هنر خوب گوش دادن

هنر خوب گوش دادن، یکی از مهارت هایی است که موجب می‌شود سرعت ما در راه رسیدن به موفقیت به طور حیرت انگیزی افزایش یابد چرا که دیگران میزان علاقه و اعتمادشان نسبت به ما بیشتر می شود و همین، برای رسیدن به موفقیت تا حد زیادی کافی است. همچنین این مهارت یکی از مهم ترین موارد برای تقویت فن بیان هم هست و می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما برای تقویت مهارت های کلامی شما بکند. با این مقاله تا انتها همراه باشید تا گوش دادن فعال و موثر را با تکنیک هایی که در این مقاله بیان کرده ایم به خوبی بیاموزید...

گوش دادن فعال و موثر
گوش دادن فعال و موثر

در مقاله مهارت گوش دادن می‌خوانید

 • گوش دادن فعال و موثر چیست؟
 • تفاوت گوش دادن با شنیدن
 • فواید خوب گوش دادن
 • عوامل موثر در گوش دادن فعال و موثر
 • مراحل و تکنیک های گوش دادن فعال

وقتی که شما شنونده خوبی هستید، دیگران بیشتر دوست دارند با شما ارتباط بگیرند، چون شما آنها را درک می‌کنید و این درک کردن، آنها را به سمت شما معطوف می‌کند. پس اگه دوست دارید دیگران خوب به حرفتان گوش کنند و با شما صمیمی شوند، با ادامه این مقاله همراه باشید…

 

گوش دادن فعال و موثر چیست؟

گوش دادن فعال و موثر یعنی با تمرکز کامل و با تمام حواس خود در حال شنیدن حرف های مخاطب باشیم، نه اینکه صرفاً با گوش های خود آنها را بشنویم. گوش دادن فعال یک مهارت اکتسابی است و می‌توانید با تمرین کردن به آن دست پیدا کنید. دقت داشته باشید که چه بخواهید و چه نخواهید زمانی که با تمرکز نسبت به حرف‌های مخاطب خود توجه نشان دهید، متوجه خواهد شد و ممکن است این مطلب را به حساب عدم علاقه شما نسبت به حرف‌های خود بگذارد و به همین دلیل است که تاکید می‌کنیم در گوش دادن فعال باید تمام ذهن شما را درگیر حرف های مخاطب تان باشد و سعی کنید پیام های کلامی و غیرکلامی او را همزمان و به درستی دریافت کنید.

گوش دادن موثر، کلید موفقیت های بزرگ است

تفاوت گوش دادن با شنیدن

بسیاری از مواقع ما می‌شنویم و حتی می‌توانیم حرف های طرف مقابل را بعد از اتمام تکرار کنیم اما در اصل به آن سخنان هیچ توجهی نداریم! به عنوان مثال شما از خیابان محل کار یا منزلتان هرروز در عبور و مرور هستید و به خوبی خیابان را می شناسید اما شاید تا حالا توجی به درختانی که در اطراف آن وجود دارد توجهی نکرده اید در صورتی که آن ها را هم دیده اید اما توجهی نداشته باشید.

شنیدن با گوش دادن نیز به همین گونه است ؛ شنیدن همانند دیدن درختان خیابان است که به آن ها توجهی نداریم اما گوش دادن یعنی دیدن به همراه توجه که باعث درک و فهم بالا می شود.

شنیدن یعنی همان درک صداهای ایجاد شده، اما گوش کردن نیاز به توجه و تمرکز دارد و از سایر حواس نیز استفاده می‌شود پس گوش دادن یعنی توجه و تمرکز عمیق به سخنان مخاطب.

بخش اصلی شنیدن در گوش و بخش اصلی گوش دادن در مغز اتفاق می افتد
بخش اصلی شنیدن در گوش و بخش اصلی گوش دادن در مغز اتفاق می افتد

فواید خوب گوش دادن

گوش دادن موثر آنقدر اهمیت دارد که هر چقدر درباره آن کتاب و مقاله خوانده شود، باز هم کم است در واقع یکی از آسان ترین روش ها برای برقراری ارتباط موثر گوش دادن فعال و موثر است. در ایجاد ارتباط موثر با اطرافیان نیاز به یادگیری و تقویت چند مهارت داریم که از جمله مهم ترین آن مهارت ها ، تقویت مهارت خوب گوش دادن است.

1. گوش دادن یعنی احترام به طرف مقابل

زمانی که ما با دقت به سخنان کسی گوش می‌دهیم، آن شخص متوجه می‌شود که حرف های او برای ا اهمیت دارد و او هم سعی می‌کند به بهترین نحو سخنان خودش را ارائه دهد و این جمله این جا مصداق پیدا می کند که “مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد” مشخص است که هر چقدر نکات گوش دادن موثر را رعایت کنید طرف مقابل شوق بیشتری به ادامه بحث می کند و هنر گوش کردن شما موجب ایجاد احترام او نیز برایتان میشود در واقع زمانی که شما به گفته های او گوش می دهید به او این پیام را ارسال می کنید که شما و حرف هایتان برای من قابل احترام است و مشتاقانه به آن ها گوش می دهم در نتیجه این پیام او نیز نگاه و احترام ویژهای به شما خواهد داشت و به این شکل احترام متقابل شکل می گیرد.

افراد بزرگ گوش دادن را در انحصار خود در می‌آورند
افراد بزرگ گوش دادن را در انحصار خود در می‌آورند

2. گوش دادن باعث ایجاد روابط می‌شود

جمله معروفی از دیل کارنگی که می‌گوید: “با گوش دادن خوب در طول 2 هفته می‌توانید روابط دوستانه بیشتری ایجاد کنید تا نسبت به دوسال تلاش برای علاقه مند کردن دیگران به خودتان”

وقتی شما به حرف های دیگران خوب گوش می‌کنید، علاقه تان را به آن شخص نشان می‌دهید و در واقع در حال برقراری ارتباط محکم و قوی هستید. اگر کمی فکر کنید شاید شما هم افرادی را بیابید که شنونده های خوبی هستند که شما او را به عنوان دوست خود انتخاب کرده اید و بیشتر از هر فرد دیگری مشتاق هستید تا زمان خودتان را با او سپری کنید این ها تاثیر هنر خوب گوش دادن است که باعث ایجاد و تحکیم روابط می شود.

با گوش دادن موثر، روابط دوستانه بیشتری ایجاد کنید

3. گوش دادن، دانش شما را افزایش می‌دهد

افرادی که خوب گوش می‌کنند، یادگیرنده های خوبی هم هستند. زمانی که شما خوب به صحبت دیگران گوش می‌کنید، اطلاعات مفیدی را دریافت می‌کنید و باید این را بدانید که هیچ شخصی عقل کل نیست و با گوش دادن می‌توانید ذهن خود را باز کنید و مطالب جالب و جدید زیادی را دریافت کنید.

4. گوش دادن باعث کمک به خودمان و دیگران می‌شود

در نگاه اول شاید این طور به نظر برسد که ما با گوش کردن در واقع لطفی به طرف مقابل کرده ایم و برای ما زیاد مفید و موثر نیست اما باید توجه به این نکته داشته باشیم که این گوش کردن ما باعث ایجاد اعتماد در طرف مقابل می‌شود و اکثر مواقع آن شخص سعی می‌کند به نحوی جبران کند.

اگر قرار بود بیشتر از چیزی که می‌شنویم، حرف بزنیم، دو زبان داشتیم و یک گوش

5. ایده های جدید خلق می‌شوند

هر فردی که صحبت می‌کند می‌تواند با کلمات خود ایده های جدیدی را در اختیار شما قرار دهد بنابراین زمانی که به خوبی به صحبت های دیگران گوش می‌کنید، در اصل می‌توانید از بین کلمات و جملات آنها ایده های بسیار تازه ای را کشف کنید. نظر هر انسانی به عنوان یک ایده جدید می‌تواند مطرح شود به عنوان مثال در یک خانواده وقتی که قرار است غذایی پخته شود، هر یک از اعضاء نظری می‌دهند و نظر هر کدام از آنها یک گزینه به حساب می آید بنابراین با خوب گوش کردن می‌توانید ایده های بسیار خوبی را کشف کنید.

6. مطالب جدید می‌آموزید

فردی که دائماً در حال صحبت کردن است، حرف های دیگران را نخواهد شنید و به همین دلیل است که چیز جدیدی را متوجه نمی‌شود تا بتواند آن را بیاموزد. به همین دلیل است که باید خوب گوش دهید تا از بین شنیده هایتان بتوانید مطالب جدیدی را یاد بگیرید. تصور کنید همیشه در سر کلاس هستید، بدون شک زمانی که در کلاس حضور دارید با دقت به حرف های استاد خود گوش می‌دهید تا بتوانید آنچه را که نیاز دارید از بین صحبت های او یاد بگیرید بنابراین زمانی که در حال تعامل با دیگران هستید، باید شنونده خوبی باشید، زیرا بدون شک در پس حرف های آنها سخنان بسیار زیادی برای یادگیری چیزهای جدید وجود دارد.

افرادی که خوب گوش می‌کنند، یادگیرنده های خوبی هم هستند
افرادی که خوب گوش می‌کنند، یادگیرنده های خوبی هم هستند

7. تاثیر شنیدن در یادگیری

بسیاری از سوء تفاهم ها به این دلیل است که گوینده منظور دیگری دارد و ما برداشت دیگری می‌کنیم یا این که تمام و کمال به صحبت های او گوش نمی‌دهیم و شاید اصلاً متوجه نباشیم که او سعی می‌کند چه مفهومی را به ما انتقال دهد بنابراین اجازه دهید تا شخص مقابل یا همان گوینده پیام صحبت های خود را به انتخاب رساند و تمام حواس خود را به او معطوف کنید. این گونه است که می توانید به خوبی ‌او را درک کنید و به همان هدفی برسید که او تلاش می‌کند شما را متوجه آن سازد.

عوامل موثر در گوش دادن

عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند کیفیت گوش دادن شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهند و موجب شوند که شما واکنش های متفاوتی به مخاطب خود و گوینده کلام نشان دهید. برخی از این عوامل عبارتند از:

1. پیش فرض های ذهنی

پیش فرض های ذهنی تاثیر بسیار زیادی بر روی مهارت گوش کردن دارند به عنوان مثال شما تصور کنید پیش فرض ذهنی شما از یک فرد این است که شخصی خودشیفته و خودخواه می باشد به همین خاطر در هنگام صحبت کردن تنها چیزی که مرتب در ذهن شما تکرار می‌شود این است که هر جمله ای که بیان می‌کند صرفاً برای تعریف کردن از خودش است. پیش فرض های ذهنی تعیین می‌کنند که شما چه برداشتی از صحبت های طرف مقابل خود داشته باشید این پیش فرض ها در اصل هدایت کننده ذهن شما هستند.

پیش فرض های ذهنیما تعیین کننده مسیر درک پیام هستند

2. عدم تمرکز

تمرکز یکی از عواملی است که به شدت در میزان کیفیت گوش دادن شما به صحبت های طرف مقابل اثرگذار است. به عنوان مثال زمانی که شخصی در حال صحبت با شماست و شما در ذهن خودتان در حال پردازش پاسخ هایی هستید که قرار است به او بدهید، بدون شک در این صورت شما تمرکز بر روی حرف هایی که می‌شنوید ندارید و تنها در حال گوش کردن آن ها هستید. اما ذهن شما درگیر آنها نمی‌شود. به همین علت ممکن است بسیاری از نکاتی که در حرف های شخص مقابل وجود دارد متوجه نشوید و یا حتی به اشتباه برداشت کنید.

گوش دادن فعال و موثر یعنی با تمرکز کامل در حال شنیدن صحبت های مخاطب باشیم

3. تکراری بودن صحبت ها

وقتی که شما حرفی را برای چندمین بار می‌شنوید و به اصطلاح آن حرف تکراری است، بدون شک با دقت کمتری به آن گوش می‌دهید و تنها شنونده هستید. به همین علت است که وقتی حرف تازه ای به شما گفته می‌شود، بیشتر در ذهن شما باقی می‌ماند. زیرا با تمام حواس خود تلاش کرده اید تا آن را متوجه شوید. حرف های جدید معمولاً افراد را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهند و ذهن آنها را بیشتر درگیر می‌کند. بنابراین تکراری نبودن صحبت ها یکی از عوامل بسیار موثر بر کیفیت گوش دادن مخاطب است.

صحبت های تکراری فقط شنیده می شوند و کسی آن ها را جدی نمی گیرد

4. شناخت تفکرات

زمانی که شما با تفکرات یک فرد آشنا هستید، بدون شک می‌توانید صحبت های او را بسیار بهتر درک کنید و با دقت بیشتری به آنها گوش دهید. اما وقتی که هیچ چیزی درباره نحوه تفکر یک شخص نمی‌دانید، ممکن است در مهارت گوش دادن به مشکل برخورد کنید. به این دلیل که مرتب سعی می‌کنید از صحبت های او متوجه منظور او شوید و چون با نحوه تفکر و ویژگی‌های اخلاقی و آشنایی ندارید، شاید نتوانید بسیار موفق باشید و حتی به اشتباه متوجه برخی مسائل بشوید.

5. تفاوت های فردی

تفاوت های فردی یکی از مسائلی است که باید بسیار به آن توجه داشته باشید که قرار نیست همه شبیه شما فکر کنند و یا نظرات مشابه با نظرات شما را داشته باشند تا شما با تمام دقت و حواس خود به آنها گوش دهید. بلکه افراد ممکن است نظراتی داشته باشند که به طور کامل با ایده ها و عقاید شما مغایر است. اما باز هم لازم است که تمام مهارت های خوب گوش کردن را به کار بگیرید تا بتوانید منظور آنها را به درستی متوجه شوید. در واقع اگر به خوبی بتوانید با این موضوع کنار بیایید، بسیاری از مشکلات شما هم حل خواهند شد و حتی می‌توانید اصول انتقاد را هم به خوبی رعایت کنید.

درک صحیح از تفاوت های فردی، کیفیت گوش دادن را تقویت می کند
درک صحیح از تفاوت های فردی، کیفیت گوش دادن را تقویت می کند

آداب گوش دادن

همان طور که مشخص است گوش دادن یکی از مهارت های مهم ارتباط موثر است و به عقیده ریچارد برانسون، یکی از عوامل مهم موفقیت شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک همین گوش دادن فعال بوده است. با توجه به این که گوش دادن یک از اساسی ترین عوامل مؤثر در موفقیت و ایجاد روابط موثر است، پس به نفع همگی ماست که وقتی بگذاریم و آن را تقویت کنیم.

در ادامه به چند راهکار عملی اشاره می‌کنیم…

1. گوش دهید و عجول نباشید

وقتی شخصی صحبت می‌کند، شما صبوری کنید و به سخنان آن شخص گوش فرا دهید، جمله او را اصلاح نکنید. بگذارید حرفش را تمام کند و سپس اظهار نظر کنید و هیچ گاه وسط سخنان کسی نپرید و ساکت بنشینید و پس از اتمام اگر لازم بود شروع به صحبت کنید. حتی اگر می‌دانید چه می خواهد بگوید باز هم اجازه دهید سخنش را بگوید. این کار باعث ایجاد روابط عالی و مستحکم خواهد شد.

2. خوب گوش دهید و حواس گوینده را پرت نکنید

هنگامی که شخصی با شما در حال صحبت کردن است، تمام حواس خود را به او بدهید یعنی نه تنها خوب گوش دهید، بلکه تمام اعضای بدن شما هم طوری قرار بگیرند و ساکن باشند که انگار آنها هم در حال گوش دادن هستند.

با انگشتان خود بازی نکنید و توجه خود را به چشمان او بدهید و اطراف را دائماً نگاه نکنید. زیرا این کارها باعث می‌شوند که گوینده فکر کند از حرف های او خسته شده اید و دیگر برایتان مهم نیست و می‌خواهید زود به اتمام برسد.

وقتی شخصی در حال صحبت کردن است، جمله او را اصلاح نکنید

3. هنگام گوش دادن او را تایید کنید

زمانی که گوینده در حال صحبت است، شما با بالا و پایین آوردن سر خود به او این پیام را می‌دهید که موافق سخنانت هستم و مشتاقم ادامه آن را بشنوم. همچنین سعی کنید در بین سخنانش از کلمات کوتاهی مثل: «موافقم، دقیقاً، اوهوم، درسته و…» استفاد کنید. این کار باعث به شور آمدن گوینده و احساس این که سخنانش پر اهمیت است می‌شود.

4. هنگام گوش دادن توجه به زبان بدن خود داشته باشید

وقتی شما در مقابل گوینده قرار می‌گیرید، بدن شما نیز به او پیام هایی را انتقال می‌دهد. پس این مهم است که بدانیم به چه شکلی مقابل او شنونده صحبت هایش باشیم.

سعی کنید دست به سینه و اخم کرده روبروی او قرار نگیرید. اگر می‌خواهید بهترین تاثیر را بگذارید و شنونده خوبی باشید، سعی کنید کمی مایل به جلو خم شوید و به چهره او نگاه کنید این شکل از بدن بیانگر مشتاق بودن شما برای ادامه بحث است.

پیشنهاد می‌کنم حتماً در ادامه مقاله تکنیک های تقویت زبان بدن را هم که در آن به ترفندهای فوق العاده ای برای تقویت این مهارت اشاره کرده ایم، مطالعه کنید تا بتوانید به خوبی این از این ویژگی استفاده کنید.

گوش دادن فعال و موثر یکی از عوامل مهم موفقیت است
گوش دادن فعال و موثر یکی از عوامل مهم موفقیت است

5. هنگام گوش دادن سکوت ها را نشکنید

به این معنا که وقتی گوینده سکوت می‌کند، هرچند ممکن است این سکوت طولانی باشد، اما به این معنا نیست که حرف او تمام شده است پس صبوری کنید و سریع جملات او را با اطلاعات خودتان تکمیل نکنید. بعضی اوقات او با این سکوت در حال ترکیب و جمله بندی مناسب برای بیان آن است.

6. به لحن گوینده دقت کنید

توجه داشتن به لحن بیان گوینده یکی از مهم ترین نکاتی است که می‌تواند کیفیت مطالب شنیده شده و درک صحیح از آنها را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. باید در نظر داشته باشید که زبان بدن می‌تواند هزاران بار گویاتر از کلمات باشد به عنوان مثال وقتی از کسی می‌پرسید “خوبی؟” و پاسخ می‌دهد که “خوب هستم”، در حالی که این مطلب را با لحنی بسیار آرام و کمی غمگین بیان می‌کند، شما باید درک کنید که در پس این لحن مفهوم دیگری وجود دارد و نشان دهنده حال خوب گوینده نیست. به همین دلیل است که باید به لحن بیان افراد توجه بسیار زیادی داشته باشید. این یکی از راه های مهم در تقویت مهارت گوش دادن به شمار می‌رود.

لحن گوینده می‌تواند پیام های بسیار زیادی داشته باشد
لحن گوینده می‌تواند پیام های بسیار زیادی داشته باشد

7. نشانه های غیرکلامی را مورد توجه قرار دهید

نشانه های غیرکلامی می‌توانند پیام های بسیاری را برای شما داشته باشند. هنگامی که فردی به حالت خمیده راه می‌رود و شانه های وی افتاده است و یا زمانی که شخصی سر خود را میان دستانش گرفته و در گوشه ای ساکت نشسته است، همگی اینها دارای پیام هایی برای شما هستند. بنابراین باید به این نشانه های غیرکلامی توجه کنید. بسیاری از اوقات از طریق توجه به همین نشانه های غیرکلامی می‌توانید به درون افراد پی ببرید و آنها را کاملاً درست درک کنید.

حرکات غیر کلامی عوامل مهمی در گوش دادن فعال به شمار می‌روند

8. توجه جسمی داشته باشید

توجه جسم یعنی همان علائم غیرکلامی به این معنا که با حرکات خود به مخاطب نشان دهید که با تمام توجه و تمرکز در حال شنیدن صحبت های او هستید به عنوان مثال بدن خود را کمی به سمت مخاطب متمایل کنید و یا اینکه سعی کنید ارتباط چشمی مناسبی با او برقرار کنید. حتی با تکان دادن سر، صحبت های او را تأیید کنید. همگی این ها روش هایی هستند که موجب می‌شوند مخاطب شما متوجه شود که با تمام حواس خود در حال شنیدن صحبت های او هستید.

9. پیگیر باشید

مخاطب شما باید احساس کند که شما مایل هستید صحبت های او را بشنوید برای این منظور می توانید با بیان کلمات و جملاتی که نشان دهنده پیگیری شما نسبت به ادامه حرفهای است توجه تان را به او نشان دهید به عنوان مثال بگویید چه جالب خوب بعدش چی شد در این صورت به مخاطب نشان میدهید که مشتاق هستید صحبت‌هایش را ادامه دهد. هیجان زده بودن خودتان را در کلمات و جملات بیان کنید اجازه دهید مخاطب شما کاملاً احساسات شما را درک کند و بداند که شما پیگیر هستید.

گوش دادن موثر یعنی توجه و تمرکز به سخنان، فن بیان و زبان بدن گوینده

10. احساس خود را منعکس کنید

احساسی را که از حرف های او در وجود شما ایجاد می‌شود به او منعکس کنید به عنوان مثال نشان دهید که از شنیدن اتفاقات ناراحت کننده ای که برای او رخ داده غمگین می‌شوید و یا با کلمات شاد به او بگویید که بسیار خوشحالم از اینکه موقعیت خوبی برایت ایجاد شده. این انعکاس احساسات موجب می‌شود تا مخاطب علاقه بیشتری برای صحبت کردن با شما از خود نشان دهد.

11. از او سوال بپرسید

برای اینکه نشان دهید تمام ذهن شما درگیر صحبت‌های مخاطب است، مرتب از او سوال بپرسید و سعی کنید نشان دهید که در تلاش هستید مفهوم صحبت های او را به درستی درک کنید و حرف های او برای شما جذاب است. سوال پرسیدن نشان می دهد که شما در تعامل با او هستید چراکه سوال پرسیدن برای افرادی پیش می آید که توجهشان به صحبت های گوینده است.

سوال پرسیدن نشان می دهد شما در تعامل با گوینده هستید

12. درک خود را از صحبت های او بیان کنید

یکی برداشت خود را از صحبت های مخاطبتان بیان کنید. اجازه دهید او بداند که شما از کلمات و جملات او چه پیامی را دریافت کرده اید. اگر جایی دچار اشتباه شده بودید، بتواند شما را متوجه سازد و سوء تفاهمی ایجاد نشود. حتماً دقت داشته باشید که گوش دادن فعال، زمانی به مفهوم واقعی خود می‌رسد که شما منظور مخاطب را به طور کامل دریافت کرده باشید. بنابراین حتماً در حین صحبت، برداشت خود را با او در میان بگذارید.

این ها راه های ساده ولی بسیار کاربردی برای خوب شنیدن هستند و در نتیجه، آن منافعی که برای ما دارد می‌تواند زندگی ما را تغیییر دهد. زمانی که ارتباطات جدید ایجاد می‌شود، به خاطر خوب گوش دادن اعتماد به نفس ما هم افزایش پیدا خواهد کرد. اگر شما هم با این تکنیک ها اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم زده اید خوش حال میشویم پایین همین مقاله در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

کتاب هنر خوب گوش دادن

در زمینه مهارت گوش دادن فعال و موثر، تنها کتاب معروفی که وجود دارد کتاب “هنر گمشده گوش دادن” اثر مایکل بی نیکولز است که با یک جستجوی ساده در اینترنت می تواند نسخه الکترونیکی و یا حتی چاپی آن را تهیه کنید. نیکولز در این کتاب شما را به تفکر درباره صحبت کردن و گوش دادن دعوت می کند، درباره راه های جلوگیری از تعارضات احتمالی به وجود آمده در زمینه گوش دادن صحبت می کند، راه های فوق العاده ای برای گوش دادن فعال بیان می کند و در یک کلام، هر چیزی که درباره مهارت گوش دادن لازم دارید را به شما به طور کامل می گوید. پس به هیچ وجه مطالعه این کتاب را از دست ندهید.

کتاب هنر گمشده گوش دادن
کتاب هنر گمشده گوش دادن

در کلیپ زیر هم 5 مورد از بهترین تکنیک هایی که برایتان معرفی کردیم را بررسی می‌کنم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

امیدوارم بتوانید به کمک راهکارهایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم، مهارت گوش دادن خود را به خوبی تقویت کنید.

اگر شما هم تکنیک دیگری را می‌شناسید که می‌تواند به ما و سایر دوستان هم کمک کند حتماً در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

موفق باشید…

برای دانلود pdf این مقاله روی کلمه مهارت گوش دادن فعال pdf کلیک کنید


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. علی

  سلام نویسنده این مقاله کیه؟؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز
   پایین همین مقاله نوشته شده: مهدی حسین نژاد

 2. بهنام

  سلام خسته نباشید واقعا مفید و جامع بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از انرژی خوب شما

 3. ام لیلا احمدی

  خواندن این مقاله به من یادآوری می کند مفهوم آرامش در زندگی و تعامل با خود و دیگران را و اینکه صبور بودن و خوب گوش سپردن دلیل موفقیت است
  تشکر

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 4. سمیه تیموری

  با کسب مهارت خوب گوش دادن می توانیم بهتر بفهمیم و مسائل را خوب تجزیه و تحلیل کنیم و اعتماد دیگران را به دست بیاوریم .
  ممنون ، خیلی مقاله مفیدی بود.

  پاسخ دادن
 5. صفری

  سلام
  با مهارت خوب گوش دادن ادراک درست تری نسبت ب صحبتای همدیگه پیدا میکنیم و گوینده انگیزه بیشتری برای همنشینی با ما پیدا میکنه و دوستان بیشتری هم خواهیم داشت.

  پاسخ دادن
 6. صغری تیموری

  سلام بارسیدن به مهارت خوب گوش دادن بسیاری از مشکلات ارتباطی ما حل میشود.اکثراوقات حرفهای همدیگر را خوب گوش نمی دهیم ودچارسوتفاهم میشویم.ممنونم

  پاسخ دادن
 7. حمیده فعال

  سلام مقاله خیلی خوبی بود من در حال مطالعه مطالبی در مورد مهارتهای ارتباطی هستم که گوش دادن موثر هم یکی از انهاست دارم سعی می کنم این مهارتها را تمرین کنم

  پاسخ دادن
 8. سمیه قریشی

  ممنون از مقاله خوبتون
  نمیدونستم خوب گوش دادن تا این حد مهمه ممنون که بهش توجه شد

  پاسخ دادن
 9. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.وقتی خوب گوش می کنیم،طرف مقابل خودش به جوابی که ما دنبالش هستیم و نیازهایش و خواسته هایش اشاره می کند و این کمک بزرگی است برای اینکه بتوانی فروش خوبی داشته باشی با توجه به نیازهایی که خودش اشاره کرده .گوش دادن موثر باعث ایجاد همدلی و افزایش فهم و درک دیگران می شود

  پاسخ دادن
 10. معصومه شاهری

  سلام.واقعا گوش دادن اداب میخواهد وهنر است.انشا…اداب خوب گوش دادن رو یاد بگیریم تااطلاعاتمون بالا بره.سپاس.

  پاسخ دادن
 11. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود اینکه فهمیدیم گوش کردن که ما چیزی ساده فرض میکردیم یکی از مهم ترین راه های موفقیت هست‌…
  خیلی ممنون از مقاله ی خوبی که در اختیار ما گذاشتید??

  پاسخ دادن
 12. Pariya_amirpor

  واقعا درسته گوش دادن به طرف مقابل اینو بهش میفهمونه که چقدر برامون عزیزه و قابل احترامه.مقاله خیلی خوب بود

  پاسخ دادن
 13. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون.کم گوی وبجز مصلحت خویش مگو /‌وزهرچه نپرسدت کسی پیش مگو/گوش تو دو دادندوزبان تویکی/یعنی که دوبشنو ویکی بیش مگو.

  پاسخ دادن
  1. ممنون از طبع شعر شما خانم حسینی عزیز

 14. رقیه کریمی

  سلام خوب گوش کردن یک هنر است و باید آداب آن را بلد باشیم تا به موفقیت برسیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید
   متشکرم

 15. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود.خوب گوش کردن حس خوب اعتماد کردن به دیگران به همراه دارد واین حس را به گوینده نیز انتقال میدهد.وهزاران مزایای دیگری هم دارد. ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 16. سهیلا کریمی

  افرادی که خوب گوش میکنن یادگیرنده های خوبین .و افرادی که یادگیرنده های خوبین, کاریزمایی بهتری دارن . افرادی که کاریزمایی خوبی داشته باشند, محبوب ترند . افرادی که محبوب تر باشن, مسلما بهتر پیشرفت خواهند کرد . و نتیجه اینکه .
  خوب گوش کردن مساوی پیشرفت و موفقیت. ممنون بابت مقالتون?

  پاسخ دادن
 17. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.گوش کرون همراه سوال پرسیدن خیلی تاثیر گدار است و نشان می دهد که ما پیگیر هستیم و منتظر تمام شدن حرفها و صحبت طرف مقابل نیستیم

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   ممنون از شما

 18. حدیثه حاجی علی

  تشکر و خسته نباشید خدمت تیم رویایی گام برتر
  ممنونم از مقاله های خوبتون

  پاسخ دادن
 19. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خییلیی عالی و کاربردی بود
  ممنون برادر عزیزم

  پاسخ دادن
 20. Pariya_amirpor

  خیلی خیلی عالیییی و ممممنون خیلی خوشحالم با اینکه دوره تموم شده ولی بازم مقاله برامون میزارید وبر طبق عادت منم کامنت میزارم:)

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image