اشتباهات زبان بدن

بخش عمده‌ای از ارتباطات ما مربوط به حرکات بدنی ما می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ارتباط کلامی یا همان حرف زدن تنها درصد بسیار کمی از مقوله برقراری ارتباط را به خود اختصاص می‌دهد و بخش عمده مهارت های برقراری ارتباط صحیح در زبان بدن خلاصه می شود. واقعیت این است شما بیش از آنکه از طریق کلمات خود با مخاطب ارتباط برقرار کنید با حرکات بدن خود در حال انتقال پیام به او هستید و جالب تر اینکه آنچه که زبان بدن شما به مخاطب نشان می‌دهد به مراتب صادقانه تر و واقعی تر است. شاید تلاش کنید آنچه را که واقعاً در ذهن شما می گذرد پنهان نمایید اما باید بگوییم موفق نخواهید شد، چرا که به صورت کاملاً غیر ارادی با حرکات بدن خود واقعیت‌ها را برای مخاطب بازگو خواهید کرد.

در این مقاله قصد داریم تعدادی از اشتباهات رایجی که افراد با حرکات بدن خود انجام می‌دهند، برای شما بازگو کنیم تا با واقف بودن به آنها بدانید که با حرکت خود چه مفهومی به مخاطبتان منتقل می کنید. در واقع شما در مقاله اشتباهات زبان بدن با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

  1. دست دادن های اجباری
  2. دست به سینه نشستن
  3. عدم توجه به ارتباط چشمی
  4. چک کردن مداوم ساعت
  5. لم دادن
  6. تکان خوردن مداوم
  7. خندیدن های مصنوعی و بی علت
  8. بازی با لباس ها و وسایل خود
  9. چک کردن مداوم موبایل
  10. شل و خمیده ایستادن

در ادامه با این موارد به طور کامل آشنا خواهید شد؛ اما پیشنهاد می کنم اگر می خواهید نکات درست زبان بدن را یاد بگیرید و بتوانید به خوبی از این مهارت خود استفاده کنید، حتماً مقاله تکنیک های زبان بدن را هم مطالعه کنید.

1. دست دادن های اجباری

قطعاً تا به حال برای شما هم پیش آمده که برخی افراد وقتی با شما روبرو می‌شوند، بسیار محکم و پر انرژی دست شما را می فشارند. این حرکت ناخودآگاه در ذهن شما این پیام را ایجاد می کند که شخص مقابل برای برقراری ارتباط با شما مشتاق است و همین طور نشانه پر انرژی بودن فرد می باشد. بالعکس افراد زیادی هم وجود دارند که وقتی قرار است در اولین برخورد با شما دست بدهند، آنقدر شل و بی حال این کار را انجام می دهند که شما تصور می کنید فرد هیچگونه علاقه‌ای برای ارتباط گرفتن با شما ندارد. چه بسا فکر کنید که بهتر است از او فاصله بگیرید و او را وادار به صحبت نکنید.

بنابر این توجه داشته باشید حتی نوع دست دادن شما با مخاطب می تواند پیام های بسیار زیادی را همراه داشته باشد. شاید گاهی این کار را اصلاً از روی قصد و غرض خاصی انجام ندهید، اما به هر حال بدون اینکه متوجه باشید در حال انتقال پیام خاصی به فرد مقابل هستید.

حتی نوع دست دادن شما با مخاطب می تواند پیام های بسیار زیادی را همراه داشته باشد
حتی نوع دست دادن شما با مخاطب می تواند پیام های بسیار زیادی را همراه داشته باشد

2. دست به سینه نشستن

وقتی کسی در مقابل شما دست به سینه می نشیند، چه احساسی پیدا می‌کنید؟ آیا ناخودآگاه در ذهن شما این حس تداعی نمی شود که فرد از روی غرور و خود برتر بینی به این شکل در مقابل شما نشسته است؟ اینجاست که اهمیت زبان بدن مشخص می شود. همان طور که در مقاله زبان بدن افراد دروغگو هم گفتیم، این که شما در مقابل دیگران به حالت دست به سینه بنشینید چند معنی مختلف دارد:

یا واقعاً باور دارید که از فرد مقابل بالاتر و بهتر هستید و از روی غرور به این حالت نشسته اید، و یا این که دچار استرس و اضطراب می باشید و سعی می کنید با قرار دادن دست ها در این حالت آن را مخفی نمایید؛ که البته حالت دوم می تواند همراه با حرکات دیگری مانند تکان دادن پاها و یا مدام جابه جا شدن در محل نشستن خود باشد.

تا حد امکان سعی کنید زمانی که در مقابل دیگران می نشینید، دست ها را به آرامی روی پاهای خود قرار دهید و از گره کردن آنها یا دست به سینه نشستن خودداری نمایید. اجازه دهید فرد مقابل هم نسبت به شما احساس راحتی داشته باشد.

3. عدم توجه به ارتباط چشمی

یکی از نکات مهمی که به شدت می تواند اثرگذار باشد، برقراری ارتباط چشمی است. اگر در حال صحبت کردن با کسی باشید و او مدام به این سو و آن سو خیره شود، قطعاً در ذهن شما ناخودآگاه این احساس ایجاد می‌شود که او علاقه ای به شنیدن صحبت‌های من ندارد. به همین دلیل است که اغلب توصیه می شود وقتی در حال صحبت کردن با کسی هستید، به ارتباط چشمی نیز توجه کافی داشته باشید.

در مقابل به این نکته نیز توجه کنید که نباید با خیره شدن بیش از حد موجب احساس معذب بودن در شخص مقابل شوید. بهتر است که به مدت ۷ یا ۸ ثانیه به چشم های او نگاه کنید و نشان دهید که واقعاً در حال توجه کردن به او هستید و بعد برای چند لحظه نگاه خود را به سمت دیگری معطوف کنید. البته منظور ما این نیست که به در و دیوار خیره شوید. به عنوان مثال می توانید به گلدان روی میز یا حتی به دست های خود و یا هر چیز دیگری یک نگاه گذرا بیندازید. با رعایت این نکته علاوه بر این که فرد مقابل متوجه می شود شما به طور تمام و کمال در حال توجه به او هستید، از نگاه های خیره شما نیز معذب نخواهد شد.

پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله چگونه ارتباط چشمی برقرار کنیم را هم مطالعه کنیم تا به خوبی با تکنیک های این مهارت هم آشنا شوید.

یکی از نکات مهمی که به شدت می تواند در زبان بدن اثرگذار باشد، برقراری ارتباط چشمی است
یکی از نکات مهمی که به شدت می تواند در زبان بدن اثرگذار باشد، برقراری ارتباط چشمی است

4. چک کردن مداوم ساعت

چک کردن مداوم ساعت یکی دیگر از اشتباهاتی است که منجر می شود فرد مقابل تصور کند شما عجله دارید و دوست دارید هرچه سریع تر موقعیتی که در آن هستید را ترک نمایید. این که که هر از گاهی ساعت را چک کنید و زمان را مد نظر قرار دهید، هیچ اشکالی ندارد. اما اگر مدام ساعت در دست شما باشد، ناخودآگاه موجب ایجاد یک احساس بد در شخص مقابل شما خواهد شد. بنابراین تا جایی که می‌توانید به این نکته توجه کنید و اجازه ندهید رفتار های غیر ارادی موجب شوند ذهنیت اشتباهی نسبت به شما در افراد شکل بگیرد.

اگر زمان برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد، می توانید در همان ابتدای ملاقات این نکته را بیان کنید که رأس ساعت مشخصی باید محل را ترک کنید. به این شکل علاوه بر این که به طرف مقابل یاد آوری کرده اید که زمان مشخصی در اختیار او قرار داده‌اید، باعث می شوید که او هم نسبت به زمان توجه کند بدون این که او توهینی کرده باشید.

5. لم دادن!

لم دادن یا راحت نشستن شاید در ذهن شما فقط به این دلیل اتفاق بیفتد که با شخص مقابل احساس صمیمیت می کنید و در مقابل او به راحت ترین حالت ممکن نشسته‌اید. اما متاسفانه باید به شما یادآوری کنیم که این کار به نوعی بی احترامی محسوب می شود. این که شما در مقابل دیگران آداب نشستن را رعایت نکنید، خود نوعی توهین محسوب می شود. بنابراین حتماً به نوع نشستن خود دقت فرمایید و سعی کنید در حالت مناسبی قرار بگیرید. البته منظور این نیست که حتماً بسیار سفت و سخت و رسمی بنشینید که موجب اذیت شما شود، بلکه هدف این است که در یک حالت مناسب که احترام را حفظ می کند قرار بگیرید.

اگر این حالت راحت نشستن محدود به جمع های بسیار صمیمی و یا دوستانه شما باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در جمعی که فردی با اختلاف سنی زیاد تری نسبت به شما حضور دارد و یا افرادی هستند که رعایت ادب و احترام در مقابل آن ها واجب است، سعی کنید همان طور که در فن بیان خود ادب را رعایت می کنید، تا حد امکان به نوع نشستن خود نیز توجه کنید.

این که شما در مقابل دیگران آداب نشستن را رعایت نکنید، خود نوعی توهین محسوب می شود
این که شما در مقابل دیگران آداب نشستن را رعایت نکنید، خود نوعی توهین محسوب می شود

6. تکان خوردن مداوم

تکان خوردن های مکرر و مداوم فقط نشانه یک چیز است: این که شما احساس ناراحتی نمی کنید و تمایل دارید هر چه سریع تر موقعیت موردنظر را ترک کنید و یا به صحبت های فرد مقابل خاتمه دهید. لطفاً به این نکته توجه کنید، نباید مرتب در جای خود جابجا شوید. اگر بعد از مدتی نشستن احساس کردید که نیاز دارید از جای خود برخیزید و کمی حرکت کنید، می‌توانید این را کاملا مودبانه به فرد مقابل بگویید و در همین حین که از جای خود بلند شده و در حال تجدید قوا هستید، باز هم تمام حواس خود را معطوف به صحبت‌های او کنید. یا اگر حس می کنید از لحاظ ذهنی هم دچار احساس خستگی هستید، از او بخواهید که اجازه دهد برای چند لحظه محل را ترک کنید.

می توانید این کار را با یک بهانه موجه مثلاً آب خوردن یا استفاده از سرویس بهداشتی انجام دهید. با رعایت این نکته هم شما می توانید نفسی تازه کنید و هم این کار را در کمال احترام انجام داده اید.


در ادامه بخوانید: زبان بدن در سخنرانی


7. خندیدن های مصنوعی و بی علت

زمانی که شما واقعاً می خندید، تمام اجزای صورت شما به حرکت در می‌آیند و این خنده ناخودآگاه احساسی را نیز به چشمان شما منتقل می کند. یعنی به قول معروف چشمان تان هم می خندد و این نشان دهنده یک خنده کاملاً واقعی است. اما زمانی که خنده های شما بی مورد و بی جهت می باشند و از ته دل نیست، تنها لب های شما کمی از هم باز می‌شود.

در واقع این نوعی خنده است که صرفاً جهت از سر باز کردن انجام می گیرد. بنابراین توجه کنید، هر گاه خواستید خنده ای را صرفاً به عنوان یک کار پایان دهنده یا تایید بیهوده به کار ببرید، حواس تان باشد که ممکن است حالت صورت شما این موضوع را افشا کند.

زمــانی که شما واقعاً می خندید، تمـام اجزای صورت شما به حرکت در می‌آیند

8. بازی با لباس ها و وسایل خود

وقتی که در مقابل دیگران مدام در حال بازی کردن با لباس ها، ساعت، روسری و یا هر وسیله دیگری هستید، فقط یک پیام را انتقال می دهید: این که شما استرس دارید و نمی توانید این استرس را کنترل کنید. در واقع این حرکات شما ناخودآگاه انتقال دهنده پیام عدم اعتماد به نفس می‌باشند و نشان می‌دهد، که شما دچار اضطراب هستید و سعی می کنید با انجام دادن این کارها اضطراب خود را کم کنید.

غافل از این که انجام این حرکات موجب می شود فرد مقابل به طور کامل در جریان استرس و اضطراب شما قرار بگیرد. بنابراین حتی اگر واقعاً دچار اضطراب هستید، سعی کنید یک پای خود را روی پای دیگر بیندازید و دستها را روی پاها گره کنید. این کار موجب می‌شود بتوانید کنترل بدن خود را در دست بگیرید. اگر هم که دچار هیچ گونه اضطرابی نیستید و این کارها را صرفاً از جهت عادت انجام می دهید، باید بگوییم که کاملاً اشتباه است و در حال انتقال یک پیام نادرست هستید.

پیشنهاد می کنم مقاله زبان بدن افراد با اعتماد به نفس را حتماً مطالعه کنید تا بهتر متوجه این موضوع شوید.

9. چک کردن مداوم موبایل

بیشترین زمانی که از تلفن همراه خود استفاده می‌کنیم، مختص وقت هایی است که کار خاصی برای انجام دادن نداریم و از تلفن همراهمان برای سرگرم شدن استفاده می کنیم. البته به استثنای افرادی که با استفاده از تلفن همراه امور کاری خود را پیش می‌برند.

حال تصور کنید در کنار شخص دیگری هستید و مدام در حال بازی با تلفن همراه خود می باشید یا این که مدام آن را چک می‌کنید. این کار شما نوعی بی احترامی محسوب می شود. شخص مقابل احساس بیهودگی خواهد کرد و با خود می‌اندیشد که حتماً حرف هایش برای شما بسیار بی اهمیت است که مدام در حال چک کردن تلفن همراه خود هستید و یا از حضور در کنار او خسته شده اید. وقتی این کار را برای چند مرتبه تکرار کنید، متوجه خواهید شد فرد مقابل هم دیگر صحبت نخواهد کرد و سکوت بین شما برقرار خواهد شد. حتی اگر این کار را به صورت کاملاً عمدی انجام می دهید، باز هم توجه داشته باشید که به شدت در حال بی احترامی کردن به شخص مقابل هستید و باید از انجام چنین کاری خودداری نمایید.

چــک کردن مداوم موبایل هنگام صحبــت بـا فردی دیگر، نوعی توهین به او تلقی می شود

10. شل و خمیده ایستادن

کاری به آن دسته از افرادی نداریم که شل و خمیده می ایستند، چون خسته هستند و توان صاف ایستادن را ندارند. روی صحبتم با افرادی است که مدل ایستادن آنها بی حال و خمیده می باشد. این مدل ایستادن فقط بیانگر یک چیز است و آن هم چیزی نیست جز این که شما خسته، بی حال و کسل هستید.

اگر واقعاً دچار این مشکلات هستید که توصیه می کنیم حتما در کمال احترام این موضوع را بازگو کنید و محل مورد نظر را ترک نمایید تا انرژی منفی شما به دیگران انتقال پیدا نکند. اما اگر در عین حال این مشکلات را ندارید و این تنها مدل مخصوص به شما برای ایستادن است، هرچه سریع تر آن را تغییر دهید. چون تنها پیامی که با این مدل ایستادن به شخص مقابل انتقال پیدا می کند این است که شما خسته هستید و به صورت کاملا ناخوداگاه موجب کاهش انرژی او نیز خواهید شد.

می توانید با مطالعه مقاله نحوه ایستادن و راه رفتن در سخنرانی ، این مطلب را خیلی جامع تر و بهتر درک کنید.

بهترین راه تقویت فن بیان و زبان بدن

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت های آن مثل همین زبان بدن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی کلاس فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Body language mistakesپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --