اهمیت زبان بدن

شاید برایتان جالب باشد بدانید که زبان بدن شما نمی تواند دروغ بگوید! به همین خاطر است که بسیاری از افرادی که در اداره آگاهی و وزارت اطلاعات و… فعالیت می کنند، از زبان بدن متوجه می شوند که افراد راست یا دروغ می گویند! پس دقت کنید که: زبان بدن شما، همیشه صادق تر از زبان کلامتان است. به همین بهانه، قصد داریم در این مقاله اهمیت زبان بدن در بخش های مختلف زندگی افراد را مورد بررسی قرار دهیم و نکات فوق العاده مهمی درباره آن برای شما بیان کنیم؛ در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • زبان بدن اکتسابی است یا ذاتی؟
 • چرا زبان بدن مهم است؟
 • اهمیت زبان بدن در بخش های مختلف

زبان بدن، اکتسابی است یا ذاتی؟

یکی از پرتکرار ترین سوالات در بحث زبان بدن، این است که زبان بدن اکتسابی است یا ذاتی؟ وقتی یک نفر در کشوری اروپایی هنگام ترس واکنشی نشان می دهد و ما هم در آسیا همان واکنش را هنگام ترس نشان می دهیم، بیان کننده ذاتی بودن زبان بدن است یا جنبه اکتسابی هم دارد؟

باید در جواب این سوال بگویم در این که بخش از زبان بدن ذاتی است و همه ما آن را به یک شکل انجام می دهیم شکی نیست، اما قطعاً بخش مهمی هم از آن اکتسابی است و باید آن را تقویت کرد.

بسیاری از سیاستمداران و بزرگان دنیا هم زبان بدن خود را تقویت می کنند تا به وسیله آن بتوانند بیشترین تأثیر گذاری ممکن را روی سایر افراد داشته باشند.

پس می توان زبان بدن افراد را تا حد بسیار زیادی تقویت کرد؛ مقاله تکنیک های زبان بدن دقیقاً درباره همین موضوع صحبت می کند که اگر به تقویت این مهارت علاقه دارید، پیشنهاد می کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

زبان بدن ذاتی است یا اکتسابی
زبان بدن ذاتی است یا اکتسابی

چرا زبان بدن مهم است؟

یکی از نکاتی که در بحث زبان بدن معمولاً از آن غفلت می شود، این است که اکثر افراد گمان می کنند فقط خودشان باید زبان بدنشان را تقویت کنند تا دیگران از آن ها برداشت های خوبی داشته باشند.

نه این طور نیست؛ اولین پیام مهم زبان بدن، پیام شما به خودتان است! مثلاً شما وقتی زبان بدن یک انسان افسرده را به خود می گیرید، به مغزتان پیغام می دهید که من حالم خوب نیست!

شما می توانید از این اتفاق بیشترین بهره ممکن را ببرید و زبان بدن یک فرد قدرتمند و سرحال را به خودتان بگیرید تا مغزتان تصور کند شما بسیار پر انرژی هستید. تحقیقات ثابت کرده که زبان بدن، در روح افراد هم بسیار مهم و مؤثر است.

پس اولین پیام مهم زبان بدن، پیام شما به خودتان است.

دومین پیام ما به وسیله زبان بدن، به مخاطبین مقابلمان است. به طور مثال شما با زبان بدن خود این مطلب را به مخاطب بیان می کنید که من به تو اعتماد ندارم، تو را قبول ندارم، تو آدم خوبی نیستی و… پیام های بسیار دیگری هم می توانید به دیگران به وسیله زبان بدنتان انتقال دهید.

سومین پیام هم، پیام طرف مقابل به شماست. در هر ارتباطی که داشته باشید، قبل از این که طرف مقابلتان نکته ای به شما بیان کند، می توانید به وسیله زبان بدن او متوجه شوید که چه خواسته ای از شما دارد یا چه رفتاری در برابر شما از خود بروز می دهد.

پیام مهم زبان بدن

همین پیام های مهم زبان بدن می باشد که اهمیت بالای آن را بسیار بالا برده است. برخی دیگر از دلایل اهمیت این مهارت عبارتند از:

1. برداشت اول دیگران غالباً از روی زبان بدن ماست

همان طور که در مقاله زبان بدن در سخنرانی هم گفتیم، افراد غالباً از روی زبان بدن شما اولین برداشت خود را می کنند. حتی بعضی اوقات بدون این که حرفی بزنید، طرف مقابل تصمیم می گیرد که چه رفتاری با شما داشته باشد!

خوب است بدانید بسیاری از معاملات به دلیل همین زبان بدن شکل می گیرد و یا از بین می رود.

پس دقت کنید که در چند ثانیه اول تعداد زیادی از قضاوت ها حاصل می شود که زبان بدن شما تاثیر عجیب و غریبی روی آن ها خواهد داشت.

2. زبان بدن، یک زبان جهانی است

وقتی می گوییم زبان بدن، یک زبان جهانی است، یعنی یک نفر وقتی می خواهد ترس خود را نشان دهد، در ایران و اروپا یا هر کجای دنیا، به یک شکل این کار را انجام می دهد. یعنی اگر حتی طرف مقابل به ترس خود اعتراف نکند، شما از زبان بدنش می توانید این موضوع را به خوبی تشخیص دهید.

نکته مهم اینجاست که زبان بدن نه تنها یک زبان جهانی است، بلکه یک زبان فرا انسانی نیز هست! یعنی نه تنها انسان ها در نقاط مختلف دنیا می توانند با یکدیگر صحبت کنند، بلکه خیلی از اوقات حیوانات هم زبان بدن ما را متوجه می شوند و حتی بالعکس این قضیه هم اتفاق می افتد!

همچنین یکی از دلایل این که بعضی حیوانات می توانند در بین انسان ها زندگی کنند، این است که زبان بدن ما را متوجه می شوند. احتمالاً هم دیده اید که برای تربیت حیوانات، معمولاً از همین مهارت استفاده می شود. یعنی به حیوان فهمانده می شود که مثلاً با بالا رفتن دست، تو هم باید سرعتت را افزایش دهی و… پس این نکته نشان می دهد که زبان بدن، یک زبان فرا انسانی هم هست و ما می توانیم به وسیله آن، حتی با حیوانات هم ارتباط برقرار کنیم.

زبان بدن یک زبان جهانی و فراانسانی است
زبان بدن یک زبان جهانی و فراانسانی است

3. زبان بدن، اولین زبان مورد استفاده انسان است

این بحث، دو نکته فوق العاده مهم و درجه یک دارد؛

اول این که وقتی می گوییم زبان بدن اولین زبان مورد استفاده انسان است، به این دلیل است که یک نوزاد یا کودک وقتی نمی تواند صحبت کند، با توجه به زبان بدن افراد متوجه می شود باید چه کار کند یا با زبان بدن خودش به دیگران می فهماند که باید برای او چه کاری انجام دهند. مثلاً وقتی مادرش او را در آغوش می گیرد، در کنار حس مادری، زبان بدن او هم به کودک آرامش بسیاری می دهد.

نکته دوم هم این است که در زمان های بسیار گذشته، زمانی که هنوز زبان اختراع نشده بود و افراد نمی توانستند با یکدیگر صحبت کنند، از زبان بدن خود استفاده می کردند تا بتوانند دیگران را متوجه کنند که چه کاری باید انجام دهند. پس به همین دلیل ما می گوییم زبان بدن، اولین زبان مورد استفاده انسان هاست.


در ادامه بخوانید: زبان بدن افراد با اعتماد به نفس


4. باعث درک و تفسیر پیام های کلامی می شود

بیشترین استفاده زبان بدن، برای درک و تفسیر بهتر پیام های کلامی است!

فرض کنید یک نفر صحبت های بسیاری بیان می کند، ولی شما به خوبی متوجه نمی شوید که دقیقاً منظور او چیست! اما وقتی از زبان بدنش به خوبی بهره می گیرد، قطعاً می تواند حق مطلب را بسیار بهتر برایتان ادا کند تا مقصود و منظور او را درست تر و بهتر متوجه شوید.

به همین دلیل است که وقتی مثلاً شما فردی را می بینید که نگران نیست، حتی اگر بگوید بدترین اتفاق های ممکن هم برایش افتاده و از او کلاهبرداری کرده اند، باز هم باور کردن این موضوع برای شما سخت می شوند.

پس اگر زبان بدن نباشد، نمی توانید به خوبی درک کنید که دیگران چه می گویند و یا به مخاطبین خود بفهمانید که منظور اصلی و دقیق شما چیست.

در بخش بعدی نیز قصد داریم برخی از مهم ترین و کاربردی ترین بخش هایی که زبان بدن در آن از اهمیت بالایی برخوردار است را برای شما نام ببریم.

بیشترین استفاده زبان بدن
بیشترین استفاده زبان بدن

اهمیت زبان بدن در خانواده

اولین جایی که زبان بدن خیلی برای ما کاربرد دارد، خانواده است. مثلاً وقتی پدر و مادری می خواهند فرزند خود را نصیحت کنند، می توانند با استفاده از زبان بدن او متوجه شوند که آیا نصیحتشان روی فرزندشان تأثیرگذار بوده یا نه…

یا والدین می توانند میزان صداقت فرزندان را به خوبی متوجه شوند و حتی می توانند احساسات فرزندان را به خوبی تشخیص دهند و ببینند که در هر لحظه، چه وضعیتی دارند. یعنی می توانند به خوبی متوجه شوند که فرزندانشان چه زمانی نگران هستند، چه زمانی ترسیده اند و چه موقع، خوشحال هستند.

حتماً مثال های بسیار زیاد دیگری در این حوزه و سایر حوزه های زبان بدن وجود دارند که شما می توانید آن ها را هم بررسی کرده و ببینید زبان بدن چه کاربردهای دیگری هم دارد.


در ادامه بخوانید: زبان بدن افراد دروغگو


اهمیت زبان بدن در فروش

 • شما می توانید رضایت یا عدم رضایت مشتری را از زبان بدن او متوجه شوید.
 • از بازخورد مشتری درک بهتر داشته باشید. یعنی متوجه می شوید مشتری از کدام جنس بیشتر رضایت دارد و کدام را باید به او معرفی کنید.
 • همچنین می توانید مشتری واقعی را از غیر واقعی تشخیص دهید و ببینید که کدام مشتری برای شما سودآوری بیشتری دارد.

باور کنید اگر یک فروشنده تکنیک های زبان بدن را به خوبی بداند و آن ها را رعایت کند، می تواند میزان فروش خود را چندین برابر کند.

اهمیت زبان بدن در فروش
اهمیت زبان بدن در فروش

اهمیت زبان بدن در تعاملات دوستانه

 • به وسیله زبان بدن خود به خوبی به دیگران ابراز محبت می کنید.
 • با انتقاد برخورد می کنید و در برابر آن واکنش نشان می دهید.
 • حتی تمایلات درونی دیگران را با استفاده از زبان بدنشان به خوبی متوجه می شوید.

اهمیت زبان بدن در تدریس

 • شما می توانید میزان یادگیری مخاطبانتان را به خوبی به وسیله زبان بدن او تشخیص دهید.
 • حتی درجه تمرکز و حواس را هم می توانید با استفاده از زبان بدن متوجه شوید.
 • یا صداقت و عدم صداقت مخاطب را به وسیله این مهارت تشخیص دهید.

با همه این تفاسیر، تصور کنید یک مدرس از زبان بدن به خوبی آگاه نباشد؛ به نظر شما می تواند تدریس خوبی داشته باشد و اصلاً به مدرس خوبی تبدیل شود؟!

اهمیت زبان بدن در تدریس
اهمیت زبان بدن در تدریس

زبان بدن را قورت دهید!

بسیاری از بخش های مقاله اهمیت زبان بدن که اکنون آن را مطالعه کردید، مربوط به کتاب فن بیان را قورت بده اثر مجتبی مصطفایی بود. در این کتاب تمامی مطالب مهم درباره فن بیان و مهارت های وابسته به آن مانند همین زبان بدن به شما توضیح داده شده که مطالعه آن، می تواند گام مهم و برتر زندگی شما در راستای تعاملات اجتماعی باشد. به شما پیشنهاد می کنم حتماً در اسرع وقت نسخه فیزیکی یا الکترونیکی آن را از صفحه خرید کتاب فن بیان دریافت کنید تا بتوانید بیشترین استفاده ممکن را از آن بکنید.

موفق باشید…

The importance of body language

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --