابراین حتماً به این موضوع توجه کنید.

یادداشت کردن ایده های خلاق
یادداشت کردن ایده های خلاق

9. بدون محدودیت بنویسید

زمانی که شروع به نوشتن می کنید هیچ چیز نباید جلودار شما باشد. همه چیزهایی که در ذهن تان می گذرد بر روی کاغذ بیاورید. برای نوشتن تان هیچ گونه محدودیتی قائل نباشید. حداقل در هنگام نوشتن می توانید آزادانه و بدون هیچ حد و مرزی اقدام کنید. نوشتن می‌تواند قوه خلاقیت شما را به طرز عجیبی فعال کند.

نوشتن باعث افزایش خلاقیت می شود
نوشتن باعث افزایش خلاقیت می شود

10. از منزل خارج شوید

به هیچ عنوان خودتان را محدود به خانه نکنید. از منزل خارج شوید، بدون شک در جهان اطراف شما چیزهایی بسیار زیادی برای کشف کردن وجود دارد. بنابراین هرگز به خانه نشینی اکتفا نکنید. بیرون رفتن و قدم زدن می تواند برای شما بسیار موثر و مفید باشد. مطمئناً هر بار که از منزل خارج می‌شوید چیزهای جدیدی را خواهید دید که برای شما جذابیت های بسیاری به همراه دارد.

خلاقیت چاشنی یک زندگی جذاب و فوق العاده است. افرادی که خلاقیت ندارند و جهان را فقط از دید منطق بررسی می کنند، بدون شک برخی مواقع دچار احساس کسالت و محدودیت خواهند شد. اما افراد خلاق معمولاً ذهنی دارند که بدون حد و مرز به هر جایی سفر می‌کند و همین موضوع موجب می شود زندگی آنها بسیار جذاب تر و بهتر به نظر برسد.

فعالیت زیاد خارج از خانه موجب افزایش خلاقیت می‌شود

11. با افراد خلاق معاشرت کنید

بدون شک تأثیر اطرافیان بر روی میزان رشد و خلاقیت ما موضوع انکارناپذیری است. زمانی که شما با افراد خلاق در ارتباط باشید دیگر سوال چگونه خلاقیت داشته باشیم برایتان بی معنی می شود. با کسانی که نسبت به پرورش خلاقیت های خود حساس هستند و برای آن فعالیت‌های خاصی را انجام می دهند در معاشرت باشید، بدون شک این موضوع بر روی شما هم تاثیرات بسیار خوبی خواهد گذاشت و شما را ترغیب می کند که نسبت به این امر تلاش بیشتری انجام دهید.

مقاله تفکر خلاق در این رابطه به شما بیشتر توضیح می دهد که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

معاشرت با افرادخلاق موجب خلاق شدن می شود
معاشرت با افرادخلاق موجب خلاق شدن می شود

12. ورزش را در برنامه خود قرار دهید

ورزش کردن یکی از فعالیت هایی است که موجب می شود انرژی منفی شما تخلیه شود و احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید. ورزش کردن باعث می شود که ذهن شما از افکار آزار دهنده خالی شود. بنابراین زمانی که شما آرامش فکری داشته باشید بدون شک می‌توانید بهتر و خلاقانه تر فکر کنید. خلاقیت شما زمانی به نقطه اوج می رسد که ذهن شما سرشار از انرژی های مثبت باشد. بنابراین کاری که ورزش انجام می دهد، دقیقاً همان چیزی است که برای یک تفکر خلاق به آن احتیاج دارید.

ورزش موجب تخلیه انرژی منفی و افزایش خلاقیت می‌شود

13. خنده و طنز را چاشنی زندگی خود کنید

گاهی اوقات سخت‌گیری ما نسبت به مسائل زندگی باعث می‌شود که تمام اشتیاق خود را از دست بدهیم و به شدت درگیر مسائل روزمره زندگی باشیم. مدام ذهنمان در گیر و دار این باشد که چطور مشکلات مختلف را حل کنیم. اما حقیقت این است که گاهی اوقات اصلاً نیازی به این همه سخت گیری و حساسیت نمی باشد.

تنها چیزی که لازم است این است که لبخند بزنید و گاه اجازه دهید زندگی مانند یک رودخانه مسیر خود را طی کند. فراموش نکنید که فرصت ها و لحظات زندگی منتظر هیچکس نخواهند ماند و مرتب در حال گذر هستند. این شما هستید که می توانید با سخت گیری های بیش از حد این لحظات را برای خود تلخ کنید و یا اینکه از آنها نهایت لذت را ببرید.

سختگیری بش از حد در زندگی خلاقیت را کم می کند
سختگیری‌های بیش از حد به خود و تلخ کردن زندگی مسیر شما را از خلاقیت دور می‌کند

14. گنجینه داشته باشید

هر فردی در زندگی خود اشیا و وسایلی دارد که برای او الهام‌بخش هستند و نسبت به آنها احساس بسیار خوبی دارد. برای  خود گنجینه‌ای از این گونه وسایل تهیه کنید. لوازمی که وقتی به آنها نگاه می کنید متوجه می شوید تا چه اندازه می توانید خلاق باشید و احساس بسیار خوبی پیدا کنید.

اشیای الهام بخش موجب افزایش خلاقیت شما می‌شوند

15. چیزهای تازه را امتحان کنید

عادت کردن به چیزهای ثابت دشمن خلاقیت است. سعی کنید همیشه در زندگی خود زمانی را برای امتحان کردن چیزهای جدید اختصاص دهید. می‌تواند غذا، نوعی خوراکی، فعالیت جدید و یا هر چیز دیگری باشد. تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای اینکه فرد خلاقی بمانید، نباید دچار تکرار و روزمرگی شوید. افزایش خلاقیت یعنی امتحان کردن چیزهای تازه و جدید.

وقتی کارهای جدید انجام می‌دهید، خلاقیت شما به طرز شگفت انگیزی بالا می‌رود
وقتی کارهای جدید انجام می‌دهید، خلاقیت شما به طرز شگفت انگیزی بالا می‌رود

16. شرکت در کلاس های جذاب

افرادی که می‌پرسند چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم باید بدانند که شرکت کردن در برخی کلاس ها می تواند قدرت خلاقیت شما را به شدت به کار بیندازد. به عنوان مثال کلاس هایی مانند هنرهای تجسمی. در این کلاس ها شما باید از قدرت ذهن و خلاقیت خود برای ایجاد آثارتان کمک بگیرید. بنابراین می‌توانند بسیار موثر باشند و تا حد بسیار زیادی بر روی پرورش قدرت خلاقیت شما اثر مثبت داشته باشند. حتماً این گونه کلاس‌ها را در برنامه خود قرار دهید.

فعالیت های تجسمی موجب افزایش خلاقیت می‌شوند
فعالیت های تجسمی موجب افزایش خلاقیت می‌شوند

17. خواب کافی داشته باشید

زمانی که ذهن شما خسته باشد، نمی‌تواند به خوبی از توانایی‌های خود استفاده کند. به همین علت خلاقیت شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. خواب و استراحت کافی از جمله نکاتی است که برای افزایش خلاقیت خود باید به آن توجه کنیم. اما باید به میزان کافی استراحت کنید تا ذهن شما بتواند برای انجام کارهای جدید انرژی داشته باشد و به این ترتیب ایده‌های جدیدی به ذهن شما خطور کند.

ذهن خسته خلاق نیست

18. ریسک کنید

اگر قرار است همیشه همه چیز روی یک روال جلو برود، دیگر جایی برای خلاقیت باقی نخواهد ماند. همان طور که گفتیم خلاقیت یعنی ارائه ایده های نو ظهور. بدون شک یک ایده نوظهور خطرات و ریسک های مخصوص به خود را به همراه خواهد داشت. اما شما باید آنها را بپذیرید. در غیر این صورت خلاقیتی شکل نخواهد گرفت. زیرا شما با انجام کارهای همیشگی و ماندن در منطقه امن ذهنی تان جایی برای شکل‌گیری خلاقیت باقی نگذاشته اید.

پیشنهاد می کنم مقاله ریسک پذیری را هم مطالعه کنید تا با این ویژگی بیشتر آشنا شوید.

ریسک کردن یکی از عوامل افزایش خلاقیت است

19.در دل طبیعت باشید

زندگی شهری سرشار از تکنولوژی است و در واقع شاید تکنولوژی یعنی همان محدود شدن خلاقیت های شما. این که هر چیزی بدون کوچکترین زحمتی در اختیار شما قرار داشته باشد، دیگر جایی برای بروز خلاقیت باقی نخواهد گذاشت. بنابراین اگر طالب این هستید که فردی خلاق باشید و روحیه خلاقانه خود را حفظ کنید، حتماً زمانی را برای حضور در طبیعت اختصاص دهید تا فارغ از اندیشه‌های زندگی شهرنشینی بتوانید مسائل دیگر را نیز مورد بررسی قرار دهید.

خلاقیت، قطعه گم شده پازل طبیعت است که اگر کسی آن را سر جایش بگذارد، خلاق می‌شود
خلاقیت، قطعه گم شده پازل طبیعت است که اگر کسی آن را سر جایش بگذارد، خلاق می‌شود

20. حضور در کارگاه های مرتبط

کارگاه ها و کلاس های آموزشی بسیار زیادی در این زمینه برگزار می‌شوند که به شما در حل این مسئله و بالا رفتن قدرت خلاقیت تان کمک بسیار شایسته‌ای خواهند کرد. می توانید از این کلاس ها کمک بگیرید و با شرکت در آنها قدرت خلاقیت خودتان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید. بدون شک هر کاری با رهنمودهای افراد متخصص، بهتر به نتیجه خواهد رسید.

کیفیت و کمیت خلاقیت

یک نکته بسیار مهم در مورد حوزه خلاقیت وجود داره که می‌گوید: در خلاقیت، کیفیت و کمیت برابر است. می‌شود خودتان چند لحظه به این جمله فکر کنید؟ هیچ ورزشکاری یک روزه قهرمان جهان نشده، پس ما هم نمی‌توانیم (با این همه مشکلاتی که باعث شده خلاقیتمون کاهش پیدا کرده) یک روزه انسان خلاقی شویم و حتماً یک روزه شکست می‌خوریم. وقتی هم که از خودمان می‌پرسیم چرا شکست می‌خوریم به نتیجه‌ای یک شبه بودن کار نمی‌رسید. مگر می‌شود راه صد ساله را رفت. باید وقت بگذارید و برای مدت طولانی این کارها را انجام بدهید. هیچ وقت یک موسیقی دان، یک شبه موسیقی دان نمی‌شود، بلکه در طول تاریخ و گذشت زمان و تمرین زیاد می‌تواند به چیزی که لایقش‌اش برسد.  

پس حتماً شروع کنید به دادن ایده های مختلف در زمینه های گوناگون. لازم نیست همه آن ها عملی شوند. شما فقط ایده بدهید و بارش فکریر کنید، چون در خلاقیت کیفیت و کمیت برابرند یعنی: هرچه قدر بیشتر ایده و نظر دهید، بیشتر افزایش خلاقیت را در خود خواهید دید .

پس مثل یک کودک سه، چهار ساله شروع کنید به خراب کردن و دوباره ساختن. امیدوارم در این راه، موفق و پیروز باشید. همچنین اگر با این راه های افزایش خلاقیت ذهنتان را خلاق کرده اید و ایده خلاقانه‌ای به ذهنتان آمده را خوشحال می شویم در قسمت انتهایی مقاله در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

با توجه به اینکه خیلی از اوقات یادآوری مهمتر از یادگیری هست ما کلیپی را تهیه کردیم که با نگاه کردن به آن تمامی مطالبی که در این مقاله مطرح شده را در قالب تقریبا 3 دقیقه برای شما مرور میکنیم تا سر فصل های این مقاله بهتر و موثر تر در ذهنتان باقی بماند.

در حال بارگذاری...

simple ways to increases your creativity


نویسنده:امیر حسین حقگوی
نویسنده:امیر حسین حقگوی از تیم گام برتر مربی و مدرس مهارت های ارتباطی

پاسخ به سوالات

 1. سهیل امانی

  بسیار عالی و آموزنده بود. ممنون میشم مقاله من را هم در این مورد بخونید و نظرتون را اعلام کنید.

  پاسخ دادن
 2. مهندس

  صفحه ای در اینستاگرام دارم که نمونه های زیادی از کلیپ های خلاقانه را به نمایش گذاشته ام

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بسیار هم عالی…موفق باشید

 3. مهدی

  سلام. خسته نباشید
  ممنون از مقاله فوق العاده تون. من چند روز پیش یه مقاله دیگه ای خوندم توش درباره انواع خلاقیت توضیح داده بود ولی اینجا چیزی ندیدم. شما درباره انواع خلاقیت مطلبی ندارید؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   ممنون از نظر لطف شما. برای آگاهی از انواع خلاقیت می تونید به مقاله تفکر خلاق مراجعه کنید.

   موفق باشید…

 4. fereshteh

  تشکر فراوان از شما.مربی خلاقیت در طراحی هستم و بی نهایت خلاقیت را به حوزه مهارت های ارتباطی مرتبط می دونم و تخصص شما نشون دهنده کیفیت عالی نوشته اتون بود.آرزوی بهترین ها برای شما و ادامه مسیر و در دسترس قرار دادن نتایج با دیگران

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز
   ممنونم از شما بابت این انرژی خوبتون و نظر لطفتون
   ما هم آرزوی بهترین ها رو براتون داریم. موفق باشیم…

 5. فروشگاه اينترنتی

  واقعا حرف نداشت و به گونه ای شگفت انگیز موضوع مورد نظر را مورد تحقیق و بررسی قرار داده است

  پاسخ دادن
 6. رقیه کریمی

  سلام به راستی که نظام آموزشی که الان کار میکنه فقط یک سری اطلاعات به دانش آموز میده ولی چون عملی نیست خلاقیت چندانی هم در خروجی شاگردان دیده نمیشه

  پاسخ دادن
 7. معصومه شاهری

  سلام.همراه وهمنشین داشتن خوب برای انسان تاثیر خوبی میگذاره وبرای خلاق بودن باید ایده دهیم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   ممنون از شما

 8. Sahar aliverdi

  عالی و اموزنده بود?

  پاسخ دادن
 9. Sahar aliverdi

  با تشکر فراوان از اقای حقگو مقاله ی بسیار خوبی بود❤

  پاسخ دادن
 10. Shahri

  سلام خدمت اقا حقگو و تشکر فراوان از ایشان

  من این رو همیشه به یاد خواهم داشت که هیچ ایده بد نیست
  Rabert

  پاسخ دادن
 11. Mahdi_hoseinnejhad

  عالی بود….
  نکته ای که خیلی لذت بخش بود برام این بود که هر چقدر ایده بیشتر بدی کیفیتش هم به مرور بالا میره و رابطه مستقیمی باهم دارند
  پس از ایده دادن نترسیم هرچند که ممکنه ایده خوب و جالبی به نظر نیاد…

  پاسخ دادن
 12. Maryam sardari

  خسته نباشید میگم به آقای حقگوی بابت مقاله عالی که ارائه دادن.چقدر خوبه که حتی خلاقیتمون رو هم خودمون میتونیم رشد و پرورش بدیم و چیزه ذاتی نیست که نشه درستش کرد

  پاسخ دادن
 13. پارسا هموله

  سلام
  کل مقاله فوق العاده بود ولی من بیشتر قسمتی که به کور کردن خلاقیت در مدرسه اشاره داشت رو پسندیدم.
  چون به عینه دارم این مشکل رو میبینم.
  ممنون از آقای حقگو از مقاله درجه یکتون

  پاسخ دادن
 14. محمد

  با سلام و عرض خسته نباشید
  خیلی مقاله مفیدی بود چون خلاقیت در تمام مراحل زندگی بدردمان خواهد خورد
  ممنون از تیم رویایی گام برتر

  پاسخ دادن
 15. Zahra keivandarian

  سلام خیلی مطالب های تان جالب و زیبا بود درسته خیلی ساده بود ولی بسیار آموزنده و کاربردی بود ممنون از شما آقای حقگو

  پاسخ دادن
 16. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود اقای حقگو دستتون دردنکنه واقعا چیزای خوبی یادگرفتم?

  پاسخ دادن
 17. مرضییه غفاری

  سلام به همه بچه های کلاس دروه رشد به نظر ما در امکانات کم بیشتر می توانیم قوه خلاقیت را پرورش دهیم

  با تشکر از اقای حقگوی بخاطر مقاله خوبیشون
  موفق باشید

  پاسخ دادن
 18. مرضییه غفاری

  سلام به بچه های شاد و خندان کلاس
  عکر می کنم هر چه امکانات کمتر باشه از قوه خلاقیت بیشتر استفاده می کنیم و بهتر می توان قوه خلاقیت را پرورش داد.
  با تشکر اقای حقگو بابت مقاله خوبیشون .

  پاسخ دادن
 19. Masoomeh _Hosein nezhad

  سلام
  خداقوت بی‌نظیر بود
  من قسمت تحقیق آقای جرج لند رو خییلیی دوست دارم خییلیی جالب بود

  پاسخ دادن
 20. بسیار عالیییی بود مقالتون آقای حقگو
  واقعا در عین سادگی بسیار آموزنده و کاربردی
  ممنونم از زحمات بی وقفتون ❤️❤️❤️
  MP#

  پاسخ دادن
 21. Pariya_amirpor

  مرسی. واقعا مقاله جالبی بود. ✌?

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image