چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

وقتی شما در حال مطالعه این مقاله هستید، پس قطعاً جز افرادی هستید که لهجه دارند و می‌خواهید آن را هنگام صحبت کردن از بین ببرید. به شما تبریک می‌گویم؛ چون در صفحه درستی قرار دارید و به شما اطمینان می‌دهم بعد از مطالعه مقاله بدون لهجه صحبت کردن و عمل به راهکارهای آن، می‌توانید به این خواسته خود برسید و مانند دیگران عادی صحبت کنید. پس حتماً تا انتها با من و مقاله بدون لهجه صحبت کردن همراه باشید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوب یآشنا خواهید شد:

 • آموزش ترمیم لهجه
 • تمرینات از بین بردن لهجه
 • چگونه با لهجه تهرانی صحبت کنیم؟

آموزش ترمیم لهجه

قبل از این که تکنیک های بدون لهجه صحبت کردن را به شما بیان کنم، می‌خواهم چند نکته مهم و حیاتی را بازگو کنم که یک وقت خدای نکرده دچار یک سری از مشکلات نشوید و بتوانید خیلی بهتر و راحت تر لهجه خود را مدیریت کنید. این نکات مهم عبارتند از:

 • شما نمی‌توانید لهجه خود را از بین ببرید!
 • قطعاً بهترین راه تمرین کردن است
 • هیچ وقت استثناء قائل نشوید
 • ابتدا کلمات را بدون لهجه تلفظ کنید و بعد به سراغ آوای خود بروید

1. تنها راه شما کنترل لهجه است!

بگذارید همین ابتدا خیالتان را راحت کنم؛ شما به احتمال زیاد نمی‌توانید لهجه خود را از بین ببرید. چون به هر حال سال ها با آن زندگی کردید و برایتان مانند یک مسیر عصبی شده است و اکنون شما هر کاری کنید، باز هم کمی لهجه در صحبت های شما مشخص خواهد بود. پس به فکر این نباشید که لهجه را از درون خود کاملاً نابود کنید. اما می‌توانید با راهکارهایی که در ادامه به شما خواهیم گفت، آن را تا  حد زیادی مدیریت و کنترل کنید. یعنی لهجه شما به مرور زمان کمتر و کمتر مشخص خواهد شد و در نهایت طوری می‌شود که دیگران فکر می‌کنند اصلاً لهجه ای ندارید! پس برای مدیریت لهجه خود تا انتها همراه ما باشید.

شما نمی توانید لهجه خود را کاملا از بین ببرید، فقیط می توانید آن را تا حدودی مدیریت کنید

2. قطعاً بهترین راه تمرین کردن است

طبیعتاً بهترین راه برای به دست آوردن یا از بین بردن هر رفتار یا عادتی، تمرین و تمرین و تمرین است. البته تمرینی که در آن مداومت داشته باشید و با پشتکار آن را دنبال کنید.

برای بدون لهجه صحبت کردن هم باید همین کار را بکنید. یعنی تا می‌توانید فقط باید صحبت کنید، آنقدر صحبت کنید تا خودتان به وضوح متوجه کم شدن لهجه خود هنگام صحبت کردن بشوید. پس بهترین و ساده ترین تکنیک از بین بردن لهجه، همین صحبت کردن است.

ترمیم لهجه
ترمیم لهجه

3. هیچ وقت استثناء قائل نشوید

اگر می‌خواهید سریع تر و بهتر لهجه خود را مدیریت کنید، پس هیچ گاه دیگر نباید با لهجه حرف بزنید؛ حتی در جمع های خانوادگی و دوستانه خود!

دیدید کودکانی را که وقتی در خانه خودشان کار نامناسبی مانند غذا خوردن با دست انجام می‌‍‌دهند، والدینشان به آن ها می‌گویند این کار را حتی در تنهایی هم نکن چون عادت می‌کنی و ناخودآگاه در جمع هم این کار را انجام می‌دهی؟ با لهجه صحبت کردن هم درست همین طور است. شما وقتی در جمع های دوستانه و خانوادگی خود باز هم برای راحتی خود با لهجه صحبت می‌کنید، مسیر عصبی قدرتمندی که باید ساخته شود، نمی‌شود و در نتیجه باز هم بدون لهجه صحبت کردن برایتان سخت خواهد بود.

پس هیچ گاه، تکرار می‌کنم هیچ گاه حتی به صورت استثناء هم با لهجه صحبت نکنید.

اگر می‌خواهید سریع تر و بهتر لهجه خود را مدیریت کنید، پس هیچ گاه دیگر نباید با لهجه حرف بزنید
اگر می‌خواهید سریع تر و بهتر لهجه خود را مدیریت کنید، پس هیچ گاه دیگر نباید با لهجه حرف بزنید

4. ابتدا کلمات را بدون لهجه تلفظ کنید بعد به سراغ آوای خود بروید

نکته دیگری که باید قبل از تمارینی که می‌خواهم به شما بدهم آن را رعایت کنید، این است که خیلی عجله نداشته باشید و نخواهید به یک باره تمام لهجه خود را از بین ببرید. به خودتان زمان بدهید و از چیزهای کوچک شروع کنید. همان طور که گفتم لهجه شما سال هاست که همراهتان است و طبیعتاً نمی‌توانید به یک باره این چند سال را نا دیده بگیرید.

پس ابتدا برای آسان تر شدن کارتان، سعی کنید کلمات را درست و به فارسی تلفظ کنید و بعد به سراغ صدا و آوای خود بروید. منظورم است که اگر در گویش خود از کلماتی استفاده می‌کنید که به فارسی نیستند، ابتدا آن ها را درست کنید و بعد به سراغ لهجه آواییتان بروید. به طور مثال اگر به “شب” می‌گویی “شو” یا به “ما” می‌گویید “ایما” یا هر کلمه دیگری، سعی کنید ابتدا آن ها را درست تلفظ کنید.

پیشنهاد می کنم برای این که آوای خود را هم به خوبی کنترل کنید، مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم را هم مطالعه کنید.

از ابتدا برای آسان کارتان، سعی کنید کلمات را درست و به فارسی تلفظ کنید و بعد به سراغ صدا و آوای خود بروید

تمرینات از بین بردن لهجه

حالا نوبت می‌رسد به تمرین هایی برای از بین بردن لهجه. با دقت به این تمارین توجه کنید و همان طور که گفتم فقط با تمرین زیاد است که می‌توانید اتفاقات خوبی را برای خود رقم بزنید. پس حتماً به خوبی هم آن ها را تمرین کنید. این تکنیک ها هم عبارتند از:

 • به افراد بدون لهجه خوب گوش دهید
 • فایل صوتی از بین بردن لهجه بسیار مهم است
 • زیاد فیلم و اخبار ببینید
 • شمرده و آرام صحبت کنید
 • کلمات را محکم ادا کنید
 • هر جایی که می‌توانید صحبت کنید
 • از روی یک متن آماده بخوانید
 • از کلمات سخت موقتاً استفاده نکنید
 • دایره واژگان خود را افزایش دهید

1. به افراد بدون لهجه خوب گوش دهید

خوب گوش دادن، یکی از مهم ترین مهارت های افرادی است که فن بیان قدرتمند و حرفه ای دارند و در واقع بخشی از این فن بیان قدرتمند خود را مدیون این مهارت گوش دادن خود هستند. چرا که زمانی که شما به خوبی چیزی را گوش کنید، کم کم صدا و آوای آن در ذهنتان ساخته می‌شود و به نوعی پیش زمینه آن صدا در ذهن شما ساخته می‌شود. یعنی راحت تر می‌توانید به مطالبی که شنیدید عمل کنید و یا آن صدایی را که شنیدید تکرار کنید.

پس برای از بین بردن لهجه خود هم می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. یعنی تا می‌توانید به صدا و گفتار افرادی که لهجه ندارند گوش کنید و آن ها را به خاطر بسپارید. شک نکنید این طور راحت تر می‌‌توانید لهجه خود را مدیریت و کنترل کنید. البته خود خوب گوش دادن هم یک مهارت مجزاست که می‌توان درباره آن ساعت ها صحبت کرد و تمارین مختلفی ارائه داد. اما چون مسلماً این تمارین از حوصله این متن خارج است، پیشنهاد می‌کنم سری به مقاله هنر خوب گوش دادن بزنید و آن را به خوبی فرا بگیرید.

تا می‌توانید به صدا و گفتار افرادی که لهجه ندارند گوش کنید و آن ها را به خاطر بسپارید

2. فایل صوتی از بین بردن لهجه بسیار مهم است

اگر تا به حال مقاله یا کتابی برای تقویت فن بیان خود خوانده باشید، امکان ندارد که این تمرین را در بین آن ها ندیده باشید. خود ما هم بارها در مقالات مختف مربوط به فن بیان خود، از جمله فن بیان و راه های تقویت آن و به این موضوع اشاره کرده ایم و این تکنیک را برای شما در نظر گرفته ایم. در اینجا هم دوباره این تکنیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

وقتی صدای خود را ضبط می‌کنید، می‌توانید بارها آن را مجدداً گوش کنید و ایرادات آن را پیدا کنید. وقتی چند بار این کار را انجام دهید (یعنی فایل ضبط کنید، آن را گوش کنید و عیب های خود را پیدا کنید، و دوباره فایل بعدی را بدون آن ایرادات قبلی ضبط کنید) مسلماً بعد هر ضبط قوی تر خواهید شد و اتفاقات بهتری برایتان خواهد افتاد. اگر همین طور پیش بروید، بعد از یک مدت به شما قول می‌دهم دیگر خبری از لهجه تان نباشد و کم ترین میزان لهجه را در تمام طول عمر خود در کلامتان حس کنید.

3. زیاد فیلم و اخبار ببینید

همان طور که گفتم گوش کردن به صدای افرادی که لهجه ندارند، یکی از بهترین تمرینات از بین بردن لهجه است. در فیلم ها وسریال ها هم که پر است از افراد بدون لهجه! پس طبیعی است که تماشای فیلم و سریال ها و دقت به صدا و آوای آن ها، می‌تواند کمک بسیار زیادی بر روند مدیریت لهجه شما داشته باشد.

همچنین اخبار هم پیشنهاد فوق العاده ایست. امکان ندارد که گوینده های خبر لهجه داشته باشند و در عین حال، خیلی هم محکم و رسا صحبت می‌کنند. پس گوش دادن به اخبار حتی می‌تواند بهترین پیشنهاد ممکن برای شما باشد.

گوش کردن به صدای افرادی که لهجه ندارند، یکی از بهترین تمرینات از بین بردن لهجه است
گوش کردن به صدای افرادی که لهجه ندارند، یکی از بهترین تمرینات از بین بردن لهجه است

4. شمرده و آرام صحبت کنید

خیلی از افراد هستند که سرعت صحبت کردنشان بسیار زیاد است و همین عامل معمولاً باعث می‌شود زیاد در حین صحبت های خود اشتباه کنند یا تپق بزنند. تند صحبت کردن حتی افرادی را که لهجه ندارند هم به اشتباه می‌اندازد چه برسد به افراد با لهجه!

پس برای این که لهجه تان را مدیریت کنید، باید بتوانید شمرده و آرام هم صحبت کنید تا تسلط بیشتری هم به کلام خود داشته باشید. برای کنترل سرعت صحبت کردن خود، راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که من اکنون برخی از آن ها را برایتان نام می‌برم. اما اگر می‌خواهید با تکنیک های بیشتری در این رابطه آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنیم را هم مطالعه کنید. برخی از تکنیک های کنترل سرعت صحبت کردن عبارتند از:

 • از واژه های ناآشنا استفاده نکنید
 • رسا و واضح صحبت کنید
 • صدای خود را بالا و پایین ببرید
 • دایره لغات خود را افزایش دهید
 • توانایی وصل کردن جملات را افزایش دهید
راه های مدیریت و کنترل لهجه
راه های مدیریت و کنترل لهجه

5. کلمات را محکم ادا کنید

تکنیک بعدی این است که محکم صحبت کنید. به همین راحتی! یعنی سعی کنید کلمات را طوری ادا کنید که هم کاملاً واضح باشد و هم دیگران به خوبی متوجه صحبت های شما بشوند. البته می‌توانید کمی هم تن صدای خود را بالاتر ببرید. زمانی که شما این کار را انجام دهید، کلمات راحت تر در زباناتن می‌چرخند و به زبان ساده تر، به بیان آن کلمات عادت می‌کنید. ذهنتان هم راحت تر می‌پذیرد که از این پس، کلمات را باید طور دیگری تلفظ کند و به این ترتیب، می‌توانید به مرور زمان لهجه خود را از بین ببرید.

سعی کنید کلمات را طوری ادا کنید که هم کاملاً واضح باشد و هم دیگران به خوبی متوجه صحبت های شما بشوند

6. هر جایی که می‌توانید صحبت کنید!

سعی کنید هر جایی که می‌توانید اقدام به صحبت کردن کنید. یادتان هست که گفتم تمرین کردن بهترین راه است؟ پس همین طور تمرین کنید. چه در تنهایی و خلوت خودتان و چه در جلوی دیگران و در جمع. صحبت کردن زیاد (البته اگر سعی کنید که بدون لهجه باشد) می‌تواند لهجه شما را کاملاً مدیریت کند و شما را به خواسته خودتان برساند. پس فراموش نکنید که فقط باید تمرین و تمرین و تمرین کنید.


در ادامه بخوانید: مشکلات صحبت کردن


7. از روی یک متن آماده بخوانید

یکی دیگر از تکنیک های بدون لهجه صحبت کردن این است که از روی یک متن آماده بخوانید. وقتی از روی متن بخوانید می‌توانید به راحتی کلمات را ابتدا در ذهن خود تجسم کنید، آن ها را تجزیه و تحلیل کنید و سپس بیان کنید. همچنین می‌توانید کلمات را حتی در متنتان علامت گذاری کنید و حرکت ها را بگذارید. این گونه می‌توانید صوت و آوای خودتان را هم درست کنید و لهجه آوایی تان را هم از بین ببرید. پس سعی کنید حتماً این کار را هم انجام دهید. البته حواستان باشد که این کار را در تنهایی و تمرین خودتان انجام دهید، نه هنگام صحبت در جمع!

یکی دیگر از تکنیک های بدون لهجه صحبت کردن این است که از روی یک متن آماده بخوانید
یکی دیگر از تکنیک های بدون لهجه صحبت کردن این است که از روی یک متن آماده بخوانید

8. از کلمات سخت موقتاً استفاده نکنید

یکی از مهم ترین اخطارهایی که باید به شما در حین از بین بردن لهجه خود بدهم، این است که سعی کنید تا مدتی از کلمات سخت و در اصطلاح لفظ قلم استفاده نکنید. چرا که ممکن است حین بیان هر کدام از آن ها تپق بزنید یا اشتباهی مرتکب شوید که باعث خنده دیگران شود و یا خودتان اعتماد به نفستان را از دست بدهید و دیگر سراغ صحبت کردن نروید. پس تا زمانی که به طور کامل نتوانستید لهجه خود را مدیریت کنید، از کلمات سخت استفاده نکنید.

9. دایره واژگان خود را افزایش دهید

آخرین تکنیکی که می‌خواهم برای از بین بردن لهجه تان به شما پیشنهاد دهم، گسترش دایره واژگانتان است. شما هر چقدر دایره لغات گسترده تری داشته باشید و کلمات بیشتری بلد باشید، طبیعتاً می‌توانید صحبت های گسترده تری هم داشته باشید و بهتر هم از واژه ها استفاده کنید. به این ترتیب زمان هایی که مجبور می‌شوید از واژه ای استفاده کنید که شاید کمی لهجه تان را مشخص کنید، خیلی سریع کلمه ای دیگر جایگزین می‌کنید و خود را از مخمصه نجات می‌دهید.

برای افزایش دایره واژگان خود نیز می‌وانید از مقاله گسترش دایره لغات در فن بیان کمک بگیرید.

چگونه با لهجه تهرانی حرف بزنیم
چگونه با لهجه تهرانی حرف بزنیم

چگونه با لهجه تهرانی حرف بزنیم؟

احتمالاً بسیاری از شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، به دنبال این هستید که بتوانید مانند افراد تهرانی صحبت کنید و هیچ لهجه خاصی نداشته باشید؛ در گام اول باید بگویم که لهجه تهرانی همان بدون لهجه بودن است و اگر به تکنیک های این مقاله به خوبی عمل کنید، می توانید به این هدف خود به خوبی برسید.

اما یک پیشنهاد خوب دیگر نیز در این رابطه برای شما دارم؛ یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین بدون لهجه صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image