مشکل در صحبت کردن

مشکل در صحبت کردن یکی از مسائل و مقوله های اصلی و مهم در حوزه رشد فردی و فن بیان می باشد که اغلب افراد متاسفانه دچار آن هستند. صحبت کردن اولین و مهمترین راه ارتباطی هر فرد با سایر افراد می باشد، به همین دلیل است که مدام بر اهمیت این موضوع تاکید داریم و در مقالات گذشته نیز سعی کردیم راهکارهایی برای بهتر صحبت کردن در محیط‌های اداری و یا حتی جمع های دوستانه و خانوادگی به شما آموزش دهیم. در این مقاله قصد داریم 2 مورد از مشکلات اصلی صحبت کردن که اغلب افراد با آنها روبرو هستند، مطرح کنیم و متناسب با هر کدام راه حل کارآمدی را به شما ارائه دهیم. این 2 مورد عبارتند از:

  • ترس از صحبت کردن
  • لکنت زبان

1. ترس از صحبت کردن

زمانی که پای صحبت کردن به میان می‌آید، ناخودآگاه استرس در وجود افراد ریشه می دواند. گاهی اوقات خیلی از افراد بر این باورند که نمی توانند حرف بزنند. در حالیکه این تنها نتیجه تلقینات آنهاست و چه بسا چنین افرادی وقتی شروع به صحبت می کنند، دیگران مجذوب و متحیر سخنان آنها می‌شوند. پس در مرحله اول آن چه که اهمیت دارد فائق آمدن بر این ترس ها و موانع ذهنی می باشد. این مشکل هم مانند بسیاری از مشکلات دیگر راهکار های خاص خود را دارد و می توانید به سادگی با تمرین و تکرار کردن در کوتاه ترین زمان این مشکل را حل کنید. البته در نظر داشته باشید، نباید توقع معجزه یک شبه داشت. برای رسیدن به هر موفقیتی باید صبور باشید.

از سوی دیگر دقت کنید که خودتان را گول نزنید. اگر قرار است واقعاً کاری را انجام دهید، به صورت مداوم و مرتب آن را دنبال نمایید. تنها در این صورت است که نتیجه خوبی نصیب شما خواهد شد.

برای از بین بردن این ترس در وجود خود، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله مدیریت ترس از صحبت در جمع را مطالعه کنید؛ البته در ادامه هم برخی از مهم ترین و بهترین راه های از بین بردن این مشکل را بررسی می کنیم که می توانید به خوبی از آن ها هم استفاده کنید.

در مرحله اول از بین بردن ترس از صحبت کردن آن چه که اهمیت دارد فائق آمدن بر این ترس ها و موانع ذهنی می باشد

تمرین در جمع های خودمانی و دوستانه

هر چقدر هم در صحبت کردن ضعیف باشیم وقتی در کنار دوستان خود قرار می‌گیریم، ناخودآگاه شروع می کنیم به گپ و گفت با آنها. بنابراین بهترین محل برای تمرین کردن و گذر کردن از ترس ها و محدودیت ها، همین جمع های دوستانه است.

افراد بسیاری دیده می شوند که حتی وقتی در کنار دوستان خود قرار دارند، باز هم تا زمانی که از آن‌ها سوالی نشود هیچ حرفی نمی زنند. این یک کار به شدت اشتباه و غلط است. کسانی که در اطراف شما قرار دارند همگی دوست شما هستند. پس نباید از صحبت کردن در کنار آنها واهمه داشته باشید. چه بسا حتی اگر مشکلی در حرف زدن باشد، آن ها شما را راهنمایی می کنند و می توانند نقش موثری در رها شدن از این ترس داشته باشند.

اگر دوستانی دارید که به شما بسیار نزدیک هستند، می‌توانید این موضوع را با آنها در میان بگذارید و از آنها خواهش کنید که مشوق شما باشند. هر کجا هم عیب و ایرادی در نحوه صحبت کردن شما مشاهده کردند، آن را به شما گوشزد کنند تا بتوانید مشکل را حل کنید و مهارت مهم صحبت کردن را در وجود خود تقویت نمایید. پس حتی اگر در محیط خارج از منزل یا محیط هایی به غیر از جمع های دوستانه، صحبت کردن برای شما یک زجر مطلق محسوب می شود میتوانید از جمع های دوستانه و خودمانی برای رها شدن از این عذاب استفاده کنید.

مهارت های فن بیان

ریشه بسیاری از ترس ها در عدم توانایی و کافی نبودن اطلاعات ماست. قطعا شما هم متوجه شده اید، وقتی درباره موضوعی حرفی برای صحبت دارید و اطلاعات لازم را درباره آن موضوع دارا می باشید، صحبت کردن برای شما بسیار جذاب و خوشایند است و مدام دوست دارید که در بحث شرکت کنید. علت این موضوع چیزی نیست جز اینکه شما به دلیل اینکه بر موضوع واقف هستید، اعتماد به نفس تان افزایش پیدا می کند. این افزایش اعتمادبه‌نفس مساوی است با تمایل به به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران یا همان حرف زدن.

صحبت کردن هم مانند هر فرایند دیگری نیاز به پیش زمینه ها و مهارت های خاص خود دارد. شما تا زمانی که قلق ها و راهکارهای مناسب را بلد نباشید، نمی توانید کاری را انجام دهید. متاسفانه مشکل اینجاست که خیلی از افراد بر این باورند زبان باز کردن مساوی است با صحبت کردن. این یک باور کاملاً غلط است، اینکه کسی صحبت کند با اینکه فقط حرف بزند، بسیار متفاوت است. چه بسا افرادی که حرف بسیار دارند اما در انتهای کلام آنها هیچ چیز مفیدی وجود ندارد و دیگران نیز از سخنان آنها هیچ گونه لذت و بهره نمی برند.

بنابراین اگر قرار است صحبت کنید باید مهارت های لازم را آموزش دیده باشید. مهارت هایی که به شما یاد می دهند چطور و با چه لحنی صحبت کنید،صدای خود را چگونه کنترل کنید، کلمات را چگونه  تلفظ نمایید و مسائلی از این قبیل. به مجموعه این مهارت ها و اطلاعات مهارت های فن بیان گفته می‌شود. همان مهارت های مفیدی که یاد گیری آنها می تواند تا حد بسیار زیادی کیفیت صحبت های شما را بالا ببرد و از سوی دیگر اعتماد به نفس شما در هنگام حرف زدن را نیز به طرز چشمگیری افزایش دهد. پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فن بیان را که خیلی دقیق تر و بهتر به این موضوع پرداخته را هم مطالعه کنید.

ریشه بسیاری از ترس ها در عدم توانایی و کافی نبودن اطلاعات ماست
ریشه بسیاری از ترس ها در عدم توانایی و کافی نبودن اطلاعات ماست

تمرین و تکرار در منزل

با خودتان صحبت کنید. گاهی اوقات لازم است که انسان با خودش حرف بزند. این حرف زدن به این معنا نیست که شما مدام با خود زمزمه هایی را داشته باشید، بلکه منظور ما این است که جلوی آینه قرار بگیرید و هر چقدر می توانید، درباره هر موضوعی که دوست دارید حرف بزنید. تمرین آینه یکی از تمرین های بسیار قدیمی برای تقویت مهارت صحبت کردن است. اما همچنان هم جزو اثرگذارترین تمرینات محسوب می شود و علت این امر چیزی نیست جز این که وقتی شما مقابل آینه با خود صحبت می‌کنید، در واقع در حال افزایش اعتماد بنفس خود هستید.

تصویری که می بینید تصویر خود شماست. همان فردی که تصور می کردید، نمی‌تواند حرف بزند اما حالا می بینید که چقدر خوب می تواند درباره موضوعی که مد نظرتان است بدون هیچ گونه مشکلی صحبت کن. ناخودآگاه احساس خوبی در وجود شما ایجاد می‌شود و این احساس تاثیر مستقیمی بر ذهن شما خواهد گذاشت. اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد و به شما کمک می کند که بعد از این دیگر برای صحبت کردن با دیگران یا حرف زدن در جمع مشکلی نداشته باشید. یک تمرین سابا اثرگذاری بالا می‌تواند یک راهکار ارزشمند محسوب شود.

فایل های صوتی

ضبط فایل های صوتی همیشه جزو بهترین گزینه ها برای تمرین کردن درباره افزایش مهارت صحبت به حساب می آید. روش انجام این کار همانطور که قبلاً هم گفتیم بسیار ساده است. تنها چیزی که لازم است یک تلفن همراه یا دستگاه ضبط صدا می باشد. هرچیزی که دوست دارید، یعنی هر موضوعی که دلتان می خواهد انتخاب کنید و درباره آن صحبت نمایید، دقت کنید.

در این مرحله اینکه چه می گویید، اهمیت ندارد. در واقع در دفعات اول افزایش مهارت صحبت کردن از طریق افزایش سرعت اهمیت دارد و این که بتوانید بدون تپق زدن صحبت کنید. در دفعات بعدی می توانید تمرکز خود را بر روی مطلبی که بیان می کنید بگذارید و کیفیت محتوای آن را نیز به مراتب بالاتر ببرید. این تمرین در نگاه اول بسیار ساده به نظر می رسد. اما وقتی که آن را انجام می دهید، متوجه خواهید شد تا چه اندازه می تواند به شما کمک کند.

در واقع شاید بتوان گفت ضبط کردن فایل صوتی همان تمرینی است که فرد باید به صورت مداوم دنبال کند تا به نتیجه ی دلخواه برسد. وقتی فایل هایی که در دفعات اول ضبط شده‌اند، گوش کنید متوجه این موضوع خواهید شد که چقدر در هر مرحله نسبت به مرحله قبل پیشرفت داشته اید و توانسته اید کار خود را بهتر انجام دهید.

ضبط فایل های صوتی همیشه جزو بهترین گزینه ها برای تمرین کردن درباره افزایش مهارت صحبت به حساب می آید

2. لکنت زبان

مشکل لکنت زبان را می توان در چند دسته اصلی تقسیم بندی کرد.

بخشی از این مشکل مربوط به اختلالات گفتاری میشود. برخی افراد به صورت مادرزادی با آنها متولد می‌شوند، برخی دیگر نیز در اثر حوادثی که ممکن است برای آن‌ها رخ دهد، به این اختلال دچار می شوند.

بخش دوم مشکلاتی است که به دلیل گویش‌های محلی ایجاد می‌شود. یعنی هر فرد با توجه به لهجه و زبانی که در منطقه خود رایج است، صحبت می کند به همین دلیل ممکن است وقتی قرار است در محیطی دور از محل زندگی خود سخنرانی کند و یا حرفی بزند، در تلفظ و ادای کلمات دچار مشکلاتی خواهد بود.

گروه سوم مشکلات مربوط به عدم آگاهی نسبت به تلفظ صحیح یک کلمه می باشد. که این مشکل اغلب در افرادی مشاهده می شود که یا سطح تحصیلات آنها پایین است یا مطالعه کمی دارند. یا اینکه نسبت به ادای هر حرف به صورت درست بی‌توجه هستند.

برای درمان مشکل لکنت زبان هم راه های بسیار زیادی وجود دارد که در مقاله درمان لکنت زبان به طور کامل به آن ها پرداخته ایم و در ادامه هم مهم ترین آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

مراجعه به پزشک

برای افرادی که مشکلات تکلم آنها مادرزادی است و یا به صورت اتفاقی دچار آن شده‌اند، بهترین راه مراجعه به گفتار درمان می باشد. زیرا این موضوع در حیطه مسائل پزشکی تخصصی قرار دارد و باید توسط متخصص مربوطه درمان‌های مناسب با آن ارائه شود. اینکه فرد تلاش کند این مشکل را بدون مراجعه به پزشک متخصص حل کند، برخی مواقع می تواند خطرناک باشد. زیرا تعدادی از مشکلات گفتاردرمانی ناشی از مشکلاتی در بخش های مربوطه مغز هستند.

به همین جهت است که تاکید داریم اگر جزو افرادی هستید که دچار اختلال تکلم می باشید، پس ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا راهکارهای پزشکی لازم را به شما ارائه دهد و سپس از سایر روش های تکمیلی مدد بگیرید. اگر کودکی دارید که به این مشکلات دچار است بهتر است در همان سنین پایین نسبت به درمان های مناسب اقدام نمایید تا به مرور زمان و با بالا رفتن سن او بتوانید از سایر روش ها مانند آموزش دیدن مهارت های فن بیان برای رفع کامل مشکلات او کمک بگیرید.

برای افرادی که مشکلات تکلم آنها مادرزادی است و یا به صورت اتفاقی دچار آن شده‌اند، بهترین راه مراجعه به گفتار درمان می باشد
برای افرادی که مشکلات تکلم آنها مادرزادی است و یا به صورت اتفاقی دچار آن شده‌اند، بهترین راه مراجعه به گفتار درمان می باشد

خوب گوش کردن

حال نوبت به افرادی می رسد که در گروه اول و سوم قرار دارند. برای این افراد خوب گوش کردن در اولویت است. زیرا زمانی که شما به صحبت‌های دیگران با دقت گوش کنید، می توانید تلفظ صحیح هر کلمه را از زبان آنها بشنوید و به مرور زمان این تلفظ صحیح در ذهن شما جایگزین قبلی خواهد شد. البته سعی کنید تا جایی که می توانید وقتی می خواهید صحبت کنید، تلفظ صحیح ای که از دیگران شنیده اید جایگزین تلفظ غلط خود نمایید.

در دفعات اول ممکن است بعد از بیان جمله تان متوجه شوید که باز هم کلمه را اشتباه تلفظ نمودید. اشکالی ندارد به مرور زمان این مسئله حل خواهد شد و شما می توانید تلفظ درست را جایگزین تلفظ غلط کنید. اینکه معتقدیم خوب گوش کردن در مرحله اول قرار دارد به این دلیل است که شما در دوران کودکی با شنیدن کلمات از دیگران آنها را یاد گرفته اید و در ذهن شما نهادینه شده اند به همین دلیل است که باید مجدداً این مشکل را از ریشه حل کنید.

پیشنهاد می کنم حتماً در این رابطه مقاله هنر خوب گوش دادن را هم مطالعه کنید تا بهتر تکنیک های این موضوع را یاد بگیرید.

مطالعه خود را افزایش دهید

افزایش دادن میزان مطالعه راهی موثر و مهم و همچنین قابل اطمینان در برطرف کردن مشکلات تلفظ می باشد. زیرا کتاب به صورت قطع نوشتار صحیح کلمه را به شما ارائه می دهد و شما می توانید با مطالعه، آن این نوشتار صحیح را به ذهن بسپارید. برای افرادی که دچار مشکل گفتاری هستند، کتاب های صوتی یک پیشنهاد بسیار عالی می باشد.

زیرا این کتابها توسط فردی خوانده می شود و آن فرد تلفظ درست کلمه را به شما آموزش می دهد. مطالعه کردن علاوه بر اینکه مشکل تلفظ شما را از بین می‌برد، دایره واژگان شما را نیز گسترده تر می کند و از سوی دیگر اطلاعات شما را نیز افزایش می دهد. به همین دلیل است که در واقع یک تیر و چند نشان محسوب می شود. پس حتما این گزینه را در برنامه روزانه خود بگنجانید و از آن به بهترین شکل ممکن بهره بگیرید.

راه حل هایی که در متن مقاله بالا ارائه شد همگی جزو کاربردی ترین تمرینات محسوب می شوند که در عین این که بسیار ساده هستند اما می توانند تاثیر قابل توجهی بر روی افزایش مهارت های شما برای صحبت کردن ساده تر و بهتر در جمع داشته باشند امید است که مفید واقع شوند.

افزایش دادن میزان مطالعه راهی موثر و مهم و همچنین قابل اطمینان در برطرف کردن مشکلات تلفظ می باشد
افزایش دادن میزان مطالعه راهی موثر و مهم و همچنین قابل اطمینان در برطرف کردن مشکلات تلفظ می باشد

بهترین راه از بین بردن مشکلات صحبت کردن

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و از بین بردن مشکلات صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی کلاس غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Difficulty speakingپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image